Kojím. Jak často, co a kolik jíst, abych se nepřejídala?

ivanas11
19. únor 2012

Prosím poraďte, jak jíst. Kojím co 1,5 hodiny (dcerce už je 3,5 měsíce) a mám tedy neustále hlad - což je asi pravděpodobné. Ale ráda bych pomalu shazovala kila, pomalu a přirozeně. Můžu si zmenšit porce, nepoškodí to tvorbu a kvalitu mléka, když budu jíst vše, ale méně než doteď? A tedy i zdravěji? Nezáleží víc na skladbě potravin než na množství? (já tedy myslím, že ano, ale nevím to jistě) Nechci držet žádné diety a tak, ale přijde mi, že jím celkem velké porce a často a třeba i velké svačiny, tak jestli nemám holt jen "vyžraný žaludek". Možná i proto přirozeně kojením nehubnu, protože jím víc, než je třeba. Ale mám takový divný pocit, že když se nenajím do syta, že vlastěn šidím to svoje mlíko 😅 .
Ráda bych proto i nějakou radu, tip na jídelníček, který by měl kojící stačit, třeba co na svačinu a tak, kolik toho sníst atd. Případně za jak dlouho bych si měla na menší porce zvyknout a takový hlad už nemít. A pokud by mi to doporučené množství nestačilo a žaludek si né a né zvyknout na menší porce, je to signál, že bych měla jíst víc kvůli mléku? Vím, že plno maminek jí opravdu dle zdravé výživy a tedy i mnohem méně jak já, ale bojím se udělat tu změnu právě teď, zda můžu. Díky moc 🙂 (i za přečtení takového románu 😝 ) Ivana

losice
20. únor 2012

ahoj, ja si nemyslim, ze mas zaludek "vyzrany", jak ty pises. Ja kdyz jsem maleho kojila, tak jsem vazne taky mela porad hlad a jedla jsem vetsi porce nez manzel, coz je teda az nepochopitelny. Normalne toho snim tak polovinu co on... Ale jakmile jsem zacala kojit uz jen malo, ten hlad se upravil, automaticky jsem najela na svuj stary rezim a jidelnicek, a s kilama to nic neudelalo (ale ja teda hubla desne hned po porodu, stres...)
Ja bych rekla, ze jestli jis sice vetsi porce, ale ne zadne hrozne kaloricke bomby, jen same smazene a cokoladu atd, tak by ses mela najist dosyta, poslouchat svoje telo. Eventuelne trochu zmencit porce a uvidis, co to s tebou udela. Ale fakt bych si hlidala spis slozeni stravy a ne mnozstvi, kdyz kojis tak intenzivne🙂

schnek
20. únor 2012

já bych řekla, že dlouhodobější a častý kojení je energeticky daleko náročnější, než třeba těhotenství. Dietu bych nedržela, porce neomezovala - bála bych se o kvalitu a množství mléka, spíš bych se snažila vynechat zbytečný cukry.

petaov
20. únor 2012

Ahoj, taky jsem ze začátku kojila tak intenzivně. Jedla jsem hrozně velké porce a všechno, na co jsem měla chuť. Hlavně mělo tělo nedostatek čokolády 🙂 Po půl roce plného kojení jsem se dokonce dostala na nižší váhu než před těhu aniž bych změnila jídelníček. Takže si dej, na co máš chuť, uvidíš, že za pár měsíců půjdou kila dolů samy. Někdo zhubne hned po porodu všechno, někomu to déle trvá. Na kojení je fakt spoleh, takže dříve nebo později určitě zhubneš 😉

mates22
20. únor 2012

Je to individuální a třeba já sem ten typ, co když kojí, tak vůbec nehubne, spíše naopak - a prý se s tím nedá nic dělat, říkal mi pan doktor. Rozhodně mi zakázal jakoukoli dietu nebo menší porce, jen omezit sladké a tučné, ale nevynechávat úplně, plus cvičit . A že prý budu muset trochu zabrat až dokojím ☹ . No chci to vidět, po dceři jsem teda nějak moc nezabrala...............

samson
20. únor 2012

tak já nejsem moc dobrý příklad já jsem kojila a po porodu jsem téměř nic nejedla - neměla jsem vůbec chuť k jídlu a šlo mi taky o to zhubnout - sice sobecké, ale hnusila jsem se sama sobě. Byla jsem převážně na ovioci a zelenině. A kojená byla malá do 15 měsíců

pejtho
20. únor 2012

Mě tedy šli kila dolů sami hned po porodu. Mám dceru 7měsíců, stále kojím a mám pocit, že jím snad 24hod denně 🙂 Pořád mám hlad a chuť na sladké. Naštěstí na váze se to neprojevuje. Důležitý je i pohyb-nic náročného. Ale já každý den chodím cca 5-10 km s kočárkem(dle počasí) vynechali jsme jen v těch mrazech, ale jinak od porodu pravidelně každý den chodíme. Je to lepší než nějaké diety. Tělo si teď samo říká, že má něčeho nedostatek a proto ten hlad...
Asi se nic nestane, pokud v případě hladu zakousneš nějaké ovoce, jablko, jogurty. Určitě je důležité jíst zdravě, ale porce si asi neomezuj.

marketnieuw
20. únor 2012

@ivanas11 myslim, ze mensi porce si klidne muzes dat ... jez tak, abys nemela hlad, vyvazenou stravu... a pokud bys mela dojem, ze mas neceho nedostatek, tak si porid nejaky vitaminy pro kojici matky
a hlavne hodne pit!

asus
20. únor 2012

ju tak neboj to zhubneš později ja taky kojila , a na vše sem měla chut hlavně sem ujižděla na sušenkách a čokoládách,ptala sem se doktora a řekl že je to normálni tělo si prý řekne na co má chut,kojim ještě dnes sice už jen ve 4 ráno a v 7 rano ale kojim .už take hodlám přestat ale jde to blbě malá se nechce vzdát mateřinky a UM nechcem tak testujem kravské mleko s ruznýma příchutěma 😉

andelka
20. únor 2012

Já taky zhubla při kojení, plném (po 1,5-2h)...při odstavování jsem to zas přibrala zpátky 😅 ale já to nějak moc neřešila, váha byla ustálená a hubnout se mi nechtělo, navíc jsem pak byla zase těhotná, tak co.
Pamatuju si, že ze začátku jsem mívala hodně hlad v noci a zabírala na to ovesná kaše k večeři. ráno jsem si dávala rohlík a smetanový jogurt. Obědy klasické "neškodné" - zeleninové polévky s různou zavářkou, na druhé hlavně dostatek masa, přílohy, omáčky...člověk byl ráda že může jíst vůbec něco solidního. K večeři obyvkle pečivo se šunkou nebo sýrem nebo tu kaši. Sladkosti jsem jedla taky, oplatky, musli tyčinky...oželela jsem sladké pečivo, maximálně tak něco z listového těsta. Bála jsem se nadýmání, s malým jsem si zkraje dost užili.Taky ovoce po troškách, aby to malého neosypalo nebo tak. Ale zkoušela sjem od 3-4měs. skoro všechno, bylo zrovna léto.
Cvičila jsem jen takové jednoduché cviky na šestinedělí, a pak hodně kočárkování, že.

neu.sona
20. únor 2012

Já tedy musím říct, že jsem nějak extra velký hlad neměla. Za mě tedy svaté kojení o proti těhotenství. To mám hlad pořád 🙂. Kojila jsem 10 měsíců, z toho 7 plně. Jedla jsem, co jsem chtěla, hodně ovoce, zelenina a kila jsem shodila bez snažení do jednoho roku. Je tedy fakt, že jsme chodili na mega procházky.
Já tedy nabrala v těhu ale 25 kg a v porodnici nechala asi půlku, takže jsem pak schazovala docela hodně a bylo jasné, že při kojení to nebude hned, ale půjde to pomaleji, aby to neovlivňovalo mlíčko.
Já bych se být Tebou v jídle moc neomezovala, ale nejedla bych takové věci, které se stejně moc jíst nemají... Colu, sladké, koblihy, vysočinu, brambůrky atd. podobně.
Hodně bych se snažila jíst tmavé pečivo, zeleninu, ovoce, mléčné výrobky,hlavní jídla, abys měla v poledne teplé jídlo. A večer po té šesté bych se snažila nachystat jen třeba zeleninový či ovocný salát...

teerka
20. únor 2012

\já jsem po plném kojení byla na své váze cca za 4 měsíce. A to jsem přibrala 22kg. Jedla jsem pravidelně a především kvalitně. Kvůli kojení a prdíkům jsem úplně vysadila pečivo, knedlíky... Jedla jsem hodně zeleniny, hovězího, rýži, brambory. Mléka jsem měla dost i přez to shození. Hodně jsem pila cca 3litry. Já si myslím, že je lepší si dát místo smetanový omáčky s 6 knedlema kus masa se zeleninou. Místo rohlíků s máslem raději silnou polévku. Mléčko teklo samo a kila šli dolů. To byla moje dietka

anidomi
20. únor 2012

já mám opačnej problém.. To už musí bejt,abych měla hlad.. A od tý doby, co Domísek zkouší baštit i něco jinýho,tak je to ještě horší.. Mám teď o 6kg míň,než před otěhotněním.. Z porodnice jsem šla na svejch a teď tohle.. Sama sobě se přestávám líbit,ale neudělám nic,i když se nám snažim vyvařovat 'bomby'-omáčky,výpečky,hustý polívky.. Nemáte spešl návod,jak přibrat?(otěhotnět nechci :D )

zdezli
20. únor 2012

No ja nevim - u Natalie jsem zhubla na svou puvodni vahu behem 3-4 mesicu v podstate jenom kojenim, u Misi bojuji jeste ted asi s 5kg, ato ho kojim mnohem dele, nez jsem kojila ji. Mam takovy pocit, ze u druheho ditete uz jen to kojeni jako takove na hubnuti nestaci a pohyb, ktereho, jak dobre vim, mame obe dost uz jen litanim kolem tech dvou, taky ne. Takze omezit sladke a zbytecne tuky urcite. Porce bych ve tvem pripade uplne neomezovala, protoze s pocitem hladu budes asi i vice nervozni, a to ted se dvema malymi detmi nepotrebujes 😉

raada
20. únor 2012

Ivi, to je těžké, každý to má dané tochu i geneticky, já jela z porodnice s původní váhou, měla jsme tuším 2 kg navíc a ty jsem vykojila během pár dalších dní, ale po porodu sama vidím, že to tělo se chová jinak, má tendenci si dělat zásoby 😖 dřív jsem jedla bez omezení vše a pořád a teď, když jsem se přes Vánoce nehlídala, přibrala jsem 5 kg a nemůžu se jich zbavit...A je mi jasné, že po druhém těhu to bude havárka🙂 Já být tebou bych ale teďka nic nehrotila, užívala si kojení, poslouchala své tělo, samo si řekne, co potřebuje...jen bych vyloučila obecně nezdravá jídla, smažené, uzeniny, sladkosti, přidala bych hodně ovoce, zeleniny, celozrnného pečiva a hlavně hodně pila, tím budeš mít dost mlíčka a budete spokojené s Adélkou obě dvě🙂

veruska007
20. únor 2012

Ivi, já byla vždycky boubelka, před prvním těhotenstvím jsem přibrala z ničeho nic (hormonálnlí nerovnováha) 20 kg během tří měsíců... v těhotenství jsem přibrala málo, po porodu jsem hodně sportovala, chodila denně svižně přes 10 km na procházky, jedla více méně jen zeleninu a ještě jsem 5 kg během kojení přibrala. Teď jsem v posledním těhotenství přibrala jen asi 5 kg a od porodu mám pořád šílený hlad, jím od rána do večera, co mě napadne, klidně sladké a nezdravé a mám dole víc než 10 kg. A to teda necvičím vůbec... tož nevím, co Ti poradit. Moje maminka tvrdí, že při kojení pokud málo jíš, tak hubne i miminko, že to má vyzkoušený... tož nevím. Já nechápu, proč jsem s prvním dítkem nehubla a teď jo. Akorát když jsem chtěla zhubnout mezi tím, tak mi pomohlo jezdit každý den hodinu na rotopedu... to jsem docela zhubla 😉.

llluckaaa
20. únor 2012

Ahoj, coby kojící matka by ses určitě měla řídit zásadami zdravé výživy a přijímat o cca 2000 kJ energie a o 15% bílkovin více než nekojící. Těžko odsud posoudit, co způsobuje tvůj hlad, jestli nedostatek stravy nebo její chybné složení. Jestli si chceš být jistá, tak si propočítej, kolik jakých živin za den asi tak příjmeš a porovnej to s doporučeními. Kdyby sis o požadavcích na výživu kojící matky chtěla přečíst víc info, tak mám doma okopírovaný článek z knížky a můžu ti ho poslat emailem (jestli chceš, napiš si o něm přes IP).

karafiatek
20. únor 2012

Dokud kojíš a tak často, tak kilogramy neshazuj. Co kdybys pak ztratila mléko. Já taky kojím, už 4. měsíc, nějaké kila mám navíc, není to ale na mně až tak vidět. O dietu se nepokouším, protože chci kojit co nejdéle. U prvního dítětě jsem byla chudá už při příchodu z porodnice a nebylo to dobré. Byla jsem slabá. Nyní si držím stabilní váhu, jím vlastně pořád stejně, jen do sebe navíc soukám čokolády, mám hroznou chuť na sladké. A taky hodně piji tekutiny, je to dobré na tvorbu mléka. Se shazováním kil počkám do doby, kdy přestanu kojit. Anebo si ta 4 kila navíc možná nechám, manželovi se takto líbím.

meleri
22. únor 2012

ahoj ja pri kojeni nemohla ube zhubnout a ted podruhe to jde velice pomalu. pokud te to opravdu trapi sla bych na to hodne pomalu, jist proste dobre, zeleninu maso, nudle nebo brambory, ale treba trosinku mensi porce...me osobne pomohlo ynechat sladke ale to jde pri kojeni blbe 😀 atrosku omezit chleba. a snazit ses prochazet, chodit treba plavat, na kolo, ale ne se sedrit ono pak je mlika min kdyz to clovek prehani...nekdo pri kojeni krasne hubne sam moje zkusenost je ze uplne jsem zhubla az jak jsem prestala kojit a ted podruhe to jde taky blbe....

comadreja
5. dub 2016

Ahoj ženy, chtěla bych obnovit tuto otazku.. Jak jste jedly vy, ktere jste kojily dlouho, mely dost mleka a hubly? Dekuji 😊