Kolísavé množství mateřského mléka, budu vděčná za rady

helcas
11. led 2013

Prosím o podobné zkušenosti,rady... První miminko jsem kojila úplně v pohodě od začátku do konce, druhé miminko se narodilo předčasně v 7. měsíci, i tak jsem se ale rozkojila a kojila skoro 11 měsíců. Celé kojení jsem ale měla problém s mlíkem - do 4 měsíců jsem pravidelně odsávala několikrát za den, aby množství mlíka bylo dostačující a množství se nesnižovalo, protože malá jedla hodně malá množství, poté jsem odsávat přestala a začal boj - třeba 4 dny mlíka ažaž, další 4 dny totálně bez mlíka..a pořád dokola..až do těch skoro 11 měsíců, byla jsem z toho zoufalá a v hlavě jsem neřešila nic než kojení...ale celé jsem to přičítala tomu začátku, předčasnému porodu, taky tomu, že malá pila cca 50ml a pauzy mezi kojením 5 i 7 hodin přes den (jak mohla přibírat 1,5kg měsíčně, čůrat, kakat a prostě celkově prospívat, to nechápu). Teď mám další miminko, Barborka má 3,5 měsíce a už měsíc se pořád dokola opakuje známý scénář - 4 dny mlíka tolik, že mi můžou prsa prasknout, 2-3 dny bez mlíka, že malá vysaje jen pár loků a pak třeba 2 dny mlíka víc, ale pořád málo..a už je to za měsíc počtvrté.... všude na netu na otázky o kolísání množství mléka čtu jen odpovědi odborníků, že mlíka není nikdy málo, že ze dne na den laktace nemůže skončit, atd atd... jen jendou jsem našla něco o štítné žláze... měla některá z Vás poruchu regulace tvorby mlíka např. právě díky špatné funkci ŠŽ? Budu vděčná za rady a tipy. Díky 🙂

paris3
11. led 2013

ja som mala ten isty problem... najhorsie to bolo tusim medzi 2 az 5 mesiacom.
v tie zle dni, ked mlieka nebolo dost, to bolo velmi zleeee ☹ mala bola zvyknuta na svoju davku a kedze bolo malo, tak revala odusu... asi nejako nevedela pochopit, ze niekedy jej mlieko rovno strieka do pusy, bez toho aby musela tahat a inokedy sa snazila, ale neslo to ...hlavne vecery boli tazke, kedze za cely den vycucala vsetko co bolo a na vecer uz vela nezostalo... potom nevedela zaspat, plakala. no museli sme vydrzat, nejako som ju uspala a vydrzala do rana, cez noc sa mi zase nejake mliecko vytvorilo 😉 chcela som ju vecer dokrmovat UM, ale nechcela flasu ani vidiet...
a moja odpoved na tvoju otazku co sa tyka stitnej zlazy je: ano, moze to byt tym. uz v tehotenstve mi prisli na znizenu funkciu stitnej zlazy, brala som chvilu lieky, potom sa to upravilo, tak som vysadila... potom mi zistili, ze mi tie hormony kolisu, takze som uz lieky nebrala.
skus si dat vysetrit stitnu zlazu... mozno ti endokrinolog s tymto problemom pomoze...
a ja som nedostatok mlieka vyriesila homeopatikami a liekmi na zvysenie tvorby mlieka, hlavne v tie problemove dni. ak by si sa ale rozhodla to riesit podobne, treba davat velky pozor, aby si nebrala lieky na podporu tvorby vtedy, ked sa ti tvori dost mlieka, to by mohlo zapricinit retenciu, zapal atd... ja som tiez musela byt velmi opatrna... ale po 3 mesiacoch sa uz prsia nezvyknu az tak nalievat, tak snad sa ti to stabilizuje...
a nepomoze ti, kebyze si odsajes v tie dni, ked mas vela a dcere to odsate das v tie dni, ked mas malo mlieka?

helcas
autor
11. led 2013

@paris3 když mám mléka hodně, že mě z toho až bolí prsa, tak Barunka baští co 3 hodinky a vypije úplně všechno do poslední kapky a dá si i z druhého, prsa mám prázdná a během 2-3 hodin se mi obě nalejou k prasknutí...malá byla zvyklá spát celou noc,ale při prvních potížích jsem ji začala na noční kojení budit, takže ani přes noc nemáme velkou pauzu, v prsou nemám retence, mlíko mi všechno vysaje...a pak najednou konec a mlíko je pryč, malá saje trpělivě,nepláče,vysaje,co jde a za hoďku nebo hoďku a půl znovu..a celou noc po 2 hodinách, až se zas po pár dnech mlíčko zase začne tvořit....přijde mi to jako týrání,alepak když zas mlíčko je, je to úžasné nejen pro mě, ale je i vidět, jak ona je šťastná a hrozně si to užívá--a pokaždé doufám, že už to bylo naposledy a už se mi to znova nestane :/marně

paris3
11. led 2013

tak to je super, ked to mala tak dobre zvlada... nerob si teda z toho hlavu 😉 malej urcite nic nechyba, lebo to dobehne pocas tych dni, ked mas vela mliecka...
a preco ti to pride ako tyranie? kvoli malej? alebo kvoli unave, ze sa nevyspis?

helcas
autor
11. led 2013

@paris3 nespaní mi nevadí 🙂 ale když mám mlíčka dost, baští po 3-4 hodinách přes den a hodně spinká, když mlíčko nemám, je pořád vzhůru, saje co hodinu, je sice veselá, ale nespí se jí dobře...myslím, že se jí ani tak dobře netráví, přeci jen je lepší jíst ve větších časových intervalech..a nedá se nikam v ty dny jít, protože si nemůžu udělat pauzu 3 nebo 4 hodiny podle toho, jak potřebuju..spíš je to nepraktický, už jsem jí i pro klid duše dala párkrát malé množství nutrilonu, aby se neřeklo a spíš abych uklidnila sebe 🙂 zatím přibírá, je spokojená, ale na mojí psychiku je to hrozný,pořád zas jen myslet na to mlíko, přitom to má být tak přirozené, má to jít samo...já v tom problémy nehledám, nechci je mít a přitom se mi to pořád vrací

paris3
11. led 2013

dolezite je naozaj to, ze mala dobre prospieva a aj to hrdinsky znasa 😉 ty to tiez zvladas dobre 😉
na tvojom mieste by som pre vlastny pokoj zasla za endokrinologom...
a skus to brat tak ako fakt, neriesit, ze to ma ist stale rovnako, prirodzene a samo... proste su vynimky ako my dve 🙂 a je takych zien urcite viac, ale mozno to neriesia, alebo prestali kojit....
ja chapem ten napor na psychiku, ja som kvoli tomu uz bola v stave dat malu na UM 😠 nastastie nechcela ho ani vidiet 😀 potom som sa s tym nejako zmierila a v tie dni, ked som mala malo mlieka som si robila bylinkove caje, brala som homeopatika a motilium. len taku slabu davku, ale stacilo to... a velmi mi to psychicky pomohlo 😉

helcas
autor
11. led 2013

@paris3 díky za tvé zkušenosti 🙂 mě jen vrtá hlavou,proč u prvního jsem problémy neměla, přitom jsem kojila po 4 hodinách a v noci jsem nekojila a v pohodě jsem nic řešit nemusela...nechci hledat problém, jen si právě říkám, jestli buď moje tělo není už vyčerpané a nedává mi najevo, že 3 těhotenství a kojení brzy za sebou je moc velký záhul 🙂 a nebo že mi prostě něco chybí..zkusila jsem včera nasadit dologran s jodem a gravimilk,kde jod taky je, denní dávku přesahovat nebudu, to si kontroluju, tak uvidíme efekt. Jinak homeopatika doma taky mám, ale jelikož vím, že i bez nich se to spraví po pár dnech,tak jim nepřičítám moc zásluh na tvorbu mlíka :/

paris3
11. led 2013

no to vies.... ja som tiez zacala mat problemy so stitnou zlazou az v tehotenstve... a neviem preco, dovtedy mi nic nebolo...
jasne, ze tri tehotenstva je riadny zaberak na kazdy organizmus, niekde sa to musi prejavit....
drzim ti palce 😉

helcas
autor
11. led 2013

@paris3 díky ;)

pepa_pepa
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
helcas
autor
13. led 2013

@pepa_pepa nezkoušela..díky za tip

pepa_pepa
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kacena00
14. led 2013

@helcas fajn že si to veme, ten nutroš...moje malá odmítala, takže všechny tyhle stavy mě stály větší a větší nervy, načež se situace vygradovala před Vánoci, malá čurala do plen už fakt málo, já byla vyřízená...no nebudu se rozepisovat, po 3 měsících sem se já a moje rodina dostala na dno, což dalo šanci na urovnání myšlenek a nápravu chyb...nicméně kojení v háji...

helcas
autor
14. led 2013

@kacena00 to jsem zažívala právě u první holky (2.miminko)...ta mlíko odmítala, vřískala, pila minimálně a jen párkrát za den, já z toho byla na mašli 🙂 přitom první 4 nebo i víc měsíců pila krásně..podle mě se to něčím pokazilo, možná jí někdy něco u pití vylekalo, nebo jí rušil starší syn a potom už to kojení měla spojené s něčím nepříjemným..nebo taky často přemýšlím o tom, že jak první měsíc dostávala mlíčko výhradně sondou přes nosánek do žaludku, tak mohla mít ke krmení negativní vztah...nechtěla ani příkrmy, trvalo to x měsíců, než začala jíst, já jí to nutila, tlačila jsem aspoˇpár lžiček přes zavřenou pusu, nešlo to a něšlo...

xvehax
28. led 2013

@helcas
Ahojky, ctu tady o tvem problemu a rada bych ti sdelila ze trpim presne tim samym problemem! Uz nevim co si pocit sem z toho zoufala, presne jak pises par dni hodne mlika az moc, pak cvak a prsa se vypnou, strasny, to trva nekolik dni, bojuju o mliko, kazdy kojeni hruza. Takle jedu uz dva mesice , taky si vzdy rikam snad uz se to urovna a ne. Mam potize se stitnou zlazou, ale uz jsem myslela ze to bude lepsi. Kdyby ses o tom chtela se mnou posdilet uvitala bych to! Treba po telefonu. Vsude sem ten problem hledala a nasla az u tebe! ;) ;/... Tak jen tak Preju pevny nervy! Verka h.

helcas
autor
29. led 2013

@xvehax Problém se nakonec vyřešil zatím sám, malá se začala konečně budit na kojení i v noci (nejprve jednou, teď už i dvakrát nebo 3krát....to od předchozích dvou dětí vůbec neznám 🙂 a jsem za to ráda, protože nemusím nic řešit...mlíka je dostatek celý den, večer, v noci, prsa se plní velice rychle. Takže možná nakonec jde opravdu jen o problém poptávky, prostě ty dlouhé pauzy laktaci nesvědčí, i když u prvního miminka jsem v noci nekojila a mlíka jsem stejně měla dost..

xvehax
2. únor 2013

No tak ja kojim i v noci nekolikrat a stejne to mam. Hormony stitny zlazy mam uz diky lekum v norme, ale zas tocim cykly ctyri dny hodne mlika pak ctyri dny malo, dnes mam zas prsa nality, podezrele, takze muzu cekat zase obdobi sucha. Vsichni mi nuti ze to je psychika, ale nemyslim si. Jsem v pohode, zacnu se stresovat az kdyz se mi prestane tvorit mliko.fakt nevim cim to muze byt☹(, je to na palici, kdyz najednou neni mliko, je to frustrujici pro me i pro malyho😢.

helcas
autor
3. únor 2013

@xvehax pro mě taky přeplněná prsa znamenají jej jedno....za den nebo dva mlíko nebude :/ no teď jsem měla 2 dny šílené bolesti hlavy, jen jsem ležela, nejedla, nepila, zvracela...a tak se to promítlo i do mlíka, zase je to špatný..

nina4
4. únor 2013

@helcas Ahoj moja tak ja ti môžem len jedno poradiť prikladaj ako si žiada ked môžeš oddychuj a vôbec nerieš či je malá hladná alebo či máš ty dosť mliečka .ja som to riešila pri troch dojčeniach a týrala som vlastne samú seba .mala som plnú hlavu len kojenia a teraz som si povedala mliečko je aj ked sú prsia o ničom skoro prázdne to mávam tiež ale v tedy len prikladám do zblbnutia aj ked je to každú pol hod.a vôbec neriešim či je Adamko hladný priberá krásne má už 8 kg.a ked je mliečka veľa vypije do dna síce prebytok vyvráti ale čo už.Ja sa toto kojenie skôr potýkam s preplnenými prsiami a zápalmi.ale myslím,že je to tým ,že som kojenie úplne prestala riešiť mlieko je a bude 🙂

helcas
autor
5. únor 2013

@nina4 dík 🙂 však já to dělám stejně, jinak by to nešlo, naštěstí do mě nikdo z okolí nehučí, ať jí přikrmím, nebo ať to vzdám...taky si říkám, že si vždycky něco vytáhne a že se to znovu rozjede...ale když už to trvá těch 5 dní, mám toho opravdu dost 🙂 je to opravdu hrozně nepraktické, nedá se potom vyrazit ani na nákup, ani vyzvednout kluka ze školky, je to opravdu náročné, když není pořádně napapaná, ani nespí..no ale musím zaklepat, už měsíc je laktace ok díky tomu nočnímu kojení, prsa se plní hezky od kojení ke kojení a mám přebytky, které sem tam odstříkám...ale bude hůř, až začnu přikrmovat, asi budu muset odstříkávat místo toho kojení, jinak by to dopadlo stejně

jetynka
5. únor 2013

@helcas Mě jenom tak napadlo, že když máte mlíčka pár dní hodně a pak jsou dny kdy nemáte skoro žádné co zkusit pravidelně odstříkávat ať si prsa zvyknou že se v určitou dobu se vyprázdní a pak dolejou a odstříkané mlíčko pak zamrazit na dny kdy mlíčko nemáte?nemusíte pak malou dokrmovat nutrilonem. Ale pokud máte nějaký problém tak bych se možná obrátila na laktační poradkyni, na odsávání bych si půjčila kvalitnější odsávačku aby prsa nebyla z těch levnějších zničená.

nina4
5. únor 2013

@helcas tak to hej pokiaľ do teba nikto nehučí ja mám podchvíľou zápaly a to 40 horúčky a mama tá či mi je to treba čo mu nedám UM.ale čo tie dva tri dni vydržím a je to OK. Ešte že mám obrovskú podporu v manželovi.a tiež sa mi veľmi nedá behať ked sa mi podarí Adamka uspať a nááááhodou vonku tak spí aj tri hodiny no ale ked sa zobudí mám pocit ,že zje aj mňa 😀 ja teraz začínam s príkrmami ale to tak veľmi opatrne síce mu veľmi nechutia ale niekedy zje aj všetko no predtým ho nakojím dám príkrm a znova nakojím..rada by som kojila aspoň rok ak pánboh dá 🙂 Tak ti držím palčeky nech sa mliečka tvorí stále rovnako a nech máš aj ty pohodové kojenie.

xvehax
10. únor 2013

No ja porad premyslim cim by to kolisani mohlo byt.ted se mi to meni treba i po dni.kdyz mam malo v noci me malej budi po 1,5 h, sila. Jesli vubec naky snahy o vyrovnani tvorby maji smysl, nekde jsem cetla nemyslet na to a neresit, i kdyz to jde blbe, kdyz bud prsa tlaci nebo se mimi po par locich zacne vztekat. Helcas byla tva dcerka po krmeni hladova ze jsi ji musela utesovat nebo jen chtela jist casto?a jak jsi ji pripadne uklidnovala? Rikam si ze zkusim dat na noc kasi kdyz uz je mu 4,5 mesicu,abych se trochu vyspala, ale chtela sem s tim vydrzet aspon do 5 mes.taky sem si rikala zda tam neni prece jen vliv nakyho stresu, pac se mi to,stalo pred tim nez manzel mel jet na tyden pryc a ted pred nakou navstevou ..., ale spis asi ne. vzdy me to vykoleji kdyz nemam mliko a uz mi to bere silu a zacinam z toho cvokarit, pritom kdyz ho mam dost tak je kojeni krasna vec.

nini19
16. únor 2013

Ahoj holky,tak ja tiež bojujem...malý sa narodil v 34 tt,najskor som len odsavala než sme sa rozkojili...potom nám šlo kojenie krááásne....ale 2 mesice po porode som dostala menštruáciu a snou prvá laktačná kríza...a aodvtedy sme ako na hojdačke...už 3 dni pred Ms tvorba mliečka strašne poklesne a potom to trvá ešte týžden....bojujem o každu kvapku..ked sa to zlepší tak príde ovulácia a zas to isté....malý je nespokojný cez den to ešte ide ale navečer je to hruuza ..spí do 12 a potom sa budí čo dve hodky..a o 5 je vyspaný....zaspi zas až o 7-7:30 a to už vstáva dcéra takže kolotoč....Teraz máme5 mesiačikov UŽ DVA DNI ZAS TOTÁLNY UBYTOK MLIEČKA,myslím si ,že je to zas ovu. ☹ ..stále dookola....neviem ešte ako dlho to vydržím...pijem litre čaju..berem ricinus...al žiadna velká zmena...jedine to prečkat...a dotej doby rozmrazujem....proste hormony...a čítala som,že ked je kríza hormonálna ani časté prikladanie nepomože....achh jo... ☹

ela9
21. únor 2013

ja jsem zjistila, ze na vetsi sladeni mezi mnou a mimi co se mnozstvi mlika tyce pomaha satkovani a co nejvetsi fyzicky kontakt nosim malou stale v satku a mleko mi vubec samovone neodteka a mam ho stale akorat a to pri minulem kojeni jsem byla stale mokra..... Take v pripade ze chci mit vice mleka pouzivam caj roibos ma take hodne mineralnich latek a vapniku a je mimo jine skvely na traveni coz mimi oceni. Take jse skvela na mliko cerstva mrkvovo jablkova stava pote mi mimi krasne pribira.

k_y_t_k_a
7. bře 2013

@xvehax @nini19 Ahoj holky, bohužel mám taky takový problém, ještě včera jsem měla ráno prsa k prasknutí a už dnes v noci jsem krmila po hodině a půl z obou prsou a vždy se snažil, ale moc mu toho nenateklo, přitom před týdnem se třeba i krásně napil z téměř "prázdných" prsou, jsem z toho na nervy, menstruaci ještě nemám, ale cítím bolesti v kříži a tatáž situace byla i před měsícem. Navíc ho občas zvážím a před měsícem jsem zaznamemala i úbytek 100 g a pak během jednoho týdne nabral 400 g a teď opět úbytek 100 g a tento týden se váha nehla. Naštěstí skoro vůbec neřve, ale je strašně nervózní a papá si ručičky a děsně slintá, taky nevím jak dlouho to vydržím, k tomu všemu má rýmu, je zahleněný a kašle ☹ . Starší dceru jsem kojila 3 měsíce a po velké krizi jsem to nakonec vzdala a měla pak flašku, prso nechtěla ani vidět a strašně se vztekala a ten poslední týden našeho kojení už jen spala a dudlala dudlík, malej je naštěstí mnohem trpělivější, bohužel mi ale přes den začíná taky prso odmítat a raději má jen prst nebo dudlík, takže přes den se mi daří nakojit jen co 3-4 hodiny, takže jsem i ráda, že se budí tolik v noci a v noci se přisává dobře. Jak jste na tom vy? Nějaké zlepšení?

nini19
7. bře 2013

Ahoj k_y_t_k_a,no možno prso odmíta i proto,že je zahleněnej a špatně se mu papá....Skus to vydržet...jestli je to hormonama tak se to po týdnu zas upraví a je možné ,že to tak bude každý měsíc...u mne to tak bohužel je...nepomůže vůbec nic. minulej měsíc jsem už koupila sunar...nic jiného nechce...a večer ho dokrmila tak 60sunar a vypil ještě 60 mého...takže z prsa moc neměl....po každém kojení odstříkavam...první týden jsem neodstříkala nic..ale aspon jsem stimulovala..a druhý týden si už asi prsa zvykli ..a šlo to..ale tak cca 15ml po kojení..tak jsem to sbírala a večer jsem ho tím dokrmila.Postupně se to zlepšilo a ted jsme už zas bez sunaru uplne ...přes den je to vždy dobré..kojím co 2-2,5h..a večerho dokrmim tim co odstříkam.Skončila mi MS...A BYLO TO TÝDEN UPLNĚ SUPR..A TED TO ZAS ZAČÍNA.. OVU...prostě to poznámn podle toho ,že se mi mlíčko začne pozdej spouštet...a malý se od prsu trhá..proto,že se nespouští tak jak předtím...ale už i to jsem vychytala..když ho přiložím tak si tu druhou bradavku draždim prstama a ono se to spustí podstatně rychlej...vypadá to teda divně 😕 ..a kojení na veřejnosti nepříchazí v uvahu...ale funguje to.PŘI ODSÁVANÍ DĚLÁM TO SMÉ A MLIČKO SE SPUSTÍ..PŘEDTÍM JSEM NEODSÁLA NIC...Je to někdy náročné ale už jsme takhle 4 měsíce...jak na houpačce...Robíček prospíva...ale nevážim ho..to by mne rozhodilo ještě víc....nejlepší je jednou za měsíc..bud nabere nebo ne..doki by ti řekla kdyby to bylo špatně...každý týden muže být jiný a tebe to jen rozhodí...Robíček se narodil v 34tt..a měl jen 1600g a ještě pak zhubnul..možná proto tak bojuju o každou kapku mm...je to pronej to nejlepší...kolikráT už jsem to chtěla vzdát...a pak jse to zas spraví. A TED MÁ 6600g a 11.3bude mít 6 měsícu..a ja ještě pořád jen kojím tak mám radost a vím,že to zato stálo...DRŽÍÍÍM PALCE MOC...

marlen02
8. bře 2013

já měla to samý, prý je to normální...tak jako mimčo má růstový spurt a naopak .-)

hamma
9. bře 2013

@k_y_t_k_a Chtělo by to zkontrolovat techniku kojení. Na stránkách kojim.cz jsou videa a fotky, jak má vypadat správně pijící dítě. Koukni se na to, správně přisátí často vyřeší většinu problémů.

hamma
9. bře 2013

@xvehax Zkus napsat dotaz do poradny na stránkách mamila.sk - jsou tam opravdu odborníce na kojení, mohly by ti poradit, čím může být kolísavá tvorba způsobená.

k_y_t_k_a
9. bře 2013

@nini19 Děkuju moc za odpověď, no u nás to bude asi ještě nějaký jiný problém, on prostě jakoby neměl chuť, při kojení toho vypije fakt málo, tak se snažím přikládat často, někdy se napije, někdy ne, tak ho nechám být, když odstříkám po kojení, tak je cca 10-20 ml někdy víc, někdy míň, ale on to odstříkané vůbec nechce, jen to ochutná, tak začne řvát, jak kdybych mu dávala nějaký jed ☹ , už jsem zkusila i Nutrilon a to je úplně stejný, nechce to, jenže současně vidím, že není zrovna ve své kůži a hlavně hubne za posledních 8 dní šla váha o 250 g dolů, zkusím vytrvat do úterý, to jdu k homeopatičce a ta nám snad pomůže, minulý měsíc mě na rychlo po telefonu dala nějaké homeo na uklidnění a on ihned začal líp pít a přibral, jinak nevím, už je mi úplně fuk, jestli budu kojit nebo ne, hlavně aby byl malý spokojený. Když jsi měla takové malinkaté miminečko, to sis tedy musela užít, já měla první taky maličký jen 2350 g ale byla v termínu, jen taková droboučká a v půlroce ještě neměla 6kg, to Filípek se narodil s 3075 g a v 6 dnech měl už 3240 g, doktorka nechápala a v 7 týdnech 5 kg, nechápu, proč se to tak zvrtlo 😖 , ve 3 měsících měl 5900g a dnes 5950g a to už měl i 6200g, můžu ho nechat nadále takhle strádat? On totiž hlady nepláče, jen slintá, je nervózní, chce se chovat, ale jinak se směje.
@hamma techniku nemáme ideální, ale když zezačátku takhle dobře přibíral a i ještě minulý týden nádherně pil a bylo vidět, že je fakt plný, tak vim, že napít se umí i tou technikou, co máme.