Kolik vypije vaše miminko? Nechci přikrmovat

milda
18. únor 2009

Ahoj maminky,
zajímalo by mě kolik vypije vaše miminko během jednoho kojení.
Mám skoro 3měsíční holčičku a vypije průměrně 70 - 90 ml na jedno kojení. Večer před usnutím vypije maximálně 70, většinou spíš míň. Připadá mi to málo, bojím se abysme nemusely přikrmovat. Chci co nejdéle plně kojit. Myslím, že mlíčka mám dost.
Děkuju za vaše rady a zkušenosti

beruska2x
18. únor 2009

jestli je spokojena, nebreci hlady a pribira tak bych to neresila... kazde dite to ma trosku jinak a kdyby mela hlad tak se ozve... 😉

nency
19. únor 2009

Milda
tak moje holčička má 7 týdnů a pije podobně jako ta tvoje. Záleží po kolika hodinách krmíš. Ta moje je zvyklá
každé 2 - 2,5 hod., v noci 2x. Když ve dne usne na déle jak 1/2 hodiny, tak krmíme po 3 hodinách, ale většinou
po 2,5 hod.
Také jsem měla strach, že má málo a zkusila jsem jí dát kolik vypije z lahve. Byla jsem překvapená, protože vypila
pouze 70 ml., ale zjevně jí to stačí. Podle doktorky prospívá dobře, ale přibírá pomaleji, ale je to v normě.
Kolik vážila tvoje holčička při narození a kolik váží nyní?
Ta moje měla porodní váhu 3590g a v 7 týdnech měla 4560g.

andulka4
19. únor 2009

Mildo já měla doma kojeneckou váhu a tak jsem vážila před a po kojení hooodně dlouho.
Můj syn vypil jednou 40ml pak třeba 80ml...pak i 25ml a pak zase 90ml

dítě si veme kolik chce a kdy chce

dokonce když pil déle vypil toho méně 🙂 Takže ani podle času(délky kojení) se nedá orientovat

kojím dodnes a má víc než rok 🙂 nikdy jsme nebyli na UV

dukie
19. únor 2009

milda: Opravdu je důležitý i to, kolikrá za den kojíš. Náš Toníček ještě v 5 měsících někdy vybaštil jen 40 ml, jindy 130... V těch 4 měsících mi bylo řečeno, že na kilo váhy by měl vypít cca 150 ml za den. Jo a taky mi řekli, že najednou by měl zvládnout tak 150 ml a baštit tak 6 x za den... no a my bumbali takhle divně, 150 nikdy nedal, ale zase baštil až 10 x za den... takže se to celkově nasčítalo... a za den to odpovídalo. Takže si to zkus spočítat na Vaše dítko, jestli to celkově tak nějak sedí... samozřejmě je důležitý vzít i to, jak píše beruska, jestli je mimi spokojené. Tj. jestli je to o 200 ml míň a je spokojené a prospívá, tak to nemá smysl řešit. 🙂

milda
autor
19. únor 2009

Nency
krmím tak po 2 hodinách. Dříve to bylo po 3 - 4 hodinách. a to vypila i 140. ale teď když jsme začaly 3. měsíc, začala bumbat častěji a méně. Linda vážila po porodu 3280g a nyní v 12 týdnech váží 4600g.

andulka4
19. únor 2009

zapoměla jsem napsat že je to jako u dospělého...jednou oběd...svačinka atd takže proto pijou pokaždé jinak 🙂

pokud nepláče a prospívá není nutné se znepokojovat

dagina
19. únor 2009

Ahojky holky, sice budu trochu mimo téma, ale nechci zavádět novou diskusi, kojení se to také týká 😉 . Malou plně kojím, poslední dobou malá přibívá 150g týdně, dle dr. to není nic moc, ale ani žádná tragedie, jen mi doporučila jedno kojení navíc v noci. Celkově jsem přidala cca 2 kojení za 24 hodin/kojím tak 10 za den/, ale malá stále přibírá cca 150g. V pondělí jdeme do poradny. Koukala jsem na stránky www.kojeni.net, ale moc moudrá z toho nejsem. Na podobné problémy se doporučuje kojení z obou prsů (od začátku vždy kojím z jednoho a malá je spokojená, navíc hodně blindí, takže z obou prsů by byla vyloženě přecpaná). Otázka je, zda se dostatečně dostane k zadnímu mlíku, s tím si tak jistá nejsem, idkyž saje pěkně(kojím různě dlouhou dobu - 10, 20, ale třeba i 40 min), na konci kojení už většinou jen dudá(vím že se to nemá).Po kojení mě při odstříknutí vyteče ještě dost mléka, ale nikdy dostatečně neodstříkávám, jen zkouším zda tam ještě něco je 😅. Takže jsem z toho všeho taková rozpačitá. Tchyně mě už od začátku straší se Sunarem 😠 , že bude příbírat pěkně, spát bude celou noc a nemusím se trápit s kojením 😠 😠 .

Omlouvám se dlouhý příspěvek, budu ráda, když třeba někomu také pomohou odpovědi na něj. Moc díky za info.

romi73
19. únor 2009

dagina, 150 týdně je dobrý. mě taky doktorky vystresly , že je to málo, ale není. údajně jedou podle starých tabulek z dob, kdy jsme byli na sunaru téměř všichni a s tím se kojené děti nedají srovnávat. ale tady je na kojení plno jiných odborníků, já sama jsem se s tím nervovala dost dlouho a už nehodlám. nebýt annag z diskuse "hnevanie sa pri kojení" (doporučuji prostudovat 🙂 )bych asi kojení vzdala,právě kvůli mým pediatričkám, které domě hustily, ať do ní tlačím co nejvíc UM, že prý to moje jí nestačí. mě malá přibírá cca 250 za 2 týdny, je halt drobnější, ale pěkná, spokojená, sice nemá faldíky, že míň vypije - tak míň vypije, no. ani z lahvičky nedá víc jak 100ml... když ti neřve hlady a nehubne, tak buď asi v klidu... teď na 12 týdnech máme asi 4800g. už to neřeším, kojíme, když má ještě hlad, dodám sunar (ale to max. 2x denně).

milda
autor
19. únor 2009

Dle názoru naší Dr je 150 ideální. I když já si myslím, že by to mohlo být víc. Moje malá přibývá někdy 200 za týden, ale někdy taky jen 100. Doktorka říkala, že to stačí. Ale taky by mě zajímalo (jako daginu) za jak dlouho se při kojení mimi dostane k zadnímu mlíku... Při každém kojení kojím z obou prsů a připadá mi, že z každého pije strašně krátce, že se k zadnímu mlíčku nedostane 😒

andulka4
19. únor 2009

Dagi nenec hej se deptat 🙂 Jde vám to skvěle.D
Každé děťátko je jiné...a pokud ti ublinkává po odříhnutí je to známka toho že má dost.

Prsa se mají střídat pouze pokud má maminka málo mléka a musí zvýšit laktaci,nebo pokud je miminko ještě hladové

Jestli je malá spokojená a nepláče ti je to perfektní 🙂 a nemusíš nic řešit

amira55
19. únor 2009

No malý má 16týdnů a pije mi cca.260 4x denně....V noci mi nevstává-spí od 22.hodin do té cca.9 v kuse.Ze začátku nechtěl vůbec papat tak jsem ráda že se tak rozpapal. Bohužel jsme na UM ale spokojení🙂

pismenka
20. únor 2009

četla jsem, že vážení miminka před a po kojení - že to není vůbec žádný ukazatel toho kolik mimi vypije.
Také bych to neřešila, pokud je spokojené. My taky málo pili.
ano, nenech se vydeptat, hlavně když je spokojené.

amira55: UM a kojení je něco jiného, tak že 260ml 4x denně je uplně něco jiného než kojení

jiskrina
20. únor 2009

Holky, já myslím, že s tím přibíráním je to jiné, když je dítě na UM a když má MM, nebo ne? Na UM podle mne přibírají rychleji, ne?

tereziep
20. únor 2009

No já jsem taky vážila před a po kojení - z důvodu kolik vypije a pak jsem podle toho dokrmovala.
amira55: mě doktorka říkala, že do 6 měsíců má mimčo pít 6x denně. Já jsem potom dávala 6x denně max 150ml. Prej to stačí. Je divné krmit dítě jen 4x za den. Já taky jím 5x denně.

jiskrina
20. únor 2009

Talk mně malýž papá 5-6x denně, jeplně kojený.

dvojka
20. únor 2009

tereziep.Moje první dcera os 4 měsíce jedla taky jen 4 x za 24 hodin 🙂 .Vy\jímečně 5 x!Divný mi to taky přišlo,ale co naděláš 😒

amira55
20. únor 2009

pismenka já vím že umělý je něco jinýho 🙂
terziep když ho na jídlo budu budit násilím stejně mě to nevypije.já si myslím že i mimino si může říct co mu vyhovuje-přece když usne tak ho nebudu za 5 minut budit že má jíst ne?a já jím 3x denně...
a když mu budu dávat 6x denně tak mi bude zvracet protože to UM mi nestihne natrávit.
jiskrina nevím jestli se to dá takhle říct- znám případ že kojené dítě mělo ve 4 měsících 7500kg a my na UM máme méně...

dvojka
20. únor 2009

jo a byla jen kojena 🙂

dagina
23. únor 2009

Ahojky holky, díky za info. Dnes jsme byli na převážení a za 14 dní malá přibrala 211g 😖 , tak mě hned dali na kojit a malá vypila ani ne za 5 min 70ml, což se dr. líbilo, pak začala malá blindit, dr. se úplně zděsila co toho vyblila, já na to že teď vyblindila hrozně málo oproti co blindí doma po každém kojení..., takže blindění je na 99,9% náš problém ohledně přibírání, máme tedy dávat před každým kojením Nutriton, tak pokud to zamezí blindění, malá bude přibírat ažaž 😵 .

pkolin
16. zář 2009

Ahojky holky, tak jen pro představu s přibíráním na váze. Mému synovi jsou 3 měsíce, je plně kojený po 2 hodinách denně a v noci spinká od 23:00 do 6:00 hodin - takže paráda a váží 7,81 kg!!! 🙂 Takže není pravda, že když dáte umělou výživu, bude dítko více a rychleji přibírat. Každé dítě je jiné!!! Pokud nepláčí hlady, nedávala bych nic umělého. Pokud Vaše dr. doporučuje umělou výživu za KAŽDOU CENU, UVAŽOVALA BYCH O ZMĚNĚ DR. !!!

rrenatkaa
16. zář 2009

Děvčata, mimčo by mělo vypít 150ml na 1kg váhy za 24hodin, nebo 1/6 své váhy na ml. za 24hod. Ale berte to jako doporučení.
pokud máte mlíčka dost, mimčo je spokojené a přibírá, tak není co řešit. ono si vezme tolik co potřebeje a rozhodně mu nemá cenu něco nutit, stejně to vyblinká. A mudra je jen rádce, rozhodnutí je na vás.

esterr
15. čer 2012

Ahojte holky, chtěla bych se zeptat. Mám 7.týdenní holčičku a nevím, kolik by toho měla na jedno kojení vypít. Zkoušela sem odstříkat a mám cca 120-125 ml na jedno prso. Malé doteď stačilo jenom jedno prso, ale od včerejška mi po jídle začne plakat a má ještě hlad, takže mi vycucne obě prsa a tak tak jí to stačí. Někdy je hodná, ale někdy by si ještě dala, ale bohužel nemá co ☹ Chce papat tak max. po 2 hodinách, ale někdy klidně i po hodině a to pak mám problém, že nemám dost mlíčka, tak hodně naříká. Nechci přejít na UM, takže je pořád u prsa, ale zase nechci, aby plakávala hlady. 😒 V noci spává od 22h zhruba do 4 do rána a to odstříkám kolem 160 ml, tak jí to nechávám před spaní, ať je na noc napapaná. Ale zase dr. říkala, že přibíráme 200 za týden a že je to dost. Vážíme 5, 30 kg. Nevím, jestli přidat UM, nebo prostě pokračovat tak, jak doteď. 😕

olusenka
15. čer 2012

@esterr Důležité je, kolik má počůraných plín denně. Pokud asi 6-8, tak jí mlíčko stačí. Říkáš, že přibírá dobře, tak je to jistě v pořádku. Množství odstříkaného mléka neurčuje množství mléka jako takového. Každému jde odstříkat jinak. Někdo odstříká hodně, někdo prostě málo (já taky odstříkala málo, když jsem to zkoušela, ale pořád kojím už přes 5měsíců), ale to vážně neznamená, že je mléka málo.
Produkce MM je otázkou poptávky a nabídky. Tzn. kolik miminko vypije, tolik se zase vytvoří. Takže by neměly existovat přebytky a nedostatky. Ani tzv. slabé mléko prý neexistuje. Může to být možná růstový spurt. Údajně kolem 6. týdne a 3. a 6. měsíce je období růstových spustů, kdy má miminko najednou větší hlad, může být i mrzuté apod., a to pak mléko nemusí stačit. Chvíli trvá, než se množství mléka "zvětší", než prsa zareagují. Někdo růstový spurt ani nenaznamená, někdy ano a může trvat den, někomu i týden.
Mě miminko chce přes den pít pořád max. každé dvě hodiny celých 5 měsíců. V noci spí skoro celou noc, na kojení nebudím,ani neodstříkávám. Prsa si zvyknou. Miminko by mělo pít zhruba (záleží na věku) 6-8x za den a záleží na něm, jak si to rozloží během dne.
Já myslím, ž přikrmovat UM nebudete potřebovat. To by problém prohloubilo, protože co by miminko vypilo UM, o to méně by se vytvořilo MM. Buď trpělivá, zkoušej přikládat.

Můžeš zkusit oslovit laktační poradkyni tady na koníkovi, tady je odkaz:
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/laktacni...

Nebo si na kojeni.cz najít LP v místě svého bydliště a pozvat si ji domů.
Dobré rady (i konkrétní otázky různých maminek) najdeš i na www.kojeni.net

olusenka
15. čer 2012

@esterr Ještě jsem chtěla doplnit, není důležité, kolik vypije na jedno kojení. Nikdo nejíme každý den během oběda, večeře pořád stejné porce jídla. Cítíme se různě, máme různě velký hlad. V úvahu by spíš šlo brát součet kojení, tedy množství vypitého mléka za 24 hodin. Ale jak říkám, důležité je, jak přibírá a množství počůraných plínek.

salomee
5. srp 2012

Ahoj, dnes se mi daří odpovídat na staré otázky, ale snad to neva..
Co se nás týče, já nevím, kolik malý vypije a upřímně to ani vědět nechci, dokrmovali jsme od porodnice, ale nějak jsem dokázala začít kojit plně asi od konce 6. týdne, teď má syn 3 měsíce. Prošli jsme i obdobím celodenního přehazování z prsu na prs a pak chvilkové spokojenosti po kojení, jednou mi sestra u dr. navrhla, že malého zvážíme před a po kojení-jak v porodnici. Malej vypil 60ml (a už nevím, který týden, ale vím, že bylo to málo..ale i tak já z toho měla radost) po asi 15min. přehazování ze strany na stranu a stejně pak hned plakal... ale já jsem pak doma prostě přikládala pokaždé, když chtěl, nedělala jsem celý den nic jiného, ale trvale dokrmovat bych nezvládla, buď kojit, nebo UM.
Teď si Ondráš pososá, někdy třeba jen deset minut, ale pak je spokojený a není teda ten typ, co by pak 3 hodiny spal, ale je spokojený, hraje si, směje se, nebo spinká a na váze přibývá "podlle tabulek"..a já raděj ani nechci vědět, kolik vypije, abych se nestresovala, bo je hrozně důležité věřit v to, že kojit dokážeme... ale tu důvěru, když to nejde hned od začátku, je hrozně lehké podlomit. Já s tím bojuju poořád, do teď, když malý pláče, hned ho přiložím, i když pak se ukáže, že problém byl jinde....protože nějak nevěřím, že by se před tím najedl pořádně..ale asi to nějak zvládá. Pořád mám "vánoce" z toho, když hezky pije, pak odříhne a je spokojenej... když trochu dýl spí, už jsem nervózní atp.
Bála jsem se experimentovat s tím, že přestanu dokrmovat, ale viděla jsem, že dokud dokrmuju, tak se to nikam nepohne.
Taky jsem to s každým řešila, ale ne každý je tak zainteresovaný, jak bych chtěla a i když vím, že tomu každej nerozumí, vždycky mě to uvrhlo do zoufalství a ty rady "dokrmuj aspoň na noc, ať se vyspíš"...nic moc. ale já prostě nechtěla. Nikdy není jisté, jak to bude pokračovat, ale byla jsem šťastná, že z 3měsíční prohlídky máme v průkazce zaškrtnuto "kojen plně"🙂.

missymici
10. srp 2012

Holky,prosim Vas,nevite kolik vypije mesicni miminko pri jednem kojeni? 😉

skobrt
10. srp 2012

ahoj, jak pisou holky, pokazde jinak, myslim by melo okolo 100g, ale ja taky bojovala, vazila tak tydnu pred i po kojeni, a kolisalo to 60-130g, protoze nas dr honila, ze malo pribira a ze mam dokrmovat, coz jsem parkrat vecer udelala, ale uz je to ok, mala mela holt pomalejsi rozjezd, ted uz pribrala 2 krat za 3 tydny 500-600g, tak snad to nezakriknu...kojim ale pokazde z obou prsu, levy se ji moc nelibi, vydrzi u nej vetsinou tak 5minut, nevim proc, no hlavne, kdyz ji to vyhovuje🙂

tichackova
10. srp 2012

@missymici Nezáleží ani tak na věku jako na tom, kolik váží😉

missymici
11. srp 2012

@skobrt
@tichackova
no prave ...ja se jen vydesila,kdyz jsem po koejni navazila 4100g v patek a v pondeli jsme byli na kontrole a mela 3700g.Takze za 5 dni 400g,kdyz odectu ze jsme kojili,...ale nevim kolik si malá vypila. Predtim za 18 dni od porodnice pribrala 750g.Zdalo se me to prave hodne za 5 dni 400g,ale prej to je Ok.

tichackova
11. srp 2012

@missymici No za 5 dní je 400 g fakt hodně, to by mě moje doktorka asi ukamenovala😅 Za týden by mělo přibírat 100 - 300 g. Ale pokud jen kojíš, tak bych to až tak neřešila😉