Laktační poradkyně. Nabízím své služby

monika6e
25. říj 2011

Ahoj holky, udělala jsem si kurz laktační poradkyně. Mám zdrávku, takže úplný laik nejsem. Přesto bych chtěla v téhle oblasti teď nasbírat nějaké zkušenosti. Takže - zatím zcela zdarma (maximálně za benzín, pokud někam pojedu) - nabízím poradenství ohledně kojení. Od příštího roku bych už ráda "jela" naplno včetně předporodních kurzů. Jestli máte otázky, šup sem s nimi. Anebo se mi ozvěte do schránky. Působím Praha, Praha-východ, částečně Kolín 🙂))

blueapple
10. črc 2012

@monika6e dobrý den !Prosím o názor, o radu. Je možné, že se "teprve" 9měsíční miminko začne samo dobrovolně odstavovat ? Kojím prakticky jen v noci (2x), ráno si dá málo a večer ho musím vyloženě přemlouvat Odtahuje se, měním prs, případně zkusím přiložit po chvíli. I přes den nabízím prs, ale to asbolutně odmítá, odtahuje se. Říkám si, aby měl dostatečnou dávku mléka. Příkrmy jí zatím bez problémů, ovoce, maso+zelenina, jogurty. Co mu zkusit ráno a večer - po té, co odmítne prs - nabídnout láhev s UM ?

talina
10. črc 2012

Dobrý den, měla bych prosbu o názor případně pomoc. Začnu od začátku. Od narození malé (17.5.) jsem kojila pomocí kloboučků. Bohužel asi po týdnu jsem do pravého prsu dostala zánět, snažila jsem se ho rozkojit do přibližně stejného množství co v levém, ale při odsávání (zkouška) jsem z něho dostala jen 40 zato z levého bych malou nakojila s klidem. Asi od 4 týdne jsem se snažila kloboučky odstranit, jenže pravý prs má plochou bradavku. Tak jsem se musela chtíc nechtíc ke kloboučku vrátit, malé se to moc nelíbí to skákání sem tam, zvlášť když jí musím dokrmovat z levého. Mám na té bradavce takový jakoby strup či krustu, nevím jak se jí zbavit, když začínáme papat tak mě to bolí ale po chvilce to přestane. Ještě jedna poznámka, když dopapá tak mě někdy bolí celé prso někdy jen část, hádám, že to bude kompletním vysátím, ale nejsem si jistá tak to zmiňuji. Vím že je toho hodně, ale aspoň nějaká pomoc by mi pomohla. Děkuji 🙂

monika6e
autor
10. črc 2012

@blueapple Dobrý den, samovolné odstavování miminka, byť je mu jen 9 měsíců není nic moc neobvyklého. Neříkám tím ani, že je to časté, ale prostě se to stává. Hlavně ho do ničeho nenuťe. Prso nabízejte, nenuťte. Případně můžete i odsát a zkusit mu to nabídnout v lahvi, případně to UM. Ovšem ze zkušeností - byla byste výjimka, pokud by si to malý vzal. Za zkoušku ale nic nedáte... Dostatečnou dávkou mléka se netrapte. Dopřejte mu kvalitní sýr (ideálně eidam, který má dost vápníku, aby pokryl jeho potřeby), zkuste mu nabízet zakysané mléčné výrobky. Výborný je i mák nebo sezam (velké množství vápníku), ty ale doporučuji postupně zařadit nejdřív až po roce věku. Ale na druhou stranu - může se stát, že jde o krátkodobý bojkot, který může za pár dní, týdnů opět pominout a prcek se ke kojení vrátí. I to se stává... 🙂 Monika

monika6e
autor
10. črc 2012

@talina Dobrý den, v každém případě se domluvte na návštěvě laktační poradkyně, která se mrkne i na prsa a posoudí Váš stav. NENÍ normální, aby jste měla stroupky na prsou. A NENÍ normální, pokud Vás bolí celé prso. Dejte tomu, že cítíte nějaký tlak při přisátí (tam jde jen o techniku a o to, že si prsa zvykají), ale po kojení není absolutně důvod, proč by prsa měla bolet. Je třeba podívat se, případně upravit techniku kojení. Stejně tak s těmi stroupky - pokud jde jen o to, že je máte poškozené z nesprávného přikládání a teď se prsa hojí, pak můžete zkusit Bepanthen mast, případně hydrogelové polštářky (Chicco, Medela). Co se týče kloboučku - plochá bradavka je věc řešitelná. Je třeba ji vytvarovat a lehce povytáhnout. Buď to můžete zkoušet prsty, ale ideálně systémem Niplette od Aventu, případně si doma sama "sestrojit" jeho o dost levnější "kopii". S tím vším Vám laktační poradkyně poradí. Určitě se někomu ozvěte co nejdřív, ať se zbytečně netrápíte. Kojení je příjemné - nebolí!

veronika.h
14. črc 2012

@monika6e ahoj, moc prosím o radu.
Mám 4 měsíčního chlapečka a cca týden mi v odpoledních hodinách odmítá prso. poslední dva dny prso odmítá hned od rána, nají se jen v polospánku v noci. myslela jsem si, že mám málo mléka, tak jsem 2 dny intenzivně odsávala, pila a jedla homeo, laktace se zvýšila, ale syn MM stále odmítá, i když teče. Stačí jen se přiblížit s bradavkou a začne křičet. Mlíčko mu dávám odstříkané z lahve (je na ni zvyklý už od porodnice, manžel ho takto krmil 1x v noci a nikdy problém nebyl, že by odmítal prso), ale od mi to mlíko plive i z lahve. Toto se mi stalo i před měsícem, i když ne v takové míře, začalo to, když mě bolelo v podbřišku jako při MS, i když jsem nekrvácela ani nešpinila. Teď mě opět 2 dny v podbřišku bolí, MS nikde. četla jsem, že může být mlíko v době MS kyselé a miminkům nemusí chutnat. Jenže já menstruaci nemám a stejně nepapá. Je to pro mě dost stresující, nevím, jak ho mám nakrmit, skáču u kojení na balonu, to trochu pomáhá, ale pije jen 2 minuty a pak pláče. Dost ho opět bolí i bříško a dneska jsem mu musela pomoct trubičkou a měl stolici úplně hustou a tuhou a nemohl ji vytlačit ☹

monika6e
autor
14. črc 2012

@veronika.h Dobrý den, na bříško jsou super masáže, nahřívání, probiotika. Doporučuji olej Amálka od Nobilisu. Je výborný... Co se týče toho odmítání - říká se tomu bojkot a může to mít více příčin. Nejste např. po očkování? Nezměnila jste něco? Máte klid při kojení - bez televize, rádia? V podstatě cokoli může působit rušivě... Monika

niriti
15. črc 2012

Dobrý den. Potřebovala bych pomoc, radu. Mám mimi, kterému je jeden měsíc. Ze začátku v kojení nebyl problém i mlíčka bylo dostatek, ale asi před týdnem jsem dostala vysoké horečky, při kterých mě dost bolela prsa( nebrala jsem žádné léky a normálně jsem i kojila) za dva dny bylo po teplotách i bolestech, ale od té doby se mi nalévá jen jeden prs a ve druhem je vždy jen tak na tři či čtyři potáhnutí. Zkoušla jsem čaje pro kojící matky i malého častěji přikládat, ale tvorba mlíka nic. Můžete mi prosím poradit, zda se dá ještě něco podniknout? Nejsem si jistá jestli mu pití z jednoho prsu stačí?! a hlavně mám strach, abych nepřišla o mléko úplně ☹(( zdá se mi od té doby být dost neklidný ☹ Moc děkuji

jitek
15. črc 2012

Ahojky, rodila jsem předčasně 33+3, abych měla hodně mlíčka, tak od začátku odstříkávám. Teď je Leince 6 týdnů. Už plně kojím, ale po každém kojení odstříkávám, abych měla mlíčka hodně a pak se Leince dobře pilo. Ale říkala jsem si, že už bych mohla to odstříkávání zrušit. Jen mám strach, že když přestanu odstříkávat po kojení, že mi hodně ubude mlíčka. Po příchodu z porodnice jsem to odstříkávání začala flákat a hned mlíčka rapidně ubylo, takže jsem na odstříkávání zase rychle najela. Ale teď už si myslím, že je to zbytečné a ráda bych to nějak rozumně odbourala.
Ale nevím, jak na to. Jestli třeba jenom odstříkávat ob jedno kojení nebo třeba jeden den vynechat jedno odstříkávání, další den dvě...atd...
Co mi radíš? Díky moc.

jitek
15. črc 2012

Ještě jsem zapomněla napsat, že kojím přes kloboučky, protože malá byla po narození spavá (žloutenka) a vůbec nechtěla pít, takže jsme to zkusily s kloboučkem a s ním se rozpila, takže už nám zůstal. Ale chtěla bych se ho taky zbavit. Ale když to zkouším, tak neví, jak to prso chytit a nasát a rozčiluje se, hledá, hledá, ale nepřisaje se. Tak ji nechávám prso aspoň trochu ocucat, aby tam byl kontakt pusa-prso, ale nevím, jestli to stačí.
Prvního syna jsem kojila od narození bez kloboučku a žádný problém nebyl. Takže si myslím, že prsa mám ok.

monika6e
autor
15. črc 2012

@niriti Dobrý den, vydržte! Mělo by se brzy vše navrátit do normálu. Tento stav může být způsobený právě horečkami, které jste prodělala. Doporučuju před kojením prsa (hlavně to, ve kterém je míň mlíčka) nahřát - ve sprše, nahřátou plínkou... atd. Kojit vždy začínejte u tohoto "postiženého" (strašný slovo, jiný mě nanapadlo 😀 ) prsa a u něj zase skončete. Přikládejte k němu mimčo co nejčastěji. A hlavně - vydržte a nestresujte se. Snažte se být v klidu. Mělo by se to v příštích dnech srovnat. Držím pěsti! Monika

monika6e
autor
15. črc 2012

@jitek Ahojky, tak k tomu odstříkávání - myslím, že klidně můžeš postupně začít odbourávat. Prsa by se měla přizpůsobit dítku a podle toho tvořit množství mlíčka. Ovšem - jeden "problémek" tu je a to jsou ty kloboučky. Přes ně se totiž informace mezi Tvými prsy a holčičkou (kolik mlíčka a v jaké kvalitě se má tvořit) "nepřenesou" správně. A z toho si mohla mít po tom příchodu z porodnice ty problémy. Nejlepší by bylo domluvit si návštěvu s laktační poradkyní. Ta Ti poradí, jak kloboučky co nejrychleji odbourat, pomůže Ti s kojením bez kloboučků, přiloží Ti malou atd. Opravdu doporučuju někoho zkontaktovat - kontakty najdeš na kojeni.cz Monika

stellamax
15. črc 2012

Dobrý den, mohla byste mi prosím poradit? Máme 9 denní holčičku. V nemocnici se mi udělalo mléko až 5. den. Malou jsem celou dobu kojila a dávala jí dokrm (Nutrilon 20 ml) ve stříkačce. Po návštěvě pediatričky před 3 dny jsem na její pokyn přestala malé dávat Nutrilon a jenom jsem kojila. S Nutrilonem a kojením jsem jí budila po třech hodinách, byla spokojená, nikdy nezaplakala. Od doby co jsem jí Nutrilon nedala pláče, budí se každou pul hodinu nebo vůbec neusne. Myslím si, že je to hlady. Saje dobře, techniku kojení bych měla mít taky správnou, ale malá u kojení spí. Musím jí pořád budit. Párkrát si cucne, usne, budím jí, zase si cucne, usne... A tak to jde dokola než usne tvrdě. Mám kojit 10 minut z jednoho a 10 minut z druhého prsu. Na to druhé občas ani nedojde, protože jí s manželem nejsme schopní vzbudit tak, aby sála. Kojím mnohem dýl a často, ale polovinu času jí budím a nutím. Dneska už jsem jí dala zase po kojení Nutrilon, protože plakala a nebyla k utišení. Navíc měla ve čtvrtek u doktorky 3060 g. Dneska před kojením jen 3 kg, po kojení 3030 g. Prosím vás co je špatně? Piju a jím dost, beru vitamíny a homeopatika.

monika6e
autor
15. črc 2012

@stellamax Dobrý den, ideální by bylo, kdybyste si mohla pořídit váhu a malou převažovat. Orientačně - na jedno krmení by měla sníst 50-60 (max.) ml. Kojit z jednoho prsa - pokud usíná - 10 minut, je strašně moc. Nejen proti tomu usínání, ale i pro Vás na tvorbu mlíčka bude daleko lepší, pokud budete prsa střídat maximálně po 5ti minutách. Střídat prsa můžete samozřejmě několikrát během kojení. Kojení by ale nemělo překročit 45minut. Takže kojte, buďte (lechtejte si pod bradičkou, v tříslech, na patičce) a po dobu 3/4 hodiny. Pokud pak váhou (nebo jejím křikem) zjistíte, že měla málo, podejte jí (alternativně samozřejmě, ne z lahve) dokrm. Bez výčitek. Vůbec se nebojte, časem se tohle srovná. Zpočátku problémy zkrátka někdy bývají... 🙂 Doporučuji malou kojit jen vysvléknutou (jen v plínečce). Miminkům to není moc příjemné a moc jim to nedovolí usínat. Kdyby něco, tak se ozvěte, do IP posílám kontakt. Monika

stellamax
16. črc 2012

@monika6e Moc Vám děkuji, rady vyzkouším. Váhu už máme.

monika6e
autor
16. črc 2012

@stellamax Srovná se to, nebojte! Držím pěsti 🙂

yesu
19. črc 2012

@monika6e Dobrý den potřebuju rychlou radu 🙂 Můj syn je od včera na nutrilonu, protože má po kojení hrozný bolesti a doktorka má podezření na alergii na kravský mlíko. Týden mám mít dietu a pak zkusit zase kojit. Od včera odsávám, abych o mlíko nepřišla, ale od rána mi nejde odsát! Mám elektrickou odsavačku avent, zkoušela sem to i rukou, nahřát a jde to jen po malých kapkách prsa mám hrozně nalitý a bolestivý, poradíte jak dostat to mlíko ven?Moc díky.

monika6e
autor
19. črc 2012

@yesu Dobrý den, jsou dva úhly pohledu. Tedy - můžete dát kojit s tím, že vynecháte naprosto všechno, co by malého mohlo dráždit (mléko a výrobky z něj), ideálně pak všechny potenciální alergeny. Moc Vám toho k jídlu sice nezbyde, ale dá se to. To bych doporučila vyzkoušet dřív, než nasadím Nutrilon (předpokládám, že máte nějaký speciální - allergy care či něco podobného...). Co se týče odsávání - prsa před odsáváním pořádně prohřejte a promasírujte. Ideálně pod horkou sprchou. Odsávačku pak přiložte tak, aby byla opravdu natěsno, nikde ani skulinka, kudy by se mohl dostat vzduch. Pak by to jít mělo. Pokud to bude problém, zkuste ruční odstříkávání. Držím moc pěsti, hlavně taky malý, ať je v pořádku! Monika

veruska007
19. črc 2012

@monika6e Dobrý den, chtěla bych radu ohledně odstavení ročního dítěte.

Chci přestat kojit, protože trpím syndromem bělavé bradavky a už ten rok kojení pro mě znamenal obrovské utrpení. Navíc malý hrozně kouše, sice ho vždycky odtrhnu a pokračuji v kojení až příště, ale stejně mě rafne při každém kojení. Navíc mi padají vlasy, drolí se mi zuby - jeden už mi museli vytrhnout. A chceme se snažit o další dítě - a v těhotenství budu brát léky a píchat si injekce, které se s kojením nedoporučují.

Malému je jeden rok, kojí se ráno a večer. Již jsem ho zkoušela odstavit (zkoušela jsem zrušit ranní kojení), ale odmítá to, několik dní po sobě přes 3h žalostně plakal, sápal se na mě... tak jsem to po týdnu nevydržela a vrátila se ke kojení. Teď jsem to zkusila podruhé (po dvou týdnech) a stejná reakce. UM odmítá v jakékoli podobě.

Chci se poradit, zda je lépe odstavit dítě úplně nebo zrušit jen jedno kojení a druhé časem. Zda dítě nutně potřebuje dvě dávky UM nebo stačí jogurt či tvaroh navíc. A vůbec, poradit nějaký fígl, jak malého závisláčka odstavit. Nechci mu způsobit trauma, ale myslím, že nastal ten pravý čas. Děkuji moc za radu.

yesu
19. črc 2012

@monika6e Tak sem hodně nahřála ve sprše, nejdřív to nešlo ani po tom, ale pak se to rozjelo, takže super....Jak píšete vy, nejdřív sem chtěla držet tu dietu, ale syn dva dny plakal bolestí skoro 12 hodin denně, tak sem už nechtěla týden čekat, takže od včera sme na nutrilonu a od včerejšího večera je klid, takže to bude pravděpodobně mým mlíkem...ještě pár dní počkám a zkusím mu dát zase moje, jestli to je teda tou alergií. A ještě mě napadlo, jestli to nemůže být z kojícího čaje, protože v noci ho nepiju a v noci ty bolesti nemívá. Takže budu muset pak jeden den obětovat a zkusit ten čaj, jestli neplače kvůki němu....Moc děkuju za rady 🙂

yesu
19. črc 2012

@monika6e A ještě se zeptám...moje mamka mě prý taky musela přestat kojit, protože mě její mlíko dělalo zle a nepřišlo na to proč, je to vůbec možný??A jak se pak zbavuje mateřskýho mlíka? Mě se teď ty prsa hodně nalívají ikdyž nekojím a odsávám!

monika6e
autor
19. črc 2012

@yesu Kojícím čajem by to být nemělo. Můžete ho zkusit vynechat, ale je to dost nepravděpodobné. Tohle je možné i proto, že děti, ač mají problémy, tak v noci prostě pijí a ty problémy nejsou. Netýká se to třeba jen bolestí bříška, ale i bojkotu atd. Nikdo neví proč to tak je, ale je to tak. Určitě ale zkuste teď dodržovat tu bezmléčnou dietu a pak znovu zkuste kojení. Uvidíte, co to udělá. Mělo by to zafungovat. Držím pěsti, aby to zafungovalo! Jinak co se týče té Vaší maminky, tak to vůbec nevím... Ale moc bych to neřešila. Dřív byly vůbec jiné názory na kojení a spousta dnes řešitelných věcí se nesmyslně obhajovala. Tím nezlehčuji situaci Vaší maminky, protože vůbec nevím, co se tehdy dělo a opravdu se mohlo něco dít. Jen píšu svůj názor na generaci našich rodičů ke vztahu ke kojení.... Pokud se mimčo odstavuje, pak se odsává opravdu jen malinkato. Do úlevy, aby se netvořily bouličky a zatvrdlinky. Jsou i další finty, ale myslím že u Vás je naprosto předčasné o tom psát. Navíc čím je dítě starší, tím míň nalitá prsa budete mít 😀 Klidně se ozvěte, a ať je to lepší!

monika6e
autor
19. črc 2012

@veruska007 Dobrý den, pokud jste se opravdu rozhodla přestat kojit, pak máte na výběr opravdu dvě možnosti - buď hned nebo postupně. Doporučuji maminkám nejprve vyzkoušet postupné odstavení - tzn. odbourat kojení, o které má prcek nejmenší zájem, pak noční kojení, ranní a nakonec večerní. U Vás jak čtu, to bude asi boj. Pokud to nezabere, pak je třeba přistoupit k okamžitému odstavení. Zde ale musíte být důsledná. Prostě ne. Nenoste ani výstřihy, aby se k Vám nijak nedostal. Často pomáhá, když maminky odjedou na víkend pryč a s mimčem zůstane tatínek. Ze zkušenosti je tohle nejjednodušší odstavení (i když taky výjimka potvrzuje pravidlo, že?). A nebojte se, žádné trauma z toho mít nebude 🙂 Co se týče UM, tak to kojené děti hodně často odmítají. Můžete vyzkoušet sušené kozí UM, to dětem chutná. Případně čerstvé kozí nebo kravské. Naprosto bez obav. Znám hodně maminek, které to svým dětem dávají místo UM od půl roku (pokud znáte zdroj, struky jsou čisté a mléko pravidelně konrolované mikrobiologickými rozbory, nemáte se absolutně čeho bát) a jsou spokojené - maminky i děti. Navíc to děti přijímají daleko lépe než UM. Ano, a jsem proti UM zaujatá. Není to nic extra pro děti. Moje dcera z něj chytla salmonelu, a když jsem jako novinářka po tom začala jít, volali mi z hygieny, ať od toho dám ruce pryč. Tehdy jsem zjistila, že se to prostě "může stát". Navíc mám známou v Hippu, která mi řekla, že by to v životě svým dětem nedala... tedy asi tak. Takže i moje děti teď už "rostou" na mlíčku od kravičky a jsou spokojené. Pokud tu možnost nemáte, volila bych to sušené kozí. Vyrábí se ve špičkové kvalitě. V 11m už ho prcek může bez obav. Jinak mu můžete dávat jogurty, zakysané mléčné výrobky, co se týče tvarohu - počkala bych do roku - kvůli velkému množství bílkovin. Dobrý je mák, sezam - obsahují hodně vápníku a jsou dobré pro "odmítače" čehokoliv jiného mléčného, než je MM 🙂
Co se týče Vás - neznám Váš zdravotní stav - nicméně alespoň na ty vlasy a zuby - zkuste chia semínka - udělejte si kůru. Mohlo by Vám to pomoct.
Monika

yesu
19. črc 2012

@monika6e Ještě mě teď došlo, že doktorka nám doporučila ten nutrilon HA, kterej je sice hypoalergenní, ale obsahuje kravský mlíko, takže tím by to asi být nemělo ne?Nutrilon bez kravskýho mlíka je prý jinej....tak to už fakt nevím kde je problém!?

veruska007
19. črc 2012

@monika6e Díky moc za radu. Na víkend jedeme pryč, tak ještě vydržím. A od pondělí si naši vezmou na týden staršícho chlapečka, tak si můžeme dovolit pláč a protesty... vyzkouším Vaše rady. Doufám, že se nám to podaří. Pozitivní je, že se malý po mně během dne nesápe, a to teda fakt nosím výstřihy (příroda mě obdařila až moc a v triku ke krku vypadám blbě). Tak snad to projde s co nejmenším pláčem. Ještě jednou díky.

monika6e
autor
20. črc 2012

@yesu přesně tak, Nutrilon HA je hypoallergení a to si teda nejsem jistá, jestli je to ten pravý. Ten se dává dětem, které mají předpoklad k tomu, že by alergii mohly mít. Pro řešení problému jsou jiná mléka. Ale přiznám se, že se v nich opravdu moc nevyznám. Tenhle sortiment se stále obměňuje, stahuje z trhu, přichází nový... vím, že Nestlé kdysi něco takového dělalo... Monika

monika6e
autor
20. črc 2012

@veruska007 Držím pěsti. Chápu, že s dvěma dětmi je to složitější. Tak ať se Vám to podaří. Kdyžtak se ozvěte! M.

jancip
20. črc 2012

@yesu V Nutrilonu HA bílkovina z kravského mléka je, jen je jinak naštěpená (dávám já, protože máme genetiku zatíženou alergiemi). Pokud je ale alergie na kravské mléko, měl by se dávat Nutrilon allergy care....Malej mi taky strašně řval po krmení (1 až 2 hodiny po každém jídle). Akorát v noci ne, což nechápu. Byla to asi kombinace bolesti bříška a nevyspání se (neuměl moc usnout). Po dvou týdnech jsem přišla na to, jak uspávat a řvaní téměř vymizelo.

zuhur
20. črc 2012

Dobrý den, syn - 23 měsíců se sám rozhodl odstavit - což je asi ta nejlepší varianta. Kojila jsem už jen jednou denně, ale chtěla bych se zeptat. Co ještě - na přírodní bázi se dá použít na zastavení laktace. Zatím je to dnes třetí den a kupodivu prsa v pohodě, jen včera jsem cítila lehké pnutí. Popíjím zatím šalvějovo-mátový čaj. Je ještě něco podobného co funguje?

andelka
20. črc 2012

@monika6e Dobrý den, mám 4m syna, plně kojím, problémy nemáme...ale poslední dobou někdy nepije klidně. Párkrát potáhne, najednou sebou škubne a odtrhne hlavu od prsa a pak se zase přitočí..několikrát za sebou. Je to proto, že pít nechce? Nebo mu to neteče? Je to dost nepříjemné. Většinou ho pak vezmu do náruče, jestli to nedělá že si potřebuje odříhnout, někdy to pomůže a pak pije klidně a pak usne, ale někdy s ním takhle bojuju.Myslela jsem, jestli to není tím, že třeba ještě pít nechce, ale když se odtrhne, tak pak hned se zas ke mně přitočí a otevírá pusu...co myslíte?Děkuji.

monika6e
autor
20. črc 2012

@zuhur Dobrý den, šalvěj a máta je na zastavení laktace to nejlepší. A nejúčinnější. Můžete vyzkoušet i třezalku. Pokud byste chtěla zkusit nějakou vůni do aromalampy, pak doporučuji citron, geránium nebo mátu 🙂 Monika