Kojení s kompletním obličejovým rozštěpem

lindulee
1. říj 2013

Ahojte maminky,

najde se mezi Vámi některá, která dokázala kojit dítě s rozštěpem patra?

Čekám kluka s kompletním rozštěpem ret-patro-dáseň a doktoři mi říkají, že kojit ho nebudu moct, protože nedokáže vytvořit dostatečný podtlak. K rozštěpům jsem pár stránek našla, i s příběhy maminek, ale zkušenost s kojením jsem našla jen jednu: http://kojeni.wordpress.com/ Je to fajn popsané, jenže ta paní nerodila v ČR. Nemáte někdo zkušenost s přístupem v české porodnici? Prvního syna jsem kojila a moc bych si přála aspoň trochu kojit i toho druhého ... Bez laktační poradkyně to asi nepůjde, že? Když já žádnou neznám a moc jim nevěřím. Nemáte někdo tipy, jak na to?

Díky!!

roma_ka
1. říj 2013

Myslím, že bude záležet na tvaru Vašich bradavek a na "šikovnosti " dítěte. Některé totiž sají lépe, některé hůře.. Kdyby to nešlo, nedělejte si zbytečně starosti, kupte si kvalitní odsávačku a dokrmujte malého ze speciálního "rozštěpového" dudlíku. Po korekční operaci se Vám malý možná na prso chytne.. Držím palce

lindulee
autor
1. říj 2013

Děkuji za podporu, je toho trápení dopředu dost.

S odsávačkou počítám, savičku jsem si už taky vyhledala. Ale pořád doufám, že zvládneme i to částečné kojení. Říkám si, že bych třeba i byla ochotná jet do vzdálenější porodnice, kdybych měla doporučení, že tam to s těmi rozštěpovými dětmi umí a naučily nějakou konkrétní maminku takové dítě kojit. Teorie se kolem kojení dá načíst hodně, ale i s prvním dítětem mi nejlíp pomohla kamarádka, která měla o dva měsíce starší dítě. Jenže těch dětí s rozštěpem patra se nerodí zas tak moc a žádné z okolí neznám. Na diskuzích většinou maminky píšou, že se jim to nepovedlo. Jen ta paní, co jsem dávala odkaz v prvním příspěvku, ale ta psala, že jí nejvíce pomohli v porodnici, kde se jí taky dítě "chytlo". Jenže rodila asi v Německu a tak tip na českou porodnici s dobrým přístupem ke kojení dětí se zvláštními potřebami nemám. Několik dětí kolem mně (v Brně) se narodilo předčasně, všechny ty maminky zachraňovaly kojení přes soukromé laktační poradkyně, žádné nepomohli přímo v nemocnici.

vlajka1
1. říj 2013

Na porodnici pracuji - pamatuji na jednu maminku, která měla holčičku s kompletním rozštěpem, jak píšete Vy. Je pravda, že už měla zkušenost s kojením /toto bylo její třetí dítě/ a holčička byla moc šikovná. Maminka kojila přes kojící klobouček v poloze v sedě, dítě bylo proti ní "na stojáka" říká se tomu poloha "vzpřímená"(je tu riziko, aby dítě mléko nevdechlo, proto by nemělo při kojení ležet). A svůj palec měla přitisklý na rtu v místě rozštěpu. Tímto způsobem malá vypila sice jen menší množství mléka, zbytek byla dokrmena odstříkaným mlékem Habrmanovou lahvičkou /tato je přímo pro děti s rozštěpem/. Ve třech týdnech proběhla první operace- uzavření rozštěpu rtu a pak už kojila bez potíží.

lindulee
autor
1. říj 2013

Děkuji! Prozradíte prosím, která porodnice to je?

vlajka1
1. říj 2013

@lindulee napsala jsem interní poštu 🙂

mamkamarketa
1. říj 2013

Tyhle deti s rozstepy se rodi v motole. Je tam naky odbornik a hned po porodu se operuje. Zkusila bych to tam

evabelk
1. říj 2013

Co já vím, tak děti s rozštěpem většinou končí na flašce a u vás je to rozštěp kompletní. Ale to kojení nevzdávejte!!! můžete mu přeci vaše mlíčko odstříkávat. Moje sousedka to tak vydržela 6měsíců, chlapeček má rozštěp patra. Takže už z porodnice šla s flaškou, ale dávala mu svoje mlíko. Ohledně odstříkávání mám osobní zkušenost a svému chlapečkovi jsem odstříkávala rok, takže když člověk moc chce, tak to jde. A já mu svoje mlíko chtěla dávat moc. Bylo to časově poměrně náročné,ale šlo to. A to jsem měla k tomu doma ještě tříletou dceru. První dceru jsem kojila 2roky a když jsem se dostala do situace, že nebudu kojit, málem to se mnou seklo 😀 Honzík byl na operaci v půl roce, a po tom už moje prso nechtěl. Držím vám pěstičky! Aspoň to odstříkávání zkuste...ale bylo by určitě třeba se o tom odstíkávání dopředu informovat, koupit odsávačku...

lindulee
autor
1. říj 2013

V těch velkých nemocnicích, kde to i operují, se právě s kojením moc netrápí, aspoň jsem se dočetla. Je mi jasné, že flaška nás nemine, ale pořád doufám, že dojde i na to částečné kojení. Pořád doufám, že to bude izolovaná vada a tak nebudu mít jiné starosti ... Jsem si jistá, že jsou i maminky, které dokázaly kojit dítě i s rozštěpem patra, tak snad se najdou a podělí o zkušenosti.