Kojím a přitom kouřím

juliexs
12. dub 2008

Nekamenujte me, prosim...

Pred tehu jsem byla silna kuracka, v tehu jsem uplne prestala a vydrzela to jeste par tydnu po porodu, ale pak jsem do toho zase spadla. Nejdriv jsem si s vycitkama dala tak jednu cigaretu za dva az tri dny a dnes vykourim priblizne tri cigarety denne. Mam z toho velice spatne svedomi a male se vzdycky v duchu omlouvam a slibuju si, ze dalsi si uz nazapalim, ale samozrejme to pokazde porusim. Jsem strasny nervak a pri kazdem podnetu hned saham po cigarete. Kuraci to urcite znaji.

Vsude jsem cetla, ze kdyz zena vykouri do peti cigaret denne, tak vyhody kojeni presahuji nevyhody koureni, ale je to jen takova slaba utecha... ☹

camelinka
25. lis 2013

@onetka to nikdo nerika a vy kolem sebe uz jen nesmyslne kopete, protoze Vam dosly argumenty. Preju hezky den, tady je uz vsechno zbytecny 😉

onetka
25. lis 2013

@camelinka to ať si zodpoví jak kdo chce 😎 jen byste se měla každá zamyslet, jestli to "nejlepší" je opravdu nejlepší 😉

kytkakvete
25. lis 2013

@onetka tohle je diskuse o kouření, to že některé matky nutí "kouřit " své děti od kolébky je hnusné.... a ano já mám své svědomí čisté 😉

camelinka
25. lis 2013

@onetka Ale to uz je diskuze uplne o necem jinym 🙂 , hadacich temat je tu bambilion, ale tohle me zrovna prijde dulezity, prave proto, ze sem kourila a kvuli male sem dokazala prestat. Ty vycitky by mi za to fakt nestaly......
A o me, tak jako o ostatnich nic nevite, treba u nas se vsechno resi tak nejak selskym rozumem, nic se neprehani, zbytecnosti neresime 😉 . Neradim se mezi zdejsi pojem "supermatka" ani militantni cokoliv, jen to koureni a piti pri diteti me prijde proste jako zbytecnost 😉

llluckaaa
25. lis 2013

Já to taky nechápu 😒 Kdyby sem někdo napsal, že si uvědomuje, jak špatné je kouřit v těhotenství, při kojení a před dětmi, ale prostě není schopen a nemá silnou vůli se svého zlozvyku kvůli dítěti vzdát, tak je mi to sice líto, ale asi bych k tomu neměla co dodat a mohla bych jen povzbudit. Ale ono se tu pořád dokola bude psát o tom, jak je to neškodné, jak to nevadí a další výmluvy proč nepřestat. No tak, miminky, přestaňte si lhát do vlastní kapsy. Že je kouření škodlivé je nad slunce jasné. Že tím ničíte zdraví sobě, je vaše věc. Ale že děláte pasivního kuřáka z někoho, kdo se nemůže bránit, kdo je hodně citlivý na všechny ty chemikálie, kdo o sobě nemůže rozhodovat. Fuj 😝 Jen si představte, jaké to je pro dítě, žít v prostředí, kdy matka smrdí kouřem, kdy načichne byt a nedá se tomu uniknout. A mmchd., to mu teda dávate vzor - místo aby se dítě naučilo žít zdravě a bojovat se svými slabostmi, tak ho učíte kouřit 😅

onetka
25. lis 2013

@camelinka
@kytkakvete dámy, Vám oběma přeji hezký den 😵

camelinka
25. lis 2013

@onetka taktez 🙂

onetka
25. lis 2013

@llluckaaa ano, mám problém s tím přestat... změní se na tom něco? vždyť to je PŘECI TAK JEDNODUCHÉ, jak už tu předesílaly ostatní exkuřačky...

lrg
25. lis 2013

Mně vadí jedna věc, že berete stejně matku, která má v bytě kuřácké doupě, kouří snad i u kojení a holku, která si občas zapálí. Jako kdyby ten, kdo si občas dá alkohol je stejný, jako ty chudáci, kteří se válí na Smíchovském nádraží. Já nevěřím, že by se 5 cigaret do týdne natolik promítlo do MM, aby to ohrozilo zdraví dítěte. To by pak všechny kuřačky, které nečekaně otěhotněly a zjistili to později (jako můj případ) musely skočit z okna z výčitek. A argument typu - dítěti bys do ruky cigaretu taky nedala, je dost zcestný. Černý čaj bych mu taky nedala, hranolky, steak, hermelín, sushi a asi mě nikdo neodsoudí, že to jím 🙂 Doktorka mi dokonce doporučila jednu dvanáctku denně, na podporu laktace. Pivo nepiju, takže o to nestojím, ale když bych jí vypila, rozhodně to není totéž, jako postavit lahváče před miminko, no ne? A tak to vidím i s tím příležitostným kouřením. Uživatelka, která rozvířila znovu tuhle diskuzi nechce plácat po ramenou, že je super matka, ale nejspíš chce slyšet, že když si dá dvě cigarety denně, že své dítě nezabíjí. A to já si rozhodně myslím. Pět už se mi zdá dost, ale ta jedna, max dvě, věřím, že to samo o sobě nezpůsobí to, co tady píší ostatní.

berynka
25. lis 2013

Každého věc 😉

Mnohé statistiky uvádějí, že v těhotenství pokračuje s kouřením asi 12-15 procent kuřaček a další opět začínají kouřit následně po porodu, aniž si uvědomují úskalí, která s sebou nese kouření spojené s kojením. O jakých problémech je řeč?

Cigaretový dým obsahuje tisíce škodlivých látek, které se společně s nikotinem dostávají do mateřského mléka. Tento fakt je znám už od roku 1933, kdy byla přítomnost nikotinu prokázána v mléce matek kuřaček. Hladina nikotinu v mléce je zhruba třikrát vyšší než v plazmě. Toxické látky a nikotin dostávající se do mateřského mléka po vykouření cigarety znamenají pro organismus novorozence, který si neumí s jejich odbouráváním poradit jako organismus dospělý, velkou zátěž. Tato zátěž je úměrná dávce, tedy počtu vykouřených cigaret.

Jako okamžité reakce kojených dětí silných kuřaček na nikotin byly popsány

koliky, zvracení, špatné přibývání na váze
omezená schopnost pít
celkový neklid a zvýšená plačtivost miminek
poruchy spánku
Kouření ovlivňuje i hladinu hormonů v krvi. V souvislosti s laktací nás zajímá hlavně hormon prolaktin, který je zodpovědný za tvorbu mateřského mléka v mléčných žlázách. Uvolňování prolaktinu z hypofýzi je závislé na dopaminu. Čím více dopaminu, tím méně prolaktinu a tudíž mateřského mléka. A právě hladina dopamin se v mozku zvyšuje a zpúsobuje kýžený příjemný pocit, když nikotin po vykouření cigarety doputuje do mozku. Proto se není čemu divit, že mnohé studie potvrdili snížené množství vyprodukovaného mateřského mléka u žen kuřaček. Jedna z nich uvádí zajímavé srovnání: v druhém týdnu po porodu ženy nekuřačky nakojily v průměru 514 ml mléka za den oproti 406 ml za den u matek kuřaček. Snížený objem mléka znamená i menší váhový přírůstek a horší prospívání kojence nebo nutnost dokrmovat uměle, což není považováno za ideální řešení.

Nejen množství vyprodukovaného mléka (tedy kvantita) je negativně ovlivněno kouřením, ale trpí i kvalita mléka. Kouření během kojení ovlivňuje chuť mléka i jeho složení. Sníží se podíl mastných kyselin, vitaminu C a vitaminu E, naopak se zvýší prooxidační účinky (oxidace je odpovědná za řadu negativní biochemických procesů, které mohou vyústit až v tvorbu rakovinně změněných buněk).

Kojení je pro dítě z mnoha hledisek nenahraditelné a proto by měl být pro maminku velkou motivací k tomu přestat kouřit.

Read more: http://www.obsgynae.net/news/koureni-od-poceti-...

llluckaaa
25. lis 2013

@onetka Ne, není to jednoduché, jako není jednoduché se vzdát ostatních závislostí, které nám dělají dobře. Ale teď máš tu nejlepší motivaci jako je zdraví tvého dítěte. Jako první krok by bylo asi nejlepší přestat hledat výmluvy, proč kouření nevadí a proč nepřestávat a hledat způsoby jak přestat, jak s tím bojovat, když přijde chuť. V tom by ti mohly hodně pomoci maminky, které si tím taky prošly. Takže pokud ti tu připadá nějaká bývalá kuřačka sympatická, zkus jí napsat IP, ať ti poradí, jak to zvládnout a dostat se přes nejtěžší období.
Nebo založte s ostatními maminkami, které chtějí přestat, soukromku a navzájem se podporujte.
Víš, jak hnusný by byl pocit, kdyby tvoje dítě mělo zdravotní problémy související s kouřením, a ty bys věděla, že je to tvoje chyba a musela s tím žít?

kattherinne
25. lis 2013

@berynka Nemyslím si, že by toto byla úplná pravda, každá žena je jiná, každá těhotenství prožívá jinak a také máme každý úplně jiné geny, kdyby nás mělo především ovlivňovat kouření, tak mám pocit, že by to tu bylo samé nemocné, podvyživené. neprospívající miminko! Myslím si, že tu zbytečně soudíte lidi, které absolutně neznáte. Každý na to má svůj vlastní názor...KDybychom tak hrozně chtěli ochránit své miminko, tak bychom ho asi museli zavřít do úplné izolace, jelikož to, co venku dýcháme, je mnohem horší, než jedna dvě cigarety u matky kuřačky. Samozřejmě nedávám nikomu zelenou k tomu, aby si vykuřoval, jak se mu zachce, ale vážně mi přijde hloupost odsuzovat matku kuřačku, která si během dne párkrát zapálí. Můžu vám říci, že spousta holek, matek, z mého okolí po dobu těhotenství a pak i po porodu, kouřila a všechny mají zdravé děti, které se narodily s normální váhou. Myslím si, že spousta lidí to přehání a lidský organismus je schopný si zvyknout na cokoliv a to, co si neseme v genech, s tím bohužel téměř nic neuděláme...

mvkoty
25. lis 2013

@onetka u mě kouření vliv na MM mělo když jsem kouřila měla jsem mléko řídké a hořké a když jsem kojila jako nekuřačka měla jsem smetanu. Ale jak jsem řekla není to nic k chlubení a je to každého věc.

superkousky
25. lis 2013

@kajalka
Tvůj sen zůstane nejspíš nenaplněn 😕 ,bo stát potřebuje prachy a nejvíc jich má z cigaret a „chlastu“,i když si to plno lidí (převážně těch nadávajících) neuvědomuje.
Proč by mělo být kouření neomluvitelné?
Pro někoho je to radost,jako pro jiného čokoláda a pro dalšího víno či brambůrky.
Já třeba ujíždím na kyblíkách Hot Wings a nejzdravější to určitě nebude .

Je to stejné,jako kdyby tu nějaká mamina napsala,že si dává večer dvojku vína a já jí odepsala,že je to alkoholička,co ničí své dítě.
Jelikož jsem abstinentka,tak si o tom myslím své,ale neznamená to,že mám pravdu a že ona maminka je opravdu alkoholička a ubližuje tím dítěti..

Jsem asi jiná,ale pokud vidím matku s cigárem,tak se mi kudla v kapse neotvírá ,bo se řídím heslem :"Kdyby se každý v tomhle státě staral sám o sebe,tak je o všechny postaráno ".

Sama již nekouřím,ale kuřáky chápu,protože byl čas,kdy jsem dala i 40 denně a přestat není žádná brnkačka (tedy pro opravdového kuřáka ).Toho kdo mám krabičku na týden, jako kuřáka neberu 😉 .

Kouření při kojení určitě není ku prospěchu,ale z 3-5ti cigaret denně bych žádné drama nedělala.
Jedno však vím jistě, že bych své kouření /nekouření/ neventilovala právě na MK 😀 😀.

kattherinne
25. lis 2013

@superkousky Naprosto s tebou souhlasím, moc pěkně jsi to napsala. Jelikož pracuji se závislými lidmi, tak jsem si o tom i dost zjišťovala a přesně jak jsi napsala, ty máš kyblíky hot wings, někdo čokoládu, někdo skleničku vínka denně, ale ještě to neznamená, že by jsi si tím ničila své zdraví...🙂 a z vědeckého hlediska, každý člověk je na něčem závislý, at už si to přizná, nebo ne. Každý totiž máme v těle jisté hormony, které nám tu závislost na něčem vytváří a není na tom nic neslučitelného s žitím. Pak jsou ještě lidé, kteří mají závislost jako nemoc a to jsou narkomané, alkoholici a lidé závislí na různých lécích, to už jsou problémy, které jsou těžce slučitelné s žitím a proto ti lidé většinou dopadají špatně. Nebudu to tu více rozepisovat, každý, nechť se zamyslí sám nad sebou a nesoudí ostatní. Také bych tu neventilovala, zda kouřím, či ne, jelikož si myslím, že je to opravdu každého věc, ale to jsem já a ty, někdo tu potřebu o tom psát má. Jelikož má kdesi v skrytu duše červíčka, co tam hlodá, zda to nedělám špatně. A děvčata, co jste tu o tom psali, myslím, že jste dospělé, že nikdo z lidí, co vás tu soudí, nebo nadává, váš život nežije a je jen a jen na vás, jak budete žít...Možná je v takovémto případě lepší najít člověka, který vás vyslechne, trochu vás podpoří, řekne vám na to svůj názor, ale nebude vás hned odsuzovat...Držím palečky v cestě životem, do kterého nám nikdo radu nedá, vše je jen a jen na nás a tak by to i mělo být...😉

kytkakvete
25. lis 2013

@kattherinne neřekla bych že tu někdo někoho odsoudil, byly tady napsány názory na kouření, když už se zapojím do diskuse musím počítat i s jiným názorem 😉

kajalka
25. lis 2013

@kattherinne Jestli pracuješ se závislými, tak jistě víš, že se závislosti dělí na psychické a fyzické. Kouření patří do stejné sorty jako požívání alkoholu a drog. Kdyby tu byla matka, co by napsala, 2x týdně si šňupnu heroin, kolik z vás by jí podpořilo ve smyslu "ale co, ty si šňupneš, někdo si dá McDomalda.." Asi nikdo, že?

kattherinne
25. lis 2013

@kytkakvete však já taky napsala jen svůj názor na věc a někdo může napsat jen svůj názor a pro někoho to může znít jinak, navíc soudit a odsoudit je rozdílné slovo...😉 O to tu ale nejde, to už je slovíčkaření...Každý at si udělá svůj názor...

kattherinne
25. lis 2013

@kajalka To je ale pěkná hloupost, co jsi napsala. Nebudu to dál rozvádět!

leeena_4
25. lis 2013

já bych na místě pisatelky, nevěnovala čas a úsilí internetové diskuzi, ve které jen marně hledá ospravedlnění a radši bych vyhledala odbornou pomoc a přestala kouřit. Výčitky vůči dítěti jsou na místě! Jen podotýkám, že rozhodně nejsem zarytá nekuřačka.

kajalka
25. lis 2013

@kattherinne No nerozváděj, protože by to nemělo smysl.

Pro inspiraci zde: http://koureni.zdrave.cz/koureni-z-treti-ruky/

kattherinne
25. lis 2013

@kajalka Já jsem ale neřekla, že já kouřím...Jen jsem psala, že každý na to má svůj názor a každý si svůj život žije sám, nechápu, proč mi tady hned předhazuješ článek o škodlivosti kouření, takových článků je na internetu spousta i o potravinách, které jíme a dáváme dětem...Možná je mnohem horší to, o čem se nepíše! Končím tuto konverzaci...

leni78
25. lis 2013

Každý by si měl zamést před svým prahem. Jedna si obcas zapálí v období kojení, druhá ma chlapa, co huli vždy a všude, třetí dává dítě očkovat, čtvrtá ho bije, pátá ač nerada psychicky týrá, šestá dává Um, sedmá ma chlapa co ji podvadi a přitáhne domu pohlavní nemoc, prostě všude je neco.

lubinkova
26. lis 2013

@lrg to je pěkné, že nevěříš, že pár cigaret může způsobit takovou paseku, ale opravdu může, zvlášť v těhotenství. Jedna jediná cigareta zúží cévu, která přivádí kyslík k plodu v těle těhotné o 50%- nikdo neví, v jakém stavu je ta jeho céva jako taková, pro někoho může být těch 50% fatálních... z tohodle pohledu stačí jedna jediná cigareta v těhotenství k tomu, aby se plod udusil (proto jsou také potraty mnohem častější u kuřaček..).

lrg
27. lis 2013

@lubinkova ale já jsem neměla vůbec na mysli kouření v těhotenství, ale při kojení.

kytkakvete
27. lis 2013

mě udivuje jak si maminky dokáží kouření v těhotenství a kojení obhájit 😀 ,hledat na netu že 5 cigaret smí, vypisovat obsah dehtu a nikotinu a neustále uvádět že je lepší pro dítě kouřit méně než přestat úplně, srovnávat kouření s hot wings a čokoládou mě rozsekalo 😀 😀

superkousky
30. lis 2013

@kytkakvete
Jsi úplně mimo 😀 .
Nikdo tu nesrovnával cigaretu a Hot Wings 😕 .
Chtěla jsem tím říct,že každý má nějakou zavislost /na něčem ujíždí 😉 / .

Jsem netušila,že velmi ostrá jídla jsou v těhotenství zdravá.
Tak dík za osvětu 😉 .

megy
30. lis 2013

já říkám, dělejte jak chcete, hulte jednu za druhou, ale pak se nedivte, že děti jsou nemocné, mají alergie, astma a bůh ví co ještě. mrzí mě však, že ani dítě nestojí mamince za to, aby přestala nebo si prostě nezapálila 😒

gepe
30. lis 2013

Hele a neni to ve vysledku kazdeho vec? Nechapu proc se tady vseobecne pranyruje. Tady koureni, hned vedle ockovani, o kousek dal kojeni, pak nekde bio strava atd. Jak napsala @leni78 kazdy at si zamete pred vlastnim prahem, odsuzovani, tabulkovani, srovnavani, vnucovani nazoru, apod. k dobre diskusi nikdy nepovede.

lin87
30. lis 2013

Nedá mi to a musím se zapojit do debaty😉 předně, nechci nikoho hájit a omlouvat, jen vám trošku popsat, jak hrozně je to těžké přestat s něčím, na čem jste psychicky závislí. Většina kuřáků začne kouřit v pubertálním věku, kdy myšlenky na nějaké následky či na to, zda tím neškodí někomu jinému jdou stranou a aniž se naděje, tak se na kouření stává závislým, stává se to jeho chvilka relaxu, uklidnění, usnadnění navazování kontaktu, někomu to přidává sebevědomí, zahání tím nudu a pod. ale za to ho přece nemůžeme soudit, nebo snad ano? vy jste snad žádná neudělala v mládí nějakou chybu, dokonce i opakovanou chybu? pokud se ta chyba netýká závislosti, tak je strašně jednoduché se jí pro příště vyvarovat, ale pokud se tím člověk dostane do závislosti, tak to bohužel není tak jednoduché a i když přestane, tak už je to téměř do konce života o balancování na hraně a málokdo má dostatek síly, aby od té hrany poodstoupil dále, aby opět nespadl... není tady například některá, která prošla poruchou příjmu potravy? přirovnala bych to k této situaci podle mé zkušenosti a zkušeností jiných, které si tím taky prošly, je to prostě už doživotní psychická závislost na hubnutí a krásném těle a člověk si musí dávat velký pozor na to, aby tam nespadl znovu a věřte mi, že někdy stačí jen malá trapná poznámka ohledně nějakých vašich proporcí a člověk je tam téměř znovu 😖 Na světě prostě nejsou jen silní lidé s dostatečným sebevědomím na to, aby se ubránili závislosti, jsme přece každý jiný a o tom to je...každý má jiný práh citlivosti a každý si prošel jiným životním osudem a každý se vyrovnává jinak s různými životními situacemi....snad to někomu pomohlo pochopit, jak těžké je zdolat nějakou závislost 😉
mě se taky nelíbí těhotné nebo maminy, co kouří, ale je to vážně jejich věc a zdraví jejich miminka a záleží jen na nich, jestli je to pro ně dostatečná motivace a má třeba priority nastaveny jinak ...
každopádně bych nesrovnávala heroin s cigaretou, už jen proto, jaké má která věc účinky a myslím si, že na cigarety patří do těch psychických závislostí...
no a nesrovnávejte tu maminu, která vykouří pár cigaret denně mimo prcka a domov s maminou, které je to úplně u prd.... a hulí vždy a všude (to astma bude spíš z toho zahuleného protředí), nechci se jí zastávat, ale neměli byste z ní dělat ani nějakého zločince,hm? 😉
prostě někdo, kdo si neprošel nějakou závislostí, to asi nikdy nedokáže nepochopit...já jsem třeba v současnosti závislá "jen" na dobrém jídle, uklízení a kyselém ovoci, ale i přesto vím, že nejsem úplně venku ze všech závislostí, které mne v životě potkali (kouření, hubnutí) a čeká mě ještě dlouhé životní balancování na hraně a jen doufám, že se mi podaří vyhrát 😉 a je to i hodně o přístupu k životu a empatii, tak se tu nehádejte a zkuste mít trochu pochopení navzájem, hm? 😉 😵