Laktační poradkyně. Nabízím své služby

monika6e
25. říj 2011

Ahoj holky, udělala jsem si kurz laktační poradkyně. Mám zdrávku, takže úplný laik nejsem. Přesto bych chtěla v téhle oblasti teď nasbírat nějaké zkušenosti. Takže - zatím zcela zdarma (maximálně za benzín, pokud někam pojedu) - nabízím poradenství ohledně kojení. Od příštího roku bych už ráda "jela" naplno včetně předporodních kurzů. Jestli máte otázky, šup sem s nimi. Anebo se mi ozvěte do schránky. Působím Praha, Praha-východ, částečně Kolín 🙂))

missymici
4. srp 2012

@monika6e
Super,moc Vam dekuji,...jsem neskutecne ráda,ze tady jste....Ted mame kojeni za sebou uspesne,tok se spomalil,vyrazne polykala pomaleji a nehltala tolik.
Buzeni na jidlo,drive nez se vzbudi ona sama,se nam nedarí uz od porodnice,...nejde vzbudit,nebo kdyz opravdu jsem ji chtela prikladat cca kazde dve hodky,tak me trvalo 40min.kym jsem ji u prsu vzbudila a konecne zacala sát,takze mi rekli ze je lepsi at se vzbudi sama po trech hodkach.Skousela jsem na ni vse mozne,i svliknuti,aby se probrala...Ale je to velkej spac,ona v podstate je na tom tak,ze se napapa,usne a spi do dalsiho vzbuzeni,napapa se a zase spi,...a takto dokola.Je hodne hodne a klidna,...place jen obcas a to kvuli jidlu.

Jeste jednou ... jsem Vam moc vdečná... 🙂

monika6e
autor
4. srp 2012

@missymici to jsem ráda, tak snad mé rady aspoň někomu pomůžou 🙂 Snad to bude lepší. A kdyby něco, tak se klíďo ozvěte 🙂 fajn víkend, Monika

simeonecka
4. srp 2012

@monika6e Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Mám 14denního syna.Už v porodnici jsem měla problém s kojením.Nakojím max 20ml z obou prsou,zbytek musím dokrmovat Nutrilonem.Piji hodně tekutin,kojící čaj,kamarádka mi donesla Gravimilk,půjčila mi odsávačku-prý že se to tim může roztáhnout.Tou odsávačkou odsaji opravdu maličko,mlíčko je tak na dně té lahvičky,takže žádná sláva:(Co ještě více můžu udělat proto,abych se rozkojila?Jsem opravdu bezradná

saminomimino
4. srp 2012

Dobrý den,mám otázku,jestli dostatek počůraných plen a dost počůraných je dobrým a dostatečným indikátorem toho,že mlíčka je pro miminko dost??poradnu mám až příští týden takže zatím nevím jak přibíráme.......
děkuji

monika6e
autor
5. srp 2012

@simeonecka Dobrý den, kojte max. 5 minut z každého prsa. Celková doba kojení by měla být max. 40-45 minut. Prsa tedy během jednoho kojení vystřídáte hned několikrát. Tím se skvěle podpoří laktace. Po 45 minutách, bude-li třeba, miminko dokrmte (nikoliv ale z lahve, ale přes injekční stříkačku po prstu). Pak si ještě odsajte. Je jedno, jestli odsajete 5ml nebo 20ml. Odsávání není měřítkem toho, kolik mlíčka máte. Ale toho, kolik jste schopna odsát. Někomu to jde, jinému holt ne. Důležité je zde ale to, že stimulujete bradavky. I u toho odsávání prsa pravidelně střídejte. Do pár dnů by se hladina mlíčka měla srovnat s požadavky Vašeho děťátka. Nelekejte se, je to celkem běžný problém maminek při rozkojování 🙂

monika6e
autor
5. srp 2012

@saminomimino dobrý den, přesně tak. Koukám, jak máte staré miminko. Na tento věk by mělo mít i pravidelné stoličky (ty pak později už být nemusí, pokud mimčo všechno mlíčko vstřebá). A důležitým měřítkem je i spokojenost Vašeho prcka. Tím se řiďte 🙂

saminomimino
5. srp 2012

@monika6e děkuji,stoliček máme v rozmezí 3-5 denně,když je to méně je to většinou pěkná nadílka,vím podle starších dětí že pak nekakají i týden a je to v pořádku,jen už ne vím v jakém věku je to normální,že méně kakají???Vím že teď je samozřejmě brzy a stoličky mají být.S tou spokojeností je to u nás složitější,ona je takový bručounek a i když se báječně vykaká vyčůrá napapá tak bývá nespokojená,ne tedy vždy,nejlíp je když nosím 😀

monika6e
autor
5. srp 2012

@saminomimino jasně, to je klasika, chichi 🙂))) Jinak 3-5 stoliček je naprosto v pořádku. Ty stoličky se mohou snižovat nebo na čas "vymizet" cca po šestinedělí 🙂

saminomimino
5. srp 2012

@monika6e moc díky za odpovědi,s kojením jsem vždy bojovala a nějak to nakonec odkojila ale předpokládám že vaše rady využiji i v budoucnu 😉

monika6e
autor
5. srp 2012

@saminomimino Klidně se ozvěte, když budete potřebovat. A držím pěsti! 🙂 M.

sorbona
6. srp 2012

@monika6emoniko, díky za podporu.On člověk někdy znervózní, když mu rvou klíny do hlavy a obvzlášť tehdy, když se jedná o naše zlatíčka. Souhlasím s tvým názorem, že to mohlo spustit očkování. Jen jsem nevěděla, že se to dá nějak odsunout. Můžeše mi poslat nějaký odkaz, event. radu jak na to. Mám doma ještě tříleté batole a rozestavěný barák, takže se k Pc moc nedostanu. Lukáš je spokojené miminko, což jsem dr. i tvrdila, s tím, že hladové dítě vypadá jinak. Že u kojení neusíná ani neřve, má dostatečný počet počuraných i pokakaných plen, leč marnost nad marnost.
Teď pro změnu vymyslela, že nás pošle na infekční oddělení. Starší syn dostal průjem. Snažila jsem se to s ní zkonzultovat po telefonu, protože nechtěl pít, jinak bych jí vůbec nevolala. Chtěla syna vidět a okamžitě nás poslala na infekci. Což jsem odmítla, s tím, že tam syna samotného nedám a nemůžu ani nechat doma kojence. Jedna rada byla, že si je mám vzít sebou oba (zřejmě, aby mimino také něco chytlo) a nebo, že ho klidně doma nechat mohu, protože stejně nepřibírá a tak se konečně převede na UM a bude to. Navrhla jsem jí, ať mi ho pomůže zkanylovat, že si ho na infuzích nechám doma (jsem zdravotní sestra - dělala jsem na ARO a záchrance), to kategoricky odmítla. Tak jsme odešli s hrozbou, že je to moje riziko, že poškozuju své dítě a jestli si uvědomuji, že ho mohu zabít. Upozorňuji, že krom toho, že celou noc s prominutím prosral a nechtěl pít (jenže to on nechce ani jako zdravej) mu nic nebylo. Tak jsem si došla na záchranku a domluvila se, že když ho do večera nerozpiju, tak mu dají kanylu a infuze domu. Do večera začal pít a za dva dny byl v poho. Někdy fakt žasnu. Tak krásný den tobě i ostatním maminkám a omlouvám se, že jsem se rozepsala i oněčem jiném, než kojení. Renata

ladamarie
6. srp 2012

Dobrý den, chci se zeptat, co by mi pomohlo. Moje holčička měla 4.8. 6 měsíců a je plně kojená (začínáme s příkrmy, ale je to spíš zatím taková "poznávačka"). Kojím jen z jednoho prsa, druhé se po zánětu nenalévá, mléka v něm je trošičku. Holčičce však to jedno prso stačí, je baculatá a hlad nemá. Dosud jsem žádné problémy s kojením neměla. Poslední týden ale strašně tiskne a vyvíjí při sání nějaký příšerný podtlak, protože mám bradavku úplně bolavou a citlivou i na lehký dotek, takže každé kojení je utrpení. A přitom mléka je dost a teče dobře... i ráno, kdy jsem nalitá a mléko jde samo, mě tak strašně žvejká. Pomohlo by nahřívání prsa např. s gelovými polštářky nebo klobouček při kojení? Pozn. žádné zuby zatím nemá.

deyana
7. srp 2012

@monika6e Dobrý den, syna (3týdny) jsem v porodnici kojila - přibíral 50g denně, ale kvůli ragádám jsem začala doma používat kojící klobouček a prakticky od té doby malý nepřibírá, za poslední týden má přírůstek 20g a to byl po kojení. Mě kojení bez kloboučků bolí, ale pediatrička mi doporučila je úplně zrušit a kojit bez nich, prý to malému asi s nimi nejde. Také jsem měla zánět prsu a dostala jsem ATB, ty jsem v neděli dobrala, zpozorovala jsem asi po 3 dnech braní ATB úbytek mléka, tak jsem nasadila homeopatika a zvýšila pitný režim, mlíčko si myslím že mám, dítě hlady nekřičí, v noci spí kolem 4h, pak se budí zhruba po 2 hodinách, přes den kojíme po 2-3 hodinách podle potřeby. Stolici má 1x denně, prý je to málo. Poradíte mi něco, co zkusit, aby malý přibral, nechci kojení vzdát, ale pokud nebude přibírat, tak budeme muset přejít na UM, paní doktorka nám dává čas do pátku.

monika6e
autor
8. srp 2012

@sorbona ahojky, odpověď jsem šoupla do IP 🙂

monika6e
autor
8. srp 2012

@ladamarie Dobrý den, ano nahřívání prsa pomůže. Ale hlavně - kojte v jiné pozici, než jste zvyklá. A to v pozici naprosto opačné. Doporučuji v těchto situacích tzv. boční fotbalovou. Dítě saje z "úplně jiné strany bradavky", takže si ulevíte. Podpořit hojení můžete i speciálními hydrogelovými polštářky - vyrábí je např. Chicco (s nimi mám velmi dobré zkušenosti) nebo Medela (osobně ani od maminek neznám, ale je to dobrá značka se špičkovými výrobky...). Může to být tím, že malá teď víc roste, má větší požadavky na mlíčko a snaží se ho z vás "dostat". Ale může to být i tím, že se jí začínají klubat zoubky a ona potřebuje kousat. Tak ať je to brzy lepší!

monika6e
autor
8. srp 2012

@deyana rozhodně zrušte kloboučky! Můžu se zeptat, kdo Vám je doporučil? V tomto má Vaše pediatrička naprostou pravdu. Klouboučkami ragády nezhojíte. Na ragády je nutné kojit v jiné pozici, než běžně kojíte (jakou pozici přímo pro Vás by Vám poradila laktační poradkyně, až se mrkne, jak kojíte), používat hydrogelové tampony, mezi tím pak i panthenol, případně jinou hojivou mast. A často větrat. Ragády se nutně musí přeléčit. A s laktační poradkyní byste se měla probrat k tomu, proč vůbec vznikly a jak jim do budoucna předcházet. Klouboučky se indikují opravdu jen v některých případech. Jdou totiž spíše proti kojení. Během kojení nepřichází bradavka do kontaktu se rty dítěte, čímž nedochází k přenosu informací. Prsa neví kolik mlíčka a v jaké kvalitě mají tvořit. Takže úbytek mléka může být dost dobře způsobený i tímto. Opravdu Vám doporučuji někoho co nejdříve zkontaktovat a situaci začít řešit. Monika

shak29
8. srp 2012

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat.. Za 8 dní mám termín porodu a asi největší obavy mam z kojení 😀 Prvního syna jsem kojila asi 2 měsíce, pak se mi udělaly hrozné ragády a před každym blížícím se kojením mě bylo špatně, že to zase bude strašně bolet. Začalo se mi ztrácet mlíko a tak sem se rozhodla odstříkávat. Odstříkávala jsem do jeho 10ti měsíců denně přes 1 litr, pak jsem kojení ukončila.
Nicméně, proč jsem nekojila.. Ještě na porodním sále se malý nemohl přisát a PA mi řekla, že si musím koupit kloboučky. Dle mého sice nemám nějaké veliké bradavky, ale ani žádné malé a když je malý "vysál" , byly mega 😀 Ale bohužel, při kojení s kloboučkama se mi bradavky nehojily ☹ a ráda bych teď opět kojila.. ale mám z kloboučků, jak jinak, než obavy 😨

monika6e
autor
8. srp 2012

@shak29 Dobrý den, doporučuju co nejdřív - ještě dneska - zkontaktovat laktační poradkyni, se kterou se domluvíte, že bude na telefonu, případně za Vámi přijde do nemocnice. Ragády vznikají ze špatné techniky kojení. Tu jde upravit a ragády lze léčit. Kloboučky Vám v tom nepomůžou. Je to jen rozšířená fáma, a dost mě děsí, že to některé PA podporují. Víc Vám asi opravdu neporadím, nejlepší bude, když mrknete na www.kojeni.cz - je tam kompletní seznam laktačních poradkyň - řazené podle místa bydliště. Někomu zavolejte, ať Vás tím úvodem kojení provede, poradí a pomůže. Je to to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Půjde Vám to a budete klidnější a cítit se lépe 🙂 Mimochodem, některé děti se přisát nechtějí, protože mají plný žaludek ještě z bříška 🙂 Ať to dobře dopadne! Monika

shak29
8. srp 2012

@monika6e no, u nás v porodnici za mnou po porodu přišla laktační poradkyně... A když sem jí ukázala bolavé bradavky, řekla mi, že kojení zezačátku bolí a ať si je mažu Bepantenem 🙄 s tou LP je to dobrý nápad, pokud by nám to nešlo, nějakou poprosím 🙂 děkuji

monika6e
autor
8. srp 2012

@shak29 nooo, tak ona asi je laktační poradkyně a laktační poradkyně... to co Vám ta paní řekla, by asi takhle úplně podávat neměla. Spíš se snažit Vám pomoct, aby to nebolelo... Vždyť to jde, proboha... :-/ chjo... tak držím pěsti! M.

deyana
8. srp 2012

@monika6e kloboučky mi vrazili v porodnici když jsem měla dceru, před třemi roky, prý do zahojení bradavek, a ono to fakt pomohlo, jenže už se mi zpátky nepřisála, a kojení asi po 2 měsíčním trápení skončilo. Nyní mi pomohlo větrat (mám formovače) + mazat čistým lanolinem z lékárny. Teď jsem tedy od včerejška kojila bez kloboučků, zatím bez trhlinek, tak budu doufat, že technika je správná a začneme přibírat, jen mě to bolí, jedno prso extrémně, až se mi kroutí prsty u nohou, a druhé je v pohodě, to bolí podstatně méně. Oboje ale jen ze začátku, tak půl minuty, pak už to přestane bolet a normálně kojím. Ještě se zeptám, když se trhlinka udělá, a nedám klobouček, tak se mi ta rána pořád jakoby obnovuje a hojí se to strašně špatně, to nevadí když to dítě si "nasaje" krev? děkuji

deyana
8. srp 2012

@shak29 to je jak přes kopírák.. mně bylo také řečeno že kojení prostě bolí. Já teda řvala bolestí i nahlas, a slzy jsem měla jak hrachy. A normální mi to nepřipadalo, ale sklopila jsem hlavu a "poslechla" a kojila dál a každého kojení jsem se bála a dopředu chystala kapesníčky, jak budu zase brečet.

shak29
8. srp 2012

@deyana hmm, ještě teď cítim s tebou ... 🙄 ale já to vyřešila tim odstříkáváním 😀 snad teď ale budu kojit přikládáním..

monika6e
autor
8. srp 2012

@deyana jestli Vás to bolí při přisátí prcka a pak přestane, pak se to může stát. Případně bude možná třeba upravit lehce polohu při kojení. Větrání i lanolin jsou v pořádku. Když se udělá trhlinka, kojte v jiné poloze než jste zvyklá, aby se mimčo se trhlince "vyhlo". Pokud nasaje krev, vůbec nevadí, nic se neděje. Miminku se nic nestane, jde jen o Vás - aby Vás kojení nebolelo a měla jste prsa v pořádku!

deyana
9. srp 2012

@monika6e dobrý den, tak jsme se dnes byli vážit, a máme za dva dny 130g nahoře, jupí 🙂 Jen jsem se zapomněla doktorky zeptat, jestli mám ještě kojit z obou prsů, nebo už jen z jednoho, co myslíte? díky za rady

monika6e
autor
9. srp 2012

@deyana to poznáte sama podle prcka. V tom Vám takhle na dálku radu bohužel nedám 🙂

hanuu
10. srp 2012

@monika6e Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak poznám, že malému již nestačí mlíčko. Má 4 měsíce a 7kg a ještě o víkendu pil pravidelně tak co 3-4hod a v noci jen jednou. Poslední 4 dny chce ale jíst většinou už co 1,5 hod a v noci se také několikrát vzbudil na kojení. Po kojení je spokojený, nepláče, sám se pouští. Může to být nedostatkem mléka nebo jsou to nějaké ty vývojové spurty jak jsem tu někde četla...? Co případně můžu dělat, abych zachovala kojení? Předem děkuji za odpověď.

monika6e
autor
10. srp 2012

@hanuu Dobrý den, ono "ztratit mlíčko" jen tak nejde. Pokud je odběr, pak se tvoří. To, co popisujete, může být růstovým spurtem (bývají cca 3 a 6 týden a 3 a 6 měsíc... může být ale "posunutý"). Můžou to být i zoubky. Rozhodně bych neřekla, že ztrácíte mléko. Abyste zachovala kojení? Kojit a přikládat. Pokud chcete zvýšit hladinu mlíčka, pak odsávat po kojení - hlavně v noci, kdy je v akci hormon, který má tvorbu mlíčka na starosti. Udělejte si jednorázovou kúru z čajů na kojení - cca 14 dní, nepijte je pořád, nemělo by to ten efekt. A výborná je na zvýšení laktace melta nebo caro. Monika

hanuu
10. srp 2012

@monika6e Děkuju moc za odpověď, já si to tak nějak myslela, ale chtěla jsem se ujistit 🙂

leniczka_brno
10. srp 2012

Dobry den,
rada bych vas taky poprosila o radu - mam doma 11 denni miminko a pochybnosti o kojeni. Krmime podle potreb ditete - nekdy se budi po hodine, nekdy po dvou, po trech...krmim pres kloboucek. Kdyz ji prilozim, tak se ze zacatku hodne vzteka a trva ji, nez se skutecne prisaje. Pak saje, ale obcas ji musim podporit dloubnutim do bradicky, kdyz prestane. Druhe prso je pak klidnejsi. Kojim 15 minut z kazdeho, ale u leveho mam pocit, ze je vic plnejsi, protoze kdyz dokojim, tak v kloboucku mi nekdy jeste zustane par kapek mleka.
No a male to nekdy staci, nekdy ne. V pripade, ze jeste sermuje rukama, tak zkusim dokrmit opet z obou prsu a pokud ani to nepomuze, tak dokrmuju pres strikacku a prst 20 ml nutrilonu...pripadne uspim dudlikem. Co delam spatne a nebo co bych mela delat pro to, aby nam kojeni slo lip?
Diky za radu.