Kojím, ale musíme dokrmovat. Máte zkušenost?

jajda2011
9. črc 2014

Ahojte máme 14 starého chlapečka. Kojím z každého prsu 10 minut to mi bylo řečeno jak v porodnici tak i u obvodní lékařky, déle to prý nemám kojit pak si ze mě prý malý dělá dudlíka 😒 . Ale malému to občas nestačí pláče hlady, když si zmáčknu prso tak mi mléko teče. Byly jsme na kontrolním kojení a prý mám málo mléka, přijde mi to divné, stává se nám to jen třeba u 2 kojení většinou večer. Doktorka nám řekla,že musíme koupit mlíčko na dokrm a je pravda,že malý ho vypije a je klid. Užívám i homeopatika. Nemáte s tím některá zkušenost?

meindzi
9. črc 2014

Tedy ja mesic nedelala nic jineho, nez kojila. Klidne 25min z kazdeho prsu. Dcerka si behem kojeni na chvili zdrimla, vzbudila jsem ji a jedla dal. Pak si zdrimla na pul hodky nebo 45 minut a sly jsme kojit znova. Neomezovala jsem ji ani v delce ani ve frekvenci. A mnozstvi mleka se nezvysilo, mela jsem ho stejne malo po mesici aktivniho kojeni jako po jejim narozeni. Proste nam pak nezbylo nic jineho, nez zacit prikrmovat, jelikoz dite, ktere nebreci, rvalo hlady. Pribirat zacla az po dokrmovani, jinak nepribirala skoro vubec. O kojeni jsem si pred porodem nacetla, nemam pocit, ze bych neco delala spatne a proste jsem plne kojit nemohla. Nepomohlo ani odsavani mleka, jelikoz dcerka pak spala i 6 hodin, takze jsem si za tu dobu 2x mleko odsala, tedy jsem se pokousela, Vetsinou jsem vytahla 40 z obou prsou a pri druhem odsavani ani to. Hodne mne to mrzelo, ale na druhou stranu si alespon nic nevycitam, ze jsem to vzdala nebo ze jsem se nesnazila.

martushka377
9. črc 2014

Ahoj, my to máme hodně podobné jako ty od narození. Malýmu už je sice 5 týdnů, ale pokud mu chci UM dávat co nejméně, musím kojit víc než 20 minut, třeba i hodinu nebo i dýl s menšími přestávkami. Doktorka mi taky řekla ať to netrvá déle než 20 minut, ale to bych potom musela dokrmovat vždycky. Když si řeknu, že budu kojit vždycky když miminko řekne, stane se třeba že kojim třeba půl dne s malýma přestávkama. Malej se napije, čtvrt hodiny je klidnej, nebo ho uspávám, povídám si s ním, přebaluju. A pak po dvou hodinách během kterých mu vyměním plínu třeba 5x zjistím, že váží míň nebo jen o pár deka víc než předtím. Pak si vyčítám, že ho tak morduju u prsa. Takže připravim umělý mlíko a hadičkou ho krmim přes prs třeba další půlhodinu. Jsem ráda, že mu můžu to umělý dát, protože někdy v těch prsou prostě pro něj nemám dost.

hojda
9. črc 2014

@katyxq Já jen nevím, jak by mi ještě pomohla, jak by zapůsobila na to miminko, aby začalo pít....vyzkoušela jsem opravdu všechno možné, v případě že bych k tomu měla druhé dítě, tak jsem to zabalila asi hned, opravdu byl můj den jen o kojení a nic jiného k tomu. Dávala jsem mu čas do 4 měsíců a pak už jsem začala přidávat UM míst odstátého MM a až teprve pak jsem si to miminko začala trošku užívat 😔. U malé to bylo vše naprosto bez problémů, kromě bojkotu kojení v pozdějším věku.

betelgeuzz
9. črc 2014

První dcera byla taková, že třeba hodinu sála. Byla u mě laktační, po 15 minutách kojení krčila ramena a říkala, že pořád saje. ptala se, jestli takhle tahá tu hodinu, a když jsem řekla, že ano, tak řekla, ať ji nechám. Takže pokud máš pocit, že stále saje, nechej ho dýl, než 20 minut a nechala bych na jednom prsu. Nepíšeš, kolik přibírá, to je důležitější údaj, než kolik vypije za jedno kojení. Pokud přibírá málo, prodloužila bych kojení a přikládala častěji, po kojení ještě odsávala.

suzanna123
10. črc 2014

@mysicka_lb jasně a proč se vůbec snažit kojit, když existují UM, že? Nechápu, proč bys měla šašit s odsávačkou, stačilo by kojit tak, jak dítě potřebuje a tělo by se přizpůsobilo. Chápu, že jsou ženy, pro které je to obtížnější a opravdu se musí snažit, aby mohly kojit, ale to dle toho, co jste napsaly, není případ tvůj ani tazatelky. Tobě to fakt nepřijde postavený na hlavu? Že ti doktorka nejdřív řekne, ať omezíš délku kojení a pak ti poradí dokrmovat UM, protože prcek dostává málo mateřského mléka???

suzanna123
10. črc 2014

@martushka377 morduješ u prsa? Tomu nerozumím... Moje malá byla vždycky u prsa nejspokojenější...

martushka377
10. črc 2014

@suzanna123 morduju ve smyslu, že malej by taky byl spokojenější, kdyby z prsa teklo mlíko v kratších intervalech. Bohužel musí dlouho sát, aby jednou za čas prso "pustilo"

katyxq
10. črc 2014

@martushka377 a stlačování prsu používáš? na dokrm suplementor? kontrolovala ti laktační poradkyně (nemyslím personál porodnice, tam je to většinou marný, aby kvalitně poradily ☹) přisátí?

andelka
10. črc 2014

Ještě pomáhá pít před a během kojení něco teplého, to taky spouští mléko. Nebo před kojením už něco odstříkat, nahřát prso, aby miminku hned něco teklo a nemuselo dlouho "neefektivně" sát.

suzanna123
10. črc 2014

@martushka377 já bych fakt UM volila až na posledním místě a věřila, že se to prostě časem upraví podle prcka. Myslím, že "problémy" má ze začátku každý, ale je rozdíl, jestli se to musíte s prckem "naučit" nebo jestli fakt někdo bojuje, protože mléko se prostě netvoří nebo málo. Já jsem ze začátku byla pořád na kojeni.net a pila meltu, stlačovala, odsávala, pak mi zase přišlo, že to teče moc, protože Julinka řvala i u prsa. Naštěstí byla Julinka vážena pouze u doktorky (protože mít váhu doma, tak by na ní taky určitě byla po každém kojení a hledala bych problém, kde není) a moje (její) doktorka neměla potřebu nám do kojení zasahovat.

mysicka_lb
10. črc 2014

@katyxq Tak to abych skočila pod vlak, ne? Ne, vážně, v čem je to problém kromě toho, že mám "černý puntík" od laktační ligy a v tabulkách nespadám do statistiky dokonalých matek?

mysicka_lb
10. črc 2014

@suzanna123 Fascinuje mě, jak si ty, co kojí prakticky nonstop, myslí, že kojí podle potřeby dítěte a dělají pro něj to nejlepší. Kdybych dítě každou hodinu budila z jeho spánku šťoucháním, byla bych (oprávněně) za krkavce. Když vy ale budíte dítě každou hodinu hladem, je to najednou všechno v pořádku. To dítě by za normálních okolností nesálo hodinu a nebudilo se každou chvíli. Není to pro něj přirozené, taky se chce vyspat, hrát si s vámi, "povídat". Vy samy padáte na hubu (jinak to nejde, pokud kojíte takhle často, leda byste měly nulovou potřebu spánku a domácí sluhy). A z neznámého důvodu máte pocit, že čím větší vaše oběť, tím spokojenější dítě bude. Dítě ale padá na hubu úplně stejně jako vy, proto častěji řve, proto mu krmení trvá tak dlouho (je vysílené). Tohle uvažování "kojit za každou cenu" se mi ani trochu nelíbí. A UM pro mě opravdu není sprosté slovo, myslím si, že dítě odchované pouze na něm má přinejmenším stejné předpoklady být šťastné a zdravé jako dítě odchované laktační ligou.

suzanna123
10. črc 2014

@mysicka_lb takže kdo kojí, ten trápí dítě? Protože jinak nevím, kde jste na tenhle nesmysl přišla... A co se přirozenosti týče... opravdu pokládáte za "přirozenější" dát dítěti UM než kojit??? 😀

martushka377
10. črc 2014

@suzanna123 Malej se od narození špatně přisával a když už se přisál, tak zas rychle usínal.. V porodnici jsem kvůli tomu byla 10 dní. Teď už se mrňous přisává dobře, ale stane se jednou dvakrát za den, že kojim i hodinu a jemu to nestačí.Dělá si velký přestávky a z prsa neteče tak často jako na začátku. Když ho nutim pít, protáhne se kojení na dvě hodiny a během té druhé už prso nepustí tolik mlíka. Malej se začne škubat a pobrekávat takže jdu připravit UM a kojení se protáhne třeba ke třetí hodině. Během toho 4x měním plínu a malej pořád hladově brečí. Na váze má pak třeba stejně nebo o málo víc než před třema hodinama. Vážim ho proto, že první 2 týdny šel s váhou pořád hodně dolů i přes výlučný kojení. UM mu dávám minimálně a díky němu už tolik nebrečí. Taky odsávám, ale ne pravidelně. Když mám svoje mlíko v lednici, dokrmim ho u kojení svým. Taky věřim, že se to časem upraví a UM nebude třeba. Ale do tý doby ho nenechám dlouho hladově brečet.

katyxq
10. črc 2014

@mysicka_lb nic takového jsem nepsala 😉, je to jen a jen tvoje věc a věc tvého dítěte ... jak se s tím vyrovnáš je na tobě (znám několik maminek s dětma na UM, které kojení podporují a ví, co k UM vedlo a jsou s tím vyrovnané a v pohodě 🙂)

suzanna123
10. črc 2014

@martushka377 držím palce!

martushka377
10. črc 2014

@katyxq Stlačování ani suplementor nepoužívám. U mýho kojení byla od začátku doktorka Weberová a později jsem chodila k laktační poradkyni. Díky nim se malej přisává parádně. Jen to mlíko mu někdy neteče tolik kolik by chtěl. Hlavně odpoledne nebo večer.

katyxq
10. črc 2014

@martushka377 jenže to jsou právě efektivní věci, které pomáhájí odbourat dokrm 😉 (a ta LP asi za moc nestojí, pokud ti tohle neporadila a neukázala)
https://www.modrykonik.cz/jak-kojit

martushka377
10. črc 2014

@katyxq Ještě že tu jsi ty a efektivně poradíš

katyxq
10. črc 2014

@martushka377 jak chceš 😉, chtěla jsem poradit, ale evidentně nemáš zájem, tvoje věc ... u nás začátek kojení taky nebyl snadný, ale nakonec se povedlo a dnes vím, co jsem tehdy po porodu udělala špatně

katyxq
10. črc 2014

@martushka377 Ale kdyby ses rozmyslela nebo kdokoliv jiný měl o kvalitní rady a pomoc s kojením (včetně rad od dobrých laktačních poradkyň) zájem, je tu skupina Laktační poradna - kojení přirozeně a intuitivně? https://www.modrykonik.cz/group/2356/

zuzana_ka
10. črc 2014

@mysicka_lb

Já měla to samé, prostě kojení nešlo ani zaboha... byla jsem s nervama v prd. neměla jsem jí čím nakrmit protože jsem místo dvou prsou měla takové dvě zdechlé cosi. Mamce jsem brečela do telefonu že nemám mléko a přítel hned z práce valil pro nutrál. Malá je od tří týdnů na láhvi a od šesti týdnu je na nutrilonu. Nelituju toho. Nemám pocit, že bych jí o něco připravila např o nějakou imunitu. To vůbec. Za celou dobu nebyla nachlazená... Naopak si myslím, že máme díky nutrilonu méně problémů. Celou noc spí už od tří měsíců. Krmení máme opravdu jen na chvilku a nesuplujeme tím žádné uklidňování, neměla problém se naučit na lžičku a na rozdíl od některých plně kojených dětí mi papká dokrmy dá se říct bez problémů🙂
Kojit ano, ale né za každou cenu!!!!

@jajda2011 14ti denní miminko má nárok sát mlíčko dlouho neboť se to ještě učí. Pokud ti doktorka radí kojit jen chvíli tak ví dobře proč.... Děti si dělají na dudlání at už prsa nebo dudlíku závislost a v pozdějším věku mimča by si nemusela dělat nic jiného než jen kojit. A to i v noci!!! Některým maminkám to dělá dobře, protože si připadají nenahraditelné, ale závislost je závislost ☹

Zkoušíš miminko vážit?

suzanna123
10. črc 2014

@zuzana_ka jak už jsem psala - ze za jsem kojila hodně často (cca. měsíc), malá u kojení usínala. Pak se to začalo srovnávat, kojila jsem pravidelně a cca od 4. měsíce jsem uspávala v náručí. Od zhruba 11. měsíce jsem skoro přestala kojit v noci a teď už nekojím vůbec. Žádný "dudlík" se nekonal (tzn. ze mě nebyl dudlík a klasický dudlík jsme taky nepotřebovali). A hlavně: pokud by si ze mě Julinka dudlík dělala, tak bych to řešila, ale netuším, proč bych měla preventivně řešit problém, ke kterému vůbec nemusí dojít (osobně si myslím, že je to blbost - některé děti ten kontakt prostě vyžadují víc, jiné míň)

katyxq
10. črc 2014

@zuzana_ka uspokojování potřeb dítěte je něco jiného než závislost 😉 (popíráním potřeby nezmizí, uspokojení potřeb je naopak prevencí závislostí v pozdějším věku) ... nelze si plést přirozenou potřebu "závislost (anglicky dependency) se závislostí (abuse) 😉
@jajda2011 no, kdybych měla problémy s kojením, do někoho, komu se kojení nepovedlo, bych si radot nenechala 😉

katyxq
10. črc 2014

No nic, zdá se, že tato diskuze neslouží k účelu podpory kojení, ale k poplácávání se, jak je UM vlastně super, takže se loučím 😉

mysicka_lb
10. črc 2014

@suzanna123 Ne, kdo kojí, ale kdo kojí za každou cenu, i když má málo mléka.

luckaamilan
10. črc 2014

ahojky, mam uplne to same. Je zbytocne sa stresovat, i ked som kojila hodinu i ked som prikladala 20 krat za den, tak mlieka bolo malo. Proste dokrmujem Nutrilonom a sme v pohode. Stale prikladam, takze o mlieko nepridem, ale prikr je treba. Je zbytocne miminko trapit. NUtrilon nie je nijak hrozna vec. A jeden vikend som skusila len kojit a Stepanek plakal jak tur, takze som rada ze existuje prikr.

somalicats
10. črc 2014

@katyxq No, UM je vlastně super, co jiného bys taky chtěla mimču dávat ve chvíli, kdy to kojení už není možné?

Jinak si myslím, že se tady ta diskuse trochu zvrhla - primárně šlo přece o to, že tazatelce špatně poradili s technikou kojení. Pokud se i přes správnou techniku kojení tvoří mléka málo, tak holt nastal čas na UM. Ale to se nepozná během pár dnů. Sama jsem obě děti kojila jen 14 dnů, v druhém případě radila i LP, protože i přes akutní sekci se mi mléko spustilo a byla šance, že by to tentokrát dopadnout mohlo, no scénář byl úplně jako přes kopírák jako po prvním (spontánním) porodu, jen s tím rozdílem, že teď se mi malá chytala mnohem líp, než starší tenkrát. Takže mám děti na UM a problém v tom nevidím ani si nic nevyčítám. A stejně tak chápu maminky, co se snaží se rozkojit - ono UM je na jednu stranu fajn, "zaplácne" dítko, takže ty intervaly v krmení jsou delší, na druhou stranu - hlavně v noci - člověk se musí plně probudit, udělat mléko, nakrmit a zase usnout, to u kojení nehrozí, kolikrát se dá kojit pomalu i v polospánku jednoduše v posteli... Když někam jedu, musím s sebou tahat celou flaškovou výbavu, na rozdíl od kojících, které prostě najdou klidné místo a vybalí prs... Takže nic není černobílé. Kojit za každou cenu i když to nejde - za mě ne, ale proč se o to kojení správně nesnažit hned od začátku.

zuzana_ka
10. črc 2014

@somalicats Jak jsem psala výše, 14ti denní miminko se učí kojit, tak není důvod házet flintu do žita a pokud se stane a tento stav bude setrvávat dál, není nic špatného přejít na nutrilon. Rozhodně si myslím, že je to lepší varianta, než se za každou cenu snažit rozkojit i když to půjde horko těžko s vypětím všech sil a braním léků ☹

katyxq
10. črc 2014

@somalicats však to netvrdím, UM je asi jediná finančně dostupná alternativa (byť ideální by byla kojná nebo MM z banky, ale to je dost drahé, pokud člověk nesežene dǎrkyni nékde v okolí), když plně kojit nejde ... na druhou stranu to padlo dost špatných rad ke kojení (a propagace podávání UM, i když to šlo pravděpodobně vyřešit jinak)