Kojený/nekojený. Jaký má kojení vliv na imunitu?

elzik
27. led 2010

Maminky, chtěla jsem se zeptat na otázku, která asi některé maminky pohorší, ale zajímal by mne váš názor - zkušenost. Všude je psáno, že kojení je to nej pro miminko, pro jeho vývoj, zdraví, imunitu. Je to ale opravdu tak - mám namysli, zda máte tu zkušenost, že dítě, které je na UM je více nemocné, má slabší imunitu. My kojíme a na noc před spaním dáváme UM. Opravdu mě zajímá váš názor, zkušenost, neberte to téma tak, že bych se chtěla nějak pohoršovat nad kojením.

lenkabu
27. led 2010

Když vezmu přibližně stejně staré děti jako dcera,tak to tak není. Spíš je to asi investice do budoucnosti,u dětí mi to přijde jedno. Znám kojené věčně na ATB i nekojené co měly sotva rýmu.

kristi
27. led 2010

myslim, ze vliv kojeni se precenuje. Ja ani moje dcera jsme nebyli kojeny dyl jak 6 tydnu a jsme obe zdrave jak ripy 🙂

momin
27. led 2010

Elzik nas maly byl kojeny asi jen 2 mesice a sme nemocni porad! kamaradka ma stejne starou holcicku a jeste nemocna nebyla-je kojena do ted.
Nevim jestli je to jen nahoda..podle meho nazoru spis ano.. znam spoustu nekojenych deti ktere s nemocema zadne problemy nemaji..... 😉

pajka888
27. led 2010

Ono kojení se v poslední době hodně preferuje.
Já jsem zase vyrostla jen na sunaru, protože to byla doba, kdy většina dětí byla na UM a taky jsem nějak nemocná nebyla.
Já sice malou pořád kojím, je pravda že je to pohodlnější, ale myslím si, že pokud by to malé nestačilo, tak ji hlady určitě nenechám...

lehna
27. led 2010

malý je kojený asi 3 týdny a to ještě částečně. Minulý týden měl rok a měl asi dvakrát rýmu, nic hrozného.

pajka888
27. led 2010

já jsem v sobotu četla v novinách, že vědci zjistili, že kojení vliv na zdraví dítěte nemá.
Tak si vyberte...

giorgina
27. led 2010

nema to vliv, umele vyzivy uz jsou na velmi vysoke urovni a tech vitaminu tam je pozehnane. 😉

pajka888
27. led 2010

oni právě psali, že ta imunita je dána už v bříšku u maminky, že záleží i nějak na placentě...

radka.m.
27. led 2010

elzik-dobré téma,zase jedna diskuze,která nakonec skončí vždy jako každá jiná tady na mk-hádkami,kojící versus nekojící 😀 😀 😀 ,jinak můj názor je,že je to především dáno geneticky,mkojení to neovlivnuje,vždyt všude je vždycky psáno,že kojení snižuje riziko např.alergie...nikde jsem ještě nečetla,že by díky kojení bylo dítě zdravé jako řípa,spíše mi přijde,že opak je pravdou,ale to jenom tak z okolí,ale určitě děti na um nestrádají tím,že by měli být v budoucnosti nějak nemocní,nebo mít nižší iq a podobné hovadiny,ono se to kojení opravdu hoodně nafukovalo,poslední dobou se zase začínají odbjevovat názory,to i od odborníků,že pokud matka žije někde,kde je špatné ovzduší,tak není vghodné kojit,vhodnější je um,tak pak si vyber,každopádně kojení je zadarmo a pohodlné 😉

meleri
27. led 2010

tak jak jsem kojila zezačátku když se narodil tak i když jsem byla nemocná tak to nikdy nechytil..ale později tak kolem 8 měsíců chytil svoje první nachlazení, ode mne samozřejmě...a to jsem pořád kojila....a pak byl nemocný znova, a ted zas...řekla bych že s imunitou jsem na tom špatně já co kojím, a on to prostě ode mě chytne..

elzik
autor
27. led 2010

Právě, že mi přijde, že se to kojení strašně moc idealizuje a nafukuje. Já jsem dcerku kojila jen měsíc, víc to prostě nešlo, trápili jsme se obě, nakonec jsme přešly na UM a byly jsme spokojené. Dcerka má dva ročky a s imunitou zatím neměla žádný problém, jen běžné nachlazení. TeĎ mám chlapečka, kterého se snažím kojit a také dost bojujeme, ale snažím se vydržet. Ten už teď druhý týden bojuje s nachlazením a ne a ne se ho zbavit.
Mám dvě kamarádky, které kojili své holčičky 18 měsíců a obě jsou často nemocné.

romana29
27. led 2010

Mateřské mléko je přirozená strava pro novorozence, je to super, když všechno klape a mlíčko je a dítě je spokojené.
Ale určitě jsem toho názoru, že kojení je přeceňované a ne nemocnost vliv nemá - moje zkušenost + info od kamarádek, které kojily/nekojily a jak je nebo není jejich dítě nemocné...
Já jsem byla kojená do půl roku, pak šrumec, jak někdo psal, byla ta doba, kdy se kojilo do půl roku a pak Sunar a ani já, ani mí dva bratři jsme nebývali nikdy nemocní, spíš vyjímečně a to nám zůstalo.
Ale je to každého volba, kdo chce, ať si kojí třeba až do 4 let, když se mu to zdá přirozené a neumí se toho vzdát.

sayast
27. led 2010

julca byla a je stale kojena, da se rict ze plne,protoze nic jinyho mi jist nechce. nemocna nebyla ani jednou za celou dobu. jen 1x mela slabsi rymu. ale tomu se snad ani ryma rikat neda 😀

pajka888
27. led 2010

Elzik: jak to říkám já, prostě hlady dítě nenecháš
Naše malá je zase taková přísavka, že jsem zvědavá jak ji budu odstavovat

jajkax
27. led 2010

Tak taky se přidávám, na nutrilonu téměř od začátku, je jí 7 měsíců a doted kromě opruzenýho zadečku ani tuk🙂A to jsem byla pernamentně v stresu když jsem jí přestala asi v 5 týdnech kojit(né z vlastní vůle)a všichni kolem řikali jak si na ní ted bacili smlsnou

pajka888
27. led 2010

Sayast: tak z toho mám strach, protože teď od 6.měsíce začínáme s příkrmy, tak jsem zvědavá

sayast
27. led 2010

pajko, me nejdriv jedla nadherne,vsechno. pak zacali rust zuby a od ty doby je to v pr.deli ☹. ani mi nic nepije,nijak to do ni nedostanu a je strasny zavislak. bez prsa neusne. v roce s tim chci zacit neco delat, tak jsem zvedava jak to pujde 😅
jinak snad ani jednou,ani v tehu me nenapadlo co by kdyby kojeni neslo. brala jsem to jak to prislo. kojeni je fajn vec, hlavne na usetreni penez, ale jinak je to podle me jedno. kdyz to nejde, tak to nejde. a hlady se preci mimco nenecha 🙂

pajka888
27. led 2010

já jsem měla právě z kojení obavy, protože mám malá prasa a bradavky. Ale kojím přes kloboučky už 5,5 měsíce, zatím prospíváme, malá má 7,2kg.
Kolikrát jsem si říkala, že přestanu, protože mě štavalo, že nevím kolik toho malá vypije, jestli jí to stačí apod.
Potom jsem se na to vyprdla a říkala si, že pokud to stačit nebude, tak budeme dokrmovat.
Hlavně mě lezly na nervy řeči tipu: A musíš kojit, xxx kojila do 2 let, přece by jsi to malé neudělala, aby jsi nekojila. To jsem myslela že budu vraždit.

poletucha
27. led 2010

zrovna dneska jsem na tohle tema mluvila s moji kamaradkou,ktera kojila prvniho chlapecka do dvou let (ted ma skoro 5) a druhymu je 10 mesicu a stale koji...oba jsou neustale nemocni, u toho starsiho dokonce potvrzeno nekolik druhu alergii 😒 ...takze ani na tohle neverim
ja pomalu malyho odstavuju, ...myslim si ze ted to bude behem par mesicu snadnejsi nez treba za pul roku a taky uz jsem uplne vysosana 😅

elzik
autor
27. led 2010

Já si myslím, že na kojení svět nestojí a že rozhodně se tím neurčuje vztah matky k miminku. Já obě své děti nadevše miluji a je jedno, zda jsem je kojila či nikoliv. Nám šlo kojení zpočátku super, byla jsem nadšená a měla hroznou radost, že se nám to tak rozjelo. V poslední době je to ale děs. Malý se hlásí po 1,5hod jak ve dne, tak v noci. JSem vyřízená, unavená, příjde mi, že nedělám nic jiného a to mu už budou 4 měsíce.

momin
27. led 2010

Kazdopadne je urcite dulezitejsi klid a pohoda maminky a miminka nez nejake kojeni za kazdou cenu.... 😉 🙂
Myslim ze kojit by si pral kazdy ale ne vzdycky to jde... ja sem to skoro obrecela kdyz se nam prestalo darit..s odstupem casu uz tak tragicky nevidim...

rimmel
27. led 2010

ja si tiez nemyslim ze to ma vplyv na imunitu ale ako vieme, dojcene babatka maju vacsiu ochranu proti obezite, zapalu usi, zapalu pluc, zapalu mocoveho mechura, astme, alergiam......

a taktiez je dojcenie dobre pre nas mamicky ;)

Ženy, ktoré dojčia svoje deti znižujú vlastné riziko infarktu, srdcovocievnych ochorení alebo porážky, tvrdia americkí vedci. U žien, ktoré dojčili viac ako rok, zistili o 10 percent nižšie riziko vzniku uvedených zdravotných problémov, ako u tých, ktoré nedojčili vôbec. Už minimálne mesiac dojčenia pritom môže podľa výskumníkov u matky znížiť riziko cukrovky, vysokého krvného tlaku a cholesterolu. Výsledky štúdie publikovali v časopise Obstetrics and Gynaecology. Najnovšia štúdia sa tak pridala k rozrastajúcemu sa súboru dôkazov, podľa ktorých má dojčenie priaznivý vplyv na zdravie matky i dieťaťa. Dojčenie podľa nej dokonca u žien znižuje riziko vzniku rakoviny vaječníkov a prsníkov, či osteoporózy. Mimoriadne dlhý je podľa odborníkov i zoznam benefitov pre zdravie dieťaťa. Materské mlieko chráni pred obezitou, cukrovkou, astmou a infekciami uší, žalúdka a hrudníka. Štúdia University of Pittsburgh sa zamerala na takmer 140-tisíc žien po menopauze, ktoré naposledy dojčili v priemere pred 35 rokmi. Cieľom vedcov bolo zistiť pozitívny vplyv dojčenia na ženy počas uplynulých desaťročí. Okrem zníženia rizika srdcových problémov, minimálne ročné dojčenie znížilo o 12 percent riziko vysokého krvného tlaku a asi o 20 percent riziko vzniku cukrovky a vysokej hladiny cholesterolu. Dojčenie môže podľa nich znižovať riziko kardiovaskulárnych ochorení tým, že znižuje zásoby tuku v tele. Vedci však predpokladajú, že efekt je komplexnejší aj vďaka vylučovaniu hormónov, ktoré dojčenie stimuluje. "Už roky vieme, že dojčenie je veľmi dôležité pre zdravie detí, a teraz vieme, že je dôležité aj pre zdravie matiek. Dojčenie je totiž dôležitou súčasťou toho, ako sa ženské telo zotavuje po tehotenstve. Ak sa tento proces preruší, ženy sú náchylnejšie k zdravotným problémom, vrátane infarktu a porážky. Čím dlhšie matka dojčí svoje dieťa, tým lepšie je to pre oboch," uviedla doktorka Eleanor Bimla Schwarz. Podľa June Davison z Britskej nadácie srdca (British Heart Foundation) však štúdia len poukázala na súvislosť medzi dojčením a zdravotným stavom. "Bude potrebný ďalší výskum, aby sme pochopili, prečo je to tak," zdôraznila. Informácie zverejnil spravodajský portál news.bbc.co.uk. SITA

bella.cullen.
27. led 2010

moje dcerka nebyla kojená a je zdravá jak řípa, vůbec nebývá nemocná 🙂 😉 do roka neměla ani rýmu a kašel 🙂

meleri
27. led 2010

ale asi bude pravda jak to tu píše Rimmel že tím umělým mlékem se může dítěti zadělávat na obezitu...
my teda kojení s bráchou nebyli, zdechlí jsme pořád, ale aspon tlustí ne! 😅

aponchie
27. led 2010

hmm 😀

M je ted nemocna a to je kojena,ale to se prece neda rict ,z ekojene decko nema narok byt nemocne jinak nekdo poukaze ,ze to kojo nema na to vliv a vlastne to neni az tak dulezite..je to dulezite minimalne v prvnich 6m..M diky kojeni nemela nestovice mesic po porodu od starsi dcery ,ktera vedle v te dobe byla doma bala jsem se toho a lekarka rikala at sem v klidu,z ejestli plne kojim ma ode me z mlicka moji autoimunitni ochranu nebot ja je prodelala a jednou prodelane znamena imunita vuci nim tudiz to kojeni zachranilo..starsi dcera je alergik byla kojena rok a pul a jeste,ze tak jinak by alergie mohla mit tezsi prubeh 😎

moravanka
27. led 2010

aponchie, a kde beres jistotu, ze kdyby nebyla kojena, tak by ty nestovice dostala?
ja kojena nebyla a ani jsem nekojila, laktace mi byla hned po porodu zastavena (beru leky), nemocna nebyvam a mala taky ne.
ale jinak kojit smysl jiste ma, je to pro dite mnohem lip stravitelne, jak mleka umela. to je mi jasne. take se nemusi sterilizovat, teplota je vzdy presna atd. smysl to podle me urcite ma.
ale jinak i myslim, ze na imunite se podili mnoho dalsich faktoru, dedicnost, vyvoj v deloze atd.

sicinka
27. led 2010

Ahojky, tedy já kojím malý nemocný zatím nebyl, ale myslím že v 7 měsících, lze tězko dělat závěry. Já jsem nikdy kojená nebyla a první antibiotika jsem měla v 18, sestra to samé myslím, že máme děděnou imuntu po tátovi. Jinak k neštovicím, pokud jste je prodělali protilátky se přenáší placentou a chrání cca prvních 6 měsíců at kojíte nebo ne (my měli v okoli pasovy opar ☹. Já jsem jinak v porodnici dokrmovala a malý měj dost problémy s břískem, pak jsem plně kojila a nemel ani "prdiky. Ted uz mu UM problem nedela, takže mu střeva pravděpodobne vyzrala. Jinak docela zajimave na tohle tema odpovida MUdr. Honzik na porodnice.cz 🙂

radka.m.
27. led 2010

moravanka-s těma neštovicema máš pravdu,ta jistota tam fakt není,mé děti je nechytli,ani když už nebyli kojeny a to jsem je naschvál strkala ke kamarádce,její děti měli neštovice 😀 😀 😀 a jinak,kkdyž matka prodělá neštovice,tak nemusí dítěti dávat autoimunitní ochranu,ne vždy se utvoří dostatečný počet protilátek 😉 😎

aponchie
27. led 2010

moravanka ja jsem napsala ,ze beru jistotu??nebo ctes neco co tam neni??? 😝 prokozatelne se nakazi deti nekojene v novorozenem veku od starsiho sourozence spis nez ty kojene 😲

rAadka ty jses lekarka? 😀

beruska2x
27. led 2010

ja kojila jen 6 tydnu jinak jsme na Um, na alerkologii nam delali imunologicke testy a naprosta parada.. kamaradka ma o 2m starsi holcicku a koji doted!!! a holku ma furt nemocnou, nachcipanou, ma tezkou alergii na mliko...
takze babo rad... myslim ze je to spise genetikou, zivotnim stylem.. ja na takovy vliv kojeni, co se propaguje, proste neverim...