Kojení. Střídáte prsa?

eatygrenee
14. čer 2009

ahoj, chtěla jsem se zeptat,máme 14 denní holčičku a zatím plně kojíme. V nemocnici nám řekly, že máme papat z každého prsu po 10 minutách zhrub akaždé 2 až 3 hodiny. laktační poradkyně mi pyk řekla, že máme papat podle potřeby mimi a kojit z jednoho prsu a z druhého třeba odstříknout a příště zas kojit z druhého. Chjci se zeptat, jak to děláte vy?? díky za radu

matilko
14. čer 2009

Ahojky, ja som kojila vždy len z 1prsa, u druhého kojenia z druhého prsa. Tak som mala istotu, že maličká prso vypila a dostala sa hlavne k zadnému sýtemu mliečku.

hupcza
14. čer 2009

já kojím vždy jen z jednoho
a kojím dle potřeby - takže někdy co hodinu, v noci aý třeba za 6-7
po třech hodinách přes den by ondra umřel hlady

marselina
14. čer 2009

já prsa střídám abych nemusela právě to druhé odstříkávat.

hupcza
14. čer 2009

mar: a proč bys musela to druhé odstříkávat? 😕

matilko
14. čer 2009

ja som druhé prso nikdy neodstriekavala, ono sa to predsa upraví samo...

eatygrenee
autor
14. čer 2009

já doted právě taky střídala, ale je fakt, že se asi takhl nedostane k tomu druhému sytému mlíčku. A vy co kojíte jen z jednoho, tak to druhé odstříkáte pak?

eatygrenee
autor
14. čer 2009

já když kojím z 1 tak mi teče hned i z druhého mlíčko a když třerbas pak meodstříknu, tak co s tím mlíčkem tam pak, takhle se pak tvoří záněty ne?

pikusa
14. čer 2009

Ahojík...tak já kojím z obou prsou a že by se nedostal na syté mlíčko????no to asi nehrozí,když už máme přes 6 kilo ve 2 měsících 😀

mobina
14. čer 2009

eatyg.. určitě bych zatím kojila z obou, aby se pořádně rozjela laktace, klidně bych takhle pokračovala min. do 3 měsíců věku dítěte. A neboj k zadnímu mlíčku se dostane. Vezme si ho s prvního 😉 A přikládej jak často si řekne dítko. Časově bych to nijak neohraničovala 😉

haninka
14. čer 2009

já jsem kojila vždy z obou..po 3 hodinách. Když jsem kojila vždy jen z jednoho, tak na každý prso přišlo po 6ti hod a mlíčka začalo ubývat..tak jsem začala kojit zase z obou a začalo se mlíčka zase dělat víc..do teď kojím z obou..
ale každýmu vyhovuje něco jinýho.. Terezce mlíčko jen z jednoho nestačilo 😒

eatygrenee
autor
14. čer 2009

a jak dlouho celkově kojíte? a v noci po jak dlouhé době?

mobina
14. čer 2009

Eaty v noci by měla být pauza max. 5 hodin mezi kojením, aby se ti nesnižovala laktace. V noci se mlíčko tvoří nejvíc. jinak u nás kojení klidně i 15-20 min z jednoho prsu. Hodně toho najdeš na kojeni.net.

ava
14. čer 2009

mobina - já jsem šťastná, když malý v noci spí, což už bylo i 7 hod., nebudím ho. Je fakt, že po tak dlouhé době už je mám někdy jako časovanou bombu 🙂 Přes den co 2 až 3 hodiny. Myslím, že není nutné prsa střídat, spíš vypít vždy jedno pořádně. Střídání je nutné na začátku kojení, aby se rozjela laktace, tak jak ti řekli v porodnici, po příchodu domů už ne.

hupcza
14. čer 2009

taky nechávám spát ..ondra se budí po 6-7 hodinách - dobře prospívá, není důvod ho budit na jídlo - laktace se mi teda nesnižuje soudě dle crčících prsou 😀
někdy kojím pár minutek, někdy i těch 20 - dle toho, co chce ondra

ad odstříkávání - taky se mi spouští z druhého prsa,alle ani jednou jsem neodstříkávala a za 11,5 týdne jsem neměla ani jediný problém sčímkoli stran kojení (klep klep)

eatygrenee
autor
15. čer 2009

a taky jste měli na začátku citlivé bradavky na dotek? přijde mi, že cítím i tričko na sobě jak je nepříjemné. kdy se to tak upraví?

veruska007
15. čer 2009

Honzik bude mit ve stredu 3 mesice, porad kojim z obou prsu, protoze kdyz jsem kojila jen z jednoho, nestacilo mu to. Citliva prsa mam porad, bradavky me boli hlavne po kojeni.

monik76
15. čer 2009

Tak já ze začtku kojila z obou, pak postupně ji dala druhého jen cucnout, do úlevy, páč se mi děsně nalívaly a když jsem ji nedala, myslela jsem, že mi praskne a nakonec jsem kojila jen z jednoho. 😉

eatygrenee
autor
15. čer 2009

já právě myslela, že časem si bradavky a prsa zvyknozut a už je neucítím. nerada bych ještě kolik měsíců chodila doma bez trička a když jdu ven tak trpěla :( A když odsáváte, do čeho chytáte mlíčko? máte někjakou sterilní nádobku a pak do ledničky a večer do mrazáku?

zuzik_p
15. čer 2009

eaty, casem si bradavky zvyknou, ale tva holcicka je teprve 2 tydenni, jeste si chvili uzijes 😉 Ja jsem ze zacatku po kazdem kojeni bradavky mazala bepanthenem a pak sedela obnazena 🙂

monik76
15. čer 2009

tak me bradavky bolely dlouho nez si zvykly a delala jsem to presne jak zuzik, mazala jsem bepanthenem a doma chodila nahore bez 🙂

matilko
15. čer 2009

ak môžem poradiť ohľadne bradaviek, tak bepanthen je naprd 😀 teda mne nezabral vôbec, trápila som sa mesiac, potom som si kúpila lanolínovú masť od IsisPharma Mother Care, je to niečo ako Purelan od Medely, no a zabral za 2dni, vyliečil mi všetky ragády a bradavky fakt prestali bolieť. Kamarátka používala Purelan a mala rovnaký účinok, ako ja 🙂
Mne tieklo vždy mliečko z druhého prsa pri kojení, mala som zachytávače od Aventu, super vecička! Inak mliečko odsávam s Avent Isis, skladujem vo VIA kelímkoch, fakt praktická vec. Som spokojná.
Už som písala vyššie, že prsa som nestriedala a robím to až teraz, lebo už mám málo mliečka, tak malá vypije do dna obe prsa 🙂 Kojila som zhruba 10-15min, takže vypila vždy celé prso a za dve hodiny dostala druhé. V noci som kojila po 3-4hodinách.

hupcza
15. čer 2009

eaty: no takhle citlivébradavky, že mi vadí triko, mám celý život ..takže jsme měla trošičku strach z kojení ..ale pohoda
mazala jsem bepantenem a větrala (jako zuzik a monik)

petka80
15. čer 2009

eatygrenee - fakt vydrž, za chvíli už nebudeš mít prsa tak citlivá a i laktace se upraví, takže ani nebudeš vědět, že kojíš 😉
Jinak je to fakt individuální, já kojila (vlastně kojím doposud 😅 ) pokaždé z obou prsou. Ono uvidíš sama, jak vám to bude vyhovovat. Zatím bych ale to druhé nabízela, když bude chtít, tak si vezme. No a u dalšího kojení zase začni právě tím druhým, aby se "docuclo" 🙂

mirri
15. čer 2009

eatygrenee-ja jsem prvni mesic kojila 30-45 min z obou prsou co 2,5-3 hodiny ve dne v noci.pak se to pomalu upravilo.prestaly me tak bolet bradavky,prestaly se mi tak nalivat prsa,kojeni se zkratilo na 5-10 minut,v noci mi prospi 7-9 hodin.
kojim stale z obou,nekdy vypije jen jedno,nekdy obe.urcite bych nabizela i druhe.
urcite vydrz,ono se to upravi...bradavky jsem mazala lanolinem. 😉

jmalko
15. čer 2009

eatygrenee: Já jsem kojila taky z obou prsou. 😉 a dělám to i do teď, i když teď se mi laktace snížila, protože jsme začali s příkrmy. Co se týče citlivosti bradavek, taky se to časem upravilo a pokud je máš popraskané (což já naštěstí nikdy neměla), nebo ožužlané, tak mě pomohl Bepanthen a větrat na vzduchu (ale to už tady holky psali). Jinak kdybys měla nějaký problém ohledně kojení, stránky www.kojeni.net jsou super, vždy mi pani moc dobře poradila a díky ní kojím do dnes. 😉 🙂

klaruska1
15. čer 2009

eaty, my každé kojení střídáme obě prsa, a to už od začátku-nejdříve po 10 minutách a asi od 6 měsíců po 5 minutách z každého prsu a vše je OK 😉

luciek9
16. čer 2009

Ahoj, mělo by se kojit jen z jenoho prsu - pokud kojíš z obou, tak některé děti jsou právě citlivé na střídání předního a zadního mlíčka a vznikají tak koliky. My to měli a tak jsme kojili z jednoho a pak z druhého. Kojit by se mělo max 20 min. Kojit jak dítě chce, ale každou hodinu je docela síla. Ze začátku se kojí častěji, ale později by mimčo mělo vydžet 3 hodiny. Tak od toho měsíce. No a neodstříkávála bych - to si myslím, že je zbytečné. Nechala bych to na další kojení.

petka80
16. čer 2009

luciek - tohle už je ale dávno překonané, že by se mělo kojit max. 20 minut a po třech hodinách......... 😉
Každé dítě je jiné. Pokud by mu tohle nestačilo, co uděláš? Dáš mu flašku s UM? 😕 😀

petreva
16. čer 2009

Ahoj holky,
my také stále kojíme z obou prsou...E. by jedno nestačilo...je to známka toho, že je mlíčka málo?? Ale po kojení ještě odstříkám, tak nevím. Připadá mi spíš, že je E. drobet lenivá, hezky pije 3-4minuty a pak se začne odcucávat. Musím měnit polohy a přávě střídat, aby se najedla...
To jsem ráda, že střídáte prsa i vy, co kojíte už delší dobu, myslela jsem si,ž e to není správný...uričtě je pohodlnější nakrmit z jednoho, zejm. venku 😒 ale co se dá dělat s tím naším roubířem 😅

petka80
16. čer 2009

petreva, některé děti jsou holt takové, u nás to bylo něco podobného. Rozhodně to není tím, že bys měla málo mlíka, neboj. Prostě koj z obou a je to. Bylo by potřeba to řešit, pokud byste měly velké problémy s bříškem, jak píše luciek, protože to je pravda, že mohou (ale nemusí) vznikat koliky, ale jestli ne, tak je vše o.k. Jak jsem psala, já tak kojím dodnes 😅