Laktační poradkyně. Nabízím své služby

monika6e
25. říj 2011

Ahoj holky, udělala jsem si kurz laktační poradkyně. Mám zdrávku, takže úplný laik nejsem. Přesto bych chtěla v téhle oblasti teď nasbírat nějaké zkušenosti. Takže - zatím zcela zdarma (maximálně za benzín, pokud někam pojedu) - nabízím poradenství ohledně kojení. Od příštího roku bych už ráda "jela" naplno včetně předporodních kurzů. Jestli máte otázky, šup sem s nimi. Anebo se mi ozvěte do schránky. Působím Praha, Praha-východ, částečně Kolín 🙂))

monika6e
autor
9. zář 2012

@nae není zač. Tak ať je to jenom lepší 🙂

micali777
14. zář 2012

@monika6e Děkuji za radu. Přikrmovaná byla hned od počátku, ale proč, to nevím, možná proto, že se narodila o tři týdny dříve? Ale už jsme Nutrilon odbouraly, teď plně kojím a malé to evidentně stačí. Kloboučku bych se ráda zbavila, ale mám ploché bradavky. Zkouším bradavku nastimulovat kloboučkem, pak ho sundám a kojím bez něj, někdy se to povede, někdy ne, ale snažíme se. A pokud se mi povede malou budit, tak pije pěkně. Jen ji musím stále budit, jak na kojení, tak při kojení. Sama se vzbudí málokdy, takže nejpozději po třech hodinách budím a kojím. Snad to děláme dobře.

jancip
14. zář 2012

@safirah Taky mám hodně vpáčené bradavky, chtěla jsem si koupit formovače v jednom centru u porodní asistentky, ale když mě viděla, tak říkala, že je to zbytečné, že už je to tak moc, že tomu formovače nepomohou. Místo Niplette, který je dost drahý, jsem používala injekční stříkačku (to jsem vyčetla tu, odříznout konec s "čudlikem" a tama nasunout tu vnitřní část, takže se používá jakoby obráceně). Nebylo to ale moc efektní, protože bradavka se sice vytáhne, ale dlouho tak nevydrží, a pokud miminku chvíli trvá, než se přisaje, ale při tom se ji dotýká, tak se zase vrátí. Nevím, jestli by to bylo s Niplette jiné, protože pracuje na stejném principu. S kloboučky to nejde taky moc lehko, ale je to o cviku. Dá se naučit kojit i bez kloboučků. U nás byly ale veškeré pokusy marné, protože i když přes všechny neznáze malý sál moc pěkně, tak se mi špatně uvolňovalo mléko.

missymici
15. zář 2012

@monika6e Dobry den,..opet se na Vas obracim s prosbou.

Nevim co se zase deje....asi čtvrty den malá bojkotuje u kojení...Prijde mi že pije hodne malo (mleka mam dost,prsa se mi nalivaji ), naproti tomu jak pila před týdnem,7x za 24hodin,a jedno kojeni 20-30minut...Ted u jednoho kojeni vydrží asi tak 8 minut,pak řve a rve a nechce pit.../řisaje se a hned zacne plakat a pouští se.Asi dve nekdy tri kojeni za 24hod. saje normalne tech 20 minut v celku bez problemu,to je kolem obedu a a vecer...s odřihnutim problém nemame. (Pred timhle "bojkotem" pila krasne,dost pribivala na vaze asi 350g tydne a pila cca kazde 2-2.5 hod.V šestinedělích pila v o něco delších intervalech-to mi prislo jako rustovy spurt,trvalo to asi 10 dni)
Po tom zachvatu place nejde utišit a když se mi to povede,tak skusim z druhého prsu a je to to samy jen s rozdílem že už ani na zacatku nesaje,jen řve.Bolení briska mela,davam ji Lefax,pomaha....Jinak mezi kojenim je v pohode,neplace jen vyžaduje neustale chovani,houpani....poslední kojeni mame mezi 10 až 11 v noci a pak spi v kuse a na další kojeni se vzbudi kolem 5hod.rano.
V cem muže byt problém,nevite?!Prijde mi že nechce moje mleko,nebo je možne že se tak rychle nasyti za 7 minut? Dekuji

katty.w
16. zář 2012

Dobrý den, i já se na vás obracím s prosbou.
Mám problémy s uchem, zítra mám jít na testy s tím, že už teď mě MUDr. upozornila, že je možné, že mi nasadí silné tabletky při jejich užívání není vhodné kojení.

Chci se zeptat zda by bylo možné abych si odstříkávala mléko po dobu léčby (a vylívala jej) malému bych mezitím dávala UM a pak až bych přestala brát léky znovu začala miminko kojit, byl by to problém? Bude moje mateřské mléko "vhodné, dobré a zdravé" i po léčbě?
Nechci přestat kojit , malému je 4,5 měs.

Děkuji za odpověď, Katka

martinakl
20. zář 2012

Dobry den, chtěla jsem se zeptat, zda chodite i domu na navstevy (pripadne my bychom nekam prijeli - jsme z Prahy 4). Mame doma 6denniho chlapecka. Pouzivam kloboucky z duvodu vpacenych bradavek, bez kloboucku se neprisaje vůbec. Ale i s nimi to byva problém, dost se u toho rozciluje, tak se to nekdy nepodari. Dokrmujeme Nutrilonem (uz v porodnici nam ho dali, aby prestal ubývat na vaze). Nejprve stříkačkou, ted lahvičkou Medela pro kojene deti. Mleko se mi spuistilo 4. den, ale stále vycucne jen par kapek, když uz se tedy prisaje. Zacala jsem tedy dnes odstrikavat, aby se mleko vice "rozjelo". Docela se to za poslední dva dny zlepšilo, ale stejne mam strach, abych něco nezanedbala. Krmíme jak se probudi, ale maximalne po 3 hodinách (v noci po 4). Před kazdym krmenim zkousim prikladat.

kulenka
21. zář 2012

@monika6e Dobrý den. Mám od malé dost zničené bradavky, bolestivé, jedna dokonce občas krvácí. Ošetřuju Puralenem po každém kojení a asi 2x denně přikládám obklady ze šalvěje. Myslím ale, že bych potřebovala tak dva, tři dny nekojit, aby se bradavky úplně zahojily. Jak nechat bradavky co nejlépe zregenerovat, abych se potom mohla vrátit ke kojení?
Děkuji za odpověď Lenka

monika6e
autor
21. zář 2012

@missymici dobrý den, a nejste po očkování? Tohle je typická reakce? Monika

monika6e
autor
21. zář 2012

@katty.w dobrý den Katko, doufám, že neodpovídám pozdě. Je to možné přesně tak, jak popisujete. Během léčby odsávat a mlíčko vylévat. Po dobrání atd pak ještě min. 48h pauza (případně se domluvte s lékařem jak dlouho poté ještě není vhodné kojit) a pak se můžete ke kojení vrátit. Jen dítko během této doby nekrmte z klasické lahve, ale alternativním způsobem - tzn. laveh ideál Medela Calma, případně po prstu ze stříkačky či lžičkou. Monika

monika6e
autor
21. zář 2012

@martinakl Dobrý den Martino, samozřejmě chodím (mrkněte na mama-care.cz, tam najdete všechno). Takže není problém se domluvit. Co se týče Vašeho problému - můžete zkusit Avent Niplette - to by Vám mohlo práci poměrně dost usnadnit. Mám s ním jen ty nejlepší zkušenosti (jde si to i o dost levněji sestrojit "podomácku" - kdyžtak poradím). Monika

monika6e
autor
21. zář 2012

@kulenka Dobrý den Lenko, můžete odstříkávat, ale tím si moc nepomůžete. Jednak by bylo dobré domluvit se s laktační poradkyní, aby zkontrovala techniku kojení. Většinou bývá "kámen úrazu" právě v ní. A druhak bych doporučovala si honem koupit hydrogelové tampony. Co vím, prodává je Chicco (s těmi mám skvělé zkušenosti) a Medela (jsou údajně velmi dobré). Počítejte s tím, že jsou drahé. Ale můžete je rozstříhat třeba na 2 nebo 4 díly a vydrží Vám dýl. Po 24-48 hodinách pocítíte znatelné zlepšení a do týdne budou bradavky zcela zhojené. Nicméně je třeba zkontrolovat to kojení, jinak by se Vám mohly bradavky znovu poškodit... Monika

missymici
21. zář 2012

@monika6e ještě ani jedno ockovani nemame... ale uz je to dobry,...trvalo to 5 dni

monika6e
autor
21. zář 2012

@missymici omlouvám se moc za pozdní odpověď - ono je to těžké. Je víc věcí, co to můžou způsobit. Pokud byste byli očkovaní, přisuzovala bych to tomu. Na zoubky věk ještě nemáte 🙂 Mohlo to být i růstovým spurtem atd. Tak hlavně, že je vše ok 🙂 M.

missymici
21. zář 2012

@monika6e no zoubky me taky napadli,protoze si neustale strka pesticky cele do pusy a slinta i bez toho,treba i ve spani.Ma bíle dásna,ani nevim jestli to je normalni.Ten rustovy spurt jsem myslela ze jsme prave prekonavali kolem 3 tydne ...jak také furt plakala,a vztekala se u jidla.Ted se nevztekala,jen dostala sileny zachvat place a nechtěla se pricucnout a sat,nebo jen sála 5x a konec,ani vymena prsa,ani pauza a uklidnenni mezi tim nezabralo,a jen jsem opet vytahla prso,řev.Vynechavala 2 kojeni,a jedno kojeni bylo stylem 5x cucne a pusti a uz nechce a řve,dokud prso zas neschovam.Zbytek kojeni probihal v polospanku bez problemu....a najednou to pak bylo Ok,coz jsem uz rada,protoze za ten necelej tyden nic nepribrala.

monika6e
autor
21. zář 2012

@missymici tak máte první "bojkot" za sebou 🙂 S těmi zoubky - většinou se objevují kolem půl roku, ale není nic nenormálního, že se objeví dříve. Výjimečně jsou i děti, které se se zoubkem narodí anebo jim vyroste třeba v tom druhém měsíci. To je fakt těžko odhadnutelné 🙂

missymici
21. zář 2012

@monika6e Dekuji... preji hezky den 😉

katty.w
21. zář 2012

@monika6e Děkuju moc za odpověď, naštěstí mi Dr. předepsala kapky, které můžu a pokud by to nepomohlo, pak by se to řešilo. Určitě bych pak dala na vaše rady, jste moc hodná!

@missymici Já jen tolik, že my máme zoubek ve 4 měsících 🙂 takže je možné, že i vy budete mít brzo taky. Malý si taky strkal pěstičky do pusinky a Dr. mi říkala, že právě proto slintá a myslím, že mi moc nevěřila, když jsem jí říkala, že slintá i bez pěstiček. A ejhle, zoubek už je venku 🙂

Hezký večer všem 🙂

baru_mimi
12. říj 2012

Dobrý večer, měla bych na Vás zvláštní dotaz. Zakoupila jsem si hydrogelové polštářky, ale trochu bojuju s tím, jak je správně nalepit. Poradíte prosím? Moc děkuji. Bára

hojda
12. říj 2012

@baru_mimi Musí se mundat ta folie a pak dát na bradavky.

hojda
12. říj 2012

monika6e Můžu se zeptat, kolik by měla malá vypít za den tekutin? Váží 7 kg a má 8 měsíců. Bohužel s příjmem tekutina stále bojujeme. Kojím, ale už nemám dost mléka a ona vše ostatní odmítá, ale třeba přesnídávku, nebo jogurt nebo zeleninku mi v poledne sní, ale s tím pitím bojujem. Nedaří se mi ji naučit pít z lahvičky UM, čaj, vodu, štávičku....nic. ☹

baru_mimi
12. říj 2012

@hojda to je mi jasné, ale bradavka je ve vzpřimené poloze, takže když jí náplastí přelepím, zatlačí se do dorce a spíš to víc bolí než ulevuje. Ale jinak to zase nedrží...

hojda
12. říj 2012

@baru_mimi Tak jí rozstříhej na malé kousky a dej jen tam kam potřebuješ, nebo chceš na celou bradavku? Já nemám tak vystouple, tak problém nebyl.

baru_mimi
12. říj 2012

Supr nápad, problém mám jen místy na spojnici bradavky s dvorcem, tak to zkusím nastříhat a llepit bodově. Díky moc, hned po kojení to vyzkouším.

monika6e
autor
18. říj 2012

taaak už jsem tu zase pro vás - nešlo mi tu diskuzi vůbec zobrazovat, údajně měla být zrušená, uf... 😲

neu.sona
20. říj 2012

@monika6e Dobrý den, ráda bych se Vás na něco zeptala. Nikde nemohu najít nějakou informaci. Mám skoro 3 měsíčního syna. Od začátku kojím, mléka mám dost. Syn přibírá víc než hodne 🙂. Mám ale problémy s pravým prsem, nebo bradavkou. Před 3 týdny se mi udělala zatvrdlina v pravém prsu, protože syn dlouho v noci spí. Pořídila jsem odsávačku, vše se vyřešilo, rozmasírovala jsem jí.
Mám ale teď problém, že mám v prsu jakoby pnutí, občasnou bolest a posledních 14 dní se přidalo i to, že mě bolí strašně bradavka při kojení. Včera jsem si objevila na bradavce malý, bílý vřídek, či výrustek. A ten je bolestivý.
Vždy, když syna přikládám, tak mnou projede úplná bolest a nevím, co s tím. Ani v tom prsu nemám málo mléka, spíše naopak mi přijde.
Nevíte, co bych s tím prosím měla dělat? Mám zajít na kožní či ke svému gynekologovi?

Děkuji moc.

monika6e
autor
20. říj 2012

@neu.sona Dobrý den, to co popisujete bude v největší pravděpodobností ucpaný mlékovod. Vezměte jehlu, vyčistěte ji a bílou tečku jemně propíchněte. Ucpané mlíčko vyteče, mlékovod se uvolní a vy byste měla mít rychle po problému.
Monika

neu.sona
20. říj 2012

@monika6e Děkuji moc za odpověď. Tak jsem to zkusila propíchnout, nevím ale jak hluboko jsem měla, ale nepřijde mi, že by z toho vřídku něco vyteklo ☹. Ale zkoušela jsem si odstříkat a mlíčko normálně přes ten vřídek teče.. Bradavka mě ale stále bolí ☹.
Omlouvám se za otravování.

monika6e
autor
20. říj 2012

@neu.sona neotravujete 😀 Nepíchá se do hloubky, jen lehce, aby mohlo vytéct mlíčko. Uvidíte, jestli se vám to ještě neuvolní, i když by mělo hned. Pokud byste šla k dětské lékařce, ukažte jí prs. Některé se vyznají a dokážou poradit, když vidí problém. Kdyby to nebylo lepší, klidně písněte i do IP

evuna
24. říj 2012

@monika6e Zdravím....mám dotaz..v nejbližší době mě čeká operace-laparoskopie kvůli odbourání srůstů na pahýlu co mě vytvořily při hysterektomii po porodu....kojím plně..navíc se objevila ještě krvavá cysta...takže termín mám co nejdřív to půjde...nejlépe včera...🙂 jak je to s mlíčkem???
děkuju mockrát🙂

monika6e
autor
24. říj 2012

@evuna dobrý den, musíte se domluvit s ošetřujícím lékařem. Záleží na tom, jaké léky Vám budou podávat atd. Pokud budete mít léky, které bude možné užívat při kojení, pak není problém. Nakojíte si před narkózou a pak budete muset nějaký čas (den?) jen odsávat. To Vám ale poví lékař. Pokud byste dostala léky, které se nesmí při kojení, pak byste musela odsávat a vylévat mlíčko po celou dobu léčby a ke kojení se vrátit až po ukončené léčbě. Tedy - rozhodně to, že kojíte řekněte lékaři a domluvte se s ním. Držím pěsti! M.