Kojit či ne? Marodí tak děti míň? Spí dýl?

lilourich
30. dub 2007

Ahoj holky 🙂 nenašla jsem přímo tohle téma někde v diskuzi, proto se ptám: Jaký na to máte názor? Kojené děti prý míň marodí, ale skoro do dvou let kojené dětí mých kamarádek, stejně normálně marodí. Pokud jste některá přestala kojit, spali vám děti dýl? Mě spí malej v noci 8-9 hodin, ale zato ve dne, by nejradši byl každou hodinu. Vadí mi, že si sám určuje, kolik toho vypije, a pak mi usne i při vším buzení na ruce, a za deset minut se vzbudí. Přijde vám lahev a vše okolo ní rychlejší jak kojení? Navíc jsem docela koukala, ale v tomhle čísle časopisu "Zdravý život" z lékárny dokonce píšou, že pokud je zastavená funkce vaječníků, což je při kojení, tak probíhá řídnutí kostí, stejně jako po přechodu 😲 Takže sice kojím, ale pořád si kladu otázku, jesti to má nějaký velký smysl.

morusa
26. srp 2007

kamhajek, mikča: já závěry nedělám, jak jste si obě ostatně mohly přečíst, jen píšu to,co jsem posbírala u známých. Každopádně by mě opravdu zajímalo, kdyby se skutečně udělal nějakej např.celorepublikovej výzkum,kde by se zjišťovalo,kolik lidí postižených tou a tou chorobou bylo kojených a jak dlouho, popřípadě nebylo kojených, mohlo by to být zajímavý.

pepibubu
26. srp 2007

ahoj holky, no mně mamka kojila 6 týdnů, pak přestala mít mlíko. Zdravotních neduhů mám dost, ale s tímhle bych to nespojovala. Já sama za sebe jsem odhodlaná kojit jak to půjde dlouho (třeba měsíc, třeba rok a půl,) ale kdo ví....

Jinak www.kojeni.cz - to jsou stránky laktační ligy, jestli potřebujete radu obraťte se tam na paní Dr. Mydlilovou, příjemná ženská co umí poradit. Jednou jsem s ní dělala článek do novin, kde jsem byla na brigádě.

honzina
26. srp 2007

Nám kojení nejde... Už v porodnici to byl problém, Toníček se vůbec nechtěl přisát natož sát. Skoro to vypadalo, že nemá sací reflex (kdyby to bylo možný). Každý pokus o kojení byl obrovský boj, který stejně k ničemu nevedl. Musím podotknout, že se nám v porodnici sestřičky maximálně věnovaly!
Takže dostával Nutrilon.
Ale protože se mi laktace normálně rozjela, koupili jsme odsávačku a odsávám doteď a odsávat budu, dokud bude co.
Dokonce mám MM mnohem víc, než je potřeba, takže už mám i slušnou zásobu v mražáku.
Jen jsem zvědavá, jak dlouho mi to takto půjde, slyšela jsem, že to odsávání není tak účinný jako sání miminka a proto se časem tvorba MM zastaví... Prý tak dva, tři měsíce... (ale budu vděčná i za ně). 😉

listicka20
26. srp 2007

morusa - tyhle výzkumy se ve světě prováděly a prováděj, tady je malý shrnutí - Světová zdravotnická organizace doporučuje ženám kojit plně šest měsíců a v kojení s postupně zaváděným příkrmem pokračovat do 2 roků a déle. Podle mnoha dosavadních epidemiologických studií již výlučné kojení nejméně první čtyři měsíce života znamená:

PRO DÍTĚ
ochranu před střevními, respiračními chorobami a infekcemi středního ucha (o 50 %)
nižší riziko syndromu náhlého úmrtí u dětí v 1. roce života
nižší výskyt cukrovky v pozdějším věku
menší riziko alergií, cévních onemocnění, onemocnění astmatem
nižší riziko obezity v pozdějším věku (podle jedné studie ještě ve věku 14 let o 22 % )
PRO MATKU
snížení rizika onemocnění rakovinou prsu, vaječníků a hrdla děložního (po 40. roce o 25 %)
chrání před osteoporózou
snižuje potřebu inzulinu u diabetiček

tady je to rozebraný víc http://www.mamita.cz/clanky.php?tema=kojeni&cl=0

Samozřejmě se to nedá uplně zevšeobecnit, velkou roli hraje genetika, jako asi ve všem... (podle výkumů kuřáci umírají výrazně častěji na rakovinu plic než nekuřáci, ale jsou i jedinci, kteří za plného zdraví vytáhnou v devadesáti krabku denně...) takže jasně že najdeš lidi, kteří se těší silnému zdraví, i když vyrostli na sunaru

musko
26. srp 2007

Morusa, ja som kojila 23 mes, boli to jedny z najkrajších chvíľ v mojom živote, prestala som, keď som mala pocit, že malý je na to pripravený a zvládli sme to fajn...Každá mama nech kojí, ako jej to a dieťatku vyhovuje.
Dokonca aj p.prof. Švejcar uznal svoj omyl - a kojenie veľmi podporoval ( to je človek, ktorého si nesmierne vážim). Ale chápem, ako som písala vyššie, že ak niekto nemože napriek snahe kojiť, že nekojí...
Honzina - moja známa odsávala 8 mes pri oboch deťoch. Takže držím palce! Si statočná.
Listicka20 - dík, plne súhlasím

honzina
26. srp 2007

Musko, moc děkuju za podporu!

gedren
26. srp 2007

ronie, ja jsem to rozhodne nemyslela tak, ze bych chtela nekoho urazit nebo odsoudit, muj prispevek mel byt vysvetlovaci odpovedi na ty udivene dotazy "Jak muze nekdo dobrovolne nekojit, to je nejaka divna matka?" Tak jsem se snazila naznacit, ze neni moc lidi, co davaji flasku "z presvedceni", vetasinou je to nejaka souhra neprijemnejch okolnosti. A pokud si v nekterych z techto pripadu maminy pozdeji treba rikaji "mela jsem se vic snazit", tak ty vycitky radsi vytesnej a pred svetem se tvarej, ze davaj tu flasku z presvedceni.

Muj prispevek naopak smeroval k tomu, aby nikdo tyhle maminy neodsuzoval, protoze sama jsem taky mela s kojenim velky problemy, tak vim, jaky to je.

morusa
26. srp 2007

listicka:Díky za info, hned jak bude více času a klidu, tak si to pročtu. Holky, jak dlouho máte v plánu tak kojit? Do šesti měsíců, do roka nebo jak dlouho to půjde?

lienka79
26. srp 2007

Breboha zena...ty sa spamataj....
TY sa pytas,ci ma kojenie zmysel???????
A vadi ti,ze dieta si urcuje,kolko vypije??Co je na tom divne...?
Ty si predsa takisto uyrcujes,kolko chces zjest a kedy...tak preco by malo dieta jest tolko,kol,ko si zelas ty???
Teda niekedy ma zeny normalne udivuju...
Co by som ja za to dala,keby som mohla kojit....Ja som malemu odsaval mliecko,2 flasky som zbierala ako vcela medonosna cely den a bola som nekonecneš vdacna,ze to slo aspon do 4.mesiaca..A ty,co kojis....no proste nemaqm slov

bihan
26. srp 2007

Som zvedavá, kedy sa u nás ľudia pozbierajú z takýchto zarytých názov....
Jednoducho sú ženy, ktoré dojčiť nechcú, nemôžu, nerobia to s dobrým pocitom a treba to rešpektovať...
Matka, ktorá nedojčí, lebo sa rozhodne sama od seba, že nehce, nie je o nič horšia matka než tá, ktorá svoje miminko dojčí, tak sa, prosím, konečne naučme rešpektovať, že niekto môže mať iný postoj než my.
Ok, materské mlieko je pre miminko určite to najlepšie, čo môže byť (hlavne kôli kontaktu matky s dieťaťom), ale doteraz ani mňa nikto vedecky nepresvedčil o tom, že umelá výživa je menejcenná (ja ju nezastávam, dojčiť budem, ak budem môcť tak dlho, ako to pôjde).
Dojčenie určite zmysel má, ale tváriť sa, že sa nejaká maminka má spamätať len kôli tomu, že má pochybnosti, či dojčenie a často obmedzovanie mamičky s tým spojené, má nejaký zmysel, je na mňa dosť silná káva... 😔

sisstin
26. srp 2007

bihan: tleskám 😵 😵 😵 😵 😵 😵

iza
26. srp 2007

holky nemám čas a ani sílu pročítat celou diskuzi tak jen krátce: JÁ NEKOJÍM - prostě se mi nějak neudělalo mlíko, nerozkojila jsem se a věřte, že jsem pro to udělala všechno(laktační poradkyně, odsávání, homeopatika, kojící čaj, melta, přikládání k prsu, dokrmovaní přes spešl suplementor a prd z toho.....a jsem tím pádem snad horší matka? 😠 Kamkoliv přijdu všichni se mě ptají jestli kojím a když řeknu že ne koukají na mě jako na krkavčí matku a nebo mě zahrnují radama co mám dělat abych se rozkojila 🙄 🙄
Štve mě současný trend kojit za každou cenu a pokud tak neděláte jste špatné matky 😠 😠

sisstin
26. srp 2007

iza: no..karotka tuším psala, že ji i nadávaly u doktora sestry..to jako fakt nechápu 😠 že má velký prsa, tak co řeší..právě, že velký kozy neznamenaj hodně mlíka..asi fakt ty řeči ignorovat..i když to jde těžko 😒 😠

lucianka
26. srp 2007

Mikca, myslis, ze kdyz zenska nekoji, je jeji dite obezni??? To mi prijde trochu divne, nemyslis? Tech deti, az budou velke, bude obezni velke procento, ale ne proto, ze nebyly kojene... v dnesni dobe sladkych limonad, samych susenek a hamburgeru, pocitacu a televizi... Vetsina z nas vyrostla na Sunaru a kdyz vidim dnesni desetilete holky, tak nestacim zirat. My meli ve tride jen jednu obezni holku a dneska mi to prijde, ze snad v tech skolach by se daly na prstech jedne ruky spocitat neobezni deticky.
Takze nejakou obezitu bych urcite do souvislosti s kojenim nedavala. Je to spis o dnesnim zivotnim stylu. 😉

iza
26. srp 2007

hlavně holky nevím jak vy, ale já jsem z generace,která vyrostla na umělé výživě..tenkrát bylo zase modní nekojit....a rozhodně si nemyslím, že bychom všichni byli obézní(já teda jsem ,ale nemůže za to UM ale moje nenažranost 😀 ) a měli slabou imunitu..a vůbec!!teď se dělá kvalitní umělá strava! Jo a hlavně to by člověk musel žít hyperzdravě aby mateřské mlíko bylo naprosto nezávadné..a basta 😉 😎
sis : velikost prsou fakt tvorbu mlíka neovlivní...to musely bejt nějaký kozy pokud jí to říkaly 😠

sisstin
26. srp 2007

já jsem taky generace UM, páč jsem nechtěla kozu ani vidět..no vlastně ani to mlíko 😅 takže to do mě cpali sondou..a problémy s tím, že nechci moc jíst, jsem měla asi do deseti let...a to je teda něco, když do vás furt někdo něco cpe a vy nemáte hlad 😠 😠

papaya
26. srp 2007

já bych řekla,že se to občas s propagací kojení přehání. Je to samo to nejlepší pro mimčo,ale pokud to prostě nejde, nedá se nic dělat. Nekojící matky nejsou o nic horší než my dojičky. Akorát z toho mají pak depky,výčitky atd.
Ovšem pokud někdo kojit může a dobrovolně se toho vzdá pro svoje pohodlí,to mi přijde divný a asi to nikdy nepochopím 😔

sisstin
26. srp 2007

no já nekojení z přesvědčení neodsuzuju vůbec..ale co člověk, to názor 😉 😀

iza
26. srp 2007

listicka : hm to je hezký jak si to tady vypsala...tak budu mít obézního alergika, co bude mít průjmy, astma, záněty středního ucha atd...a co jako? 🙄 herdek já jsem se naštvala...tohle fakt nesnáším..ty statistiky....jen to člověka traumatizuje a rozčiluje 😖

bihan
26. srp 2007

Aj ja som odrastená na UM a žijem 😉
Inak vo Fr dojčí len asi polovica mamičiek, pretože sa pre to väčšinou dobrovoľne rozhdnú a žiadna z toho nemá depky, lebo ju nikto neodsudzuje 😕 Je to dobrovoľné rozhodnutie a na to máme každá nárok.

papaya
26. srp 2007

já bych řekla,že to kvantum alergií,astmatů atd je spíš z těch všch kypřidel,barviv a konzervantů,co se zbytečně cpou do jídla 😝 ale to by bylo na jinou diskuzi 😉

sisstin
26. srp 2007

iza: však to je blbost..to je jakási statistika..která bude za pět let zas jiná 😉

bihan
26. srp 2007

iza, neboj, netrpím ani žiadnou alergiou, ani astmou, zápalom, ani ničím podobným 😉 No a keď ma naposledy napichali, tak mi povedali, že mám ukážkový krvný obraz, tlak a neviem čo ešte 😀

iza
26. srp 2007

bihan však já taky ne...my holky sunarovky ještě všem ukážem jak nás to UM zocelilo 😀 😀

honzina
26. srp 2007

Izo, úplně tě chápu, to neustálý vysvětlování, proč nekojíš... (a ty rady)...
Dívej, já taky nekojím, ale odsávám a dávám to Toníčkovi z flašky, a taky na mě hodně lidí kouká divně (že jsem asi taky ňáká šáhlá, když mlíko mám, tak proč to dělám takhle složitě....) 😝

A souhlasím i s Papayou, že v dnešní době je to kojení zase až moc propagovaný, mamky to zbytečně stresuje, pokud se vyskytne nějaký "kojící" problém.
(však i já jsem tu svoji "neschopnost" kojit pořádně obrečela...)

sisstin
26. srp 2007

já vím, že je to blbý přirovnání..ale ve "světě" se to fakt moc neřeší..už jen kvůli tomu, že tam nemají takové peníze na MD jak my..nic takového neexistuje..takže pěkně do práce..takže jsou taky všichni na flaškách no 😝

iza
26. srp 2007

honzi jo jo já taky brečela a nejhorší bylo když se malej vztekal a brečel a to prso ani nechtěl..no nedivím se mu..snažilse a nic nevycucal...chudí naše malý ☹ ...ale moc a moc ti držím palce v odsávání a na lidi se taky vyprdni

iza
26. srp 2007

jinak koukám jak je váš Toníček z koupání taky pěkně vyděšenej 🙂 🙂
sis :máš pravdu 😉

honzina
26. srp 2007

Izo, přesně - on hystericky brečel, že to prso nechce a já brečela s ním, že jsem špatná matka, která nedokáže svoje dítě nakrmit (MM jsem měla a mám spoustu, ale on se nechtěl přisát...).

listicka20
26. srp 2007

ale já mám pocit, že tady nikdo neodsuzuje maminky, které nemůžou kojit, protože nemají mlíko nebo mají zánět prsu nebo jim to nejde z jiného důvodu... mně spíš opravdu zajímalo, proč se rozhodnou nekojit, i když by jim to šlo...