Laktační poradkyně. Nabízím své služby

monika6e
25. říj 2011

Ahoj holky, udělala jsem si kurz laktační poradkyně. Mám zdrávku, takže úplný laik nejsem. Přesto bych chtěla v téhle oblasti teď nasbírat nějaké zkušenosti. Takže - zatím zcela zdarma (maximálně za benzín, pokud někam pojedu) - nabízím poradenství ohledně kojení. Od příštího roku bych už ráda "jela" naplno včetně předporodních kurzů. Jestli máte otázky, šup sem s nimi. Anebo se mi ozvěte do schránky. Působím Praha, Praha-východ, částečně Kolín 🙂))

helulicek
26. dub 2012

@monika6e Nečetla jsem diskuzi, tak nevím, jestli tu už třeba takový dotaz není...
Chtěla bych poprosit o radu.... mám 5 měsíční mimčo. Je to alergik na BKM, kuřecí maso, soju, vejce. V tomto ohledu už je stabilizovaný. Stravu mám stále stejnou, takže nový alergen by být neměl.
Asi tak týden se při kojení pořád kroutí, prokopává, je neklidný (ne při každém kojení), jakoby měl potřebu "tlačit". Nepláče, někdy se i tomu zasměje 😅 Doposud mi to nedělal - vyjma kolik při požití alergenu. Kapičky na bříško mu sice pomohou, ale neberu to jako řešení problému. Proto se chci zeptat, jestli vás nenapadá nějaký důvod??
Mockrát děkuji

monika6e
autor
27. dub 2012

@helulicek Dobrý den, nevím o Vás, resp. o malém téměř nic. Jak dlouho byl kojený, kdy a co jste začali zavádět, co máte za sebou co se nemocí týče... atd. Spíše než na mě by bylo vhodné dotaz směrovat na dietní sestru. Sice jsem tento obor vystudovala, ale přiznám se, že nevím, zda bych Vám byla schopna fundovaně odpovědět. To bych musela mít rozhodně víc informací. A obávám se, že tady to pouze psaním určitě nevyřešíme... Kdyžtak se ozvěte do IP a můžeme se nějak domluvit. Monika

aliziaa
29. dub 2012

Dobrý den Moniko, potřebuji opět Vaši radu. Myslela jsem si, že už máme v kojení vše dokonale sladěné a už nás nemůže nic překvapit, ale to jsem se mýlila. Dcerka je tvrdohlavá a stále něco vymýšlí 🙂 Opět se u ní objevil bojkot kojení, avšak tentokrát v mnohem intenzivnější míře. Odmítá kojení totiž i v noci :-/ Nejdříve mi po prodělané střevní infekci odmítala jakékoliv příkrmy a až tento týden začala konečně trochu jíst. Avšak to zase vystřídal bojkot kojení, který trvá od pátečního odpoledne. V pátek v noci a pak ráno se však mlíčka ještě napila, ale od včerejšího oběda prso striktně odmítá. Za včerejšek jsem jí naposledy kojila v 11 dop. a pak jsem jí zkusila dát než jsem šla já spát asi v 23hod, mezitím a od té doby nic. Zkoušela jsem různé polohy, změnu prostředí a prostě se odtahuje a křičí. V noci trošku jakoby kňučela, tak jsem k ní vždy vystartovala, ale prso odmítla. A to i ráno po probuzení. Měla jsem už hrozně nalitá prsa, tak jsem si včera večer a dnes ráno odstříkala a to mléko ji dnes v hrníčku nabídla. Vypila však jen 20ml. Zkoušela jsem i na lžičkách a to snědla tak 5lžiček, i jsem zkusila podat mléko v láhvi a také nechtěla. Jakoby jí moje mléko nechutnalo :-/ Přitom jím stále stejné potraviny, léky neberu, nemocná nejsem, nic. Ze zoufalství jsem jí před chvíli zkusila udělat Sunar do lahve a ten kupodivu vypila! Avšak touto cestou jít nechci, nerada bych ji zvykala na lahev, když mi tekutiny už hezky pije z hrníčku a kojit jsem chtěla alespoň do roka (teď bude mít 8měsíců). Prosím, máte nějakou radu, co s ní? Nějaké jiné alternativy, jak bych jí mohla podávat moje mléko? Přeci jenom mléka by měla vypít alespoň 600ml a jen Sunar jí dávat nechci. Moc děkuji a přeji hezký den.

kulenka
30. dub 2012

Dobrý den Moniko,
Potřebovala bych poradit - mám 3týdenní holčičku, je plně kojená. Jaká je "obvyklá" frekvence kojení u takhle malého dítěte? Posledních pár dní pije v noci každé dvě hodiny, přes den i po hodině a většinou cucá tak 5 - 10 minut. Předpokládám, že je to kvůli těm vedrům, ale přeci jen mi trochu hlodá v hlavě, jestli třeba nemám slabé mléko nebo něco takového 😅
Občas se taky stává, že se při kojení jakoby rozčiluje - rozhazuje rukama, kroutí se a mrmlá, ale bradavku si drží a saje. Po chvíli se uklidní.
Děkuji za odpověď 🙂

delina81
30. dub 2012

Dobrý den, mám 3týdenního chlapečka. Je to cca 5 dnů, co se zbavil žloutenky. To moc nejedl, spíš spal a na večer jsme jednu dávku (cca 60) dokrmovali Nutrilonem, abychom měli jistotu, že něco sní. Dnes je to 2 den, co nedávám Nutrilon. Mám ale pocit, že se mi nestíhá dělat mlíčko. Ale možná jen malý špatně saje. Když je prso nalité (třeba v noci) tak ze začátku hltá, ale když je přes den prso nenalité, tak se mu jakoby to mlíčko z toho nechce vytáhnout. Po cca 5ti, někdy 10ti minutách usíná a pak (i když ho b udím) jen tak povrchně dudlá a občas do toho polkne. Co s tím? Taky jsem četla o vypuzovacím reflexu, kdy by mělo mléko v podstatě samo vytékat, případně když kojím z jednoho prsa, tak odkapávat z druhého. Tak nic takového nemám. Je to špatně? Taky jsem na webech četla, že při kojení se má prso držet? Je to nutné? Pak asi poslední - z toho, jak dudlá mě začaly bolet bradavky. Mám pocit, že po těch 5ti minutách začne tahat ne za dvorce, ale přímo za bradavky. Jak přejít zpět k správné technice? Snažím se ho odtáhnout a prso mu nabídnout znovu, ale přisaje se stejně. Co pak pomáhá na bolavé bradavky? Hlavou se mi honí spoustu otázek, jsem špatná z toho, že mi to nejde, tak snad jsem to sesumírovala srozumitelně. Děkuji za odpověď.

josefka
30. dub 2012

@monika6e Dobry den Moniko. Mam 5 tydenni holcicku a presto, ze jsem byla vzdycky presvedcena, ze budu kojit minimalne do roka, zacinam o tom pochybovat a jsem na pokraji toho, ze to vzdam.
Problem zrejme zacal uz v porodnici, kdy me doktori 3.den defacto prinutili dat male prikrm. Mala necurala a hubla a ac jsem ji mela na prsou neustale, nepomohlo to. Nechteli nas pustit domu, dokud mala nepribere a tak jsem to vzdala a dala ji prikrm. Desne jsem to vsechno obrecela a vystresovala se, cimz se urcite spozdila tvorba mleka. Druhy problem byl, ze jsem si nechala zncit jednu bradavku a to tak, ze jsem nemohla vic jak tyden prikladat. Zkousela jsem odsavat, ale bolelo to take a tak se mi zpomalila produkce mleka v tom prsu. Uz je to asi 14 dni, co znova prikladam na to bolave prso, vzdy na zacatku kojeni. Mala na tom prsu vydrzi od 15 do 30 min, ale vdycky pak chce jete to druhe prso. Na tom vydrzi strasne dlouho, treba 3 hodiny. Pije zezacatku, pak se tim prsem jen tak ududava, obcas si cucne. Kdyz ji v tehle fazi sundam, zacne rvat. Kdyz mi zacne na bradavce tancit, tak ji odstavim. Nekdy rve tak moc, ze ji jeste dam prikrm, vetsinou dva denne.
Moje otazka zni, je mozne jeste ted rozkojit to prso, ktere jsem zacala pouzivat pzdeji a jak mam dite naucit nebyt na prsu porad.
Pribira kolem 130g tydne.

Dekuji moc za odpoved.

monika6e
autor
30. dub 2012

@josefka Dobrý den, Váš dotaz je celkem složitější. Koukám, že máte místo pobytu mimo ČR. Tam zřejmě nějaké laktační poradkyně nejsou, nebo ano? Rozhodně by to chtělo, aby se na Vás někdo mrknul. Nejspíš bude třeba zkouknout a upravit techniku kojení. Co Vám můžu já takhle na dálku poradit - honem si kupte hydrogelové vložky (tampony) - dělá je Medela nebo Chicco. Jsou dražší, ale můžete je i rozstříhat na menší kousky, takže vydrží dýl. Fungují bezvadně. Do 24 hodin byste měla poznat zlepšení, do 72 by mělo být zlepšení opravdu znatelné a bradavku byste měla mít naprosto ok do týdne, max. 14 dnů. Nicméně i s tím, že budete mít upravenou polohu kojení. Malou přikládejte, co nejčastěji to půjde. Doporučuji - na tu bolavou bradavku - fotbalovou polohu na kojení (na netu určitě najdete obrázek - je to snadné - zvládnete ji snadno s obyčejným nebo kojícím polštářem). Prsa střídejte - max. po 5 minutách. Klidně i několikrát během kojení. Pro zvýšení produkce mlíčka odsávejte i mezi kojeními, po kojení... a hlavně v noci. Udělejte si kúru z bylinných čajů na kojení. Pijte kávovinu - meltu, caro (ječmen, žito atd...). Pijte zakysané mléčné výrobky. Suprový na mlíčko je kopr. Píšete, že kojíte třeba tři hodiny - to nedělejte. Budete z toho vyřízená vy i malá. Kojte maximálně 45 minut, během té doby klidně několikrát (max. po těch 5 minutách) vystřídejte obě prsa. Poté dokrmte - nejlépe vlastním odsátým mlíčkem, případně UM. Ale alternativně - tzn. po lžičce, kádinkou, po prstu ze stříkačky. Vyzkoušet můžete i suplementor (má Medela na svých stránkách), ale mám pocit, že pro Vás nebude to pravé. Spíš by bylo opravdu nutné, aby někdo zkouknul Vaše kojení a vše upravil. Kdybyste cokoli potřebovala, klidně pište. Buď sem nebo do IP. Budu se Vám alespoň na dálku snažit nějak pomoct. A hlavu vzhůru - všechno je řešitelné! 🙂

monika6e
autor
30. dub 2012

@josefka add - ještě jsem neodpověděla - ano, je možné to prso "rozkojit". Kojení funguje na docela snadném principu nabídky a poptávky. Pokud z něj nekojíte, pak odsávejte. Držím pěsti!

anka.
30. dub 2012

Dobrý den Moniko, chtěla bych poradit, jak se zbavit "kloboučků" na kojení. Začali jsme je používat už v porodnici, syn se bez něj nepřisál, jenom se začně rozčilkovat a zuřit, (párkrát se tedy podařilo přisátí, ale hned se zase začal rozčilovat a byl konec). Ještě dodávám, že nemám vpáčené bradavky, jen takové menší, ale s prvním synem jsme taky začínali s kloboučkem a pak už to šlo normálně. Možná byl trpělivější...nevím, ale tohle je dost hrůza. Děkuji za tip.

monika6e
autor
1. kvě 2012

jeee, já tu mám nějak moc dotazů... přehlédla jsem, omlouvám se. Jdu na to 🙂

monika6e
autor
1. kvě 2012

@aliziaa Dobrý den, a nebyli jste očkovaní? Tohle je vcelku klasický scénář po "pigáru", proto se ptám... Zkoušejte prso dál nabízet. Pokud se nepovede, pak mlíčko odstajte a nabídněte jí ho buď z lahvičky Calma (Medela) nebo po lžičce, z kádinky... A hlavně se snažte být v klidu a vydržet. Jen malé nedávejte z klasické lahve, pak by se jí do kojení už vůbec nechtělo... Monika

monika6e
autor
1. kvě 2012

@kulenka Dobrý den, buďte v klidu. To, co popisujete, se srovná a není to nic extra neobvyklého. "Slabé" mléko určitě nemáte. Tenhle pojem se zabydlel někde u našich babiček a od té doby se ta fáma táhne až k naší generaci... Přední mlíčko je méně tučné, průhlednější a méně hutné - je jakoby místo tekutin a na žízeň. Jakmile děťátko vypije tohle mlíčko, pak se pustí do zadního. To je tučné, hutné a i na pohled je tmavší. Kojte podle toho, jak si malá žádá. 10 minut je sice na nakojení takhle malého mimča málo, ale násilím ji u prsa neudržíte. Můžete třeba po dobu 45 minut zkoušet prsa střídat. Pokud potřebujete navýšit produkci mlíčka, pak střídejte prsa po 5ti minutách. Až budete cítit, že máte mlíčka dost, kojte jen z jednoho prsa. Během šestinedělí ale nečekejte žádnou velkou pravidelnost. Po těch 6ti týdnech se rytmus děťátka začne upravovat sám, postupně, uvidíte. Pokud byste potřebovala zkontrolovat techniku kojení, zkontaktuje laktační poradkyni. Mrkne na vás a poradí 🙂 Monika

monika6e
autor
1. kvě 2012

@delina81 Dobrý den, Vám můžu poradit jediné - pozvěte si domů laktační poradkyni (kontakty najdete na kojeni.cz). Kdo Vám poradil dokrmovat? Proč jste mu začali dávat UM? "Žloutenkové" děti je nutné na kojení budit, třeba i po dvou a půl, max. třech hodinách. Jsou spavé a o jídlo nemají zájem. Proto tomu dokrmu nerozumím, kojení by mu mělo stačit. Pokud chcete mít jistotu, že něco zbaštil, je lepší variantou pořídit si váhu a převažovat před/ po kojení. I to je otázka, jak by to bylo nutné. Neznám malého porodní míry a to, jak přibírá...
Pokud kojíte a děťátko jen dudá a usíná u toho, pak kojte mimčo pouze v plínečce. Povídejte mu - jinak by měl být v místnosti absolutní klid - žádná televize, rádio... Jak začne usínat, polechtejte ho pod bradičkou, na patičce nebo v tříslech. Při jídle se nespí, tak ho nenechte usínat!
Jak přejít ke správné technice Vám takhle písemně opravdu neporadím. Je nutné, aby se na vás podívala laktační poradkyně a zhodnotila celé kojení - techniku, polohu atd. Určitě některou z kolegyň zkontaktujte, určitě Vám může.
Mlíčko se Vám tvořit začne - nabídka/ poptávka funguje. Pokud potřebujete urychlit tvorbu mlíčka, pak odsávejte po kojení a mezi kojeními. A hlavně v noci - to je aktivní hormon, který má jeho tvorbu na starosti. Pijte alespoň po dobu 14ti dnů bylinné kojící čaje, kávovinu (melta, caro), zakysané mléčné výrobky. A pro tvorbu mlíčka je super kopr.
Vaše situace je u žloutenkových dětiček poměrně obvyklá a laktační poradkyně Vám může opravdu hodně pomoci. Je škoda, abyste se s kojením takhle "trápila" sama. Monika

monika6e
autor
1. kvě 2012

@anka. Dobrý den Anko, no, čeká vás kus práce. Ale při troše trpělivosti se to dá zvládnout. Škoda, že jste neměla v porodnici po ruce laktační poradkyni. Kloboučky se v naprosté většině dávají naprosto zbytečně. Maminka možná zpočátku "cítí" nějakou úlevu, ale po čase zjistí, že si pěkně zavařila. Pokud máte bradavky opravdu menší, pak můžete použít injekční stříkačku, ustřihnout z ní tu špičku a píst vložit do stříkačky opačně. Pak přiložte na bradavku a podtlakem při tahu pístu se bradavka vytvaruje. Tvarovat můžete i rukou - palcem a ukazovákem jemně obkroužíte bradavku. Začínáte na špičce bradavky a pokračuje "kroutivým" pohybem směrem dolů. Chce to párkrát zkusit a uvidíte, že je to snadné. Pro snadnější přisávání miminka pak použijte fotbalovou boční polohu na kojení (pochopitelně mimčo podložte kojícím nebo obyčejným polštářem). Mimču přejeďte bradavou po pusince. Počkejte, až otevře pusu do kořán a pak ho honem přitáhněte k prsu. Pamatujte, že v pusince musí mít společně s bradavkou i co největší část dvorce - hlavně té spodní části. Tak hodně trpělivosti. Půjde to! 🙂 Monika

majka12
1. kvě 2012

@monika6e dobrý den ještě jednou 😅 Potřebovala bych radu ohledně bolení bříška a kojení. Synovi už budou 4 měsíce a bříško má stále hodně bolavé a také bojujeme se stenózou konečníku. Dávám si pozor na to, co jím, ale mám pocit, že mu vadí naprosto všechno. Vždy tak jeden- dva dny je to dobré a pak zase dva - tři dny pláče skoro celý den a nakonec to vyústí rektální rourkou. 😖 Dávám mu probiotika Laktobacílky Baby Bifi+, já piju fenyklový čaj a čaj pro kojící, vody vypiju určitě 2 litry denně a jím 2xdenně aktivii. Stejně ty problémy přetrvávají. Dr. nás posílá na kultivaci stolice a na ultrazvuk bříška, pokud to nepřestane do 4 měsíců. 😔 Také naznačila, že existují UM pro citlivá bříška. Mě se ale nechce přestat s kojením, když nebude zaručen výsledek toho, že ho bříško bolet nebude. 😕 Napadlo mě ještě, jestli třeba nezačít po 4 měsíci s ovocnými příkrmy jestli by to nepomohlo. Co myslíte? 😕

aliziaa
1. kvě 2012

@monika6e Dobrý den, po očkování nemáme, ten první bojkot byl po očkování, ale teď ne. Přisuzovala bych to zubům, včera jí přitel našel v puse již pátý rostoucí a dnes v noci měla i teplotu. Bohužel s kojením se to moc nezlepšilo, přes den ani náhodou a jako by to moje mlíko vždy vycítila, nechce z něj ani kaši, ani na lžiče, prostě jí nějak nechutná. V noci naštěstí dnes 2xpila. Odstříkávám si, ale moc z prsou nedostanu a řekla bych, že mi už ani nenalévají. Jelikož absolutně nechce MM, tak jsem zkusila UM a to si někdy vezme, ale kolikrát ani to. Takže včera měla pouze 2flašky sunaru a v noci 2x kojení+přikrm na oběd a jen pár lžiček hrušky na svačinu. A dnes ani ten sunar vůbec nechtěla a oběd taky moc ne. Bojím se, aby nebyla dehydrovaná a měla dost živin. Nabízím jí ještě vodu, a té tak těch 150ml včera vypila. CHtěla bych ji kojit alespoň do toho roku, ale takto už možná skončíme :-/

monika6e
autor
1. kvě 2012

@majka12 Dobrý den Majko, nechci přinášet špatné zprávy, ale obávám se, že budete muset vydržet. Určitě běžte na ten UTZ, ten může hodně objevit. Nicméně, stejně u takhle malých dětí, pokud přibývají a jsou jinak ok, se s tím nic nedělá. Mě takhle první dcerka proplakala v kolikách půl roku, kvůli nedovřené záklopce mezi žaludkem a jícnem. A do roku a čtvrt pak zvracela... Nepomohly ani příkrmy, které jsme začali v půl roce dávat. Uvidíte, co vám podle UTZ řeknou lékaři. Minimálně by mohli přijít na to, proč se tak děje. Co se týče těch mlíček - můžu napsat nejenom zkušenosti maminek, které je zkusili, ale i svoji vlastní - nefungují. Kojení je to nejlepší, co můžete prckovi dávat. Nedávejte mu ani ovoce. Snažte se co nejdéle kojit, to je to nejlepší, co můžete v tuhle chvíli pro malého udělat. Pokud byste se měli možnost dostat do Prahy, doporučuji kapacitu přes tyhle problémy Mudr. Pavla Frühaufa - najdete ho v dětské klinice VFN, ulice Ke Karlovu. Jednak je to špičkový odborník ve svém oboru, a je moc fajn. Monika

majka12
1. kvě 2012

@monika6e děkuji za zprávu 😔 Snad se to už brzo zlepší. Našla jsem ještě přípravek Gastrotuss, který je na reflux, ale prý i na koliky a nadýmání. Neznáte ho? 😕 Já si teda taky říkám, že to ovoce asi nezachrání, když nestráví zatím ani mlíko. 😖 😖 Do Prahy se jen tak bohužel nedostanu, tak zatím zkusím naše dr., ale děkuji za radu a třebas toho nakonec ještě využiji, když nebudu s našimi dr. spokojená. 😉

monika6e
autor
1. kvě 2012

@aliziaa nevěšte hlavu a vydržte... co to půjde, prso jí nabízejte a uvidíte. Zoubky můžou dělat takovou neplechu. Na druhou stranu, nebudu Vám nalhávat, že nejsou děti, které se i v tomto věku sami odstavují. Těžko říct, musela bych vědět víc. Spíš Vám můžu poradit jen jediné - nabízejte, zkoušejte a vydržte. Zítra, o víkendu nebo za týden se to může změnit a malá si prso opět s chutí vezme. Jestli Vám pije, i tu vodu, tak se dehydratace vůbec nebojte.. Jak se malá jinak cítí? Je ok? Podle toho "měřte" 🙂

monika6e
autor
1. kvě 2012

@majka12 Gastrotuss znám z doslechu... Úpřimně... já bych dítěti chemii nedávala. Chápu, že jste zoufalá, člověk pak zkouší, co je na trhu. Ale většinou, když dítko má nějaký problém, jsou to jen vyhozené peníze a zbytečně zatížené dítě chemií. Jediný přírodní z lékárny je Baby calm, ale ten pomáhá opravdu jen na nadýmání, což si nemyslím, že je váš případ, pokud už máte 4. měsíc. Zkoušejte probiotika, masáže bříška (s olejíčkem Amálka od Nobilisu...), nahřívání... Podle UTZ vám pak snad řeknou, co se malému v bříšku děje. Vím, že existuje nově nějaký lék na tyhle problémy. Když jsem tehdy něco takového potřebovala já pro malou, tak ještě na trhu nic nebylo. Teď tu něco je, údajně to má fungovat, ale předepisuje to lékař. Můžete se na to zeptat. Název Vám nenapíšu, protože nevím...

majka12
1. kvě 2012

@monika6e aha, děkuji 😉 Baby calm máme a nepomáhá a nahřívání je ještě horší 😖

monika6e
autor
1. kvě 2012

@majka12 Jj, ten Baby calm je jen na to nadýmání... Uvidíte po tom UTZ. Někde je problém a tam by se na to mělo přijít. To, co popisujete měla naše Anička s tím, že navíc zvracela a byla to ta nedovřená záklopka. Teď jí jsou čtyři a je bez problémů. Držím pěsti, ať dobře pochodíte. Monika

katyxq
1. kvě 2012

@majka12 Sice nejsem laktační poradkyně - ale ty koliky nás moc trápily. Zkusila jste při kojení držet bezmléčnou dietu? Zabírá až u třetiny miminek s kolikami. Bílkovina kravského mléka se sice do mateřského mlíka dostává jen v nanogramech, ale dovede udělat v trávicím traktu miminek dost paseku, při dietě se vynechává kravské, kozí a ovčí mléko, veškeré výrobky z nich (i zakysané, máslo), je třeba alespoň na 2-3 týdny vynechat i skryté mléko v ostatních potravinách (šunka, pečivo, sušenky, atd., margaríny - vynechat ty, co obsahují syrovátku, podmáslí a jiné mléčné složky) a nejlépe i hovězí maso. Pokud dieta zabere, tak se zkouší jíst třeba jogurt k snídani pár dní po sobě, pokud se pak koliky zas objeví, máte jejich viníka. Některým miminkům může vadit sója nebo vajce (plus kuŕecí maso).
A při kojení musí probiotika brát především maminka 😉.
A na fenykl jsou někteři lidé přecitlivělí, naši malou děsně nadýmá, takže BabyCalm ne a já kojicí čaj taky ne. Ale co držím dietu, tak nejsou žadné kapky kromě probiotik potřeba, můžu jíst klidně květák, čočku a pod.

aliziaa
1. kvě 2012

@monika6e Děkuji za podporu. Malá je více plačtivější, chce se více chovat a moc si nechce hrát sama, jinak ale vypadá, že energie má hodně. To mi ale hlava nebere, protože dnes nechtěla ani ten sunar, ani moc příkrm, jen teď konečně snědla alespoň kaši. Takže nevím, z čeho tu energii bere, ani spát moc přes den nechtěla. Doufám, že se to brzy spraví, je hrozné jí stále něco nabízet a pozorovat, jak to odmítá. Ve čt jdeme k doktorce do poradny, tak uvidíme, co nám řekne a kolik dcerka vůbec po své "dietě" bude vážit.

monika6e
autor
1. kvě 2012

@katyxq
@majka12
To máte určitě pravdu, i když tohle platí většinou jen u klasické tříměsíční koliky. Pokud má miminko bolesti déle, pak je třeba hledat viníka někde jinde...

monika6e
autor
1. kvě 2012

@aliziaa ono je teď venku taky docela vedro a to na ty miminka taky působí... A nejen na ty nejmenší. Naše děti dneska jen snídaly, přes den nesnědly skoro nic a napucly se až teď na večeři. Malej mi z toho vedra teď tak křičel, že jsme museli dát chladnější sprchu, jít ještě na zahradu trošku zchladnout a teprve teď je spokojený a není přehřátý. A pije o106 🙂 Hlavně ty tekutiny hlídejte, ty jsou - zvlášť v tomhle počasí fakt důležitý...

katyxq
1. kvě 2012

@monika6e Právě že to neplatí jen pro tříměsíční koliky 😉, pokud přetrvávají, tak to bude tím pravděpodobněji BKM, ale to už nebývá nezralostí trávicího traktu, ale příznak alergie (příznaky potravinových alergií jsou bohužel velmi často nespecifické a pediatry u nás silně podceňovány, V ČR se uvádí 2% dětí miminek alergických na BKM, ve světě 8% - tolik k tomu, jak se u nás daří diagnostikovat). Stačí, abych si dala jen kousek něčeho, co mléko obsahuje a malá má pak koliku strašnou.

luthien.k
1. kvě 2012

@majka12 máte v rodině nějaké alergie (jakékoli), astma nebo ekzémy? Ono obzvlášť při pozitivní rodinné anamnéze (když je atopie - čili co jsem psala výše - v rodině), tak při takových potížích, co popisuješ, je opravdu třeba se zaměřit i na potravinové alergeny, které i skrz MM mohou tyto potíže způsobovat. Čili jak psala katyxq, vysadit nejprve vše mléčné (dvě Aktivie denně mohou být pro silného alergika celkem "maso"), sójové, vejce, hovězí a kuřecí, a to minimálně na 2 - 3 týdny; to pomůže u velké části dětí. Přestat se prolévat fenyklem a kojícími čaji, to mívá naprosto opačný efekt, pít raději vodu, rooibos. Jíst probiotika (maminka!). Rozhodně nezatěžovat trávení příkrmy podávanými na přímo!

luthien.k
1. kvě 2012

@majka12 a souhlasím s Monikou, dr. Frühauf je špička, a to i v potr. alergiích. A vyloučit skrytý reflux je taky základ.

monika6e
autor
1. kvě 2012

@katyxq vzhledem k tomu, že Majka píše, že mají stenózou konečníku, tak si myslím, že alergie na BKM to opravdu nebude. To by i Majka popisovala trošku něco jiného. No, necháme se překvapit s čím přijde z UTZ. Podle mě to bude nějaký funkční problém v bříšku. Potkala jsem spoustu maminek, které trápilo to samé, a BKM to nebyla ani u jedné z nich. I když tímhle samozřejmě tenhle problém nepodceňuju, může to být cokoli. Jen si myslím, že tohle se Majky netýká...