Kojení - radosti a strasti

gletnulka
17. dub 2012

pro všechny maminky, které kojí a chtěly by kojit, ale nejde to tak, jak by si představovaly...🙂

vejula
18. dub 2012

Tak sa pripojim do diskusie. Dominka dojčím 2 roky a napriek tomu že momentalne mlieko už vôbec nemam kvôli tehotenstvu vôbec to dominkovi neprekaža a na prsniku stale travi hodne času 😵

minewka
18. dub 2012

@katka1981 ech, hrozné stavy... Ja som lieky brat mohla - ale evidentne nezaberali...
U mňa to bolo totálna vyčerpanosť v pôrodnici - malá sa prisala, mlieko nič, 2-3 min ťahala, sala poriadne...a potom sa pustila a neskutocny rev...musela som ju najrpv nejak ucicikat, ukludnit, lebo taka revajuca sa nechcela prisat, pocmulkala moj malicek, potom sa prisala - 2 min tahala, zase rev, zase chodenie, kolisnaie, ukludnenie....zase prisatie, zase rev..toto som robila cely den, akonahle som prestala chodit, zobudila sa revala, potom dosla do takeho stave, ze sa nechcela prisat vobec, na to dobehli sestry, ze co s nou robim, ze novorodenec tak revat nemoze...

Do toho strata krvi, totalne posita, unavena som bola..ako katastrofa..fakt...cely den toto..ja som sa modlila, kedy ju vezmu na kupanie. O 01:00 v noci som isla uprosit sestru, nech si ju vezmu - vzali akoze na tajnaka, o 5:00 ju doniesli - ja som sa desila chvile, ked ju donesu, fakt...

A pritom stacilo dat UM...to, co malo byt najkrajsie chvile, bola uplna katastrofa. Keby aspon po tom akoze kojeni, aspon hodinku, alebo pol hodinku spala..ale to bol vecny, nekonecny rev...

Doma to bolo zufale...po hodine odsavania som odsala a20ml..po hodine!!!! Malu som kojila dlho a miesto spanku a tu tolko spominaneho super uspania a podobne - tu bol rev, akonahle pustila prsnik...

Proste jednym slovom bola hladna. V den, kedy dostala UM - neskutocna premena - konecne dobre dieta, najedla sa, spinkala, bola dobrucka, ziaden plac, nic...

MYslim, ze by bola taka, keby sa to mm mlieko znormalizovalo a bolo ho dost...u mna nebolo a ona bola proste hladna.

igiana
18. dub 2012

@vejula cau veji 😉 . Ja ked mala nasa Dominika 2 r. tak som jej musela v noci zacat hovorit, ze cici buvaju, lebo sa budila niekedy aj 5x 😝 . Nakoniec sa mi podarilo dosiahnut, ze uz sme sa kojili rano po zobudeni a vecer pri zaspavani, lebo som uz bola pred vyrutenim 😀 . Dominik sa ti v noci este budi?

takyja
18. dub 2012

@minewka Na mne taky koukali blbě... malá ale dostala glukozu a pak UM, ale měli nám pomoci jinak než kecy, že to doma bude lepší.. nebylo pochopitelně. A furt se mně někdo ptal, jestli kojím a kolik a jak... ble... nenávidím to období...

jorgi
18. dub 2012

@weri1 ahoj, tak to je super, že to nevzdáváš, držím palečky 🙂

vejula
18. dub 2012

@igiana hej hej budi, le už len tak zo 3 krat. JA to ani moc nevnimam kedže spi medzi nami 🙂
Inak čo mna najviac obmedzuje ked dojčim, to je to že všetci ťa odmietaju liečiť liekmi ,ktore by sa v pohode uživať mohli. Ale lekari sa už tak boja, že pre istotu nič nepredpisuju. To je podla mna najväčšia chyba. Ženy potom prestavaju v dojčiť v nevedomosti o tom že dane lieky su kompatibilne s dojčením. Mne tak nechcel dr predpisať lieky na refluz a zapal pažeraka a žaludka - vraj maleho bude bolieť bruško, lebo tie lieky znižuju množstvo kyseliny a dieťatku by sa zhoršilo travenie. Tak som si ich dala predpisať u obvodnej a malemu absoluitne nič nebolo. Tak isto naposledy mi poveala že pri ATB nemožem dojčiť. Potom som sa informovala u lekarky ktora sa zaujima o dojčenie a povedala že možem. Tí lekarí už automaticky hovoria že dojčiť nemožete a to je velmi zle.
Idem ja už spať, ma akosi unava lomi 😅 😉 ak bru nocku a ukaž sa tu častejšie

zuzana76
18. dub 2012

@minewka
@takyja

zaujimave, ja sa liecim na stitnu zlazu a aj na hematologii, tiez som mala velmi nizky hemoglobin po porode prveho syna, okolo 60, tusim za normalnych okolnosti je 120, chceli mi dat transfuziu, ale odmietla som, 2 mesiace som brala zelezo a upravilo sa to, ale asi mam stastie, s dojcenim nebol problem, mlieko mam este teraz a maleho dojcim, bude mat v juli 2 roky, ale kazdopadne moze to byt pravda, ved nie nadarmo sa vravi - ta zena je mlieko a krv

minewka
18. dub 2012

@takyja no u nás malá dostala prvé UM na 5 deň po pôrode..(pôrod sa berie ako deň 0)glukózu nemala - len troška vodičky - vraj dali..neviem, pretože posledných cca 16hodín vôbec nemočila.

Mne vôbec neverili, ze to mlieko sa netvorí - vkuse mi niekto mačkal prsníky, chcel ich masírovať - a ja som ako blbec vkuse opakovala, že nie je čo masírovať..postláčali, povytláčali, uznali, že nič tam nie je... fakt by som rada povedala jedno pozitívne slovo na tých prvých 7 dní - ale nič nenachádzam.

minewka
18. dub 2012

@zuzana76 neviem - pre mňa to nie je náhoda, že po pôrode a počas dojčenia sa štítka zbláznila, a to som mala krv OK, len USG ukázal nádory - a to som už mala mechanický syndróm, zle sa mi prehltávalo, vkuse som pokašliavala...atď...

prikladám link:
http://thyroid.about.com/cs/pregnancy/a/breastf...

zuzana76
18. dub 2012

@minewka citam, mna kontroluju, tak hadam to bude ok este s kojenim, inak ten pocit tazkeho prehltania obcas poznam

minewka
18. dub 2012

@zuzana76 kontrola je dôležitá, ja našťastie tiež mám svedomitú dokynu, našli sme to na pravidelnom usg..ale narástli fakt rýchlo - pred rokom neboli...po roku už hej...

U mňa to prehĺtanie bolo tým, že sa nádory dotýkali hrtana...

V tom článku sa píše, že u určitého percenta žien sa zmenou hormónov po pôrode a kojením môžu hodnoty prudko a radikálne zmeniť - zhoršiť...

katka1981
19. dub 2012

@minewka, mne nabehlo mlieko asi az na 4. den, neviem presne, mala dostavala UM od sestriciek. Aj na noc nebol problem ju zobrat, boli zlate. Mne sa nevedelo spustit mlieko, mne sa naliali prsia v case ako maly asi na 3.den, nepamatam si, lenze prsia obrovske plne ale neso to von. Mala sala len chvilocku a vzdy zaspala. Potom mi davali oxytocin a rozbehlo sa. Doma som uz kojila v pohode, ale zas nastupil reflux a boleli ma sialene bradavka, mala mi ich v rci aj tahala, bolo to zle, asi posledne kojenie som si vychutnala ale aj som pri tom plakala. Malu som na poradenie laktacnej sestry nedala odgrgnut a prvykrat mi po kojeni zaspala na prse a spala do rana, skoda, ze to bolo posledne kojenie.

zuzana76
19. dub 2012

@minewka ano citala som, no ja az tak svedomiteho dr.nemam, ale nemam velmi ani za koho vymenit 😒

lucikf
19. dub 2012

@minewka To mi něco připomíná. Mou situaci před dvěma lety. Některé ty sestry jsem už nemohla ani vidět. U mě to asi bylo způsobené strašně vysokým tlakem, stresem a kdo ví čím ještě. Naštěstí jsem mohla dokrmovat UM. Nakonec to dopadlo tak, že mi museli nasadit léky na snížení tlaku, při kterých jsem kojit nemohla a tím bylo mé kojení-nekojení ukončeno. Sice jsem to ořvala, ale malá vyrostla do krásy a nic jí nechybí. Jsem velice zvědavá, jaké to teď bude u druhého mimča.

strapco13
3. kvě 2012

@lucikf inak aj s liekmi na tlak sa da kojit 😉 ak by si potrebovala liecbi potom /dufam ze nie/ tak mi kludne napis..pozriem ti ci mas liecbu vhodnu pri dojceni, respm najdeme nieco co mozes , ak teda budes chciet

@katka1981 nmliecko sa tvorii uz pocas tehu..cize to je blba info co si dostala, ze nabieha az na 3-4 den...ono sa prsia naleju prave preto vtedy tak velmi, ked dieta nie je dojcene na poziadanie a teda nevypije prsniky..a kedze bola na noc prec, dostala um, tak sa zhorsilo prisatie a preto tie bolesti bradaviek ☹ ..tomuto sa da krasne predist..len treba vediet ako a to nie na kazdej porodnici vedia ☹ cize ak bude niekedy druhe baby...tak je dobre mat info dopredu ako na dojcenie..je to prirodzene, ale zaroven treba mat spravne info

camelinka
3. kvě 2012

ahojky, tak ja po (bez par dnu) 10 mesicich vcera skoncila s kojenim, uz sem skoro nemela mliko,chtela sem vydrzet tak do roka ☹ 😅 . ale i tak to bylo moc fajn 😵 😵 😵 😵 .preju vam vsem ktery chcete kojit aby to slo bez problemku 😉 😉 😉

strihalka
3. kvě 2012

Je nejaka moznost jak predejit silnym stiskum od moji dcery?vzdy na zacatku kojeni mala tak silno stiskne bradavku, az je kolikrat se ji do mlecka dostane krv☹....pote musim kojit jen z jednoho, nez se druhy uplne zahoji....na to pouzivam pouze vlastni mlecko, ale preco se tak silno prisava?

strapco13
3. kvě 2012

@strihalka pozna dudel, flasku, klobucik?
asi by bolo dobre osobne kontzultovat laktacnu poradkynu nech sa pozrie na prisatie a skontroluje podjazykovu uzdicku..moze byt tiez na pricine, preco sa dieta zle prisava

strihalka
3. kvě 2012

@strapco13 dela to uz od zacatku co jsme zacali kojit....od zacatku pouzivam kloboucek a obcas cca 1xza dva dny flaska s nejmensim otvorem, vse znacka avent a druhy vecer k usinani dudel mum...pres den vubec
prisava se tak, jak me ucili v porodnici, ale pravda je ze tam me to tolik nebolelo....nebo jen chcili, ale doma je to az k slzam

camelinka
3. kvě 2012

@strihalka nez si bradavky zvyknou tak to holt chvilku bolet bude ☹ 😅 ,ale pak tak otupi a zesili ze to bude jen lepsi, drzim palce 😉

strapco13
3. kvě 2012

@camelinka toto je mytus ..ano mozu byt bradavky na zaciatku citlive, predsalen je to pre ne nova cionnost ale akonahle to zena pocituje ako bolest treba skontrolovat prisatie a dojcenie lebo nie je nieco v poriadku

@strihalka hmm..na klobucik, flasku a cumel sa dieta prisava uplne inak ako na bradavku, tie umele nahrady totiz dieta tak vcucava do ust..a na prsnik sa dieta prisava za pouzitia uplne inych svalov s dosiroka otvorenou pusou
a aj jedo pouzitie dudlika, flasky ci klobucika moze prisatie pokazit a je uplne jedno aka znacka
skontaktuj sa osobne s laktacnou poradkynou .. www.mamila.sk ..nech ti pomoze upravit prisatie

strihalka
3. kvě 2012

@strapco13 no ale kojim zasadne jen s klouboucikmi, nie bez nich a aj s nimi to boli☹

strapco13
3. kvě 2012

@strihalka klobuciky napriek tomu ze boli vymyslena na "ochranu" pred bolestou mozu bolesti praveze sposobovat, plus riziko infekcie
skontaktuj sa s laktacnou naozaj..stoji to za to, pomoze odstranit klobuciky pomoze aby dojcenie nebolelo a mohla si si ho uzivat bez bolesti
aj mne pomohli 🙂

strihalka
3. kvě 2012

@strapco13 mozno hloupa otazka, ale je to zpoplatnene?kolko?abych nebyla prekvapena...
a dakujem za radu

katka1981
3. kvě 2012

@strapco13, ono problem bol aj ten, ze mala nechcela sat, ajked som ju stale stimulovala tym chytanim pod bradickou, ona vzdy zaspala. Proste nula bodov. A ked sa mi prisia naliali tak strasne a neslo to von. A tie rady tam, skoda reci. Jedna jedin ami poradila ako dostat mlieko von a ozaj to fungovalo, ale ta nebola vobec laktacna. Ak by sme nahodou mali druhe, jednoznacne si najdem laktacnu a pride ku mne a da mi potrebne info, aby som uz taketo problemy nemali. A ty si tu teraz namiesto annag? Skoda ze tu nechodi, ona mi tak pomohla, zlata dusa.

strapco13
3. kvě 2012

@strihalka vacsnou pozaduju iba nahradu cestovnych nakladov..ale to ti povie kazda pri tom ked sa dohodnete na nasteve..ale nie je to vela na mamile mas aj uvedene ktora to ma za poplatok a ktora nie

strapco13
3. kvě 2012

@katka1981 jj tak nejako..ale je nas tu viac poradkyn 🙂
najdi si laktacnu este pred porodom..aby si sla do porodnice uz s vedomostou co a ako treba ..aby si sa vyhla problemom, je to lahsie ako riesit ich potom

strihalka
3. kvě 2012

@strapco13 uz jsem si nasla a je bez poplatku
tak zksuim zkontaktovat... dakujem

katka1981
3. kvě 2012

@strapco13, jasne, ale dieta neplanujeme, nasa dcera robi vsetko preto, aby sme uz nikdy ziandeho potomka nemali 🙂

strapco13
3. kvě 2012

@strihalka len aspon cestovne naklady sa patri nahradit..su to zeny matky, robia to vo volnom case na ukor rodiny a seba ..ako nenutim, len informujem, lebo to ze ma napisane ze bez poplatku moze znamenat toto, ze samotne poradenstvo je zdarma, ale zas nemoze poradkyna skrachovat na cestovani

@katka1981 uvidis..nechaj to plynut, tvoje telo vie kedy budes pripravena na dalsieho potomka