Kojený/nekojený. Jaký má kojení vliv na imunitu?

elzik
27. led 2010

Maminky, chtěla jsem se zeptat na otázku, která asi některé maminky pohorší, ale zajímal by mne váš názor - zkušenost. Všude je psáno, že kojení je to nej pro miminko, pro jeho vývoj, zdraví, imunitu. Je to ale opravdu tak - mám namysli, zda máte tu zkušenost, že dítě, které je na UM je více nemocné, má slabší imunitu. My kojíme a na noc před spaním dáváme UM. Opravdu mě zajímá váš názor, zkušenost, neberte to téma tak, že bych se chtěla nějak pohoršovat nad kojením.

susik77
28. led 2010

Jeste jednu vyhodu to pro mne ma: bydlime v novostavbe, mame tu obcasne vypadky elektriny a vody dohromady 😝
Asi pred 2 mesici to bylo zas, kamaradka dava male UM a nemohla vubec ohrat vodu 😖 Byla jsem fakt rada, ze kojim. Vypadek trval asi 4 hodiny 😝

crca
28. led 2010

Mám 9ti měsíční dvojčátka,byli kojený jen trochu po dobu nemocnice,po příjezdu domu,jsou na UM-holce ještě nic nebylo,ani rýma,kluk je pro změnu pořád takový zahuhňaný a před Vánocema jsem s ním ležela 4 dny s laringitidou ☹ Tak a teď si vyberte 😀

terezt
29. led 2010

Co se tyka me zkusenosti, tak kojeni ma na imunitu pozitivni vliv. Mozna je to dane geneticky, jasne. Samozrejme, jak bylo psano, kojeni zdravi nezarucuje... Ale Vasik po prvni rok nebyl vubec. Od roka mu kupuju BEBU Junior, ktera nam byla doporucena rizikovou doktorkou (byli jsme nedonoseni). A musim rict, ze ani ted jen tak neco nechyti.

elzik
autor
29. led 2010

Tak my zatím kojíme i dokrmujeme. Přes den a v noci kojím, ale ráno po probuzení, dávám sunar, protože po celé noci mám prsa totálně "vyšťavená". Malý se budí co 2 hodinky a to je na "palici". Jak jsem psala, už 14 dní bojujeme s rýmou a zahleněním.
Dcerka byla kojená jen měsíc a doteď nic vážnějšího neměla (ťuk, Ťuk).
SOuhlasím s holkami, že ona ta imunita je více záležitostí genů než MM nebo UM.
Ono je to těžko, protože když si to vezmete, tak v tom UM jsou všechny důležité živiny, vše co mimi potřebuje.
Já osobně bych neřekla, že jím 100% zdravě, ne že bych jedla nezdravě, ale spíš nepravidelně. Prostě nemám čas při dvou dětech, ale maminky, které mají dvě malé děti určitě ví, co tím myslím. Proto mám někdy obavy, že i přesto, že se snažím kojit, můj maličký nemá v tom mléčku vše potřebné. ☹

sturnus_vulgaris
1. únor 2010

Připojuju se k názoru, že vliv kojení na imunitu se přeceňuje. Sama jsem byla docela v šoku, když jsem zjistila, že kojení rozhodne není pojistka proti tomu, aby se moje dite nenakazilo. Dokonce bych rekla, ze me kojeni pomerne vycerpava (+ nevyspani do toho), takze tu imunitu mam ted blbou spis ja. Tím pádem chytnu snad vsechno, co kolem me projde, a dite pak zase ode me.. V kombinaci se zimou a chripkovymi epidemiemi je to na pendrek, do toho ted pripadla i vetsina ockovani, ktera si myslim, ze tomu miminku taky zrovna nepridaji... Ale zda se mi, ze vzdycky to, co ode me chytla, rychleji setrasla. Coz je fajn.

Ja jsem teda kojena nebyla a myslim si, ze do doby, nez se dcera narodila, jsem mela v porovnani se svym okolim imunitu dobrou, hlavne vuci respiracnim chorobam skoro absolutni. Nepamatuju si, ze bych nekdy mela chripku, obcas me max. bolelo v krku, ale vzdycky jsem byla schopna se ze vseho dostat rychle a za pomoci min. mnozstvi leku. Taktez jsem nikdy nemela zadne chronicke onemocneni (typu astma), alergie nebo ekzemy. Trochu mi pravda hapruji uz par let streva, ale to je podle me dane tim, ze mi pred 10 lety vyoperovali slepak (do te doby bez problemu). Jak uz tu vicekrat padlo, i na svem okoli se spis utvrzuju v nazoru, ze imunita je mnohem vic otazkou genetiky a prostredi, v nemz zijeme, dale mnozstvim ATB, ktere jsme za zivot spolykali, atp.

susik77
1. únor 2010

elzik: neboj, slozeni mm je dobre, z vitaminu by se mel dopln. akorat vit. D, K a jod-pokud nejis morske ryby-ja je miluji, mame je 1x tydne-pangasius nebo pstruh, prip. losos.

beruska2x
1. únor 2010

susik ale pangasius neni morska ryba 😉

susik77
1. únor 2010

aha, to jsem nevedela...

beruska2x
1. únor 2010

pangasius je sladkovodni sumec chovany ve vietnamu - taky se dost vedou spory o jeho vhodnosti - chovaji ho v tak spinavych zamorenych vodach za casto obsahuje skodlive latky 😒

misicka85
1. únor 2010

Taky myslím že kojení na imunitu až tak velký význam mít nebude.
Já sama jsem kojená nebyla, narodila jsem se ve 31tt a mamča neměla mlíčko,takže jsem od narození byla na Feminaru a Sunaru a nemocná jsem za život byla snad 3x, jinak k dr. chodím jen na preventivky a potvrzení (do zaměstnání,autoškola,at..).
Dcerka je kojená plně do 6ti měsíců,pak s příkrmy jsem to vydržela až do 10 měsíce,kdy se sama odstavila. Nemocná ještě nebyla nikdy.
Mé 2 kamarádky taktéž kojily dlouho,jedna do 9 měsíců,druhá kojí ještě teď (malý má 14m.) a obě děti jsou nemocné v jednom kuse, 3 týdny zdravé,pak 14 dní marodí a tak pořád dokola ☹

susik77
1. únor 2010

beruska: minule davali v televizi ze se delal test na obsah skodlivin v pangas. myslim, ze u vsech znacek, kt. se dovazeji do CR a zjistilo se, ze vsechny vzorky byli ok 🙂

beruska2x
1. únor 2010

susik.. no prave ze takovych clanku je hafo a kazdej tvrdi neco jinyho 😅

aponchie
1. únor 2010

susik mas pravdu ja to taky videla v TV..delali to na ukor tech zvesti o pangasovi a z testovanych vzorku vse vyhovelo po strance skodlivin rtuti a ceho si jeste nicmene je kvuli te rybe vetsi halo nez sme cekali a to jen proto,ze hlasaji,ze je bez kosti stala se fenomenem..ja to nekupuju vubec radsi filety bez nastriku vody bez kuze a trosku drazsi bez kosti a jsou vyborne aspon jdou citit rybou 😎

elzik
autor
2. únor 2010

Tak s tím pangasiem jste mě vystrašili. My ho kupujeme často, právě proto, že je bez kostí a můžu ho bez problému dám malé. Tak teď nevím.
aponchie - a to jsou nějaké speciální filety bez kosti? Dají se koupit v klasickém obchodě a to, že jsou bez kosti je psané na obalu?

tymothy
2. únor 2010

My teda Pangase nekupujeme, protože mi nechutná. Elzik, i z normální ryby můžeš ty kosti vybrat. Dá to sice práci, ale zas tak hrozné to není. 😉 Jinak třeba v Třeboni mají přímo na sádkách nějaký speciální vykošťovací přístroj na ryby - ještě jsme to teda nezkoušeli, ale chystáme se. 😉

aponchie
2. únor 2010

elzik ja kupuju prazmu kralovskou nebo morskeho dase vlka a filety beru jen z Nowaca anebo Makra skoro ty nejdrazsi .nerikam,ze v nich neni lautr kost,ale kdyz jsou dobre nafiletovane tak je tam minimum kosti a chutnaji jak ryby aspon..anebo kdyz uz decku tak lososa.ja jsem fanatik na kosti nesnesu ani pidikosticku a treba kdyz si beru rybi prsty na smazeni tak jen ty drahe pac zaprve ty nejlevnejsi maji neskutecne malej podil masa tudiz jis akorat osmazenou mouku a skrob a pak tak yjsou mlete ja rada nemlete 😎 je treba pokud mas rybu celou trebas opatrne vytahnout hrbetni a stredovou kostru pater..to kdyz udelas precizne a dobre tak nemas skoro nic potom 😎 a neni treba byt vystraseny je to jen ryba tak zalezi co kdo jite doma ja davam prednost rybam morskym kdyz uz

alterna
2. únor 2010

asi to je dáno hlavne geneticky a hodne individualni
my kojime už 21 měíců, chci kojit dcerku do dovou let, kojime už jen před spanim
mala ješte nemocna nebyla, jen jednou rymu
mam plno kamaradek co koji takhle dlouhoa u kazdeho je to opavdu jine
nekdo už marod byl a nekdo ne
i deti co znam a co jsou na Um tak je to take nekdo je nekdo neni casto nemocnej

maminkam co maj deti na Um to vubec neberu, kazda chce pro mimi udelat to nejlepsi. Nam kojeni slo, mlíko stale teče tak kojime v pohode. kdyby to nešlo, lamat to nebudem to je jasny.

Podle tchyně jsem hrozna matka, vyznavam pry kult kojeni. At si trhne nohou. Proste kojim, mám mlíko, nedelalo nam to problem tak proč ne že jo.

Ja byla od narozeni na Sunaru a trpím ekzemy.
manžel take na Sunaru a je alergig, švagr je astmatik. Ale težko říct. vyrůstali jsme na drsnem severu, Teplice Most a a okoli a to ovzduší určitě udelalo sve.
Takže kojeni a umělé výžive ZDAR! 🙂

usounek25
2. únor 2010

ahoj, jak už tu bylo psáno opravdu záleží na genetické výbavě a imunitě dítěte. My jsme skoro od narození na UM a malej měl jednou pár dní rýmu, jinak zatím nic. Kamarádčina dcerka (také UM) je nemocná skoro pořád, měla už tolik antibiotik, jako ani já ne za celý život. Já osobně jsem byla kojená cca 2 měsíce, poté Sunar a prodělala jsem si klasické nemoci, jako asi každý z nás - nachlazení, rýma, v dětství neštovice apod., ale nic hrozného. Je to opravdu individuální, určitě je nejlepší, když je dítě kojené co nejdéle to jde, ale když to prostě nejde, ať už ze zdravotních nebo jiných důvodů, tak to prostě nejde. Dneska je umělá výživa pro děti na takové úrovni, že je v podstatě srovnatelná s mateřským mlékem. Sama bych dala nevím co za to, abych Adama mohla aspoň pár měsíců kojit, setkala jsem se párkrát i s docela dost hloupýma poznámkama o tom, že nekojím. Vždy když jsem se s někým ze začátku, když se syn narodil potkala, tak první otázka byla: ,,A kojíš??", ale prostě to z určitých důvodů nešlo, je mi to sice líto, ale věšet se kvůli tomu nebudu a doufám, že u druhého dítěte už to půjde. Malej i na UM prospívá parádně, teď už má mlíčko jen ráno a večer, ale je z něj pohodový a hlavně zdravý dítě.