Laktační poradkyně. Nabízím své služby

monika6e
25. říj 2011

Ahoj holky, udělala jsem si kurz laktační poradkyně. Mám zdrávku, takže úplný laik nejsem. Přesto bych chtěla v téhle oblasti teď nasbírat nějaké zkušenosti. Takže - zatím zcela zdarma (maximálně za benzín, pokud někam pojedu) - nabízím poradenství ohledně kojení. Od příštího roku bych už ráda "jela" naplno včetně předporodních kurzů. Jestli máte otázky, šup sem s nimi. Anebo se mi ozvěte do schránky. Působím Praha, Praha-východ, částečně Kolín 🙂))

jaja.m
11. dub 2012

ještě dodám,že když kojím tak musím z obou prsou najednou neboť v pravém po 10 minutách už nic ani nekape a malá saje z obou dohromady 15 až 20minut

monika6e
autor
11. dub 2012

@jaja.m Dobrý den, paní doktorce by se moje odpověď nelíbila. Ale nařídit Vám dokrmy bylo to nejhorší, co mohla udělat... Nicméně bohužel většina lékařek, než by dala rozdávala kontakty na laktační poradkyně, radši doporučí sušené mléko (většina ovlivněná zástupci firem rovnou i určitou značku) a mají vyřešeno. 140ml za týden není žádná tragédie. Za spodní hranici se považuje 120ml. Takže dokrm byl naprosto zbytečný. Způsobil v podstatě jen to, že Vám se snížilo množství mlíčka. Moje rada - co nejrychleji zkontaktuje laktační poradkyni, která Vám poradí a pomůže Vám toto období překonat, abyste byli zpět plně na kojení. Snažte se sama za sebe zvyšovat množství mlíčka - odsávejte po kojení, mezi kojeními - toto platí hlavně v noci, kdy se tvoří nejvíc mlíčka. Nedělejte si teď žádné 6ti hodinové pauzy, ale klidně odsávejte po dvou, max. třech hodinách. Do dvou tří dnů budete mít opět mlíčka dost. Po tu dobu dokrmujte jen v případě, že to bude nezbytně nutné. A alternativně (po prstu ze stříkačky, lžičkou...) v žádném případě klasickou lahvičkou. To, co Vám poradila dr. je nejlepší cesta k tomu, jak dítě odstavit... Na kojeni.cz najdete seznam všech laktačních poradkyň, tedy i ve Vašem kraji. Doporučuji ještě dnes nějakou kolegyni zkontaktovat a domluvit se s ní osobně. Monika

monika6e
autor
11. dub 2012

@jaja.m dobře děláte... prsa střídejte dál, maximálně po pěti minutách - tzn. když budete kojit 40 minut vystřídáte tak obě prsa několikrát. I tak stimulujete množství mlíčka. Držím pěsti! A co se týče Vaší lékařky - pokud budete mít problémy s kojením nebo přibíráním dítěte, radši to prokonzultujte vždy s laktační poradkyní...

majka12
14. dub 2012

@monika6e Dobrý den, potřebovala bych poradit s tříměsíčním synem. Před pár dny začal odmítat levé prso. Je pravda, že se více nadře, než začne téct mlíko a z toho druhého to má skoro hned. Prso mu pořád nabízím, ale nechce ho, tak mu dám nejdříve z pravého a pak z levého. Jenže se mi zdá, že vypije ve finále obě prsa ( je od narození hodně rychlý a nakojený za 4 minuty ) a dost ho asi tím bolí bříško, protože je neklidný a v noci moc nespí. Navíc nechce potom pít po 3 hodinách jako před tím, ale až po 4-5 😖 Nevím, kolik aktuálně váží, ale odhadem něco málo pod 6 kg a měří cca 60-61cm. 😔 Bojím se, aby málo nepřibíral, když si posune časy a vychází to třebas na 4 kojení za den 😖 Pomočených plen má dost. Nevím jak to vyřešit, protože se mi zdá, že jeho bříško nezvládá tolik jídla najednou, i když neblinká, ale bříško ho bolí a navíc má zúžený konečník. Bohužel pokud zkusím po chvilince mu to pravé prso vzít a dát mu to levé, tak brečí a je po kojení úplně 😖 😖 Jak z toho ven? 😨

monika6e
autor
14. dub 2012

@majka12 Dobrý den Majko, nezbyde Vám nic jiného, než prso malému pořád nabízet. Můžete mu ho zkoušet dát jako první nebo pak prostřídat. A po skončení kojení, případně z toho "odmítaného" prsa ještě odsát. Ale uklidním Vás - toto dětičky občas dělají a je to jen dočasná záležitost. Takže neklesejte na mysli, bude opět dobře! S váhou Vám neporadím, musela bych znát porodní váhu, úbytek, aktuální... atd. Pokud má dost pomočených plen a Vaše lékařka nic neříká, nejspíš bude všechno v pořádku. Co se týče bolesti břiška - některé děti prostě bříško bolí. Může to mít mnoho důvodů. Máte pravdu, přejídání je jeden z nich, ale nemyslím si úplně, že by to tak u Vás bylo....

majka12
15. dub 2012

@monika6e děkuji za odpověď 😉 Porodní váha byla 3350g a 49cm, v 6.týdench 4610g a ve dvou měsících 5130g 😔 Aktuální váhu přesnou nevím, bude to něco pod 6kg asi. Dr. říkala, že přibírá normálně, avšak to bylo před měsícem od té doby jsme tam nebyli a v té době také tyto problémy nebyli. Uvidíme. Včera večer to bylo již lepší a před kojením jsem to odmítané prso odsála do té doby než se spustilo mlíko a vzal si ho potom normálně. 😔 V noci to bylo zase horší, ale prso si vzal a vydržel než se mlíko spustilo. Potom teda plakal, tak jsem mu nabídla ještě druhé, které si vzal, ale ve finále se poblinkal, takže se asi přejedl. 😖 😔 Ještě se zeptám, zda tímto způsobem, že začne pít z jednoho a pak z druhého nebude pít jen přední mléko? 😕 😅

monika6e
autor
15. dub 2012

@majka12 Dobré ránko, tak to přibíráte opravdu nádherně 🙂 Dodržujte to, co jsem Vám včera napsala a uvidíte, že se to srovná. Ono může být víc faktorů, proč mimčo preferuje jedno prso, ale srovná se to. To, že se poblinkal může znamenat přepapání, ale nemusí. Ublinknutí může být naprosto normální, zase záleží na více faktorech. Pokud takhle krásně přibíráte a mimčo není hladové, pak vůbec neřešte, že pije dvakrát přední mléko. On je šikulka a k tomu zadnímu se tak či tak dostane 🙂 Monika

majka12
15. dub 2012

@monika6e děkuji moc za povzbuzení, hned je mi lépe 😵 😵 😵

monika6e
autor
15. dub 2012

@majka12 Přeju, ať je to co nejdřív ok 🙂

mistrulka
19. dub 2012

Dobrý den,tak píšu opět,začínám být opravdu zoufalá pomalu uvažuji o koupi UM,syn 3 měsíce mě spí v noci celou noc a je to fakt skvělý,ale přes den,.......,o tom že toho moc nenaspí přes den ani psát nebudu,ale trápí mě naše kojení,malej se napije z jednoho prsu asi tak 3 minuty a začne se odtahovat,dám mu druhé prso a za 3 minuty je to to samé a odtahuje se,někdy ani ty 3 minuty nepije a odtahuje se,už fakt nevím co dělat,kojím co 1,5-2hodiny,piju čaj,už fakt nevím jak víc stimulovat to mléko,...........díky za pomoc předem

majka12
20. dub 2012

@monika6e dobrý den, tak na prohlídce má ve 3 měsících a 10 dnech 63cm a 5830g a dr. na váhu nic neříkala, takže je to zřejmě OK. JInak už prso neomítá, ale soustavně pije z obou prsou 😅 Vypadá to, že to snad stabilizuje. děkuji za rady 😵 😵 😵 😵

romcovaklarka
20. dub 2012

@monika6e Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli je možné začít odsávat mlíčko teprve po víc než 10 měsících kojení? Nikdy jsem to nepotřebovala, ale Sam začíná zlehka ztrácet o kojení zájem a já ho ještě něchci odstavit, protože má alergii na bkm a tím pádem nemůže mléčné výrobky, tak chci, aby měl aspoň moje mlíko co nejdýl (a taky abych mu nemusela kupovat kdovíjaká drahá hypoalergenní mlíka). Ale nevím, jestli po takové době ještě vůbec jde začít s odsáváním. Ručně odstříkávat neumím, to se mi povede tak maximálně lžíce. Momentálně kojím 3x denně plus většinou ještě jednou v noci - někdy dvakrát, někdy ani jednou.
A jestli to jde, tak jakou odsávačku bych si měla pořídit? Díky moc.

monika6e
autor
20. dub 2012

@mistrulka Dobrý den - a nemáte třeba po očkování? To dětičky často dělají... Mlíčko můžete stimulovat tak, že budete ještě navíc odsávat mezi kojeními, příp. po kojení. Samozřejmě nejvíce mlíčka se tvoří v noci, takže ideálně alespoň jednou nakojit nebo odsát. UM nekupujte, byla by to škoda. Raději zkontaktuje některou laktační poradkyni blízko Vašeho bydliště a domluvte se na návštěvě (laktační poradkyně najdete na kojeni.cz). Držím pěsti! Věřte, že se to brzy srovná 🙂

monika6e
autor
20. dub 2012

@majka12 Tak to je paráda, jen tak dál!!! 🙂

monika6e
autor
20. dub 2012

@romcovaklarka Ahojky, zkusit to určitě můžeš. Nicméně - ze zkušeností už to v tom 10. měsíci není žádná legrace něco odsát. Některé maminky už třeba po půlroce neodsají vůbec nic. Důvod je jednoduchý -- mimčo má už papání vypilované a mlíčko svým stylem vycucne během pár minut. Prsa jsou už zvyklá na tohle a proto často ani nejsilnější odsávačka už moc nezvládá. Nicméně v žádném případě Tě nechci odrazovat, Tobě to zrovna jít může. Je třeba to vyzkoušet. Ale raději než koupi, bych zkusila pronájem odsávačky. Můžeš zkontaktovat někoho z firmy Medela - oni Ti podle svého seznamu doporučí, kdo ve Tvém okolí odsávačku pronajímá. Nicméně - od Medely je výborná elektrická. Pokud by si chtěla raději manuální, pak bych volila Avent. Odsávání rukou je celkem snadné, ale chce to cvik. Musel by Ti to někdo ukázat. Těžko by se mi to popisovalo třeba i sem...

romcovaklarka
20. dub 2012

@monika6e Díky, tak já si zkusím půjčit. A myslíš si, že v tomhle věku (myslím dítěte) se mi už odsáváním laktace nezvýší? Ani třeba po týdnu? A myslíš, že by stačila ta Mini Electric?

monika6e
autor
20. dub 2012

@romcovaklarka Určitě by stačila Mini Electric... S tím odsáváním fakt nevím. Pokud se Ti podaří odsávat, pak samozřejmě laktaci zvýšíš. Je otázka, jestli Ti půjde to samotné odsávání. Proto radím - nekupovat, ale raději jen půjčit 🙂

kacikaci
20. dub 2012

Dobrý den, chtěl abych se zeptat, mám nyní již šestiměsíční miminko, bohužel jsem kojila pouhé dva měsíce. V porodnici mi hned druhý den po porodu daly sestřičky UM s tím, že já nemám ještě dostatek mléka, tak jsem přikrmovala inj. stříkačkou. Čtrvtý den po porodu mi hned začaly vnucovat lahvičku, kterou jsem prostě odmítala, byla jsem za histerickou, všechny mi tvrdily, že je to ok, že mimi neztratí s lahví sací reflex a rozkojím se v pohodě, tak mne i propouštěla pediatrička z nem.
naše obvodní ped. mi řekla úplný opak, a to že, mám zkusit prostě ty příkrmy UM nedávat přes víkend, a přijít na převážění...chodili jsme tam pak na převážení cca 14 dní, a bohužel si pokaždé malá vzala málo mlíčka ode mě, takže jsem byla nucená nakonec příkrmy dávat, a nakonec to dopadlo tak, že ve dvou měsících malá pila z prsu už jen 0,5 minuty, poté šílený křik..a tak to u nás skončilo ☹
ráda bych se zeptala, jak moc velká pravděpodobnost je, že jsem měla málo mléka a více by se mi ho prostě nevytvořilo (jedla jsem 6x denně, mléčné výrobky, atd., hodně jsem odpočívala, abych měla sílu, apod.) nebo to byla chyba sester v porodnici? sháním vysvětlení pro další mimi, abych věděla, jak se příště zachovat, nyní jsem byla nezkušená prvorodička, bála jsem se, abych malé nějak neublížila a tak jsem poslouchala, co mi řekl "zkušený personál" v porodnici...
předem díky za odpověď!!!

monika6e
autor
20. dub 2012

@kacikaci Dobrý den, můžu vědět, kde jste rodila? Nezlobte se, že to tak nazvu, ale tohle je totální selhání personálu v nemocnici. A chápu Vás, že bránit se nějak jako prvorodička, která do všeho po hlavě padne, je naprosto nemožné. Koukám, že jste z regionu Praha - s tímto přístupem se ale setkávám spíše v malých okresních porodnicích. V Praze se už většinou snaží, jsou vyškolené a často mají i své laktační poradkyně, které se o maminky starají. Jsou i maminky, které mají po porodu opožděné spuštění mlíčka - stát se to může a tragédie to rozhodně není. Pravdu tedy měla Vaše obvodní dr. To co píšete, je hodně smutné. Už hlavně proto, že většina nemocnic má uvedeno Baby friendly... :-/

kacikaci
20. dub 2012

@monika6e rodila jsem na Bulovce..a přístup sester byl ..... nikdo mi nic neřekl, co a jak, jen mi neustále cpaly UM...jediné, co jsem zvládla hájit byla lahev, to jsem prostě věděla, že to nesmím připustit, ale sestry na mě skoro ječely, že nejsem normální, že mi nebudou dávat x stříkaček, protože malá už snědla více mléka, což se podle jejich slov už ze stříkaček nedává..
můžete mi prosím poradit, jak se mám zachovat příště? mám UM odmítat a prostě jen kojit a kojit a čekat, než se mléko spustí? jinak malá se přisála na sále a fakt krásně, sací reflex měla opravdu dobře vyvinut..takže tam problém nebyl

monika6e
autor
21. dub 2012

@kacikaci njn, Bulovka... z vlastní zkušenosti můžu uvést - co se pouze přístupu novorozeneckých sester týče - že tam chodí do práce na "kafíčko a cigárko". Rodila jsem ve stejný den s kamarádkou, obě druhorodičky a jediné, co jsem se od těch krasavic tam dozvěděla bylo to, že mám druhý dítě, tak mám dávno všechno znát. To, že tam cpou maminkám glukozu a UM, je fakt. Teď podruhý fungovalo být na ně drzá a odpálkovávat je. Pak daly pokoj - vlastně pak si nás přestaly všímat úplně. Až na výjimky, které tam byly asi dvě a byly ochotné... :-/ Nad prvorodičkou ale asi cítí "moc" či co a mají pocit, že můžou... Až budete rodit příště, klidně se mi ozvěte (nebo jakékoliv jiné laktační poradkyni) a budeme na telefonu, můžu za Vámi přijít... Pozdní spuštění mlíčka je u některých maminek prostě "normální" a rozhodně to není důvod, nacpat mimču lahev s mlíkem. Je to ostuda takovéhle sestry. Navíc Bulovka je Baby friendly... na druhou stranu vlastní laktační poradkyni nemá, proto to tam takhle vypadá. Takže u dalšího mimča - buďte domluvená s laktační poradkyní, na sestry buďte "držkatá" - klidně jim vmeťte, jak pitomý rady Vám dávaly poprvé, a že o to nestojíte. A bavte se jen s člověkem, který tomu rozumí a ochotně Vám poradí. A nebojte se jich - maminky se kolikrát bojí něco říct, jenže to pak bohužel mají tyhle "odbornice" pocit, že nad Vámi mají moc a můžou všechno. Nemůžou! A už vůbec ne dávat Vám nesmyslné rady. Co vím, tak nám taky daly několik "univerzálních" rad... My jsme s úsměvem poděkovaly a řekly, že takový blbosti jsme ještě neslyšely... Myslím, že za náma pak chodily už jen při vizitě 🙂 Jinak na to pozdní spuštění - pokud je opravdu pozdní - funguje skvěle suplementor od Medely (najdete na jejich stránkách). Kdybyste pak k tomu potřebovala víc (k tomu pozdnímu spuštění), ozvěte se a můžeme to probrat. Monika

najemnici
21. dub 2012

Dobrý den,potřebovala bych poradit.Narodila se mi holčička o 9týdnů dříve(11.3.2012) a máme ji v Hradci Králové v nemocnic.V pondělí ji převezou do nemocnice blíž k nám,kde už budu s ní a budu ji moct naplno kojit.Do ted za ní jezdíme obden a zkouším ji kojit.Ale vždycky si ode mě vypije tak maximálně 10ml a musejí ji dokrmit sondičkou.Doma odstříkávám po těch 3hod ale odstříkám tak 20ml.Myslíte že až budu holčičku kojit po 3hod že se začne tvořit víc mléka a malá si ode mě vypije víc?Moc děkuji za odpověd

orinek
21. dub 2012

Dobrý den, prosím o radu: před týdnem jsem byla nemocná (2 dny teploty 38, brala jsem paralen), hned druhý den mi nestačilo mlíčko pro 4 měs. chlapečka, cca polovina než dříve. Je to týden a stále se laktace nemůže rozjet, aby to bylo jako dříve. Po kojení odsávám (pouze vzduch, nic tam není) a v noci také. Hodinu po kojení odsaju max 20ml, po třech hodinách max 60ml. To je dost málo. 😢 Vrátí se to ještě? Děkuji

gabulenka
21. dub 2012

Dobrý den, také bych potřebovala poradit a jsem ráda za tuto diskusi. 4.4. se nám narodila holčička císařským řezem - o 4 týdny dřív - 44cm a 2,360g. K mému překvapení jsem se krásně rozkojila, takže plně kojíme. Poslední dny ale malou začlo trápit bříško a prdíky, takže s tím bojujeme jak se dá. Chtěla bych se zeptat ohledně mého stravování. Vím že kojící matka by neměla nadýmavé potraviny atd. Ale co třeba activia - jahoda, kiwi? Nebo jahodové jogurty atd. ? Vím, že citrusy, jahody atd. čerstvé ne, ale v této formě?
Jinak jsme byli na kontrole ve 2 týdnech a za ten týden jsme přibraly 205g. Chtěla bych se zeptat, zda to je dostačující? Naše paní doktorka vypadala spokojeně. A poslední dotaz. Malá pije z prsu různou dobu, někdy 15min, jindy s přestávkami na brkání jíme i 45min. Většinou pije pouze z 1 prsu, ale stane se, že pak jí dám i druhý. Přestože v tom původním ještě mléko je. Dělám to špatně? Nebo mám vše přizpůsobit tomu jak to miminko chce? Moc děkuji

takyja
21. dub 2012

@kacikaci Na Bulovce se mi stalo prakticky totéž s tím rozdílem, že jsem kvůli velké ztrátě krve a omezené schopnosti těla rozjet si krvetvorbu opravdu měla mléka málo a spustilo se mi navíc opožděně. Ale myslím, že kdyby se o mne řádně starali, tak to mohlo dopadnout jinak. Malá se navíc nechtěla přisávat, musela jsem ji na kojení vázat do pleny, atd. prostě strašné... S kojením jsme skončily po 6 týdnech, odsávala jsem tak zoufale, že mne dodnes bolí prsa jen si na to vzpomenu a kojení u druhého dítěte se děsím víc než porodu (který jsem měla těžký s poraněním..., atd.).
@monika6e Naprosto souhlasím s tím, že na novorozeneckém sestry chodí na kafíčko a na cigárko (doslova). S kojením nepomohly, nenaučily mne řádně přikládat, katastrofa... Stěžovala jsem si na ně na gyn-por oddělení, ale nepomohlo, neb mají jiné nadřízené. 😠
Jinak Moniko, moc by mne zajímalo, co byste radila pro případ druhého dítěte, zda při problémech s krvetvorbou (po porodu jsem se léčila na hematologii rok) je dostatečná tvorba mléka vůbec reálná.. moc děkuji. 🙂
Ještě bych dodala, že jsem se snažila zkontaktovat (až teda při velkých problémech s kojením) laktační poradkyni a do Krče se nedalo vůbec dovolat a kontakty v Praze na kojeni.cz v uvedený čas na daném čísle nebraly mobil, atd. Docela to byla katastrofa... nevím, zda je to teď lepší.

monika6e
autor
21. dub 2012

@najemnici Dobrý den, všechno děláte naprosto správně. Vůbec se nekoukejte na to, kolik "vytáhne" odsávačka. Je to jen měřítko toho, kolik jste s odsávačkou schopna odsát, nikoliv pravý stav "hladiny mlíčka". Dál odsávejte po třech hodinách. Jakmile budete s holčičkou všechno se v lepší obrátí. Moc Vám držím pěsti! Pokud byste měla nějaký problém, zkontaktujte laktační poradkyni v místě Vašeho bydliště (najdete na kojeni.cz), ta Vám poradí, pomůže.

monika6e
autor
21. dub 2012

@orinek Dobrý den, ano, vrátí.... ideálně si lehněte na dva, tři dny s chlapečkem do postele, hodně odpočívejte a nabízejte mu prso kdykoliv po něm zatouží. K tomu zvyšte (nemusíte o moc...) množství tekutin, cca 4x denně pijte bylinné kojící čaje, příp. meltu/ caro. Skvěle funguje i kopr a zakysané mléčné výrobky. Odsávejte jak po kojení (i kdyby to měl být jen vzduch... jsou maminky, které kojí mimčo jako nic, ale neodsají ani kapku - nic to neznamená, tak se nelekejte) a mezi kojeními. Navíc záleží, jakou odsávačku máte. Některé jsou i na nejvyšší výkon dost slabé (Canpol), jiné jsou o dost silnější (např. Avent). Kdyby něco, písněte. Ať je to co nejdřív lepší! Jinak pokles mlíčka při teplotě je celkem běžná záležitost...

monika6e
autor
21. dub 2012

@gabulenka Dobrý den Gabulenko, tak to vezmeme pěkně popořadě:
1/ Prdíky, bříško - jde o tříměsíční koliku. Na stravu si dávejte pozor, ale nic se nemá přehánět. Můžete zkusit jogurt na dva tři dny vysadit, ale nemyslím si, že právě v tom by byl problém. Jsou maminky, které baští čerstvé rohlíky nebo čočku a děťátku není vůbec nic. A pak jsou děti, u kterých by maminka mohla být jen o vzduchu a stejně budou mít bolístky... Navíc citrusy (jako takové) by nejspíš nezpůsobily koliku, ale spíš by se po nich mohla osypat. I když - jak říkám - v jogurtech bych se toho nebála... Nejlepší jogurty jsou klasické české ve skle nebo Hollandia. Co se Activie týče - obsahuje modifikovaný škrob - je to sice na jinou diskuzi, ale vlastně nikdo neví, co to dělá ani s naším tělem... Malé kupte Baby calm a dávejte před kojením - je přírodní. A zkusit můžete i probiotika (Bio gaia nebo i jiné, záleží na Vás). V lékárně Vám samozřejmě mohou nabídnou i jiné preparáty (už ale ne přírodní), můžete zkusit. Opět platí, že na každého funguje něco jiného. Dobře zabírají antikolikové masáže (ideálně s olejíčkem Amálka od Nobilisu) a zkusit můžete i nahřívání bříška (klidně jen nahřátou plínou, pokud nic jiného po ruce nemáte). Uklidnit Vás můžu snad jen tím, že po třetím měsíci koliky u většiny dětí jako mávnutím kouzelného proutku zmizí... 🙂
2/ Váha - za týden 205g je nádherné. Bohatě stačí. Jste šikulky! 🙂
3/ Pití z prsu - jestli pije krásně a takhle pěkně přibírá, nekoukejte už tolik na hodinky a nechte ji, ať baští, jak dlouho chce. Těch 45 min. se bere jako takové maximum, ale jestli se umí najíst i po 15 minutách, tak je úžasná. Je na Vás, jestli budete prsa střídat nebo ne. Střídáním stimulujete množství mlíčka. Řiďte se dcerkou 🙂
Mějte se pěkně, Monika

monika6e
autor
21. dub 2012

@takyja No ono vůbec stěžovat si zdravotníkům na zdravotníky je k ničemu, co si budeme povídat... Je to smutné, ale lepší být připraven (pokud to jde) dopředu a být třeba s někým domluvený, kdo přijde pomoct atd... Co se týče té krvetvorby, tak k tomu Vám moc neřeknu - nejsem zdravotní sestra ani lékař. Ale mám tu samou zkušenost od kamarádky (kterou mimochodem téměř nechali vykrvácet v Podolí, situaci zachraňovala porodní asistentka, kterou měla s sebou... strašný). Léčila se taky rok na hema. Teď už má druhé dítko a bez problémů ho kojila cca 13 měsíců. Z mého pohledu tam taky nevidím vyloženě nějakou překážku kojení, tak věřím, že u druhého dítka problém mít nebudete.
A co se týče laktační poradkyně - při přebírání osvědčení o kurzu si na nás braly kontakty, které pak umisťovaly na web kojeni.cz Obávám se, že ty kontakty asi nejsou příliš aktualizované. I když co vím, tak laktační poradkyně se musí účastnit různých konferencí atd. Pokud hraje mrtvého brouka, pak je vyřazena. Ale jestli i z webu, to fakt nevím. Nejste první, kdo tohle říká... Ta horká linka kojení by ale měla být v provozu tuším ve všední dny (nebo po-čt -- opět najdete na webu) 9-13h.
Pokud byste měla v budoucnu zájem, klidně se ozvěte. Nemůžu sem dát odkaz na své webové stránky, páč tu už nejsem registrovaná jako profi. Ale klidně si napište a pošlu Vám odkaz do IP. Kromě laktačního poradenství nabízím i masáže kojenců a malých dětí, aromaterapii, bylinky, případně výživové poradenství... Monika

kacikaci
22. dub 2012

@monika6e děkuju Vám za rady!!! až budu podruhé těhotná, ozvu se vám..mějte se