Kojíte na veřejnosti? Řešíte to?

karlajasmine
8. bře 2016

Mám 4 měsíčního plně kojeného chlapečka a zatím se kojení na veřejnosti víceméně vyhýbám.. kojím doma a výlety plánuju tak, abych se na další kojení domů vrátila.. což je ovšem značně omezující, tak si říkám, že mi asi nezbyde než začít kojit na veřejnosti.
Problém je v tom, že mám hodně velká prsa a tím pádem mi to kojení připadá míň diskrétní, než bych si představovala. Na návštěvách už jsem občas kojila, když jsem musela.. před kamarádkami mi to nevadí, občas se tam připletl i jejich přítel nebo manžel a bylo mi trochu trapně... Připadá mi, že v dnešní době je tolik dětí na UM, že to miminko v nákupním centru s flaškou je normální a kojící maminka v nákupním centru je trošku výjimka..
Myslíte, že to moc řeším a že se trapně cítit nemusím? Jak to máte vy?

dapele
10. bře 2016

@karlajasmine Ahoj, taky bydlím v Praze a navíc sotva mi skončilo šestinedělí, tak jsem začala jezdit mhd do centra na obědy s kolegy z práce, na výlety atd. Prsa mám H, takže mi také hlavička dítěte nic neřešila. Pořídila jsem si kojící zástěru (velký čtverec látky s uchem, který si přehodíš přes hlavu, aby ti nespadl) a super. Nic nebylo vidět a mohla jsem kojit téměř kdekoli. A co se týká reakcí lidí, tak přestože jsem v mhd, na lavičkách a v obchodních centrech strávila kojením během prvního půl roku celé hodiny, tak jsem nikdy žádné negativní reakce z okolí nezažila.
Jinak obecně jsem se taky vždy snažila odklidit někam bokem, hlavně kvůli malé aby měla na kojení klid, ale nakojila jsem kdykoli a kdekoli si řekla. Vždyť jsme tak papal téměř každý, tak na tom není nic špatného.

icekofee
1. črc 2016

Neřeším. Malá se narodila koncem února, takže jsem byla opravdu ráda, když začalo být venku natolik teplo, aby se dalo kojit podle potřeby a ne pořád lítat domů jak blázen. Ze začátku jsem se vždy odklízela do soukromí, ale co jsme vychytaly techniku a rodiny konečně vzaly v potaz, že kojit prostě budu a řeči o slabém mléku si můžou strčit za klobouk, kojím klidně na gauči vedle dědy, v restauraci na terásce u stolu, najím se já, pak malá, v parku, prostě kde to vyjde, tam se nají. A co jako? Dospělej se taky nají, když má hlad a miminko budu týrat? Omezuju tím snad někoho? Komu to vadí, ať kouká jinam. Samozřejmě nešermuju bradavku lidem před očima, prostě buď rychle vyndám prso z výstřihu z kojo podprdy nebo ho vytáhnu spodem, malá ho hned nacucne a co jde vidět? Hlavička prcka a kus prsa, z hlubokých výstřihů jiných nekojících lezou často mnohem větší kusy. Ničím se nepřikrýváme, neschováváme, nemáme se za co stydět, naopak, v dnešní době, kdy většina mamin jde z pohodlnosti téměř hned na UM, jsme hrdé na to, že nám to spolu jde doufám, že ještě dlouho půjde.

majka5026
8. črc 2016

@karlajasmine Dobrý den, mám 2 děti a obě kojené. Kojila jsem a kojím vždy když je třeba a kde je třeba. Záleží jen na tom aby to bylo příjemné vám a dítěti a okolí ať mi trhne nohou! Tchýně by mě neustále někam zavírala, jsem máma a né vězeň či otrok! Takže radím řídit se pocity a potřebami svými a dítěte, vše ostatní je vedlejší! Majka

icekofee
10. črc 2016

@majka5026 Starší generace nebyla ke kojení vedená a dávají nám trošku sežrat, že to vidíme jinak. Malá byla za začátku dost plačtivá, trpěla na bolesti bříška, špatně spala přes den (a spí stále), chtěla hodně chovat a já, ačkoliv jsem mléka měla tolik, že bych ukojila v pohodě 2 děti, přesto poslouchala od mámy, že si nemůže pomoct, ale podle ní jí to prostě nestačí a od tchýně zas řeči o slabým mléku. Prostě dítě brečí = má hlad. Místo podpory tohle. Kdybych nebyla paličák a naprosto přesvědčená o tom, že kojit budu stůj co stůj, určitě by mě zlomily a malá by už dávno byla na UM. Takže se ani nedivím, že hodně mamin při prvních neúspěších nebo spurtech prcka to vzdá, když místo podpory poslouchají, že nedokáží uživit svoje miminko. Jinak ze začátku jsme se izolovat na kojení musely, já po šití nemohla první týdny moc sedět, takže vleže někde v soukromí a byl to děs. Malá se s tím prala i půl hodiny, takže jsem byla furt někde zavřená po ložnicích. Když jsme to zmákly v sedě, ze začátku koukali, ale už si zvykli. Jak říká teď moje máma, pokaždý když tě vidím, máš kozu venku 😀 No jo no, mám, a co 😀

martiniquest
28. kvě 2019

Ano, na veřejnosti jsem kojila a vždy mi bylo jedno, co si o tom kdo myslí. Nikomu do toho nic není. Nepoužívala jsem žádné plínky/šátky na zakrývání a ani speciální oblečení, prso je stejně zakryté dítětem. Nechápu, proč je kolem toho taková histerie. Když jde po městě holka s půlkou zadku venku nebo chlap do pasu nahý, taky se o tom nevedou sáhlodlouhé diskuze o vhodnosti jejich počínání.

kuliseks
28. kvě 2019

Videla jsem kojit pani v autobuse uprostred. Tak to mi prislo divne.. v Praze jezdi kazdou chvili autobusy, ta byla evidentne rada stredem pozornosti nez aby vystoupila a nakojila to dite nekde v klidu. Ale jinak mi na verejnosti kojit nijak divne nepripada. Sama jsem to xkrat musela tak resit.. ale jde o to na verinosti nebo na verejnosti 🙂 myslim ze by to chtelo trochu rozumu a nepredvadet se zas zbytecne.. ale to asi neni pripad zakladatelky diskuze