Laktační poradkyně. Nabízím své služby

monika6e
25. říj 2011

Ahoj holky, udělala jsem si kurz laktační poradkyně. Mám zdrávku, takže úplný laik nejsem. Přesto bych chtěla v téhle oblasti teď nasbírat nějaké zkušenosti. Takže - zatím zcela zdarma (maximálně za benzín, pokud někam pojedu) - nabízím poradenství ohledně kojení. Od příštího roku bych už ráda "jela" naplno včetně předporodních kurzů. Jestli máte otázky, šup sem s nimi. Anebo se mi ozvěte do schránky. Působím Praha, Praha-východ, částečně Kolín 🙂))

petulka25
13. kvě 2012

@monika6e ahojky mohu mít ještě jeden dotaz-v této chvíli??? 🙂 sobota neděle je malá pořád u prsa i po obědovém a svačinovém příkrmu co hodinu kojím-může být malá hladová???? jaký má být jídelníček v 8 měsících?? oběd má cca120g a cca sváču 100g .může být nervlá z hladu? děkuji

majka12
14. kvě 2012

@monika6e Dobrý den,tak mi psala doktorka, že syn má tu kultivaci stolice v pořádku, tak mám radost. 😵 Na ultrazvuk bříška zatím nejdeme, prý až bude mít úplně v pořádku ten zúžený konečník,což teda zatím bohužel nemá . ☹ Ale musím zaťukat, že i když jsem nezměnila jídelníček nijak výrazně, tak bolení bříška má tak 1 týdně maximálně 2x a není to už tak hrozné a tolik nepláče. 😵

monika6e
autor
14. kvě 2012

@petulka25 Dobrý den Peťko, hlad by mít neměla, ale může mít zrovna období, kdy hodně roste, takže má zvýšené nároky. Pokud je malá jinak spokojená a je všechno ok, tak bych to nějak neřešila 🙂 V podstatě není žádný předepsaný návod, co a kolik by toho měla sníst. Každé dítě je jiné. Proto je nutné dívat se spíš na to, jak celkově prosívá. Ne na to, jestli s ní k obědu 100 nebo 200g oběda... Můžeš se mrknout na tyhle tabulky - http://www.kojeni.net/prikrmy.php

monika6e
autor
14. kvě 2012

@majka12 Tak alespoň nějaké dobré zprávy. A snad i ty bolesti bříška brzo vymizí... 🙂

majka12
14. kvě 2012

@monika6e díky, musíme prostě vydržet. 😔

monika6e
autor
15. kvě 2012

Tady něco pro ty z vás, které jsou kojící začátečnice... rozhovor se mnou na Ordinace.cz - http://www.ordinace.cz/clanek/prekazkou-v-kojen... 🙂))))

lucy.l
21. kvě 2012

Ahoj všem, pokud by měl někdo zájem, prodávám bylinky na podporu tvorby mm, koupila jsem dvě balení ale krásně zabralo od každého jedno
https://www.modrykonik.cz/bazar/potreby-pro-koj...

dana3262
21. kvě 2012

@monika6e dobry den, am dotaz ohledně udržení speciálních bakterií v zažívacím traktu dítěte. Pochopila jsem, ze dokud je dítě alespoň 1x denně kojeni, preziva v nich určitý druh pozitivních bakterií, který se po ukončení kojeni vytrácí, je to tak? Mam nemocný zaludek, hodně hubnu (175cm/48kg) a je mi často zlé, potřebují Ho prelecit a to nemohu v době kojeni. Snažím se to vydržet, ale pomalu to přerůstá. Napadlo me udržet laktaci během léčby (cca14dnu) a pak v kojeni pokračovat, ale nevím, zda to má význam kdyz by ty bakterie stejně vyhynuly. Udělat zásobu mm byt jednu dávku na den na víc než 14 dnů pravděpodobně v me situaci nejsem schopna. Malý špatně saně od narození, nechce čekat až se mléko spustí a bojujem spolu. Z dálky odmita a já se bojím, ze po 14 dnech lahvicky uz bych Ho nepřesvědčila. Jak je to prosim s těmi bakteriemi a nenapadá vas nějaké řešení me situace?

dana3262
21. kvě 2012

@monika6e opravují překlepy. Malý špatně SAJE (ne, saně ). Z CALMY (ne z dálky) odmítá. Promiňte.

monika6e
autor
22. kvě 2012

@dana3262 Dobrý den Dano, přiznám se, že jsem asi úplně přesně nepochopila Váš problém. Pokud byste měla zájem, můžeme se sejít. Kontakt Vám pošlu do IP. Jinak prospěšné bakterie - myslíte probiotika? Ty můžete kdykoliv doplňovat, jak Vy, tak i prcek... Monika

fifista
1. čer 2012

Dobrý den,moc prosíím o radu,již jednou jsem tu zminovala že malý mi nechce pít z levého prsa,ted ale ani z pravého.I když mlíčko odstříkám do lahvičky ani tak ho nevypije a pláče hlady.Když dám UM do lahvičky vypije.Co by jste si o tom mysleli?Takhle budem muset přejít na UM i když mlíčko mám.Děkuji moc za rady,jsem zoufalá z toho ☹

mosvo
1. čer 2012

Dobrý den Moniko, chtěla jsem se zeptat jak je to s kojením a antibiotiky. Mám angínu a dostala jsem antibiotika - konkrétně Klacid SR a beru i Zodak a nevím jestli u toho můžu kojit. Při propuštění z porodnice mi říkali, že se může kojit i u antibiotik, ale moje obvoďačka říkala, že se to u těhle léků nedá. Tak nevím co s tím. Mlíko dál odstříkávám, abych udržela laktaci. Odstříkaný zásoby mám asi na 3 dny a pak bych musela přistoupit k UM. Navíc je náš malý nedonošenec (narozen v 28tt), teď mu jsou 3 měsíce. Díky za radu. M.

monika6e
autor
1. čer 2012

@fifista Dobrý den, potřebovala bych vědět víc informaci - v jakém věku je prcek, zda jste poslední dobou něco nezměnili, nebo jste nebyli na očkování atd. Pokud toho nechcete psát víc veřejně, klidně písněte do zprávy. Všeobecně - miminka mohou mít tzv. bojkot kojení. Většinou k tomu ale bývá nějaký impuls. U naprosté většiny jde pouze o dočasnou záležitost a mělo by se to brzy srovnat. Monika

monika6e
autor
1. čer 2012

@mosvo Dobrý den, neznám Váš zdravotní stav, ale dost se podivuji nad tím, proč berete zrovna tyto dva léky. Ani jeden z nich se při kojení opravdu nesmí! Doporučuji vysadit a zajít za jiným lékařem (případně "skřípnout" obvoďačku), který vám předepíše léky, které při kojení budete bez obav moci užívat. Jak Klacid, tak Zodac je možné nahradit jiným preparátem, který je při kojení naprosto neškodný. V porodnici částečně pravdu měli - většina atb se dnes už při kojení smí. Klacid mezi ně ale opravdu nepatří. Vybojujte si jiné léky. Je škoda, abyste se takhle zbytečně trápila s kojením. Pokud léky měnit nechcete, pak Vám nezbyde nic jiného, než malému nasadit UM a sama odstříkávat a vylévat. Ke kojení se pak můžete vrátit až po ukončené léčbě. Monika

fifista
2. čer 2012

@monika6e Malému jsou dva měsíce a vážíme 7kg narodil se jako 5kg mimčo.Očkování je teprve před námi.Stravu si velmi hlídám,protože prdíky nás hned trápí.Jediné léky ,které beru po celou dobu kojení je Azalie a Euthyrox 50mg denně.Nevybavuji si jakou koliv změnu na kterou by mohl reagovat.Obecně s kojením máme problém od začátku.Nejprve mlíko nebylo,pak ho bylo moc takže se mlíkem zalykal a byly nám doporučeny klouboučky,takže kojíme s nimi.Když jsem si myslela že už je po problémech přišel nový,odmítá mi pít z levého prsu.Záležitost cca 3 týdny stará takže z něj musím odstříkávat.Ted už ani pravé nechce a mlíko vůbec ode mne.Obávám se aby to nedopadlo jako s levým prsem,že už si ho nikdy nevezme.Přiznám se že už jsem začla pomýšlet na UM,vím že mlíka mám dost ale pro mě je kojení trápení než radost a potěšení.Proto hledám radu a pomoc všude.Děkuji Markéta

mosvo
2. čer 2012

@monika6e Děkuju za informaci. Bohužel už nešlo jinak než sáhnout k antibiotikám, už 14 dní jsem se trápila s nelepšícím se stavem (hlavně s bolestí v krku a kašlem) a nakonec se přidali i vysoké horečky. U doktorky jsem byla během těch 14ti dnů několikrát a nasazení antibiotik jsme oddalovali, ale už nešlo jinak. Bohužel jsem alergická na penicilin, takže antibiotika na tomto základě nemůžu. Už jsem si prošla horšíma věcma, takže týdení "vylévání" mléka je to nejmenší. Ještě jednou děkuji

monika6e
autor
2. čer 2012

@fifista Můžu se zeptat kdo a proč Vám poradil kloboučky? Je jen hodně málo indikací, kdy je dobré kloboučky použít... Jestli Vám to "někdo" doporučil jen proto, že se malý zalykal mlíčkem, tak to je dost slabá rada. Na to existuje naprosto jednoduchý "fígl" během kojení. Rozhodně k tomu nepomáhají kloboučky. Spíš si můžete hodně uškodit, resp. Vašemu kojení. Doporučuji s nimi co nejrychleji skončit. Nicméně - rozhodně bych Vám doporučila návštěvu laktační poradkyně. Ta s Vámi všechno probere a poradí Vám. Nezoufejte, většinou to jsou snadno řešitelné věci, se kterými si maminky nevědí rady. Je pak zbytečné se trápit, když snadná pomoc existuje 🙂 Kompletní seznam laktačních poradkyň najdete na kojeni.cz. Já působím v Praze a okolí, částečně okr. Kolín. Teď se budu cca 5 dní pohybovat i Brno, Brno-venkov. Co se týče těch léků, těmi by to být určitě nemělo. Rozhodně dál malému prso nabízejte, zkoušejte prsa střídat i během kojení a hlavně vydržte. A opravdu zkuste některou kolegyni laktační poradkyni zkontaktovat, může Vám hodně pomoci 🙂

monika6e
autor
2. čer 2012

@mosvo Jak už jsem psala, spoustu atb během kojení brát můžete. A je i širší škála než penicilinové nebo ty, které Vám dr. předepsala. Záleží na Vás. Týden uteče jako voda - nebo zkontaktujte dr. 🙂

prinzesz
2. čer 2012

@monika6e dobry den Monika, obraciam sa na Vas aj ja s prosbou o radu.
mame doma tyzdenne mimino, ked som bola v porodnici ani ma nenapadlo ze budem mat problem s kojenim, myslela som si ze je to prirodzene ale zistila som ze asi nie..
techniku kojenia som zvladla este v porodnici, ale aj tak sa mi tvori velmi malo mliecka, a nas maly je velky hlados, snazim sa ho prikladat kazdu hodinu na prso ale bradavky uz mam trosku "rozuzlane", pijem caje pre kojace maminy, mliecne drinky a beriem homeopatika na podporu laktacie ale aj tak nic.. resp. trosku mliecka ide no malemu to nestaci.. tazke sme sa museli dat na UM - konkretne nutrilon, nie som z toho nadsena ale neviem co viac urobit.. dalsia vec je ze maleho asi trapia prdiky, stava sa ze nemoze zaspat tak je hore aj 4 hodky a placka.. nie teda vkuse ale place, niekedy len lezi v postielke a pozera.. cvicim s nim rozne cviky na brusko, musim povedat ze po kazdom krmeni si pekne odrihne a aj sa pokaka, aj si poprdka ale stale je nespokojny.. z toho dedukujem ze moje mlieko je slabe a nestaci mu.. lenze aj ked dokrmime nutrilonom je to rovnake.. cim to moze byt?
byvame v prahe /praha 8, sever/

monika6e
autor
2. čer 2012

@prinzesz Dobrý den, vzhledem k tomu, že jste z Prahy Vám můžu nabídnout osobní návštěvu. To, co popisujete, jsou vcelku běžné problémy. A nebojte se, všechny jdou snadno zvládnout 🙂 Do zprávy Vám pošlu kontakt na mě. Jinak v první řadě omezte v jídelníčku mléčné výrobky - mohou způsobovat bolest bříška miminka. Je to jedna z mnoha věcí. Pokud na ně máte chuť, dejte si jen zakysané mléčné. Pozor na bylinné čaje - nesmí se pít pořád, ale jen v "kúrách". Podpořit laktaci lze taky velmi snadno - "slabé" mléko NEEXISTUJE. Je to jakýsi divný pojem, přežívající tu od dob našich babiček... Víc do IP. Monika

fifista
2. čer 2012

@monika6e Moc a moc děkuji za podporu a za rady.Budete se divit,ale když jsem poprvé měla problém s kojením a to že se malý zalykal kontaktovala jsem laktační poradkyni v Berouně.Její rada přes telefon byla nasadit kloboučky a bude po problému.Ráda bych je odbourala ale bohužel to nepůjde.Kontaktovala jsem další laktační poradkyni v místě bydliště a domluvili si schůzku.Též byla názoru nekojit s kloboučky,ukázla mi že když se malý topí a zalyká mám ho od prsa odpojit a nechat vydýchat,tuto metodu jsem vydržela přesně den.Bylo totiž vše horší než lepší.Za prvé tím jak se zalykal a odpojoval se vztekal a pak už se nepřisál,tudíž se najedl mnohem méně než obvykle,dále odpojováním se nalapal vzduchu takže prdíky nás trápili o sto šest a v poslední řadě nespal,a když tak cca 30min,byl unavený,mrzutý a hladový.Takže jsme kloboučky znovu nasadili.Když jsem po týdnu ukázala týtéž poradkyni jak se u jídla vzteká,řekla že bohužel už to bez kloboučku nebude umět a kojíme tak.Nato že nechce pít z levého prsa mi řekla že bohužel některé děti to tak mají a že z něj mám odstříkávat,dokud si ho zpátky nevezme.Bohužel ho už nechce.Nyní mám domluvenou další schůzku s třetí a věřte mi z poslední poradkyní,neber te to prosím ve zlém ale už ztrácím naději že opravdu tu pravou poradkyni najdu.Hezký večer M.

monika6e
autor
2. čer 2012

@fifista Odbourat kloboučky jde. Chce to ale čas a trpělivost - nikdy není pozdě. Kloboučky se používají pouze tam, kde je to opravdu nutné. A to, že se Vám hodně spouští mlíčko opravdu indikace k použití kloboučků není. Zkusím Vám tedy popsat, co byste měla během kojení zkusit - při přisátí miminka přiložte ruku - celou dlaň - na horní část prsa - nedotýkejte se však vůbec dvorce. Dlaň položte jakoby až nad něj. A pak vyviňte jemný tlak. Snadno tím zpomalíte tok mlíčka a mimčo se nebude "topit" a zalykat. Tohle by Vám ale měla být každá laktační poradkyně schopná předvést. Trošku mě udivuje, že Vám nařídí kloboučky a víc se s Vámi nebaví... Je mi líto, že máte takovou smůlu na někoho pořádného narazit. Nicméně - jestli jste z Berouna, trošku chápu. Mám tam kamaráda a jeho manželka chodila pro rady ke mě... Držím pěsti, ať Vám to do třetice - všeho dobrého! - vyjde! Monika

lck79
4. čer 2012

@monika6e Dobrý den, mám dotaz ohledně formovačů plochých až vpáčených bradavek, poradíte mi nějaké osvědčené nebo máte pro mě nějakou radu? V minulém těhotenství jsem to podcenila, teda spíš jsem o tom ani nevěděla, a pak jsem celé kojení nadávala na kloboučky... Teď jsem v 23tt a ráda bych to zavčas podchytila, pokud to půjde. Děkuju za radu. Lucka

monika6e
autor
4. čer 2012

@lck79 Dobrý den Lucko, formovače dělá firma Medela. Některé maminky jsou s nimi spokojené, jiné méně. Nosí se už od cca 6. měsíce těhotenství (mohou ale už od 4. měsíce). Já mám ale spíše osvědčenou v tomto směru značku Avent a jejich Niplette. Ty Vám můžu opravdu jen doporučit. Navíc s nimi mám i osobní zkušenost a jen tu nejlepší! 🙂 Monika

lck79
4. čer 2012

@monika6e Děkuji za odpověď, zítra pomažu do lékárny nakupovat 🙂

tichackova
13. čer 2012

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak dlouho musí dítě sát, aby se dostalo k zadnímu mléku? A za jak dlouho se zase obnoví to přední?
A už jsem z toho mého kojení zoufalá, trvá to 30-40 minut, než se malá jakžtakž nají a za tu dobu vytáhne 40-60 ml, jak kdy. A to většinou jen z levého prsa, pravé už od porodnice moc nechce. Občas dobrý, ale většinou se u toho kroutí a různě si to prso šteluje a za 10 minut kojení vytáhne jen 5-10 ml. Nechápu, co děláme špatně☹
A ještě jeden dotaz, malá mi dneska spala od 20-4, mám jí radši v noci budit? Nebo jí mám nechat spát...
Moc děkuju za odpověď
Jana🙂

monika6e
autor
13. čer 2012

@tichackova Dobrý den Jani, slovo špatně bych nepoužívala. Pokud je jinak vše ok - malá je spokojená a přibírá, pak ji nechte spát. A vy si v případě potřeby v noci odsajte (podpoříte tím i laktaci, pokud bude třeba). Jinak ke kojení. Vzhledem k věku Vaší malé je naprosto normální čas, po který kojíte. Neměli byste přesáhnout 45 minut. Neděste se, časem se to bude zlepšovat a zkracovat. Starším dětem pak trvá kojení třeba jen pět minut, i k tomu se časem dostanete. Pokud malá jedno prso preferuje, druhé odmítá - pak ji nejprve přiložte k tomu, které odmítá. Předtím to prso ale nahřejte - třeba jen teplou žínkou. Můžete zkusit i jinou polohu při kojení (dobrá je v tomto případě boční fotbalová). A prsa během kojení střídejte, klidně i několikrát. Pokud byste chtěla, aby se tvořilo víc mlíčka, můžete střídat klidně i po 5ti minutách. Takže odpověď - špatně neděláte nic. Jste šikovné a časem se i tento problém upraví. Nemůžu Vám říct ani přesný čas, za jak dlouho se malá dostane k zadnímu mlíčku. I to je individuální. Přední je hodně tekuté a průhlednější, zadní tmavé a hustší. Pokud je malá spokojená a přibírá, pak buďte naprosto v klidu, samo se to upraví 🙂 Monika

tichackova
13. čer 2012

@monika6e Moc děkuju za rychlou odpověď a za uklidnění, že to bude lepší a lepší🙂 Fotbalista tedy není zrovna moje poloha, neumím si malou správně naštelovat, ale budu zkoušet. Jen jsem se ještě chtěla zeptat - co dělat, aby mi u kojení tak neusínala? Pláče hlady, tak přiložím a v tu ránu spí a nejde vzbudit. Tak jí prso vezmu a po pěti minutách opět pláč z hladu... 😒

monika6e
autor
13. čer 2012

@tichackova když byste chtěla, můžeme se domluvit a můžu Vás naučit jak "fotbalistu", tak i další polohy 🙂 Je to jen o cviku. Jste určitě holky šikovný, tak to zvládnete. Pokud malá usíná, pak šimrejte - pod bradičkou, v tříslech nebo na patičce. Pokud ani to nebude moc zabírat, pak malou kojte nahou - jen v plínečce 🙂

tichackova
14. čer 2012

@monika6e Dobrý den, tak jste mě včera tak hezky uklidnila a dneska na kontrole to dopadlo opačně. Malá přibrala jen 70g za týden, takže máme zavést příkrmy, moje mlíčko jí nestačí☹ Vy říkáte, že u takhle malého miminka je normální, že saje až 45 minut, doktroka zas říká, že i 20 je hodně, ať jí tak dlouho u prsa nenechávám, tak já už nevím... A v noci máme budit po čtyřech hodinách. Možná by opravdu nebyla od věci osobní schůzka, protože příkrmům jsem se chtěla vyhnout, jsem z toho špatná....-(