Kojím dva roky, tělo říká dost, dítě se nechce odstavit

datela
29. srp 2013

Vůbec nevím,jak to vyřešit.Kojím již 2 roky,ale teď posledních pár dní mě to fakt dost bolí,protože to při kojení natahuje,sem tam kousne a i když jej kojím třeba přes půl hodiny,tak jak to ukončím,tak začne plakat.A já taky,protože mi připadá,že jsem jako matka selhala,že mu sama ukončím kojení,jelikož chce u toho spát.Jinak neusne.Poslední dobou cítím,že mi moje tělo už říká DOST,jenže já jsem chtěla kojit co nejdýl a aby se odstavilo samo.Vůbec nevím,co mám dělat ☹ Máte nějakou radu,prosím?Děkuji

lindafr
29. srp 2013

Ahoj, normálně bych už odstavila, kojení dětem něco "dává" do cca 9. měsíce jejich života, pak už to je jen o zvyku. Já kojila vždycky než jsem začala s kojením mladšího sourozence, ale odstavolala jsem postupně...

kitinka76
29. srp 2013

@datela samo se to neodstaví ☹ já kojila skoro tři roky a mlíko jsem měla ještě půl roku po odstavení...

kitinka76
29. srp 2013

@datela kolikrát denně ještě kojíš???

datela
autor
29. srp 2013

@lindafr
@kitinka76 Holky,děkuji.Já to myslela tak,aby se mé dítě odstavilo samo.A jak se odstavuje postupně?Vůbec si to neumím představit,protože je hodně na tom závislé.Je mi z toho ale docela dost smutno 😢

datela
autor
29. srp 2013

@kitinka76 Někdy 3x a z toho někdy i 6x denně

kitinka76
29. srp 2013

@datela v klidu 😉 to byla Tete taky 😉 když jsem došla z práce tak místo aho, nebo mami volala "prsíčko, prsíčko"
postupně - vždycky zruš jedno kojení - třeba kojíš ráno po probuzení?? tak vstaň z postele a nachstej mu snídani - chlebík a čajík.. za pár dnů si zvykne, že snídá chleba, tak zrušíš dálší kojení....

datela
autor
29. srp 2013

@kitinka76 😀 To je dobré 😀 Ráno kojím.Mě by třeba vyhovovalo,kdybych kojila třeba jen večer.Jenže po obědě usne jen při kojení,takže je to takové komplikovanější.Ty jsi dloouho kojila.A jak jsi to ukončila?

kitinka76
29. srp 2013

@datela no po obědě už nespávala, takže to mi odpadlo a kojila jsem jenom večer... když jí byly tři, tak už se za to začala sama stydět a dala pokoj. Ty kojení před spaním jsou nejhorší 😒 zkuste číst pohádku 😉

ivular
29. srp 2013

@datela Zkus se poradit tu: https://www.modrykonik.cz/diskuse/laktacna-pora...
@lindafr Můžu se zeptat, kde jsi vzala informaci, že "kojení dětem něco dává do cca 9. měsíce"? 😕 Je to totiž v rozporu se všemi dosavadními studiemi. Ty se totiž shodují v tom, že kojení je pro dítko důležité ze tří důvodů: výživového, imunologického a citového. Výživový aspekt přestává hrát roli cca v jednom roce, imunologický cca ve dvou letech a citový cca ve třech. Já osobně bych vypíchla tu imunologickou roli, jelikož žádná jiná potravina (ani umělé mléko) neobsahuje imunoglobuliny, to je prostě fakt. Pokud si je tělo v dostatečném množství neumí vytvořit samo (což většina dětí do těch cca 2 až 3 let bohužel neumí), tak kromě mateřského mléka lze tyto látky do lidského těla vpravit už jen substituční léčbou - injekčně.

lindafr
29. srp 2013

@ivular Já to až nějak moc nestudovala, ale nezávisle na sobě mi to řekli 2 doktoři, dětská a homeopat. Že největší přínos to má do půl roku, kdy dítě potřebuje být chráněno nejvíc a získává aktivně nejvíce protilátek a imunity.

lindafr
29. srp 2013

@ivular Známé zemřela dcera na rakovinu (6 let) a taky to řešila s doktorama v Brně, jestli kdyby kojila dýl než kojila (do roku), jestli by byla šance, že by se jim to vyhnulo. Prý kojení s nemocí jako takovou nemá nic společného, prostě tohle neovlivní nic a nikdo, ale řekli jí právě to, že kojení má největší imunologický význam do cca 8. -9. měsíce. Co člověk to názor.

konidana
29. srp 2013

@datela Ahoj , já měla taky malý závisláčky a postupné odstavování u nás fakt nefungovalo. Jejich řev když chtěli kojit jsem dlouhodobě nemohla vydržet. Takže jsem oba odstavila ze dne na den. Oběma bylo mezi rokem a rokem a čtvrt. První den byl náročný, ale do týdne se srovnali a pak do měsíce i začli normálně jíst a pít a ne se přecpávat(jak nahrazovali kojení). Mlíko a ni sunar nechtěli, ale ty už tohle řešit nemusíš. Se spaním to bude asi horší, ale i to se dá. Záleží jen aby ses rozhodla podle sebe. Jestli kojit už nechceš, tak přestaň. Teď hned. Budeš spokojenější ty a přejde to i na dítě. Po odstavení se mi ty moje začali zdát samostatnější. Držím pěsti:D PS:taky jsem chtěla kojit co nejdýl, ale dýl to prostě nešlo-začalo mně to příliš omezovat a vyšťavovat.

ivular
29. srp 2013

@lindafr Tak s rakovinou bohužel imunoglobuliny nehnou - to už je jiná liga ☹ Ale ta hladina imunoglobulinů, resp. schopnost do jaké míry si je děti dokáží sami tvořit je celkem snadno měřitelná, čili nelze to smést ze stolu, že co člověk, to názor. Čím jsou starší, tím pochopitelně tato schopnost narůstá, ale stanovování 9 měsíců je opravdu jen umělá hranice - resp., jak jsem psala, studie uvádí, že většina dětí (i zde platí gaussovo rozdělení) bohužel není schopna plně pokrýt svoji potřebu imunoglobulinů před druhým rokem života.

konidana
29. srp 2013

Starší dcerku jsem kojila 15 měsíců. Ukončila jsem to jen na nátlak okolí - já sama nechtěla přestat kojit, i když už jsem byla opět těhotná. Zpětně musím říct, že to tak bylo dobře. Sice jsem to tenkrát ořvala, ale pomohlo nám to všem.
@datela

kitinka76
29. srp 2013

@konidana v čem vám to pomohlo?? 😕
já mám kamarádku - 4 děti, kojila 8 let v kuse a to starší vždycky používala jako přírodní odsavčku, než se vyrovala výroba se spotřebou 😀 😀 😀

konidana
29. srp 2013

Kojení mne začalo oslabovalo jak fyzicky (příliš jsem zhubla), tak hlavně psychicky. Takže ukončení mi pomohlo, a potažmo i mým dětem a rodině, neboť jsem začala líp fungovat.
@kitinka76

kitinka76
29. srp 2013

@konidana aha.... to já doufala, že kojením rychle zhudnu a ho*no ho*no slavný soude 😒 malá má dest let a já ještě pořád kila navíc 😀 😀 😀 a uavovalo mě jen noční kojení a to jsme odbourali asi v roce/roce apůl

aronek
29. srp 2013

Ahoj, kojila jsem prvního syna 18 měsíců a odstavil se sám skoro ze dne na den. Byl opravdu závislák, přes den po každém jídle, v noci co dvě hodiny. Nyní kojím mladšího a zatím je to samé, tak doufám, že se zase odstaví sám až nebude potřebovat. Násilně to ukončovat nemíním do těch 2,5 - 3 let. Začátkem roku začnu chodit do práce, tak nebude mít tolik možností, jen odpo, večer a noc 🙂

naomi6
29. srp 2013

@datela Ahoj, kojila jsem 17 měsíců. Malá mě začala svlékat a vynucovat si to. Takže jsem řekla prostě dost a ze dne na den ji odstavila. Prostě jsem řekla, že už mlíčko není a hotovo. Vzala to dobře, ještě pár dní si vzpomněla, ale pak už to bylo bez problémů. Postupné odtavení je to, když každý den vynecháš jedno kojení, nebo každý týden. Záleží, jak moc na to chvátáš, ale být tebou, tak nečekám a odstavím co nejdříve. držím palce 😉

katyxq
29. srp 2013

třeba ti pomůže článek ve slovenské Wiki MK - https://www.modrykonik.sk/odstavenie-dietata/
Já zredukovala počet kojení přes den (obvykle jen cucla, jako dezert po jídle, jenže za chvilku zas cucla), ale nenásilně, základ byl pár dní být co nejméně doma, aby se nenudila, jak je zabavená na mlíčko si skoro nevzpomene. Teď kojím ráno, 2x přes den a pak 1-2x večer, v noci podle potřeby 1-3x, od prvního probuzení spí s námi, takže to nepočítám, prostě samoobsluha 😀.

baris
29. srp 2013

@datela já jsem nekolila, takže nemohu poradit přímo. Ale je to závislost. My jsme se šílené závislosti na cumlík zbavovali tak,že si Katuška vybrala dárek (kočárek - golfky), sebrala jsem všechny cumlíky a ze dne na den utla. Chvíli byl řev, ale přešlo to - chtěla raději ten kočárek 😀

Co se týče délky kojení - já to nikomu neberu, ale proč je v každé diskuzi řešeno téma délky kojení???? Znám často nemocné děti co byli kojené málem do 5 let a na druhou stranu děti, co ještě nebyly nemocné a nebyly kojené. 😝

datela
autor
30. srp 2013

@konidana
@aronek
@naomi6
@katyxq
@baris Holky,moc moc děkuji za podporu.Moc si toho vážím!Měla jsem obavy,že se do mě pustíte.Už tak to fakt hodně špatně beru,že nad odstavením přemýšlím.Kromě toho,že mě to bolí(mám úplně z těch zubů a tahání červené,nateklé,popraskané bradavky),je v tom i zdravotní důvod,ale to tady rozebírat nechci.Kdyby tyto věci nebyly,tak kojím klidně i 50x denně.Já jsem bojovník,ale jsou situace,kdy to dál nejde.Délka kojení se řeší a bude řešit.Tohle se nezmění

ivular
30. srp 2013

@baris Jestli to bylo myšleno na mě, tak se omlouvám za offtopic, ale nedalo mi nereagovat na desinformaci, kterou napsala Lindafr. A co se týče toho, že znáš kojené a přesto nemocné děti (a naopak) - samozřejmě, že i takové najdeš. Vždyť, jak známo, i zde platí gaussovo rozdělení pravděpodobnosti (viz výše).

datela
autor
3. zář 2013

@lindafr
@kitinka76
@ivular
@konidana
@aronek
@naomi6
@katyxq
@baris Ahoj holky,tak jsem nakonec zabojovala a kojení nevzdala.Našla jsem jinou techniku u které to nebolí a začala brát vitamíny a cítím se o dost lépe.Už nejsem taková unavená a tělo nestávkuje.Takže kojíme dál 🙂

lindafr
3. zář 2013

@datela To je fakt super, tak moc gratuluju 🙂

aronek
3. zář 2013

@datela super 😀 Hlavně když to vyhovuje oboum 😉

katyxq
3. zář 2013

@datela skvělé 🙂, jen koj, dokud to dítku i tobě vyhovuje

fram
3. zář 2013

@datela mě se teď poslední týden podařilo odbourat noční kojení, které mě už opravdu vyčerpávalo (budila se každé 2 hodiny). Denní kojení jsme ukončili tak, že malá přestala po obědě spát, a protože je zvyklá na kojení pouze v posteli, tak mlíčko nevyžaduje. Kojím teď jen při uspávání a ráno. Před pár měsící jsem ji zkusila v noci nedat a byl z toho zoufalý pláč, takže jsem v noci kojila dál. Před pár dny jsem znovu zkusila v noci nedat a říct, že je noc, mlíčko není a všichni spinkaj - párkrát fňukla a pak poslouchala jak pořád dokola melu - táta spinká, bába spinká, děda spinká, teta spinká.... až usnula. Asi 3 noci se budila po těch 2 hodinách, ale vždy si nechala vysvětlit, že je noc a spinká se. Poslední 3 noci se vzbudí jen 1-2, ale přitulí se a mlíčko už nechce a usne. 🙂

pisisvori
3. zář 2013

mě i v mém okolí se osvěčilo zalepit bradavky, maminka má bolístku , mlíčko není. Je to jen zvyk, dítěti už to nic nedává (kontak s 2 letým už můžeš nahradit povíáním tulením...nemusí u toho cucat tvoje prso, aby cítilo tvoji lásku a blízkost...🙂)., uvidíš jak se ti uleví.
@ivular kde je prokazatelně dokázané, že jsou kojené děti zdravější???? nebo, že ty co jsou kojené 3 roky jsou zdravější než ty kojené 8 měsíců????. Imunita je jen genetika jako vše ostatní, když má dítě geneticky danou dobrou imunitu tak je prostě zdravé ať kojené nebo ne a stejně tak i naopak.....gausova křivka nemocnýcha zdravých byla zcela stejná i v době ,kdy 90% dětí bylo na sunaru...a žádná studie nemůže tu dobu s tou dnešní srovnat, protože tehdy nejdli lidi tuny E ček jako posledních 20 let atd. atd...... 2-3 leté kojené děti mají např. velmi často nedostatek železa atd. atd.....Naopak dnes už se i z řad pediatrů objevují objektivní názory, že kojení matek alergiček možnost alergie u dítěte zvyšuje a ne naopak......prostě ten šílený kult kojení skončil a nastupuje zdravý rozum a tak se i pomalu ale jistě mění názory. A než mě někdo ukamenuje tak nepropaguju nekojení, kjila jsme sama do 12měsíců a večer a v noci do skoro 16m.

ivular
4. zář 2013

@pisisvori Ad "prokazatelně dokázané" 😉 - dle souhrnu, který jsem kdysi četla na mamila.sk se výší imunoglobulinů u kojenců a batolat zabývaly nějaké imunologické laboratoře tuším v USA. Nepamatuju si přesně názvy těch institucí, ale v tom souhrnu byly i odkazy přímo na tyto studie, tak by se to snad dalo dohledat.
Ad genetika - neslyšela jsem o tom, že by tvorba imunoglobulinů byla geneticky podmíněná. Mám dva příbuzné s těmito problémy, přičemž jejich rodiče ani potomci s tímto problém nemají. Nejsem ale odborník, musela bych to dohledat. V každém případě ale platí, že pokud by dítě mělo genetickou predispozici k nižší tvorbě těchto látek, o to větší význam by mělo kojit jej alespoň do zmiňovaných tří let.
Ad gaussova křivka - možná jsem to špatně vysvětlila, ale nejde o srovnání s historickými daty. Jde o statistiku, kdy dlouhodobě kojené děti mají vyšší hladinu imunoglobulinů v krvi, a tudíž trpí chorobami ovlivnitelnými těmito proteiny méně, než děti kojené krátkodobě či vůbec. Této statistiky se týkalo gaussovo rozdělení pravděpodobnosti, že existují nekojené děti s vělice dobrou imunitou a taktéž dlouhodobě kojené děti s velice špatnou imunitou. Snad je to teď srozumitelnější 😉
Ad nedostatek železa u kojených batolat - z výživového hlediska přestává být MM dostačující nějpozději kolem jednoho roku od zahájení laktace. Pokud by takto staré děti byly plně kojeny, je dost pravděpodobné, že jim bude chybět železo, zinek, vit. sk. B (zejm. B12), kreatin a další. Ale význam zejm. masozeleninových příkrmů snad nikdo nezpochybňuje.
Ad "objektivní názory pediatrů na kojení" 😉 - tak to by byla kapitola sama pro sebe. Já dávám víc na názory laktačních poradkyň.
Ad alergie - ano, vím, že v nedávné době bylo publikováno pár studií o "přenosu" alergií mezi matkou a dítětem a o objevu určitého tolerančního intervalu. I proto se nově doporučuje podávat určité alergeny už od čtyř měsíců.
Ad "šílený kult kojení" - to je myslím zbytečně emotivně zabarvený výraz. Bohužel vždy bude spousta maminek, které opravdu kojit nemohou. Ale myslím, že by ničemu nepomohlo lhát si do vlastní kapsy a tvrdit, že to na nic nemá vliv.