Kojení po císaří ve 30 tt. Jak na odstříkávání?

dalmatinka2004
20. zář 2010

☹ Hezký den!
Bohužel mi museli udělat akutího císaře ve 30 tt, protože mne přijali do nemocnice s preeklampsií a navíc mi selhávala placenta - malá už byla špatně vyživovaná a neprospívala, když se přestala hýbat a ozvy slábly a na nic nereagovala, tak se najednou rohodhli ji vyndat. O tom, jak strašný zážitek a šok to byl snad ani psát nebudu. Malá teď bojuje v inkubátoru - narodila se s 1150 g a k dýchání nepotřebuje ventilátor, jen jí přikládáají kyslík k nosánku pro jistotu a už jí ho i na několik hodin denně dávají pryč a zvládá to sama. Moc hezky papá, takže to je také dobré znamení no a teď už k mému dotazu. Chtějí ji dávat i mlíčko ode mne, ale bohužel jsem teprve dva dny po zákroku a zatím se mi podařilo odstříkat (odkapat) jednu nevelkou zkumavku . doktoři sice zajásali, ale netuší, kolik sil a potu mne to stálo - drtím si tu prsa a bojuju za každou kapičku... jde to fakt pomalu a to co odkapu za den, tak má malá jednu dávku, kterou potřebuje každé 3 hodiny... prsa už mne začínají bolet, jak je neustále třu a drtím... asi dělám něco špatně. Sestřičky tady mi toho moc neporadí - techniku ukázali a funguje, jen prostě u mne to moc neteče. Tak si říkám, zda pomůže odsávačka? Manuální nebo elektrická? Klidně pořídím cokkoliv i za cenu toho, že kdyby to nevyšlo, tak ji pak prodám, ale chci vědět, že jsem udělala maximum a upřímně, nechci si zase úplně oddělat prsa, protože bych ráda začala malou kojit, až to bude možné... Prosím dobré duše - poraďtě mi - máte zkušenost? Je odsávačka řešení, nebo je manuální odkapávání to samé?? Budu vděčná za každou radu!! 😉 🙂
Katka

bera28
20. zář 2010

Katko, taky jsem rodila předčasně, dokonce 26+0🙂, také císařem. Mlíko se začalo dělat až tak po týdnu,do té doby to bylo vážně jen pár kapek. Já jsem si 5. den po porodu koupila elektrickou odsávačku Medela a odsávala jsem naprosto v pohodě. Odstříkavej každé 3 hodiny, ve dne v noci. Já jsem takto vydržela půl roku, mlíka bylo až až , ale pak jsem to sama zabalila, protože jsem nedělala nic jiného, než jen odstříkávala a krmila.

evena
20. zář 2010

@dalmatinka2004 ahoj, tvá holčička je určitě bojovník 😉 jenom napíši vlastní zkušenost z odsáváním, když jsem chtěla odstříkávat ručně přesně jak to popisuješ, hrozně to bolelo a těch pár kapek nestálo za to ... koupila sem si odsávačku Avent, bohatě postačí ruční, nemusí být elektrická, je to odsáté za chviličku a nebolí to, stojí okolo 1200 kč

furaha
20. zář 2010

holka držím palce. hele - já kojím normálně, dítě se narodilo v termínu a tak. když jsem si vzala lék na bolest hlavy, tak jsem potřebovala odstříkat. ručně mi to nešlo vůbec! tak 20 min trpělivě a vymáčkla jsem tak 2 kapky. teď mám manuální odsávačku medela, je to mnohem lepší, ale taky to trvá dlouho! zkus tu elektrickou. rozhodně ne ručně, pokud budeš odsávat delší dobu. to jsou jen nervy a frustrace. držím palce

jitulisek
20. zář 2010

ahoj, nejdřív přeju dcerušce hodně štěstí. 🙂 Co se týče odsávaní,tak já bych ručně z prsou nedostala skoro nic. Takhle odkapávám jen večer na lžičku kvůli Vigantolu a to mi úplně stačí.Takže růčo je to podle mě hrozně složitý. Já jsem si kvůli zánětu prsu pořídila ruční odsávačku. Stála necelé dvě stovky. S tou mi to šlo dobře,ale je fakt,že je to trochu na bednu. Takže mám od známé půjčenou Medelu a ta je skvělá. jasně, chvíli to trvá než člověk něco odsaje (zaleží na nalití prsou),ale je to pohoda. Takže já doporučuji určitě nějakou elektrickou,aspoň při tom můžeš odpočívat. Drž se. 🙂

vladimuraz
20. zář 2010

Ahoj Katko, souhlasím s Berou 🙂 , elektrická odsávačka je vážně super. Já mám holčičku ve 28.tt, mlíčko se mi začalo dělat taky až tak 5. den, ale hrozně málo, v podstatě celý měsíc jsem odsávala po 3 hodinách 10 ml z obou prsou, takže nic - ale mojí dceři to stačilo. Víc se mi začalo dělat až po měsíci a po 3 měsících jsem konečně začala kojit. Hlavně se nestresuj a moc to neřeš- to se snad dělá mlíka ještě míň než obvykle 🙂 . Užívej homeopatika Ricinnus communis 5CH, kojící čaj a hektolitry vody a odsávej, odsávej... Hodně štěstí Tobě i holčičce!!!

bufina
20. zář 2010

@dalmatinka2004 Ahoj, rozhodně si pořiď elektrickou, protože s tak předčasně narozeným miminkem ju budeš potřebovat delší dobu. Mně se malej narodil císařem v 33+6 tt. Tři dny mě sestřičky nechali být a čtvrtej den jsem si mlíko začala odsávat elektrickou odsávačkou. Na začátku to bylo taky pár kapek a pak rychle přibývalo. Sice jsem si malýho vzala po deseti dnech dom, byl v inkubátoru jen 5 dní, ale pořád spal a kojení ho unavovalo, takže jsme střídali kojení a krmení odsátým mlíčkem. Jen na prsu byl až kolem tří měsíců. Ale vy to třeba zvládnete dřív. Určitě ti ukážou jak na to. Já sem první mimčo nekojila a malej jak byl v tom inkubátoru, tak všechny moje návštěvy prospal a pak mně z ničeho nic řekli že si ho můžu odvést dom a nazdar 🙂 Tak sem si s kojením nějak musela poradit sama. Sem ho poprvé mohla přiložit až doma. Přeju hodně štěstí a ať malá hezky roste.

dalmatinka2004
autor
20. zář 2010

Děkuju moc za podporu a povzbuzení!!! Určitě jdu tedy sehnat elektrickou odsávačku! Jen mi prosím poraďte jakou?? Hodně si chválí tu Madelu mini - dvoufázovou... líbí se mi a dá se sehnat i použitá za solidní cenu kolem 1000,- Kč, což mi přijde fajn a kdyby to nezafungovalo, tak mne nebudou mrzet tolika vyhozené peníze... co myslíte? Nebo se mám pustit do nějaké opravdu speciální? Je taková vůbec? 😉 dÍKY MOC!!

sophie1
20. zář 2010

Já mám zkušenost s ruční pákovou Avent a je skvělá. Bez odsavačky bych po porodu "neodsála" nic, to máš můj obdiv že odkapáváš ručně - navíc mě se nalila hrozně bolestivě prsa, takže jsem na ně nemohla ani sahnout. Odsavačka bude pro tebe jistě velká úleva a nastartuje laktaci mnohem rychleji a líp - u mě to byla první věc, pro kterou jsem si jela hned cestou z porodnice, kde jsem měla půjčenou taky Aventku. Kupovala jsem ji v lékárně a bylo mi úplně jedno kolik stojí (myslím že to bylo 1400), protože představa, že bych bez odsátí měla přežít noc byla nepředstavitelná 😀. Rozhodně to nejsou vyhozené peníze, ať už se rozhodneš pro ruční, nebo elektrickou, hlavně bych neotálela, ať se ti mlíčko rozjede co nejdříve a hlavně v pohodě a bezbolestně. Hodně štěstí tobě i tvé holčičce! 🙂

hehena
20. zář 2010

Mě sestra po císaři nejdříve odsávala elektrickou - značka Medela. A pak jsem si tam půjčila ruční - taky Medela a musím říct, že ta ruční Medela byla výborná! myslím si, že jen díky tý odsávačce se mlíčko pak rozjelo vcelku rychle - prsiska jsem taky drtila, co to šlo (následně i doma) - doporučuju levandulovou mastičku z DM značka Babylove - je to taková až vazelína, takže je myslím lepší než třeba Bepanthen. Malýho jsem viděla "až" po víc než 30 hodinách a přestože to byl macek, sát se mu moc nechtělo, zhubnul přes 500 g a tři noci to byl dost masakr, naspala jsem dohromady asi 5 hodin a to s tou jizvou bylo nic moc. Pak jsem si domů koupila Avent a ta mi nevyhovovala vůbec. Neodsála jsem s ní vůbec nic. Takže nakonec jsem odstříkávala ručně, což se dá časem docela dobře zvládnout.

Dalmatinko moc držím palce, ať malá dobře prospívá, kojení se daří a je vám fajn. A i kdyby to pak s kojením nešlo a skončily jste na UM, tak nebuď smutná jsou horší věci, hlavně, že budete obě spokojené.

hehena
20. zář 2010

@dalmatinka2004 Dalmatinko ještě jsem ti chtěla napsat - nejdřív bych pořídila, jak píšeš - klidně použitou Medelu. já kupříkladu koupila tu ruční Aventku za 1800.- a to byly opravdu hodně vyhozený peníze (netuším, proč mi to s ní nešlo)...

a ještě... co jsem tak stihla na šestinedělí pochytit, tak skoro každý mamince se následně nalily prsa bolestivě... takže doporučuju chladit (stačí namočená plína ve studený vodě) - mě to moc pomohlo... no a před kojením (odsáváním) naopak nahřívat...

romana29
20. zář 2010

Sice jsem neměla císaře ve 30tt, ale až ve 37tt, mlíko mi šlo odsávat po pěti dnech a to pouze elektrickou, ruční je podle mě úplně k ničemu. Pokud teda chceš kojit a víš, že budeš muset mít císaře, tak si už do zásoby kup elektrickou od Medely

hehena
20. zář 2010

tak já si nemyslím, že je ruční k ničemu.... mě přišla ruční od Medely lepší než elektrická. ale to je přesně ono, že každá má jinou zkušenost a každé evidentně vyhovuje něco trochu jinýho. každopádně s vidinou toho, že miminko bude delší dobu v inkubátoru, tudíž bude mnohem dýl trvat, než zkusí sát ode mě, bych taky volila elektrickou.

dalmatinka2004
autor
20. zář 2010

Tak díky moc za rady - vyhlídla jsem si teda od Medely Swing elektric z MMB - paní psala, že jich zkusila víc a tahle byla bezkonkurenční, i jinde jsem o ní četla jen pozitiva, tak jsem si o ni napsala - doufám, že se paní smiluje a zareaguje rychle, páč to ruční odstříkávání je fakt beznaděj - už mě bolí úplně všechno... a malá papá čím dál tím líp a moc by to moje mlíčko potřebovala. 🙂

fender
20. zář 2010

@dalmatinka2004 ahojky.... já s odsáváním tedy zkušenost nemám, ale mohla bych poradit něčím jiným, co pomohlo mně na rychlejší tvorbu mlíka (taky jsem po CŘ).
na hranách malíčků na rukou, tam na té úrovni kde jakoby začíná nehtové lůžko jsou akupunkturní/akupresurní body - měla bys to najít, když to prohmátneš tak to na tom místě jakoby trošinku bolí. doporučuje se je aspoň masírovat, když už ne přímo napíchnout akupunkturou.
pak jsou ještě další, ale to už je složitější a spíš na tu akupunkturu (uprostřed hrudníku na sternu a pod každým prsem, na mě spolehlivost 100%).