Kojení / nekojení. Proč některé ženy odmítají kojit?

kacenka1111
22. únor 2012

Ahoj, predem pisu, ze nejde o me, ja hodlam kojit...🙂 Jen abychom predesly nejakym nedorozumnenim a hadavym a rejpavym typum 😝 Zajimalo by me, proc nektere zeny odmitaji kojit...Jde jen o "stav" poprsi po kojeni? Potrebuji rychle do prace? Co je pricinou? Neumim si to zatim jako tehulka predstavit, jaky muze mit maminka duvod, aby nekojila - pokud muze samozrejme. Taky zakladam pouze otazku - na diskuzich se to vzdycky zhada a zakladatelka je za " pip "....Co myslite?

tajemna30
22. únor 2012

Hezký den, myslím že diskusí o kojení/nekojení je tu spousta, určitě tam najdeš odpovědi. 😉 A pokud ty chceš kojit, tak bych neřešila proč někdo nekojí - je to každého věc zda ze zdravotních, estetických či jiných důvodů.

llluckaaa
22. únor 2012

Já myslím, že je hodně málo maminek, které si dopředu plánují, že kojit nebudou. Přeci jen má kojení tolik výhod, že by byla blbost to aspoň nezkusit. Proč potom nekojí - na to je jednoduchá odpověď: protože jim to nejde. Navzdory tomu, že se všude píše, jak je kojení strašně přirozené a jednoduché, tak u někoho to tak lehce nefunguje. Příčin může být několik - problémy s bradavkami (vpáčené, ploché, popraskané, záněty a bolestivé kojení), miminko naučené na flašku z porodnice (protože v některých porodnicích se stále flaškou miminka přikrmují), miminko se žloutenkou, které chce jen spát a spát a skoro si ani necucne, takže mléko za pár dní zmizne, lékaři, kteří mimčo zváží, rozhodnou, že málo přibývá a tudíž musí mamča dokrmovat, příp. další zdravotní problémy na straně maminky nebo miminka.

jankadudova
22. únor 2012

Myslim, ze je to velmi intimni, nikomu do toho nic neni. Duvodu muze byt a je spousta, nikdo nema pravo soudit jinou zenu za svobodne rozhodnuti. Sice pises, ze chces predejit "hadani", ale uz jen samotne tema si o to rika...kazdeho vec. Ja osobne ti to klidne reknu. Od zacatku jsem odstrikavala, prikladani mi bylo proste neprijemne. Po sestinedeli jsem ze zdravotnich duvodu kojit prestala a nijak vyrazne se tim neptrapim. Hezky den.

petrajurinova
22. únor 2012

Těch důvodů může být strašně moc. Já osobně jsem sice kojila obě děti (první 8 měsíců, druhé 22 měsíců), ale občas hlavně ze začátku mě taky několikrát napadlo, že se na to vykašlu. Těch důvodů může být spousta, každá žena, která ukončí kojení z vlastního rozhodnutí má ten svůj důvod. Z toho, co napadá mě je například: Ze začátku může být kojení pro maminku dost bolestivé (bolí břicho - při kojení se rychleji stahuje zpět děloha a to bolí, bolí bradavky - jsou citlivé a podrážděné), můžou se objevit záněty v prsou nebo praskliny na bradavkách, dítě může hůře přibývat na váze nebo málo kakat a v ten okamžik babičky vyrukujou s blbostí, že má maminka slabé mlíko a je potřeba dát sunar, "líné" miminko, kterému se nechce tahat a vypije najednou jen málo a pak se dožaduje mlíčka co půl hodiny.............

lucifereeek
22. únor 2012

ono jedna věc je že chceš a druhá, jak to bude po porodu, zda bude vůbec mlíko, atd. Ano některé ženy kojit odmítají i z toho důvodu, aby si nezničily prsa, ale těch je si myslím dost málo. Mateřské mléko je pro miminko to nejlepší co můžeš dát, takže většina maminek kojit chce. Ale věřím, že můžou být i zdravotní problémy, při kterých se nesmí kojit např. braní nějakých léků, antibiotik, atd.

camelinka
22. únor 2012

to je na kazde mamince a jak tu pisou ostatni, nikomu do toho nic neni 😉 . muj osobni nazor je, ze kdyz tomu nebrani zdravotni problemy, nebo ditko nerve hlady z duvodu slabeho mlicka (coz i pres nektery odpurce opravdu existuje), tak je kojeni to nejlepsi (a co si budem povidat i nejrychlejsi, nejpohodlnejsi a nejlevnejsi 😉 ), co muze mrnous dostat 🙂 a osobne nechapu ty, ktere nekoji "jen" kvuli tomu ze se jim znici prsa, nebo nemuzou pit, nemuzou dite vrznout nikomu jinymu na hlidani atd, ale to je jen muj osobni nazor a urcite nikoho neodsuzuju 😉 😎 .
Ja mela prvni dva mesice malou prisatou skoro nonstop i v noci a uz sem z naproste vycerpanosti zvazovala UM, ale su rada ze sme to vydrzely az doted 🙂 🙂

pejtho
22. únor 2012

Já takovou maminku znám. Už v těhotenství oznamovala, že kojit nebude, kvůli prsům. Pro mě sice nepochopitelné, nicméně máma je to dobrá, své děti miluje a bylo to tak její rozhodnutí.
U druhého dítěte se pak rozhodla, že kojení vyzkouší. Jenže z toho byla tak ve stresu, že se jí stejně nepodařilo ani začít...
Jedna moje kamarádka-zatím miminko plánují, se mě pořád dokola ptá, kdy už přestanu kojit 🙂 Když jí říkám, že je to pro mě to nejhezčí, nechápe! Až bude mít svoje dítko, tak snad změní názor, ale teď mi říká, jak by jí hrozně vadilo, že nemůže kouřit, chodit se bavit-pít alkohol....i to je další důvod, proč maminky nezačnou a nebo spíše brzy přestanou kojit.
Je to na rozhodnutí každé maminky. Vždycky mě trošku naštve, že některé maminky by tak moc chtěli kojit, ale bohužel jim to nejde a ty jiné ani kojit nezačnou pro vlastní pohodlí....ale takových snad moc není 🙂

apollo11
22. únor 2012

Já ti poradím o kojení toho dopředu moc nečíst 🙂 Akorát získáš dojem, že je to obtížný, nepříjemný, složitý atd.. jasně že se to často neobejde bez překážek, ale ty má smysl řešit, až přijdou. Když to nejde, tak to nejde, je to každého intimní věc. Ale rozhodnout se předem, že nebudu kojit, je blbost. Já jsem o kojení předem nečetla nic (to až potom a kdybych některé věci věděla dopředu, měla bych jen zbytečně obavy), jen jedinou informaci jsem si vyhledala asi 2 dny před porodem a trvalo mi to minutu - jak na správné přisátí (hodně otevřená pusinka a celý dvorec dovnitř, hlavně spodní okraj). Nepřemýšlela jsem o tom (i když říkala jsem si, mám já na to vůbec konstituci, abych kojila? nejsem zrovna matrónský typ 😀 ), ale poslouchala jsem instinkt a všechno šlo úplně krásně samo a to jsem začala 4! dny po císaři, udělalo se mi mlíko, malá se chytla a bylo 😵

hanka.
22. únor 2012

Souhlasím s názorem, že je to každé její čistě soukromá věc. Ale za mě, nechápu a příjde mi to i sobecké, když nekojí kvůli "zničení" prsou, že nemůže pít, kouřit, chodit se bavit. Co by za to některé daly??? Já jsem s kojenám sama bojovala, malý mi do 3 měsíce bojkotoval, ale já nad ním vyzrála a kojila jsem ho do roku. Moje švagrová dokonce malé mléko pořád odstříkává, protože se ji malá nechce přisát. Dělá pro své díte to nejlepší.

jetynka
22. únor 2012

Tak to je problém, se kterým se bohužel potýkám i já, malá má 4týdny a je to moje třetí dítě. Mé mléko jí i přes to, že krásně přibírá nestačí, proto musím dokrmovat sunarem tak 2x denně max 50ml zatím a stačí to. A stojím před rozhodnutím jestli se pomalu vzdát kojení nebo se ho snažit za každou cenu zachovat. Protože mnohdy kojím i co 1,5-2h v noci a přes den jak kdy, někdy i co hodinu a někdy je 3h klid. A to je při třech dětech docela náročné a navíc i hubnu více než je zdrávo a docela mě to i vyčerpává jak fyzicky tak i psychicky.

cvachna
22. únor 2012

kacenka1111 to si může každá plánovat jak bude kojit..ale pak najednou to nejde,nebo se maminka na to necítí jak z estetických důvodů atd..
jsem si plánovala jak budu kojit..u obou jsem skončila třetí den v porodnici.první se mi nepřisála,mlezivo mi neteklo,dostala silnou žloutenku a doma jsme hned přešli na nutrilon.
malý se přisál,mlezivo jsem neměla a třetí den v porodnici skončil na flašce s bebou.problém?málo mléčných žlázek v mých prsou.
a vůbec nelituji!!! děti mají díky nutrilonu silnou imunitu,malá za ty 3 roky měla jen jednou jedinkrát horečku,a jinak vůbec nebyla nemocná.malý taky zdravý a krásně prospívá..
tak si myslím,že je to kadžé maminky věc a jak říká naše doktorka:už nemůžeme my doktoři moc tvrdit,že mateřské mlíko je nejlepší,protože ty děti co berou umělé mlíčka,tak mají větší imunitu než ty kojené.
já bych nikdy do pusy nedala rybu,rybí tuk,a to umělé mlíčko vše obsahuje,co má mít to dítě 🙂
a má to výodu i v noci.obě děti mi od 3tího týden spinkají celou noc,tak se u nás v noci kvůli krmení nevstává 🙂)

wendulla
22. únor 2012

Je to kazdeho vec a hlavne by se nemeli maminky posuzovat podle toho, jestli koji nebo ne. Neni to znamka toho, jeslti je ta mama dobra nebo ne. Neznamena, ze kdyz nekoji, je to spatna matka a dite nema rada. Nekojila jsem, dcera byla 10 dni beze me v inkubatoru, takze za prve ani nebylo co ji dat a za druhe jsem vedela, ze po nutrilonu zesili a pujdeme za chvili domu. Nevadilo mi to, kojeni mi bylo neprijemne ( zkouseli jsme to pouze jednou ) a bylo mi i neprijemne, kdyz me videl manzel. Navic si krmeni pozdeji uzival prace i manzel, kdy dceru krmil z lahve. V nemocnici jsem byla nejhorsi matka na svete, sestricky mi to davaly docela sezrat. A jak pise cvachna, dcera ma opravdu silnou imunitu, zatim mela jednu velkou rymu, ( tuk tuk tuk ) jinak je zdrava jako ripa a to chodime casto mezi deti, ktere frkaji, kaslaji. Je jedno jestli matka koji nebo ne, neni to znak toho jak ma to dite rada. Dulezite je jak se k diteti chova po cely zivot a kolik mu dokaze dat lasky.

alushka
22. únor 2012

Myslím, že to jestli někdo kojí nebo nekojí své dítě je čistě jeho věc a nikomu do toho nic není. Stejně jako nikomu nic neni do toho, jestli je maminka celé dny doma s dítěte nebo si při rodičovské přivydělává, jestli někdo spí s dítětem v jedné posteli pomalu do jeho 5 let nebo jestli mimčo dá do vlastního pokojíčku pomalu v šestinedělí, jestli někdo jede v ani ne půlročním kojence ma Maledivy nebo sedí až do jeho 10 let doma, jestli někdo kojí ještě 3 a více leté dítě (které před tím zbaští normální oběd) atd., atd. Myslím, že být dobrá matka spočívá v něčem jiném. Taky myslím, že to neustálé rozebírání kojení není v pořádku, zbytečně se pak stresují ty maminky, kterým kojení nejde z jakohokoliv důvodu.
Jen pro úplnost dodávám, že já jsem kojila.

mery83
22. únor 2012

Ahoj já malou tedy jěště pořád kojím a to i když chodím do práce na 12tky a na noční.Takže jestli někdo prostě nechce,tak kojit nebude.

romcovaklarka
22. únor 2012

Mně se nelíbí, že když zakladatelka napíše, že se ze zvědavosti ptá na důvody, proč se ženy svobodně rozhodnou nekojit, tak jí tady půlka maminek píše, že jí do toho nic není a že je to každého věc a že se na to nemá ptát... 😅 Tak když někdo nechce říct, tak ať neříká, a hotovo, ne? 😀

No ale k věci. Já znám maminku a ne jen jednu, která odstavila zcela nebo částečně mimčo, v urč. případě i před 6 měsíci, a převedla na UM vyloženě proto, aby bylo možno ho dát někomu hlídat (a nebylo to kvůli tomu, že by musela z existenčních důvodů třeba se vrátit do práce). Tak to je třeba jeden z důvodů. Aby k tomu někoho vedl vzhled prsou, tak s tím jsem se tedy nesetkala, i když jsem o tom slyšela stylem, že "já znám někoho a ten zná někoho a ten zná ještě někoho" 🙂

Pro úplnost taky dodávám, že stále ještě kojím a ráda, ale i tak ze zkušenosti odpovídám na to, co ses ptala 😉

jenny.kay
22. únor 2012

Já jsem byla v těhotenství taky rozhodnutá kojit aspoň do půl roku (cha cha). Rodila jsem císařem, mléko se nedělalo, měla jsem ho málo. Navíc poněkud plošší bradavky a drobná a hodně pevná prsa - takže malé klouzala pusa a nemohla se přisát (to jsem si nevymyslela, to konstatovala sestra). Kojila jsem přes medůzky a stejně jen mikromnožství 5-10 ml. Zkoušela jsem i odstříkávat, aby se mlíko dělalo - no nepomohlo to. Navíc se mi týden po návratu z porodnice udělal opar (asi ze stresu, jak tam na mě některé sestry koukaly jak na vraha, že mi kojení nejde) a kožařka mi zakázala 3 dny sahat na dítě. Jak jsem nepřikládala, bylo hned i po tom pidimnožství. Takže jsme na UM a dcera prospívá. Bylo mi to líto, ale výčitky z toho nemám. Znám například i holčinu, která nekojí proto, že studuje a dítě hlídá babička a přítel a kojení prostě nedokáže (a ani moc nechce) se studiem skloubit. Každopádně je to každého věc a je mi moc líto, když na mě někteří koukají skrz prsty, že nekojím. Přitom bych ráda, jen to prostě nejde

llllucka
23. únor 2012

Odpoveď je jednoduchá,kojení je fuška.Všude sice píšou,jak je kojení přirozená věc a je to bez práce,ale ono to není docela pravda.Spoustě žen tvrvá než se jim rozjede laktace a kojení vyčerpává.Mám kamarádku,která přestala kojit po 3 týdnech,protože prý z jejího mlíka mělo dítě prdíky.Další přestala kojit druhé dítě,protože ji kojení moc vyčerpávalo a neměla prý sílu starat se o rodinu.Ať je to jakkoli,je to každého věc a žena si to musí rozhodnout sama.Nikoho za to nesoudím a je mi jedno,jestli někdo kojí jen pár týdnů nebo několik let.

micka1
23. únor 2012

Taky jsem byla rozhodunutá že budu kojit, ale bohužel ani jedno dítě jsem nekojila. Syn měl žloutenku tak se špatně přisávál a prso odmítal. Když se mu podařilo vypít ode mě 5ml tak to byl zázrak. Musela jsem přikrmovat už v porodnici. Doma jsem si myslela že to bude lepší ale spíš to bylo ještě horší. Byl přisáty snad pořád a věčně hladový. Bohužel jsem z toho všeho byla ve stresu a mléko přišla úplně. U dcery to bylo něco podobného. V porodnici se nepřísávala tak jak by měla a začala hodně ubývat na váze. Navíc jsem musela začít brát léky od srdce které nedovolují kojit. Nemyslím si že bych byla špatná matka tím že nekojím.

jolcap
23. únor 2012

Jsem taky názoru je to každýho věc, něco jako koupete každý den nebo ne 😀 Na druhou stranu mě osobně kojení stroskotalo u obou holek po třech týdnech a otázka,kterou jsme vždycky slyšela od všech bylo kojíš, už jsem normálně šílela když se pak na mě koukali jako na macechu co nechce kojit. Pokud dítě prospívá je jen na nás maminkách co s ním budeme doma dělat ( a je to v jeho zájmu)

ladybugie
23. únor 2012

já mám novoozená dvojčata a dvouletou dceru. Dceru jsem kojila 5,5m, pak jsem dostala silnou mononukleozu a kojení šlo do háje. Když se přiznám naprosto upřímně, tak jsem byla ráda, že jsme šly na flašku. Kojila jsem co dvě hodiny a prostě to nestačilo. Navíc dcera byla refluxová, takže co vycucala, to vyblindila a šlo se znovu kojit. Pomalu ani nemělo cenu se oblíkat 🙂
Dvojčata jsem rodila akutní sekcí v 35tt. Byli maličcí a navíc se silnou žloutenkou. Mlíko se mi udělalo druhý den po císaři. Stačilo poslouchat instinkty a být trpělivá. Kojila jsem kluky už v porodnici. Jak byli maličcí a spinkaví, tak jsme museli i dokrmovat, takže já odstříkávala. Doma jsme pouze kojili. Poslední týden ale klukům moje mlíko přestává stačit. Jednou za den nahrazujeme kojení Sunarem a vypadá to, že je to pro ně lepší. Přemýšlím, jestli nemám přestat úplně a jít na Sunar. Kojit dvojčata je strašně vyčerpávající. Stále se ale snažím bojovat a kojit. Děti si to rozhodnou sami.

samson
23. únor 2012

taky bych řekla že je to každého věc. Já kojila do 15 měsíců a přestala bych v roce, protože mě to prostě už obtěžovalo a bylo nepříjemné.A to samé v okolí. Kojily do 1,5 a přestaly by dříve - jenže batole nešlo odstavit. Prostě ať si každý kojí nebo nekojí jak uzná za vhodné. Třeba mně osobně se nelíbí, když se kojí 3 leté dítě to už je trochu moc aspoň na mě. Ale nikoho kvůli tomu moralizovat nebudu 😉

Jinak s tím kojením se to myslím jaksi přehání...dříve se to tak nepreferovala a nyní si kvůli tomu máme sednou všechny na zadek a mít deprese, že to nejde...když to nejde tak nejde

lenka27
23. únor 2012

No já kojím pořád, ale musím říct, že to byl celkem boj, ale naštěsti jsem vyhrála😀 nejhorší bylo odnaučování kloboučků a růstové spurty, ale byla jsem odhodlaná to vše vydržet, ale taky jsem měla štěstí, že to malý tak zvladal, protože kdyby neprospival nebo něco jiného, tak uprednostnim jeho potřeby před mojí touhou. ale je to moje první dítě a u toho je vždy více času takže neodsuzuji nikoho, každá maminka má právo si to rozhodnout. Samotné mi vadí tlak okolí na nekojicí matky.

neu.sona
23. únor 2012

Já tedy mám také názor, že je to každého věc a nemíním se nikomu do ničeho plést. Ať si každá maminka dělá to, co uzná za nejlepší. Ale já moc nechápu věty, že mlíčko mému dítěti nestačilo... Já mám ten názor, že pokud žena plně kojí, neobtěžuje jí to, tak musí mít tolik mlíčka, kolik jejímu dítěti stačí a to je i podle všech doktorů a LP. Samozřejmě je to hodně o psychice, protože, když dám flašku, tak vlastně vím, že dítě se najedlo, tak jak mělo a pokud brečí, tak je to z jiného důvodu. A když brečí úplně stejně při kojení, tak je to tím, že má hlad, a že mlíčko nestačí. Takže mi to příjde úplně stejné.
Samozřejmě, že jsou výjimky, že má maminka ploché bradavky, dítě se špatně přisává,dvojčata, v porodnici to špatně vysvětlily nebo je to vůbec nezajímalo atd. Ano, tak to určitě je, ale i tak se dá zkontaktovat LP a zkusit to změnit.
Jiná kapitola je asi i nadýmání prcka.
Já jsem rodila císařem. Malého mi přinesly asi 12-15 hodin po porodu a nosili opravdu málo. Byli jsem spolu až druhý den a rozkojila jsem se nádherně a kojila plně do ukončeného 7 měsíce. V 11 měsících jsem přestala kvůli tomu, že mě kousal a hodně. Ve 14 měsících měl všechny zoubky 🙂.
Mám velké prsa, při kojení jsem nosila 75E a prsa se mi vrátili do původního stavu, nejsou vytahané atd. Ale taky jsem nosila celé kojení podprsenky od Anity a taky s nimi spala, aby prsa byla pevná.
Říkám předem, že tohle je pouze můj názor a nikoho neodsuzuju a nikomu nic nevnucuji. Každá, nebo většina, maminka dělá to, co si myslí, že je nejlepší pro její miminko a tak to má být.

steffi23
23. únor 2012

Já po svých zkušenostech nikoho nesoudím, protože...jak řekla laktační poradkyně a moje spolubydlící v nemocnici, když kojení nešlo, že jsem takovej zabejčenec, že pro to udělám všechno. Ale všichni doma říkali, ať už to vzdám, když viděli, co to obnáší. A byl to boj do třech měsíců miminka. Nerostl, nedokázal ode mě dost vypít, takže odsávat, nastartovat laktaci ve dne v noci, dávat stříkačkou...celý den jsem měla u prsu buď syna nebo odsávačku. Podařilo se, ale ty nervy, abych měla pořád nachystané mléko, bolavé prsy atd.... Takže kojení ano, je super, ale musí to jít. Ne každý, kdo dává UM, má tu vůli nebo sílu nepřízeň při kojení překonat.

hhranolka
23. únor 2012

tak ja kojit chci, pokud to pujde, ale jen omezene - tzn. 6 mesicu urcite .... ale pak dle toho, jak si bude prtous uvedomovat prsa - od 10-12 mesicu uz rozhodne kojit nechci, duvodem je, ze se mi nelibi kojeni vetsich deti, kdyz uz maji trochu rozum, sapou se po prsech, kolikrat si s prsy chteji hrat, drzet a to uz me prijde spatne. Takze zakladni vyziva kojenim ano, ale vcas prestat.

sabuse1
23. únor 2012

upřímně nevím...nikoho kdo by nekojil protože by nechtěl a předem si to naplánoval neznám, jen případy, že to prostě nešlo, nebylo mléko nebo byly jiné problémy. Ale ano může to být někomu i nepříjemné nebo to vzdá třeba brzo protože ze začátku to dost bolí, prsa se nalijou, jsou hodně citlivá, do toho rozkousané bradavky tak možná někdo přestane i v tomhle období. Případ, že by někdo nekojil jen kvůli vzhledu prsů opravdu osobně neznám...
Já osobně jsem dceru kojila půl roku, dýl to nešlo, od čtvrtého měsíce jsem dokrmovala nutrilonem, malá málo tahala a mlíčka bylo čím dál míň i když jsem cca 5x denně odstávala abych jeho tvorbu zvýšila, kolem toho půl roku už jsem byla tak vyřízená, že jsem to vzdala, syna jsem kojila do roka pak se víceméně odstavil sám a to byl těžkej závislák🙂

baris
23. únor 2012

taky si myslím, že je to věc každé maminky, zda kojí nebo nekojí. Určitě je pro miminko mateřské mléko to nejlepší, ale to odsuzování maminek, co nekojí se mi nelíbí 😠 Málem, aby nosila na čele značku, že je špatná matka.

Já jsem první dceru nekojila - nebylo co, nechtěla se přisát. V nemonici jsme bojovaly - 1 sestra jí držela nohy, ruky, jak se rozčilovala, dalši jí držela hlavu u prsu a já prso a snažila se jí ho dát do pusy. Vůbec nepřibírala, tak jsme přešly na sunar.

Druhá dcera v nemocnici jakštakš pila, ale tím stylem, že cucala 45minut,, 15minut pohov, pak zase pít. Ale po příchodu domů starší dcera (měla 17 měsíců) měla úplné hysteráky, že mi mladší ubližuje, když jsem kojila. Já z toho začela ztrácet mlíko a i kdybych ho neztratila, tak bych musela přestat kojit. Přece nemůžu starší dceru zavírat do jíného pokoje a jít kojit ☹ Tak skončila na bebě.

kathy.skal
23. únor 2012

Ahojky, já mám dvojčátka a vydržela jsem kojit do 11 měsíců - pak se sama prsa začala zmenšovat, mlíčko došlo a přiložení začalo být nepříjemné... opravdu je rozdíl, když mimčo cucá nalité nebo prázdné prso 🙂 Když se děti hlídaly, dostaly UM a já odstříkávala, po návratu jsme zas normálně kojili, takže i nějaké výmluvy na hlídání mi přijdou zcestné.
Upřímně, já si nedokážu představit, že bych takovou dobu nekojila... sice mi vadilo, jak mám velká prsa a přecitlivělé bradavky.. ale když si představím, co pěněz bychom zbytečně dali za UM... 😅
Ale mám případ z porodnice, kdy menšinová mamča se rozhodla, že kojit nebude a bude dítku dávat Sunar (zřejmě ovlivněno reklamou, že to je senzace a děsně moderní), tož nekojila a běhala po porodnici, že jí bolí prsa a že chce prášky na zastavení laktace 😀