Kojení - radosti a strasti

gletnulka
17. dub 2012

pro všechny maminky, které kojí a chtěly by kojit, ale nejde to tak, jak by si představovaly...🙂

gletnulka
autor
17. dub 2012

Docela by mě zajímalo, kolik maminek tady kojí 🙂 Z medicínského hlediska jsou pouze 2% žen, které opravdu nemohou kojit, zbytek má pouze špatné informace, nebo kojení z nějakého (většinou ne neřešitelného) důvodu vzdá..Jak jste na tom vy?

jop
17. dub 2012

@gletnulka ahoj, já jsem kojila 8 měsíců s většími či menšími potížemi a kdybych se měla rozhodnout znova, tak kojení vzdám dřív, nebyla bych tím tak stresovaná a víc bych si miminko užívala. Takže já neuznávám názor "kojení za každou cenu."

tinki
17. dub 2012

@gletnulka tak ja som prvú dcéru kojila asi len tri mesiace. Saška mala koliku, často plakala, tak mi mamičky nanútili, aby som jej dala feniklový čajík, samozrejme na fľašu. Ona ako týždňové dieťa sa rýchlo naučila na tok čaju z fľašky a odmietala mi prsník, každé dojčenie bol stres. Plakala od hladu, plakala lebo mala koliku, plakala lebo chcela čaj. Samozrejme, že mi mlieko začalo odchádzať a tak som znova na radu "skúsenejších" dala umelé mlieko. No a s dojčením bol koniec.
Druhá dcéra, Alžbetka, mala oveľa silnejšiu koliku, aj slabší reflux ale to už som sa nedala, naštudovala som si viac vecí, poradila sa s laktačnou poradkyňou, prikladala na požiadanie, prekonali sme kritické mesiace a dojčíme do dnes. 🙂 Zajtra má 14 mesiacov.

gletnulka
autor
17. dub 2012

@jop
@tinki určitě je to každého věc, Jop🙂 I já jsem byla rozhodnuta to měsíc po porodu vzdát. Hned týden po porodu jsem dostala zánět prsu a protože mě v porodnici nikdo nenaučil správnou techniku kojení, měla jsem na bradavkách krvavé ragády, do kterých se mi dostala moučnivka. Povím vám, že kojit se zánětem a rozpraskanou a kvasinkama napadlou bradavkou byl zážitek. Pokaždé, když se malý přisával, musel mi manžel zatínat nehty do lýtka, aby se ta bolest rozptýlila i jinam a já to přežila se zdravým rozumem. Týden jsem každé kojení hlasitě probrečela a chtěla jsem přestat. Jak by to hned bylo jednoduché..! Malý měl koliku, nemohla jsem jíst skoro nic.. Ale vydržela jsem, když jsem viděla jak je u prsa spokojený a prospívá...Přesvědčily mě i studie týkající se kojených dětí a musím říct, že jsem za to ráda. Kojím stále - 8,5m a doufám, že to ještě nějaký měsíc vydrží. Nehledě na finanční stránku věci je to totiž podle mě zatím opravdu to nejlepší co dětem můžeme dát

camelinka
17. dub 2012

ahoj, ja jeste porad "kojim" a dceri je 9m,pisu v uvozovkach protoze uz asi od 7m moc nechce takze me mlika rapidne ubylo a ted si da jen k ranu a to uz tam toho moc neni ☹ ,ale nechavam to jak to je, kdyz chce jeste tak dam sunar, rikala sem si ze do toho roka bych chtela,ale kdyz to nepujde tak se nebudu hroutit, udelala sem co se dalo a musim tedy rict ze nas za celou tu dobu nepotkala zadna krize nebo komplikace, takze sme si to uzily a pekne se dycky pomazlily 😉 😵 😵

minina
17. dub 2012

@gletnulka Fíha, tak to teda před tebou jednoznačně klobouk dolů. Já už teď vím, že bych něco takového fakt nedala. Jako kojení fajn, ale pokud by mě to mělo nějak ničit a měla bych se trápit já nebo mimčo, tak bych se na to vykašlala. Dneska jsou hotzné kampaně na podporu kojení, až mi to občas přijde nezdravé a maminky jsou tím pak stresované a přenáší se to samozrejmě i na mimčo. Takže za mě - hlavně, aby bylo spokojené miminko i maminka, ať už se kojí nebo ne 🙂

camelinka
17. dub 2012

a jeste podotykam, ze byly chute hlavne ze zacatku s tim mrsknout, mala byla (a porad je) hroznej zroutik,takze pres den chtela i kazdou hodku a v noci co dve-tri 😅 a kvuli refluxu sme pak dve hodky pochodovaly a krkaly takze sme se obcas prochodily do dalsiho koja a me napadlo prejit na UM aby vydrzela treba dyl spat,ale uprimne su lina litat s flaskama takze sme to nejak prezit musely 😀 😀 😀

kokorunecka
17. dub 2012

Dojčila som snáď 6 týždňov.
A dovolím si nesúhlasiť s tým, že dojčené deti majú lepšiu imunitu a bla,bla,bla..
V piatom týždni života malá náhle ochorela (stále bola plne dojčená), vystriedali sme dvoje antibiotík, chodili na RTG pľúc a záver bol jasný - zápal pľúc...
Od pôrodnice mala problém s prisatím.. Bojovali sme, naučili sme sa to doma.
Potom mi začala vracať-neúprosný reflux. Tak bola potreba moje mliečko zahusťovať.. Zvládali sme, pohodička..
Ale po zápale pľúc nastala u nej náhla zmena. Prisať sa nechcela a týždeň na to začala úplne odmietať moje mlieko i z fľaše.
Bola som nútená i na odporúčanie lekára začať podávať mlieko umelé.
Neľutujem. Malá je spokojná, prospieva. 🙂

gletnulka
autor
17. dub 2012

@minina Určitě, však já jsem nebyla psychicky v pohodě vůbec, nehledě na to, že jsem měla podezření na zánět dělohy a do břicha jsem si 6 týdnů musela píchat clexan kvůli prodělané trombóze, tohle byla fakt třešnička na dortu a na malého se to 100% přeneslo, byl ze začátku hodně neklidný a uplakaný..pak jsem se srovnala, řekla si, že to dám a něco se zlomilo. Pak to cca ve 3. měsíci začlo být ok a teď jsem šťastná a spokojená mama..🙂

@kokorunecka To s tím odmítáním mlíka jsem měla taky, bylo to když jsem 3. měsíce po porodu dostala MS. Zjistila jsem, že mlíko chutná jinak a děti ho odmítají..trvalo to 4 dny a pak opět pohoda a klídek..ale u Vás to bylo asi něco jiného..? Každopádně hlavně že je malá zdravá. Náš Tonda taky 🙂

kokorunecka
17. dub 2012

@gletnulka Keď som dostala "prvú" menštruáciu po pôrode tak som už nedojčila.
Ale ja to skôr pripisujem tomu zápalu pľúc, že vtedy sa to zlomilo.
Ale každopádne nenariekam, že nedojčím, i keď prvé dni mi nebolo všetko jedno, to priznávam. 🙂
A tiež na tom malo určite svoj podiel aj to, že hneď v pôrodnici malej "múdre" sestričky džgali fľašu a presviedčali ma aká to je dobrá vec..

gletnulka
autor
17. dub 2012

@kokorunecka jo, to mi v porodnici udělali taky, myslela jsem, že mě trefí...než se mi udělalo mlíko (rodila jsem nakonec císařem - neotevírala jsem se, i když kontrakce byly) tak mu dávaly flašku, aniž by se zeptaly. Oznámily mi to až při propouštění...

kokorunecka
17. dub 2012

@gletnulka "Skoro" ti to oznámili... Mne povedali, že keď si na noc nebudem chodiť na oddelenie pre fľašu s Nutrilonom tak nás nepustia domov... A pritom mlieko som mala pristúpené, tieklo jak divé, len mi nikto nevysvetlil ani neukázal ako sa má dieťa prisať, aby to bolo efektívne... A než sme na to prišli tak logicky, že si malá aj poplakala...

gletnulka
autor
17. dub 2012

@kokorunecka Bože...to snad není možné, v dnešní době....ale s tím kojením, jak už jsem psala, nám taky nikdo nic nevysvětlil...a když už jsem v porodnici měla problém s těma bradavkama a ragádama (což se mi pak doma rozjelo neuvěřitelně) tak se na to sestra ani nepodívala a jenom mi řekla, že jsem prostě taková "bolístka", že blbě snáším bolest..To, že jsem den po císaři chodila s malým po chodbě a zatínala zuby, to ji asi připadalo málo...🙂 No, holt zkušenost..uvidíme příště 🙂

llia
17. dub 2012

@gletnulka s tým to sa stotožňujem, pre dieťa je kojenie to najlepšie. Ja kojím stále, malý má 13 mesiacov a neviem si predstaviť, že by sme mali prestať, má to veľmi rád. Viem, čo si prežila, ja som mala zápal 4krát s vysokými teplotami. Zo začiatku aj ragady, nemala som síce zápal bradavky, to muselo byť strašné, mňa to riadne bolelo aj bez toho. Ale už je to za nami a ja si to teraz neviem vynachváliť🙂))
Je pravda, že veľa žien má nesprávne info o kojení, keď počujem...o slabom mlieku, alebo že dieťa plače,lebo mu asi nestačí materské mlieko, tak je to len neinformovanosť matiek a kojení. Je veľká škoda, že niektoré mamičky si takéto veci nenaštudujú, keď čakajú miminko. Materské mlieko a kojenie nie je len potrava, je to aj imunita, spojenie s matkou, zbavenanie stresu, dokonca že má vplyv na inteligenciu.
/inak čo spomínaš o tom prikladaní, aby sa nevytvárali ragady, tak to ani mne nikto nepovedal, až keď som bola celá dobolená, tak som si o tom prečítala na nete, nikto to v nemocnici neriešil/

gletnulka
autor
17. dub 2012

@llia souhlas, nikdy bych nevěřila, že budu za kojení bojovat, ale je to tak..mám kolem sebe hodně maminek, které kojit ani nezačly, protože slyšely, že to bolí, další zase že nemají mlíko, nebo vpáčené bradavky...je to škoda, chtělo by to osvětu..🙂

katka1981
17. dub 2012

@gletnulka, no tak radsej zabudnem na percento ktore si uviedla, lebo by som mala este vacsie depky. Kojila som 9 tyzdnov, musela som prestat, pretoze som dostala lieky na stitnu zlazu, pri kt. sa nesmie kojit.

gletnulka
autor
17. dub 2012

@katka1981 To je ale vážný důvod k ukončení kojení, Katko. To je jasné! Doufám, že jsi ok a malé taky.

weri1
17. dub 2012

ahoj, tak já odstavuji....malýmu je 20 měs. Kojila bych dál, kdyby to bylo jen třeba ráno a večer, ale on prso vyžaduje neustále a ničí nás to oba ☹ jsem z toho smutná, ale nedá se nic dělat

llia
17. dub 2012

@gletnulka tiež si myslím, je to škoda. Radšej budú do detí pchať umelé mlieko. Ja som mala tiež vpadnutú jednu bradavku, malý sa nevedel prisať, tak som skúsila klobúčiky na kojenie,to pomohlo super o týždeň som ju mala vytiahnutú, ale to spôsobuje časom úbytok mlieka, po 3 mesiaci som začala mlieko strácať, tak som hneď vyhladala laktačnú poradkyňu a tá mi dala Fenu Greek, bola to bylina v tabletkách, kt. do 24h spustí mlieko. Strávila som s malým deň v posteli / kontakt s pokožkou, telo na telo/, nosila som ho. A mlieko sa začalo zase spúšťať.

gletnulka
autor
17. dub 2012

@llia jojo, až u kojení jsem si uvědomila, jak to tělo skvěle spolupracuje a jak přesně ví, co má dělat a co to dítě potřebuje..je to neuvěřitelné

gletnulka
autor
17. dub 2012

@weri1 tak to myslím, že jsi udělala co jsi mohla a v tomhle věku už to pro prďolku zas taková tragédie nebude 🙂 Smekám, slušný výkon 🙂!!!

weri1
17. dub 2012

@gletnulka děkuji, ale mě to zatím trápí .... 😢 vím ,jsem cvok ,ale celej den se mi chce brečet, ale prostě jsme z toho nervní oba

weri1
17. dub 2012

@gletnulka pro něho je to velká tragedie !!!! 😀 je to strašnej závislák

kremrolka01
17. dub 2012

@gletnulka mně zas přijde že je v dnešní době naopak velký tlak na to, aby se kojilo, ve všech knížkách, prospektech, letácích, internetu a podobných diskuzích 😉, všude jenom čtu jak je kojení pro dítě to nejlepší co mu může maminka dát a mě to třeba u prvního syna strašně stresovalo, měli jsme s kojením problémy (žloutenka, takže strašně spavé dítě, na kojení jsem ho musela budit a to někdy trvalo i hodinu, pak si cucnul a zase chrněl u prsa dál, takže ze začátku hodně ztratil na váze), pak zas toto období vystřídalo období totálně žravé, kdy jsem kojila třeba i dvě hodiny v kuse, měla jsem pocit, že mlíka je málo a přiznám se, že jsem už šahala po Sunaru, díky našemu dr. a laktační poradykyni jsme to zvládli bez příkrmů a rozkojili jsme to, ale teda nemůžu říct, že by šestinedělí bylo zrovna nejkrásnějším obdobím mého života, pak se to naštěstí srovnalo, ale díky této osvětě o kojení jsem si připadala, že když kojit nebudu moct budu totálně neschopná matka
nakonec jsem ho kojila dva roky, ale o tom to opravdu není, nejdůležitější pro dítě je spokojená a vyrovnaná maminka 😉

katka1981
17. dub 2012

@gletnulka, jasne som, a mala tiez, ani chora nebyva, ale mne to bolo hrozne luto dlhooooooo.

katka1981
17. dub 2012

@weri1, ja by som mu to odpustila, ma moj datum narodenia, len rok mame odlisny 🙂 Musi to byt uzasne dieta 🙂

gletnulka
autor
17. dub 2012

@weri1 no ono to je teď už jenom o psychice. hlavně musíš být v pohodě ty..:(

stvura
17. dub 2012

@gletnulka no skus nazriet do temy "dojcenie starsich deticiek"...je nas strasne vela co dojcime svoje deti dlhodobo a aj tandemovo 🙂.
@kokorunecka tvoja mala je prilis mala nato aby si mohla posudzovat jej imunitu kedze este nema ani tri mesiace, ale jasne, dojcenie nie je "vseliek", vysledky o zdravsich dojcenych detoch su brane statisticky priemerne. Vela zohrava i suhrn inych faktorov ako je hlavne dedicnost, prostredie, strava atd.
@katka1981 nenavrhli ti pri lieceni stitnej zlazy homeopaticke liecenie, pripadne si sa o to nezaujimala? ja mam momentalne "zakonzervovanu" paradentozu 2st. nakolko som odmietla agresivne liecenie prave kvoli dlhodobemu dojceniu svojich deti 😉

weri1
17. dub 2012

@gletnulka a to já nejsem 😢

@katka1981 promiň ,ale nějak nechápu 🙂 co by si mu odpustila? jsem dnes mimoň 😅

lakte
17. dub 2012

@weri1 z coho konkretne mas pocit, ze ta to nici?ake mate problemy?skusme sa na to pozriet, mozno najdeme riesenie ktore by bolo pre vas prijatelne.K odstaveniu mi malo dietatko dospiet same, prichadza k nemu cca vo veku okolo 30mesiacov.Dojcenie ma vela vyhod aj u starsich deti, ak sa na to pozries z hladiska, ze dojcenie nieje primarne len prijem materskeho mlieka.Je to sposob akym naplnis potreby dietata v mnohych smeroch.Utisis nim hlad, smad, uspis ho dojcenim, zmiernis bolest, tiez ak je dieta chore nachadza v nom protilatky, a ak naozaj nic ine v dosledku choroby nezje, mas aspon istotu ze sa dojci.Atd atd. Okrem toho prinasa aj vyhody pre matky ktore dlhodobo dojcia rozne vyhody a jednou z nich je aj prevencia pred rak, prsnika.Tymto naozaj nechcem teba a tvoje rozhodnutie nijako ovplyvnovat, predpokladam, ze toto urcite vsetko vies,ale skor to pisem pre tie ostatne, ktore navstivia tuto temu a precitaju to 🙂 Naozaj su obdobia kedy dietatko je doslova nonstop na prsniku,ale nieje to nic co trva vecne, okolo 18 mesiacov vrcholi separacna uzkost, tiez mu mozu ist zubky a pod.AK mas podporu svojej rodiny, ak oni vedia ze dojcenie je ok aj vo vacsom veku, tak mas sancu to zvladnut, ak vsak pocitujes v tomto smere natlak okolia, ze je to nieco co nieje ok, chapem, ze to teraz beries ako trapenie.Zvaz si to vsak ako budes dalej pokracovat, toto rozhodnutie je nemenne, nevratis to spat...a druha vec, akekolvek nutene odstavenie nesie svoje rizika.