Kojení s velkými prsy. Jak?

muf
17. črc 2008

ahojte,

mám velká prsa a navíc používám při kojení kloboučky. Chtěla jsem se zeptat zkušenějších maminek jak kojit? Přijde mi totiž, že malýmu mýma velkýma prsama zacpu nosánek 😅

romankav
17. črc 2008

Doporučuju boční fotbalovou polohu. Mrkni se na http://www.kojeni.net/vsede.php Já si ještě prcka podložím třema polštářema a je to velmi pohodlné.

muf
autor
17. črc 2008

Díky moc za tip, určitě tuto polohu vyzkoušíme. Jen jsem se ještě chtěla zeptat, jak kojíš na veřejnosti?

romankav
17. črc 2008

Hmmm, rači moc ne, jen ve velmi naléhavém případě 🙂 Přikreju se velkou čtvercovou plenou nebo si vlezu do auta (když je k dispozici). No a když mi plena spadne nebo to nezvládám, tak si říkam, jestli to doma nemají, ať se klidně podívají 😀

miluska.woolley
17. črc 2008

Muf, ze zacatku to na verejnosti byla katastrofa, ale casem jsem si to nacvicila. Taky jsem hodne kojila bv te fotbalove poloze.
Osvedcila se mi kojici tricka z H&M, kde vystrcim jen bradavku a nemam cele prso na odiv. Nekdy se prikryvam plenou, ale mala uz ji ted sundava...

muf
autor
17. črc 2008

a ještě se zeptám, na místo kojení doma. Kde se ti kojí nejlépe. Myslím jako na židli, křesle atd díky.

a to sebou nosíte i nějaký polštářek, když kojíte na veřejnosti, nebo to zvládáte za pomoci rukou?

caira
17. črc 2008

me kojeni vubec neslo, taky maam velka prsa a proste jsme si tim bojovali, me v nemocnici ukazaly jen dve polohy a obe byly proste nepohodlne, ja se nemohla poradne uvelebit jelikoz jsem mela praskle stehy a spodek me naprosto zabijel , bolela me z toho desne zada a nakonec jsem z toho fakt byla tak vynervovana, ze jsem proste o mliko prisla 😅 a od devateho tydne jsme sli na flasku, mrzelo me to, ale psychicky jsem si pak oddechla 😒

frog
17. črc 2008

Ahojky.Já mám¨taky mega prsa č.8 a kojení byla katastrofa,než malá neco vytahala,tak byla pěkně vyčerpaná a po 4 měs jsem o mlíko přišla,ale fotbalová poloha nám teda nevyhovovala vůbec.Spíš ta klasika..

nensy
17. črc 2008

no tak já mám obr prsa a nekojila jsem a záviděla jsem těm co mají malé pro mě to teda byl horor

mem
17. črc 2008

ja kojim od zacatku fotbalovou polohou a dobry, doma na sedacce, podlozim si Emu polstarema, stejne tak rano v posteli... na verejnosti normalne jako madona myslim se to jmenuje, nejdriv jsem s tim bojovala a pak dobry, kdyz je k dispozici auto, nejradeji se uvelebim tam, pod ni si soupam prebalovaci tasku nebo slozenou deku, jak kdy.
Samozrejme nejsem zadna exibicionistka, otocim se zady, snazim se o maximalni dostupne soukromi ....s prsama ven problem nemam, kojim tak co.....

schnek
17. črc 2008

já jsem kojila v takovím sedu-lehu a normálně jsem měla Ondru v náručí a šlo nám to dobře. Vlastně jsem si sedla na postel, podložila si záda, aby to bylo pohodlný, pokrčila nohy a tak jakoby popojela dolů a šlo to dobře. Mudr v porodnici mi říkala, že dítě se samo dobrovolně nenechá zadusit, takže kdyby něco, tak se pustí 😉 a pokud jsem nebyla doma, tak v tureckým sedu, případně jsem se prostě nějak naaranžovali v autě nebo na židli 😉

kalerat
17. črc 2008

Já mám taky dost velký prsa, napřed jsem kojila fotbalovou polohou, potom jsem přešla na klasickou.

Mem jak vypadá poloha jako madonna?

coriven
17. črc 2008

ahojky, taky jsem ze začátku kojila fotbalovou polohou - ale jen z jednoho prsa
ted sedím v křesle, pod malou polštář - jednou rukou držím ji a druhou prso¨- občas mi chybí 3 ruka 🙂
dřív sem si ještě dávala za záda polštářek, záda mě hodně bolela, ale ted už je to dobrý - ono se to časem srovná, ale ten začátek je boj 😒
taky mně vyhovoval turecký sed
při cestování - natočím se bokem, nebo plenka a nebo se mírně cloním tou rukou, kterou si držím prs 😅
i v autě potřebuji podepřít ruku - takže polštářek sebou tahám pořád 😎
dnes malej nejvíc vyhovuje - ležet jak prkno a jen si pootočit hlavičku k bradavce - klasicky se natočit nechce :(
už kojím i v leže (hlavně v noci), ale dřív nám to vůbec nešlo 🙄

uvidíš malý si časem najde co mu pasuje a časem se to bude i měnit, jen ze začátku tě možná budou bolet trošénku záda ☹

eppik.m
17. črc 2008

Ahoj muf 🙂 neboj se že by si malého udusila, jak píše schnek on by sa sám pustil. Já jsem to dělala tak že jsem při držení prs palcem od nosánku odtáhla aby mohl dýchat, protože taky moje máma mně tým strašila že ho svýma "cisternama zadusím". Můžu ti říct že ani nám technika kojení vůbec nešla a navím jsem měla dvakrát mastitidu prsu takže kojení bylo moc bolestivé. (mám s tím pořád problémy, ale už jsem si nějak zvykla a umím si ulevit už sama.... ☹ ) V porodnici mi taky poradili polohu boční držení FOTBALISTY - dítě leží na předloktí matky, která rukou podpírá ramínka dítěte, prsty podpírají hlavičku dítěte, nožky dítěte jsou podél matčina boku, chodidla dítěte se nesmí o nic opírat, předloktí matky je podepřeno polštářem, ale jelikož jsem byla šita, tak mi nevyhovovala a ani jsem se nemohla při ní uvolnit, jooo začátky.... Nakonec mi malý zničil bradavky,(pomohli kloboučky) tím jak jsme nevěděli jak na to, no tragédie... Doma jsem pak používala kojíci polštář, který jsem si dávala kolem tela a na nej položila Mišulku, a taky jsem ho podkládala polštářem. Jenže prs potřebuješ vyprazňovat celý a jedna poloha nestačí ( tam kde má dítko bradku odsáva mléko) aspoň já ho střídam s KLASICKOU POLOHOU- poloha vsedě - hlava dítěte leží v ohbí matky, předloktí matky podpírá dítěti záda, prsty matky spočívají na hýždích nebo stehýnku výše umístěné dolní končetiny dítěte, druhou rukou matka přídržuje prs, spodní ruka dítěte je kolem pasu matky, chodidla matky podpíra stolička, polštář ze strany podpírá její loket, jelikož se mi tam pak mléko zadržuje a mlékovody ucpávají.... Stačí mi k tomu podložit ho polštářkem (vyrostl, měří skoro 70 cm takže koumáme už i jiné polohy) a na veřejnosti si už naštěstí vystačím se dvěma rukama. Nenechám ho předci hladovět, tak když je auto po ruce tak to je jasný že v něm, a jinak na lavičce, hlavičku položím do ohbí levé paže(když pije z levého prsu), nasměruji ho nabok aby měl ramínka a nožky v jendé linii a pravou rukou držim prs. Prsa jsou mi neni vydět vůbec a to z kterého kojím zakrýva Míša nebo si stáhnu na něj triko. V noci kojíme v LEŽE - matka i dítě leží na boku, matka má polštářem podloženou pouze hlavu tak, aby se vyrovnala poloha hlavy s výší ramene, v zádech je lehce prohnuta dozadu, dítě leží v ohbí paže, matka se nesmí opírat o loket, ani horní končetina nesmí být zdvižena nad úroveň ramene, stačí jen když nasměruje ke mne obličej... A to jsem jednou viděla matku kojit za jízdy v autě!!! Podotýkam že řídila matka a díte ji leželo v klíně !!!! Snád jsem ti trošku pomohla....

muf
autor
17. črc 2008

Holky moc díky za všechny tipy. Já stále nemůžu najít tu pravou polohu. Protože kojíme s kloboučkama, tak potřebuji ruku aby jsem mohla přidržet klobouček. Dnes jsem zkoušela kojit klasickou polohou s tím, že budu mimčo držet a šlo to, ale bylo to těžké.

caira
17. črc 2008

muf, naprosto s tebou soucitim, ja s tim taky bojovala, nerada to priznavam,ale kdyz jsem prisla o mliko tak jsem si i oddychla, ze uz se nemusime trapit a nervovat, holka byla urvana, protoze nam to proste neslo a ja byla hotova, ze me z toho vsechno boli a nejde nam to.. 😅

muf
autor
17. črc 2008

Cairo já s tím hodně bojuji, nedokážu si představit, že bych měla kojit na veřejnosti, vůbec nevím zda bych to zvládla ☹ A do toho všeho ty kloboučky 😒 Zkouším to i bez nich,ale někdy to jde a někdy ne. Prostě hrůza. Ráda bych kojila, ale připadá mi, že mám čím dál méně mléka. ☹

myschka
17. črc 2008

Nám to slo nejlip klasicky jen jsem malou drzela druhou rukou nez z ktereho prsa jsem kojila a tou druhou jsem ji drzela prso. sice se nedá delat u kojeni nic jineho ale jde to😉
závidela jsem tem maminam co jednou rukou drží dite u prsa a druhou treba ji

caira
17. črc 2008

muf, poslala jsem ti IP

Myschka, ja jsem to taky musela delat presne tak jak rikas ty, drzet ji druhou rukou nez, ze ktereho prsa jsem kojila a prso u toho pridrzovat.. jen jednou se mi podarilio ji dat tak pohodlne, ze jsem ji mela klasicky na ruce a ona sala a ja mela druhou ruku volnou..ani nevim jak se to tenkrat podarilo 😅

eppik.m
18. črc 2008

Motto: Kojení je právem dítěte i právem ženy.... MUF, živit dítě u prsu není schopnost, která by byla matce daná. Kojení je něco zcela přirozeného, ale zároveň je to i umění, kterému je třeba se naučit. 😉
Dítě by mělo být kojeno podle potřeby, bez omezování délky a frekvence. Tvorbu mléka lze zvýšit častým přikládáním dítěte k oběma prsům v průběhu jednoho kojení s několikerým vystřídáním a zvláště častým kojením v noci. Mezi kojením je vhodné ještě odstříkavat alespoň 10 minut z každého prsu. Na začátku každého kojení se tvoří mléko na tuky chudší. Jde o "přední mléko", které je bohaté na mléčny cukr, laktózu. "Zadní mléko", produkováno na konci kojení, je na tuky bohaté a je z hlediska dodávky energie pro kojence důležité. Nelze tedy kojit velmi krátce z obou prsou, ale je daleko lepší jedno prso vyprázdnit úplne (10min) a prsa střídat.
Držím ti palečky a nevzdávej to, chce to jenom čas, klid, dostatek spánku a odpočinku, hodně pít a být v pohodě, popřípadě kontaktuj "laktační poradkyni" tá ti určitě poradí. (seznam najdeš na netu na stránkach LAKTAČNÍ LIGI) PS: gratuluji a teším se s tebou, že si zvládla "klasickou polohu" uvidíš že příště to půjde jěště lépe. 😵

karot
18. črc 2008

muf,..................měla jsem stejný problém.Kolikrát přes ty moje vnady nebylo na Ádu vidět,tak jsem si nevšimla,že sjel s kloboučkem mimo a 10 min. sál na prázdno.Výsledkem bylo hladové dítě a cucflek na bradavce. 😅 Kojila jse buď ve fotbalové poloze a nebo jsem šla do pololehu,pokrčila jsem nohy v kolenou a mezi ně a břicho jsem ho(napříč)zasadila.Šlo to jen v případě,když jsem kojila z levého prsu. 😉
Nakonec ten náš "boj" skončil v 5.týdnech................mléko došlo. ☹

kacka.va
18. črc 2008

já mám taky dost veliký prsa a problém teda nemám, i když např. v leže kojit nemůžeme. Jinak v porodce jsem pokaždé kojila s kojícím polštářem a bylo to v pohodě.

mem
18. črc 2008

kalerat
no myslim jako dite v naruci jako v kolibce - jestli si to tedy dobre pamatuju z knizky 🙂)
sednu si do tureckyho sedu, podlozim ji necim co mam a jsem trochu skonena, ale naji se
jen mne z toho trochu boli zada, tak opravdu jen v "nouzi", jako treba v parku v KV na festivalu, oprena o strom a dobry 🙂

miluska.woolley
18. črc 2008

Muf, ze zacatku to byl taky boj. SNad neznam maminu ktera by s tim ze zacatku nemela problemy. Ale musim rict ze nam to stalo za to. My ted doma kojime nejcasteji v leze a na verejnosti tou klasikou, mala uz je vetsi a sama spolupracuje. Teda nekdy, nedky si parkrat cucne a pak kouka kde co lita.

Mne hodne pomohlo www.kojeni.net. Nemas v okoli nejakou PA nebo laktacni poradkyni ktera by ti pomohla?
Drzime palecky, at to nakonec natrenujete 😉

jjaninka
19. črc 2008

Ahoj holky,tak já mám taky velký prsa,u prvního klučíka jsem to taky trošku nezvládla,kojila jsem tak 3týdny a nakonec mlíčko odsávala do 4.měsíce. Poprvé jsem rodila skoro před osmi roky a nebyla taková osvěta,net jsem neměla a taky nikoho,kdo by mi v tom poradil. Ted mám osmiměsíčního prcka a doted kojíme! Taky to byl děsnej boj,ale našla jsem si polohu na fotbalistu,ta se nám fakt osvědčila a hlavně kojící polštář! Po čase jsme mohli polohu změnit a to na na klasiku,ale polštář potřebujeme pořád. Na veřejnosti jsme zatím nekojili,ale v tom autě si myslím,že by se to dalo. Akorát malej si zvykl na klídek u kojení,takže kde je rušno,tam se vůbec nesoustředí a pouští se.

kalerat
22. črc 2008

Janinko takže ty na veřejnosti vůbec nekojíš? A jak to děláš? 😉

lakme
22. črc 2008

Ahoj, taky mám velká prsa a kojím většinou v sedě a v noci v leže. Kojím i venku s tím nemám problém. Malou si dám přes nohy a jednou rukou ji držím a tu druhou mám tak nějak volnou. Buď si s ní držím tu na které mám malou, a nebo když se předloním - malá leží více na stehnech- tak ji mám volnou úplně.
Foto v albu.

maxkatka
22. črc 2008

Ahoj, tak se přidám do "klubu" kojících matek s velkými prsy... ze začátku to byl šílený boj... v porodce není standart mít kojící polštář, ale mě ho půjčili - byla jsem po císaři, ale i tak jsem zápasila a v podstatě s kojením zápasím do teď....

Ale je to o tom vydržet... o ragádách ani nemluvě... dokonce mám nějakou míchanou mast od kožní lékařky, protože mi Bepanthen ani kalciová mast nezabíraly... Teď je mám zase bolavé, ale asi nějakej fujtajbl se mi tam usídlil z pusinky od malé...

Jinak kojíme nejvíce fotbalovou polohou. Jinak jsem taktéž v pátém týdnu přišla skoro o všechno mléko, ale s tím ještě bojuji a kojím dál, ale s příkrmem... A je to den ode dne lepší a lepší - co se množství mléka týče. Doma na podporu tvorby mléka měním při kojení jak prsa, tak polohy, ale nejvíc nám vyhovuje fotbalová a střídáme s klasickou se kterou však bojuji...

A na veřejnosti kojím úplně normálně... naštěstí jsme už v době, kdy to není tabu, ale naprosto přirozená věc... Takže maminky vůbec se neostýchejte a kojte, kde je potřeba... Je fakt, že hledám taky trošičku klidnější místo, protože kdyby mě někdo pozoroval, jak zápasím s dítětem, tak by si mohl myslet, že ho chci tím prsem zabít... 😀

jandaj
22. črc 2008

ahoj, já mám taky obří prsa a s kojením nemám problémy, doma kojím převážně v leže a mimi vedle mě taky leží, bříško na bříško.

kacka.va
23. črc 2008

já taky kojím všude možně, na parkovišti, na lavičce. V restauraci jsme jednou seděli venku a protože tam foukalo, šla jsem nakojit dovnitř a ty můry číšnice mě málem vyhodily, přitom vevnitř bylo úplně prázdno. tak jsem na ně kašlala, dřepla jsem si tam a nakojila.
ty jo, holky, jak to vleže děláte, nám to prso pořád někam utíká.

mkr
23. črc 2008

maxkatka v tomhle období jsem měla taky problémy s kojením malá pořád brečela, že má hlad a nakonec jsem se pěkně rozkojila, jinak ragády jsem měla taky pomohla mi fialová vodička a kloboučky