Laktačné poradenstvo. Vel'mi rada pomôžem

olzden
17. zář 2010

Som certifikovaná laktačná poradkyňa. Mam vzácny edukačný materiál o dojčení. Veľmi rada poradím a pomôžem maminkám - hlavne prvé dni a týždne sú dôležité, keď sa rieši napr. prečo bábo plače?, prečo má koliku?, mám dosť mlieka? a podobne.

olzden
autor
18. lis 2010

@fim Tak to ma teší, len tak ďalej proberajte.

olzden
autor
18. lis 2010

@jankar Som rada, že prírastok na hmotnosti za týždeň je OK.

takyja
18. lis 2010

@olzden Ráda bych se zeptala - není to akutní, ale velmi by mne to zajímalo.
Kojila jsem jen částečně a jen do 6 týdnů, kdy jsem při hospitalizaci (přes odsávání) definitivně přišla o mléko. Předcházelo tomu 6 týdnů muk a já bych pro ně ráda znala vysvětlení. Předpokládála jsem, že úplně přirozeně budu kojit. Po porodu mi malou přiložili, přikládala jsem i první dny stále, ale jí se nedařilo se napít. Přestože jsem pak už měla prsa nalitá, nedokázala mléko vysát. Nastoupila nejdřív nemocniční (max 15 ml, někdy ani to ne), pak i doma odsávačka. Mléko jsem odsávačkou bolestivě a dlouho "drtila" - odsávala jsem z obou prsou třeba hodinu a po kapkách jsem odsála jen 120ml celkem za den, po delší pauze víc, po dalších třech hodinách pak už jen třeba 15ml. Denně jsem odsáváním trávila několik hodin. Když jsem se dívala na filmy o technikách kojení, viděla jsem, jak mléko z nalitého prsu, když se zmáčkne, krásně a volně vystříkne - to se u mne nikdy nestalo. I když prsa byla nalitá, maximálně se daly vytláčet kapky. V čem mohl být problém? Chtěla bych 2. dítě, ale při představě kojení mě běhá mráz po zádech. Nedovedu si představit, že bych to nezkusila, ale opravdu je mi jen z té představy zle. Horší než porod, který jsem měla těžký s následnou těžkou anémií.
Technika prý byla dobře, viděla mě dětská dr i sestry v porodnici, ale jistá si nejsem. Překvapilo mne ale to, že mléko opravdu neteklo.
Budu moc ráda za názor. Předem moc děkuji.

olzden
autor
19. lis 2010

@takyja Ahoj. Píšeš:"Po porodu mi malou přiložili, přikládala jsem i první dny stále, ale jí se nedařilo se napít." - ja podľa mojich skúseností tu vidím problém, že maličká nebola správne prisatá a nenapila sa, číže neprijala dostatok mliečka a aj preto sa prsníky naliali, lebo dojčenie nebolo efektívne.........." Přestože jsem pak už měla prsa nalitá, nedokázala mléko vysát". - možn , že sa aj tak potom mohli zablokovať mliekovody a preto si mliečko ťažko odsávala a išlo iba po kvapkách. Podľa mňa existuje riešenie na tvoj problém, ak sa rozhodneš mať druhé miminko. Preštuduj si stránky- www.mamila.sk alebo http:dojcenie.bigdatabank.eu. Nájdeš tu super prezentácie, odborným garantom je kanadský pediater Dr .Jack Newman, ktorý už 3 razy bol na Slovensku. Je to svetový expert na dojčenie a v Toronte má kliniku dojčenia, kde učí mamičky a detičky dojčiť. Osobne som sa v júni zúčastnila jeho konferencie, bol to proste zážitok.... Ak chceš, môžem ti aj ja poslať edukačný materiál, napíš mi do IP. Čauko, maj sa pekne.

apollo11
22. lis 2010

@olzden Zdravím, chtěla bych se zeptat, jak je to s delšími pauzami u kojení. Mohou mít skutečně vliv na snížení laktace? Moje malá je docela přeborník v nočním spaní, asi od dvou měs. se budí 1x za noc - postupem času byly nejdelší pauzy tak 8-9 hod, často jsem před spaním ještě odstříkala, abych interval zkrátila. Teď v 5 a půl měs. už mi kolikrát prospí celou noc a pauzy jsou pak 11 i 12 h. Je to sice krásný, že se vyspim 🙂 , ale mám obavu, aby se tvorba mlíčka nesnížila. Ráno mám prsa hodně plná, ale přes den už se mi zdá, že jsou o dost měkčí než dřív, hlavně večer. Zatím si malá nestěžuje a přibírá dost - možná se obávám zbytečně, nevím, proto se ptám 🙂 Vím, že teď se stejně bude snižovat, jak přijdou příkrmy, ale ještě jsme s nimi nezačali... Předem díky za odpověď

olzden
autor
22. lis 2010

@apollo11 Ahoj, píšeš "Zatím si malá nestěžuje a přibírá dost "... A ešte, ak močí a má stolicu má dobru náladu, je proste v pohode, je to OK. Proste každý aj z nás dospelých zje iné množstvo a za rôzny čas. WHO doporučuje kojiť bez časových limitov, bez dokrmovanie do 6 mesiacov aj dlhšie, bez používania fľašiek dudlíkov . A to určite praktizuješ. Pozri si aj -www.mamila .sk alebo http: //dojcenie.bigtabank.eu. Sú tam prezentácie o dojčení,aj kedy začať dávať prvý príkrm, výhody dlhodobého dojčenia.... Tak sa maj pekne a užívajte si cvíle dojčenia.

fim
23. lis 2010

@olzden Ahojky, to jsem zase já. Ještě mě tak napadlo...... tím naším hodinovým krmením jsem trochu rezignovala a jedno noční krmení je UM. Ale pak mám tak plná prsa, že je mokrá komplet košile a téměř i postel..... a po prvním kojení z takto plných prsou, které trvá kratičce (v porovnání s naším standartem, takže možná tak 10 minut) mi malej spí už 3,5 hodiny. 😅 Je to teda tím, že mám málo mlíka? Když odsaju odsávačkou normálně plná prsa, tak je to za půl hoďky 100ml a ještě tam něco zbyde, takto přeplněná netuším, to jsem nezkoušela. 😉

apollo11
23. lis 2010

@olzden díky, malá je ok, kojíme plně, ale myslela jsem, zda mi nehrozí kvůli tak dlouhým pauzám, že by mi mlíčko začalo postupně ubývat - vím, že ze začátku to není dobré, teď už to asi nevadí.. Ta situace je taková teprve posledních pár dní, takže nevím.. nekojím třeba 11 hodin - je to tedy v pořádku?
Na stránky pozru 😉

olzden
autor
24. lis 2010

@apollo11 Ja si myslím,že je OK, nakoľko prospieva priberá kaká a močí. Je proste tak prirodzene nastavená.

olzden
autor
24. lis 2010

@fim Ahojky, bolo by dobre pozorovať dojčenie, zabezpeč si osobnú návštevu u laktačnej poradkyne. Treba to vidieť. ˇA či máš dosť mliečka ,nezaleži koľko z neho odsaješ, ale ako prospieva miminko. Čím je viac bradavka stimulovaná - dojčením a prikladaním , tým je viac mliečka. Ide tu o dopyt a ponuku. Ak vynecháš kojeni, tak sa ptom bude menj tvoriť mlliečka. Pozri si doporučné prezentácie, lepšie všetko pochopí, moje rady.. Spi s miminkom v posteli, bude spokojnejšie. Ja osobne nedoporučujem umelú výživu. A ešte ak si ju dala fľašou s duličkom, tak potom to techniku dojčenia môže ešte sťažiť.

terezt
1. pro 2010

@olzden Ja bych se chtela zeptat. Nasi male jsou 2 mesice a zacala u prsu delat strasny blbiny. Driv hezky sala, ted porad to prso poptahuje, vyndava si ho z pusy a zas zacina. Pritom ji to podle me tece dobre, ze zacatku mozna trochu vic proudem, ale ona dela ty blbinky i ke konci kojeni (kojim 10 - 12 minut), obcas se zakucka. Nos ma volny, procisteny. Pribira dobre. Cim to muze byt?

olzden
autor
1. pro 2010

@terezt Ahoj, mohlo by isť o nadprodukciu mlieka, lebo píšeš: .......mozna trochu vic proudem...... Urob toto: Ponúkaj 2-3 za sebou iba jeden prsník a prsník drž nožnicovým spôsobom, tým mliečko nebude tiecť veľkým prúdom. Presné inštrukcie nájdeš na www.mamila.sk - protokol o nadprodukcii. Tak sa maj.

terezt
5. pro 2010

@olzden Dekuju. Treba se to taky casem nauci lip pit, az bude vetsi a bude potrebovat vic, ze? Zkusim ten "noznicovy" uchop.

olzden
autor
5. pro 2010

@terezt Ahoj, tak nech ti to pomôže. Ak chceš, napíš mi do IP, pošlem ti edukačný materiál o dojčení.

kinsi
10. led 2011

@olzden Olzden, prosím Ta, máš nejaké informácie,ev.linky na výsledky štúdií, ktoré by sa zaoberali dlhším výlučným kojením (po 6.mesiaci)? Zaujímajú ma obe varianty - za i proti, ale len linky na konkrétne štúdie.Moc ďakujem

olzden
autor
10. led 2011

@kinsi Ahoj, napišem Ti do IP a pošlem konkrétne prezentácie z konferencii. Ak si anglicky zdatna, môžeš informacie získať na www.drjacknewman.ca A eľte na mamila.sk - sú štandardné odporúčania pre EU Výživa dojčiat a batoliat. V juni 20010 sa konala v Blava konferencia Dr. J. Newmanom a prednášal aj o dlhodobom dojčení a jeho význame.

olzden
autor
20. bře 2011

Zdravim, vsetkych, ktori podporuju dojcenie a chcem upozornit na zaujimavu akciu v Blave.
Dr. Jack Newman navštívi Slovensko a bude prednášať a robiť ukážky poradenstva vo 8 slovenských nemocniciach. Pri tejto príležitosti je tu šanca aj pre poradkyne, aby sa s ním stretli a spýtali to, čo by o dojčení a riešení poradenských situácií potrebovali vedieť. Celé stretnutie s Dr. Jackom Newmanom je koncipované ako stretnutie, počas ktorého budete klásť otázky a Dr. Newman Vám bude odpovedať.
Termín konania: sobota, 26. marca 2011 od 9:30 – 13:00
Miesto konania: MC Prešporkovo, Grösslingova 48, Bratislava (Staré mesto)
Prednášajúci: Jack Newman MD, FRCPC Kanadský pediater, svetový expert v oblasti dojčenia. Založil prvú kliniku na podporu dojčenia v najväčšej nemocnici na svete Toronto´s Hospital for Sick Children. Je poradcom pre UNICEF pre Iniciatívu nemocníc priateľských k deťom (BFHI) v Afrike. Je autorom knihy o dojčení a tiež autorom DVD dokumentu s podrobnými ukážkami správneho spôsobu dojčenia. Pravidelne publikuje v odborných vedeckých periodikách na tému dojčenia, napr. Scientific American a v mnohých ďalších. Je zabezpečené tlmočenie z angličtiny do slovenčiny.

olzden
autor
19. dub 2011

Ahojte ! Davam všetkym do pozornosti : Práve vyšla knižka o dojčení s názvom Praktický návod na dojčenie. Cena jednej knihy je 5,- € plus poštovné a balné. Je to super kniha, urcite moze pomoct mamickam , je mozne ju objednat na www. mamila.sk

olzden
autor
12. kvě 2011

Ahojte ! Davam všetkym do pozornosti : Práve vyšla knižka o dojčení s názvom Praktický návod na dojčenie. Cena jednej knihy je 5,- € plus poštovné a balné. Je to super kniha, urcite moze pomoct mamickam , je mozne ju objednat na www. mamila.sk

olzden
autor
14. kvě 2011

Ahojte ! Dávam všetkým mamičkám do pozornosti : Práve vyšla knižka o dojčení s názvom Praktický návod na dojčenie. Cena jednej knihy je 5,- € plus poštovné a balné. Je to super kniha, určite môže pomôcť mamičk.ám. Jje možné ju objednať na www. mamila.sk