Laktační poradkyně. Nabízím své služby

monika6e
25. říj 2011

Ahoj holky, udělala jsem si kurz laktační poradkyně. Mám zdrávku, takže úplný laik nejsem. Přesto bych chtěla v téhle oblasti teď nasbírat nějaké zkušenosti. Takže - zatím zcela zdarma (maximálně za benzín, pokud někam pojedu) - nabízím poradenství ohledně kojení. Od příštího roku bych už ráda "jela" naplno včetně předporodních kurzů. Jestli máte otázky, šup sem s nimi. Anebo se mi ozvěte do schránky. Působím Praha, Praha-východ, částečně Kolín 🙂))

lucy.l
27. únor 2012

@monika6e moc děkuju za odpověď,teď malý dva dny jí vcelku pěkně,vypije kolem 80-90ml na jedno kojení,ale řve třeba po kojení a nechce se mi věřit že má ještě hlad...pojmům jako slabé mlíko atd. moc nevěřím..Jinak malý neublinkává...
Mám pocit že takhle řve u prsa a nechce jíst když ho bolí bříško:(ale přitom dělá pohyby jako když hledá bradavku,cuká hlavičkou jako když zobe slepička...ale prso nechytne...navíc levé prso odmítá úplně,to mu nacpu jen ve vyjimečných případech...
Bydlím kousek od Brna,budu se muset po nějaké poradkyni poohlédnout :(

monika6e
autor
27. únor 2012

@lucy.l Dobře děláte, pojem "slabé mléko" vlastně ani neexistuje... 🙂 Určitě někoho zkontaktujte, bude fajn, když Vám přijde poradit, mrknout na vás a na malého. Mimochodem - kousek od Brna jsem teď trávila několik dní u rodičů. Proto odpovídám vlastně až teď, po více dnech (tam se snažím žít bez netu)... 😀 Držím pěsti!

lucy.l
27. únor 2012

@monika6e jé a kdy se sem zase chystáte? 🙂

monika6e
autor
27. únor 2012

@lucy.l Vůbec nevím, nějak poslední roky není moc čas jezdit tam často. Plánovala jsem cestu někdy kolem Velikonoc, ale zatím je to s otazníkem. Tak uvidíme 🙂 A kterým směrem jste? Naši sever... 🙂

cuci25
28. únor 2012

@monika6e Děkuji za vaši odpověď 🙂 myslíte, že byste mi mohla ještě poradit, jak se zbavit kojení s kloboučkem? Dcera vůbec nechce samotnou bradavku, když to zkouším bez kloboučku, hrozně řve a do pusinky si jí prostě nevezme ☹ začala jsem tak kojit, protože mám ploché bradavky a v porodnici jsem je měla hodně bolavé, až jsem u kojení brečela... Teď se jich ale nemůžu zbavit ☹

geluska
28. únor 2012

Prosím o radu, od jakého měsíce těhotenství se doporučuje nosit formovače bradavek a jak často a dlouho přes den. U prvého dítěte jsem kojit nemohla,krátce po porodu jsem skončila na operaci s hnisavým zánětem prsu.Prý mám hlavně na pravém prsu trochu vpáčenou bradavku, byla celá bolavá,nešlo kojit,dcerka se žloutenkou usínala,nepomohla odsávačka,o kloboučcích mi řekli pozdě a antibiotika už na zánět nezabraly.Stopli mi laktaci. Navíc jsem byla po císaři. Teď začnu brzy 4. měsíc těhotenství,snažím se tomu všemu předejít,protože to byla jedním slovem hrůza...Tak bych chtěla vyzkoušet ty formovače,asi od Medely.Děkuji moc za info

monika6e
autor
28. únor 2012

@cuci25 Cuci, škoda, že Vám v porodnici neporadili sestřičky nějaké fígle na kojení s plochými bradavkami. Holt asi nemají na maminky dost času ☹ Pokud už kojíte s kloboučky, pak počítejte s tím, že to teď bude chtít trpělivost. Vaši i malé princezny. Všeobecně se dá říct, že nejlepší polohou pro odvykání kloboučků je zadní-fotbalová. Ideálně pak před samotným kojením bradavku rukou vytvarujte. Dá se k tomu použít např. i obyčejná stříkačka - z té odstřihnete celý ten konec - jakoby tu špici. Do té pak opačně vložíte ten píst, opačný konec přiložíte na bradavku a jemně povytáhnete. Chce to čas a trpělivost, ale jde to! Tak hodně sil 🙂

monika6e
autor
28. únor 2012

@geluska Dobrý den, ve Vašem případě bych rozhodně doporučila domluvit se a být v kontaktu s laktační poradkyní, která bude obeznámena s Vaším stavem a bude Vás znát. Co se týče kloboučků, o kterých se zmiňujete, rozhodně nejsem jejich fanda. A pokud budete mít "po ruce" laktační poradkyni, věřím, že to zvládnete bez nich. Co se týče formovačů od Medely - v návodu se píše, že se mají nosit od 6. měsíce. Dají se ale nosit daleko dříve. Medela je výborná a můžu jen doporučit. I když na vpáčenou bradavku je bezvadný i systém Nipplette od Aventu. Na každý pád Vám ale doporučuji - domluvit si schůzku s laktační poradkyní a s ní se i domluvit na postupu, jak se na kojení připravíte 🙂

sarka21
29. únor 2012

@monika6e Já už jsem to řešila dříve,Niplette už také mám,ale výsledek je vždy jen chvilkový,proto se bojím,aby bylo vše v pořádku.Laktační poradkyni jsem se snažila najít v místě bydliště,ale nějak se mi nedařilo.Ale jinak děkuji za radu,asi budu muset hledat důkladněji a snad vše nakonec dopře dopadne.DOprovázejí mě jen stále myšlenky,abych toho prcka nepřipravila o mlíčko 🙂

monika6e
autor
29. únor 2012

@sarka21 Kdybyste potřebovala poradit alespoň po telefonu (pokud nejste někde kolem, kam bych mohla dorazit), mrkněte na můj profil. Tam najdete kontakty. Případně můžete zavolat i na Horkou linku kojení (patří pod Laktační ligu) - kontakt na ni najdete na Kojeni.cz - i tam budou jistě schopni Vám poradit. Případně i doporučit někoho v okolí Vašeho bydliště. Ne všechny laktační poradkyně jsou totiž vypsány na jejich stránkách.... Držím pěsti, určitě bude všechno v pořádku 🙂

rrenatkaa
5. bře 2012

Prosím o radu,

malé jsou dva týdny. Do teĎ jsem v pohodě kojila, ale najednou se mi přestaly nalévat prsa. Piju kojící čaj, snažím se odstříkavat co to jde a nic. Je to pro mě vyčerpávající, protože mám ještě tříletého syna a nechci ho zanedbávat. Mám pocit, že je malá líná a nechce se jí sát. Mám doma váhu, tak převažuju a nakojím sotva 60ml z obou prsů. Mám strach aby malá netrpěla hlady. Děkuju

mrcousek
5. bře 2012

poradíte mi, malímu jsou tři měsíce a odmítá mi prsa, na začátku unora si vzal jak prso tak lahev ale před týdnem sem dostala měsíčky a malej odmítá prso uplně... mám ho nutit k prsu nebo mu to odstříkávat do lahve... važně nevím děkuji za odpověd... 😒

monika6e
autor
5. bře 2012

@rrenatkaa Dobrý den, určitě bych Vám doporučila domluvit si návštěvu laktační poradkyně. A s ní celou situaci rozebrat. Pijete dost tekutin? Jíte? Jak dlouho kojíte (myslím časově...), jak moc/málo malá přibírá? Měla jsem maminku, která v šestinedělí trpěla nechutenstvím a nemohla pořádně nastartovat laktaci. Jakmile se přemohla a začala jíst, mlíčko naskočilo a ona v pohodě kojí doteď. Samozřejmě může být problém i u malé. Problémy se sáním mívají např. děti se zbytky novorozenecké žloutenky... atd. Z těch pár řádků vím opravdu moc málo na to, abych Vám mohla na dálku pomoci. Mrkněte na web kojeni.cz Je tam kompletní seznam laktačních poradkyň. Tedy i ve vašem kraji. Určitě některou zkontaktuje a domluvte si s ní návštěvu. Ideálně co nejdříve... Monika

monika6e
autor
5. bře 2012

@mrcousek Dobrý den, to, že děťátko odmítá prso během maminčiny menstruace je celkem běžná věc. Prso mu určitě dál nabízejte, hlady nebude. Nejspíš teď bude jíst o něco méně, ale brzy se to srovná (cca během 2-3 dnů). Při menstruaci má totiž mlíčko trošku jinou chuť, což některým prckům vadí 🙂 Pokud by malý pil opravdu o dost méně, pak mezi kojeními ještě odstříkávejte, abyste se nemusela potýkat ještě se sníženým množstvím mlíčka. Přeju pevné nervy a vydržte - bude to dobré! 🙂

eniciatko
7. bře 2012

@monika6e ahojky, mohla bych poprosit radu ohledně ucpaného mlékovodu? Masírování ve sprše nezabralo. Děkuji moc

monika6e
autor
8. bře 2012

@eniciatko Dobrý den, při ucpaném mlékovodu pomáhají jak teplé obklady (těsně před kojením), tak i studené (v době mezi jednotlivými kojeními). Pokud Vám nezabrala sprcha, naložte se do teplé vany (koukám, že Vám už končí šestinedělí, to už klidně můžete). Tam buďte ideálně 20 minut a po prohřátí prsa promasírujte. Jemnými krouživými pohyby. Začíná se nad zatvrdlinkami a postupuje se směrem k bradavce. Po téhle masáži je nutné hned nakojit nebo odsát. Co se týče polohy při kojení, děťátko zkuste nasměrovat bradičkou směrem k zatvrdlince (tam, kde má bradu, má největší tah). Dokonce někdo doporučuje při ucpaném mlékovodu kojení na čtyřech. Kletněte si na něco pohodlného, pod lotky si dejte např. polštářky a opřete se o ně. Prsa volně spadávají dolů a i takto je možné si ulevit. Nicméně "teplá procedura" před kojením je nutností. Pokud budete kojit v klasické poloze, pijte ještě při kojení teplý nápoj, mléčko se bude lépe "uvolňovat". Zítra by Vám už mělo být lépe. Mimochodem - kdybyste měla teplotu, nebojte se vzít si paralen. Monika

monika6e
autor
8. bře 2012

@eniciatko Ještě jsem zapoměla napsat - pokud se Vám na bradavce objeví taková jakoby bílá kulička, tak vezměte jakoukoliv čistou jehlu, lehce vydezinfikujte a tu bílou kuličku lehce propíchněte. Mlíčko pak vyteče ven... M.

monnca
8. bře 2012

Dobrý den,

Mám 7týdenního syna,narodil se s porodní váhou 2960,z porodnice jsme odcházeli s 2720g,po 14dnech od prosuštění váha byla 3150 a ted jsme šli na kontrolu v 6týdnech,v našich 7týdnech a malej mi přibral na pouhých 3430g!Dr.mi hned naordinovala Nutrilon a j s brekem odešla.Ráda bych kojila plně ,ale samozřejmě nechc aby malej hladověl.Zdá se mi,že normálně jí,přes den tak po 3-4hod.v noci ještě nepravidelně,ale delsí pauzy než 7hod.nemá.Spíš mi ale přijde že je průtokáč a má často stolici.
Tak si ted nevím rady,jestli mu dát po kojení příkrm nebo ještě třeba týden zkusit rozkojit se víc a dávat mu častěji,popř,ho na kojení i budit??

Za Vaši případnou odpověď (radu)moc děkuji

Monika

monika6e
autor
8. bře 2012

@monnca Dobrý den, s odpovědí přes net - když Vás nevidím - je to složitější. Kdy jste byli zpět na porodní váze? Pravda je, že malý přibírá málo. Jestli správně počítám, tak za 5 týdnů nabral 280g, což je 56g denně. Pokud se budeme držet nejspodnější hranice, mělo by mimi za týden přibrat alespoň 120g. Jako první krok bych viděla to, že si pořídíte nebo půjčíte (dneska jsou i půjčovny a stojí to pár korun) elektronickou váhu a budete vážit před a po každém kojení. Tím zjistíte, kolik mlíčka vůbec vypije. Taky bych potřebovala vědět jak dlouho kojíte. Zda neměl žloutenku...Píšete, že v noci nemá pauzy delší než 7 hodin. Na děťátko, které takhle málo přibírá, je to příliš dlouhá pauza. Ideální by bylo, kdyby se Vám podařilo přes den zkrátit intervaly na max. 2,5 -3 hodiny. V noci mu pak nabídněte prso nejvýše po 4 hodinách. Neříkám nutit, ale nabídnout! Mezi kojeními odsávejte, zvýšíte tak množství mlíčka. Před kojením nahřívejte, budete se Vám lépe kojit a prckovi lépe pít. A co nejdříve vyhledejte laktační poradkyni, která se na Vás přijde podívat a pohlídá si vás, než začnete pořádně přibírat. Z paní doktorky si nic nedělejte, holt stará škola. A hlavně je to pro ni nejjednodušší řešení. Proč by se namáhala Vám nějak pomoci, když je na pultech umělá výživa a ta to vyřeší, že? Na druhou stranu - pokud budete mít pocit, že malý má ještě po kojení hlad, to UM mu bez výčitek svědomí dejte(případně/ideálně vlastní odsáté mlíčko - uchované v lednici či mrazáku). Ovšem nakrmte ho lžičkou nebo přes injekční stříkačku po prstu (s tím vším Vám pomůže laktační poradkyně). V žádném případě malému nedávejte klasickou lahev! Seznam všech kolegyň - laktačních poradkyň - najdete na stránkách Laktační ligy - kojeni.cz Určitě někoho vyhledejte a zavolejte ještě dnes! Ať máte brzo klid a prcek dost mlíčka. Držím pěsti!!! 🙂

eniciatko
8. bře 2012

@monika6e děkuji moc za odpověď 🙂 chtěla bych se zeptat, jsou možné i osobní konzultace - návštěva doma?

monika6e
autor
8. bře 2012

@eniciatko Určitě, kdyžtak mrkněte ke mě do profilu. Je tam odkaz na moje webovky (nemůžu je bohužel tady uvádět... prý je to v podmínkách 😲 ) i telefonní číslo. Ozvěte se a můžeme se domluvit 🙂

verunka87
8. bře 2012

Dobrý den. Mám 5měsíční dceru, která je plně kojená.
Teď, ale pozoruji, jakoby mi mléko ubývalo. Prsa nejsou tak nalitá jako dříve, vím, že se laktace upravuje dle potřeby.
Dcerka se nabaští během 4min to nemusí tahat, protože mléko teče samo, ale pak začne plakat. Když prso zmáčknu tak se objeví jen kapička, nebo sem tam něco stříkne. Tak jí prso zase nabídnu a ona se přisaje, ale po 2 zataháních se odvrátí a pláče. Přijdeme jako by byla líná tahat.
Dříve se napapala a když jsem jí ještě nabídla prso tak nechtěla.
Navíc se v noci budí tak po 2h, ale prso nechce. Jsem z toho zmatená a nevím co si počít. Zda dát ÚM nebo začít příkrm.Prosím moc poraďte. děkuji moc.

monika6e
autor
8. bře 2012

@verunka87 Dobrý den, to, že nemáte nalitá prsa vůbec nevadí. Pocit nalitých prsou časem mizí u každé ženy. I to, že se malá nají během chvilky je v normě. Píšete, že pokud prso zmáčknete, objeví se kapička mlíčka - to je v pořádku. Ale odstříkávání nebo odsáváním skutečné množství mlíčka nezjistíte. Zjistíte jen to, kolik umíte odsát 🙂 Takže jediným měřítkem je mimčo. Z toho, co jste napsala, ale rozhodně nemám pocit, že byste vy trpěla nějakým nedostatkem mlíčka.
Teď, co se týče vaší holčičky - má věk na to, aby jí rostly zoubky. A to co popisujete, je naprosto typické. V noci malou pochovejte, pohlaďte ji... Můžete i zkusit vzít si ji k sobě do postele (alespoň než tohle období překlenete. Jestli je zvyklá v postýlce, zase se do ní pak vrátí...). Přes den kojení nabízejte a zkoušejte to. Může to být však spojené i s bojkotem kojení. Je to sice hodně nepříjemná záležitost, ale brzy přejde. V tom případě by bylo fajn popřemýšlet, co všechno je u Vás jinak - nezměnila jste parfém? Nemáte menstruaci? Nejíte nějaká např. ostrá jídla?
Snažte se, alespoň teď, kojit opravdu v klidu. Ideálně v místnosti se zataženými závěsy (či tlumeným světlem), v klidu - bez okolních ruchů. A hlavně se nestresujte, bojkot kojení je dočasná záležitost, brzy se vše zase vrátí do starých kolejí. Kdybyste si nebyla jistá, zkontaktujte laktační poradkyni a domluvte se s ní, aby se za vámi na kojení přišla podívat. Pro UM nevidím důvod a pro první příkrmy také ne. Na ty si ještě měsíc počkejte 🙂 Hezký večer, M.

verunka87
9. bře 2012

@monika6e Dobré ráno. Moc děkuji za odpověď. Je pravda, že v posledním týdnu se cítím více ve stresu. A s těmi zoubky budete mít pravdu, malá strašně slintá a prst je její nejlepší kamarád. Jsem moc ráda, že to vidíte tak optimisticky. Budem dál bojovat za každý den kojení navíc.
Děkuji moc a přeji krásný den.

cuci25
9. bře 2012

@monika6e Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu. Ve středu jsme byli s dcerou na dvouměsíčním převážení a za posledních 14 dní nepřibrala ani gram ☹ Sice vyrostla o 1cm, zvětšila se jí hlavička i hrudníček, ale váha nahoru nešla. Narodila se s porodní váhou 3330g, z porodnice nás pouštěli s váhou 3080g a když jí bylo 6týdnů, vážila 4100g. Přes den jí kojím co 2-3hodiny, v noci vydrží spát i 7hodin, tak jí nebudím. Nepřijde mi jako nespokojené miminko, je fakt, že občas pláče, ale nevím, jestli to bylo hlady ☹ Když je u prsu, chvíli pije a pak má dlouhé pauzy, někdy kojení trvá i 45min, což mi přijde dlouhé. Pediatr doporučil po kojení dokrmovat, ale já kojení vzdát nechci, ale nechápu, proč z mého mléka nepřibírá...děkuji za odpověď

monika6e
autor
9. bře 2012

@verunka87 Nebojte, určitě to zvládnete 🙂 Zkuste malé na ty zoubky dát třeba takové to chladící kousátko (že ho dáte do mrazáku, aby zchladlo) - pravda, hodně dětí to nechce. Případně se dělají i speciální čisté olejíčky pro děti na prořezávání prvních zoubků. A kdyby nic "altlernativního" nezabralo, pak zkuste gely z lékárny (calgel, mundisal). Ale ty moc nechci propagovat, protože to podle mého názoru, není úplně ideální. Obsahují umrtvující látku, takže se děťátku uleví. A pro maminku, která je po celém dnu unavená, je to na noc přímo vysvobození 🙂 A vy se nestrestuje, určitě máte hezkou zdravou holčičku, tak si užívejte každý den. Je to nádherné! A všechno ostatní se už nějak zvládne. Tak se držte. Hezký den 🙂

monika6e
autor
9. bře 2012

@cuci25 Dobrý den, přiznám se, že se nad vaší poslední větou už lehce usmívám... "Pediatr doporučil dokrmovat" - a nedal Vám ještě nějaké letáčky na vybraná mlíčka nebo rovnou nějakou značku nevnutil? Je mi z toho trochu smutno, že se pediatři malinko nezapojí a nesnaží se maminkám pomáhat.... Navíc u Vás nevidím kdovíjaký problém. Jako první volbu bych malou začala v noci alespoň na jedno kojení budit. Zapněte jen tlumené světlo, vyloženě ji nebuďte, ale pohlaďte ji, vezměte si ji k sobě a přiložte k prsu. Věřím, že neodmítne... Pokud chcete, můžete mezi kojeními odstříkávat, čímž se Vám začne v prsou vytvářet více mlíčka. To by bylo fajn. Navíc zpočátku můžete malou po kojení dokrmovat svým mlíčkem (lžičkou nebo přes injekční stříkačku po prstu - ne lahví!). Vaše kojení by mělo trvat max. 40 minut - tedy dvacet minut z každého prsu. Aby se Vám dělalo více mlíčka, můžete prsa klidně střídat i po 5ti minutách. Ovšem 40 minut berte jako strop. Poté dokrmte, pokud bude mít malá hlad. Uvidíte, že se to během pár dnů srovná, vy budete mít víc mlíčka a holčička začne zase přibírat! Pokud je spokojená, je všechno v pořádku. Taky ještě doporučím sledovat plínky, měla by mít za den minimálně 4 opravdu hodně pročůrané... Monika

leni22
9. bře 2012

@monika6e Dobry den,potrebovala by som surne radu.Mam skoro 2-mesacnu dcerku,vsetko bolo ok,plne som kojila,papala pekne,budila sa kazde 3-4hodiny.Ale asi pred mesiacom zacala plakat pri vecernom kojeni po kupani,odmietala prsnik,po hodinke sa skludnila a napapala.Ale bolo to cim horsie,zacaal som mat pocit,ze mam malo mliecka,tak som jej ponukla umele.Dikrmovala som ju asi 1x za 2 dni,ona pekne papala odo mna.Ale potom zacala mat neskutocne stavy placu a revu aj 5 hodin po obede./lakala pri prsniku a aj pri flasi,ked som jej ponukla.Bola som u dr. a ta povedala,ze je to bruskom,ze je zaplynovana,tak sme davali preventivne espumisan 3x denne a probiotika.4 dni bol klud ziadny plac ani sceny pri krmeni.Ale potom zase vsetko na novo.Dr.kazala dokrmovat.Zase mala zachvaty placu,tak som skusila aj flasku aj mliecko vymenit.Momentalne sme na tom asi tak,ze na 1 krmenie vypije max.40ml,co mi pride strasne malo na 2-mesacne mimino.Zobudi sa v noci aj po 7 hodinach a vypije len tych 30-40.Alebo proste pri kazdom krmeni place a aj pol dna nic nevypije,odmieta aj prsnik aj flasu.Uz som zufala,lebo v noci spi pekne a aj pribera,ale z coho ked vlastne za cely den vypije asi iba 180 ml????Za radu mockrat dakujem,Lenka

monnca
9. bře 2012

monika6e-Mnohokrát děkuji za odpověd,už jsem se spojila s lakt.poradkyní a bojujeme🙂

monika6e
autor
9. bře 2012

@leni22 Dobrý den Leni, to co popisujete je klasická miminkovská kolika. U většiny dětí končí s koncem třetího měsíce. Espumisan je fajn, stejně jako probiotika. Nic tím nezkazíte, ale taky Vám tyhle přípravky nezaručí, že zaberou. Hodně dobré zkušenosti mají maminky s Baby calmem - což je přírodní přípravek (obsahuje jen bylinné oleje). Můžete vyzkoušet a uvidíte. Ještě lepší zkušenosti jsou pak s baby masážemi. Škoda, že nejste blíž, mohla bych Vám nějaké masáže zaměřené na bříško, předvést. Koukám ale, že bydlíte ve velkém městě. Určitě tam objevíte někoho, kdo masáže dělá. Naučte se je, miminku jednak pomáhají a druhak mu dělají dobře. Celkem pomáhá i aromaterapie - třezalkový olej nebo přímo namíchaný přípravek Amálka (od Nobilisu). Obojí je ale dobré používat ve spojení s těmi masážemi.
Co se týče kojení - doporučuji domluvit se na návštěvě laktační poradkyně. Společně s ní odbourat lahvičku a navrátit se plně ke kojení.
Všeobecně - z toho co píšete si myslím, že dokrm UM je naprosto zbytečný. Problém je totiž ta baby kolika... Pokud už dáváte lahev při kojení, pořiďte si od Medely - jmenuje se Calma. Klasická lahvička může napáchat při kojení opravdu velké škody...
Snažte se zvýšit množství mateřského mléka - odsávejte mezi kojeními (ideální je to v noci, kdy je v akci hormon, který má na starosti vytváření mlíčka), během kojení často střídejte prsa (ideálně po 5ti minutách), před kojením prsa nahřejte (žínkou, ve sprše) a dejte si teplý nápoj - mlíčko se bude lépe spouštět.
Držte se, Leni. Koliky miminko bolí a maminku ničí, ale věře, brzy to skončí a budete mít u sebe zase to veselé usměvavé prtě 🙂 Monika