Kojení pouze s elektrickou odsávačkou - je možné?

gwennie
22. kvě 2013

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda někdo z vás kojil takovým netradičním způsobem - tzn. miminko nikdy nepřikládal k prsu, ale vždy odsál mléko odsávačkou (samozřejmě kvalitní elektrickou) a poté miminko krmil z flašky. Jsem prvorodička, mám extrémně citlivé bradavky, nesnesu jakýkoli lehký dotyk.
Děkuji...

xsenova
22. kvě 2013

@gwennie jj urcite. Je tu ID ktore to tak robilo 6 mesiacov - plne kojene miminko. Ak chces viac info mozem jej napisat do IP aby ti napisala ako to riesila.

tulikiss
22. kvě 2013

@gwennie ja jsem to tak delala 7 mesicu, i kdyz od 2 mesice uz to bylo spis pul na pul. Mela jsme rucni odsavacku a sice to byla nekdy otrava(hlavne v noci nejdriv odsat a pak nakrmit), ale vydrzela jsem to dokud bylo mliko.

scvrcek
22. kvě 2013

Mně hodně praskaly bradavky, taky jsem často odsávala, ale ne pořád - řekla bych tak půl na půl...ale moc se to nedalo, hlavně na nějaký cesty atd., kdy dítko dostane hlad ve městě apod. to moc nejde....mám kamarádku, co jen odstříkává (ručně), zatím dva měsíce a jde to, ale já bych to asi nedala...pokud dítko jí pravidelně, tak se to asi dá naplánovat, náš mladej si jedl jak chtěl, takže to bylo někdy dost hektický, začala jsem kvůli tomu na cestách často dávat UM a šlo to do kytek...

gwennie
autor
22. kvě 2013

děkuji moc za reakce. Není pak ale problém v tom, že dítě má problém se sáním střídavě s prsu a pak z odsávačky?

ange_de_la_morte
22. kvě 2013

No pokud se to někomu daří myslím že je to spíš wyjimka , nikdy ( ani sebelepší odsáwačkou) nedokážeš odsát tak jako tahá miminko, já mám elektrickou odsáwačku Medela a oprawdu to není stejné jako kojení. To že máš teď citliwé bradawky neznamená že to tak musí zůstat, po porodu možná budeš docela trpět - kloboučky a Bepanthen ti určitě pomůže, ale bradawky si rychle zwyknou - taky sem měla dost citliwé bradawky a teď prakticky ani necítím když mi je malá skousne dásničkama. A pokud už se rozhodneš střídat kojení a odsáwání a krmení , určitě doporučuju dokrmowat buď z Calma Medela, nebo lžičce či stříkačkou

ustarana
22. kvě 2013

@gwennie Ahoj, u syna som odsávala 11 mesiacov a krmila z flašky. Ale poviem ti, boli to galeje. Pol hodinu som odsávala, pol hodinu som krmila, pol hodinu malý odříhával, umyť a vyvariť flašku a odsávačku a začínalo to zas znova. Keďže to bolo moje prvé dieťa, tak som to robila na úkor "svojho" času, prechádzok, domácich prác... . Bola som veľmi ovplyvnená kojacou mániou, teraz s odstupom času to vidím inak.

anina32
23. kvě 2013

@gwennie Z vlastní zkušenosti, sání dítěte mi přijde šetrnější než elektrická odsávačka. Já odsávála jenom v nemocnici, protože jsem musela na revizi a bylo potřeba odsát aby měl malej zatím co pít, protože po probuzení nemohl pít ode mě, a pak jsem měla odsávát a vylít mléko ve kterém byli léky co mi dávali. Mám zatím odkojeno dohromady 18 měsíců, plně 12 a nikdy mě kojení nebolelo tak jako tohle odsávání, takže doporučuji nejdřív vyzkoušet😉

lenka5731
23. kvě 2013

@gwennie Ano, mozné to je, je nás tu spousta 😉 Já osobně jsem to tak dělala u druhého dítěte 8,5 měsíce, ale je tu i holka, která pro první odsávala 15 M a teď pro druhé už skoro rok....

Být tebou, tak bych ale udělala maximum pro normální kojení, odsávání je neskutečná pakárna, uděláš si z mateřské peklo, mám bohužel srovnání. 😒

lenka5731
23. kvě 2013

@ustarana taky to zpětně vidím jako totální ovlivnění současnou pro-kojící dobou. Jen doufám, že to dítěti dalo tolik, co mě to vzalo, protože to bylo 8,5 měsíce stresu a chaosu 😠 Všechno se dělalo honem honem, jen aby se stihlo pravidelně odsávat, děti mám dvě, takže to bylo i na úkor času se starším. Denně to byly 2-3 hodiny. Teď už bych se na to taky vykašlala mnohem dřív. Musím říct, že to zpětně moc nechápu.... Aspoň jsem se odhodlala to ukončit dřív než po roce, rok jsem totiž kojila první.

zuz.ik
23. kvě 2013

Já jsem odsávala 7 měsíců, takže možné to určitě je, ale bylo to časově velice náročné. Pokud by se kojící nezdar opakoval i u druhého dítětě, už bych asi neměla sílu do toho jít znovu. Nedokážu si představit, jak bych zvládla odsávat a starat se o dvě děti. Už při jednom dítěti jsem nestíhala a byla ve stresu z toho, když v době odsávání mimčo plakalo a chtělo se nosit apod..

mitote
23. kvě 2013

@gwennie ahoj, ja odsavackou rozjela laktaci a i udrzela... Laure jsem prvni tri mesice nosila mleko do nemocnice.... to jsem jen odsavala, prumer byl tak 100ml 8x denne. Pak jsem ji asi mesic kojila, pak se odstavila. I po kojeni jsem ale jeste odstrikavala. Nevypila me ani jedno prso. Ted uz zase dva mesice jen odstrikavam s odsavackou. Mlika mam tak 120ml 8x denne. Takze prakticky odsavam uz 8. mesic

mitote
23. kvě 2013

ale jak pisou holky, je to dost narocne.... pul hodky odsavani, pak krmeni, krmim nekdy i hodinu, pak umyt, sterilizovat a tak porad dokola... radeji bych kojila kdyby to jen trochu slo.

jana21278
23. kvě 2013

narodila se mi dvoukilová holčička císařským řezem a 5 dnů byla v inkubátoru. a ještě další dva dny byla na postýlce u inkubátorů. potom jsem ji teprve dostala. mléko jsem odsávala a nosila jí ho. protože byla moc slabá tak jsme kojení mohly zkoušet jen jednou denně. odsávala jsem tou nejobyčejnější pístovou odsávačkou. první tři měsíce 8x denně jak malá jedla. pak jak si ubírala krmení tak i já v noci odsávala méně často. bylo to fakt vyčerpávající. 3 kg měla až v pěti týdnech a to už na flašku byla tak zvyklá, že už jsem přikládala jen, abych nestratila mléko. byla období, kdy jsem dokrmovala um 1-2x týdně a někdy 1-2x denně. do pěti měsíců měla malá většinu mm. potom během čtrnácti dnů laktace ustoupila naráz. ani nevíš jak jsem byla ráda. byla jsem totálně vyčerpaná.

gwennie
autor
23. kvě 2013

@lenka5731 Počkej, nerozumím, tolik času ti vzalo kojení odsávačkou, a tudíž bys volila normálně? Nebo je poselství příspěvku to, že bys bývala dala umělou výživu?

salomee
23. kvě 2013

....no moje segra tak krmila neteř, tehdy ještě snad odsávačky ani nebyly🙂...aspoň ty elektrické i, ze by to měl každý doma... odstříkávala ručně, malá prs nechtěla a tehdy ještě ani nemeli PC, natož nějaký internet a laktační poradkyně, aby to mohla nějak řešit...(17let zpět)..
Já bych si ani neškrtla, mě to nejde ani ručně, ani odsávačkou, vždy jen pár ml a jede to naprázdno..při ručním mám hned pod kůži podlitinky.... mimčo vytáhne daleko víc i z nejvzdálenějších zákoutí🙂..ještě te, , v roce, kojím.
Ale jinak to jde, pokud odsaješ dost, proč ne. Jen pozor, abys někdy netrpěla falešným dojmem nedostatku mléka jen proto, že málo odsaješ.

lenka5731
23. kvě 2013

@gwennie ale to není o žádné volbě 😉 co vím a mám možnost posoudit, tak si žádná z holek tady nevybrala odsávání místo kojení dobrovolně. 😀 😀 Naprostá většina odsává proto, že dítě odmítá sát z prsu. A ano, odsávání ti zabere SPOUSTU času, jedno odsávání trvá minimálně 20 minut a počítej, že minimálně první dva měsíce musíš odsávat 7-8x denně v pravidelných intervalech, i v noci, tak si zkus představit, jak to naruší tvůj den. Omezí to tvůj spánek, možnost chodit ven (všude nosíš mléko ssebou - včetně jeho chlazení a ohřívání, omezí to možnost relaxovat, starat se o dítě, dělat cokoliv. Načti si tady http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=77

Zpětně bych to udělala tak, že bych odsávala 5-6 měsíců a ne 8,5. První UM dostala dcera v 6,5 měsíci, do té doby to stačilo.

Problém s bradavkami jsi měla už dřív a nebo až teď v těhotenství? Po porodu může být zase vše jinak a odsávání bradavky taky namáhá, ne že ne, kolikrát jsem si je pěkně sedřela i odsávačkou 😉 Vyzkoušela jsem jich hodně, ale nejspokojenější jsem byla s Medelou Symphony a Freestyle (obě jsou na obě prsa).

gwennie
autor
23. kvě 2013

@lenka5731 No já právě chtěla toto vyvrátit / potvrdit, jestli to je / není o volbě 🙂 Pro mě je kojení ještě měsíc španělská vesnice 🙂 Je pravda, že bych tím nechtěla zabít tolik času, dodělávám ještě navazující ing.studium, a musím mít mezitím čas si spočítat nějaký ten příklad do statistiky 🙂
Bradavky byly vždycky extra citlivé, nikdy se mi jich žádný chlap nesměl ani dotknout, ani políbit, nic. Kdyby kojení šlo dobře, samo, asi bych to přežila, co by člověk pro malé neudělal. Mám ale (řekla bych až panický) strach z toho, že se mi udělá zánět, nebo popraskají a jak pak budu s tímhle kojit...

elvira
23. kvě 2013

"kojila" jsem takto plně čtyři měsíce, potom napůl s umělým další dva.
U mě byl problém ten, že se mi nechtělo spustit mlíko, malý hubnul, tak mu dali flašku a už prso nechtěl.
Je to sice časově náročné, ale jde to - jen jsem nepoužívala el. odsávačku, ale normální pákovou medeu. 🙂

lenka5731
23. kvě 2013

@gwennie spíš bych se být tebou snažila na kojení co nejlíp teoreticky připravit - jaké jsou polohy při kojení, jak vypadá správné přisátí, jak dítě odpojit, když je přisáté špatně, jak pečovat o prsa a šetřit je atd. atd. Ideální pramen je www.kojeni.net, tam si načti všechno co tam je. Připrav si do porodnice mastičku na bradavky 100% lanolin (např. lansinoh, purelan) a větrací mušle na prsa (=sběrače mléka). Najdi si kontakt na laktační poradkyni, pokud nebudou v porodnici dostatečně ochotné dětské sestry, tak za tebou může dojít už do porodnice a poradit ti. Bradavky ti můžou popraskat a mít zánět můžeš i tehdy, když odsáváš. Je lichá představa myslet si, že se tomu odsáváním vyhneš. Tak hodně štěstí. 😉

gwennie
autor
23. kvě 2013

@lenka5731 díky moc

ppaajjiinnkkaa
Autor odpověď smazal
Zobraz
ustarana
23. kvě 2013

@gwennie Ja som sa tiež nerozhodovala, či budem kojiť alebo odsávať. Syn sa narodil so srdečnou vadou, bol 12 dní v inkubátore a ani potom nemal dostatok síl, aby si mlieko z prs vytiahol sám. Keď sa na to pozerám spatne, tak by som teraz radšej volila UM ako odsávanie - aspoň by som mala čas na prízemnosti ako je varenie, sprcha, záchod, v kľude sa najesť, prechádzka. Myslím si, že by sme boli všetci spokojnejší. Ale zas na druhú stranu som to robila s pocitom, že mu snáď dávam to najlepšie čo možem. A ako písala @lenka5731, odsávačka, i tá najlepšia na trhu, je na citlivé bradavky ešte horšia ako kojenie. Mám zrovnanie, lebo dcéru som kojiť skúšala. Kojenie je rozhodne rýchlejšie a pohodlnejšie (mlieko je vždy hygienicky zabaleno a v ideálnej teplote), ale pri krmení flaškou zas vieš koľko toho dieťa vypilo a keď ti za hoďku reve, máš prehľad, či je to hladom, nudou alebo bolesťou.

jennyska
31. říj 2013

@gwennie @ustarana @ppaajjiinnkkaa @lenka5731 @elvira @salomee @jana21278 @mitote @zuz.ik @anina32 @ange_de_la_morte @tulikiss @scvrcek

Ahoj maminky 🙂
Mohla bych Vás touto cestou poprosit o vložení Vašich cenných zkušeností s odsávačkou mléka do naší koníkovské Wiki knihovničky?

Tu si tady se snažilkama, těhulkama a maminkama tvoříme na témata ohledně všeho mateřského a i vy se do ní takto můžete zapojit. Nezabere to vůbec dlouhou dobu a pomůže spoustě dalších maminek, které se chystají pořídit si tuto pomůcku a hledají radu, tipy, či zkušenosti.

Stačí zde: https://www.modrykonik.cz/odsavacka-mleka/ vložit zkušenost a maminky ji tak najdou spolu s obecnými informace o Odsávačkách mléka na jednom místě. 🙂 Je to přehlednější a rychlejší než fórum, proto prosím, zapojte se a pomožte.

Mějte krásný den 🙂
Janča