Kojit či ne? Marodí tak děti míň? Spí dýl?

lilourich
30. dub 2007

Ahoj holky 🙂 nenašla jsem přímo tohle téma někde v diskuzi, proto se ptám: Jaký na to máte názor? Kojené děti prý míň marodí, ale skoro do dvou let kojené dětí mých kamarádek, stejně normálně marodí. Pokud jste některá přestala kojit, spali vám děti dýl? Mě spí malej v noci 8-9 hodin, ale zato ve dne, by nejradši byl každou hodinu. Vadí mi, že si sám určuje, kolik toho vypije, a pak mi usne i při vším buzení na ruce, a za deset minut se vzbudí. Přijde vám lahev a vše okolo ní rychlejší jak kojení? Navíc jsem docela koukala, ale v tomhle čísle časopisu "Zdravý život" z lékárny dokonce píšou, že pokud je zastavená funkce vaječníků, což je při kojení, tak probíhá řídnutí kostí, stejně jako po přechodu 😲 Takže sice kojím, ale pořád si kladu otázku, jesti to má nějaký velký smysl.

musko
13. kvě 2007

Ahojte!
Súhlasím s gedren a mracik, my kojíme stále, a malý sa po tričku nesápe - je to na Vás ( keď je dieťatko vačšie), ako si to určíte. My kojíme na kresle v obyvačke a v spálni pred spaním. Do 6 mes sme kojili á 3 hod, de-noc, ale v obd. rastového špurtu ajá 1,5 hod - deň-noc. Tiež tu nikoho nemáme, kto by nám pomohol, opravujeme a prestavujeme barák, ale zvládame to. Snažím sa uľahčiť si prácu v domácnosti, ako sa dá, zapojiť partnera - našťastie nenamieta, obedy berieme zo školky, takže tak. Rozhodne som za kojenie, pokiaľ človek može a má dostatok mlieka - aspoň do 6 mes. Nepáči sa mi, čo robia v niekt. porodniciach ešte teraz - že sa riadia podľa tabuliek - myslí, že kažé mimi je iné a vie, kedy má dosť a priberá individuálne.

helik
15. kvě 2007

musko, souhlasím, do těch 6 měsíců je kojení fakt dobrý, já kojila jen tři..... ale moje kamarádka se taky snažila malýho za každou cenu jen kojit a on jí za nějaký čas přestal přibývat na váze a naopak ubýval. Prostě to někdy nejde. ☹

lilourich
autor
15. kvě 2007

holky, tak náš naštěstí, i při těch problémech přibývá krásně. Má už okolo 7 kg 😀 tak aspoň že tak.......

listicka20
25. srp 2007

Ahoj holky, diskusi jsem si pročetla (sice teda až po pár měsících), protože mě už dlouhou dobu zajímá, proč někdo upřednostní umělou výživu. Samozřejmě teda kromě důvodu, že sám kojit nemůže. Zatím mi teda ty argumenty nepřipadají dostatečné (my jsme taky na Sunaru vyrostli a žijem nebo že je to pohodlnější - neumím si představit, co je pohodlného na věčné sterilizaci lahví, míchání, ohřívání...) Jak tady někdo psal, že v cizině se kojení neřeší, tak aspoň za Anglii musím říct, že to není pravda, naopak se tady doktoři snaží o osvětu, všude se píše, že výzkumy ukazují na jednoznačnou prospěšnost kojení (asi by si to nevycucali z prstu...) Kromě toho mi připadá, že je to jedna z mála věcí, která nám zbyla z přírody. No, uvidím za dva měsíce, možná pochopím protinázory, ale zatím doufám, že budu mít dostatek mlíka a budu kojit aspoň těch doporučených 6 měsíců...

mikca
25. srp 2007

listicka, já myslím že i u nás je ta osvěta na vysoké urovni, ale holt některé maminky to ještě nepochopili, ale myslím že je to menšina...doufám. argumenty, že to nemá vliv na zdraví kojence a posléze na jeho budoucí život mi přijdou dost trapné...jak říkáš přece si to ty odboorníci nevycucali s prstu že.

matysi
25. srp 2007

Ahojky, koukám, že jsem tuhle diskuzi objevila taky brzo 😀 Zrovna nedávno jsme se bavily s kámoškou a přemýšlely, co vede maminy k tomu, aby vůbec nezačaly kojit nebo přestaly kojit třeba po měsíci? Samozřejmě, pokud jsou nějaké zdravotní problémy apod., tak to chápu... Ale nedokážu pochopit, když někdo řekne, že by si zkazil prsa, že by nemohl jíst co chtěl, nemohl od mimina odejít atd. Myslím si, že kojení je úžasná věc a těch "pár měsíců" se dá vydržet bez večírků a fazolí 😉 A pěju chválu na www.kojeni.net, kde je moc milá paní poradkyně a spousty užitečných rad!

listicka20
25. srp 2007

mikca, já to nemyslela tak, že u nás ta osvěta není, ale kdosi tady psal, že naopak u nás v Čechách se to moc řeší a v cizině že je to každýmu jedno, tak jsem jen chtěla říct, že ani v cizině to doktorům jedno není... Jinak jsem ráda, že na to máš podobný pohled.

gedren
25. srp 2007

Vetsina nekojicich nekoji proto, ze s tim mely vetsi ci mensi problemy - a pak je samozrejme jasny, ze si musej nejak zduvodnit, ze kojeni neni dulezity, protoze jinak by jim chuderam z toho siblo a mely by trauma, ze jsou spatny matky.

Pak znam dve maminy, co dobrovolne nekojej, jedna je takova, co udela, co ji chlap rekne, a ta se bala, ze si zkazi prsa (ona je cvok, v tehotenstvi dieta a tak), no a druha ma uz jedno vetsi dite (ale jeste taky docela maly) a dosla k zaveru, ze by to s kojenim druhyho mimca nestihala, tak si hned nechala pichnout injekci na zastaveni laktace a jede na flasce.

dasap
25. srp 2007

moruso, i kdyby se to v zahraničí nijak neřešilo tak to ještě neznamená, že je správné to neřešit🙂
já bych naopak řekla že v mnoha kulturách je kojení naprosto smozřejmé

mikca
25. srp 2007

ježiíííš omlouvám se za chyby fujjjj 😠

gedren trefila jsi to přesně, jsou to pouze výmluvy 😀

sokolka
25. srp 2007

Já jsem stoprocentně pro kojení. Nejen že je to podlnější, ale také je to pro dítě i pro vztah dítěte s matkou to nejlepší. Kamarádka bydlí ve Španělsku a také tuto otázku řešila. Nakonec se rozhodla že kojit bude a všechny maminy tam na ní koukaj jak na blázna a rozmlouvají jí to, protože tam je moderní nekojit. Prý aby si nezkazily prsa 😒

dhav
25. srp 2007

Ahoj maminy, tak můj názor je jasný...kojit, kojit, kojit!!!
To, že je to nejlepší pro dítě, je jasný, ale i to že nemusím nic vyvařovat, je to hned po ruce, ohřaté, a bez jakýkoliv bakterií....JEN KDYBYCH TY BRADAVKY NEMĚLA TAK ROZKOUSANÝ A CITLIVÝ. Už jsem zkusila snad všechno vodku s tvarohem na horkost, potírat bradavky mlíčkem, bepanthen,řapík, ale nějak nezabírá nic,asi to bude taky tím, že se mi nestačí zahojit a už přikládám znovu....KDYBY JSTE NĚKTERÁ MĚLA NĚJAKOU ÚČINOU METODU, TAK BUDU RÁDA, KDYŽ MI JÍ PROZRADÍTE.

lenkazdenek
25. srp 2007

Ahoj,sice ještě vlastní zkušenosti nemám,ale já osobně jsem mateřské mléko nikdy neochutnala a nják závažnějc nemocná jsem nebyla ,ale osobně bych si strašně moc přála kojit aspoň prvních půl roku(no třeba pak budu mluvit jinak 😀 )

poupe
25. srp 2007

Ja teda kojim, beru to jako samozrejmost,nikdy by me nenapadlo prestat pro svou pohodlnost,samozrejme,ze mi nekdy place a nechce se prisat,ale vzdy se to upravi a jedem dal,nekdy se sebe ptam proc mi taky nespi celou noc,jak se pise,ted pribrala za mesic jen 340g,taky se ptam proc ne vic,ale zase je dulezity ze pribrala.Nekdy jsou problemy s kojenim,ale clovek se snazi kvuli tomu malymu je prekonat

mikca
25. srp 2007

ahoj dhav 🙂 , zkus víć kojit z jednoho prsa a mazat tím bepanthenem, stačí 6 hodin klidu a hojí se to krásně, mám to vyzkoušené. já vím že je těžké nekojit z jednoho prsa šest hodin, ale zkus odstříkavat a dávat to třeba stříkačkou,

můj manžel byl taky odchovanej na sunaru a ve 14 letech šup cukrovka 1. typu a to jí nikdo v rodině neměl 😠 !!!!!

anatanka
25. srp 2007

To je zajimava diskuze. Pravda je, ze toto taky trochu resim. Vim, ze je to ode me sobecky, ale kojeni me taky moc nebavi a nejradsi bych presla na lahvicku. Uz jen kvuli tomu, ze mala hodne trpi na prdiky a prijde mi, ze deti na UM s tim takove problemy nemaji. Jsou ji dva mesice a kojeni vyzaduje strasne casto, takze mi to pripadne takovy chaoticky a taky ani nevim, kolik vlastne vypije a jestli to vubec stihne stravit atd. Kojit budu 6 mesicu, abych malou neosidila, ale pak s tim skoncim.

kamhajek
25. srp 2007

Anatanka: tak co já slyšela, tak děti na UM na prdíky trpí častěji. Máš mimi ještě hodně malé, ono se to upraví a najdete si svůj rytmus i v kojení. Jen to nevzdávat 😉

musko
25. srp 2007

Anatanka, deti na UM majú zvyčajne viac problémov s bruškom - je hustejšie, musíš dávať piť aj čaj. Koľko si malá vytiahne - nerieš - vytiahne, čo potrebuje, ak prospieva ( priberá - tak je to O.K. A neviem, mne fakt to kojenie príde najpohodlnejšie - kedykoľvek, kdekoľvek, v správnom množstve a teplote ....
dhav - skús Cicadermu 😉

cemulka
25. srp 2007

dhav 🙂 S těma bradavkama je to boj,ale překonej první tři týdny a bradavky si zvyknou... Já jsem používala bepanten a dermazulen (heřmánková mastička) a trošku to bolest tlumilo. Při kojení dej malé nejdřív méně bolavé prso. Vydrž, brzy to přejde, já už teď nemažu vůbec 😉

ronie
25. srp 2007

teda já si myslim, že je to naprosto věc té maminky a odsuzovat někoho že nekojí je teda docela síla. Já patřim k tem ,,chuděrám", co zatím odsávaj a dávaj z lahve. Mě by totiž šiblo z toho kojení. Mateřský mlíko je bezesporu nejlépe stravitelné o tom ani ň,ale myslím, že pro miminko je nejdůležitější spokojená maminka jak už tady někdo psal a ne nervozní matka, která u kojení nadává pač mimčo špatně sosá-což byl můj případ a pak mi to bylo líto, že sem špatná matka.. Budu se snažit odsávat, ale až to nepůjde tak dostane nutrilonek a bude taky dobře.
A vztah maminka-dítě rozhodně na kojení nezávisí-jsou adoptivní matky které by za své dítě položili život..Já se Olívkem mazlíkuju pořád- při kojení to byl jen boj.

Naprosto chápu ty co nekojej i ty co kojej..at maj důvod jakej chtěj třeba vytahaný prsa a že to nestíhá při druhým dítěti to taky chápu..

jinak s tim režimem-my ho měli od porodky-po 3 hodinách kojení a je to pořád stejný má asi hodinky v hlavince. A v noci kolem 2h jinak pinká 🙂

musko
25. srp 2007

ronie, nik tu nikoho neodsudzuje - len si píšeme svoj názor, takže - ak sme sa Ťa nechtiac dotkli - prepáč....
Každá z nás chce byť dobrá mama a robí čo može - tak ako Ty. Veď odsávanie a dávanie odsatého mliečka je makačka a udržanie laktácie tiež. Tak sa drž! 😉

ronie
25. srp 2007

musko to byla reakce na gedrenin příspěvek, jehož ton se mi nelíbil 🙂

mě se nikdo nedotkl já jsem ted spokojená mamča 😎

androna
26. srp 2007

tak ja som urcite za kojenie.ale kazda matka nech si to robi ako chce.je to jej dieta.a dhav vydrz s tymi bradavkami asi po sestinedeli sa to spravi a nebude to uz vobec boliet.a bude to konecne prijemne.ja som nemazala nicim iba materskym mliekom 😎

morusa
26. srp 2007

Ahojte holky, jelikož mám prcka, tak jsem si dělala takovej menší průzkum u kamarádek a jejich dětí a známejch, jak dlouho byly kojené, jak dlouho kojili svoje děti atd, né že bych chtěla někomu dokazovat, ale výsledek je ,že delší dobu kojené děti ( dnes už třeba dospělí) nejsou o nic zdravější než ty nekojené. Tím nechci říct, nekojte, neb je to stejně jedno nebo upřednostnovat to či to, dávám sem jen výsledek mýho neustálýho dotazování se známejch a vlastně i já s přítelem, když jsme se zamysleli, tak já byla kojená pouhých 14dní a musím říct, že už jako dítko a přetrvává to do dneška,jsem byla extrémně zdravá, žádné chřipky, angíny apod a tak je to i dnes a přítel byl kojenej do 3 měsíců a věčně byl nastydlej a dnes to má stejně. Každopádně souhlasím, že nechápu, když někdo kojit může a vykašle se na to hned kvůli vytahaným prsům apod, ale zrovna tak nechápu, když někdo kojí dítě do dvou let apod...

kamhajek
26. srp 2007

Morusa: takový výzkum po známých bych vůbec nebrala. Z pár lidí přeci nemůžeš dělat nějaký závěr?

makyb78
26. srp 2007

Ahoj holky,já první dítě kojila rok a mám na to krásné vzpomínky,které převažují.Mělo to však i druhou stranu.Kojila jsem často a nejvíce v noci.Bylo období a to několikrat kdy jsem v noci kojila po půl hodinách.Malej byl macek a nespavec.Ani přes den jsem si neměla kdy odpočinout,neboť spal po těch půl hodinách.Když jsem mléko odstříkala,tak z lahve ho nevzal.Byl to jeden velký nervák.Odnášel to manžel i Tomášek,miminko vycítí jakoukoliv negaci z maminky.Dnes čekám druhé dítko a moc se těším.Těším se i na kojení,ale né za každou cenu.Nechci,aby tím blázincem trpěl starší syn.Syn je zdravý,marodí málo,ale nějaký rozdíl od nekojených dětí mých kamarádek nevidím.Třeba to nebudu muset řešit a druhé mimi bude zlaté.Samozřejmě zlaté bylo a je i to první.Pokud bych měla volit mezi spokojenou rodinou a frustrovanou hysterkou,která je posedlá kojením za každou cenu,tak je jasné co si vyberu.Spokojené miminko je sice moc krásné,ale i maminka je člověk.Takže všem přeji pohodové kojení a já jen budu doufat,že mě to čeká taky.

mikca
26. srp 2007

morusa, počkej až děti těch dotyčných budou trochu starší a pak si udělej průzkum kolik z nich je obézních, kolik jich má cukrovku aterosklerozu a tak...možná dojdeš k zajímavému výsledku 🙂
já taky netvrdim že se má kojit do pěti let..., ale každá ammina co nemá problémy s mlékem(nebo jiné zdr, problémy) by to min. ten půl rok mohla vydržet kojit... to se asi ani ty prsa tolik nezmění 🙂

dasap
26. srp 2007

dhav: mě to taky dost bolelo první tři týdny, trochu mi pomohl bepanthen, no a zatnout zuby a vydržet. hlavně to nevzdávej!

dhav
26. srp 2007

Holky díky za rady....vidím, že v tom nejsem sama.Mě to asi taky trochu způsobili v porodnici. Ještě jsem neměla ani mlezivo (po císaři) a sestry pořád přikládat a přikládat a když dítě či mamina měli sebemenší problém tak přiskočily a vzaly mi bradavku mezi prsty vatahli jí asi 2 cm a začli dráždit dítě na puse (BOLEST UKRUTNÁ). Možná je to účiná metoda, ale mě teda vůbec nevyhovovalo, naopak jsem měla bradavky zničené hned od začátku jak malá cumlala naprázdno. Teď už máme mlíčka dost a jsme obě spokojené.
Nejhorší je těch prvních 10 sání, pak už bolest odeznívá.
Ještě přidám jeden důležitý poznatek k mému názoru výše....jsem ráda že kojím už jen z toho důvodu, že je to zadarmo...když se podívám kolik stojí Nutrilon nebo Sunar. 😠

smoulinda
26. srp 2007

Ahojík 😉
Tak já taky přidám příspěveček 😀
Nevím jak je to jinde, ale mě mamka kojila 14 dní a jsem pořád zdravá, žádný alergie, prostě nic. No a přítel, toho mamula kojila kdo ví jak dlouho a je věčně nemocnej, alergickej snad na všechno i na práci 😀 Takže tak.

Já už taky nekojím. Bohužel se mi po císaři nespustilo mlíčko tak jak mělo, ale co. S tím se prostě nedá nic dělat. Kupuju HA Nutrilon, je fakž, že je to příšerně drahý, jedna piksle za 200,- a máme ji na 4 dny, ale hlavně, že je malá zdravá a napapkaná 😉