Laktační poradkyně. Nabízím své služby

monika6e
25. říj 2011

Ahoj holky, udělala jsem si kurz laktační poradkyně. Mám zdrávku, takže úplný laik nejsem. Přesto bych chtěla v téhle oblasti teď nasbírat nějaké zkušenosti. Takže - zatím zcela zdarma (maximálně za benzín, pokud někam pojedu) - nabízím poradenství ohledně kojení. Od příštího roku bych už ráda "jela" naplno včetně předporodních kurzů. Jestli máte otázky, šup sem s nimi. Anebo se mi ozvěte do schránky. Působím Praha, Praha-východ, částečně Kolín 🙂))

monika6e
autor
14. čer 2012

@tichackova záleží na Vás, není problém se na schůzce domluvit. Můžete také zavolat jiné kolegyni - laktační poradkyni, zeptat se na její názor. 45 minut není nic mnou "vycucané" z prstu. Toto učí přímo i laktační liga. Paní doktorky se většinou o kojení moc nezajímají, na všechno si dělají názor svůj a zavedení UM je pro ně tou nejsnadnější volbou. Samozřejmě je důležité, aby Vaše malá přibývala na váze a byla spokojená. To ale poznáte sama, na to ani nepotřebujete lékařku. Pokud po dokrmu sáhnete, můžete sáhnout po svém odsátém mlíčku - ideálně. V případě dokrmu UM tak dělejte výhradně stříkačkou po prstu, hlavně jí nedávejte lahev... Pokud byste měla o schůzku zájem, klidně se ozvěte 🙂 Monika

tichackova
14. čer 2012

@monika6e Jéé, to jsem nechtěla, aby to vyznělo tak, že vám nevěřím🙂 Samozřejmě věřím víc někomu, kdo se o kojení zajímá a pohybuje se v tom, než doktorce, která má těsně před důchodem. Stejně si dál kojím svých 30-40 minut, ať si doktorka říká co chce🙂 Bohužel jsem tedy ale šáhla po nutrilonu, protože mě prostě odsát nic nejde, ani ručně ani ruční odsávačkou od Medely...😝

monika6e
autor
14. čer 2012

@tichackova V pohodě, já to tak osobně nevzala, chichi.. Už jsem Vám odpověděla na zprávu v IP 🙂

nae
14. čer 2012

@monika6e dobrý večer, mám jednu otázku...
Mám druhé dieťa. Prvého syna som kojila len čiastočne do 7,5 mesiaca, s kojením dostával aj UM. Od začiatku sa nám kojenie nedarilo, materského mlieka bolo málo. Na rozbehnutie laktácie nestačilo odsávanie, suplementor, atď. Teraz mám druhého syna - krásne sa prisal hneď na porodnom sále. Odvtedy je prisatý v kuse 😉 Pediatrička stále opakuje, že kojiť sa može len každé 3 hodiny (plus mínus hodina), inak to pre dieťa nie je zdravé...???...že ho z toho bolí bruško, zle mu trávi a hlavne príliš priberá... počula som aj "odborný" názor, že pri častom kojení hrozí obezita v neskoršom veku...? Je to tak? Syn je naozaj jedlík, niekedy potrebuje kojiť aj po polhodine, inokedy vydrží hodinu, dve. V noci sa budí len raz. Priberá normálne (za prvý mesiac 1100 g). Bruško ho síce bolieva, ale nie je to kolika. Poprdká si a je zase vysmiaty.
Aký je Váš názor? Zatiaľ ho kojím, keď potrebuje, keď má chuť (niekedy nepotrebuje sať,len sa upokojiť).

hojda
14. čer 2012

@monika6e Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, jak odstranit záchvaty pláče při kojení. Malá má 4 měsíce, zatím je plně kojená, ale poslední dobou se mi při kojení začala vztekat. Někdy pije hezky a pak se najednout začne zlobit, předpokládám, že mléko asi už neteče tak rychle jako na začátku kojení a tak se vzteká. Jindy třeba nejsem tak rychlá, abych jí dala okamžitě, jak chce pít a to se pak rozeřve ještě před kojením a prostě se nedokáže přistát, jak křičí, má hlad, ale jak křičí, tak jí nakojit nemůžu....takže uklidňuju chovánín, ale jak jí chci přiložit, tak se zase rozeřve. Za poslední měsíc už ani moc nepřibrala, ale dr. říká, že je pěkná. Jinak bych řekla, že je celkem spokojená, spí taky dobře, jen ten pláč při kojení nás zlobí. Váha při porodu 3070g a 50 cm, 12 dní 3240g, 18 dní 3400g, 6 týdnů 4140g, 3 měsíce 5350g a 4 měsíce 5600g a 64cm. Díky moc!

monika6e
autor
15. čer 2012

@nae chichi... dobrý den, nezlobte se, ale tyto názory mi opravdu vyvolávají na rtech úsměv 😀 😀 😀 Mrkněte na stránky laktační ligy, tam se dozvíte všechno, co o kojení potřebujete. I světová zdravotnická organizace (WHO) jasně říká, že kojení je to nejlepší, co můžete svému dítěti dopřát. Výlučné kojení je doporučováno do ukončeného 6. měsíce věku dítěte. S příkrmy se doporučuje kojit do jednoho roku i déle. O kolik déle, je jen na Vás a Vašem mimču. Buďte ráda, že prcek baští. A paní doktorku buď "házejte za hlavu" nebo vyměňte za jinou. Takotéto názory mají většinou starší ročníky lékařek... Které o kojení ví možná jen to, že je to něco z ženského prsa... Kojte tak často, jak mimčo potřebuje. Žádný ideální čas neexistuje. Vše si řídí miminko samo! A odkud pocházel "odborný" názor o kojení a obezitě by mě taky vcelku zajímalo. Páč si stojí v ostatních názorech a hlavně studiích poměrně osamocen. Kojené děti naopak mají menší riziko, že budou kdy vůbec obézní. To je prostě fakt! A že malého bolí bříško? To dětičky během prvních tří měsíců obvykle bolívá. Všechno si v bříšku miminka "zvyká" na novou stravu, mimčo se málo hýbe atd. Chci tím říct, že je to naprosto normální a neměla byste se vůbec znepokojovat. Kojte tak často, jak malý chce (můj druhorozený buřtík mě zezačátku "vyjídal" co dvě hodiny 😀 ). Pokud malého bude bolet bříško, můžete vyzkoušet "protikolikovou masáž", nahřátí bříška, případně z aromaterapie olejíček Amálka od Nobilisu nebo samotný heřmánek římský 🙂 Monika

monika6e
autor
15. čer 2012

@hojda Dobrý den, hezky popsaný bojkot kojení (i když to mohou být i zoubky, reakce na očkování, růstový spurt atd.). Bojkot má různé příčiny (najdete o tom určitě něco na webu). Můžete zkoušet střídat často prsa během kojení, to na dětičky vcelku zabírá. Pro vás platí - nahřívat prsa před kojením, být hlavně v klidu (nervozitu a stres mimčo vycítí), kojit v co nejpohodlnější poloze. Pokud budete mít pocit, že máte mlíčka málo (což si nemyslím ve Vašem případě), pak můžete ještě i po kojení odsávat. Hlavně to chce pevné nervy a vydržte! Dětičky někdy jen "zkouší" co vydržíme 🙂 Podle váhy co píšete, je vše ok. A pokud je mimčo jinak spokojené, nemáte se proč znepokojovat. Tohle odejte zase tak rychle, jako to přišlo... Monika

hojda
15. čer 2012

@monika6e No vida, tak stávkovat se jí zachtělo potvůrce jedné malé! (Zoubky jsem už kontrolovala, ty to nejsou, očkování možná trošku působit může). Prsa při kojení střídám, jak na běžícím páse, občas je to tak, že dvakrát potáhne a dáváme druhé prso, zase dvakrát potáhne a pustí.....no je to zábavné.... Hlavně né odsávat o tom se mi ještě teď zdá, to jsem si užila s prvním dítkem až až....Odsávala jsem a dokrmovala až do 4 měsíce a pak jsem to vzdala a nasedila ke kojeni dokrmování nutrilon. Malej byl totální nesavec, pil málo a hrozně pomalu už od narození. To s malou to je něco úplně jiného až tedy do teď, kdy se rozhodla stávkovat. Ve stresu naštěstí moc nejsem, tentokrát si to mateřství nějak víc užívám než poprvé 😉 . Takže jdu mrknout na net na téma bojkot. Ještě jsem se chtěla zeptat, jaký máte názor na zavádění příkrmů podle nejnovějších výzkumů se má začít dříve např. s lepkem. Jak to vidíte vy? Díky moc!

monika6e
autor
16. čer 2012

@hojda jj, taky si druhé dítko tak nějak víc užívám. A ono to jako na potvoru najednou všechno strašně letí, až je mi to líto 😀 S kojením vydržte, bude to lepší, nebojte 🙂 Jinak co se týče těchto "moderních" výzkumů, jsem k nim značně skeptická. Stačí se zeptat jakéhokoliv odborníka, lékaře (hlavně ne prosím obvodního pediatra.... 😲), který se tímto zabývá a poví Vám to samé... Příkrmy zavádějte až od ukončeného 6. měsíce (nikoli nově od 4.m) a lepek by se měl ideálně zavádět až od roku. Zde mám lehce uvolněnější názor, protože si myslím, že v průběhu 11. měsíce je už možno velmi pomalu a postupně děťátku lepek občas dát. Pokud vydržíte do ukončeného roku, nic se nestane. Naopak! Moc doporučuji knihu od pana Fořta - Aby dětem chutnalo. Pro někoho možná příliš radikální. Nicméně - doporučuju přečíst a smíchat to se svým vlastním názorem a selským rozumem. To, co Vám z toho vyjde, je správně 🙂

nae
16. čer 2012

@monika6e ďakujem pekne za odpoveď, pediatričku si vždy vypočujem a robím si podľa seba, som samorost 😉 Takže kojím, kedy si malý prísavník zažiada.

monika6e
autor
16. čer 2012

@nae dobře děláte 🙂 Tak ať se Vám daří! Monika

yesu
16. čer 2012

@monika6e Dobrý den, můžu mít taky otázky ohledně kojení?

yesu
16. čer 2012

@monika6e Dobrý den, můžu mít taky dotaz? Mám chlapečka-12 dnů, narodil se ve 36tt s váhou 2640g, doma jsme teprve týden a doznívá nám žloutenka....Kojím od 3.dne po porodu, mlíka mám opravdu hodně, v porodnici pil zhruba tolik co měl a na kojení mě volali zhruba každé tři až čtyři hodiny. Doma mi pil ze začátku taky zhruba jak měl, ale poslední dny mi vypije za jedno kojení třikrát tolik co má, mám ho teda budit pořád po těch třech hodinách?A nechat ho kolik si bude chtít vypít sám nebo ho radši korigovat a nechat u prsa kratší dobu, aby se tolik nepřejídal? Není mu špatně ani neblinká...Když ho nechám u prsa třeba 7 min vypije kolem 180ml, teď sem ho zkusila nechat jak bude chtít, po 20 min sem to nevydržela a oddělala ho a vypil 300ml!!!!Prosím poraďte co bude pro něj nejlepší....moc děkuju!

romcovaklarka
16. čer 2012

@yesu Ahoj, promiň, ale napadlo mě, nemůžeš mít blbou váhu? Když píšeš, jaké dávky vypije - 300ml na jedno kojení, to mi přijde docela neuvěřitelné a jestli ještě podle váhy hubne...?

yesu
16. čer 2012

@romcovaklarka asi ne, když tam něco dám, tak váží dobře.... 😕

romcovaklarka
16. čer 2012

@yesu No jasně, to jsi určitě zkoušela, promiň 😅 Tak nevím, držím palce, ať ti tu brzy poradí...

monika6e
autor
16. čer 2012

@yesu Dobrý den, v každém případě - pokud nemáte žádný problém a malý je spokojený, pak nic neřešte. Tak to má být a je to v nejlepším pořádku. Příroda to má dobře zařízené. Nechte to na něm a Vašich prsou. Oni se dohromady dokážou báječně domluvit. A buďte ráda, že Vám tak hezky - navzdory žloutence - baští. V naprosté většině případů se mi ozývají maminky přesně s opačným problémem a to se pak už řešit musí. A nebojte se, že Vás malý takhle "vyjí". Vaše kojení se bude postupně upravovat, vždy podle jeho potřeb. Vy určitě nezapomínejte na pravidelnou a vyváženou zdravou stravu. Pro doplnění vápníku nepijte mléko (které může způsobit děťátku koliku), ale zakysané mléčné výrobky či eidam. Jen ještě jedna rada - sice píšete, že neblinká. Ale - pokud takhle baští - klidně ho třeba i několikrát během kojení nechejte odříhnout, dělejte si takové pauzy. Kdyby něco, tak se ozvěte 🙂 Monika

yesu
16. čer 2012

@monika6e Já vím, že většinou maminky řeší opačný problém 🙂 takže ho podle Vás nemám budit?A nechat u prsa jak dlouho bude chtít?

yesu
16. čer 2012

@monika6e ještě sem zapoměla napsat, že kojím přes klobouček, takže se malej moc nenamáhá, protože mu to z něj teče proudem....

monika6e
autor
16. čer 2012

@yesu nebuďte ho, nechte ho, ať si kojení řídí sám. Co se týče kloboučků - proč přes ně kojíte? Kdo Vám to poradil?

katka_brno
16. čer 2012

@monika6e dobrý den, já bych též měla dotaz, kojím docela dost, dle potřeby někdy míň někdy víc, někdy často jindy po delší době, občas musím odstříkat, malá přibrala 2, 62 z porodnice na 4,2kg v pátek 😅 , každopádně se mi dělají v pravém prsu boule, občas je malá vycucne občas ne, někdy je odsaju, ale přijde že se dělají docela často, prsa střídám na každé kojení pokud nemá hlad jak vlk nebo žížu ....dá se proti tomu něco dělat? občas to dost bolí...

yesu
16. čer 2012

@monika6e dali mi ho v porodnici, hrozně se mi nalily prsa a malej nebyl schopnej se přisát a s kloboučkem to šlo hned, teď to třeba dvakrát denně zkusím zase bez něj, ale nejde to, malej prso chytne, ale jakoby sklouzne po dvorci, chytí jen na pár sekund bradavku a pustí se...a ještě se zeptám-do čtvrtka přibíral, ale od včera má tak o 100g míň a nejde to nahoru, jak je to možné, když mi tolik pije?

monika6e
autor
16. čer 2012

@yesu uf, tradiční problém... doporučuju co nejdřív zkontaktovat laktační poradkyni (kontakty najdete na kojeni.cz) a kloboučků se co nejrychleji zbavit. Na nalitá prsa existují jiné fígle, než kloboučky. Kloboučky se dávají pouze v případě, pokud má maminka opravdu funkční problém. Rozhodně v žádném případě ne kvůli nalitým prsům. Doporučuji začít odbourávat co nejdřív. Čím déle bude malý pít přes kloboučky, tím více bude odmítat samotné prso. Proto se už teď nechce přisávat a pouští se. S váhou Vám podle tohoto jednoho údaje neporadím. Pokud vážíte denně a jen včera či dnes měl méně, nedělala bych z toho žádné závěry. Ale musela bych vědět o Vás více. Opravdu rozhodně doporučuji zkontaktovat některou z kolegyní, která Vám poradí - jak na nalitá prsa, jak odbourat kloboučky i s tou váhou.

monika6e
autor
16. čer 2012

@katka_brno Dobrý večer Katko, rozhodně ano - před kojením prsa nahřejte a v místě, kde je boule i její okolí jemně rozmasírovávejte. A malou přikládejte v takové poloze, aby měla bradu směrem k bouli/ zatvrdlince. Tam, kde má miminko bradičku, má nejvyšší tah a nejvíc saje. Monika

katka_brno
16. čer 2012

@monika6e to dělám, až na tu bradičku, mám ty boule nahoře u dekoltu 😅

yesu
16. čer 2012

@monika6e a je to problém, že kojím s kloboučkem?mě to nijak nevadí, má to na něco vliv?

monika6e
autor
17. čer 2012

@katka_brno i na to je speciální poloha při kojení. Těžko se to popisuje. Ale děťátko si položíte přes rameno - tak, aby bradička směřovala k bouličkám. Jestli to zkusíte sama, pak ideálně ať Vám někdo pomůže a zkuste to tak, aby vy jste ležela. Případně si lehněte na bok a děťátko položte vedle sebe - ale opačně. Zase tak, aby bradička směřovala k onomu místu. Nebojte, jde to 🙂 Pokud si nebudete vědět rady, poradí Vám s tím a předvede každá laktační poradkyně 🙂

monika6e
autor
17. čer 2012

@yesu Je to problém a má to vliv na mnoho věcí. Už jen proto, že neprobíhá správný přenos informací mezi Vámi a miminkem. Prsa jsou zmatená a neví, kolik mlíčka mají tvořit a v jaké kvalitě. Pokud se miminko přímo nedotýká ústy bradavky, je tento veledůležitý přenos narušený. Pokud nemáte vyloženě problém jako jsou např. vpáčené bradavky (i u těch je ale po čase snaha kloboučky odbourat), pak honem s nimi pryč. Jestli jste rozhodnutá kojit a chcete co nejdéle, pak doporučuji začít na tom pracovat hned, dokud ještě není pozdě a děťátko je malé a převykne si na prso.

romcovaklarka
17. čer 2012

@katka_brno Ahoj, já když jsem měla zatvrdlinu na nějakém nešikovném místě, tak jsem malýho položila na záda u nás na postel a já jsem se nad něj narafičila tak, aby byl správný směr, a dala mu prso zeshora 😀 Třeba ti to pomůže 😉 a taky se mi hodně osvědčil ten tvaroh na prsa mezi kojením, pak před kojením pomasírovat v teplé vodě (když nebyl čas na sprchu, tak aspoň prso pod kohoutek 😀) a tak pořád dokola, moc to pomohlo.

yesu
17. čer 2012

@monika6e Aha, tak to jsem nevěděla, tak já zkusím nějakou tu laktační poradkyni zkontaktovat, neměla byste tip na nějakou dobrou v Brně?