Kojení-pomoc. Jak miminko namotivovat?

raffal12
9. zář 2020

Ahoj všichni ,
Máme miminko ,které má teprve 3dny ,ale porod neprobíhal nejlíp takže neproběhl bonding ani samoprisati ,miminko bylo přiloženo až na druhý den ,bez výsledku ,má žloutenku tudíž není semnou ,nosí jen na kojení ,ale jakmile se má prisat tak spinká nebo se rozčiluje když se novorozenecká sestra snaží přiložit narvanim prsa do pusinky ,absolutně neotevírá pusinku ,prostě spinká ,mléko se mi moc netvoří ,odsaju třeba jen 5ml a někdy ani kapku ,nějaké rady jak miminko namotivovat ? P.s. stříkačkou přes prst prý pije krásně ,s bradavkám taky problém nikdo nevidí že je všechno jak má být jen malá je prostě asi lenivá ? Děkuji za rady 🙏🏻

mariegroth
9. zář 2020

Syn byl hodne spavy. Snazila jsem se ho udrzet vzhuru tak, ze jsem ho vysvlekla, polechtala, otrela modrym hadrikem. Je mi lito, ze tohle prozivas :(

jjasmina
Autor odpověď smazal
Zobraz
marti89
10. zář 2020

Bohužel jsem to měla podobně, mrňous byl vyčerpaný ze žloutenky, nechtěl pít (přes žádnou techniku) a nakonec mu ve výsledcích moči našli bakterii. Dostal antibiotika a po nich se poté rozpil (ze začátku přes flašku, přechod ze sondy se nesměl uspěchat, kojení je pro ně unavující a cílem je do něj dostat jakkoli mléko). Zkusila bych se raději optat, jestli by mu neudělali test moči, pokud nezačne do 2 dnů pít víc aspoň z flašky..

Na zvýšení laktace jsem chodila na elektronickou odsávačku, dělala si masáže prsou v teplé sprše a pila speciální kojící čaje. Chce to i více zvednout příjem tekutin.

areh
10. zář 2020

Mamince co semnou byla v porodnicis se mléko začalo tvořit až týden po porodu. Mimčo měla v inkubátoru, chodila jen kojit a mezi tím odsavávala. Chce to čas a trpělivost 🙂

lolam10
10. zář 2020

A co radi sestry?casto je maminky neposlouchaji a pritom oni maji spoustu zkusenosti.jinak jsem spave dite budila mackanim usnich lalucku a strkanim do brady...a u nas taky bez bondingu a rozkojila jsem se krasne tak se nebojte ze tim se vse pokazilo

revmelin
10. zář 2020

Napíšu ti mou zkušenost...
Dcera se narodila o týden dříve akutním císařem. Na jip mi ji přinesli po 8,5h už najezenou a přisátí neproběhlo. Byla hodně spavá plus měla žloutenku, a tak si ji vzali na pozorování na děckou jip, která byla mimo areál. K malé jsem se dostala třetí den. Do té doby jsem odsávala a mléko posílala k malé. V porodnici se přisátí a kojení podařilo 2x (20 a poté jen 5ml), byla jsem tam týden, měla jsem pozvánkou i LP. Po týdnu za mnou domů znovu přišla LP, ale kojení stále problém. Rozkojila jsem se asi po 10-12 dnech, ale ne plně. Malá byla na dokrmu UM. Chvíli to vypadalo nadějně, ale pak se dávky UM opět zvýšili. Dokrmovala jsem přes stříkačku, dudlík neměla. Ve 3 měsících se jí prso pomalu přestávalo líbit, ve 4 ho odmítla úplně. Pila jsem kojící čaje, meltu, nosila v šátku, spala s malou, pořád jsem odsávala, prsa masirovala atd... Ale i tak se nepodařilo. Velmi špatně jsem to prožívala, říkala jsem si, že nebýt UM, tak mé dítě umře. Že nejsem schopna ho nakrmit. Pořád jsem brečela. Zpětně vím, že to dělaly hormony a má hlava. A že kdybych to dříve přestala hrotit, bylo by to lepší pro nás pro obě. Má ráda zní- dělej vše pro to, ať se rozkojíš. Ale pokud to nepůjde, neřeš to a užívej si chvíle s dítětem. Důležité je abys byla v klidu ty a potom bude i tvé dítě 🙂 přeji ti, ať se vše zlepší a ty krásně kojíš 🍀

ondul
10. zář 2020

V klidu, je cas
Ja mela porod dobry i bonding probehl a stejne se mi mleko spustilo az ctvrty den a mimino se poradne naucilo pit az paty.

raffal12
autor
10. zář 2020

@lolam10 sestřičky už jsou taky bezradné 🤷 zkusili prý snad všechno ,jedná už to dokonce vzdala natolik že mi ji donese na kojení a řekne ať se aspoň pomazlime a už ani nezkouší pomáhat s přikládáním ,strkání do brady ,lechtani na nožičkách ,ouška prostě nic ,spinká nebo začne plakat a pak zase hned usne ,ikdyz má prso v puse tak prostě ani necucne nic ,

raffal12
autor
10. zář 2020

@revmelin tak snad se i nám podaří aspoň chvíli kojit ,ikdyby týden tak se to počítá 😊

revmelin
10. zář 2020

@revmelin zapomněla jsem napsat, že pořád usínala. Když už se podařilo přisátí tak po chvíli spala. To stejné dělala I u stříkačky. Bylo to náročné. Hlavně to chce klid

levandule_k
10. zář 2020

Předpokládám, že malá je v inkubátoru nebo JIP?

cumaceka
10. zář 2020

@raffal12 ahoj, nepises, proc presne jste oddelene, jen zloutenka by pro to nemela byt duvod (?). za me - byt spolu neustale v posteli telo na telo bez obleceni, i kdyz bude spat, bude te citit a kojeni to podpori. je super, ze uz mlicko mas, bude to jen lepsi.

puhelin
10. zář 2020

Jestli maji odsavacku na pujceni, behem mazleni s dcerkou si priloz na jedno prso dcerku a na druhe odsavacku. Nemusis hned odsat, dulezita je stimulace.
Co ji dali k jidlu? A cim to podavaji?

levandule_k
10. zář 2020

Já úplně nemám ráda u dětí termíny jako lenivý, vzteklina křikloun. Porod je pro miminko náročný, i když vše probíhá hladce. Musí to zpracovat. Když je porod náročný, potřebuje o to více času než to zpracuje a hodně mazlení. Dneska už se ví, že dítě potřebuje po porodu matku a cítit se v bezpečí. Pokud není v inkubátoru nebo na novorozenecké JIP, trvala bych na tom, že ji chci mít u sebe. Pokud je v inkubátoru, hned jak by to bylo možné, chtěla bych ji mít u sebe. Mazlení kůže na kůži podpoří laktaci. Pití ze stříkačky je o dost lehčí než z prsa. Hodně pij a nestresuj se a nepřipouštěj si věci, jako nemůžu mít mléko, protože.....

jipe
10. zář 2020

To se ještě zlepší.... já se synem bojovala 14 dní, než se laktace a kojení zvládlo tak, že nebyl třeba dokrm, ale kojila jsem teda přes kloboučky. Určitě stimulovat odsávačkou pravidelně, já 3. den vytáhla s bídou 10ml a to bylo radosti, pak pít kojící čaje, prtouska dokrmovat cévkou po prsu nebo stříkačkou po malíčku, jak nabere trošku víc síly, tak se na prso chytí. Až budete spolu, tak zalézt do pelechu a kojit, jak to půjde. Určitě se o ještě srovná.

drakenn
10. zář 2020

@raffal12 no z mě, bodejť by pila, když ti ji napucnou UM. Trvej na případném dokrmu až po tvé stimulaci a kojení. A chtěj dítě u sebe.

squezy
10. zář 2020

@raffal12 Měla jsem dvojčátka, co měli zloutenku, jsou opravdu hodně spaví. Simrali jsme pod bradickou, cele kojeni jsem je hladila, zpivala, snazila se je neusnout 🙂 Byt tebou, tak si zavolam laktacni poradkyni, mrkni na tohle a najdi si dle svého bydliště http://www.kojeni.cz/maminkam/poradci/

Přijdou klidně i druhý den. VZP snad navstevu laktacni proplaci, nech si uctenku ;) Dal odsavej a snaž se být v pohodě, psychika je hrozně důležitá!! Hodně pij, jez, spi, řekni doma, at ti někdo přinese poradny slepičí vyvar 🙂

raffal12
autor
10. zář 2020

@cumaceka má silnou žloutenku tudíž je na fototerapii a nosí mi ji na 20minut jen na kojení

raffal12
autor
10. zář 2020

Děkuji všem moc za rady ,jen dodám že je dokrmována až po "kojení" ,žloutenka jde stále nahoru tudíž opravdu nejde abych ji měla u sebe ...

puhelin
10. zář 2020

@raffal12 Pritom castym kojenim se zloutenka z tela ma vylucovat, vyplavit ven.

jipe
10. zář 2020

@puhelin to je pravda jen částečně, v mateřském mléku je něco, co zpomaluje odbourávání žloutenky. Pokud žloutenka přetrvává a vysoké hodnoty, doporučuje se mléko odstříkat, ohřát, vychladit na teplotu těla a pak podat dítěti alternativně. Syn byl žlutý ještě v 7 týdnech, dr.mu brala krev, hodnoty klesaly, tak bylo doporučení jen kojit co nejvíc, ale kdyby to bylo vysoké, tak se to prý řeší tím ohřátím nebo UM
@raffal12 mezi kojením zkoušej odsávat, snad mají v porodnici na půjčení elektrickou odsávačku. Mrňousek se chytí, až nabere sílu, když se nebude učit na flašku

puhelin
10. zář 2020

@jipe Takze jen do urcite hodnoty?

iris92
10. zář 2020

Zkuste si miminko vysvlect jen do plinecky a sebe do pul pasu. I kdyz ho nosi jen na kojeni, zkuste si uzit chvilku pro sebe, takhle se pomazlit a potom prilozit. Dulezite je zkontrolovat spravne prisati, mozna by stalo za to pozvat si certifikovanou laktacni poradkyni. V mezidobi odstrikavejte rucne do zkumavky, kazda kapka se pocita a prsa to stimuluje. Cim casteji budete prikladat, tim lepe. Musi to byt narocne, drzte se!

jipe
10. zář 2020

@puhelin já přesně nepátrala, dr. mi jen řekla, že to klesá, tak je to ok, že kdyby ne, tak se postupuje tak, jak jsem napsala. Dělala myslím tenkrát i jaterní testy a krevní obraz kvůli železu, ale to bylo až v 7 týdnech

puhelin
10. zář 2020

@jipe My jsme meli stesti, ze dcera se narodila na jare. V porodnici to bylo dobre, ale doma to zacalo prudce stoupat. Ale spani u okna stacilo, jezdili jsme kazdy den k dr. do ordinace na premereni. Tenkrat mi rekl, ze je velkym pomocnikem caste kojeni, ze jde zloutenka ven diky tomu.

jipe
10. zář 2020

@puhelin syn se narodil v červenci :D On ani v porodnici nebyl pod světlem, hodnoty měl hraniční, byli jsme tam jen o den dýl, ale šlo mu to dolů pomalu, tak dr. v 7 týdnech brala raději krev. Do té doby taky radila jen kojit co nejvíc, vylučuje se to močí, až když jsem si pak volala pro výsledky, zmínila se, že existuje tahle možnost, ale že se nás to netýká, tak dál kojit

jipe
10. zář 2020

@puhelin jo a dcera je lednová a ta žloutenku neměla 🙂

cilkat
24. zář 2020

Jak to s vámi vypadá? Vím, že teď už bude moje zkušenost asi pase, ale mladší v porodnici taky nechtěl pít. Rozhodně ne v noci po dvou hodinách, jak doporučovali. Vypadalo to, že se neumí přisát, protože prso furt pouštěl a vztekal se.... Doporučili nám kloboučky, ale moc to nepomohlo. Teprve když jsem přestala budit, šlo najednou všechno samo. Prostě chtěl spát a prso ho jen štvalo. Myslím, že při velké žloutence na tom bude podobně (ale to mlíko potřebuje, takže holt odstrikavat a krmit).

jjasmina
24. zář 2020

@cilkat Já už pak v noci taky doma ani nebudila, stejně sme měli váhu pěknou 🙂

zuzita15
24. zář 2020

@raffal12 ja jsem rodila lehce predcasne, dcerka mela taky zloutenku, takze byla hodne spava a lina sat, nejdriv dostavala MM z banky, pak ode me (mela jsem mleko az asi po 6 dnech, do te doby bida s nouzi, ale odsavala jsem fakt kazde 3h, ze zacatku jsem jen vymackavala do zkumavky, coz bych dnes uz nedelala, prsa rozmackana a vysledek tristni, pak mi milostive dali v porodnici odsavacku a hodne se to zlepsilo, ac jsem jeste asi dva dny michala moje a darcovske MM). Snazila jsem se ji lechtat, stipat, kuze na kuzi, nekdy lepsi, nekdy horsi, rozsala se po 6 tydnech, kdy jsem to malem nekolikrat vzdala (je to o nervy 8x denne odsavat vcetne noci, ktera je nejdulezitejsi), ale vydrzela jsem a kojila do 2 let. Hodne mi pomohla laktacni poradkyne a dcera se 2x rozpila po pouziti suplementoru od Medely (poprve vydrzela sat sama 6dni, podruhe pak dva roky 🙂).
Jinak na zloutenku jsem davala k oknu, kdyz uz jsem ji mela u sebe.
Chce to vydrzet a pevne nervy, urcite se to zlepsi, drzim palce!!