Kojím, ale musíme dokrmovat. Máte zkušenost?

jajda2011
9. črc 2014

Ahojte máme 14 starého chlapečka. Kojím z každého prsu 10 minut to mi bylo řečeno jak v porodnici tak i u obvodní lékařky, déle to prý nemám kojit pak si ze mě prý malý dělá dudlíka 😒 . Ale malému to občas nestačí pláče hlady, když si zmáčknu prso tak mi mléko teče. Byly jsme na kontrolním kojení a prý mám málo mléka, přijde mi to divné, stává se nám to jen třeba u 2 kojení většinou večer. Doktorka nám řekla,že musíme koupit mlíčko na dokrm a je pravda,že malý ho vypije a je klid. Užívám i homeopatika. Nemáte s tím některá zkušenost?

frantiska85
9. črc 2014

Zkus kojit častěji nebo déle, uvidíš co bude vyhovovat právě tobě a tvému dítěti. Přikrmování bývá cestou ke konci kojení.

terunka88
9. črc 2014

Vůbec bych se neomezovala délkou, kterou ti někdo vnutil, vždyť oni tvého syna neznají, neví, jak pije, atd... Ty jsi máma, tak když vidíš, že mu 10 minut nestačí, tak ho koj klidně 20..prvních 14 dní jsem kojila třeba i 40 minut (20+20), postupně méně, teď už tak 20..ono si to časem sedne.. A hlavně nevím, jak došla doktorka k tomu, že máš málo mléka? 😕 Jakože malý nepřibírá? To může být právě díky její chytré radě s 20 minutama..
A určitě taky často přikládej. Zkusila bych se pár dní vyprdnout na příkrmy a koji, kojit, kojit.. Jakmile si malej zvykne na příkrmy, tak už se pak těžko rozkojuje..

marecekavendulka
9. črc 2014

koj na požádání miminka,přikládej co nejčastěji,nechápu pořád ty rady 10 minut a dost..já kojím jak si moje malá řekne..někdy mám dojem,že pediatři dělají nějakou lobby za UM,místo,aby podporovali kojení..jasný,že malej ti po vypití UM vytuhne,když mu to teče proudem a samo...spíš bych se přikláněla ke špatné technice kojení,nejsem LP.zkus si nějakou v místě tvého bydliště sehnat a pozvat na konzultaci,nejsou to vyhozené peníze.

andelka
9. črc 2014

Neomezuj délku ani četnost. Miminko si sáním uspokojuje i jiné potřeby než jen hlad. Kde je psané že musí stačit 20 minut? Třeba za těch 10minut se nestihne ani pořádně dostat k zadnímu mléku? Už bych pomalu zkusila kojit jen z jednoho prsa,nestřídat. A pokud vypadá že by si po nakojení ještě dal, dokojila bych. Klidně za 10minut. Dítě se neřídí tabulkama. Obě děti večer pily naněkolikrát, vystřídala jsem prsa i 2x, než měli dost. UM jsme do odstavení doma nikdy neměli.

marecekavendulka
9. črc 2014

přesně jak píše @terunka88 ..i já jsme zpočátku kojila i třičtvrtě hodiny,nyni si malá vycucne "svou dávku" za čtvrt hodiny

kacikaci
9. črc 2014

http://www.kojeni.cz/poradci.php tady si najdi lakt. poradkyni a cinkni jí, určitě se to vyplatí! jinak vykašli se na všechny "chytré rady" ohledně kojení na deset minut a potom stop,a pod.. ještě jsem neviděla takhle malý mimčo, který by pilo jen 10 minut a stačilo mu to..koj, přikládej co to jde, ono to půjde..je to ještě brzy, někdy to trvá déle, než si to sedne, než se s miminkem sladíte..a pozor na homeo - jdou brát jen po nějakou dobu tuším snad 7 dní (kdyžtak mě někdo opraví) a pak je třeba pauza, po delším braní se laktace naopak zastavuje..
hodně štěstí a hlavně trpělivosti, stojí to za to! 😉@jajda2011

olusenka
9. črc 2014

zjisti si sama něco o kojení a jak tvorba mléka funguje, nedej na "chytré" rady typu "málo mléka, slabé mléko" a podobné nesmysly. Mléko se tvoří při sání dítěte a ne mezitím. Prsa nejsou zásobníky, kde se mléko vytvoří, pak ho miminko vypije a musí se čekat, až se vytvoří nové. 🙂 Určitě, jak píšou ostatní, neomezuj miminko nějakým časem kojení. Přikládej, když máš pocit, že to potřebuje a nech ho tam tak dlouho, dokud vidíš, že pije (můj syn na začátku pil třeba 5-10min, pak zase kolem 3 týdnů asi 40minut, později jako starší zase jen 5-10min, doba se se stářím miminka různila). Také bych se přimlouvala za kojení jen z jednoho prsa na jedno kojení. Na dokrm bych se vykašlala. Taky sleduj množství počůraných plínek za den. Je to malé miminko? 14dní? (část o věku miminka v otázce chybí) Takové by mělo mít 6-7 počůraných plínek denně minimálně. Přečti si třeba něco na www.kojeni.net nebo si sežeň laktační poradkyni domů. A držím palce.

suzanna123
9. črc 2014

@jajda2011 já měla ze začátku pocit, že nedělám nic jiného než že kojím. Na rady tipu kojit až za 3 hodiny a tolik času musí stačit jsem kašlala (on mi je teda ani nikdo nedával - jen jsem na ně občas narazila na netu apod.) a postupně se to přirozeně snižovalo, malá pak i usínala jen v náručí a nepotřebovala kojení, takže za živý dudlík jsem byla opravdu jen na začátku - a neměla jsem s tím problém 🙂 Omezovat délku nebo frekvenci kojení a suplovat to UM mi přijde jako zhovadilost největší.
A mimochodem - když jsem byla s Julinkou poprvé u její doktorky, potřebovala jsem ji tam nakojit a kojila jsem snad dvacet minut z každého prsu - byla jsem nervózní, že tam zdržuji, tak jsem to chtěla po tom, co dopila z prvního prsu ukončit (a asi jsem to i střídala - při každém kojení jedno), a doktorka mi sama řekla, ať jí dám ještě z druhého. Takže názor na délku kojení není obecný odborný názor, ale názor doktora, který neměl potřebu od vysoké si něco nastudovat...

zlatulka89
9. črc 2014

já ted kojila třeba 45min. a to mi vypil cca 120ml (budeme mit 3 tydny)

katyxq
9. črc 2014

Nevím, co máš za lidi v okolí a za pediatru - ale radí ti naprosto špatně (ty rady vedou k poklesu laktace). Kontrolní kojení je nesmysl (z víc důvodu, vysvětleno v prvním odkazu), kojit po nějakou danou dobu nebo podle jakěsi tabulky néjá často je druhý nesmysl (nejde o to, jak dlouhoa jak často dítě saje, ale zda saje efektivně, získává za celý den dostatek mléka). Čím víc dáš dokrmu, o to méně mléka se ti utvoří (dokoce laktace klesne víc neź jen o ten počet ml, protože UM je hůř stravitelné a zaplácne miminko), pokud to navíc dáš lahvičkou, kazíš techniku kojení, rušíš komunikaci prso - pusinka miminka (a zase snižuješ laktaci). Miminko, i maminka, se učí kojit kojením, ze začátku jedno kojení opravdu může trvat i 3/4hodiny a kojit budě co hodinu (co dvě hldiny je naprpsto obvyklý a normální interval).
Ty potřebuješ kojit často, prsa co nejvíc vyprazdňovat, dát si s miminkem hodně kontaktu a to nejlíp kůži na kůži, používat podle efektivity sání stlačování prsu, pracovat na vylepšení přisátí a pokud dokrm, tak nejlíp vlastním odsátým, v hořsím případě UM, každopádně ale suplementorem (není to drahé a ni složité ho vyrobit - https://www.modrykonik.cz/suplemetor 😉). Idéalně, kdyby ti tohle ukázala laktační poradkyně.
Koukni na https://www.modrykonik.cz/jak-kojit a na https://www.modrykonik.cz/blog/katyxq/article/jak-funguje-produkce-materskeho-mleka-fgxhs1/

katyxq
9. črc 2014

Navíc do pusinky miminku patří prso (a je přirozené, že ho může i dudlat), dudlíku se šidítko neříká pro nic za nic - navíc u takhle malého miminka je vysoka pravděpodobnost, že dudlík naruší techniku kojení stejně jako láhev (a může se to stát i u staršǐho, já bych se dneska dudlíku snažila vyhnout co to jen jde, akorát problémy způsobil).

katyxq
9. črc 2014

ten odkaz na suplementor měl být https://www.modrykonik.cz/suplementor a o nesmyslnosti vážení před a po kojení je ve článku https://www.modrykonik.cz/jak-kojit - tam najděs i víc rad, jak se rozkojit, jak poznat správné přisátí, jak ho podpořit, jak poznat, kdy miminko saje efektivně - máš tam i videa 🙂

andelka
9. črc 2014

Kontrolní kojení..
@jajda2011 můžu se zeptat kolik vypil?
Já jsem doma teda nikdy nevážila, jen dva dny v nemocnici, když měl starší 4 týdny. A tam záleželo na mnoha faktorech, hodně na tom, jak dlouho předtím spal. V tomto věku se to pohybovalo obvykle kolem 40-60ml, jen po delším spaní (3h) dal kolem 100. A právě tam mi radili kojit kdykoliv bude chtít a jak dlouho bude chtít, a klidně po chvíli i dokojit (většinou po odříhnutí) a večer několikrát vystřídat prsa.

katyxq
9. črc 2014

@andelka já v porodnici navážila po kojení i míň jak před 😀 (načež i mému hormony doblblému mozku došlo, že celé tohle je nesmysl, který malou i mě jen stresuje)
... ale pěkný je temhle názorný obrázek velikosti žaludku miminka http://www.overlakehospitalblog.org/womenandinf...

katyxq
9. črc 2014

chyba měření při vážení dítěte je plus mínus 30g (a to i pokud je váha zkalibrovaná na daném místě, při přenášení váhy, domácím vamžení je ta chyba ještě větší, prostě je odbrovská vzhledem k tomu, co se snaží doktoři navážit), k tomu se dítě mrská, brečí, chyba stoupá, dítě je vystresované, hůř se přisává, méně pije, přichází o uklidnění na prsu až usnutí (další stres), navíc každé kojení vypije dítě jiné množství (no, však dospělí taky jedí a pijí každý den i každou část dne jinak)

somalicats
9. črc 2014

Vážení je fakt k ničemu, já se vždycky u obou dětí řídila tím, jestli jsou plenky počůrané. Kojení v intervalech je blbost hlavně ze začátku, ze začátku není výjimkou i kojení 40 - 50 minut... To, že se mi netvoří dost mléka, je věc druhá, máme to v rodině. Ale hned dokrmovat jen kvůli tomu, že po 10 minutách krmení nemá miminko dost, je nesmysl.

chrysantena
9. črc 2014

ahoj 🙂 já kojím dle miminka jak si řekne a jak dlouho chce, zpočátku byl u prsu vlastně celý den,nyní mu jsou 2 měsíce a kojím cca 30minut,někdy chce krom žízně a hladu uspokojit i potřebu sání a tak ho nechávám,jak potřebuje 🙂 je to úžasné ho sledovat 🙂
po porodu mi trvalo déle než jsem se rozkojila neb na šestinedělí mě přístup personálu dost stresoval příkazy a zákazy a pomohly mi tablety More milk s řeckým senem,rady laktační poradkyně,kterou jsem kontaktovala,odsávat a tím jěště více stimulovat tvorbu mléka a pokud dokrmuješ tak jen stříkačkou přes prst,aby bylo miminko nuceno sát 🙂
doporučuju trpělivost a být přesvědčená,že to půjde a půjde to 🙂
rady o kojení najdeš i na webu unie porodních asistentek - unipa 🙂 je tam video

hojda
9. črc 2014

@katyxq a jak tedy zjistíš, jestli ti dítě pije dost při kojení? neberu případ dětí, které přibírají dobře, ale ty u kterých je problém a nepřibývají 😔

jessinka23
9. črc 2014

A to vám při kojení 45 minut miminko neusíná? Nám se malý narodil předčasně - má malou pusinku, tak musím používat klobouček, ale pije, tak 15-20 minit a musím ho mezitím budit a nutit pít... Možná j je to tím, že je tak malinkej a brzy se unaví a proto to prý máme střídat ob krmení prso s lahvičkou... A i s tou lahvičkou je někdy problém - je to děsnej spáč, když má baštit...

andelka
9. črc 2014

@jessinka23 jasně že usíná. A co? Spočne a pak se dojede. Na co ho blbnout flaškou nechápu.

pkolin
9. črc 2014

Souhlasím s většinou maminek zde, hlavně se neomezovat jakoukoli dobou, délkou kojení ani intervaly. Já jsem první cca 3 měsíce byla jak dojná 🙂 kojila jsem i co půl hodiny (pak se to ustálilo na cca 2 až 2,5 hodinách, zmiňované 3 hodiny mi syn nikdy nevdržel), protože bylo velké horko a malý měl žízeň 🙂 Také nejsem zastáncem vážení, protože to jen maminku stresuje (samozřejmě pokud miminko dlouhodobě neprospívá, je to něco jiného). Pro mě bylo vždy signálem, že je malý dostateně najezený, když spokojeně u kojení usnul 🙂 v 6 týdnech měl téměř 6 kg 🙂 Kojila jsem také vždy min. 20 min. a ne doporučovaných 10, to bych mu to musela rvát z pusinky a mléko by stříkalo všude 🙂 Neexistuje nic jako "slabé mléko" a podobné řeči, mléko se tvoří při kojení, proto je důležité kojit co nejčastěji, hlavně když je nějaký problém!

jajda2011
autor
9. črc 2014

@olusenka jj malému je 14 dní. děkuji za názor zkusím si od vás všech nechat poradit 🙂

katyxq
9. črc 2014

@hojda sledováním kojení 😉 (laktační poradkyně od toho jsou, podle puazy v bradě je vidět, zda miminko saje efektivně, sledováním miminka pozná, zda vypilo prs celý, v případě potřeby poradí, jak dokrmovat, aby to laktaci a přisátí nerušilo)

katyxq
9. črc 2014

@jessinka23 aby ho to neunavovalo, když nejspíš nesaje efektivně (a nevím, kdo vám poradil lahvičku, to je zásadní chyba, kazí přisátí, má vysoký tok mléka, miminko pak samozřejmě preferuje lahvičku před prsem jako snadnější způsob - vy máte mít miminko co nejvíc u sebe a co největší část dne, kojit kůži na kůži, velmi často a používat suplementor, odkaz na něj výš v diskuzi, nekazí přisátí, navíc jsou béhem jeho použití stimulována prsa k tvorbě mléka a miminko se učí kojit kojením) ... ale jinak na usínání správně a dostatečně kojeného dítěte při kojení nic špatněho není, je to přirozený způsob uspávání, jedna z funkcí kojení

hojda
9. črc 2014

@katyxq U laktační poradkyně jsem byla a že by nám to nějak extra pomohlo s tím, že by malý víc vypil tedy ne 😔 . Malej bys spavej, pil málo, kojila jsem třeba hodinu a výsledek byl 25 ml 😔 . Dokrmovala jsem z kelímku odsátým MM (u nás byl ten den opravdu jen o kojení, dokromování , odsávání a vyvařování, ale jak máš vědět kolik dokrmit, když netušíš kolik cca pije. 😔 . Malá mi třeba 6 den po porodu vypila 100, tam mi bylo jasné, že žádné vážení potřebovat nebudu, ale u malého to opravdu potřeba bylo, takže já bych to vážení zase úplně nezatracovala, chápu, že to někomu vadí a znervózňuje ho to, ale pro mě to byla informace docela podstatná.

hojda
9. črc 2014

@pkolin Tak mě usnul i nenajezený, podle usnutí bych opravdu nepoznala jestli je najedený 😔 . Ono je opravdu velký rozdíl, když kojíte miminko spavé a které se kojení moc nemá a miminko, které se o kojení hlási (to jste měla asi vy, když jste stále kojila). Mě malej nechtěl ani otevřít pusu na bradavku a přistát se☹. U malé už to bylo něco jiného, tam vše fungovalo, jak má. Je to prostě miminko od miminka.

mysicka_lb
9. črc 2014

Ahojky, já to měla přesně stejně, stejná rada pediatričky, zařídila jsem se podle ní..... No a asi teď každý čeká nějaké hororové scénáře, jak jsem do týdne přišla o mléko, ale nestalo se vůbec NIC. Kojím 10 minut z jednoho prsa, 10 minut z druhého prsa, pak dám dokrm z lahvičky. Někdy ho nechce vůbec, někdy vypije třeba 20 ml, někdy 60 ml. A já mám aspoň jistotu, že je opravdu najedený. Na dávce 60 ml jsme začínali (přitom jako minimální dávku na jedno krmení uvádějí 90 ml), jsme na ní stále a nevypadá to, že by se měla někdy zvýšit. Teď jsou mu 3,5 měsíce, prospívá, roste a je to usměvavé a viditelně spokojené miminko. Je mi úplně jedno, jestli byl problém v nedostatku mléka, ve špatné technice sání nebo v nepříznivé konstelaci hvězd. Příkrm problém odstranil a já jsem pediatričce neskonale vděčná, že mi ho doporučila. Jo, taky se mě snažili "rozkojit," taky jsem si vyslechla moře "rad," jak to dělám blbě, jak tímto způsobem přijdu o mléko, musím kojit častěji, více se snažit..... A dost možná, že bych se opravdu rozkojila, kdybych se obrnila proti jeho neustálému pláči, kojila každou hodinu, šašila s odsávačkou, pila všeožné "zázraky" apod. Ale PROČ? Příkrm není žádný jed ani sprosté slovo.....

katyxq
9. črc 2014

@hojda ono teda hodně záleží, jaká LP (a těch dobrrých zas tolik není ☹)l
@mysicka_lb stalo se - nekojíš plně, navíc v tomto věku těžko hodnotit kojení, když ještě zdaleka není pevně ustanovené (často bojkoty kojení nastávají kolem 4. a 7.-9. měsíce)

elafonisi
9. črc 2014

Zkusila bych to nechat na miminku, jak si řekne samo. Klidně kojit častěji. U nás děti skončily na dokrmu, ale jsou to dvojčátka a prostě mléka nebylo dost pro oba. Díky vážení před a po každém kojení jsem zjistila, že nejmíň se podařilo nakojit vždycky právě večer, ráno a někdy i dopoledne jsme se obešli bez dokrmování. Pokud máš v rodině zázemí, nechala bych třeba víkend vyloženě na akci "kojení". Zůstat v posteli, kojit kdykoli si miminko řekne a nedělat nic jiného. Kamarádky v okolí se díky tomu "rozkojily", dokonce i s dvojčaty. Já jsem tuhle možnost bohužel neměla.

ppalomino
9. črc 2014

Mě pomohlo časté odstříkávání. Malej mi vždy docela dlouho v kuse spal, takže jsem kojila po cca třech hodinách. mlíka se mi tutíž dělalo méně. Po tom co jsem začala i odstříkávat, tak se to upravilo a plně jsem kojila do roku. Od půl roku samozřejmě s příkrmama, ale bez UM.