Kojit nebo nekojit po 1. roce? Jaký je váš názor?

eldzej
13. lis 2011

Teď to bylo i ve zprávách, že kojením se kazí mléčné zuby. Říkala mi to i zubařka, že po 1. roce mám radši s kojením přestat. Dr. mi na to řekla, že příroda si s tím poradí, klidně kojit dál. Já nevím. Osobně bych i skončila, ale malá je docela závislačka a asi to i ještě potřebuje. Ale bojím se, aby se jí nekazily ty zuby, protože ji kojím před spaním a v noci taky.
Jaký je váš názor? Hlavně vy co kojíte i po 1. roce.

kay
16. lis 2011

kažení zubů je hlavně o genech a taky o tom, jestli má dítko mezi zubama mezírky - to se pak kazí prý daleko míň, to mi taky říkala zubařka. Kojím malou v noci 2x a pak ráno, zuby si nečístí, kartáček do ní nedostanu.. takže co mám dělat..? 😀 nelam si s tím hlavu. Jak tad nějaká maminka píše, že je to jen pohodlnost maminek, uspávat jinak, přála byh cjí řvoucí dítě třeba paneláku, ráda by to prso vytáhla.. možná je to o pohodlnosti, možná o zvku to je jedno.. děti jsou malé jen jednou a nemá cenu si zalamovat hlavu nočním kojením, nebo dalšími podobnými drobnostmi. řešila bch to v případě, že by Tě to nějak vyčerpávalo, nebo že by se mimčo budilo třeba moc často v noci..

caramilla
16. lis 2011

Určitě kojit dál, s kažením zubů je to, podle mě nesmysl. Horší jsou sladkosti a sladké šťávy, dokonce i ovoce... Já budu kojit min. do 2. roku nebo do chvíle, kdy se Jasmínka sama odstaví.

kacab
17. lis 2011

já osobně kojila obě děti jen rok ale ne skrz zuby.. co se týče kazivosti... to by muselo mít dítě v puse bakterie, které kaz způsobují... mě na to moje zubařka upozornila už na těhotenské prohlídce zubů, že děti se rodí bez těch bakteriií a je jen na přístupu rodičů, jestli jim je do pusinky "zavlečou" olizováním dudlíků a lžiček.... u prvního jsem to přísně hlídala a pak vzdala (načapala jsem babičku jak olizuje lžičku 🙂) ... takže nezbývalo než čistit.... U druhého jsem to už neřešila, dcerka mu brala dudlíky a olizovala.... Jo a co říkala zubařka taky, tak zub se začně kazit až pod plně vyvinutým plakem, který v několika vrstvách roste tak 24hod, takže když 2x denně "prsťáčkem" přeleštíš zuby, neměl by být problém... zubařka mi i radila, že v noci stačí po kojení zuby otřít rychle a jemně bavlněným kapesníkem, jen aby se narušily případné první vrstvy plaku.... V mléce jsou sice cukry co zoubkům moc nesvědčí, ale mnohem horší je sladko - kyselá kombinace... z toho mají dnes děti nejvíce zkažené zuby.... (jupíky a podobně...) kyselina to naleptá sklovinu a cukr dokoná zkázu.... Koj dokud budeš chtít!!!

zvirka
17. lis 2011

Já bych určitě kojila, náš se odstavil sám těsně před rokem a byla bych strašně ráda, kdybych kojila mnohem déle. Takže doporučuji kojit, dokud to jde. Sna jen odbourat noční kojení, dávat třeba napít vodu a večer před spaním očistit zoubky a je.

katchi
17. lis 2011

Malymu je neco malo pres rok a kojim dal. Hlavne pred spanim a obcas v noci, nad ranem jeste dostava UM. Zuby neresim, cistim mu je, nesladim piti, neji sladkosti. Podle me to neni o kojeni, ale celkovem pristupu.

florentina
17. lis 2011

Otázku kojení a kazivosti zubů jsem také řešila. Někde jsem se dočetla, že kojení způsobuje kazivost zubů pro to, že obsahuje hodně cukru, tudíž má na kazivost zubů vliv prostě jako každé jídlo. Tudíž celé je to podle mne o dvou věcech. Zaprvé o ústní hygieně a za druhé o tom, že by se mělo používat prso na kojení, ale né jako dudlík. Prostě napít se a necucat, to jak kdyby spalo s lízátkem. Malé je 10m a rozhodně kojit chci i nadále. Ale je fakt, že od 3m jsem ji naučila usínat samotnou, bez kojení. Tudíž po večeři vyčistíme zuby a jde spinkat. K ránu 4-5hod. se budí, beru si ji k sobě do postele a kojím. Ale to už je pak podle mne stejné jako s jídlem přes den. Teď chci zavést ještě čištění zubů ráno. No ale například teď je malá nemocná, byla dnes dost uplakaná, nemohla zabrat, ale únavou padala a tak odpoledne dostala prso taky jen tak na uklidnění a co....není nic hezčího když se přitulí a spokojeně usne a vím, že za čas ji nějaké tulení zajímat nebude a tak si to užívám i s tím kojením. Když je zdravá, tak ji přes den kojení vůbec nezajímá, odmítá ho, takže věřím, že si řekne co potřebuje.