Kojení a váha 10 denniho miminka

andza
3. říj 2019

Prosím Vás o názor.
Mame desetidenni miminko. Dnes na, kontrole měla přírůstek jen 40 g oproti před týdnem,.ale je v podstatě teď na porodní váze, kterou měla sníženou skoro o 200g. Doktor mě zas vynervil, že je to málo, že musím na kojeni budit po 3 hodinach a nepřikládát častěji (což teď mame takovej zvláštní režim, ze pije treba 3x za dve hodiny, ale pak zas spi 4 hod).Navíc mám jedno prso nepoužitelné (mam pres celou bradavku strup, takže jen odstrikavam, a doufam, ze se to spravi). Ale malá nijak zvlášť nebreci, nezdá se mi nějak nespokojena. Doktor mi ale.řekl, že by možná bylo vhodné dokrmovat umělým mlékem... nevím co si o tom myslet... Měla jste některá podobný průběh a zůstala jen u kojeni?
Navic

nik1
3. říj 2019

Měla jsem začátek se synem podobný. Po porodu ztratil skoro 300 g. Málem nás nepustili z porodnice, tak jsem mu tam dala 2x UM, pustili nás a doma se mi teprve spustilo mlíko. Ale prcek se dostal na porodní váhu až za dva týdny od porodu. Kojila jsem, jak chtěl. Noci celé prospal a přes den jsme vždycky 1,5 h leželi u kojení a 1,5 h spinkal. Moje doktorka mi to tak schválila, přibíral pomalu, ale byl spokojený. Neblinkal. Kojila jsem výhradně do 6 měsíců. Celkově do 13m. I teď ve dvou letech je to hubeňour ale dlouhán. Ať se to u vás brzo zlepší.

olga_
3. říj 2019

@andza Kojení po třech hodinách je přežitek. Kojíš dobře - kojíš na požádání miminka. Kojené děti přibírají opravdu skokově a tvoje miminko přibírá. Dokonce se na porodní váhu dostalo dost rychle. Jaká byla porodní? V normě se počítá úbytek 10 %. UM určitě nedávej a přikládej podle potřeby, jak do děláš.
Co ty na to? @myjusiatko

zuzita15
3. říj 2019

@andza kojit na pozadani a zavolat laktacni poradkyni... na doktora se vykaslat, dokud samozrejme nezacne prcek hubnout. Spat 4h je ok, dyl jak 6h by nemel, to pak klesa laktace

olga_
3. říj 2019

@andza Jinak to, co nazýváš "zvláštním režimem" jsou prostě přirozené potřeby tvého dítěte. Ono nepojede přesně podle tabulek, nebude se budit podle nastaveného budíku. Ty potřeby jsou komplexní a kojení je hodně, hodně inuitivní záležitost, hodně je v srdci a bloky jsou v hlavě.

andza
autor
3. říj 2019

Porodní váha byla 2940g, když se vykadila z podoby, měla 2780g. Při odchodu 2840g, u doktora další den 2870g, dnes, tj po 10 dnech od porodu 2910g.
Laktacni poradkyni jsem si chtěla zavolat, ale.všechny v okoli jsou sestřičky z té porodnice, kde mi teda, uprimne, neporadil nikdo nic...

niliho
3. říj 2019

Ahoj, my jsme šli po týdnu po propuštění z porodnice k lékařce, kde mi bylo řečeno, že malý nepřibral za týden ani gram. Bylo mi řečeno, ať kojím co 3 hodiny, ať ho budím i v noci a pak ať odstříkávám mléko a dokrumuju buď láhví anebo injekční stříkačkou. Chodili jsme co dva dny na převážení. Malý měl novorozeneckou žloutenku, takže byl strašně spavý a vzbudit na kojení bylo náročné, protože spal jako zabitý. Dokrmování byl pro mě největší stres, když jsem mu dala láhev, tak to vypil rychle a zblil se, injekční stříkačkou nám to nešlo. Přibíral úplně malinko, pak mi bylo doporučeno koupit láhev Calma od Medely, která má cumlík na způsob bradavky, miminko když krmíš touto láhví neztratí kontakt s prsem a pokud nesaje tak mu mlíčko neteče, takže jsem cca 10 dní jen ostříkávala svoje mléko a dávala mu z této láhve, díky tomu jsem viděla kolik mi vypije a hlavně, že pije, protože z prsa jsem to nepoznala. Musím říct, že tato láhev nám fakt moc pomohla, když jsem viděla, že se rozpil, že krásně saje, tak jsem ho vrátila zpět na prso a teď už plně kojím a nedokrmuji a malý krásně prospívá.

zuzita15
3. říj 2019

@andza koukala jsi na mamila.sk nebo kojeni.cz na seznam LP? Jinak existuje jeste Narodni linka kojeni, kontakt je na kojeni.cz, tam ti poradi, hlavne uklidni. Je to zdarma (na pojistovnu).

blondynka400
3. říj 2019

@andza nevidím jediný důvod proč laktační poradkyni. Dle toho co píšeš kojení problémy nedělá, miminko je spokojené, něco přibírá. Vždyť mu je 10 dní. Nějak nechápu ten hon za tabulkovými přírůstky... :-/ Neměla jsem je a ni u jedné z dcer, ty řeči o UM jsem si vyslechla též a jsem jedině ráda, že jsem si do toho nenechala kecat a jela jsem tak, jak jsem cítila, že je správné...

lennus
3. říj 2019

@andza Dr má opravdu zastaralé názory, doporučuju spojit se s laktační poradkyní. Já kojila nedonošeného syna, on se budil po třech hodinách, ale dceru už jsem nebudila, max jednou za noc jsem jí z kraje prso dala a spí od narození krásně, syn měl to spaní už narušené.

lennus
3. říj 2019

@niliho Láhev žádná LP nedoporučí, ale super, že to u vás zabralo

lennus
3. říj 2019

@blondynka400 Díky některým dr už bohužel přestalo kojit hodně mamin, chce to i zdravý selský rozum

muhehehe
3. říj 2019

Všechno děláš dobře. Nepotřebuješ ani lékaře, ani laktační poradkyni. Děťátko je jen 10 dní... Nic mu nenabouravej, ať se kojí jak chce, to jak kojite je naprosto v pořádku. Blbe by bylo jedine kdyby začalo hubnout. Pokud přibírá, i když ne moc, je to dobrý. Rozjede se, neboj... 10 dnů na světě a už by po něm chtěli plnit normy a výkony 🙂) hlavně žádné umělé mléko.

korneliusa
3. říj 2019

@andza Šak pohoda 🙂. Klíd, matko, děláš to správně 😉. Doktorovi to odkejvej a hned to vypusť z hlavy.

dat
4. říj 2019

Kojeni jak rikas ve zvlastnim rezimu je pohoda. Kojeni v jakemkoli intervalu je v poradku, davala jsrm na pozadani, ted kojim po 1.5 hod, nekdy i driv si da.. A pribira hezky, kojeny deti pribiraji ruzne 🙂 kdyztak na mamila.sk je seznam LP, jsou tam super 🙂

ladyhacek
4. říj 2019

Pokud přibírá nebudila bych. Něco jiného by bylo kdyby hubnul.
Mladší přibíral málo, ale tak nějak dle křivky, v roce měl 8kg a to jedl příkrmy více než starší který se prakticky jen kojil a měl na roce 9,5kg.
Mladší přibral za týden 80g a dr že je to taky málo ...
Kojila jsem na požádání, přes den téměř co hodinu, v noci se mi sám budil po 3h, ale nebudila bych. Nezměnila jsem nic a další tydenz přibral 200g.
Kojene děti přibírají skokové.
Určitě bych ještě vyčkala a pro zatím čekala hak bude přibírat dál. 🙂

kafr
4. říj 2019

Schválně jsem se šla kouknout do očkovacího průkazu:
Porodní váha 2,9 kg
Při propuštění (4. den) 2,71 kg (a to jsme se sestřičkou trochu podváděly
Ve 14 dnech 2,9 kg

Plně kojená, u kojení spala a na prsu chtěla být i co půl hodiny! Mudr doporučovala dodržet alespoň 1h rozestup, ať se nemíchá čerstvé a natrávené mlíko a nemá z toho koliky. Ani to ale nešlo a já si řekla, že taky nejím dle časového limitu a kojila jsem ve dne - v noci dle potřeby (tzn. první měsíc skoro nonstop). Na kontrolu jsme chodily hodně často a malá přibírala. Po troškách, ale přibírala.
Na roční kontrole jsem se Mudr ptala, jak jsme na tom vzhledem k tabulkám, ta dostala záchvat smíchu. Řekla, že u nás tabulku schovala hned, že by tedy přibrat i vyrůst měla, ale že to evidentně neovlivním.

Takže buď v klidu, pokud si chceš domu pořídit váhu, tak važ jen 1x denně, ať vidíš, že nehubne a jinak pohodička. 😘

andza
autor
4. říj 2019

Díky všem. Zatím to teda nechám bez UM 😇

svntvt
4. říj 2019

@andza hlavne bez um! Ve vasem pripade neni momemtalne potreba, nenech se vydeptat!☺️ Holky radi skvele, nemam co dodat, jen: Drzte se a at pribira!😍

zuzita15
4. říj 2019

@blondynka400
@lennus
Proc laktacni poradkyni? Treba proto, ze zkontroluje techniku prisati, dite se muze prisat spatne a malo vypit. A zadna LP nedoporuci UM a matku uklidni (pro me teda lepsi uklidneni od nekoho, kdo o tom neco vi, nez od matek na MK). Lepsi nechat si zkontrolovat, ze dite dostatecne pije, nez za mesic zjistit, ze nic nepribralo, takze treba proto...

blondynka400
4. říj 2019

@zuzita15 na všechno budeme mít poradce... Není to trošku zbytečné? Neříkám, že když je problém, nedokáže poradit (když je dobrá), ale takto? Ani dobré přisátí nezaručí, že dítě dobře pije, tak LP těžko zkontroluje dostatečné množství vypitého mléka, které je hlavně u každého miminka v tomhle věku jiné....
Ad za měsíc, k dětské určitě půjde na kontrolu dříve, než za měsíc a pro kontrolu je možné si pořídit váhu domů, když člověk chce mít klid, nehledě na to, že matka pozná, zda její dítě prospívá nebo ne.

zuzita15
4. říj 2019

@blondynka400 LP maji casto s sebou vahu, takze zjisti, kolik dite vypilo. Pokud me jako nervozni prvorodicku poradce uklidni, tak ho klidne budu mit na vsechno. Ja chodila s dcerkou od 2m kazdy mesic na prevazeni k doktorce a mela jsem z toho takovy nervy, ze jedine LP me dokazala uklidnit, ze je vsechno v poradku.

andza
autor
4. říj 2019

Jak.píšu výše, laktacni poradkyni jsem si chtěla pozvat ihned. Bohužel všechny v okolí jsou sestřičky z porodnice kde mi nikdo nic neporadil...

jarmarca
4. říj 2019

@andza hlavne klid, kojis krasne, hlavne se nenech vynervovat🙂 Je malinka, az trosku vyroste, bude mit i na kojeni jeste vic sily a uvidis, jak zacne pribirat🙂
moje mela porodni 2,68 a zhubla na 2,4 a domu jsme sly, kdyz mela 2,5 a to ji bylo 8 dni, navic mela zloutenku a byla hrozne spava...V pul roce mela plne vykojenych skoro 9 kg na roce ma rovnych 12 kg😂
Laktacni zkus z mamila.sk, ale myslim, ze jste v pohode🙂

dat
4. říj 2019

@andza kdyz bys nevedla na mamila.sk. Prijedou za tebou, ale urco jste na dobre ceste 🙂

astyna88
4. říj 2019

Ahoj, najdes tu plno rad,vesmes stejnych jako ta moje,nicmene..ja jsem nesledovala hodiny, proste obcas vse vypil za 10 min,obcas za pul hodiny. Sledovala jsem jen pocet pomocenych plen a ze odesla smolka. Nic vic rozhodujiciho neni. Nektere deti jsou nejedlici, ale myslim,ze tobe dite prospiva prece dobre. Muj syn mel 2,45, z porodnice 2,30kg. Za tyden pribral 380 gr, takto si to drzel asi do ctvrteho mesice.

blondynka400
4. říj 2019

@zuzita15 tak pak u vás LP měla cenu, ale tohle by měl umět i dobrý lékař, případně kamarádka.... Já třeba váhu před kojením a po kojení zahodila, protože to bylo to, co mne nervovalo.... A už bych to nikdy neudělala, protože to stejně není přesné a člověk má strach, že nepije dle nějakých pitomých tabulek

lennus
4. říj 2019

@zuzita15 Já ji samo doporučovala, mám s ní ty nejlepší zkušenosti. 😉

lennus
4. říj 2019

@blondynka400 Jenže lékaři ví často o kojení kulový, LP mají mnohem více zkušeností a jsou to za mě nejlépe investované peníze, stejně jako za dulu třeba

blondynka400
4. říj 2019

@lennus souhlas, že pediatři o kojení moc nevědí. Ale paní nepsala, že by měla problémy s kojením, ale o tom, že se jí zdá, že miminko málo přibírá. A tady to není o znalosti, ale spíš o tom, aby ji někdo uklidnil, že je vše ok...

sonikv
6. říj 2019

Mně dítě taky moc nepribiralo, měla jsem málo mlika, ale naštěstí jsem se pořádně rozkojila a hned váha šla pěkně nahoru. Dělej jak to cítíš ty ale kdyby ti v příštích týdnech dítě fakt pribiralo hodně málo tak dej dokrm. Dítě potřebuje hlavně pít jlinak nebude prospívat a pořádně se ti vyvijet. Na poradkyně kašli. Pokud sis o kojení něco zjistila, takbych si laktační nezvala. Jestli ti pije z prsu poznáš ne? Jestli saje pořádně taky ne? A to je základ. Nic svetobornyho neporadej.... Držím palce!