Kojím vždy déle než hodinu. Máte tip co s tím?

feather
14. únor 2009

Potřeboval bych poradit.

Jsem čerstvou maminkou, mám doma kloučka, který bude mít 3 neděle. Zřejmě máme trošku problém s kojením. Nejprve jsem se nemohla rozkojit, ale to se spravilo. Bohužel se Dan neumí pořádně přisát k bradavce a tak kojím přes košíčky...
Dan je schopný u prsa vydržet i hodinu a půl a pořád saje... Jsem ráda, že mu "chutná", ale bojím se, aby mu nebylo špatně - hodně potom ublinkává (někdy i nosem) a přijde mi, že ho bolí bříško. Na druhou stranu pokud ho od prsa "odstavím" dříve jak za hodinku tak se vzteká a je schopen prořvat hodinu i déle....někdy i do dalšího kojení.
Tudíž si neodpočine ani on a ani já.....

Nějak nevím co s tím.... ☹ Nemáte někdo podobnou zkušenost nebo tip, co s tím??

Do poradny jdeme až ve středu - určitě se na to chci zeptat, jen jsem si říkala zda mi na Koníkovi někdo neporadí.

Předem moc děkuju za každý tip 😉

aneta15
14. únor 2009

Ahoj feather,

nevím jestli Ti poradím, když jsem byla v porodnici tak jsem kojila jako Ty porád 😠 a taky přes kloboučky, pak mi obvodačka řekla, že mám kojit nejdéle 15 minut jnak, že si dítě zvykne a bude mě mít místo dudlíka, když jsem jí řekla, že pořád saje i po půl hodině, tak mi řekla, že sát bude, protože je savec a má to daný od přírody 🙂 tak jsem jí poslechla a v pohodě pak jsem to dokonce zkrátila na 5 minut z jednoho a 5 minut z druhého prsa, malá mi krásně přibírala a když mi blinkala tak jsem kojila jen 8 minut, takže uvidíš jak Ti bude přibývat na váze, já jsem si malou chodila vázit k doktorce každý druhý den, abych měla jistotu, že ji to stačí a neubývá, ted má 7 kilo a jen kojím, a ted poslední dobou kloboučky vůbec nechce, mám ploché bradavky, tak si je vždycky klouboučkem vytáhne pak ho vyplivne a pije 😀

tvarohacek
14. únor 2009

nechceš zkusit zavolat laktační poradkyni? 😉

aneta15
14. únor 2009

jo a s tím blinkáním jsme to měli je přepitej, zkus mu nutit dudlík, chce to trpělivost, malá z toho přepíjení měla koliky - prostě jsem jí chtěla doprát 😀

kacka.va
15. únor 2009

jojo, říká se, že co si nevezme dítě do 15 minut, tak pak už si nevezme a jen chce být přisáté, nám říkali, že třeba půl hodinky je ještě tak nějak ok, než se pořádně naučí sát, ale jakmile je starší, tak ho nechat fakt tak tu čtvrthodinku. Já s tím naštěstí problém neměla, malá od narození pije tak 10 minut.
Jinak my taky blinkali i nosem a nemyslím, že je to přepitím, my blinkali ne hned po kojení, ale třeba za půl hodinky.

dukie
15. únor 2009

feather: No já mám s dlouhým kojením tuto zkušenost:

Náš Toníček taky vyžadoval dlouhé kojení (cca 40 - 45 minut), po odstavení vždycky začal velmi brzy (po 5 - 10 minutách) plakat. Já myslela, že má prostě hlad, že to není schopen vysát, že mám mlíčka málo a kdovíco ještě. Byly mu zrovna 3 týdny, takže jsem si myslela: "Růstový spurt, musím to vydržet". A ejhle... ukázalo se, že to byl zánět středního ucha. Bolelo ho to a proti bolesti mu pomáhalo uklidnění u prsu... (oproti všem teoriím, které tvrdí, že když má miminko zánět ouška, tak špatně baští, nechce sát, protože právě to sání mu způsobuje velikou bolest).

No a o pár týdnů později se to opakovalo, ovšem pro změnu se ukázalo, že jsou to koliky (později se projevovaly jinak, ale to už je zase jiná kapitola. Začalo to prostě takhle). Vysvětlení lékařky: Bolí ho bříško, sání ho jednak uklidňuje, druhak se to automaticky v bříšku všechno pohne, takže ty bubliny, které ho zrovna tlačily, můžou přestat tlačit atp.

Rada z mých dosavadních zkušeností:
1. ujistit se, že dítě opravdu celou tu dobu saje (třeba zapůjčením váhy a převážením každých 15 minut sání...).
2. ujistit se, že je jinak v pořádku (tj. jestli ho netrápí něco jiného - viz. výše popsané chyby "prvomaminky", kterou to ani nenapadlo...).
3. pokud celou dobu saje, pak ho nechat (prý malá miminka opravdu někdy potřebují takhle dlouho sát, ale mělo by to být do 45 minut, pokud je to déle, je třeba to řešit s lékařem... starší - zkušení - kojenci pak zlvádnou kojení kolikrát třeba i za 3 - 5 minut... už prostě vědí, jak to mlíčko dostat z prsu co nejrychleji), ale dodržovat co největší (nejlépe ty tříhodinové) přestávky od počátku jednoho kojení k počátku druhého kojení, protože trávicí trakt si potřebuje trošku oddychnout. Podle lékařky z dětské nemocnice v Brně, kde jsme byli počátkem roku kvůli jiným gastroentorologickým potížím, je velmi důležitá pravidelnost ve stravování, protože pak může dojít právě k tomu ublinkávání, bolestem bříška atp.

A k ublinkávání... pokud je to nějak víc, určitě to řeš s dětskou lékařkou. Ublinkávání je u miminek běžné, ale důležitá je otázka míry... může se stát, že miminko ublinkává víc, pak to může dojít i k tomu, že špatně prospívá atp. A dá se to řešit, jsou přípravky, které pomůžou zahustit mlíčko v bříšku, takže miminko pak neublinkává tolik atp. Ale to už jen tak v poznámce pod čarou 🙂 , důležitý je pro Tebe asi teďka to kojení, aby nebylo non-stop...

Držím pěsti. 😵

sharon2
16. únor 2009

ahojky, souhlasím s dukie....
......mimi může mít nějaký zdravotní problém, často se takhle uklidňuje u těch kolik.Pak je to začarovaný kruh - uklidní se jen u kojení, ale ještě nemá strávené mlíčko, do bříška se dostane další a takto zase vyvolá další bolení. Pak je důležité opravdu dodržet ty 3hodiny mezi kojením a třeba zkusit nějaké kapičky.

.....takhle malá miminka můžou sát i déle než 15min. Já ze začátku kojila přes hodinu - mám taky ploché bradavky, a jak byla prsa nalitá, tak mlíko sice teklo všude, ale jí se to špatně chytalo a sálo. Kolem 5 - 6 týdne se to ale spravilo a kojení se nám zkrátilo na 5 - 10 min. podle velikosti hladu 🙂

k ublinkávání - zeptej se dr, ale naše Juli blinká doteď a má dny, kdy neustále převlékám, protože je poblitá od hlavy až k patě a ještě nahodí i mě (nevím jak to dělá, ale plínku většinou úspěšně přehodí 😀 ) a dr mi na to řekla, že pokud prospívá, tak není důvod to nějak řešit, že děti blinkají. A vzhledem k tomu, že ji chci ušetřit nepříjemného vyšetření, tak jsem se rozhodla, že počkám do půl roku, jestli se to s příkrmy nezlepší.

berenika39
16. únor 2009

ahoj, taky si myslím, že se u tebe jen cítí dobře, uklidnuje se. opravdové sání a polykání takovou dobu by ho unavilo, to by asi nevydržel - ale nechci podcenovat 😀 😀 . Nechceš zkusit nechat ho pít 10 min z jednoho, 10 min z druhého a pak ho něčím zaměstnat, zabavit,pak spinkání a pak teprve zase papání? Po kojení se sním zvedni, vezmi ho na tygříka, ponos po bytě, změn místnost...cokoliv.

sharon2 - zlepší! jak já se těšila na přkrmy, a naštěstí malej taky, začal se sápat na jídlo, přesně si řekl, že už je ta doba, tak od konce pátého měsíce jíme a neblindíme!!!!!! jen výjimečně, a to když moc blbnem na bříšku. A mléko používám NOVLAC AR, ale ty asi ještě kojíš....tak vydržať 😀 😀

eppik.m
17. únor 2009

feather: teorie ríká že díteti stačí 10 - 15 minut k tomu aby se nasytilo, pak te už jen pouzívá ako zivý dudlík a myslím že do budoucna si s tím pekne skomplikuješ život ... z praxe vím že to Míšovi stačilo (plus mínus nekdy i déle) a kolik vypil zjistíš když budeš Daníka vážit pred kojením a pak po nem 😉

feather
autor
18. únor 2009

Všem moc děkuju za rady a postřehy.

Nakonec jsme byli v pondělí v poradně a doktorka shledala, že nemám dostatek mléka a tak přikrmujeme. Daníkovi to stačí a je z něj spokojené dítko 😉 Prý nemám věšet hlavu, podle doktorky se ještě rozkojím - tak uvidíme.
Hlavně, že je Daneček spokojený!!!

onlika
18. únor 2009

feather - ako dr. zistila, ze mas malo mlieka? Lebo mne to povedala tiez, vazila ho pred a po kojeni u nej, ale nebola to pravda. Tiez som zacala prikrmovat a maly pribral za tyzden skoro 500 g, tak sa prejedal. Tak som Nutrilon stopla a maly pribera dalej a dost, uz ma 6 kg. Skus kojit max. 45 min, striedaj prsia a koj najskor po 1,5 hod od zaciatku predchadzajuceho. Mne velmi pomohly stranky www.kojeni.net, najdes tam vsetko 🙂. To UM obmedzuj, aby sa nestal opak a Ty si o mlieko neprisla. Ked tak si kup vahu a vaz pred a po kojeni, aby si vedela, kolko vypil. Ale aby Ta to zas zbytocne nestresovalo. Dolezity je klud, viem z vlastnej skusenosti 😉. Tak drzim palce, nech Ti to dobre dopadne

feather
autor
18. únor 2009

Onlika - já jdu s malým do poradny v pátek, tak uvidím kolik přibral. Jinak 500g za týden mi přijde docela dost.... Doktorka mi ho taky v poradně zvážila před a po kojení.....tak nevím 😒

Snažím se zůstat v pohodě, ale raději bych ho plně kojila. Díky za tip na stránky, určitě se na ně podívám.

Je pravda, že váhu nemám - možná by se vyplatilo do ní investovat, abych věděla kolik malý vypil jen kojením. Pouvažuju o tom.

Ještě jednou díky 😉

fiallinka
18. únor 2009

feather: ahoj, neboj, u nás to bylo to samé, byl u prsu pořád a přitom se ze začátku blbě přisával...ale když jsem ho oddělala, tak řval... a kdykoliv jsem ho přiložila, tak pil hodně... byla jsem z toho na větvi, taky do toho blinkal a řval...ALE doktor říkal, že mu mám dát, když chce, ale taky mne upozornil, že sice nevadí, když tam bude často, ale rozkouše mi bradavky a bude mne to bolet, že stejně pije jen prvním pár minut pořádně... no takže jsem ho začala třeba po 15 minutách oddělávat, ten řev byl stejně pořád...a vzhledem k tomu, že hodně přibíral(300g za týden, to je fakt dost), tak to řvaní nebylo hladem, ale prostě něčím jiným, možná takové ty koliky bez příčiny... a hlavně, závěr zní, že po čase, někdy v třetím měsíci, začal malý být u prsa mnohem míň, prostě se dokázal napít víc naráz a stačilo mu to, a už se to spravilo úplně. Ale byl to dost dlouho boj...

Otázka je, jestli ti dobře přibírá - jestli jo, tak to s tím příkrmem fakt nepřeháněj, protože čím míň bude malý pít od tebe, tím míň budeš mít mléka, i když to vypadá úplně naopak. Já jsem s tím bojovala fakt hrozně dlouho, ještě teď mám pochybnosti, ale přibírá fakt dobře...

feather
autor
18. únor 2009

Fiallinka: já jsem s ním právě byla v pondělí v poradně a od minulé středy (11.2) nepřibral ani gram, proto ty příkrmy. Na druhou stranu ani nezhubnul a udržel si svojí váhu, takže přeci jen něco spapal.
Teď jdeme v pátek na zvážení a moc doufám, že malý přibral.

Nevím zda není problém v tom, že kojím přes košíčky a tak je to pro něj více námahy. Narodil se v 38+3 tt a porodní váhu měl 2940 gramů. K bradavce se mi nechce zatím přisát (vždycky mi jí jen tak "ošmrdlá" a zase pustí), ale pravidelně to na něj zkouším a snad se to časem poddá....uvidíme, možná až trošku povyroste.

marselina
18. únor 2009

s kojením jsem měla stejn problém,tobík jak v porodnici tak i doma asi první 3týdny pořád jenom jedl,přibíral pěkně 0,5kg co 2týdny,řipadalo mi že nedělám nic jiného než jen kojím,byl také u prsa i hodinu až už mě to bolelo.po těch 3týdnech se to upravilo,malý spinká i 4hodinky a noci taky krásně spinká.
tak že určitě nevěš hlavu,ono se to upraví a nebude malej pořád tak dlouho sát

onlika
19. únor 2009

no na zaciatku je to kojenie fakt boj 🙂. feather, ake mas klobuciky? Ja som mala od medely a tie boli fakt dobre. Ta vaha by sa Ti asi oplatila, ked Ti nic nepribral, aby si vedela kolko prikrmu mas dat. Ja som si tiez kupila, uz ju nepuozivam, len tak normalne na vazenie, ked chcem vediet, kolko ten moj maly cvalik zas pribral 🙂
tie stranky urcite prestuduj, ja som zvladla kojenie aj vdaka nim, fakt mi pomohly. Tie mi ich tu niekto odporucil.
Tak sa drzte, mas este naozaj male miminko, snad sa Ti este podari rozkojit a potom to uz bude v pohode.

feather
autor
19. únor 2009

Onlika: kloboučky mám od Aventu. Jak dlouho jsi kojila s kloboučky?? Nebo s nimi ještě kojíš??

onlika
19. únor 2009

ja som ich pouzivala kvoli rozpraskanym bradavkam, maly mi ich do krvi "rozhryzol" v porodnici. Takze u nas to bolo len cca 2 tyzdne. A ked som sa pytala dr., ci mu to netecie horsie cez klobuciky, tak povedala, ze naopak, ze to je vraj pre nich lahsie.
Este som Ti chcela povedat, ze vaha sa da aj pozicat, skus kuknut na nete.

feather
autor
19. únor 2009

No vidíš a moje DL trvdí, že mu to přes kloboučky tečé hůře a pro se tak vzteká.... Když ho tak při tom kojení pozoruju tak mi taky přijde, že mu to jde parádně a mlíčko mu teče. Tak vážně nevím....asi co doktor to názor 😒

Na váhy se určitě podívám. Zítra jdeme opět na převážení do poradny, tak uvidím jestli a kolik přibral.

onlika
19. únor 2009

mne to pripadalo, ako by sa mu v tom klobuciku to mlieko zhromazdilo a potom to tieklo lepsie. Tak neviem 😕

luciusj
1. dub 2017

Marečkovi bude 6 tydnu a pravdepodobne se nam upravila doba kojeni ... Nekdy jsme kojili hodinu, pak sem to omezila na 45 min, pote na 30 min. Dnes se mi zacal poustet po 10 -20 minutach ... je to v poradku?? Kojime vzdy z jednoho prsu na stridacku ... Prirustky mame nadstandardni a spat vydrzi dve hodky a nekdy i pet ...

A co s prsy ... jak sme kojili dlouho tak se mi delalo hodne mleka ... ted si uz vse nevysaje a me tvrdnou a boli prsa ...
Odsavat nechci, ptz se bojim ze to problem nevyresi a dost mleka se mi bude delat porad ...

jipe
1. dub 2017

Ahoj, rodila jsem 38+4, porodní váha malého 2900g, přisát se odmítal, takže kloboučky. Já teda používala od medely. Ze začítku mlíko veškeré žádné, v porodnici dokrm UM, doma prvních 14 večer taky dokrm UM (ne vždy). Střídala jsem prsa po 10 minutách a někdy i po hodině kojení řev. Po 14 dnech převážení, přibíral krásně, takže jsem mu nacpala dudlík a byl klid. Někdy cca ve 2,5 měsících se mi podařilo kloboučky odbourat a kojení se z průměrných 40 minut zkrátilo na 10. Nakonec jsem kojila 13m.
Na tvém místě bych nekojila déle jak 40 minut, střídala prsa, případně polohy a pokud potom nevezme dudlík a bude řvát, tak dala UM. U vás je problém, že nepřibírá :( To kojení u dr.nemusí nic vypovídat, taky nejíš pokaždé stejně velkou porci. Nasad kojící čaje, caro, dej si birell (to u nás pomáhalo na 200%) a koj často, klidně po 1,5 - 2 hod. Laktační poradkyně ti poradí zahodit koboučky a vlézt si s dítětem nahá do postele, ale já na jeho řev opravdu neměla nervy, časem jsme se těch kloboučků zbavili v klidu

jipe
1. dub 2017

@luciusj ano, čím jsou děti větší, tím rychleji jsou schopné se napít. Zatvrdliny rozmasírovat v teplé sprše aodstříkat do úlevy