Laktační poradkyně. Nabízím své služby

monika6e
25. říj 2011

Ahoj holky, udělala jsem si kurz laktační poradkyně. Mám zdrávku, takže úplný laik nejsem. Přesto bych chtěla v téhle oblasti teď nasbírat nějaké zkušenosti. Takže - zatím zcela zdarma (maximálně za benzín, pokud někam pojedu) - nabízím poradenství ohledně kojení. Od příštího roku bych už ráda "jela" naplno včetně předporodních kurzů. Jestli máte otázky, šup sem s nimi. Anebo se mi ozvěte do schránky. Působím Praha, Praha-východ, částečně Kolín 🙂))

monika6e
autor
9. bře 2012

@monnca paráda, to jsem ráda. Tak držím pěsti! 🙂

leni22
9. bře 2012

@monika6e dakujem,ale teda som citala uz o kolikach,ale som myslela,ze to mimina chyta tak na vecer,lenza nasa mala reve pri kazdom krmeni..boli dni ked cely den nic nevypila,lebo odmietala mna aj lahvicku,ale je zaujimave ze dudlik si chytla a boal ticho.

leni22
9. bře 2012

@monika6e a cim to je,ze vytiahne si len 30ml a bud zaspi a spi aj 3 hodinky alebo ked neni unavena,tak uz za pol hodinu reve a papa si pasticky a taha dudanka o dusu ,ale ked jej ponuknem papat tak nechce ,len sa rozplace.Ako ja som uz uplne hotova z nej,pretoze prva dcerka bola uplne bezproblemova..

monika6e
autor
9. bře 2012

@leni22 Leni, na dálku Vám opravdu neřeknu na 100% čím to přesně je. Nenechejte ji usínat při jídle. Krmte ji jen v plínečce, nahou. A pokud i tak začne usínat, šimrejte pod bradičkou, v tříslech nebo na patičce... Neměla malá žloutenku? Domluvte se s laktační poradkyní, která přijde za Vámi domů, mrkne na Vás, popovídá s Vámi... U kolik není pravidlo, že děťátko pláče na večer. Je to sice častější, ale ne vždy. Jsou děti, které propláčou celé dny a večer jsou v pohodě. Co Vám ještě můžu poradit - když ji to "chytně", zapněte fén nebo vysavač. Zní to sice hrozně, ale opravdu to funguje. Mám to odzkoušené i na svých dětech. Pro ty moje byl fén větší favorit - z křiku přešly do klidu a často i usnuly. Fén a vysavač dětem totiž údajně připomínají zvuky, které slyší, když je v bříšku 🙂 Další věc je, ale to si nemyslím, že je Váš případ, že by malá neměla uzavřenou záklopku mezi jícnem a žaludkem. Tyhle děti pak často pláčou od rána do večera a nejvíc právě okolo kojení. Pokud by to nepřestávalo po 3. měsíci, skočte si na sono, tam Vám řeknou. Ale pokud mimčo přibírá, stejně se s tím nic moc nedá dělat... Ale na takovéto "diagnózy" je ještě dost brzo. Spíš myslím, že máte klasickou koliku. Chápu, že je to pro Vás náročné. Zvlášť pokud bylo první dítko bezproblémové. Ale vydržte, s přibývajícími týdny to bude lepší a lepší 🙂

leni22
10. bře 2012

@monika6e mockrat dakujem za vas nazor a povzbudenie🙂

cinderella17
10. bře 2012

Dobry den, chcela by som sa spytat, ako prestat s kojenim..Mam 6-mesacne dvojicky a kvoli mojmu zdraviu mi doktor neodporuca kojit viac ako 7 mesiacov. Postupne uberam po minutach, kojim uz len vecer (naposledy 4 minuty), ale bojim sa, ci sa mi prestane tvorit mlieko (zatial sa mi zda, ze ho mam este dost) a ci sa mi nevytvoria na prsiach bulky, obcas sa mi totizto vytvorili, ale masirovanim a kojenim zmizli..bojim sa, aby som nedostala zapal..dakujem za radu

blandik
10. bře 2012

@monika6e - ahoj, chtěla bych se zeptat - u prvního syna jsem měla potíže s kojením, neměla jsem vůbec mlezivo, a mlíko jsem dostala až pátý den, synovo sání pekelně bolelo..zjistila jsem, že mám ploché bradavyk, takže se přisával ke ztuhlým bradavkám a to moc bolelo....kojení se nerozběhlo, tři měsíce jsem se trápila, odsávala, malého krmila stříkačkou přes prst..stejně se naučil pít rychle a na prso už pak neměl trpělivost, jen v noci...nakonec jsem to vzdala..teĎ jsem znova těhotná, zajímalo by mě, jak řešit situaci, pokud bych mlíko dostala opět až tak pozdě po porodu - systém krmení přes stříkačku se mi moc nezamlouvá kvůli možným infekcím..přemýšlela jsem nad suspenzorem...a tak by mě zajímalo, jestli jej mívají porodnice běžně k dispozici...a od kdy začít používat formovače bradavek...a taky jestli můžu nějak ovlivnit, třeba fyzickým kontaktem s miminkem spuštění laktace..děkuji moc.

monika6e
autor
10. bře 2012

@leni22 není zač, ať je brzo líp! 🙂

monika6e
autor
10. bře 2012

@cinderella17 Dobrý den. Pro odstavování jsou víceméně dvě varianty. Pokud miminka odstavujete, pak je dobré vynechat kojení, o které jeví nejmenší zájem (což je u takhle malých dětí sice ještě trošku problém, ale jde to). Ideálně vynechejte kojení v noci (nabídněte jim UM, případně vodu, čajík). Poté postupně ubírejte kojení přes den. Nakonec i večerní a ranní (v popořadí, které pro Vás bude příjemnější). Druhá varianta je trošku drastičtější - prostě dětičky přestanete kojit ze dne na den a dáte jim UM. A co s prsy? V každém případě - jakmile začnete mít pocit nalitých prsou, lehce odstříkejte - do úlevy (třeba jen 30ml). Nenechejte to dojít tak daleko, aby se Vám začaly tvořit bulky. Mlíčko se bude tvořit míň a míň, až zmizí úplně. A nelekněte se - některé maminky mohou mít klidně i několik měsíců po ukončení kojení, při zmáčknutí bradavky, na jejím konci bílou kapku. Nic to neznamená, to dělají hormony... Jaj, tak teď jsem očima prolétla Váš dotaz znovu, jestli jsem na něco nezapoměla. Nějak jsem přehlédla, že kojíte už jen večer. Tak to se vůbec nebojte. Kojení klidně položte hned a vy si v případě potřeby odstříkejte do úlevy. Jinak při odstavování Vám může pomoci šalvěj a máta. Ty vcelku hodně snižují produkci mlíčka 🙂 Mějte se, Monika

monika6e
autor
10. bře 2012

@blandik Ahojky, může se stát, že některým maminkám se laktace rozeběhne o dost později. Po porodu je ideálně být samozřejmě pořád s miminkem (rooming-in), ale to je snad už dnes všude standard. Choď hodně do sprchy a prsa masíruj po teplou sprchou, pij těsně před kojením teplé nápoje. Prsa při kojení střídej klidně po dvou minutách... A hlavně - buď v klidu, žádný stres! Teď už víš, že mlezivo nebylo a mlíčko se spustilo později. Může to tak být i u druhého. Ale to mlíčko se spustí. Do té doby však mimčo bude potřebovat nějaký ten dokrm - ideálně z banky mateřského mléka a hlídej si, aby to bylo alternativně - po prstu ze stříkačky, kádinka... Hlavně, ať nedávají lahev!!! Co se suspenzoru týče, nemyslím si, že by ho měli nemocnice ve vybavení. Je určitě dobré zabalit si ho do porodnice s sebou a používat při každém kojení. A k těm formovačům - tuším, že v návodu se píše používat od 6. měsíce, ale dá se to už dřív. Alernativně pak můžu poradit z bylinek jestřabinu, kopr a sporýš. Funguje i melta nebo caro (může být s trochou mléka). A doporučuji mít po ruce (nebo alespoň na telefonu) laktační poradkyni, která bude případně ochotna za Tebou do porodnice zajít a pomoci. Moc držím pěsti!

alt
10. bře 2012

Ahoj Moni, chci se zepat, jak se co nejlépe připravit na to aby se mi podařilo kojit, je to mé druhé těhu a tentokrát bych moc chtěla kojit, ale mám strach že se bude opakovat stejný scénář jako při prvním mimi. jsem ve 22tt, pomůžou mi třeba formovače, když si je budu dávat abych měla na kojení vystrčenou bradavku, protože jinak ji mám jen když je mi zima 😀 . při prvním kojení mléko naběhlo až snad pátý den, odcházeli jsme domů z porodnice už s příkrmem, pak se najednou prsa nalila a já dostala zánět a bylo po všem,, pak už jsem se nerozkojila, navíc jsem odstříkávala a dávala s flašky, syn se nechtěl přisát a když se zadařilo, tak prostě spal. V porodnici sestřičky vůbec nejevili nějaký zájem, abych začala kojit, a to mě ještě víc rozhodilo a já pak jen brečela, že nemám mléko. A ještě jedna věc, při porodu mi ho dali k prsu snad až za hodinu, až jsem se zeptala, zda mi ho dají k prsu, nakonec jsem se cítila trapně , že to po nich chci, tak nevím, zda je to důležité, aby mi ho k prsu dali, asi to v té porodnici není samozdřemost, jinak syn se narodil v termínu, porod vyvolávaný kvůli vysokému tlaku ukončený 38tt a váhu měl 3500g. díky za radu

alt
10. bře 2012

@monika6e asi po tobě chci vědět , co jsem si teď přečetla co radíš blandikovi, ale fakt ty formovače pomůžou? Píšeš pít před kojením teplé nápoje, ale ono je to v nemocnici celkem problém sehnat teplý nápoj.. myslím teda, leda, že bych si vzala svoji konvici na čaj..už teď stresuji kvůli tomu kojení a i proto, že se bojím zase toho chování sestřiček, pořád jsem se jich doprošovala, aby malému donesli mléko od nich, protože já nemám, pak jsem se tam na sesternu už bála chodit, že mi zase řeknou, no maminko musíte ze svého.. ale jak? když mi nic ani nekapalo,že...jediné pozitivní co v tom vidím, že už jsem poučená od minule a snad už vím jak si počít, ale s tím kojením nemám vůbec žádnou praxi,

monika6e
autor
10. bře 2012

@alt Ahojky, přiznám se, že když čtu nějaký takový podobný příběh, chytá mě vztek. Na ty sestry v nemocnici. A to si i některé nemocnice říkají Baby-frinendly. Některé rozhodně jsou, mají i své laktační poradkyně a jsou úžasné, ale někdy je to děs a hrůza. To nekojení s chlapečkem bylo úplně zbytečné, kdyby Ti někdo pomohl, poradil... Píšeš, že kojení naběhlo až pátý den... To se stát může a stává se to. Není to nic hrozného. Prostě se po porodu "rozkojuješ" co to jde. A když mlíčko nepřichází, nestresuj se, holt mimčo dostane párkrát nějaký ten dokrm. Ale důležité je pořád přikládat, zkoušet... Z porodnice jste odcházeli na UM, přitom Tobě se prsa nalila a mlíčko jsi měla. V tu chvíli už mělo UM letět do koše a ty se naplno pustit do kojení. Pokud ale člověku nikdo neporadí a neřekne, co a jak má dělat - zvlášť pokud jsi prvorodička - je to špatně. Pak už jsi dávala flašku... tím pak už pokusy většinou končí ☹ Popravdě, nedokážu Ti tady napsat všechno, co a jak máš dělat. To by mě admini ukamenovaly za hooodně dlouhej příspěvek. Nejlíp uděláš, když se zkontaktuješ s nějakou laktační poradkyní v místě Tvého bydliště - klidně už teď. A tohle všechno s ní probereš. Ona bude s Tebou, bude ochotná za Tebou přijít po porodu třeba i do porodnice a pomoct Ti, poradit! Mlíčko jsi u prvního měla, není důvod, aby si ho neměla u druhého. Příroda to má sakra dobře zařízené. A je škoda nekojit, když to jde. Jinak co se týče formovačů - hodně chválené jsou ty od Medely, osobně je ale vyzkoušené nemám. Já sama jsem používala při druhém těhu avent Niplette a je super - funguje! Pokud se ale potkáš s nějakou laktační poradkyní, tak ta by Ti měla poradit, jak se na kojení co nejlépe připravit. Případně mrkni do profilu, je tam odkaz na můj web - můžeš i zavolat a můžeme alespoň něco probrat po telefonu. Monika

ivca_doubek
11. bře 2012

@monika6e Ahojky, náš Kubíček je kojené miminko, s tím problémy nemáme, ale trápí mě zácpa. Jím dost zeleniny i ovoce, vypiju 4 - 5 litrů vody denně a stejně zácpu pořád mám. V těhotenství jsem užívala Psyllium, pomáhalo mi to, po porodu jsem problémy neměla. Ale teď se zácpa zase vrátila. Nikde jsem nenašla zda mohu Psyllium užívat i při kojení? Nebo existuje něco jiného co by mi pomohlo? Švestkový kompot na mě nefunguje, ten zabral jenom na Kubíčka ☹. Mockrát děkuji!!!

monika6e
autor
11. bře 2012

@ivca_doubek Ahojky, Psyllium užívat můžeš. Prodává se i Benefibra. Je to v podstatě to samé. Jen má oproti Psylliu tu výhodu, že je plně rozpustná, takže si ji můžeš dát i do kávy nebo čaje. Další možností jsou glycerynové čípky, neměly by se ale užívat déle než týden. Z praxe - všechno, o čem jsem doteď psala, nefunguje. Co funguje téměř na každého (opravdu ze zkušeností) je Lactulosa (dá se koupit i bez receptu, ale pokud Ti ji dr. napíše, zaplatíš o dost méně 🙂)) ). Nečekej ale okamžitý zázrak. Je třeba užívat ji minimálně tři dny, než se dostaví první efekt. Neublíží Ti ani vyšší dávky, než jsou uváděny. Můžu napsat i vlastní zkušenost, kdy jsem měla opravdu velké problémy - po prvním i druhém porodu. Fakt je, že jsem brala dvojnásobné dávky, měla jsem fakt velký problém. Užívala jsem to cca tři, čtyři měsíce. Mezitím si dělala menší pauzičky - kvůli návyku. Lactulosa funguje tak, že stolici změkčuje, v tom je celé tajemství. Při kojení se může naprosto bez obav. A opět lehce "alternativně" - není špatné udělat si cca jednou do měsíce klasický klystýr. V lékárně na něj seženeš sadu a jde to snadno. Člověk se pak i skvěle pročistí. Monika

ivca_doubek
11. bře 2012

@monika6e O.K., "dojedu" zbytek Psyllia co mám doma a rozhodně vyzkouším tu Lactulosu. Moc děkuji za radu!!!

monika6e
autor
11. bře 2012

@ivca_doubek není zač 😉

blandik
11. bře 2012

@alt - alt, mám těméř stejnou zkušenost, krom toho zánětu, ale zase když jsem dostala ten pátý den mlíčko, tak malého začali svítit na žloutenku, sestry byly protivné, nosily malého do čtyři až pět hodin...Vůbec mi neporadily, kamarádka mi poradila stříkačku, že láhev absolutně ne..a sestry v tom baby friendly hospitalu se na mě dívaly a říkaly - tedy my bychom měly strach, že se miminko udusí...vy se nebojíte? Celých těch pět dní mi říkaly, že se to stává, že maminka nedostane mlíčko vůbec, takže po sedmi dnech jsem taky šla z porodnice s příkrmem...a další tři měsíce se trápila a snažila se rozkojit..to že mám plochá prsa a že je to problém jsem zjistila až doma, v porodnici se jim zdálo vše ok...Evokovala jsi ve mě vzpomínky, nic moc období....jinak malého mi přiložili k prsu až jsem byla z porodního sálu pryč, a pak místo tuším oněch dvou hodin, co jsem ho měla mít u sebe, jsem ho měla asi pět minut, to bylo v poledne a pak až večer, když mi spolubydlící řekla, že si pro miminko můžu zajít za sestřičkami, jinak jsem vůbec netušila, jak to funguje...byla jsem za těch sedm dní neskutečně otrávená, vystresovaná a unavená, s pocitem, že nemůžu dát to, co dítěti moc dát chci.....@monika6e - děkuji moc za rady - prosím ta metoda "kádinka" funguje jak? Ta stříkačka přes prso - to mě zaujalo - znamená to tedy nechat dítě přisát a pak stříkačkou pomalu kapat mlíčko? Existuje nějaký návod - vyobrazení někde? Neslyšela jsem o tom ještě...Taky by mě zajímalo, jestli si do porodnice můžu vzít vlastní UM, první syn má alergii na mléčnou bílkovinu, takže nechci riskovat, pokud bude nutné dokrmení, že dostane klasický nutrilon (u syna se mi stalo, že mi jej sestry dokrmily bez mého vědomí apod..). Eventuelně by mě hodně zajímala nějaká skutečně dobrá literatura o kojení, nechci to tentokrát podcenit...Děkuji moc.

monika6e
autor
11. bře 2012

@blandik Mrkni na tenhle odkaz - http://www.medela.cz/produkty/specialni-pomucky... - jsou to stránky Medely, což je jedna z nejlepších firem. A hlavně mají mraky věcí pro alternativní dokrm. Vše je tam i detailně popsané. Ta kádinka je vlastně ten BabyCup, ale (levnější varianta) lze dávat mlíčko opravdu i z kádinky. Co se týče suplementoru - super věc, pro rozkojení fakt jedinečný. Ale vzhledem k pořizovací ceně (skoro 1000,-) se dají podomácku vyrobit alternativy. Stačí na to obyčejná injekční stříkačka a tenká hadička pro umělou výživu (obojí stojí v lékárně pár korun). Hadičku napojíš na stříkačku, ve které je mlíčko (a alespoň malá vzduchová bublina). Stříkačku máš připnutou (třeba náplastí) na rameni. Druhou náplastí připneš u prsa hadičku (mimo dvorec samozřejmě) a jak děťátko přikládáš, do pusy si mimčo bere jak Tvoje prso, tak i hadičku. Mlíčko mu teče, ono je klidné, protože papá a zároveň stimuluje prsa. Pokud bys k tomu potřebovala víc, nebo s tím pomoct, tak s tím Ti pomůže každá laktační poradkyně. Co se týče UM do porodnice, asi tak - všude záleží na lidech. Jak jde o děti, já jdu přes mrtvoly, takže já bych byla schopná je tam při jediném odporu na dvě doby seřvat (jo, občas umím být nervák 🙂 ) a zhádat se. Zvlášť, pokud víš, že první dítko má alergii. Jestli ale víš, že se Ti mlíčko spouští později, určitě zkus ten suplementor (ať už originál nebo ne), mohl by to určitě urychlit. Co se týče dobré literatury o kojení, tak to Ti moc neporadím. Spoustu se toho dá najít na internetu (kojeni.cz - ofiko stránky Laktační ligy, případně kojeni.net - tam je hodně dotazů, odpovědí). Jinak zkus projít nějaké velké knihkupectví, určitě tam něco objevíš 🙂

pavlinaoo
12. bře 2012

@monika6e Ahoj, prosím o radu. Mám 5ti týdenní miminko a podle mých dostupných informací má reflux. Po kojení, někdy i během něj, zvrací ( není to to zvracení obloukem), ale ublinknutí na lžičku taky rozhodně ne. V druhé pol kojení se začne po dvou cucnutí odtrhávat a zase přisávat, pořád dokola plus pláč. Kroutí se...Odřihne si, to ano, ale vždy pak třeba dvakrát ublinkne...někdy i hodinu po kojení při přebalování, převlékaní. Takže jde i to uz strávené mlíčko. Zvedla jsem ji matraci, ale stejně ji třeba hodinu trvá než usne. Pořád se kroutí a heká atd...a teď co s tím? jsem nešťastná...co dělat,abych v ní mlíčko udržela? A když to vyzvrací, můžu ji kojit hned znovu? Pořád dokola? Aby se to nemíchalo se zbytky - jestli tam nějaké jsou...nebo je to jedno, když má hlad? Díky za odpověď Jo jinak narodila se 3150g a teď má 3750g...

janca1983
12. bře 2012

Ahojky chtěla bych se zeptat. Malí jsou 2 měsíce a bojujeme s kojení. Už po propuštění z porodnice mi řekli ať si koupím nutrilon ať jsem klidnější kdyby malá plakala a měla hlad. Jelikož mám vpáčené bradavky tak už od začátku kojíme přes kloubouček. Malá se docela snaží ale nějak mám málo mlíka. Koupila jsem si i el. odsávačku od medeli. Když dokojíme tak skusím ještě odsát ale tam stejně nic moc nemám. Na alší krmení už musím dát nutrilon a trochu odsaju do zásoby abych nastřádala pár ml na dokrmení. Někd se mi povede dát dohromady i 60 ml ale to se vyždímám
Všichni mi říkají ať se na kojení vyprdnu že se trápím já i malá když s ní furt šachuju jelikož jí dávám pít z obou prsů aby měla alespoň trochu mlíčka v bříšku. Furt piju kojící čaj, fenyklový na príky kvůli malý, a homeopatika na podporu kojení ale příjde mi to na prt
Mám to ještě zkoušet třeba i jinak nebo se na to vyprdout ? Já si zase říkám že dostane sice málo mlíčka odeme ale alespoň něco z čeho mám docela dobrý pocit
Děkuji za radu Janča

monika6e
autor
12. bře 2012

@pavlinaoo Ahojky pavlinaoo, co se refluxu týče, můžu poskytnout i osobní zkušenost. Reflux zkrátka některé děti trápí a nic moc se s tím nedá dělat. Určitě malou nepřepíjej = nedávej pořád dokola mlíčko, mohla by z toho mít bolení bříška. Uděláš dobře, pokud ji budeš kojit na "etapy" a po chvilce vždy necháš odříhnout. Můžeš vyzkoušet i přípravek Nutriton. Ale ze zkušenosti (i vlastní), moc nefunguje. Podává se děťátku na lžičce před kojením a díky přísadě svatojánského chleba by měl zahustit obsah žaludku. Dobrá je vyvýšená poloha v postýlce, moc s malou "neházej" - veškerá manipulace by měla být pomalá. A hlavně to chce pevné nervy a výdrž. Někdo blinká pár týdnů, někdo půl roku, mě první dítko blinkalo do roka a čtvrt 😕 Co se týče té bolesti bříška - opravdu se snaž kojit cca po 2-3 hodinách, aby se jí to v žaludku moc nemíchalo, jinak může mít problém. I pokud přibírá může mít lehce nedovřenou záklopku mezi žaludkem a jícnem. Můžeš jí dávat probiotika, Baby Calm... Co se týče váhy, potřebovala bych víc info (minimálně, kolik v porodnici ubyla a kdy byla zpět na porodní váze)... Monika

pavlinaoo
12. bře 2012

@monika6e děkuji za odpověď. Dnes jsem byla i v poradně, tam mi řekli, že to je normální, že prospívá dobře...takže jsem ráda, že přírustky jsou v pohodě a obrním se trpělivostí. Budu tedy kojit po 2-3hodinách. Nutrilon tedy zatím odsouvám a matraci jsem zvedla, tak uvidím, jak to bude dál. Děkuji pa

monika6e
autor
12. bře 2012

@pavlinaoo Tak přeju, ať je to brzo lepší! Hlavně, že miminko prospívá, to je důležité. Kdyžtak vyzkoušej ten Nutriton, ale jak říkám... moc nefunguje 😲

hlasil
14. bře 2012

@monika6e Ahoj, chtěla bych poprosit o radu, jaké vybrat mlíčko pro syna na příležitostné dokrmování. Je mu 7 měsíců, už měsíc máme příkrmy, zatím pouze zeleninu, zavádíme pomalu, tak zatím jen 5 druhů. Jinak kojím cca 5-6x denně. Teď bych potřebovala nějaké UM pro případy, kdy nemohu být doma na kojení, už se mi nedaří odstříkat dost mléka ani na 1 dávku. Mám v naší situaci koupit počáteční výživu nebo už můžu pokračovací? Dostala jsem různé rady, a tak nevím, co bude lepší a jestli je v nich opravdu tak velký rozdíl. Děkuji.

monika6e
autor
14. bře 2012

@hlasil Ahojky, na trhu je toho hrozně moc, můžeš si o všem zjistit různé informace, ptát se, hledat... Pro mě je nejpřijatelnější zn. Hipp (aniž bych ji jakkoliv propagovala). Buď taková ta růžová krabice, případně nové mlíčko Combiotic, to mi přijde úplně nejlepší. Má nejlepší složení a má toho v sobě maximum, co vůbec může mlíčko mít. Navíc - co vím od jedné mé kamarády "testovatelky" mlíček, tak hipp má nejméně sladká mlíčka, což je pro mimčo určitě lepší. Výborná mlíčka má i firma Babio - jsou s probiotiky a v bio kvalitě. Naopak vzhledem k tomu, že jsem u své první dcery koupila jednou na zkoušku Sunar a našla v něm (nové balení, originál zabalené, s plnou zárukou) hrst vlasů, tak z toho mám husí kůži, jen ho někde vidím... Ale je to co člověk, to zkušenost... Jinak máš pravdu, že po půl roce děťátka jde většinou dost špatně odsávat. Je to dáno tím, že mimčo už má pořádně vymakané sání mlíčka, má to raz dva, což odsávačka nikdy zvládnout nemůže... Můžeš už samozřejmě koupit pokračovací, ale pokud je prcek jinak ještě kojený a jde opravdu o výjimku, kdy dostává UM, pak bych se klonila spíš k počátečnímu. Monika

hlasil
14. bře 2012

@monika6e Děkuji moc za rychlou odpověď. Nejistá jsem si byla hlavně ohledně toho typu mlíčka, ale potvrdila jsi mi to, k čemu jsem se sama více klonila. Takže koupím počáteční a uvidíme, zda mi to vůbec bude chtít pít. Značku přiznám moc neřeším, bude to opravdu výjimka, kdy to budu dávat, ale mrknu na ty krabice a porovnám si je. Ještě jednou díky.

monika6e
autor
14. bře 2012

@hlasil jj, to je dobře. Mateřské je mateřské 😀 A držím pěsti, kojený mimča se moc do UM nehrnou. Ale jeden tip - kozí mlíčko. Kamarádce oba kluci po ukončení kojení odmítali jakýkoliv UM, ale na kozí se chytli. Docela teď nabírá na popularitě a je dost chválené. Dělá ho buď Holle nebo Olimpex. To druhé je ozkoušené a prý super. První neznám vůbec... Na trvalejší pití pro malé mimi moc není (i když se objevují hlasy výživových odborníků, že je možné ho dávat od 4.m), páč mu chybí nějaký béčka a železo, ale tu a tam mezi kojením nebo od roku prý ideál. Je nejpodobnější mateřskému mlíčku, což se o kravím říct nedá. To jsem zatím vyzvěděla a vyčetla, tak předávám dál. Sama se o to zajímám, páč mému mladšímu zlatíčku je 14 měsíců a začíná se mi chlapec sám odstavovat. Takže až to položí úplně, chci tohle "prubnout" 🙂))

lencak80
15. bře 2012

@janca1983 Janca, úplně si mi připomněla mne, když jsme porodila prvního synka, jako že nanakojím atd, jelikož mám ploché bradavky, vpáčené má málokdo a věř mi, že se dají vytvarovat, ale co chci hlavně říct, tak určo to nevzdávej, zkoušej to, třeba i bez kloboučků, Vašík přes kloboučky nedokázal vythnout tolik kolik potřeboval, teď u druhého už jsme byla na vše opřipravena a kojím! úplně v pohodě! poprvé mi to pokazily sestry v porodce, podruhé už jsme se nedala a prostě kojila a kojila a jde to... také piju hodně čaje a dobré je i caro nebo Melta, na podporu...
jinak kámoška také kojí a dokrmuje, už několik měsíců... a dokud je mlíčko, tak si myslím, že je to dobré!

monika6e
autor
15. bře 2012

@janca1983 Ahojky, koukám, že jsem Tvůj dotaz úplně přehlídla... jj, jak už Ti tu radí lencak80 - a hlavně je důležité kojit a odsávat v noci, kdy je v akci hormon, který má tvorbu mlíčka na starosti. Výborný pro podporu tvorby mlíčka je kopr nebo jestřabina. A mezi kojeními odsávej, i kdyby to mělo být jen 10ml. A vůbec - na množství odsátého mlíčka nekoukej. Odsávání není ukazatel toho, kolik mlíčka máš, ale toho, kolik jsi schopná odsát. Jsou i maminky, které nejsou už od porodnice schopné odsát nic. Nicméně je dobré bradavky odsávačkou alespoň stimulovat. Rozhodně nedej na "rady" ostatních, aby ses na kojení vyprdnula. Kromě nezanedbatelného pozitivního vlivu na dítě a jeho imunitu, je kojení oproti UM daleko pohodlnější, levnější a hlavně - vždy k dispozici a v ideální teplotě 🙂 A ve složení, kterému UM ani omylem konkurovat nemůže. Držím pěsti. Pokud si nebudeš jistá a budeš potřebovat pomoct, na kojeni.cz si najdi nejbližší laktační poradkyni a domluv se s ní na návštěvě 🙂 Monika