Kojit či ne? Marodí tak děti míň? Spí dýl?

lilourich
30. dub 2007

Ahoj holky 🙂 nenašla jsem přímo tohle téma někde v diskuzi, proto se ptám: Jaký na to máte názor? Kojené děti prý míň marodí, ale skoro do dvou let kojené dětí mých kamarádek, stejně normálně marodí. Pokud jste některá přestala kojit, spali vám děti dýl? Mě spí malej v noci 8-9 hodin, ale zato ve dne, by nejradši byl každou hodinu. Vadí mi, že si sám určuje, kolik toho vypije, a pak mi usne i při vším buzení na ruce, a za deset minut se vzbudí. Přijde vám lahev a vše okolo ní rychlejší jak kojení? Navíc jsem docela koukala, ale v tomhle čísle časopisu "Zdravý život" z lékárny dokonce píšou, že pokud je zastavená funkce vaječníků, což je při kojení, tak probíhá řídnutí kostí, stejně jako po přechodu 😲 Takže sice kojím, ale pořád si kladu otázku, jesti to má nějaký velký smysl.

kamhajek
30. dub 2007

Lilourich: to snad nemyslíš vážně?
http://www.novinky.cz/zena/deti/kojeni-by-melo-...
http://www.novinky.cz/zena/deti/kojeni-jako-sou...
http://www.novinky.cz/zena/deti/zeny-v-porodnic...
Buď ráda, že můžeš kojit, spousta maminek by kojit chtěla a nemůžou.

kristi
30. dub 2007

lilou: vim,ze me asi miliarda lidi tady ukamenuje,ale pridavam svuj nazor:

Ano, moje kamaradky co koji maji nemocne deti stejne jako ty, co nekoji. Ano, dite mi spi vic i pres den. Ano, bavi me,ze vim,kolik vypije a vim kdy, tudiz si muzu i nejak naplanovat aktivity pres den. Ano, lahev mi prijde pohodlnejsi.
Ne, neverim, ze by mi pri kojeni ridly kosti.

Takze skore je jasne. Obrat si to sama na sebe. Ja jsem na Sunaru vyrostla, v nemocnici jsem byla poprve az rodit, netrpim alergiemi,astmaty ani jinymi previty atd..nemocna nebyvam snad nikdy....

tot muj nazor, neber to jako radu...

haluskacz
30. dub 2007

lilourich,
materske mleko je pro miminko opravdu nenahraditelne. Je fajn, ze existuji nahradni moznosti, kdyz matka nemuze kojit, ale rozhodne to nejsou plnohodnotne nahrazky. Kojene dite taky muze onemocnet, samozrejme ho to uplne neochrani, ale ochrani ho to do znacne miry, navic je materske mleko proste strava "sita na miru" a cokoli jineho je dobre jen v nouzi. Kojeni je normalni fyziologicka zalezitost, neni treba se ho bat. Navic snizuje pravdepodobnost vzniku rakoviny prsu.

Kdyz muzes kojit, nevzdavej se toho, byla by to velka skoda pro miminko, ale i pro tebe a pro vas vzajemny vztah. Vztah matky a ditete se buduje na mnoha rovinach a kojeni k tomu velmi prispiva. Nejen k telesnemu zdravi ditete, ale i k jeho dusevnimu zdravi a pohode. Cim bliz dite matce je, tim lepsi to je pro jeho pozdejsi rozvoj, pro jeho osobnost. Ver, ze je to v prirode dobre zarizene, samicky jinych zivocichu taky nedavaji svym mladatum mleko jinych druhu ci nejake jine nahrazky. Kojim treti dite a jsem moc rada, ze muzu.

Mas jeste nejake jine duvody k pochybnostem o kojeni, nez ty, o kterych pises? Jestli chces, napis mi IP, muzem se o tom pobavit vic.

ivulinka
30. dub 2007

lilourich, mám stejný názor jako kamhajek, tak nevím jestli tě potěším.

podle mě teda kojené děti mají určitě větší imunitu proti nemocem, alespoň v mém okolí se to víceméně potvrzuje a mě osobně se to potvrdilo 100%. Já jsem malého kojila do 13 měs. než se sám odstavil (prostě mě přestal potřebovat, nenutila jsem ho) a do té doby jsme chodili jen do poradny, nemoci jsme neznali a potom byl během půlroku pořád nachlazený, měl rýmu atd. Spojuju si to s tím, že se toho půlroku musel srovnat, předtím mu určitě mléko pomáhalo.

A buď ráda, že ti malý v noci krásně spí, můj do půlroku pil v noci každé 3 hodiny a přes den 2-3 hodiny, ale já byla spokojená, nemusela jsem nikdy řešit, jestli mám s sebou dost mléka a kde ho ohřát, když jsme někam jeli, tak jsem prostě vytáhla prso a jídlo bylo připravené a správně teplé 🙂. Nekojené děti mívají mimojiné i problémy s trávením právě taky kvůli ohřívání mléka atd.

A ještě k tomu častému pití přes den, netrápí Davídka taky prdíky? Někdy děti nebrečí hlady, ale prostě je bolí bříško a někdy při tom hledají i prso, protože je dumlání uklidňuje, třeba ani nepije, jen si dumlá.....

A funkce vaječníků je zastavená u většiny žen jen část doby, kdy kojí, většina dostane měsíčky i během kojení, tak to bych až zase tolik neprožívala a dá se tomu předejít dostatečným přísunem vápníku. Navíc kojení přispívá k prevenci rakoviny u žen.

Všechno má své plus a mínus, já jsem zastánce kojení alespoň do půl roku než se začne dítě přikrmovat.... Toť můj názor.....

alcatko.j
30. dub 2007

Nemam cas vse procitat, ale reknu to tak, stejne jako Kristi jsem vyrostla na Sunaru a poprve jsem v nemocnici byla az pri porodu. Nemam zadnou alergii, netrpim astmatem, nebyvala jsem nemocna, prvni chripka v 8 letech, pak uz zase nic...Takze tak 😉

mracik
30. dub 2007

no predpokladám veľmi plodnú diskusiu 🙂
ja som teda z viacerých dôvodov jednoznačne za kojenie (vyskúšala som si pri chalanoch jedno aj druhé) ale musím povedať, že Matej, ktorý bol plne kojený sedem mesiacov a potom ešte do dvoch rokov býval veľmi často chorý... či to bolo tým, že sme s mužom zdravotníci a priniesli sme domov všeličo a či by to bez kojenia nebolo ešte horšie ťažko povedať...

ivulinka
30. dub 2007

halusko děkuji, napsala jsi to pěkně, přesně to jsem měla na mysli, neumím to správně formulovat 🙂

lilourich
autor
30. dub 2007

Holky souhlasím s Kristi, že jsme na sunaru vyrosti, a taky žijeme. Netvrdím že přestanu kojit. Jsem spokojená jak spí v noci, ale přes den mi to fakt štve. Jsem v podstatě pořád u něj, a lítám jak hadr na holi, abych něco stihla, protože pán se napije jen malinko, pak vytuhne a za chvíli má hlad. Samozřejmě, že už mi i dochází, že to asi ani nemá kdy strávit, a začíná trpět na větry - i když ani to není jisté, stejně se prohýbá i při vztekání. Když ho dávám na břísko, tak si ani neprdne, ani po čaji a nebo Sabíku, takže to někdy větry jsou a někdy ne nevím. Třeba je jen závislák, a tím si pak přidělává problémy, že je permanentně přejezenej. Prostě se to nedá ovlivnit, kolik vypije, a já ani někdy nevím kolik vypil, proč vlastně brečí, a to mě fakt štve. Proto o tom přemýšlím. Navíc je pravda, že pokud jsou kojené nemarodí, ale jak člověk přestane, jsou co vidím v okolí nemocný úplně normálně jako jiný děti.

tyna
30. dub 2007

ahoj jsem na tom stejně jako kristi a alči..mateřský mlíko jsem nikdy ¨v puse neměla a nemocnici vidim akorát když jdu okolo a poprvé ji zažila při porodu.Malou trošku kojim než se mi ztratí i ten drobek co se mi tam od porodu udělal a musim dokrmovat.Malou mam u prsa třeba půl hodiny a stejně mi řve hlady takže z flašky mam přehled kolik a kdy toho vypije.Ted jsem si zvykla ob krmení odstříkávat abych měla přehled i o mateřském mlíku.Zbytek jí dodam v nutrilonu a spí jako zabitá budí se přesně po třech hodinách v noci i po čtyřech 😉

macu.k
30. dub 2007

Tak ja jsem ráda, že kojím, můžu tak svýmu malýmu dát to nejlepší. I když mi v noci nespí, tak ani to pro mě není důvod přestat kojit. A je to pro mě i pohodlnější - můžem být celý den venku a když má hlad, vytáhnu prso a je hotovo... 😀

akcul
30. dub 2007

Ahojky,
myslím si, že kojení je určitě pro miminko to nejlepší, co může dostat. Ale o tom, že kojené děti jsou méně nemocné teda přesvědčená nejsem. Spíš si myslím, že to není pravda. I já a moje sestra jsem odkrmené Sunarem a až na občasné nachlazení, kterým si projde každý, jsme nikdy žádné problémy neměli. Spíš ve svém okolí vidím opačné případy: kojené děti, které mají atopické ekzémy, vyrážky, 3x za půl roku těžké chřipky... Samozřejmě tím nechci říct, že je to kojením, jen se mi to zdá spíš jako taková "fáma", že kojené děti jsou zdravější.
Jinak z těch ostatních hledisek všechno má své pro i proti, jak umělé mlíčko, tak kojení. Toť můj názor. 🙂

kristi
30. dub 2007

Je to individualni: moje kamoska kojila cca do 2 let a pripadalo ji to pohodlnejsi, ale kdyz k nam prijela mrknout na malou, byla vcelku dost unesena z lahve a jaka to je pohoda.... 😀 A to jeji malej byl pred mesicem v nemocnici, dehydratace organismu a celkove oslabeny organismus, pac mel predtim anbtibiotika na chripku a anginu...

eleanor911
30. dub 2007

patřím taky k zastáncům kojení,myslím,že je to pro dítě to nejlepší 😉,kojila jsem malýho do roka a něco po celý den,kdy chtěl a pak jsem ho dokrmila jídlem,pak jsem kojila jen v noci a ráno do 19měs a přestali jsme ze dne na den,i když jsem se bála,že ho bude vyžadovat 😒za celou dobu mi nemarodil,jen jednou malá rýma a jednou průjem,jinak zdravý 🙂 co jsem přestala kojit spí celou noc,ale už byl nachlazený a jednou jen rýmu,ale to byl pořád ve styku s nemocnými,tak je to asi i tím....
pro mě to bylo pohodlné,mohl se najíst kdekoliv a během chviličky 😉 žádné mytí lahví,sterilizace,ušetřené peníze za sunar a ten pocit kdyby jí a ručičkou mě hladil se nedá zapomenout 🙂 já jsem si to užívala,i když jsme první 2měsíce měli s kojením problémy,pak bylo vše ok,prostě nádhera 🙂 jediná nevýhoda byla,že jsem nevěděla kolik vypije 🙂

tyna zkus více pít aspoň 2-2,5l a třeba budeš mít více mléka,já měla vždy víc,když jsem hodně pila 😉 a častěji přikládat než ji nechat půl hodiny u prsa,třeba celou dobu nepije 😉

gedren
30. dub 2007

Holky, spokojena mama je pro dite dulezitejsi nez slozeni mlika, takze to delejte, jak to citite.

Nicmene ja si neumim predstavit, ze bych dite nekojila, kdybych mohla, tedy kdybych nemela zadne problemy. Precejenom, mit dite predstavuje urcity zavazek, nemuzeme si z toho vzit jen to hezky, prinasi nam to nejakou zodpovednost a povinnosti na cely zivot. Kojeni (pokud jde bez problemu) povazuju za naprosty minimum, co pro svy dite muzu udelat, nerikam, ze s nim bude min nemocny, ale zcela jiste je to pro nej v tomhle obdobi ta nejlepsi strava a neumim si predstavit, ze bych svou pohodlnost uprednostnila. Vzdyt to trva kratkou dobu, ty deti rostou tak rychle! Ten pulrok utekl jak nic, i kdyz byly problemy, priste to urcite udelam znova tak. Pritom mi dite v podstate viselo i prsa prvni ctyri mesice, problemy s prdama ma furt, a kdyz jsem kolem laktacni krize par dni prikrmovala, krasne mi spalo, takze s flaskou by to asi bylo jednodussi...ale fakt bych to udelala jen v krajni nouzi. Od toho je mama, aby dala diteti to, co mu nikdo jinej dat nemuze.

eleanor911
30. dub 2007

akcul samozřejmě nejsou všechny kojené děti zdravější,ono taky záleží na tom,co matka jí,když bude jíst pálivé věci,hambáče a samé brambůry atd.žádná zelenina a ovoce....tak to asi taky nebude to nejlepší 😖 myslím,že to jestli budou stále nemocné nebo zdravé je taky trochu dědičné a taky záleží na péči rodičů,pokud vezme matka třeba dítě ven jen v tričku,když je zima,tak je jasný,že to omarodí 😒 stejně můžou být i nekojené děti zdravé,když je o ně dobře postaráno 😉

helik
30. dub 2007

Prý je kojení nejdůležitější první 3 měsíce. Co si budem povídat, mateřské mléko je přece jen nejpřirozenější a nejšetrnější k tomu právě narozenýmu organizmu. Pokud bych ještě mohla kojit, aspoň do půl roku bych to určitě nevzdávala.

My jsme po třech měsících pomalu přecházeli na umělé mléko a nebylo to úplně bez potíží - malej začal kakat do zelena, ale za nějaký čas se to upravilo. Bylo to tím, že mu déle leželo ve střívkách.

Nesouhlasím s tím - promin Haluska - že vztah dítěte a matky je založen na kojení. Někdy mi připadá, že matky chtějí dítě kojit pomalu do tří let jen proto, aby stále cítily, jak je dítě na nich závislé.

zevina
30. dub 2007

já jsem strašně ráda, že můžu kojit, protože mě to stálo nemalé úsilí, kvůli synovým adaptačním problémům jsme začínali až 10. den po porodu a první přisátí byl rozhodně ten nejkrásnější zážitek 🙂 a byla jsem šťastná, že můžu svým mlékem aspoň kapku zmírnit vedlejší účinky všech těch infuzí a antibiotik, které jeho tělíčko dostalo.
a jak už tu bylo zmiňované, nemusím nikam lítat, nic ohřívat, vyvařovat, prostě ho nakojím kdykoliv a kdekoliv a hlavně v noci vůbec nemusím vylézat z vyhřátého pelíšku 😅 vytáhnu prso a do 10-ti minut všichni spíme 😉

jjitulina
30. dub 2007

já jsem si vyzkoušela obě varianty.Dceru jsem kojila jen čtyři měsíce a pak byla na UM,syna ještě kojím.Jsem rozhodně pro kojení.Mlíčko je pořád po ruce,s ideální teplotou a bez složitých příprav.Sice se v noci tak dvakrát až třikrát vzbudí,ale do deseti minut zase chrní.Navíc se u toho i zasměju jak se na cecinu klepe,směje se na ní a povídá jí.Dcera marodí minimálně a prdola už má asi po čtvrtý rýmu,ale kojení si moc užívám.

lilourich
autor
30. dub 2007

Holky ono ani to, že se dá prso vytáhnout skoro všude není pravda. Máme s kámoškama docela dost problémů u nás ve městě, někde děti nakojit. Není tu jediná lavička, takže pokud to dovolí počasí park to jistí, což už mě taky neba. Jinak se nám tu moc míst nepodařilo najít, takže se snažím ho stejně nakojit než jdu, aby vydržel. S tím maroděním to je určitě hodně o dědičnosti, o výživě a vůbec, určitě ne jen o kojení. Pokud má někdo v genech, že mu něco bude vadit, tak až se s tím alergenem setká, tak mu stejně bude vadit, i když to třeba nebude ten první půl rok a nebo rok. Navíc je pravda, že kojící mamka musí dávat daleko větší pozor co jí, a to taky neni vždycky leký, ať už mluvím o nadýmání, a nebo o tom aby pak malej dostal do mlíka to co má. A kojit malého jen proto, abych měla pocit, jak na mě visí, tak na to taky nejsem. Spíš mi jde o to, kojit ho, ale tak aby jsme byly spokojený oba, malej neměl hlad, já věděla kolik snědl, a tak podobně, kojení mi každopádně i když zdravější přijde daleko víc náročnější.....

prochi
30. dub 2007

Já jsem taky šťastná, že se nám po nemalých počátečních problémech kojení krásně rozjelo a rozhodně bych ho za nic neměnila. I když máme tak trochu zázračný dítě, co se jídla týče. Kojíme +- v půl sedmý ráno, v děvět, v poledne (teď už se jenom trošku dokojí po zeleninovým příkrmu), pak ve tři, v půl šestý a v půl osmý. Pije okolo pěti minut a od dvou měsíců spí celou noc (tj. od těch půl osmý večer ca do půl sedmý ráno, nakojí se a spí do osmi až devíti). Nemůžu si stěžovat, ale i kdyby chtěl pít tak, jak si sám řekne, jednou jsme si ho "pořídili" a už nikdy mě nebude potřebovat tolik jako teď. Tím ale nechci říct, že nekojící maminky je snad nějak zanedbávají! To proboha vůbec ne!!! Jen mi přijde škoda, když to jde, se toho vzdát.

kitka123
30. dub 2007

Podle me samotne kojeni zdravi diteti nezaruci, je potreba se zacit venovat uz strave v tehotenstvi kdyz se vyviji organy, aby melo dost zivin atd. Navic nemoci jako ryma, horecka, jsou normalni projevy imunity, kdy se telo cisti od toxickych latek, takze tezko takto porovnavat ktere dite je zdravejsi. Ale rozhodne je kojeni nejvhodnejsi strava, navic treba vyvoj mozku je zcela ukoncen az v deviti mesicich a k tomu jsou potreba latky, obsazene jen v materskem mlece. Taky si myslim, ze kdyz maminka neni o kojeni prilis presvedcena a koji tak trochu "neochotne", miminko to vyciti a o to vic chce cucat. A porovnavat co je pohodlnejsi? No s ditetem si pohodli clovek moc neuzije a navic jak uz tu bylo receno, dost rychle to utece a co miminku date prvni rok uz mu nikdo nevezme.

haluskacz
30. dub 2007

helik,
netvrdim, ze jen na kojeni, ale ze to kojeni v tom hraje velmi dulezitou roli. Osobne nevidim do druhych matek, proc delaji to, co delaji. Je mozne, ze nekomu dela dobre zavislost ditete, ale rozhodne bych tim neargumentovala proti kojeni. Proste mi prijde s prominutim trosku na hlavu, kdyz jsme od prirody vybavene k tomu, abychom diteti dopraly tu nejlepsi stravu, jakou muze dostat, zkouset neco jineho. Problemy zpusobene nekojenim se muzou projevit daleko pozdeji, neni to jen otazka nemoci v kojeneckem veku.

lilourich,
kdyz neni kde kojit, je to horsi. Ja kojila uz opravdu vsude (v prikopu u cesty, na parezu, na zastavce, ve vlaku, v metru, v restauraci, na wc 😝 , no proste vsude. Ale jsou mista, kde to vazne nejde. V tomhle muze pomoct satek na noseni deti - kdyz se ditko pevne uvaze pricucnute, da se takhle kojit i za chuze, ale ani to nemusi kazdemu vyhovovat. Obcas taky musim hledat mistecko a nekdy to chvili trva.

kamhajek
30. dub 2007

Argument, že mi jsme vyrostli taky na sunaru a jsme zdraví mi přijde trochu mimo. Když mi jsme vyrůstali, tak byly podstatně jiné podmínky. Bylo čistší ovzduší, zdravější půda atd. Já si pořádně nepamatuji, že by byl u nás na základce nějaký alergik nebo astmatik a teď má snad každé druhé dítě nějaké problémy. Myslím si, že na tom, že kojené děti jsou zdravější určitě něco bude. Těžko by tolik vědců tvrdilo něco, co nemají aspoň trochu podložené.

Nekojit jenom proto, že to je pro někoho možná pohodlnější já taky nechápu. Kdybych chtěla mít pohodlí, tak si nepořizuji dítě.

Kojené děti sní přesně tolik kolik potřebují.¨

Já s kojením ze začátku bojovala, malý se špatně přisával. V porodnici jsem to obrečela, ale byla jsem rozhodnutá kojit a díky mému odhodlání a skvělému přístupu sestřiček v nemocnici kojím a ještě pár měsíců kojit chci.

kristi
30. dub 2007

Kamhajek, nesouhlasim s tim, ze vypiji kolik potrebuji, kolikrat nas hnali v porodnici jeste znova kojit, pac na vaze se ukazalo malo..a to doma vahu nemam, tudiz si nemyslim, ze kdyz mi u toho 3x usne,tak vypila tolik kolik potrebovala.

jen rikam,ze pokud kojeni neni skvele rozjety a dite spokojeny, tak je asi potreba hledat i jine nahrazky..

kamhajek
30. dub 2007

S náhražkami souhlasím, když je třeba málo mléka. Myslím, že v porodnici se řídí tabulkami a jde jim o to, aby dítě přibývalo. Ale nemyslím, že když dítě nevypije to co by si oni představovali, že má málo. Každý dítě je přece jiné.

andrissek
30. dub 2007

Ahoj,tak jsem docela překvapené co maminek je pro umělou stravu pro miminko 😒 .
Já jsem dceru kojila dva roky a doslova jsme si užívaly to pouto mezi sebou,které nám nemohl nikdo vzít. Ted čekám druhé miminko a pokut to nebude nutné,tak sunar a podobně rozhodně nechci.Chtěla bych kojit zase co nejdéle a strašně se na to těším.
Samozřejmě nikoho neodsuzuji 🙂

gedren
30. dub 2007

Me taky buzerovali v porodnici kvuli kazdymu gramu a moje maminka sili doted a nejradsi by mi dite nacpala rustovejma hormonama 🙂 Ale ja verim, ze kdyz je spokojena, tak ma dost 🙂 Nicmene naprosto chapu, kdyz nekdo toho mlika nema moc, ze to nakonec vzda, taky jsem k tomu nemela daleko. Ale vzdat to jen proto, aby dite lip spalo a min otravovalo, to mi prijde takovy divny :(

kristi
30. dub 2007

Jasny, Gedren, mne pak napr zmizlo z jednoho prsu uplne a v druhym toho taky moc nebylo.My jsme spokojeny s lahvi, i kdyz bych kojila rada..tak treba priste to bude lepsi.

morusa
30. dub 2007

Sice ještě nemám vlastní dítko, to bude snad každým dnem, doufám,ale jestli se nepletu, tak důraz na důležitost kojení se kladě hlavně tady v Čechách, v zahraničí to nikdo nijak neřeší a kojením se nezabývá, neříkám, že je to tak správně, ale taky mi nekojení nepřijde jako strašná tragédie. Já sama kojit chci, pokud to půjde, pokud ne, tak se z toho nezblázním. A určitě si teda nedovedu představit ,že bych dítě kojila třeba do roka a půl či dvou let, nemůžu si pomoct, ale představa, jak ke mně dítě přijde, vytáhne si prs a cumlá, mi přijde trošku mimo, prostě asi na to nejsem stavěná.

morusa
30. dub 2007

A ještě, co se týče názoru ,že kojené děti jsou zdravější než nekojené, tak to mi přijde jako totální nesmysl. ( asi tak stejný jakože dcera bude mít stejné těhotenství a porod jako matka..). Mohla bych uvést spoustu případů kojených dětí s velmi nízkou imunitou a neustálými problémy a naopak nekojených dětí, které jsou velmi zdravé. Prostě každé tělo je jiné, každé tělo reaguje na okolí a bakterie jinak,má jinou imunitu a myslím ,že mateřské mléko tohle nijak neovlivňuje.