Laktační poradkyně. Nabízím své služby

monika6e
25. říj 2011

Ahoj holky, udělala jsem si kurz laktační poradkyně. Mám zdrávku, takže úplný laik nejsem. Přesto bych chtěla v téhle oblasti teď nasbírat nějaké zkušenosti. Takže - zatím zcela zdarma (maximálně za benzín, pokud někam pojedu) - nabízím poradenství ohledně kojení. Od příštího roku bych už ráda "jela" naplno včetně předporodních kurzů. Jestli máte otázky, šup sem s nimi. Anebo se mi ozvěte do schránky. Působím Praha, Praha-východ, částečně Kolín 🙂))

markibie
17. led 2012

Dobry den dneska jsme byli na převaženi a od minuleho tydne nepřibrala ani deko.Pani doktorka nam poradila ať si koupime male baleni nutrilonu a skusime dokrmovat na noc.

monika6e
autor
17. led 2012

@markibie Některé paní doktorky řeší věci opravdu tím "nejsnadnějším" (pro ně...) způsobem... Máte několik možností, co teď dělat. Jednak kojte z každého prsu max. 5 minut a prsa střídejte - tím značně urychlíte tvorbu mlíčka. Toto se snažte dělat hlavně v noci, kdy je "v plné polní" hormon, který má tvorbu mlíčka na starosti. Mezi kojeními zkoušejte odsávat. I kdybyste odsála jen trošku a pak už nic nešlo - stimulujete je. Cca do dvou dnů tělo pochopí, že má miminko málo a navýší jeho množství. Tím mlíčkem, které odsajete malou dokrmujte alternativním způsobem - tzn. přes injekčí stříkačku po prsu, případně lžičkou. Existuje i další způsob, ale to by Vám musel někdo spíš nabídnout možnosti osobně a vysvětlit. Do krátké zprávy to moc nejde :-/ Pokud budete mít pocit, že má holčička stále málo a po Nutrilonu sáhnete, pak i jím ji dokrmujte alternativním způsobem a hlavně - až po kojení. Případně můžete dokrmovat speciální lahvičkou pro kojené děti - Medela Calma. Pokud ale budete prsa střídat a případně se ještě snažit odsávat, mlíčka budete mít pro malou dost. Tedy UM bude jen na pár dní přechodná záležitost. Taky si udělejte kúru s bylinkovými kojícími čaji, pijte meltu, dejte si koprovku... Držím pěsti. A opravdu ideálně doporučuji zkontaktovat nějakou kolegyni, která by za Vámi přijela domů a vše s Vámi probrala 🙂 Monika

akludan
17. led 2012

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je při plném kojení vhodné, abych začala sportovat. Myslím tím asi 2x týdně běh, abych se dostala na chvilku ven, vyčistit si hlavu a nasbírat energii 🙂. Syn má 3 a půl měsíce, je plně kojený a já bych nerada, abych mu tím kojení nebo kvalitu mlíka nějak zhoršila nebo změnila. Děkuju, Naďa

monika6e
autor
17. led 2012

@akludan Dobrý den Naďo, názory na sportování při kojení se občas liší. Já jsem pro, aby maminka byla v době výlučného kojení (tedy půl roku po porodu), v klidu. Intenzivním sportováním se jednak mohou do mlíčka vylučovat škodlivé látky a druhak jsou i maminky, které mohou o mlíčko začít přicházet. Tím Vás ale v žádném případě nestraším. Máte-li touhu běhat, zkuste to nějak střídmě. A uvidíte. Já osobně doporučuji při touze maminky po pohybu spíše klidnější aktivity - jógu, pilates, rychlou chůzi... I to pomůže na vyčištění hlavy a nasbírání energie. Zvlášť, když se třeba poštěstí, že v tu dobu hlídá tatínek nebo babička 🙂))

akludan
18. led 2012

Děkuju za odpověď, nechám tedy běhání raději na později 🙂

aliziaa
18. led 2012

Dobrý den, mám na Vás další dotaz 🙂 Prostě s kojením je stále něco..Dcerka má teď 4,5 měsíce a vypadá to, že začíná mít menší potřebu kojení v noci. To jsem sice ráda, ale problém je, že moje prsa si na to ne a ne zvyknout. Prostě je mám v noci tak strašně bolestivě nalitá, že musím malou na kojení vzbudit. Dnes v noci však pít nechtěla, tak jsem si musela odstříkat, což vím je kontraproduktivní, protože tím akorát laktaci ještě podpořím. Tak bych se ráda zeptala, co s tím. Mám se prostě snažit to překonat a dcerku na kojení nebudit, s tím že se mi za pár dní množství mléka sníží? Nemůže se mi udělat zánět, když je nechám takhle přes noc zatrdlá a nalitá? Moc děkuji 🙂

monika6e
autor
18. led 2012

@aliziaa Zdravím Vás 🙂 Co se týče menší potřeby kojení v noci. Může to být přechodný stav, může to tak i zůstat. Jsou děti, které spí třeba od dvou měsíců celou noc (jak takovým maminkám závidím 🙂 ). Pokud malá v noci nic nechce, pak odsajte, ale opravdu jen do úlevy, aby prsa nebyla tvrdá a nebolela vás. Odsávejte co nejmenší množství půjde - zkrátka jen tolik, aby Vám bylo dobře. Prsa pochopí, že děťátko nejeví zájem a stav mlíčka se podle toho brzy přizpůsobí. Je to jen přechodný stav, tak nezoufejte. Pokud by se malá za čas zase začala v noci budit, tak můžete mlíčko zase snadno "rozpumpovat".

monika6e
autor
18. led 2012

@akludan 🙂))

aliziaa
18. led 2012

@monika6e Moc děkuji, dcerku budit nebudu a budu doufat, že se mi množství mléka upraví, případně si odstříkám 🙂 Mějte se hezky.

monika6e
autor
18. led 2012

@aliziaa Můžete ji zkusit jednou za noc vzbudit, ale fakt jemně. A když uvidíte, že se jí moc vstávat nechce, tak ji nechte... Upraví se to během pár dní 🙂 Nebojte. A gratuluji, že se v noci vyspíte 🙂 Monika

aliziaa
18. led 2012

@monika6e No uvidíme, jak dlouho jí to vydrží 😀

monika6e
autor
18. led 2012

@aliziaa 🙂))) držím pěsti. Mě spal takhle brouček mezi 2. a 3. měsícem. Pak se mu to snad už ani nepovedlo, a to mu bude rok 😀

monika6e
autor
20. led 2012

Tak děvčata, zatím jen demo - od února naplno a plně funkční - ale mrkněte na www.mama-care.cz Konečně z 80% hotové webovky. Telefon, mail a poradna budou funkční právě od února... 🙂

monika6e
autor
9. únor 2012

Jen si dovolím obnovit diskuzi - stránky "mama-care" jsou téměř hotové, tak mrkněte. Veškeré služby jsou dostupné. Co se týče poradny, dál můžete pokládat otázky zde nebo třeba i přes web "mamanamaterske"

petulka25
9. únor 2012

@monika6e dobrý den je tato poradna ještě aktuální??mám 5 měsíční dceru-plně kojená přibírá pěkně......už od 2 měsíců kojím co 2 hodiny(odpolední spánek vydrží 3-3,5 hodky)!je to normální? v noci se také hlásí o prso-už ani nevím jestli to co 2-3 hodky opradu je!jsem v noci tak zblbá,že ji prostě strčím prrso a kolikrát u toho i usnu!dudlíkem ji neoblbnu!je to normální?děkuji

monika6e
autor
9. únor 2012

@petulka25 Dobrý den petulko25, může to být. Není to nic, co by Vás mělo znepokojovat. Každé dítko je jiné a Vaše holčička má holt takovéto potřeby. Můžu Vás ale uklidnit tím, že se to u prcků může poměrně rychle měnit. Navíc od ukončeného 6m můžete začít přidávat přikrmy a zase bude všechno jinak. Vydržte 🙂

cuci25
24. únor 2012

@monika6e Dobrý den, měla bych dotaz ohledně odsávání mléka. Za týden bych potřebovala nutně odjet na pár hodin a chtěla jsem proto odstříkat mléko, aby mohl přítel dceru nakrmit v době mé nepřítomnosti. Objednala jsem si lahev Calma od Medely a vrhla se na odstříkávání a jsem zaskočená. Nic jsem neodsála ani z jednoho prsu. Nevíte čím by to mohlo být? ☹ Mám elektrickou odsávačku od Medely...

barcza
24. únor 2012

mám stejný problém, jako cuci25. mám 3týd.chlapečka. kojím takl z 1/3 a dokrmuji Bebou. Malý si ode mně bere na jedno kojení max. 30ml. Za hodinu odsavání z obou prsou dostanu tak 20 - 50 ml. je to možné, že na mě odsavačka nefunguje? je ale pravda, že po odsávání mám za tři hodiny prsa výrazně plnější. Také je zvláštní, že při pokusu o odstříkávání jen odkapávám. mlíčko mi odkapává hlavně samovolně, ale při zmáčknutí se bůhvíco neděje.. Techniku sání má chlapec dobrou a já byla laktační sestrou instruována co a jak s prsy - masáže, teplé obklady a tak. Děkuji za odpověď

lucy.l
25. únor 2012

@monika6e
@ladie
@aliziaa

dobrý den, mám stejný problém, jaký jste měly vy ladie a aliziaa,ale u nás to trvá už od návratu z porodnice, tudíž skoro 5 týdnů... malý sice přibírá,porodní váha byla 3360g, z porodnice šel 3220g a teď v 5 týdnech má 3820g...ale to řvaní u prsa je naprosto šílené, většinou se nají v podvečer a v noci , kdy mám pocit i někdy dohání to že nejedl přes den..řekla bych že ho bolí bříško,dávám bio gaia,před kojením 3-5kapek sabika nebo espumisanu, mezi kojeníma babycalm, já beru emulips,probiotika,...šíleně se hlídám v jídle aby ho bříško nebolelo, piju kojící čaje, fenyklový čaj,gravimilk,caro...

Malý se nenapije klidně těch 6h, u prsa šíleně řve,ale šíleně, škube sebou,škrábe mě, opravdu nehorázný souboj,zkoušela jsem krmit kůže na kůže, v tichu,šeru,za chůze,v leže,sedě,nic......zkoušela jsem ho nakrmit calmou,ale tu si nevezme...jelikož mám doma ještě starší holčičku tak mě tyhle souboje opravdu ničí a jsem krok od toho se na kojení vykašlat a dávat malému UM 😢
Prosím moc o radu, už opravdu nemůžu :(

hanka99
26. únor 2012

@aliziaa @ladie - zdravím bohužel se k vám taky pŕidám, Hanička jak vidéla prso jećela jak divá a taky byla po očkování haxa+synflorix, když měla jen hexu bylo to v poho. Začalo to v pondélí a musím zaťukat v sobotu to přešlo, měla jsem strach páć má je 5420g ☹ a týdení bojkot ufff 😖 doufám,že už je to za náma 😉

lensta
26. únor 2012

@monika6e dobrý den, nevím jestli ještě poradna funguje, ale zkusím to - mám problém s prsem, cítím jakoby tlak a bolest když máčknu na jedno místo na dvorci (bolí to i když máčknu na celý prs, třeba když nesu malého) zatvrdlinu nemám, ani červené fleky, může to být zánět? Pokud ano, co teď s tím, jestli k lékaři, tak k jakému? Jinak syn má sedm měsíců, stále kojím krom dvou příkrmů. Dosud jsem neměla problém. A nevím,jestli to s tím souvisí ale od čtvrtka mám rýmu a kašel, bez teplot, malý to asi taky chytl. Děkuju za odpověď

sarka21
27. únor 2012

Dobrý den,měla bych jeden dotaz.Jsem ve 14tém týdnu a obávám se kojení,proto se obracím na tyto stránky.Mám vpadlou bradavku a ráda bych vzala nějakou radu,jak se nejlépe připravit na to,jestli kojení ano nebo ne?Děkuji.

monika6e
autor
27. únor 2012

@cuci25 Dobrý den, jediná rada je zkoušet, zkoušet... Elektrickou odsávačku od Medely považuju za jednu z nejlepších. Můžete ještě vyzkoušet mechanickou, jestli by Vám to nešlo lépe - ideálně Avent, ta je mezi těmi mechanickými nejlepší. Jinak před odsáváním prsa pořádně prohřejte - třeba v teplé sprše. A při odsávání je druhou rukou hodně masírujte, to by mohlo pomoci. Případně zkuste manuální odstříkání - rukou... Ať se to podaří!

monika6e
autor
27. únor 2012

@barcza tedy viz výše odpověd pro cuci25. Některé maminky opravdu mají problém s odsávačkami. I když dost často to bývá třeba po půl roce dítěte. Děťátko má ten svůj "grif" tak vychytaný, že párkrát "potahá" a mlíčko vycucne. Odsávačka je pak už slabá... Co ale funguje opravdu dobře, je odstříkávání rukou. Pokud máte po ruce nějakou laktační poradkyni, poproste ji, ať Vás to naučí. Vůbec nic na tom není, chce to jenom cvik. Ale - jde to! Hlavně se tím nestresujte, protože množství odsátého mléka odsávačkou, neříká absolutně nic o tom, kolik mlíčka ve skutečnosti máte. Odsátí odsávačkou Vám ukáže jen to, kolik Vám odsávačka dovolila... Navíc některé odsávačky opravdu nejsou nic moc. Fakt je taky ten, že na každou maminku platí i jiná. Všeobecně - z elektrických je výborná Medela, z manuálních Avent.

monika6e
autor
27. únor 2012

@lucy.l Lucy, ideálně se domluvte s nějakou laktační poradkyní na návštěvě. Případně, jestli máte rozumnou dětskou lékařku, která se vyzná (moc jich takových bohužel není...), tak s ní. Kupříkladu já měla tohle se svojí prvorozenou holčičkou. Trvalo nám to přes půl roku. A bylo to tím, že měla mezi žaludkem a jícnem neuzavřenou záklopku. Takže bolesti strašné a křičela od rána do večera. A pokud už něco zbaštila, tak to ublinkávala (to jí vydrželo do roku a čtvrt)... V takovém případě Vy byste třeba "položila" kojení, ale s UM by to nemuselo být lepší. Bylo by opravdu fajn, kdyby s Vámi někdo probral osobně situaci a poradil Vám. Vzhledem k tomu, že tam nejspíš nějaký problém bude, Vám opravdu takhle v pár řádcích nedokážu odpovědět. Domluvte se s někým, kdo se na Vás přijde při kojení podívat, popovídejte s ním a proberte celou situaci. Nevím, odkud jste. Nicméně, kompletní seznam laktačních poradců najdete na webu laktační ligy kojeni.cz. Přeju Vám hodně sil!!!!

monika6e
autor
27. únor 2012

@hanka99 jj, Hanko, po očkování je to vcelku běžná věc... a taky při menstruaci mají některá dítka s mlíčkem problémy a mohou bokotovat...

monika6e
autor
27. únor 2012

@lensta Dobrý den, na zánět bych to netipovala. Ale může to být např. i ekzém, kandidová infekce... Určitě by bylo fajn, kdyby se Vám na prso někdo mrknul. Jestli není trošku oteklé (dvorec) či nemění malinko barvu. Jestli vás prso svědí, bolí, píchá... Nevím, jakou máte dětskou lékařku, ale obvykle je možné řešit tyto problémy s ní. Ta by Vám v případě problému mohla dát i nějakou léčbu (mast...). Případně se můžete domluvit s laktační poradkyní (ta Vám ale nemůže předepsat léčbu. Pokud najde problém, stejně Vás pošle k dětské lékařce či gynekologovi). Další věc je, že to může souviset třeba i s tou vaší virozou. Uvidíte, jak se to bude vyvíjet, kdyžtak se běžte paní doktorce ukázat 🙂 Jinak jste šikulkové, hezky kojíte, tak ať vám to tak jde i dál 🙂

monika6e
autor
27. únor 2012

@sarka21 Dobrý den Šárko, pokud máte otázky ohledně kojení, není nic jednoduššího, než vyhledat ve vašem okolí laktační poradkyni a na všechno, co Vás zajímá, se zeptat 🙂 Co se týče vpadlých bravadek, doporučuji AVENT Niplette. Je nejlepší a opravdu funguje. Mimochodem - jednu sadu tu mám a chystám se ji prodat, kdybyste měla zájem, stačí napsat do IP a domluvíme se. Všechno jde řešit, i vpadlá bradavka. Tedy kojení jednoznačně ANO. Ale chválím za to, že se začínáte ptát a zajímat už teď 🙂

lensta
27. únor 2012

@monika6e děkuju už je vyřešeno (asi) riskla jsem to a večer si udělala zábal z tvarohu a vzala paralen a dneska už je to dobrý. Dětskou dr máme výbornou, tak kdyby něco domluvím se s ní...

monika6e
autor
27. únor 2012

@lensta super, hlavně, že je to v pořádku 🙂