Kolísavé množství mateřského mléka, budu vděčná za rady

helcas
11. led 2013

Prosím o podobné zkušenosti,rady... První miminko jsem kojila úplně v pohodě od začátku do konce, druhé miminko se narodilo předčasně v 7. měsíci, i tak jsem se ale rozkojila a kojila skoro 11 měsíců. Celé kojení jsem ale měla problém s mlíkem - do 4 měsíců jsem pravidelně odsávala několikrát za den, aby množství mlíka bylo dostačující a množství se nesnižovalo, protože malá jedla hodně malá množství, poté jsem odsávat přestala a začal boj - třeba 4 dny mlíka ažaž, další 4 dny totálně bez mlíka..a pořád dokola..až do těch skoro 11 měsíců, byla jsem z toho zoufalá a v hlavě jsem neřešila nic než kojení...ale celé jsem to přičítala tomu začátku, předčasnému porodu, taky tomu, že malá pila cca 50ml a pauzy mezi kojením 5 i 7 hodin přes den (jak mohla přibírat 1,5kg měsíčně, čůrat, kakat a prostě celkově prospívat, to nechápu). Teď mám další miminko, Barborka má 3,5 měsíce a už měsíc se pořád dokola opakuje známý scénář - 4 dny mlíka tolik, že mi můžou prsa prasknout, 2-3 dny bez mlíka, že malá vysaje jen pár loků a pak třeba 2 dny mlíka víc, ale pořád málo..a už je to za měsíc počtvrté.... všude na netu na otázky o kolísání množství mléka čtu jen odpovědi odborníků, že mlíka není nikdy málo, že ze dne na den laktace nemůže skončit, atd atd... jen jendou jsem našla něco o štítné žláze... měla některá z Vás poruchu regulace tvorby mlíka např. právě díky špatné funkci ŠŽ? Budu vděčná za rady a tipy. Díky 🙂

hamma
10. bře 2013

@k_y_t_k_a Pokud nemáte úplně ideální techniku, může to způsobovat pomalý pokles tvorby mléka - dítě špatně saje, takže vypije méně mléka, takže se ho méně vytvoří. Protože to je postupné ubývání, nevšimneš si ho hned, ale až když se sníží velmi výrazně. Je to docela běžný jev, ze začátku má většina maminek výbornou tvorbu mléka a jejich děti přibírají i přesto, že nepijí správně, jenže protože tvorba není dostatečně stimulována, tak se pomalu zmenšuje.
Doporučovala bych tedy zapracovat na té technice, může to být těžké - ve 3 měsících se miminka už hůř přeučují, ale jde to (dobré je začít třeba v polospánku, to jsou obvykle nejochotnější). Taky by bylo dobré zvýšit tvorbu mléka, jak na to se dočteš taky na stránkách kojim.cz.
Kdyžtak napiš, kdyby tě to zajímalo víc. Koukám, že jsi z Prahy, tak bych ti mohla poradit i osobně, kdybys chtěla.

k_y_t_k_a
10. bře 2013

@hamma No já už mám s tímto zkušenost s kojením u dcery, měla jsem doma několikrát poradkyni a ta mi řekla, že techniku máme v pořádku, i když podle popisu nemá zabořenou bradu ani nos v prsu, mám dost malý prsa a technicky to dost dobře není možné, takže se snažím o tu bradičku, nos má prostě volný. Poslední týden v únoru pil úplně super s touhle technikou a když před týdnem najednou přestal mít zájem, tak se mi nalévali prsa tak, že jsem musela odstříkávat, teď už se mi nenalévají, protože víc než týden není zájem, ale nemám pocit, že by nedostatek byl ten důvod, proč méně pije, mám dojem, že mu to mlíko prostě nechutná, dnes v noci jsem měla pocit, že je to lepší, nechám tomu ještě volný průběh, navýšit množství umím a dělala jsem to třeba ve 3 týdnech, když jsme měli klasický spurt, to byl hladový a bylo to na něm vidět, teď se chová úplně jinak.

hamma
10. bře 2013

@k_y_t_k_a Děláš to správně, nos nemá být zabořený v prsu (vím, že to tak některé poradkyně doporučují, ale není to správně). Důležitá je bradička zabořená a co nejvíc otevřená pusa.
To, že se prsa nalévají taky nemusí znamenat, že máš mléka dost. Dětem může vadit i když mléko jen teče pomaleji, než jsou zvyklé, což právě může být způsobeno jednak špatným přisátím a jednak sníženou tvorbou.
Pokud víš, jak zvýšit tvorbu mléka, tak to zkus - třeba se tvému synovi vrátí chuť na mlíčko 🙂
Zkus se pročíst tenhle návod: http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/ja...

naky
17. bře 2013

@hamma spravnou technikou sa mysli prisatie dietata alebo aj poloha, ci nieco dalsie?

mam ten isty problem, uzivam aj domperidon a aj tak su dni, ked odsajem tak 20ml a potom sni ked70ml. Nechapem cim toje, kedze dojcim stale rovnako. Preco raz tak a raz tak.

naky
17. bře 2013

@k_y_t_k_a ako navysujes tvorbu? co ti pomaha?

slavik
17. bře 2013

@naky ja tiež užívam costi (domperidon) ale zvýšila som ešte účinok čajom z majoránky, feniklu a anýzu. Normálne som si kúpila koreniny v obchode, zmiešala a ná šalku si dávam 1,5-2 lyžičky. Čaj pijem tesne pred odsávaním,alebo aj počas odsávania. Ja som predtým odsala ledva 40ml sem tam 60. Teraz v pohode odsajem 60 aj 80 ml.

naky
17. bře 2013

@slavik to je dobry napad..ja som si caj kupila ale moc nezaberal.. skusim si aj ja namiesat..kupila si to v cajovni ci v lekarni?

slavik
17. bře 2013

@naky koreniny som si kúpila v Kauflande. Konkrétne značku vitana. 🙂

k_y_t_k_a
18. bře 2013

@naky nejvíc mi pomáhá psychická pohoda, pomáhá mi pít Caro těsně před kojením, lépe se spouští mléko a je ho podle mě i víc, pak také odstříkávání a můžeš vyzkoušet homeopatika Ricinus 5 CH, stačí jedna kulička denně.

naky
18. bře 2013

@slavik
@k_y_t_k_a super. dakujem za tipy 🙂

hamma
21. bře 2013

@naky Správná technika je především správné přisátí a třeba stlačování prsu.
Odstříkávání mléka není spolehlivý ukazatel jeho množství, dítě vypije mnohem víc, než se to podaří odstříkat.
Vidím, že jsi těhotná - připrav se na to, že ti bude postupně klesat tvorba mléka - je to v těhotenství normální a nedá se tím nic dělat. Zvaž užívání domperidonu, v těhotenství nefunguje, takže je to možná zbytečné. Kolem 20. týdne se tvorba zase zvýší, takže jde o to překonat prvních pár měsíců.

hanka737
21. dub 2013

@xvehax Taky jsem na tom stejně po kojení dokrmujem ale ještě nutrilonem.Malé jsou 4 týdny a je 3 týden po operaci Vrozené chybění‚ atrézie a stenóza konečníku .Snažím se zvíšit tvorbu mléka homeopatiky ricinus communis pár dní mám mléka dostatek ale malá má za hodinu po něm hlad

petrafaj
21. dub 2013

Ahoj, mne pri zníženej tvorbe mlieka pomohol prípravok More milk plus. Trošku drahšie, ale v obdbí rastového šprutu mojej dcérky pomohol a to ešte stále kojím. Drobec má 14 mesiacov a ešte ju kojím.

helcas
autor
6. kvě 2013

množství mlíka mi pořád kolísalo, neřešila jsem to, ale teď jsme měli jet na týden pryč a já byla jako obv. zrovna "bez mlíka", takže abychom si dovču užili, rozhodla jsem se poprvé v životě vyzkoušet homeopatika, která mám doma už měsíce koupené...ricinus communis 5CH..a světe div se, prsa se naplnila a krásně se pořád plní, 4. den jsem ale už musela vysadit, začaly se mi tvořit bouličky (to jsem zažila leda tak v šestinedělí)...takže doporučuju všem aspoň vyzkoušet