Laktační poradkyně. Nabízím své služby

monika6e
25. říj 2011

Ahoj holky, udělala jsem si kurz laktační poradkyně. Mám zdrávku, takže úplný laik nejsem. Přesto bych chtěla v téhle oblasti teď nasbírat nějaké zkušenosti. Takže - zatím zcela zdarma (maximálně za benzín, pokud někam pojedu) - nabízím poradenství ohledně kojení. Od příštího roku bych už ráda "jela" naplno včetně předporodních kurzů. Jestli máte otázky, šup sem s nimi. Anebo se mi ozvěte do schránky. Působím Praha, Praha-východ, částečně Kolín 🙂))

luthien.k
1. kvě 2012

@monika6e já jsem zase potkala spousty maminek, jejichž děti měly bolesti bříška a alergie na BKM to byla 😉 Ale je pravda, že pokud už nějaký problém v GIT je, tak mohou být takové diagnózy, o kterých my ani nemáme tušení, že existují - nicméně - že BKM dráždí nezralá střeva, je fakt a nevidím jediný důvod, proč dietu bez BKM nezkusit - ublížit to nemůže, jen pomoct 😉 Navíc žádné vyšetření tento problém spolehlivě neodhalí, pouze eliminačně expoziční test.

monika6e
autor
1. kvě 2012

@luthien.k jj, souhlasím... 🙂

majka12
2. kvě 2012

@monika6e
@luthien.k
@katyxq děkuji všem za rady 😉 Malý asi nemá klasickou koliku, on i kaká dvakrát denně ( právě po té aktivii jedna báseň - když jí vysadím, tak má problémy, to už jsem zkoušela 😔 ), ale večer má prostě bolení bříška a musím vyrourkovat a pak má po tomhle bolení stolici zelenou 😖. Proto jdeme na kultivaci stolici, i když dr. na prokotologii říká, že je to u hodně dětí normální. I ty bolesti bříška právě díky stenóze můžou prý přetrvávat déle. Kromě aktivíe jiné mléčné výrobky téměř nejím - občas tvrdý sýr, ale problém jsem nepozorovala. 😕 Alegie v rodině nemáme žádné ani sourozenec. 😔 Mě spíš přijde, že když ho bolí bříško, tak se snaží tlačit a ta stenóza ho úplně ještě nepustí, protože i rourkou docela silně cítím ten prstenec, a když to povolí, tak se krásně vyprázdní. 😔 Čaj pro kojící piju hlavně kvůli mléku, protože se mi zas tak dobře netvoří 😕 😅 Nějaký jiný typ na podporu tvorby mléka?

majka12
2. kvě 2012

@luthien.k ještě k té dietě - kde bych našla, které potraviny mají to mléko skryté?? 😕

luthien.k
2. kvě 2012

@majka12 místo aktivie bych nasadila probiotika - ber je určitě Ty, přes MM je vliv zásadní. Třeba Infants Dophilus plus. Skryté mléko - čti etikety, pečivo kupuj balené, kde je složení (hlavně pozor na šušené mléko, syrovátku, kaseinát...).

Je pravda, že u vás je to složitější, ale když dáš dietku, tak budeš mít lepší pocit, že jsi vyzkoušela vše dostupné 😉

Na podporu tvorby mléka homeopatika - Monika jistě bude vědět.

majka12
2. kvě 2012

@luthien.k díky 😉 Homeo beru v krizích ricinus communis 5CH, ale dá se brát jen dočasně, ne dlouhodobě 😖

kulenka
2. kvě 2012

@monika6e Děkuji za odpověď 🙂

majka12
2. kvě 2012

@luthien.k ještě se zeptám k tém alergii na BKM... já jím tak nějak pořád to stejné - staré pečivo, sem tam sušenka a rýži a brambory normálně s omáčkou a maso převážně vepřové a teda z mléčných výrobků jen ty aktivie. Přijde mi divné, že třebas dva dny malého bříško nebolí a pak jeden den ano, ale většinou až večer a jinak je celý vpohodě 😕 To by se ta alergie neprojevovala každý den, když jím de fakto stejné složení potravin? 😕 😕 Prakticky o tom nic nevím, tak proto se ptám. 😔 Jako má dny, kdy brečí i přes den, ale spíš je pravidlo, že dva dny je to v pohodě celé a pak dva-tři dny má bolení, ale spíš tím, že přes den je to dobré a večer potom pláče nebo naopak - přes den mručí a v noci je vpohodě. 😔 Také poslední dobou víc pije a jedno prso mu nestačí a vysosá obě. Tomu jsem ty bolesti také přičítala, že asi nestačí tolik mléka najednou strávit. 😕

monika6e
autor
2. kvě 2012

@majka12 homeopatika opravdu neporadím, v těch se nevyznám. Jsem spíš přes bylinky... 🙂 Úžasný je kopr a jestřabina. Asi dvě nejlepší. Jinak na zvýšení tvorby mlíčka funguje odsávání po a mezi kojeními - hlavně v noci, kdy je akční hormon, který má tvorbu mlíčka na starosti. Podobně jako bylinné čaje fungují i kávoviny - caro, melta, špalda... 🙂

katyxq
2. kvě 2012

@majka12 @monika6e Z těch kávovin je nejlepší na tvorbu mlíčka čistá cikorka (pražený čekankový kořen) - pod názvem Karo ji vyrábějí Kávoviny Pardubice, nebo ve zdravých výživách mívají i zahraniční značku Chikoroff (ale ta je o dost dražší než Karo).

U nás ty koliky nebyly každý den stejné a nejhorší bývaly většinou večer, asi to závisí na momentálním obsahu BKM a jiných látek v mateřském mléce - jinak sušenky, staré pečivo mohou obsahovat mléko, máslo.

majka12
2. kvě 2012

@monika6e
@katyxq meltu piju a ďneska jsem objevila bio čaj pro kojící z jestřabiny a není tam ani kmín ani fenykl tak uvidíme 😉

monika6e
autor
2. kvě 2012

@katyxq cikorka je dobrá, ale zase jak pro koho, je to individuální. Navíc ne každému chutná... Já mám nejlepší zkušenost s klasickou meltou 🙂

monika6e
autor
2. kvě 2012

@majka12 majko, můžete se i domluvit s bylinkářem. Kdybyste chtěla, mám jednoho, se kterým spolupracuji. Řeknete mu o co jde a on Vám poradí bylinky a dá Vám i recept jak je namichat, uvařit...

majka12
2. kvě 2012

@monika6e určitě budu ráda 😎

luthien.k
2. kvě 2012

@majka12 mám taky své zkušenosti s kolikami a ABKM a také mi děti nebrečely celý den, ale večer, když už byly unavené - po vysazení mléčného to skoro zázrakem přestalo, samozřejmě nějaký ten neklid taky byl (z únavy), ale už to nebyl ten vysilující pláč... Takže i ze své zkušenosti (a u nás se později expozičním testem alergie potvrdila, ačkoli z krve ani na kůži děti na BKM nereagovaly, čili testy negativní s výsledkem - nonIgE alergie) musím tu dietu doporučit, protože za zkoušku nic nedáš (a vidím, že tu asi jediná tykám, ale tak nějak je to tu zvykem 🙂)

monika6e
autor
3. kvě 2012

@majka12 poslala jsem do IP 🙂

venuska72
3. kvě 2012

Ahojky můžeš mi prosím poradit co bych měla jíst, aby se mi mléko vytvářelo ?
U prvního mimča jsem nakojila z každého prsu 5 ml a konec.....
nyní bych chtěla kojit.....
dík

monika6e
autor
4. kvě 2012

@venuska72 Ahojky, pokud jsi měla problémy s prvním děťátkem, doporučuju zkontaktovat laktační poradkyni ve Tvém okolí a s ní být v kontaktu, aby Ti případně operativně mohla pomoci.
Triků na zvýšení mlíčka je hodně a už tu několikrát byly popsané
Z nápojů jsou to kávoviny - melta, caro aj., zakysané mléčné výrobky, dělat si pravidelné kúry z bylinných čajů na kojení - případně si nechat doporučit čaj od bylinkáře - ale je třeba pít max. 14 dní až tři týdny a pak dát pauzu. Pokud budeš pít denodenně, je to o ničem.
Skvěle na mlíčko funguje kopr 🙂
Pak je nutné stimulovat tvorbu mlíčka - odsáváním. Po kojení, mezi kojeními, pak hlavně v noci...
Co se týče pitného režimu, nemusíš do sebe lít nesmyslně litry vody. Stačí, když budeš pít jen o něco víc, než jsi zvyklá.
A co se týče jídla - mělo by stačit jíst jen o něco trošku víc, než si zvyklá. Nároky mimča by měl pokrýt třeba jeden jogurt a jeden kus ovoce denně navíc. Ale to je samozřejmě individuální 🙂
A hlavně - zpočátku je důležité přikládat, přikládat a přikládat... Tak držím pěsti!
Monika

venuska72
7. kvě 2012

@monika6e
Ahojky děkuju moc, určo dám vědět jak to jde 🙂

delina81
7. kvě 2012

@monika6e Ahoj, navážu ještě na @venuska72. Když malého (má měsíc) kojím v noci - to je cca po 3 max 4 hodinách. Tak se stihnou prsa nalít a prcek má dost. Když se ve dne dožaduje po 2 hodinách tak v nich nic moc není. Když pak budu odsávat mezi kojením, tak se to v prsou nestihne dotvořit. Blbé je, že po kojení taky odsaju z každého prsu tak max 5ku. Takže nemám zásobu na dokrmení odsátým mlíčkem. Dělám chybu, že v noci neodsávám (jen po tom, co dokojím)? A má smysl odsávat i ve dne?

monika6e
autor
7. kvě 2012

@delina81 Ahojky, vždycky má smysl odsávat. Nejde o to, co odsaješ - mimochodem množství odsátého mlíčka není žádné měřítko toho, kolik mlíčka máš, ale kolik jsi schopná odsát! - ale jde o to, že prsa stimuluješ k tomu, aby víc mlíčka tvořily. Po šestinedělí se všechno začne srovnávat. I režim děťátka. Pokud kojíš ve dne po dvou hodinách, není to sice špatně, ale bylo by fajn, kdyby vás viděla laktační poradkyně, jak kojíte atd. Pak by mohla poradit více... S ní můžeš vyřešit i to, proč, zda a jestli je nutné dokrmovat, případně jak na to... V noci klidně odsávej, i po kojení, je to účinnější než ve dne... M.

petulka25
10. kvě 2012

@monika6e Ahojky Prosím prosím o radu!!! Mám 8 měsíční holčičku-v sobotu a v neděli zvracela(1x v sob a 1x v ned) bez průjmu ,bez horeček.v pondělí a v út jsem ji nechala bez příkrmu jen na kojení-aby se bříšku ulevilo,ale u prsu byla co hodinu!! od úterka je neklidná,uplakaná-kojím co hodku!!! můžu ztrácet mlíčko,můžou lést zoubky????? včera i dnes jsem ji dala zeleninu na oběd a odmítla a když je uprsa chvíli pije,ale pak se kroutí(dávám ji pí z obou)....co je to za vdor?????mám dát umělé mléko-ale nerada bych ,moc děkuji

monika6e
autor
10. kvě 2012

@petulka25 Peťko, proč malá zvracela? Jak jí je teď? Myslím její chování atd... Jakou má stolici? Pokud bych vzala v úvahu to, že blinkala, protože mohla mít např. nějakou virozu a její současné chování s tím nesouvisí... Pak se nejdřív zeptám - co očkování? Zoubky to samozřejmě taky být můžou. O mlíčko se neboj, pokud je odběr, bude se tvořit. Maximálně Ti klesne "hladina", což není žádná tragédie. Ve chvíli, kdy se malá vrátí do normálu, se do normálu vrátí i "hladina" mlíčka. Zkus jí místo zeleniny nabídnout něco, co má ráda - kašička? Ovoce? Bramborová kaše? UM nedávej, k tomu není důvod. Spíš je potřeba zjistit, co se teď děje. Pokud odmítá jídlo a u prsa se Ti kroutí, pak by to UM opravdu nezachránilo, spíš naopak...

petulka25
10. kvě 2012

@monika6e Ahojky v sobotu zvracela(bych řekla z přejezení-měla zeleninu a hned kojení a potom jak vstanula ovoce a zase hned kojení-vždy ji mezi tím nechávám pauzy,ale v sot jsem ji hned kojila.....ale v neděli nevím) ale vyzvracela se a v poho!!! jinak ted bych ji popsala neklidná,občas uknouraná,pořád na rukách!!!jinak co se týká jídla-dneska snědla trošku zelninky a trošku přesnídávky,jinak kukuřičné křupky,nebo jen tak cucat jablíčko-to jí jde!! stolici měla v úterý a normální!!očkování neměla.

jinak to kojení-když ji kojím z právého chvíli pije a pak se kroutí.nabídnu ji levé a z toho pije v klidu! a pak je i kidná!!ale jak uběhne hodina je neklidná a pláče -dám ji prsa a zase v poho!!!CO SE MŮŽE DÍT ???děkuji moc 🙂

monika6e
autor
10. kvě 2012

@petulka25 Víš, ono se takhle docela těžko "diagnostikuje" a hrozně snadno se tyhle věci "hážou" na zoubky. Ale spíš než nemoc mi to přijde opravdu jako nějaký "neklid". Pak je možné i ten neklid u kojení. Proč odmítá zrovna pravé prso Ti nepovím, ale pokusím se poradit - zkus změnit polohu při kojení z toho pravého. Ideální je boční fotbalová, jestli Ti tak vydrží. Případně kojení vleže, to dětičky mají hodně často rádi. A protože jsem přes aromaterapii, vyzkoušej olejíček Jakoubek na zoubky (Nobilis), případně heřmánek římský (prodává ho i Nobilis) - ten můžeš (ředěný!!!) použít jak přes tvářičky malé nebo nakapat do aromalampy a nechat působit před i během kojení. Heřmánek římský pomáhá jednak na ty zoubky, dál taky zklidňuje a působí na mimčo lehce sedativně 🙂 Mám s ním tu nejlepší zkušenost...

petulka25
11. kvě 2012

@monika6e Ahojky moc děkuji za odpovědi,,,, od 3 měsíců , když je neklidná říkám-to jsou zoubky.Manžel vždy říká že už by měla mít plnou pusu zubů!!!! 🙂
ale ted jinak-zkoušela jsem kojit v leže a připadá mi že to jde líp,tak moc děkuji za tipy.určo tu aroma vyzkouším!!! tak pěkný vikend

monika6e
autor
11. kvě 2012

@petulka25 Jj, odhadnout, co děti chtějí, je někdy práce pro vědce, co si budeme povídat, že? Chichi... tak ať je to lepší! A kdyby něco, klidně piš 🙂 PS: aromaterapie je úžasná. Je děsně příjemná a navíc funguje 😀

svoba
12. kvě 2012

@monika6e zdravim! já bych asi využila vašich služeb. vstupuju do třetího trimestru a už mě bolí prsa. v jednom prsu mám jakoby zatvrdlinu. občas se to snažim rozmasírovat, ale to bolí jak čert. jinak je to citlivý jen na omak. jestli to půjde takhle dál, tak po porodu jistě budu potřebovat pomoct. jsme z Prahy. okraj. Praha 4.

monika6e
autor
12. kvě 2012

@svoba Dobrý den, pokud máte zatvrdlinku v prsu, pak byste to měla určitě říct svému gynekologovi. Ten by Vás měl vyšetřit. Zatvrdlé mlíčko to určitě není, takže není ani co rozmasírovávat. Nechci si hrát na diagnostika, ale nejspíš to bude zvětšená mléčná žláza. Stává se to a mělo by se to samo vstřebat. Nicméně - dr. to řekněte, vyšetří Vás, tím nic nezkazíte... Pokud budete potřebovat, určitě jsem k dispozici. Kromě kojení můžu poradit s mimčem, dělám masáže miminek a hodně taky aromaterapii, bylinky. Od příštího týdne už budu mít certifikát i na voňavé masáže maminek 🙂)) Do IP Vám posílám odkaz na webovky 🙂

svoba
12. kvě 2012

@monika6e Díky za radu! 🙂 Příští týden jdu na gyneokologii, hned to tam řeknu. 🙂