Laktační poradkyně. Nabízím své služby

monika6e
25. říj 2011

Ahoj holky, udělala jsem si kurz laktační poradkyně. Mám zdrávku, takže úplný laik nejsem. Přesto bych chtěla v téhle oblasti teď nasbírat nějaké zkušenosti. Takže - zatím zcela zdarma (maximálně za benzín, pokud někam pojedu) - nabízím poradenství ohledně kojení. Od příštího roku bych už ráda "jela" naplno včetně předporodních kurzů. Jestli máte otázky, šup sem s nimi. Anebo se mi ozvěte do schránky. Působím Praha, Praha-východ, částečně Kolín 🙂))

ladamarie
11. srp 2012

Děkuji za odpověď. Tak jsem na to šla dobře - než jste mi odpověděla, najela jsem na boční fotbalovou polohu. Polohy teď víc střídám, dle toho, v jaké to zrovna jde. Někdy se prostě "špatně" přisaje, málo otevře pusu, chce cucat jen bradavku a nevezme to prso celé. Půjčila jsem si také od kamarádky kloboučky, přece jen to kojení míń bolí...

monika6e
autor
11. srp 2012

@leniczka_brno dobrý den, otázka je - proč kojíte přes klobouček? Máte hodně ploché nebo opravdu hodně vpáčené bradavky? Pokud kojíte přes kloboučky, nedochází ke správnému přenosu informací mezi děťátkem a vašimi prsy. To může být důvodem nespokojenosti dítěte. To může být i důvod, proč Vám nestačí mlíčko. Doporučuji kloboučky co nejrychleji odbrourat. Případně zkontaktuje laktační poradkyni, která se za Vámi vypraví a poradí Vám. Monika

monika6e
autor
11. srp 2012

@ladamarie na ty kloboučky pozor, oni většinou moc při těchto problémech nepomáhají, spíš naopak. Raději bych investovala do těch hydrogelových tamponů - do 24h uvidíte první výsledky a hojení bude probíhat daleko rychleji. Pokud si mimčo vezme špatně prso, pak hned šoupnout malíček do koutku a donutit ho pustit prso. Pak nechat přisát znovu. Žádné cucání bradavky! Od cucání jsou případně dudlíky, kdyby měl potomek zájem 🙂 Tak ať je to lepší!

makka
15. srp 2012

Dobrý den, prosila bych poradit. Naše dcera, nyní 2 měsíce (porodní váha 3,56 kg a 51 cm) se mi v noci budí po 2 h. Při 2 měsíční kontrole vážíla 5,3 kg a 63 cm. Jak mám docílit delších rozestupů mezi kojení v noci, má snad málo? Měla bych ještě jeden dotaz. Jak dlouho má dítě sát z prsa. Mám pocit, že i když dcerka pije 15 min., tak nikdy celé prso nevypije a pak má častěji hlad.

kacenka1111
15. srp 2012

@makka Mam stejny problem🙂 Jen se to tyka dne, v noci se budi jen jednou, presne na minutu stejne kazdou noc.

monika6e
autor
16. srp 2012

@makka Dobrý den, to co popisujete je hodně individuální. Může mít růstový spurt, proto se tak často budí. Nejsem si jistá, jestli toto nějak ovlivníte. Snažte se vydržet co nejdéle to jen jde. Mělo by se to ale postupně upravovat. Ve dvou měsících se už kojení začíná zkracovat z původních max. 45 minut. A i toto je velmi individuální. MImochodem - děti nikdy nevypijí "celé prso", i když to tak maminka pocitově cítí. Vždy tam něco zůstává. Můžete prsa střídat. Nebo jí po těch 15 minutách dejte odříhnout, pak nabídněte to druhé, jestli slečna nebude mít ještě zájem. Vydržte, mělo by to být postupně lepší.

monika6e
autor
16. srp 2012

@kacenka1111 Dobrý den, pak odpověď viz výše 😀

kacenka1111
16. srp 2012

@monika6e Dekuji🙂 Tak toto nejak dodrzuju, leve, prave, stejne nema dost, dam leve, prave a stejne. Predevcirem jsem dokojovala trikrat☹ A i kdyz dam jen jedno, stejne. Dost se mi ted u prsu cuka, krouti ( prdiky? ). Po chvilce je unavena. Ja vydrzim i sto kojeni za seboíu, ale otazka je, zda-li pak jeste neco "tece" 😀

monika6e
autor
16. srp 2012

@kacenka1111 nic o vašem problému jinak nevím, těžko se odpovídá. Prdíky mít může - kupte probiotika (třeba biogaia - Ty jsou nejlepší pro malý mimčo), udělejte z nich kůru, uvidíte. Výborné jsou zahřívací masáže na dětské bříško, ale to Vám na dálku nevysvětlím. Kurzy na baby masáže se už ale docela dost rozrůstají, doporučuju nějaký navštívit, je to fakt dobré 🙂 Na zvýšení tvorby mlíčka - střídat obě prsa klidně po 5ti minutách. Nahřívejte. Můžete masírovat speciálním olejem pro tvorbu mlíčka (dělá Nobilis - údajně - vím od maminek - prý opravdu funguje). Vy si zase udělejte kůru z bylinných čajů - pijte 3x denně po dobu 14 dní, pak si stejně dlouhou dobu udělejte pauzu. Když je budete pít pořád, nebudou fungovat. Dobrá je melta, caro a taky je super kopr! Udělejte si koprovku 🙂 A skvělé jsou na mlíčko i zakysané mléčné výrobky...

kulenka
21. srp 2012

@monika6e Dobrý den,
prosím o radu - asi se mi rozbíhá zánět prsa 😖 Na jednom místě je tvrdší a dost mě bolí. Nahřívám, malou z něj normálně kojím, i když je to pro ni viditelně náročnější. Co ještě mám dělat? Nerada bych s kojením přestala.

monika6e
autor
21. srp 2012

@kulenka dobrý den, pokud se zánět teprve rozbíhá, pak: těsně před kojením prso nahřejte. Děťátku namiřte bradičku tam, kde je zatvrdlinka. Mezi kojeními pak prso chlaďte. Mělo by to být brzy v pořádku. Pokud se to nebude lepšit, ozvěte se. Sem nebo do IP. M.

missymici
21. srp 2012

Dobry večer
Prosim Vás opět o radu nebo mi pomozte pochopit to zvlaštni chování me dcerky.
Posledny týden se Bianka u kojení podivně svíjí a kroutí,hejbe s hlavičkou,natahuje mi bradavku pusou do zaklonu,jako kdyz ji chce pustit ale nejde ji to,mírně kope nohama a natahuje ruce,takove ty rychle krátke pohyby...nevim co to ma znamenat. Cucá třeba minutu v kuse,pak začne dělat tyhle divné manévre jen nekolik vteřin,pak zas rychle hleda bradavku,...a takhle se to opakuje dokola...Většinou to dělá v podvečer a ve večernych dobách.Někdy se takhle chová celé kojení,tak mám pocit že toho moc nevypila,tak ji přiložím k druhému prsu a začne pít v klidu v podstatě celou dobu u toho druheho prsu.Někdy se takhle chová prvních 10minut u prsu,pak se zklidní a cucá hezky z toho sameho.Jak kdy,...někdy u toho mi prijde že se taky vzteká,a z toho vzteku to přejde v pláč,kterej nejde na delší dobu zastavit,pak nevim jestli chce prs nebo ne.Jindy prs proste jen pustila,když už nechtěla a nic dál nepokračovalo,...Ted pusti vzetky nebo čím to je a zas hleda...Problemy s bříškem zatímm nemáme. je fakt že poslední dni,chce přes den k prsu častěji cca každe dve hodky,...predtim pila každe 3.V noci vydrží i 6 hodin bez kojení a spí v kuse.A další fakt je,že za poslední tyden,co vlastne trvá tohle její chovaní tak přibrala něco málo přes 400g. Mužete to být rustovy spurt,nebo nejaky problem s prsem,nebo nečim jiným?

Mela bych kdyz muzu,jeste jednu otazku,...nekdy z praveho prsu nechce tolik pít jak z levého a dost znatelne...občas se stane,že práve u toho praveho se "vzteka" vic (viz psano)...Napadlo me jestli to nemuze byt tím,že v tom pravym se mi uz asi 4x od doby co ji kojim,rozbihal zanět prave pokažde v tom samym prsu,...ale vcas jsem ho vzdy podychtila a odstanila.Nemela jsem az na poprve žadne vetší komlikace.Muze to nejak ovlyvnit,nebo to Bianka nejak cítí?
Dekuji moc

monika6e
autor
22. srp 2012

@missymici Dobrý den,
těžko říct, musela bych malou u toho kojení vidět. Může to být růstový spurt, může to být reakce na očkování (to tedy ale doufám tak brzy ještě nemáte...), může to být zkrátka jakýsi projev její nespokojenosti. Neřekla bych, že to má něco společného s Vaším prsem. Přesto - pokud to dělá jen u jednoho prsu, nabídněte jí ho jako první, prsa klidně během kojení střídejte. A to odmítané prso těsně před kojením nahřejte, případně zmáčkněte trošku bradavku, aby se objevila troška mlíčka. Může jí to jít třeba z toho jednoho prsa o trošku hůř a ona se takhle "zlobí".
Co se týče druhého dotazu - dětičky většinou mají jednoho "oblíbence". K tomu méně oblíbenému je pak nutné přikládat je jako k prvnímu, klidně si pomozte i tím teplým obkladem.
Pokud by to bylo způsobené tím spurtem, měla byste mít do týdne klid. Ať je to lepší 🙂 Monika

missymici
22. srp 2012

@monika6e
Dekuji za odpoved
Ne ,ockovaní jeste nemame...
U kojení prsa nestřidam.,...Kojim jedno celé kojeni z jednoho a o tři hodiny kojení z druheho.Je to spatne? Takhle nam to rekli v porodnici,kdyz uz budeme rozkojeni....
Vetsinou vecer pred usnutim ji jedno cele "prso" nestaci jako tomu byva pres den ,tak pije jeste dobu z druheho.
Mleko mi tece dost,i samo i mezi kojenim,z obou...tece furt...o tom jsme se radili,ze mam hodne mleka a ze mi strika...,tak mezi kojenim nekdy odstrikavam,kdyz je delsi doba mezi kojenim.Jinak se to zlepsilo a nedusi se uz.Nezhorsila bych pak tok mleka tím nahřatím?

saminomimino
23. srp 2012

@missymici omlouvám se že vám do toho lezu,ale to co řešíte za problém jsem řešila u dětí a opět i teď řeším u dcery,syn mi pil z prsou dvě minutky a pak se zvtekal prs tahal a končilo to vždy pláčem,bylo to sice stresující ale přibíral a dost,zkrátka si za tu chvilku u prsa vytáhl co potřeboval,první dcera to začla dělat též ale skončilo to odmítáním prsu,kojila jsem ji s příkrmem UM do 5 měsíců,a teď mi to malá začla dělat taky,dělá to navečer a během dne,dnes už vím že to nesouvisí s nedostatkem mléka,osobně myslím že to není ani spurt,syn mi to dělal 2 měsíce,myslím že to souvisí s pohybem střev,když dítě saje dají se do pohybu a někdy je to hodně bolí,jsem odhodlaná vydržet,vždy si něco vypije kaká a především čůrá dost takže věřím že jí nic nechybí a pokud bude přibírat jsem v klidu,jen je to tedy na nervy
Takže uvidítě podle toho jak malá přibívá a ono to časem přejde to zlobení 😉

missymici
23. srp 2012

@saminomimino
Jj,mala pribira dost,...taky jsem si vcera myslela jestli to nema spojitost se střevama...nekdy ji u toho kruci v brise a slyslim jak ji pracuji střeva...vite jakej zvuk mam na mysli,...az me to zaraži jak je to nekdy hlasite.
Kojení vzdat nechci,ani to zatim na to nevypada...Bianka to dela spis casteji ve vecernich kojenich...pred den ani moc ne.
a navic,zacala ublinkavat,ne moc a ne casto,..jen par krat za den a nekdy treba celej den nic a druhy den ublinkava 4x, jednou se mi stalo ze blinkala dost obloukem....tak muze byt i tim.Danik blinkat hoooodne ale ten byl na UM.

kulenka
24. srp 2012

@monika6e Děkuji za odpověď 🙂

petrunka01
25. srp 2012

@monika6e Dobrý den,měla bych taky dotaz.Dcerce je 13 měsíců a ráda bych skončila s kojením.Kojím ráno a večer.Jak nejlépe na to?Odebrat nejdřív jedno kojení,nebo raději naráz?A mám nějak ošetřovat prsa,aby se nevytvořil zánět,když nebudu kojit?U syna kojení tak nějak vyšumělo samo,tak teď nevím,jak nejlépe na to..Děkuji

monika6e
autor
25. srp 2012

@petrunka01 Dobrý den, snažte se nejdříve vynechat kojení, o které má dítě nejmenší zájem. Většinou to bývá kojení přes den. Ranní/ večerní kojení se odbourává většinou až nakonec. Snažte se malou "zabavit" či uspat jinak, než kojením. Krajní řešení (pokud to jinak nejde) je to, že maminka "prostě není" a uspává např. tatínek. Musíte vyzkoušet, co na Vaši malou bude fungovat. Co se prsou týče. Pokud budete cítit napětí v prsou - odsajte nebo odstříkejte si. Ale pouze do úlevy, nikoli do "vyprázdnění" prsu. Pak by to mělo efekt opačný. Držím pěsti! M.

petrunka01
25. srp 2012

@monika6e děkuji..já už právě přes den nekojím.Zkusím asi nejdříve odbourat večerní kojení,bývá unavená a usne i jinak,než po kojení.Ráno bývá hladová,tak to zkusím asi později.

nae
27. srp 2012

@monika6e Dobrý deň, prosím o radu, názor...
Syn, 4,5 mesiaca, plne kojený. Na začiatku mal veľké váhové prírastky (max. 900 g za 3 týždne), potom sa to spomalilo. Naposledy mal prírastok len 180 g za mesiac, narástol len o 1 cm. Dr. vravela, že si zrejme telo vyrovnáva vačšie váhové prírastky zo začiatku, ale o 3 týždne máme prísť na preváženie.
Kojím na požiadanie, cez deň každé 2-3 hodiny, v noci najprv po 4 hodinách, k ránu sa budí po 1,5 hodine... doteraz posobil spokojne. Kaká len raz za pár dní, čurá podľa mňa normálne.
Posledné dva dni je ale pri kojení nepokojný, musím striedať prsníky a aj tak mám pocit, že mu to nestačí. Zrejme mu aj lezie prvý zúbok. V noci stačí kojenie z 1 prsníka.
Chcem sa spýtať_ pokiaľ by nespokojnosť pretrvávala a mala by som pocit, že mu už mlieko nestačí, a už by sa mi nepodarilo "zvýšiť svoj výkon", ako ďalej: je vhodnejšie začať od ukončeného 5. mesiaca s príkrmami alebo začať prikrmovať okrem kojenia s UM a príkrmy až od ukončeného 6. mesiaca? Šetrnejšia mi príde 2. varianta, ale tápem...
Vopred ďakujem za Váš názor....

monika6e
autor
27. srp 2012

@nae Dobrý den,
jestli můžu takhle na dálku "diagnostikovat" 🙂, pak si myslím, že můžete být naprosto v klidu. To, že kaká jen jednou za pár dní je naprosto normální, protože všechno mlíčko, které vypije, spotřebuje. Vy se řiďte množstvím počůraných plen za den. Pokud je v tomto směru všechno v pořádku, pak to neřešte. Nespokojenost může být způsobena tím zoubkem, taky růstem nebo reakcí po očkování. Těch možností je mnoho. Pokud potřebujete zvýšit množství mlíčka, prsa dál střídejte, odsávejte v noci po kojení (je to nejúčinější, je v pohotovosti hormon, který má tvorbu mm na starosti). Prsa před kojením můžete nahřívat, případně si vypít teplý nápoj. Takhle to bez problémů vydržíte do ukončeného 6. měsíce a je naprosto zbytečné cokoli dřív řešit. Kdybyste měla "cukání" dát mu UM nebo příkrm dříve, doporučuji nejdřív zkontaktovat laktační poradkyni, která za Vámi přijde a domluvíte se 🙂 Monika

nae
27. srp 2012

@monika6e ďakujem moc za bleskovú odpoveď 🙂 Očkovanie ešte nemá za sebou, asi bude mrzutý kvoli tomu zúbku... skúsim ešte v noci zvýšiť príjem tekutín, aby sa mlieka tvorilo dostatočne plus ďalšie postupy, aby som "vydojila" čo najviac. Pekný večer prajem 🙂

micali777
4. zář 2012

Dobrý večer, mám týdenní holčičku a velký problém s kojením. Rodila jsem císařským řezem a mléko se mi spustilo čtvrtý den, takže malá byla hned od počátku přikrmovaná nutrilonem. Také mám problém s bradavkami, takže na radu sester z porodnice kojím s kloboučkem. Potíž je v tom, že téměř ihned po přiložení malá usíná až prostě usne úplně. Takže ji dám do postýlky spát a za chvíli pláče hlady, tak přikrmím. Někdy jí mléko stačí, ale stalo se to asi jen 4x, obvykle hned po nakojení chystám příkrm a čekám, jestli bude spinkat a nebo plakat hlady. Chvíli jsem byla bez váhy, takže úplný začátek nemám podchycený, ale teď, když je malé 9dní, tak vytahá 20-50 mléka + 40-50 příkrm. Ten příkrm dělám na radu lékařky zatím jen 50, víc ne, ale obávám se, že by klidně slupla víc. Dnešní poslední kojení probíhalo takto: mléka vypila 20, po zvážení se probrala a začala plakat, tak jsem začala kojit znovu, ale vypila jen 10 a jen z jednoho prsu, u druhého už jen chrupala. Po přenesení do postýlky opět pláč, ale to už jsem udělala rovnou příkrm a vypila 40. Teď spokojeně spinká a já slzím, že nejsem schopná nakrmit svoje dítě.......Mléka mám dost, alespoň si myslím, stačí, aby nespinkala a pořádně pila, ale nevím, jak toho docílit. P.S.: Před kojením trošku odstříkám a občas se povede nakojit i bez kloboučku. Děkuji za odpověď.

safirah
5. zář 2012

@monika6e @mikulka Dobrý den, chtěla bych se zeptat na kojení s vpáčenými bradavkami. Mám je opravdu hodně vtáhnuté dovnitř. Je nutné vždy používat kojící kloboučky? A podle čeho se vybírá jejich velikost? Podle stáří dítěte nebo velikosti prsou maminky. Mám v plánu si alespoň jednu sadu kontaktních kojících kloboučků Medela pořídit a nejsem si jistá velikostí. A co formovače bradavek? Je to k něčemu? Děkuji za odpověď.

kaeth01
9. zář 2012

@nae jako by si mi cetla myslenky s tvou otazkou!! (tez jsme pribraly jen 150g za posledni mesic) moc diky za zeptani 🙂 a autorce tohoto tematu za odpoved.. tez sem hledala kdy zacit s UM na noc.. nechce se mi do toho, ale tez si rikam jestli ji to staci.. doted se budila jen 1x za noc a ted nejak casteji a je u toho malinko nervozni, jako by ji to nebylo dost - zvlast vecer pred spanim, prsa mam jak hadr splaskle a ona by porad chtela ☹ rikala sem si ze pockam tak tyden jeste a pak to zacnu resit..
@monika6e jako prvni pomoc kdyz clovek tape jsou vase stranky dokonale 🙂 diky!

monika6e
autor
9. zář 2012

@micali777 dobrý den (omlouvám se za pozdní odpověď - dovolenkovala jsem 🙂 )
Tedy k Vaší otázce - proč jste přikrmovala Nutrilonem, když se mlíčko spustilo 4. den? Nejde zase o takové zpoždění, bohatě stačí glukózka... Nechápu, proč Vám sestry doporučily pro usínající dítě kloboučky. Ty na to nemají žádný vliv. Kloboučky se dávají maminkám, které mají problém s bradavkami. Na usínající dítko často platí - kojit v "chladnější" místnosti, případně vysvléknout do plínečky a při kojení lechtat pod bradičkou, v tříslech nebo na patičce. Doporučila bych Vám kloboučky co nejrychleji odbourat. Při kojení přes kloboučky neprobíhá správný přenos informací mezi prsy maminky a miminkem. Což může mít za následek i pokles hladiny mlíčka u Vás. Máte mimčo ještě malé, zvládnete to bez kloboučků! Zkontaktujte nějakou kolegyni laktační poradkyni a poraďte se s ní. Ta se na Vás přijde i podívat a poradí Vám přímo na míru co a jak s kojením, upraví polohu atd. Držím pěsti, zvládnete to! Monika

monika6e
autor
9. zář 2012

@safirah Dobrý den, s formovači se můžete poradit přímo v prodejně se zdravotnickými pomůckami (kde bych Vám doporučila si je koupit). Ale ve Vašem případě bych možná volila spíš systém Niplette od Aventu. Je možné jej používat tuším do 6. měsíce těhotenství a potom po porodu. Mám s ním i vlastní zkušenost. Opravdu dobře dokáže bradavku vzpřímit a miminko si ji pak už dokáže dobře "chytnout". Nicméně takhle na dálku je "diagnostika" těžká. Domluvte se s gynekologem/ gynekoložkou (pokud o tom něco vědí), případně s laktační poradkyní. Ty Vám poradí, co je pro Vás nejlepší. Ale pokud je máte opravdu hodně vpáčené, pak jsem pro Niplette, pak byste to mohla zvládnout i bez kloboučků. Monika

monika6e
autor
9. zář 2012

@kaeth01 díky, to jsem ráda 🙂

nae
9. zář 2012

@kaeth01 ahojky, u nás sa to už zlepšilo a sme plus mínus v starých koľajách. Zatiaľ som nedávala nič okrem kojenia. Aj ja som mala pocit, že som totál vycucaná, že už nie je kde brať, ale postupne sa to upravilo. Kadil mi len raz za 9 dní, teraz kadí zase každý deň a cez deň viac pije (resp. výkonnejšie). Asi to bol nejaký špurt alebo zuby alebo všetko dokopy 🙂 Ďakujem @monika6e za podporu a rady 🙂