Kojit či ne? Marodí tak děti míň? Spí dýl?

lilourich
30. dub 2007

Ahoj holky 🙂 nenašla jsem přímo tohle téma někde v diskuzi, proto se ptám: Jaký na to máte názor? Kojené děti prý míň marodí, ale skoro do dvou let kojené dětí mých kamarádek, stejně normálně marodí. Pokud jste některá přestala kojit, spali vám děti dýl? Mě spí malej v noci 8-9 hodin, ale zato ve dne, by nejradši byl každou hodinu. Vadí mi, že si sám určuje, kolik toho vypije, a pak mi usne i při vším buzení na ruce, a za deset minut se vzbudí. Přijde vám lahev a vše okolo ní rychlejší jak kojení? Navíc jsem docela koukala, ale v tomhle čísle časopisu "Zdravý život" z lékárny dokonce píšou, že pokud je zastavená funkce vaječníků, což je při kojení, tak probíhá řídnutí kostí, stejně jako po přechodu 😲 Takže sice kojím, ale pořád si kladu otázku, jesti to má nějaký velký smysl.

ronie
26. srp 2007

Spokojené dítě, spokojená maminka a momentálně binec v bytě a vše je ok. Stále odsávám-odsávačka zatím funguje spíš mlékotvorně nevim kam s nim to sem si myslela, že by se to postupně mohlo ztratit-do 8 měsíců teda ani náhodou-obdivuji tu dotyčnou. V říjnu mě začně škola takže postupně asi přejdem na um.

Prsa se deformujou kojením, těhotenstvím a věkem a pokaždé s tím jde něco dělat, ale to já osobně neřešim-momentálně mě je deformuje odsavačka..naprosto ale chápu, že to někomu vadí..a třeba to vadí partnerovi(můj táta mamku v kojení zrovna nepodporoval🙂

Oli je taky otesánek je mu jedno co to je, v čem to je, hlavně že to teče🙂 No kaše s banány-to zní dobře 😀

lennis
26. srp 2007

tak kaše s banány to asi vyhraje
Díky Etinko za přání a ať ti caparti taky rostou 😀
laktační ligu neřešim, i čajíka dávám když je třeba 🙂
krásnou dobrou noc kojilky 🙂

ronie
26. srp 2007

i nekojilky 😀 😉

lennis
26. srp 2007

a přikrmovalky 😀
moc pěkný jméno - Oliver, já chtěla Alexe, ale manža je Jan a tak máme Jeníčka taky 😀

etinka
26. srp 2007

Lennis, čajík jsem také dávala pár lžiček každý den hned od příchodu z porodnice. Naštěstí jsme měly výjimečného pediatra, který nám to sám radil. Dcera byla narozená v létě a tak to i tak nějak vyplynulo...
Přeji též dobrou noc maminkám kojilkám, nekojilkám i přikrmovalkám 😉

lennis
26. srp 2007

začala jsem čajíka dávat jednak na prdíky fenykl a jak byly vedra, tak i občas místo kojení nebo po. Během 6nedělí jsem měla problémy s kojením, takže jsem občas dokrmovala i během dne a jak byly vedra tak i čajdou. Neřešim to. Dr. mi malýho pokaždý moc chválí, jak krásně roste a že je to výstavní kus. Ta kdyby věděla 😀 😀 😀 , ale dle uznání Dr. to dělám asi dobře. Néé už se nebudu chválit, to smrdí, tak dobrou, už se ale fakt vypínám, jdu k těm mým Honzíkům 😉

makyb78
26. srp 2007

souhlasím s etinkou.Opravdu je propagace kojení v dnešní době dost zavádějící.Nemyslím si,že moje sunarová generace patří mezi obézní lidi.Jak už tady někdo psal je to především dané životním stylem.Mám dvě neteře,které obě byly kojené cca rok.Jedna je dost obézní a druhá je uplně normální dítko.Je jim 11 a 6let.Ten rozdíl není daný kojením.A takové ty vyčtené statisky jsou možná zajímavé,ale mnohdy i stresující.Já syna kojila rok a nijak jsem ho neodstavovala,přestal sám.A byl to pěkný špekoun,dokonce když jsme leželi ve třech měsících v nemocnici,tak doktorka při vizitě na naší adresu poznamenala....á další sunarové dítě...nemohla uvěřit tomu,že je kojený.A moc se taky divila tomu,že kojené dítě má stafylokoka,přižemž rodiče měli výtěry v pořádku. 😲.Samozřejmě je kojení super-zdravé,levné,krásné/jak kdy/ a vždy nachystané.Ale maminky by se neměly držet jen toho co je prostě zrovna "in".Důležitá je především láska,zdravý rozum a přirozený instinkt.To nemůže nahradit žádná chytrá knížka.
Ať už má mamča jakýkoliv důvod nekojit,je to její věc.Ale nutit se a dělat něco jen proto,že zrovna to je pro mimčo nejlepší?Pak je lepší řešení dát lahvičku.

mikca
27. srp 2007

Ahoj, ještě jsem chtěla dodat k té propagaci kojení...´zkoukla jsem časáky "pro maminy" a tam z 30 stranek časáku je min. 6 stránek reklama na umělé mléko a o kojení jeden článek a to ne v každém. nevim jak u vašich pediatrů, ale u nás v čekárně je převážná většina letáků ne na kojení, ale na UM.

sokolka
27. srp 2007

mikca: to je sice pravda, že všude jsou reklamy na UM, ale co jsem tak projížděla různé stránky firem s UM, tak všude mají napsáno jak je kojení nejlepší. Samozřejmě pokud to nejde tak dobře, tak je lepší dát UM hlavně že je mimi spokojené.

Jinak ještě k té velikosti prsou. Já mám taky pěkně velký a docela jsme v prvních týdnech bojovali. Bradavky totiž nebyli nic moc, ale Kubík byl šikovnej a za pár dní (týdnů) se naučil si je vytáhnout sám a zatím je to bezva a pořád jen kojíme.

Jinak kolem třetího měsíce jsme měli klasickej růstovej spurt a malej si přes den říkal o kojení každý dvě hoďky někdy po hoďce, ale v noci spinkal kolem osmi hodin. Pořád jsem přemýšlela jestli nemá málo,ale když mi spal v noci tak jsem si řekla, že to vydržíme. No a teď sice pořád kojíme přes den po 2 - 3 někdy i 4 hodinách ale v noci většinou spinkáme.

Jinak ještě k čajíkům. Dr. říkala, že když je kojený tak ho dávat nemáme, ale dávám ho od osmi týdnů a v pohodě. Jo a dávám ho normálně z lahvičky AVENT. 😀

mikca
27. srp 2007

sokolka, to že je to tam napsaný jsem si všimla, ale mám pocit že to má SMYSL a EFEKT, jako když na cigarety napíšou že kouření způsobuje rakovinu.....takže defakto žádnej ☹
já s tím taky souhlasím pokud to nejde a mímo nepřibírá, tak je jasný dát UM.

sokolka
27. srp 2007

Myslím si, že to tam píšou hlavně proto, aby je nemohl nikdo napadnout, že propagují UM před kojením 😒

cecil
27. srp 2007

Ahoj, i my ,co dnes reptáme na počasí jsme vyrostli na Suanru! Tak to když s manželem slyšíme, tak nám naskakuje husí kůže!!! a říkáme: no právě!

Mě maminka kojila jen 14 dní, protože dostala zánět do prsu a tehdy se myslelo, že se s kojením musí přestat, dávala si prý slivovicové obklady, ale nepomohlo to. Kdyby měla tehdy informace, které jsou dnes, kojila by mě dýl ☹ . No a můžu říct, že imunita nic moc, ve svých pětadvaceti jsem coby těhotná získala alergii na mléko a má ho i starší dcerka.

Myslím, že jak tady řešíte obézní a neobézní děti.....výhody kojení se začnou sčítat až ve vyšším věku....kojení chrání před obezitou, vysokým tlakem, cévními chorobami...atd. To , že je roční kojené dítě cvalík, neznamená, že bude obézní v padesáti.

A myslím, že je i problém, že se těhotným neříká, že kojení je někdy boj....spousta maminek si pak myslí (stejně jako já poprve), že kojení jde samo....byla jsem překvapená jak bolestí bradavek, tak nalitýma prsama, která bolela pekelně, když se to konečně ustálilo, tak pak zase krize ve třech měsících. I teď podruhé jsem z ní byla na nervy, ale zvládli jsme ji. Ale nepít denně čtyři až pět litrů...nevím, nevím. Malá pila přes den co hodinu, nebo hodinu a půl, v noci se budila po třech hodinách. Ale člověk se musí vzdát na pár dní pohodlí....stojí to za to! 😉

Jinak mě kojení naplňuje duševně a je mi tedy úplně jedno kolik dítě vypije, hlavně že je spokojené a přibývá na váze....i v porodnici jsem tam vždycky napsala nějaké numero, aby byly sestry spokojené a hotovo.

A ještě se mi zdá, že je zavádějící, když se tvrdí, že kojící matka rychleji po porodu zchudne. Vím, že někdo to tak má,ale pak někdo měsíc porodu shodí na "svých" padesát kilo a diví se , že nemá mlíko....

Ale je jasné, že když to nejde, tak to nejde....jen že vím, že hodně ženských s tím praštla během krize, protože se jim prostě nechtělo kojit víckrát jak po třech hodinách a v noci se jim nechtělo vstávat.Asi tak.

cecil
27. srp 2007

A ještě jeden zásadní důvod proč kojit...myslím, že malý člověk by měl dostat lidskou bílkovinu.....a ne hovězí.

lenkase
27. srp 2007

Já jsem taky pro kojit, ale důvod, proč sem píšu je jiný. Zajímalo by mě, proč maminky zdůrazňují, že lepší než od vystresované matky je mléko umělé? Že lepší je klidná maminka a tím pádem není v mléku zaznamenán stres? V některé vědecké práci bylo naopak popisováno,jak do kravského mléka přechází veškerý stres od krávy, když se jí odebere telátko a ona je potom až do smrti využívána pro dojení. Každá kráva to pozná a předává to do mléka. Z tohoto hlediska je to mléko naopak pro výživu dětí nebezpečné, ale ruku na srdce, která hygienická stanice nebo výrobce UM vám potvrdí, že mléko je závadné z důvodu stresu krávy? Dá se to vůbec nějak důvěryhodně změřit? Asi těžko, že ...

listicka77
27. srp 2007

Lenkase, myslím, že to bylo míněno tak, že mimi hlavně potřebuje klidnou láskyplnou mamču a ne "vystresovanou trosku", o kvalitě mléka to asi nebylo.
Ale popravdě řečeno, asi bych se nejdřív pokoušela odbourat ten stres jinak, než tím že přestanu kojit. Ale budu mlčet, taky jsem zatím "pouze" těhulka, co si to představuje jak hurvímek válku... 😉

lenkase
27. srp 2007

Samo, že spokojená maminka je to hlavní , ale jenom například v této diskusi se nejmíň destkrát psalo o kvalitě mléka, když je maminka vystresovaná,naposledy např. včera luciank 19.31. Proboha, já to nemyslím všeobecně, jenom jsem si všimla, že se tímto hodně maminek uklidňuje a samo před sebou to zdůvodňují. Souhlasím s tebou, že stres by se měl zkusit odbourávat jinak, než jenom přestat kojit, ale je to těžké, můžu si to dovolit napsat, protože jsem si tím sama prošla. Píšu to sem proto, že se z této strany nad tím nikdo tady nezamyslel. Ona příroda není "blbá" , je to všechno správně promyšlené, jenom lidi to kazí.

drago
28. srp 2007

Ahoj Holky. Já si to taky představovala úpně jinak a i když jsem se snažila se rozkojit nakonec jsem i byla ráda, že jsem přestala kojit. Já byla vystresovaná, nervní a zbytečně jsem to přenášela ty nálady na malou. Ono to není jednoduchý v dnešní době všecko zvládat. Já jsem na domácnost sama, manžel je celý dny v práci a večer zaleze do pracovny a dělá doma. Nikdo mi nehlídá a nákupy a vyřizování je na mě. No kdo bydlí na vesnici v baráku bez rodičů a občasnýho hlídání tak ví o čem mluvím. Není to o pohodlí jak tady někdo psal. Mám dítě které miluju, věnuju mu veškerou péči, ale to neznamená, že já se z toho zhroutím a přestanu žít.

morusa
28. srp 2007

Drago:taky si občas říkám, kolik bych toho kolikrát stihla , kdyby mohl krmit někdo jiný, ale to je holt taky jedna z daní za to moct kojit.

cecil
28. srp 2007

Drago...tak zrovna na tom baráčku bez hlídání jsem ...ale prostě se svět nezboří, když mám letos na zahrádce výstavu bodláků, tráva roste jako blbá, okna jsem za půl roku zvládla taky jen jednou....víš co si říkám, hadr, motyku a sekačku může vzít do ruky kdokoliv jiný, ale kojit můžu jen já 😉 . Bugr v bytě, šťastné dítě...nééé, jen pro mě teď úklid není priorita.

Moruso a pořád mi to u nás vychází časově líp pro kojení... 🙂 ...malá pije rychle, to za těch osum minut co papá bych asi nestihla převařit vodu, zchladit, udělat mlíko, nakrmit, umýt flašku 😀 .

Lenkase: ani nechci vidět co ta kráva jí, jestli siláže a jiné chuťovky, chudáci miminka 😝. Když kojím, aspoň vím co jím a co dostává zprostředkovaně malá. 😉

drago
29. srp 2007

Cecil: já to s tím úklidem tak neřeším, taky jsem si říkala, že se svět nezboří. Okna jsem umývala po 3/4roce, my pořád jěště doděláváme úpravy kolem domu, tak buď byli u nás dělníci a já jim vařila a chystala svačiny a pak po nich uklízela nebo makala venku s malou v kočárku, když to šlo. No s tou motykou a sekačkou mě to př. rok nemine. ☹

m.ajka
29. srp 2007

mohu se s vámi podělit o své zkušenosti. Mam pětiměsíční dcerku a plně kojím. Ještě v šestinedělí měla dusivý kašel a rýmu, nedávno prodělala zánět příušních žláz. Ptala jsem se doktorky jak je to možníé že je tak nemocná když kojím a ta mi řekla že nemoc se mimču nevyhne ať kojim nebo ne, každopádně se s ní při kojení lépe vyrovnává. Navíc si rozhodně myslim že kojení je přirozená věc a zdá se mi to být jednodušší, hlavně v noci, nedovedu si představit že bych v noci rozespalá vylezla z postele a šla vařit sunar.

ronie
29. srp 2007

majka nemám nic proti kojení jen poznámka-připravit sunar je stejně rychlý jako vytáhnout prso, když si to večer připravíš

cecil
29. srp 2007

Myslím, že M.ajka mluvila o vylízání z postele 😉 , ne o délce přípravy 😀

cecil
29. srp 2007

drago...no o řemeslníkách mi mluv 😠 , měla jsem je tu od ledna do května...rekonstruovali jsme podkroví...naštěstí na obědy jezdili, dělala jsem jen svačiny a čaj, kávu atd... 😵

kacka79
29. srp 2007

Původně jsem se nechtěla téhle diskuse účastnit, ale nemůžu jinak. Sama kojím, a jsem za to moc ráda. Ale názory, že bych měla Filípka kojit do 2 let nějak nezkousávám...Rozhodně bych ráda kojila - pokud nebude problém - do konce 6 měsíce, než začneme s příkrmama a pak ještě chvilku než si zvykne.. no do 8 měs max. Je to asi ovlivněno i tím, že si dodělávám VŠ, musím občas do školy na zkoušky a pracuji - i když z domova, ale na porady do firmy musím cca 2 x týdně odjet / i s cestou je to cca 4h/. Nedělá mi problém odstříkat mlíčko, mám ho nadbytek, ale nedělám skoro nic jiného..Rozhodně nemám nic proti maminkám, které kojí do 2 let, obdivuji je

syrael
29. srp 2007

Ahoj, nastesti mam mliko a jsem za to vdecna. Doufam, ze mi vydrzi aspon do sesti mesicu a potom v pohode muzem prejit na jinou alternativu. Protilatky a dalsi vychytavky jsou v materskem mlece stejne pritomne v podstatnem mnozstvi jenom do sesti mesicu a pak je ¨tim padem jedno, jstli kojite, nebo krmite...Ale ze je to krasny?

ronie
29. srp 2007

já se musela lézt z postele stejně protože oli spí v jiné místnosti a ještě k tomu se mě kojilo dobře jen na pohovce o patro níž taže ted s lahví aspon nemusim chodit po schodech 😉

lucianka
29. srp 2007

Cecil, mam na Tebe dotaz - pises, ze vis co jis, kdezto u kravy bys nevedela, cim byla krmena... tim chces rict, ze vsechno co snis je Vase domaci? 🙂 Jestli jis maso, stejne nevis, cim to zvire bylo krmeny, v zelenine nevis cim to bylo dohnojovany, u peciva nevis, co tam je vsechno za hnusy...
Nechci byt jizliva, ale Ty preci taky nevis co jis, pokud si to sama nevypestujes - a kdyz pak kojis, tak stejne to jde do mleka. 😎

cecil
29. srp 2007

No u nás je to s jídlem trochu divočina...jsem alergická na mléko i první dcera, takže máme doma kozu na mléko, vajíčka máme domácí, zeleninu většinou taky, jen letos je to s tou zahrádkou takové divoké ( ale dávají mi domácí zeleninu tchánovci, teta a babička), ale i kupujeme. Navíc se snažím vyhýbat lepku, mám podezření na alergii(dnes jsem byla na krvi), takže jím rýžové chleby, kukuřičné chleby, takže tam je aspoň záruka že je to GMO free. No králíky máme taky domácí , akorát teda kuřata a vepřové kupujeme...na BIO maso jaksi nezbývají peníze a taky ani nevím kde bych ho koupila. Tady u nás.

Nejde se tomu vyhnout stoprocentně, to je jasný, ale i jablíčka a všechno ovoce atd. máme ze zahrádky nehnojené a nestříkané.No ale třeba brambory kdo nepostříká,tak mu to sežere plíseň, takže dnes už to tak úplně bez chemie bohužel nejde.

Já měla spíš na mysli, že kráva jí pořád dokola to samé,kdežto my lidi máme tu stravu pestřejší...já si jen vzpomněla,jak před x lety moje babička dělala ve družstvu a začaly se krávy krmit silážema, což do té doby vůbec neznaly...začaly mít všechny průjem a veterinář řekl, že to je, jako by člověk pořád jedl samotné kysané zelí. 😒 asi tak...

schnek
30. srp 2007

Ahojky, původně jsem se chtěla jenom podívat, o čem se tu diskutuje, ale taky bych ráda něco přidala. Myslela jsem si, že nebudu mít s kojením žádné problémy-mlezivo mi začalo trochu odtékat už koncem 4.měsíce.Po porodu se mi rozjela laktace bez problému a měla jsem mlíka strašnou spoustu.Po šestinedělí přestaly malýmu koliky a začal papat po 4 hodinách.Super.Jenomže během týdne se postupně žačal hlásit čím dál tím častěji a nakonec jsem měla pauzu mezi kojením i třeba jenom půl hodiny.Byla to fakt noční můra.Sice přibíral, ale o dost míň, než dřív.Já jsem byla vyždímaná jak hadr a malej neustále brečel a skoro nespal.Vyzkoušeli jsme všechno možné a nic nepomohlo.Mlíko jsem pořád měla (sice ne tolik,ale měla) a neustále jsem poslouchala, ať kojím a nepřestávám. Teď jsme na UM 14 dní,malej se úžasně srovnal, krásně papá z lahve, pěkně přibírá a jsme ok. Ráda bych kojila, ale tohle fakt nešlo. Důležitý je podle mě to, aby byli všichni v pohodě, bez stresů a když to nejde, tak to nejde. Dneska už mají UM skoro takový složení, jako MM a nekojit není nic hroznýho.