Kojit nebo nekojit po 1. roce? Jaký je váš názor?

eldzej
13. lis 2011

Teď to bylo i ve zprávách, že kojením se kazí mléčné zuby. Říkala mi to i zubařka, že po 1. roce mám radši s kojením přestat. Dr. mi na to řekla, že příroda si s tím poradí, klidně kojit dál. Já nevím. Osobně bych i skončila, ale malá je docela závislačka a asi to i ještě potřebuje. Ale bojím se, aby se jí nekazily ty zuby, protože ji kojím před spaním a v noci taky.
Jaký je váš názor? Hlavně vy co kojíte i po 1. roce.

helulela
13. lis 2011

Podle mě kazení zubů není o kojení ale obecně o jídle. Když dcerku odstavíš, stejně budeš muset kojení nahradit UM a budeš ve stejné situaci. Když ti to dělá starosti, zkus spíš odbourat noční kojení.

daggold
13. lis 2011

Já kojím skoro 2 letého syna i v noci, někdy i víckrát.. Dr. mi řekla, že to noční kojení není pro zuby nic moc, že je lepší jej odbourat, ale přes den si nemyslím, že by to mělo zásadní vliv na zuby - horší je strava...

asaka
13. lis 2011

blbost. Koj dal kdyz chces a mala chce.. ja kojila do dvou let. A jak pise helulela, stejne by pak mala pila mliko z flasky.. taky se priklanim ke zruseni nocniho kojeni, to uz neni hlad, ale zvyk. V noci bych ji nabidla vodu, nebo neslazenej caj. A po vecernim kojeni ji muzes prece vycistit zuby.. je mi jasny ze asi u toho vytuhne, ja mam vyzkouseno se synovi se zuby daji vycistit zuby i ve spanku-kdyz nam usne vecer v aute a prenesem ho do postele- jen namocim kartacek a malilinkato maznu pastu-spis konec stetinek jen tak uspinim a kdyz je tuhej, tak se to da

kecule
13. lis 2011

Kojím svoje dvojčata a je jim 14 měsíců a kojit budu dál, když budu mít mléko. Ale v noci nekojím od jejich půlroka, spí celou noc, není důvod proč kojit v noci, proč by měly v noci jíst, mají mít v jídle už režim dospělého člověka, takže pokud se mi vzbudí, dám jen cucnout vody. A tím pádem nemusíte řešit zoubky. Moje maminka je zubní sestra, ptala jsem se na to jí i její šéfové, nevidí v tom problém.
Takže kojení zdar 🙂)

sarka11
13. lis 2011

Taky si myslím, že je to blbost přestat s kojením úplně kvůli zoubkům. Já kojila malého skoro 2 roky, po prvním roce jsem přestala s nočním kojením, měl na noc v postýlce lahev Avent s vodou, nejdříve jsem k němu vstávala a dala mu místo kojení vodu, asi 2 noci si u toho pár minutek pobrečel, ale pak už dobrý a pak už mne ani v noci nebudil, napil se sám, věděl, že má v rožku lahvičku, tak jsem se i konečně vyspala v kuse celé noci 🙂 Je to spíš hlavně o stravě a čištění zoubků, minimálně 2xdenně, i víckrát, a jak píše asaka, taky jsem mu kolikrát večer čistila zoubky i ve spánku. Klidně bych být tebou kojila dál, hlavně teď před zimou bych nepřestávala, aspoň bude malá míň nemocná, třeba vůbec... 😉

mamkamarketa
13. lis 2011

mez zubar rekl,ze kojeni,dost nici sklovinu (narozdil od UM) synovi budou za par dni 3 roky a dodnes v noci pije UM,ale neni to zvyk jak si asi myslite-je to hlad. chodi spat mezi 17-17:30 a vstava kolem 07h takze fakt je to hlad. ale na zoubky je UM lepsi nez kojeni . (ale vim,ze piti UM v noci neni vyhra 😖 )

wildkatka
13. lis 2011

Teda to je spáč🙂 Já kojila dcerku do 1,5 roku i v noci a dnes má 3 roky a zoubky jedna báseň 😀

moudivlacek
13. lis 2011

my kojili do v19mes, ale v noci uz pred 1rokem ne, nechala jsem to na malem, proste si na mlikco nevzpomnel,nebo jednou za dva dny,dostal a tak nejak to samo vysumelo do ztracena 🙂
asi bych tomu nechala volny prubeh...

apollo11
14. lis 2011

Určitě je to i o celkové stravě, hygieně. Noční pití vždycky může ničit zoubky, ať už je to kojení, UM nebo slazený čaj.. Takže primárně bych to na kojení nesváděla. Někteří dr. to prostě nepodporují, taky mi to moje div nerozmlouvala už v půlroce 😕 Dcerka se odstavila sama krátce před rokem, sladké nemusí a spí celou noc, ale zuby si vyčistit nenechá vůbec, tak si vyber 🙂

hojda
14. lis 2011

No a místo kojení budeš dávat umělé mléko a po tom se zuby nekazí???? Tohle je blbost. Prostě, když ti to i dítěti vyhovuje, tak bych kojila, pokud ne, tak to ukonči. Zoubky se prostě musí čistit, to je celá věda.

m.o.u.s.e
14. lis 2011

Možná má MM jiné složení než UM a sklovině nesvědčí, ale spíš bych se snažila odbourat noční pití a to čehokoliv, my po posledním mlíku před spaním čistíme zuby a pak se prostě spí, výjimečně jsem dala napít čaje , prostě mám za to že v noci se v posteli spí a ne konzumuje a snažím se to dítě naučit taky.

elviie
14. lis 2011

Já kojila do 1,5 roku dcerky, dětská lékařka nás chválila, zubařka mi jen řekla, abych ji po kojení v noci vždy otřela zoubky vlhkým hadříkem (plínkou, kapesníkem..), ale po pravdě jsem si to nedokázala moc představit, naštěstí bylo noční kojení jen občas až už nebylo vůbec. Zoubky má dcerka v pořádku. 😉 Určitě bych kojila dál a snažila se odbourat noční kojení, ale po roce to možná přijde i samo a malá ti začne spát celou noc. Držím palce. 🙂

andreasek82
14. lis 2011

pokud kojeni funguje, rozhodne bych ted jeste neprestavala, tedy pokud ty sama nejsi z kojeni hodne unavena.. ja kojila do roku a pul a skoncila vicemene kvuli tomu, ze jsem byla znovu tehotna, mela jsem dost nevolnosti a byla unavena plus jeste to kojeni v noci, byl to na telo docela zahul, tak jsem kojeni po porade s moji gynekolozkou stopla.. ale nebyt podruhe tehotna, kojila bych nejspis jeste dele.. taky jsem slysela o tom kazeni zoubku, je fakt, ze MM je sladke, ale urcite by to proste u me nebyl duvod pro skonceni s kojenim, to tedy urcite ne! pokud to pujde, budu ted druhou dcerku kojit treba do dvou let 😉

petruskaz
14. lis 2011

taky kojím téměř 16m syna a zubař ani dětská v tom nevidí problém... ale vyber si, když ti každý řekne něco jiného... prostě to vyhovuje nám oběma a pokud se před spaním vyčistí zuby, tak pak vůbec nechápu, proč by to mělo vadit 😕 celou noc spí asi od půl roku... takže co se zuby po jídle v noci jsme řešit nemuseli... také se přikláním k těm, které psaly, že v noci se spí a ne jí (myslím v tomto věku, ne malý mimčo). jinak malej spí taky 11-12 hodin.. ale každej to máme jinak... 😉

andy82
14. lis 2011

já bych kojila klidně dál, ale kojit v noci po jednom roce je zlozvyk, to bych odbourala a pak nebudou mít zubaři problém, syn naštěstí v noci nepil od 9ti měsíců, přestala jsem kojit kvůli druhému těhotenství, ale odstavil se on sám, když jsem byla ve 2. měsíci

jasminy
14. lis 2011

Holky mají pravdu. Pokud máš strach o zoubky, odbourej noční kojení. Já taky ještě kojím 1x - 2x v noci. Zoubky čistím po posledním večerním jídle - zatím.

brisalek
14. lis 2011

Kojila jsem od 12 do 16 m pouze vecer a 1-2x v noci. V 16m jsme kuli tehu odstavila ze dne na den a vubec to nebyl zadny problem, prestoze jsem si myslela, ze je mala zavislak. Me zubarka zase tvrdi, ze kojeni nevadi a UM a sladka stava atd. je horsi. Ale podle me je vse jako vetsina jen genetika. Kdyz ma ve vinku zdrave zuby, urcite mu par mesicu nocniho kojeni nic neudela, ale jak holky pisou uz to nepotrebuje je to jen zvyk.

weri1
14. lis 2011

já kojím i v noci. malej má 15 měsíců. Myslím, že zuby jsou dědičný. Buď jsou kazivý nebo ne....

pantomima
14. lis 2011

Kojím a budu v tom vesele pokračovat, u malýho je to zvyk, v noci ho to zklidní, až mi to poleze krkeem, zkusím nahradit čajem nebo vodou...myslím si, že kazivost se tím extra neovlivní, buď to dítě v sobě má, nebo ne....Terku jsem kojila do dvou let, má vrtaný 4 zuby, ale myslím si, že větší vliv na to mají dobrůtky během dne. Nahradit kojení UM v noci je blbost, je to sladký jak cumel! taky se nedoporučue olyzovat dětem dudlíka, že se kazy maminy přenesou na mimčo..tomu věřím víc, než že kazy způsobuje kojení, možná malinký procento, ale minimální.

zabinka88
14. lis 2011

Mě zubař říkal,že kojení jako takové nevadí,ale nesmí se na noc kojit,dávat čaj,UM po vyčištění zubů.Kdyžtak jen čistou vodu.Takže já jsem zrušila noční přísun čehokoliv už kolem 9.měsíce.A spinká od půl 8 do půl 8do rána.To už v roce dávno není o hladu.Je to jen zvyk.A noční kojení třeba v roce a půl to už je jenom pohodlnost některých maminek,kterým se nechce uspávat jinak,když je to tak pohodlné vytáhnout prso a je klid 😝

momis
14. lis 2011

Já taky ještě kojím- ráno a večer, D. má 16 měsíců.

myscha
16. lis 2011

Podle mě to není pravda, že by se nočním kojením nějak extra kazily zuby. Určitě je lepší v noci nekojit (a nedávat kromě čisté vody žádné sladké pití včetně UM), hlavně teda kvůli tomu, aby se mamka i dítě vyspali, ale někdy to jinak nejde, třeba u nás. 🙂 Dcera s ekzémem, který ji hodně svědí a v noci usne jen s kojením.

Jsou lékaři i zubaři, co mají zcela opačný názor a je potřeba dávat si velký pozor, co je jen něčí názor a co snaha prosadit UM na úkor kojení. Jejich marketing a snaha prosazovat produkty je dost silná.

Co jsem se dočetla od laktační poradkyně na stránkách kojení, tak MM má určité antibakteriání látky, které riziko zubního kazu snižují, na rozdíl od umělého mléka. Ona se tomu hodně intenzivně věnuje na rozdíl od mnohých pediatrů, kteří mají občas dost zastaralé názory, takže jí věřím spíš.
Navíc po vysazení kojení je třeba malým batolatům dávat instatní mlíko a to je pak lepší to mléko mateřské. Můj názor je, že největší vliv na kazení zubů má strava, sladké a sladká pití, co děti různě ucucávají a svou roli hraje i dědičnost.
Syna jsem kojila i v noci do 21 měsíců (teď má 4roky a zuby zatím zdravé), dcera má nyní 22 měsíců a nějakou dobu budeme asi ještě muset pokračovat i v noci.

llluckaaa
16. lis 2011

Podle mě rozhodně kojit! Názor zubaře nechápu, většina odborníků (dětští lékaři a nutriční terapeuti) doporučuje kojení do 2 let věku. A v televizi se někdy nakecá takových blbostí, že se nestačím divit. A zuby se dle mého názoru kazí hlavně díky všem těm slazeným brumíkům, jupíkům, kostíkům apod.

evulatko
16. lis 2011

ahojky, ja jsem kojila do devatenacti mesicu a tezko se mi prestavalo.... Se zoubkama a kezenim se v souvislosti s kojenim to podle me pravda neni...

kocicinka
16. lis 2011

Toz, syn (2,5) je stále kojený, někdy i v noci a zoubky zkažené nemá. Zubarka ho vzdy pochválí. Když se dodržuje čištění, tak nevidím problém, sladkosti, bonbony atd jsou horší, ty se u nás nevedou.

ja.na81
16. lis 2011

Rozhodne jen kvuli zoubkum s kojenim neprestavat. Snazit se odbourat nocni kojeni to jo, me se to povedlo taky kolem roka maleho, ale ne kvuli zubum, ale ciste kvuli tomu, ze jsem chtela spat (maly se budil kazde 2 hod). Cetla jsem moc zajimavy clanek na tema kazeni zubu v souvislosti s kojenim. A psali tam, ze kojeni je tedy rozhodne lepsi, nez piti mlika z lahve. Souvisi to s ruznou technikou sani, jak to mliko tece do pusinky. Ze pri kojeni to mliko neni tak v kontaktu se zuby jako pri piti s lahve. Navic, ze kojeni krasne trenuje svaly pusinky, pozitivne se podili na vyvoji celisti, kojene deti mene casto potrebuji i logopeda... Proste vylozene pozitivni clanek (bohuzel v nemcine, takze sem nedavam primo odkaz... ale muzu ho samozrejme rada poslat). No a v neposledni rade, ze na vznik kazu ma rozhodne nez kojeni vetsi vliv olizovani dudliku a lzicek od nas maminek 😉

kukukuku
16. lis 2011

ja.na81 - můžu poprosit o odkaz na ten článek v němčině? Moc by mě to zajímalo jak to vlastně je. Moc díky.

lencza
16. lis 2011

já jsem pro kojení klidně i po 1.roce, dceru jsem kojila 13 měsíců a kdyby se sama neodstavila, kojila bych i dýl, mlíka jsem měla dost, zoubky jsme čistili až tak od roku a půl a má krásný zdravý zuby..........teď mám téměř 8-měsíčního syna, který je plně kojený, má 7 zubů a rozhodně s čištěním zubů nepospíchám, a čištění zubů po večerním kojení to u nás vůbec nepřipadá v úvahu, protože při kojení usíná
takže za mě jednoznačně kojení zdar 🙂 😀 🙂

stanpetr
16. lis 2011

ja taky zvedam palec pro kojeni i po 1. roce...maly ma 15 mesicu jes stale kojen, u zubarky zadny problem....ruzne sladke kokyna jsou urcite daleko horsi...

medvidek
16. lis 2011

Já kojila dceru 23 měsíců. Je prada že má zoubky zkažené a jde s nima na operaci, ale také se říká, že čím déle zoubky vylezou, tím déle jim vydrží. Nám vylezl první zoubek na 14 měsících a jak jsme dopadli.