Kojenie - silná bolesť v prsiach. Čo s tým robiť?

susik77
7. lis 2009

Ahojte, odkedy kojim mam hroznu bolest v prsiach, teda hlavne v pravom. Nemam ziadny zapal ani retenciu a nenahmatala som si ani ziadnu hrcku. Gynekolog mi povedal ze to je pravdepodobne nervova bolest-od chrbtice-ze ako kojim, som v zlej polohe a od nosenia deti.
Je to sialene, neviem, ci sa s tym da nieco robit. Myslite, ze mam ist preventivne na sono alebo ze to bude urcite z chrbtice?

annag
7. lis 2009

susik -

skús opísať tú bolesť - bolí Ťa to najmä - pri prisatí, cez dojčenie, po dojčení, pomedzi dojčenie? Sú bradavky resp. prsníky citlivé na chlad - napr. ak ideš vonku - uvedomuješ si, že máš prsia? alebo v sprche, alebo ak ideš dojčiť v chladnejšej miestnosti, resp. ak Ti je len na pocit chladno? Sú bradavky citlivé na dotyk ? Je to bolesť pálivá, alebo štípe, alebo to svrbí ? Niekedy sa bradavka bolestivo stiahne - opäť po dojčení alebo v chlade a cítiš takú pulzujúcu pálivú bolesť pár sekúnd,konček bradavky obelie a následne naspäť očervenie?

dzio2
7. lis 2009

ja som to mala tiez a mne dok povedala ze to je preto lebo sa ti pri kojeni uvolnuje mlieko a svalstvo sa naraz stiahne

susik77
autor
7. lis 2009

annag: nie, vobec to s kojenim nesuvisi-myslim. je to skor po kojeni a je to akokeby nervova bolest-take silne pichnutie.bradavky ma vobec nebolia.

annag
7. lis 2009

susik - chápem opis, len mi to ešte trošku upresni 🙂

- nemusia bradavky bolieť (resp. zatiaľ nemusia bolieť) a už to môže byť predzvesť infekcie

- odkedy to pociťuješ - hneď od pôrodu, alebo sa objavila bolesť až teraz a predtým si mala úplne bezbolestné dojčenie ....
- treba brať do úvahy produkciu mliečka - môže sa objaviť, pokiaľ sa prsníky dobre nevyprázdňujú
- musíš nosiť prsné vložky, mliečko z prsníkov vyteká i pomedzi dojčenie
- mala si niekedy zápal prsníkov
mala si nejaké ochorenie - úraz chrbtice už v minulosti?
- prisávanie Ťa nikdy nebolelo - ani pred pri po priložení si nikdy nepociťovala bolesť?
- mali detičky niekdy soor
- používala si niekedy klobúčiky na dojčenie
- v akej časti prsníka cítiš asi bolesť šíri sa smerom z chrbta smerom k bradavkám či naopak ?

dzio - áno na začiatku dojčenia sa mliečko spúšťa a môže to niektorá mamička cítiť aj ako tlak, pichanie

susik77
autor
7. lis 2009

pocitujem to asi mesiac po porode. zapal som mala slaby raz-teploty asi 38, jeden den, bolest-ale bolo to v lavom prsniku a mna boli pravy...
mlieka mam normalne, kojim asi po 2 hodinach, mala pekne pribera
ziadne ochorenie ani uraz chrbtice som nemala
na zaciatku-asi prve dva tyzdne si mala vzdy na zac. dost silne kusla do bradavky kym sa prisala, ale odvtedy to uz nerobi
hmm, soor ma teraz dlhodobo-nejak nepomaha gencianka-moze to byt z toho?
a bolest citim v pravom prsniku smerom zhora-je to akokeby vnutri, niekedy aj v podpazi...

susik77
autor
7. lis 2009

annag: tak som surfovala po nete a nasla som, ze tu vystrel. bolest po kojeni moze sposobovat ten soor-kvasinky.
malej davam dudlik, mozno to bude z toho. mozes mi prosim poradit ako tie kvasinky zlikvidovat-nej. efektivny postup? dakujem 🙂

susik77
autor
7. lis 2009

este ma mala na krku, tvari a na hrudniku drobne vyrazky-myslela som, ze potnicky, ale nasla som na nete, ze to suvisi s tym soorom? mam jej to natierat s niecim?

annag
7. lis 2009

susik -

prepáč, nestíham

- je veľká pravdepodobnosť, že to bude ozaj mykotická infekcia. Väčšine mamičiek sa to zdá nepochopiteľné, ale veľmi často je to znak infekcie a za preliečenie bradaviek nič nedáme. Ostatné zdroje bolesti sú oveľa zriedkavejšie. Bolesť z chrbta , v hrudníku ...sa dá vylúčiť u odborného lekára. No všetky príznaky a okolnosti poukazujú na infekciu. Niekedy stačí potierať bradavky cca týždeň len Genciánom. Ale keďže to už máš pomerne dlho a malá má Gencián v pusinke a nezabral ani Tebe- odporúčam rovno skúsiť Candibene či Canesten či Imazol krém (obsahujú všetky to isté - klotrimazol) . Takto sa to často začína - preto som Ti dávala opis pocitov, ktoré by si už mohla mať - vždy záleží od štádia , v ktorom sa práve nachádzaš. Nie je dobré čakať, kým sa bradavky a dvorce začnú vďaka infekcii poškodzovať - kuk môj album, tam uvidíš, čo to môže narobiť.

- je ťažko na diaľku povedať, čo dcérka má, ale môžeš tú istú mastičku vyskúšať i dcérke - Imazol sa bežne a úspešne používa i pri infekciách na zadočkoch. Klotrimazol je lokálne antimykotikum a cez črievka sa nevstrebáva - bábo neohrozuje .

susik77
autor
8. lis 2009

annag: diky moc 🙂 myslis, ze mam teda s tou genciankou uplne prestat? a mam davat aj malej na jazyk nej. roztok s klotrimazolom al. staci ak si ja budem potierat bradavky? a ako dlho -kolko dni?dakujem 🙂

annag
8. lis 2009

susik, pokiaľ už má i mamička infekciu, je fajn so soórom v pusinke čosi urobiť - a tiež ak sa rozširuje - lebo môže prejsť do tráviaceho traktu, na zadoček .... toto však patrí do kompetencie Tvojho pediatra. No zvyčajne stačí vytrieť pusinku raz antimykotikom a je po soóre - lekári používajú napr. Nizoral, Candibene sprey ... Soór bábetku väčšinou nespôsobuje problém - je u nich veľmi častý , lebo ich imunitný systém je ešte nezrelý. Tvoje bradavky treba liečiť nezávisle od soóru v pusinke určite. Klotrimazol používaj kým nezmiznú príznaky, ideálne aspoň týždeň po odznení príznakov - ako sama vidíš, bradavky sú naoko v poriadku, ale spóry Candidy tam zrejme sú - možno v hlbších častiach pokožky a treba infekciu dobre preliečiť . Podľa mojich skúseností predpokladám, že tak do týždňa - dvoch bude dobre , ak nie , ozvi sa.

pre všetky mamičky - akákoľvek bolesť pred, pri , po dojčení nie je normálna a treba hľadať jej príčinu - dojčenie nesmie bolieť, mali by sme byť v stave, keď netušíme, že máme prsia či bradavky - podobne ako si neuvedomujeme, že máme uši, ruky ... 😅

susik77
autor
8. lis 2009

annag: diky moc, strasne mi to pomohlo, ta bolest bola hrozna, zacinala sopm uvazovat ze prestanem kojit 😖
vobec som netusila ze ta bolest suvisi s tym soorom...

annag
8. lis 2009

susik - nebola by si jediná - najhoršie je, že to mamičke nikto neverí 😔

susik77
autor
8. lis 2009

ja som hrozne rada, ze kojim-u starsej dcery som dokrmovala UM od 5.tyzdna, lebo bola spava-mala po narod. silnu zltacku a este sialene koliky, tak teraz som velmi rada, ze s mliekom probl. nemam 🙂 tak este raz dakujem 🙂

veruska007
8. lis 2009

Ahoj, ja mam neco podobneho, jmenuje se to Syndrom belave bradavky - kdyz prso boli, bradavka je belava, svetla. Bolest zpusobuje krec cev v prsu, prave casto po kojeni. Bolest je to strasna, kroutim se, brecim, kousu se do rtu, nekdy ani nemuzu mluvit a bojim se, ze omdlim... ale bohuzel se s tim neda nic delat. Doufam, ze mas neco jineho 😔

susik77
autor
8. lis 2009

veruska: to mi je luto 😔 chvalabohu to nemam, u mna pomaha, ked si to miesto kde to boli chvilu drzim...intenzita bolesti je inak dost velka, ze nedokazem mysliet na nic ine...

annag
8. lis 2009

veruska Raynaudov fenomén býva väčšinou spojený rovnako s infekciou - ak sa vylieči príčina, vymizne zvyčajne i on. Skús dobre posúdiť, či okrem neho nemáš niektorý z príznakov, ktorý sme tu spomínali.

bendacka
8. lis 2009

Na soor som tiež používala gencián, ale minule jedna pediatrička v ženskom magazíne radila vytierať sódou bikarbónou - roztokom napri. deci vody a malá lyžička. Potom pomaličky povytierať a nezabudnúť aj na prsia.

spilarka
11. lis 2009

Aj ja mam podobnu skusenost.Akonáhle malá chytí bradavku začnú ma tak krčovito bolieť prsia ale po cca 5-8 sekundách to prestane.Neviete čo môže byť dovodom?

aeouliana
11. lis 2009

pilarka: ja mam to iste...babo ma tyzden. mozno to je len kym si bradavky "zvyknu" 😒 ...

rimmel
11. lis 2009

baby a ked uz babo ma zubky tiez si bradavky musia zvyknut ..lebo ja citim ze je to ine ked sa prisaje teraz ked ma dva zubky ako ked ich nemal je to ok? diki

majaza
11. lis 2009

spilarka a nieje to, že sa Ti spúšťa mliečko? Podľa toho čo píšeš, to tak vyzerá.

majdula
11. lis 2009

Spilarko to je spousteci reflex. Mam to taky tak, chvilku po prisati to zacne bolet, skoro az rezat a pichat, po par sekundach to prejde. A delaji mi to obe prsa najednou 😉

spilarka
12. lis 2009

No možno to bude naozaj tym spuštanim mliečka.Lebo bradavky ma nebolia.Len tie prsia ale ako som už pisala je to len chvilu,takych 5-10 sekund a potom to prejde.

aeouliana
13. lis 2009

baby neviete s cim dam dole gencian malemu z tvare (a zo siat). mam asi kvasinky podla vsetkeho, tak som si zacala potierat bradavky gencianom. v jednej uz bolest trochu povolila, druha sa este drzi, ale zacala som len vcera. maly ma pol hlavy fialovej 😒 on v pusinke nastastie nema nic, ani vyrazticky na zadocku, takze mu do pusy nedavam nic, ale aj tak je cely umazany zmojich bradaviek ☹

susik77
autor
13. lis 2009

pusta to vodou - casom a urcite liehom-ale potom ho hned asi nakremuj...

monkamon
2. srp 2010

ahoj annag .. chcela by som sa opytat na mykoticku infekciu .. pozrela som si tvoju stranku a podla obrazkov som zistila, ze ju pravdepodobne mam .. chcela by som sa opytat, ci sa to moze preniest aj na babatko, ci ho to nejako ovplyvnuje - je viac placlive a nepokojne a pod ...
inak zacalo to tak, ze mala sa nevedela poriadne prisat a bradavku si dasienkami posuvala dozadu, kde mala byt .. tak sa mi vytvorili take male ranky na bradavke -- dost to bolelo, na zaciatku kojenia .. zacala som pouzivat kalciovu mast a ranky sa zahojili, ale bradavky su stale ruzove a na dotyk uzasne bolestive .. boli to na zaciatku kojenia (menej ako ked som tam mala ranky) a niekedy pocas kojenia .. ked kojim z jedneho prsnika, tak citim take jemne pichanie alebo svrbenie v tom druhom prsniku .. pouzivam prsne vlozky a menim ich casto ..
???????????????????????????
DAKUJEM