Kojení dvou různě starých dětí

sarkoc
29. pro 2017

Ahoj,
mám holčičku 26 měs., kojim jeste večer a během noci, někdy před spinkanim odpoledne ..ráda bych v tom pokračovala do samoodstavu. Ale zjistila jsem, že neplánovaně čekám druhé mimco a to bych samozřejmě také ráda kojila. Maminky, co kojite více různé starých dětí současně, da se to zvládat? Myslím hlavně fyzicky, kojenim jsem dost zhubla a poměrně me to vycerpava, tak jestli je to pak s těma dvěma ještě víc náročné z tohoto hlediska, když starší uz nepije tolik...manželovi se tento můj záměr vůbec nelíbí, boji se o mě a mysli si, ze to není dobře ani pro děti (ze kazde potrebuje jiné MM atd)...jenže já se nemůžu smířit s myšlenkou, ze přijdu o ty krásné chvíle s dcerkou kvůli dítěti, které ani není chtene (zatím jsem se s tím nevyrovnala, ze bude druhe), nejsem na odstav dcery připravená, ale toho vyčerpání se bojím, to je pravda...proto si píšu o názory a zkušenosti s double kojenim, děkuji ☺

liska01
29. pro 2017

Nemám vlastní zkušenost, ale kamarádce se dcerka odstavila sama během těhotenství. Prostě jí už nechutnalo. Ač sama ještě večer kojím skoro 3 letou dcerku, tak bych tandemové kojení nechtěla. S větším děťátkem už se dá mazlit celkem dobře i bez kojení. Mě tedy plné kojení nemluvněte huntovalo dost a do toho ještě kojit batole to už by mě asi odvezli do nemocnice...
Ale to uvidíte. Nechala bych to být tak jak je. Buď se odpojí sama, nebo ne. Ale tandemové kojení jde. Mléko bude kvalitou pro miminko a starší dcerka by ho klidně mohla mít taky. 🙂

podaji
29. pro 2017

Píšeš do samoodstavu. To jako když se neodstavi do 5 let budeš kojit dál? Vždyť máš před sebou 9 měs to budou malé 3 roky. Taky se může stát že malé přestane mlíko chutnat vlivem tehu hormonů. Do tandem kojení bych šla jen v případě mladšího dítěte ale určitě ne u triletaka. To tě zabije. Najdete jiné mazlivé chvilky. Uvidíš taky si to užiješ. A hlavně pak musíš fungovat pro miminko.

sarkoc
autor
29. pro 2017

Já věděla, že se tomu říká jinak než double kojeni, ale nemohla jsem tomu přijít na jméno 😁 Tandem zní podstatně líp...

No, kdyby se odstavila během těhotenství sama, bylo by to ideální...ale bojím se, že k tomu nedojde a pak to třeba nebudu zvládat a budu ji muset až bude třeba druhému měsíc odstavit násilím a to ji prostě nechci udělat, aby z toho nezískala pocit "aha, přišlo menší, tak ja musím jít stranou", do smrti bych si vyčítala, ze by se cítila odstrcena...mazlicich chvilek máme hodně i bez kojení, ale mám pocit že ty chvilky kojící jsou nenahraditelné....a ano, nebýt toho druheho mimca, asi bych klidně kojila před spaním /v noci i do těch 5ti let, me by se pricilo, kdyby se na mě sapala několikrát během dne , před lidmi atd, ale takhle večer v tom problém nevidím, naopak se na to i já vždy těším (a to jsem si ještě v jejím půl roce myslela, ze maximdo kdy budu kojit je rok, pak už mi to přišlo divný, hahaha)...

sajul
29. pro 2017

A nebo se taky behem tehotenstvi neodstavi, treba jako muj syn, kterymu je uplne jedno jestli tece nebo netece, proste pupo je pupo 😀 je teda pravda, ze je mladsi, je mu 18m, az se narodi druhy bude mu 20m. Ja si naopak myslim, ze tandemovy kojeni ma spoustu vyhod, nejen ze starsi ditko pomuze s prebytkem mleka, pokud uz mladsi nechce, ale pomuze prekonat bojkot, spurt mladsiho a neposledne se neciti tak odstrcene, kdyz by mladsi prso melo a starsimu si ho v podstate ze dne na den vzala. Uz mas starsi holcicku, se kterou by se dalo po porodu urcite na spouste veci co se tyce cetnosti kojeni domluvit. Jak se to da zvladat fyzicky ti reknu tak za dva mesice, ale urcite to chce vyvazenou stravu a dostatek tekutin. Ale tehotenstvi a kojeni se zvladnout da, i kdyz obcas mam taky dost.. no ale neni nad to, to vyzkouset 🙂

ssandy
30. pro 2017

Kojila jsem malou do 2let,treba uz jsem 2x denne, taky jsem nechtela odstavovat. Jenze hodne se to podepsalo na me vaze a uz jsem se necitila vubec dobre. Ve chvili, kdy jsem se s tim vnitrne smirila, ze uz proste kojit nebudeme, tak mala behem tydne presla na lahev mlika rano a vecer pred spinkanim. Vubec s tim nemela problem a je spokojena. Takze obavy byly jen v moji hlave a uplne zbytecne. Cekame ted druhe, bohuzel jsem nic nenabrala na vaze a nevolnosti, ktere mam, me natolik vycerpavaji, ze jsem rada, ze pres den vubec nejak funguju.Vubec si nedokazu predstavit, ze bych jeste do toho mela kojit, to bych mohla jit rovnou do nemocnice na kapacky...
Nejsem tedy ve stejne situaci, abych mohla poradit, ale dost mozna, ze se mala odstavi sama nebo nebude potiz prestat kojit nenasilne, jakmile se smiris s dalsim miminkem. Kdyz budes spokojena ty, bude i ona, uvidis.Nech tomu chvili casu a ted se s tim netrap, nemusis prestat hned zitra.
A jinak, jestli te te hodne vysiluje, ma mozna manzel opravnene obavy. Telo potrebuje energii pro to dalsi male a ty potrebujes silu, abys zvladla obe deti. Mysli na to, ze kdyz bude cokoliv spatne, tak si treba par dni polezis na rizikovem, budes si vycitat, ze nejsi s malou a navic je miminko v ohrozeni. Je to uz velka holka, zvladnete to! 😉

gnozka
30. pro 2017

Osobní zkušenost nemam . Ale spis si myslim ze kdyz to utnes ,tak ma starsi dost času to vstřebat a nebude to prisuzovat prave tomu ze je to na úkor miminku . Ale kdyz budes kojit dal a opravdu to nebudeš zvládat a budes to muset uhnout treba před porodem nebo po ,tak pak uz to starsi muze opravdu vnímat jako odstrceni.

ladeka
30. pro 2017

Tak to jsme na tom s autorkou velmi podobne - synkovi je 20mesicu a ja neplanovane cekam druhe. Jsem z kojeni taky kost a kuze, nevim jak to budu zvladat. Ale prijde mi, ze syn se ted najenou chce kojit vic a vic - pres den i v noci. Jidlo teda prakticky neji, bohuzel. Mozna je to ze zubu, rostou mu 2 najednou. Ale s tim kojem mam velky otaznik.

karlajasmine
30. pro 2017

@gnozka taky myslím.. Já bych to zakladatelko utnula teď, neumím si představit, jak pak řešit např situaci, kdy se v noci chtějí kojit obě děti.. Pak musí starší počkat a to je přesně to, co bude vnímat jako odstrceni.

j.a.n.i
30. pro 2017

Já mám rozdíl menší, 25 měsíců, ale kojila jsem jak celé těhotenství, tak půl roku tandemově, pak se starší odstavil sám. Problém žádný, krom neustále zeblitého novoše v porodnici, neb prostě není stavěný na to, že mu hned co vyleze teče mlíko proudem...

misa357
30. pro 2017

@sarkoc Na tvém místě, bych se zaměřila na správnou výživu a nechala si v tomhle poradit od odborníka. Taky si myslím, že tandem má více výhod, než nevýhod.

sarkoc
autor
30. pro 2017

@ssandy to je přesně ten problém, že já s tím nejsem smířená, vím, že jinak by to ona zvládla...prsa mě teď dost bolí a včera začaly bradavky, asi těhotenstvím, nevím, nikdy sem s tím problém neměla...tak jsem si dnes řekla, že po obědě ji uspím bez kojení, když to tak bolí a budeme jen večer a v noci - po obědě tedy mlíčko v lahvičce a chovat v náručí, vysvětlovala jsem, že maminku to bolí atd, vše chápala....pak nastala hodinová korida, když si uvědomila, že má opravdu spát bez mlíčka od maminky, nepomáhalo nic...inak klidná holčička a vyváděla jak pominutá...jenže tím, že vidí slzet mě, tím jí nepomůžu, to je jasné, jenže neudržím se, když i já jí tak moc chci dát, tu fyzickou bolest bych vydržela, ta psychická je horší...kdyby to alespon bylo kvůli dítěti, který chci, ale takhle? Nakonec usnula v náručí manželovi, u mě by se to asi nepovedlo.
Nutno říct, že už jí cca od roka párkrát hlídala babička a my byli bud na dva dny někde na výletě nebo u kamarádů, příp. večeře a kino a není problém ji uspat naprosto v klidu, bez pláče at v poledne nebo večer, někdy ani mléko z lahvičky nechce....řekne si hají, nachystají se a u povídání pak usne...jen tam prostě nesmím být, nesmí vědět, že máma, co má MM je blízko...

verusak87
30. pro 2017

Přestala jsem kojit syna asi v pátém měsíci těhotenství, ta bolest už nešla vydržet, kojila jsem během dne dvakrát-na odpolední spaní a na noční spaní. Navíc mléko mi došlo, jak jsem nakonec zjistila. Řekla jsem malému, že už mě to moc bolí a on to vzal naprosto v pohodě. Začala jsem uspávat mazlením a zpíváním. Bylo mu 20 měsíců.

ssandy
30. pro 2017

@sarkoc neboj, neni to jen mlikem, je ted ve veku, kdy by nejradsi byla jen s Tebou. U nas se spanim to same, kdyz jdu ja, nasackuje se mi do postele a pak mi akorat skace po hlave (ja vyrizene tehotna moc nedokazu zasahnout), kdyz jde s tatinkem/babi/sourozenci, lehne do postele, povi se pohadka, pusa a spi. Kdyz jsem tam ja, uz mi visi kolem krku a vriskot klidne pul hodiny. Ted se to trochu zlepsilo, od Jeziska ma velkeho plysoveho psa, s tim chodi do postylky rada a jsme domluvene, ze rano me zavola a prijde k nam do postele na pomazleni. Me to vyhovuje vic, jak rikam, moc to ted nedavam.... Myslim, ze je to stejny jak u Vas a zadny mliko v tom neni.
Zkus si nad tim popremyslet, sama sebe zpracovat. Proste jen nejsi v pohode a mala to vnima. Az se to uklidni s tim miminkem, tak bude vsechno zase dobre. Nerikej, ze ho nechces to male, i kdyz s tim ted nejsi smirena a treba to nezapada do Tvych planu nebo se na co necitis. Na potrat si nesla, takze dite chces. Jednou by Ti tyhle myslenky mohly byt lito. To male si to nezaslouzi a uvidis, ze ho budes od prvni chvile. Na dite nikdy neni spravny cas. 🙂

ajka198
30. pro 2017

Jsem ve 22tt a "kojím" 11m syna. Kojím ho jen v noci 1-2krát. Po otěhotnění mi hodně poklesla laktace, což je normální, takže je dost možné, že třeba to bude tvojí dcerce vadit. Já teda 2 děti kojit nechci, takže jsem syna postupně přes den odstavila, jen v tu noc to zatím neřeším. Ale vůbec netuším, kolik si toho vytahá, myslím, že toho moc nebude. Spoustu maminek taky začnou hlavně v prvním trimestru hrozně bolet bradavky, takže raději odstaví než se trápit. Mě začaly bolet až v 2. trimestru, ale díky tomu, že kojím jen tak málo, tak to není žádné drámo. Já mám "výhodu" v tom, že mě kojení nevyčerpává. Nezhubla jsem ani deko a nehubnu ani teď. Ale to je hrozně individuální. Kdybych měla nějak dramaticky hubnout a měla z toho zdravotní problémy, tak bych asi odstavila komplet. Jako pro tělo to je záhul, to je bez debaty.

veg
30. pro 2017

@sarkoc ahoj. Ja mam malou 22m a v pulce unora se ma narodit druha dcera. Pritel me premlouval at nelinku odstavim, jenze ja se na tyhle zasahy citim maly pan, takze jsme prosli obcasnym bolenim pri kojeni, casto ale jen pri prisati, nekdy mi prislo ze ani mliko nemam, nekdy ze ji to nechutna, casto si mala jen cucne a pak usina v obeti u pohadky, no a posledni asi 4mesice uz se nebudi v noci, bumba pred spanim a pred spanim v poledne, nekdy si rekne rano, no proste uplne nepravidelne. No a nekdy to bolelo tak ze jsem proste rekla ze mlicko neni a to se bez place holt neobejde. jsem rada ze jeste kojim a na tandem se tesim. Myslim ze to holky i sblizi, ze si neli nebude pripadat na vedlejsi koleji.
Na miminko se teda nijak zvlast netesim, proste to beru tak, jak to je, a nechci si delat iluze. Nejak jsem to proste nevstrebala jako s prvorozenou, uvidime co jak bude a odmitam nad tim premyslet, ani si to nedokazu predstavit. Tehotenstvi jsem mela narocny, oproti prvnimu o kterem jsem skoro ani nevedela, a nelince jsem se nemohla venovat tak jak bych chtela, takze to kojeni nam hodne pomohlo. Kojit budu dokud bude chtit, nebo dokud to pujde, je to moje laska, a jak jsem uz rekla, ja jsem na tyhle zasahy maly pan.
Jinak o tandemovem kojeni je toho na netu spousta, i zkusenosti od maminek. No drzim palce i palecky at to zvladnete lehce, at najdes vztah k miminku brzy (ne jako ja, co porad tak nak ceka nevim na co) a at jste zdravi. 😘

drzticka81
30. pro 2017

ja teda otehotnela zamerne-synovi neco malo pres rok-byl kojen i nadale pres cele tehotenstvi-ja to delala zamerne-syn byl akut cs a mela jsem problemy s kojenim-takze jsem chtela mit po porodu rozbehlou laktaci,coz se mi povedlo-kojila jsem tandemove pul roku ......ale myslim,ze me telo bylo vycerpane-v tehotenstvi jsem byla neustale nemocna,natazene vazy v zebrech apod.mazec-navic syn byl ve velmi silnem obdobi vzdoru-narocne fyzicky i psychicky-to vyustilo v to,ze tri tydny po druhem porodu jsem dostala prvni zluc.koliku- pak jsem kojila a trpela na koliky-zhubla 20 kg-kost a kuze.....po dvou letech jsem sla na operaci-stale jsem kojila-kdyz mela dcera 2 roky a ctvrt-stale kojena pred nocnim spankem- otehotnela jsem opet zamerne- to uz jsem ji odstavila-bylo mi to znacne neprijemne-bolelo to a nechtela jsem namahat sve telo.......jinak odstav syna byl s brekem az revem-mel 2.5,dcera v tech 2 a ctvrt si dala v klidu rict.......

sarkoc
autor
30. pro 2017

@ssandy Vím, že to je asi nepochopitelné, ale vážně nechci....jenže potrat je v naší rodině tabu, ačkoli čas by na něj ještě byl, jsem teprve v 6.týdnu a za týden jdu teprve na první kontrolu... a já až na ten vlastní pocit, že to je fakt "čára přes rozpočet" a zkazí to všechno, pořádný důvod nemám - máme pěkné bydlení, jsme na tom celkem dobře finančně, manžel je úžasný, doma pomáhá, snaží se být hodně s námi....a přesto se mi nedaří v hlavě přenastavit na to, že se těším a nebo to alespon vůbec přijmout, snažím se o to skoro pořád, říkat si pozitiva, co to přinese pro dcerku, že manžel si moc přál mít další, ačkoli respektoval mé přání, že ne....občas se stejně v hlavě ozve myšlenka, že třeba doktorka řekne, že je jí to líto, ale nedopadlo to apod....šílený myšlenky, já vím, ale co s tím? vím, že až se narodí, nejspíš ho budu zbožňovat stejně jako dcerku (alespoň v to doufám), ale ted do toho července/srpna to bude strašný vydržet sama se sebou :(

@veg Díky za příspěvek....myslím, že s tím vztahem to bude dost podobné jako u Tebe, snažím se o to, ale prostě to nejde....navíc ten samý případ - první těhotenství úžasné, teď je to děs (možná i kvůli tomu? pomsta za ty hnusné myšlenky?)...štve mě, že kvůli tomu nemohu být tak akční pro dcerku, nezvládám sportovat, mám mizerný nálady, teď to kojení (taky nechci zasahovat do přírody, tohle by si měla dcerka ukončit až bude potřebovat)...na první jsem se neuvěřitelně těšila, pořád jsem děkovala za to, že se povedlo tak brzy a budeme mít děťátko, občas jsem doslova brečela štěstím...no a teď škoda mluvit, chudák dítě, strašně se bojím, že to vycítí už takhle v bříšku :/

olga_
30. pro 2017

@sarkoc Zkus se přidat k nám do skupinky Dlouhodobé kojení a přirozený odstav: https://www.modrykonik.cz/group/6363/ Tam určitě najdeš další podporu i pro svoje pocity. Myslím, že pro vás obě bude nejméně náročné fyzicky i psychicky, když budete v kojení pokračovat...
Já čekám dvojčátka a syn má teda už 3 a čtvrt roku. Ještě v létě to vypadalo, že se bude kojit dlouho, ale asi těhotenstvím se teď postupně odstavil sám. Chce si na prso jen sáhnout, přitulit se večer, ale usíná u pohádky. U mladšího dítka, jako máš ty, to tak být nemusí (u syna by to tak asi taky nebylo), tak bych dbala na dostatek odpočinku, na dobrém jídle a na celkové pohodě, aby ses s tím vším srovnala a třeba zjistila, že druhátko nemusí být na úkor prvního. Získá parťáka pro celý život - to je to nejdůležitější, co svým dětem dáváme v podobě sourozenců. ❤

martiniquest
30. pro 2017

@sarkoc V prve rade bych zapracovala na prijeti druheho ditete. Tim odmitanim, ktere je z Tvych prispevku hodne citit, si muzes zadelat na obrovsky problem.

sarkoc
autor
30. pro 2017

@martiniquest to ja vin a snazim se o to, ale zatim se nedaří. ..uvažuji i o psychologovi, ale v tom mě teda asi manžel nepodpoří...a taky jít tam s dcerkou je na nic, hlídání nemám, jen občas o víkendu babička, obě jsou daleko...nevím, porad doufam kvůli tomu prckovi, ze se to změní, strašně se bojím, ze budu starší upřednostňovat 😕

veg
30. pro 2017

@sarkoc ze to vyciti uz takhle v brisku? To bych se nebala, rekla bych ze vyciti tvou schopnost milovat, a kam je smerovana ani ne. Ve chvilich stresu nebo deprese pociti hormonalni zmenu, ale ze by chapalo tve obavy bych nerekla. Deti az do tri let maj navic spatnou pamet😉
No a ono stejne vazat se na toho prdolu uz takhle brzy muze pekne zabolet, ty prvni tri mesice tehu vubec nejsou lehky, a ani ten prvni rok zivota, my jsme nelinku vzkrisovali z nedychani 3x, a byl to hukot na psychiku jaxvin, proto se k tomu nedokazu citove navazat. Nechci na tom lpet a vidim to jako inteligentni tah. Musim tu byt pro neli, a ten zbytek se ukaze, nejak se s tim poperem. Ja mam treba malou porad jeste kp, buhvi proc se tak stavi, duvod k tomu ovsem urcite ma. Spekulace nejsou na miste, ja delam sve nejlepsi. Je to jeji poloha..no a kdyby slo o prvni dite, sla bych do cisare, chtela bych ji zachranit za kazdou cenu, ted to udelat nemuzu, necitim to tak proste, musim tu byt pro nelinku, takze svoje zdravi stavim pred jeji..pro nekoho nepochopitelne, ale udelala bych tak s nejlepsim svedomim, no snad se jeste obrati.
No a ze bych uprednostnovala neli, taky me to napadlo, ale je to jen myslenka. Spis budu muset maknout, aby to pocitila co nejmin, a pracovat na jejich vztahu. Bude ta starsi sestra, takze bude moct chranit, ucit, ukazat vse co uz umi🙂 a hlavne pochopit, ze mala je tu pro ni, ze to je ta kamaradka po ktere touzila. A nas vztah to musi posilit. Jina neni, nebo ji nevidim, nebo nechci videt, takhle to vidim spravne a za tim si pujdu.
Tobe drzim palce at se tim prokouses. A vez ze myslenky jsou jen myslenky, kazda ma svuj konec a clovek muze opet procitnout do vnimani toho krasneho. Tak uzivej jak muzes 😘

ladeka
31. pro 2017

@sarkoc Jak ctu tve prispevky, tak jako bych cetla svoje slovo. Jsem na tom prakticky stejne jako ty. Neplanovane, manzel strase stastny, ja srrasny strach jak to zvladnu, jestli maleho neodstrcim, taky se nekdy nacapam s myslenkou, ze dr. rekne ze tehu neprospiva... a pak me to strasne mrzi, nemela bych tak premyslet. Kdyby sis o tom chtela promluvit, napis zpravu. Budu rada, z nejsem sama.

bamak
31. pro 2017

@sarkoc Vim, ze je to mimo tema....ale prijde mi, jestli to kojeni a s tim souvisejici hormonalni "nastaveni tela" nemuze zpusobovat to, ze se netesis na miminko. Nemam nic proti dlouhemu kojeni, ale z tveho psani mam pocit, ze jsi na kojeni zavisla ty. Stejne tak na dceri....opravdu to nemyslim ve zlem.... taky svoje deti nekriticky miluju a uprednostnuju pres vsim. Jen si myslim, ze miminko vyciti, ze je nechtene, ze mas radeji sestru a tim neprimo ublizis cele rodine. Ve dvou letech je vyzivova hodnota MM nulova, stejne tak imunologicka.....je to jen zvyk pro dite a droga pro tebe- vyplavuji se ti hormony stesti....moje rada zni.....jestli to zvladas fyzicky koj, klidne tandemove, ale pri prvni znamce, ze to fyzicky nezvladas odstav dceru, pokud mozno vcas, aby si to nespojila s miminkem. Jinak zadelas vsem na velke problemy. Miminko se muze spatne vyvijet a obe deti budou mit ztrhanou, vycerpanou a mozna I nemocnou mamu.

kyti75
31. pro 2017

Me se syn odstavil po narozeni dalsiho. Byly mu skoro 3roky a jak videl, ze pije braska, uz ho to ani nenapadlo🙂