Laktační poradkyně. Nabízím své služby

monika6e
25. říj 2011

Ahoj holky, udělala jsem si kurz laktační poradkyně. Mám zdrávku, takže úplný laik nejsem. Přesto bych chtěla v téhle oblasti teď nasbírat nějaké zkušenosti. Takže - zatím zcela zdarma (maximálně za benzín, pokud někam pojedu) - nabízím poradenství ohledně kojení. Od příštího roku bych už ráda "jela" naplno včetně předporodních kurzů. Jestli máte otázky, šup sem s nimi. Anebo se mi ozvěte do schránky. Působím Praha, Praha-východ, částečně Kolín 🙂))

monika6e
autor
31. bře 2012

@lucy.l Paráda! A kdybyste potřebovala - můžu Vám nakontaktovat tu kolegyni laktačku 🙂 Držím pěsti!

monika6e
autor
31. bře 2012

@fifca Dobrý den, určitě to možné je. Mlíčko je po odsátí třeba dát hned do lednice, kde může zůstat max. 24 hodin. Během této doby ale můžete další přidávat a pak to malé dát. Určitě ale dokrmujte alternativně (po prstu ze stříkačky, kádinkou, lžičkou, případně lahvičkou pro kojené děti (Calma) od firmy Medela. Doporučuji hlavně kojit a odsávat v noci, kdy je v akci hormon, který má tvorbu mlíčka na starosti. Uvidíte, že se to brzy srovná a dokrmů se zbavíte 🙂

peggylucka
31. bře 2012

Dobrý den,
Mám kluka je mu 23 dní.Kojím,ale přes kloboučky.Občas to zkusím i bez ,ale malej je velký savec a celkem to bolí.Jak moc je to těžší sání přes kloboučky pro prcka.Jo také děsně šermuje rukama a rýpe se v obličeji.Ješte jsem se chtěla zeptat,mám koupenou manuální odsavačku (avent)na mléko a ráda bych se pokusila něco odsát .Při prvním pokusu sem neodsála skoro nic.Kdy je nejlepší to zkusit když kojím po třech hodinách,aby bylo mléko .A do třetice .Malého nakojím ,při kojení usíná ,tak ho zbudím a snažím se v kojení pokračovat,někdy se vzbudit nedá tak ho dám do postýlky a za chvíli pláče hlady a toto se opakuje dvaktát za sebou.Tak vlastně místo jednoho kojení jsou tři .Děkuji za odpovědi Lucie

monika6e
autor
31. bře 2012

@peggylucka Dobrý den Lucko, tak pěkně popořadě:
1/ Doporučuji domluvit si návštěvu laktační poradkyně a kloboučky co nejdříve odstraňte. Proč jste je začala používat? Kloboučky bourají samotnou techniku kojení. Když mimčo nemá možnost přisát se kůži na kůži, prsa jsou zmatená a ani pořádně netuší, kolik mlíčka mají tvořit a v jaké kvalitě. Nedostávají kompletní informace od miminka! Pokud Vás kojení bolí, pak máte jen nesprávnou techniku. Děťátko může být jakkoli velký savec, ale kojení prostě bolet nesmí. Je to jen o cviku. Což je Vám schopna laktační poradkyně vysvětlit, ukázat a naučit nejrůznější polohy. Podívat se, zda se miminko správně přisává. Případně co udělat proto, aby se správně přisávalo. Je to všechno jenom o cviku. A nebojte, je to snadné. Seznam na laktační poradkyně najdete na kojeni.cz, případně mrkněte ke mě do profilu.
2/ Pokud při kojení "šermuje rukama a rýpe se v obličeji" - kojte jej ideálně v zavinovačce. Bude mu dobře a nebude kolem sebe plácat ručkama. Bude to určitě lepší i pro Vás, než se kojení naplno zajede.
3/ Odsávání - proč chcete odsávat? Pokud se nechystáte od mimča na nějakou dobu odcházet (aby je Vaším mlíčkem krmil někdo jiný) nebo nepotřebujete navýšit jeho množství, pak je zbytečné "mást" prsa odsávačkou. K samotnému odsávání - odsává se mezi kojeními, tedy u vás po hodině a půl. Pamatujte ale, že odsávání není v žádném případě ukazatel toho, kolik máte mlíčka. Je to jen ukazatel toho, kolik jste schopná odsávačkou odsát. Jsou maminky, které odsají dvě decky a pak jsou maminky, které neodsají prostě nic. Pokud odsáváním chcete zvýšit množství mlíčka, dělejte to hlavně v noci, kdy je v nejvyšší aktivitě hormon, který má tvorbu mlíčka na starosti.
4/ Při kojení ho nenechejte usnout. Lechtejte ho pod bradičkou, v tříslech nebo na patičce. Pokud to bude málo, pak jej kojte svlečeného do plínečky. Kojení je čas papání, takže se baští - nespinká 🙂
a ještě si dovolím přidat 5/ všimla jsem si vašeho dotazu ohledně očkování. Doporučuji nedávat ani jedno z těchto očkování. Doporučuji zjistit si informace např. od dr. Strunecké (hodně toho najdete na netu, případně napsala knihu nebo ji můžete zkontaktovat). Vakcíny obsahují přídatné látky, které jsou pro dítě - zvlášť takhle malé, opravdu hodně nebezpečné. Jde o byznys, bohužel.
Ať se Vám daří 🙂 Monika

peggylucka
31. bře 2012

Moc děkuji za rady. Jsem z Prahy 10-Strašnice a jsem doma skoro každy den.Kdyby jste měla někdy cestu kolem byla bych moc ráda.
Kloboučky jsem viděla používat pani v porodnici a když jsem to zkusila ,tak mě kojení nebolelo.V porodnici nám ke kojení vůbec nic neřekli ,jen že máme dítě přikládat každé dvě až tři hodiny.Odsát jsem chtela jen protože musím někam jet a šlo by jen o jedno krmení a nechtěla jsem ,aby ho manžel krmil Nutrilonem.
S pozdravem Lucie

monika6e
autor
1. dub 2012

@peggylucka ☹ ve které porodnici jste rodila? Ty kloboučky je nutné odbourat co nejdřív. Používají se opravdu jen v některých případech, a i tak pouze krátkodobě. Tohle Vám měli v porodnici říct. Ale nedělejme si iluze... víme, jak to chodí... :-/ S tím odsáváním tedy mezi kojeními (můžete zkusit i těsně po kojení, jestli se Vám podaří něco "vytáhnout") a manžel pak aby dokrmil alternativně (po prstu ze stříkačky, kádinkou, lžičkou, případně lahvičkou pro kojení děti (Calma od Medely - jediná na trhu).
Pokud chcete, určitě se můžu zastavit. Jezdím tím směrem cca 4x týdně. Kdyžtak mi písněte do zprávy nebo na mail a domluvíme termín. Monika

barcza
5. dub 2012

Dobrý den. Mám dotaz: kolik je ve struku vývodů mléka? Ani nevím, jak se to správně jmenuje 🙂 U obou prsů mi mléko stříkne pouze ze dvou a dvou míst. Na odsavačce podle toho jak polohuji tu savku - někdy jen z jednoho místa. A manuálně jakbysmet. Mám za to, že to je důvod, proč můj dvouměsíční syn vypije stovku nejdříve za 20 - 30 min a to z obou prsou. Dokrmovali jsme ze dvou třetin a postupně se produkce zvyšovala. Pak z poloviny a teď už jen z jedné třetiny UM. A to od 10tého dne. Na začátku obrovské problémy. Prsa skoro v zánětu a kojit šlo jen přes kloboučky. Po 14ti dnech už bez.. Jsem po implantaci. Řez veden bradavkou ve spodní části.
Děkuji, moniko6e, za odpověď.

monika6e
autor
5. dub 2012

@barcza Dobrý den, tak přesný počet, kolik má prso vývodů, to opravdu netuším. Ale hodně. Odsávačkou se v žádném případě neřiďte. Při odsávání odsávačkou funguje všechno malinko jinak. Mlíčko může stříkat klidně jen z jednoho místa a už vůbec se podle odsávačky nedá měřit to, kolik máte mlíka. Odsávačka je ideálně dělaná pouze pro případy nouze. Navíc není ukazatelem toho, kolik mlíčka máte, ale jen toho, kolik jste schopná odsát. Jsou maminky, které odsají plný kelímek a jiné, ze kterých nevyjde ani kapka. Je to naprosto individuální. Navíc pokud byste odsávačku používala denně, pravidelně a dlouhou dobu, můžete si prsa (díky velkému tlaku poškodit). I takovou maminku jsem už měla - půl roku pouze odsávala. Pak už šlo víc krve než mlíčka... A už vůbec neměřte, kolik a za jak dlouhou dobu dítě vypije. Váš syn má naprosté právo být u prsou klidně i 40 minut. Postupně se to samozřejmě zkracuje a 20 minut nebo půlhodinka u dvouměsíčního dítěte je naprosto v pořádku. Pak je dotaz proč dokrmujete? Nevím, s jakou váhou jste se narodili, jak přibýváte atd... Rozhodně bych Vám doporučila návštěvu laktační poradkyně a s ní probrat veškeré dotazy i obavy.... Hezký den, Monika

monika6e
autor
5. dub 2012

Drahé a milé dámy, mám pro Vás naprostou bombu, mrkněte ke mě do profilu. Je tam odkaz na naše zpřátelené webové stránky... Jestli jste přibrali po dětech a chtěli byste zhubnout. A mít zadarmo nejnovější potravní doplněk, nutriční poradkyni, trenéra a pak - pokud budete nejlepší - jako odměnu celkovou proměnu. To všechno samozřejmě zdarma, určitě nakoukněte a přihlaste se 🙂 Monika

barcza
5. dub 2012

@monika6e Děkuji za odpověď. Uklidnila mě. Synek měl 3500 a zhubl na 3010 při propuštění z porodnice. V tu chvíli jsem kojila po desítkách s šílenými bolestmi a přes klobouček. Laktaci mi pomáhaly spustit oxitocinem. Mlezivo ale bylo trochu na bradavce vidět už před porodem. Laktační u mě byla - pracuje pod Mudr. Zkontrolovala sání - přisátý hezky, jen často odpočívá. šolíchám ho pod bradou a lochtám v podpaždí, když se tak děje. Den a půl jsme zkoušely přikládat co dvě hodiny - šílená noc. Malý byl k nevzbuzení - přísahám 😠 Sešel dolu o dalších 20g a tak jsme se dohodly, že začneme přikrmovat. Zajímavé je, že už v porodnici byl schopný po 50 ml dávce spát a spát. ( Dostali jsme pár dárcovských dávek mateřského mléka. ) Tento rytmus drží i nadále. Jí 5 -6x denně. Pláče minimálně a v mezidobí je živý a hezky prospívá. Teď v 8, 5týdnu má 5370 g a 58 cm. Bere si obvykle 130 - 160. Z toho je maximálně 100 nakojeno. Nejčastěji ale 70. I méně - to když je pauza mezi krmením jen 3 hod. Zbytek dokrmím mateřským mlékem předem odsátým nebo Bebou. Vyjímečně - 2 x do měsíce dostává 120 - 150 jen Bebu nebo kombinaci s pár desítkami ml mateřského z Calmy flašky - krmí manžel, když jsem na pár hodin pryč.
Další postup jsem s laktační krátce konzultovala už jen v poradně na kontrole s malým. Shodují se s Mudr, že současný stav je dobrý. Chtěla bych ale produkci ještě zvýšit....

nicol2010
6. dub 2012

@monika6e Mám doma tří týdenní holčičku. Od třetího dne života nás trápí prdíky, a tak jsem dost omezila svoji stravu na těstoviny, maso, starší pečivo a margarín bez laktozy. Kojím pouze z jednoho prsu, aby malá neměla dva krát přední mléko, které je hůře stravitelné, respektive obsahuje hodně mléčného cukru, který zhoršuje nadýmání.
Zavedli jsme kapičky, nejdříve sab simplex, pak espumisan ( po nem zacpa) a poté biogaia společně s baby calm. Problém se zmírnil na cca tři dny. Teď už používáme i rektální rourku , ale poslední dva dny pozoruji, že má problém se vykakat.

Je tu ale i problém co se týče kojení. Kojím přes den většinou cca půl hodiny, ale večer a v nočních hodinách kojíme až dvě hodiny. Saje efektivně chvíli, pak usne, tak ji od prsu odsunu, ale vzbudí se a pláče, tak přiložím znovu a celeé se to opakuje po dobu asi dvou hodin. I říhnutí je poté problém. trvá dlouho a snažím se , aby si odříhla vždy , aby nebolelo bříško.

Asi jsem někde udělala chybu, protože většina mých kamarádek kojí max 5-10 min a u nás je to prostě boj, který končí mým vyčerpáním.
Ve vyjimečných případech ( když je kolika velká) používáme k uklidnění dudlík a to i proto, abychom eliminovali pláč, protože si malá tím neustálým tlačením vytlačila pupeční kýlu.

Už vážně nevím co mám dělat.
Měli jsme i zánět prsu, který jsme překonali, já laktaci udržela. Po každém kojení odstříkávám, abych laktaci udržela a nastartovala a myslím si, že se mi to daří. Je to celé vyčerpávající , ale chci dát malé maximum a kojení nevzdat.

budu ráda, za každou radu...

monika6e
autor
6. dub 2012

@barcza Pokud chce zvýšit množství mlíčka, pak kojte (nebo odsávejte) hlavně v noci. Udělejte si kúru z bylinných čajů (nať jestřabiny, anýz, fenykl, květ heřmánku), pijte kávoviny (meltu, caro) a hodně podporuje mlíčko např. kopr (super je koprová omáčka/ polévka). A i přes den odsávejte mezi kojeními. Do dvou dnů byste měla mít mlíčka pro prcka opravdu dostatek 🙂

monika6e
autor
6. dub 2012

@nicol2010 Dobrý den nikol2010, určitě doporučuji, abyste si domluvila návštěvu laktační poradkyně. Přijde za vámi domů, mrkne se na kojení, popovídá s Vámi a poradí Vám co a jak... Je to asi nejlepší varianta. To, že kojíte přes den co půl hodiny není úplně standard. Něco je nejspíš špatně (což já takhle na dálku moc nepoznám), možná je třeba jen upravit techniku kojení. S tím Vám každá laktační poradkyně pomůže a poradí.
Co se týče koliky - tady je každá rada drahá. Říká se jim tříměsíční a ne vždy s tím třetím měsícem skončí. Záleží - proč jsou. Jestli máte tu klasickou tříměsíční, pak úderem třetího měsíce budete mít pokoj a do té doby to chce mít pevné nervy. Nahřívejte malé bříško, super jsou antikolikové masáže bříška společně s olejíčkem Amálka od Nobilisu. Co se týče přípravků - na každé dítko funguje něco jiného. Na někoho nic. Na jiného i ten nejslabší preparát... Takže to chce vyzkoušet 🙂 Držím moc pěsti a na to kojení si určitě pozvěte laktační poradkyni. Kompletní seznam kolegyň najdete na kojeni.cz Monika

petulka25
6. dub 2012

@monika6e Ahojky mám takový dotaz nebo prosím o radu!! Za týden bude naší holčičce 7 měsíců!! přibývá pěkně-v půl roce měla 6800 a pv 3300! od 2 měsíců kojím co 2 max 3 hodiny i v noci! myslela jsem že po půl roce se to zlomí,ale.....v půl roce jsme začali s příkrmem poledním+dokojit!
no a ted ten problém posledních pár dní chce kojit co hodinu-je možné že už potřebuje víc papat a moje mléko nestačí? jsem unavená-mám nízký tlak,málo vápníku....nevadí mi že ji musím kojit přes den co hodinu,ale v noci bych se potřebovala vyspat!mám přidat třeba kaši navečer?děkuji..

nicol2010
6. dub 2012

@monika6e děkuji za odpověď. Nekojím co půl hodiny ale cca půl hodiny 🙂 A v noci to právě trvá moc dlouho oproti režimu ve dne. V noci než je spokojená a napapaná tak to trvá až dvě hodiny a nevím proč takový rozdíl máme.

monika6e
autor
6. dub 2012

@petulka25 Ahojky, to co popisuješ bývá u většiny dětí naprosto normální. Ano, jsou šťastné maminky, kterým děťátko spí už i v tomto věku celou noc, ale moc často se to nestává. Můžeš samozřejmě dávat častěji papat. Na večeři zkus kaši (nemusí být sladká, ale klidně bramborová - s Tvým odstříkaným mlíčkem a kousíček libového vařeného masa), na druhou večeři kojení a uvidíš, jestli to zabere. Třeba na moje děti tohle "šizení" nezabíralo 🙂 Takže záleží. Navíc vám za týden bude sedm měsíců, což znamená, že malá může být zrovna teď i v růstovém spurtu. To by se ale mělo během pár dní srovnat. Tobě doporučuji - pokud jsi unavená - nějaký vitaminový preparát pro maminky při kojení (a častý odpočinek samozřejmě...- což chápu, že se dvěma dětmi není úplně jednoduché). Co se týče toho vápníku - netuším, jestli máš nějaké problémy s kostmi atd. Ale všeobecná rada je sníst denně minimálně 100g tvrdého sýra (eidamu) nebo mák (svaříš s mlékem a troškou cukru - užívá se polévková lžíce denně jako lék na kosti). Monika

monika6e
autor
6. dub 2012

@nicol2010 Aaaha, špatně čtu 🙂 Nicméně půlhodinové kojení není ve věku dcerky nic hrozného. Naopak - je to akorát 🙂 S tou nocí - opravdu to proberte s laktační poradkyní, která dorazí k Vám domů. Určitě na něco přijdete 🙂 S tím usínáním je to těžké - zkoušejte lehce lechat, případně vyslíknout do plínečky. Kojit dvě hodiny v noci je moc. A to hlavně pro Vás! M.

nicol2010
6. dub 2012

@monika6e no právě, přes den je to ok, ale v noci je to vysilující stím, že pak ještě dlouho čekám na odříhnutí, které je v případě kolik nutností

monika6e
autor
6. dub 2012

@nicol2010 Zkuste mimčo intenzivně hladit na šošolce - nahoře na hlavičce... je tam údajně nějaký "krkací bod". Na některá mimča to opravdu funguje. A přehněte si mimi hodně přes rameno, i hrudníček, aby byl téměř přes...

nicol2010
8. dub 2012

@monika6e hodně přes rameni i hrudníček zabralo 🙂. děkuji. Ještě se chci zeptat, jedno prso , to ktereé neprodělalo zánět je podstatně větší než to s prodělaným zánětem. Asi to vzniklo tím, že jeden čas nebylo možné z nemocného prsu kojit. I přes bolest jsem však odstříkávala. Nicméně mám v něm stále méně mléka než v tom druhém a je to i na pohled dost viditělné. Nevím jak to srovnat, aby prsa produkovala cca stejně mléka. Prsa na kojení střídám, mezi kojením odstříkávám.

myslik
8. dub 2012

Ahoj, taky prosím o radu. Malá má 11 dní a u kojení usíná. Tahá asi 10-15min lehce. Pak usne, tak ji dám říhnout a třeba za 10 min se vzbudí a chce zase pít a já nevím zda ji mám dát ke stejnému prsu ( aby se dostala k zadnímu mléku) nebo z druhého. Někdy tohle zopakujem i 3x a pak mám pocit že ji bolí bříško, protože se kroutí a pláče, řekla bych že se přepije. Tak nevím. Mockrát děkuji za radu 🙂

monika6e
autor
8. dub 2012

@myslik Ahoj, pokud malá usíná, můžeš vyzkoušet dvě varianty - buď ji během usínání polechtávat pod bradičkou, v tříslech nebo na patičce. Anebo ji vyslíknout jen do plínečky a kojit "nahulatou" 🙂 Prsa klidně střídej. Avšak celková doba kojení by neměla přesáhnout v tomto věku 45 minut. Prsa můžeš prostřídat klidně několikrát. Bříško ji bolet může, mimča do tří měsíců s tím občas problémy mívají. Zkus jí před kojením dát Baby Calm (dostaneš v lékárně - tento přípravek je přírodní). Případně můžeš vyzkoušet probiotika (např. bio gaia). Skvělá je pro malý mimča i "protikoliková masáž" a teplo na bříško. Držím pěsti!

myslik
9. dub 2012

@monika6e Děkuji za odpověď. Dneska jsem přišla na to, že z pravého prsu mi teče málo mlíka (řekla bych,že mám ucpaný kanálek, protože mě prso z jedné strany bolí) a proto se malá asi málo napije. Z druhého mi zase teče tolik, že se malá zalyká 🙂 Na bříško nám v lékarně doporučili laktobacílky.

monika6e
autor
9. dub 2012

@myslik Nedokážu na dálku přesně říct, co Vám je. Nicméně - prso hodně nahřívejte - před každým kojením a promasírujte. Během kojení popíjejte nějaký teplý nápoj. Mělo by se to uvolnit. Může se i utvořit malá bílá tečka na bradavce, což by pak mohl být ten ucpaný kanálek. Pokud se udělá, můžete jej čistou jehlou lehce propíchnout. Mlíčko vyteče ven a bude to v pořádku. Pokud máte málo mléka, odsávejte i mezi kojeními, hlavně v noci. Co se týče laktobacílků - ano. I když mám spíš už pocit, že lépe fungují klasická probiotika "z lednice". Tobolku je možné rozdělat a mimču dát jen ten bílý "prášek" na lžičce. Vyzkoušejte a uvidíte, na každé mimčo funguje něco jiného 🙂

bilbery
9. dub 2012

@monika6e Potřebovala bych poradit, kojím už skoro 5 měsíců, žádný problémy jsem neměla, jen se mi nedávno vytvořili bolestivé hrudky v jednom prsu, přes noc to moc bolelo,ale druhý den za dopoledne to vymizelo. Každopádně mám od té doby žlutou skvrnu na bradavce, uprostřed, jako by byl ucpaný kanálek nebo co a kojení je z toho prsu bolestivé. Mám s tím běžet k doktorovi nebo to nic není? Děkuji za odpověď.

andela9
9. dub 2012

Dobrý den,prosím o radu. Když jsem byla v porodnici,tak jsem kojila tak 60-70,když to malá nevypila tak jí dokrmovali z kádinky UM. Ted jsem doma a nejspíš budu mít problémy s tím že nepřibírá. Mléka mám dost,ale problém je v tom ,že malá usne třeba po 30 a nemůžu jí vzbudit,zkouším vše možné i měnit polohy kojení a ve finále se poblinká. Co mám dělat? Prosím poraďte . Děkuji

monika6e
autor
9. dub 2012

@andela9 Dobrý den, na to, abych Vám poradila, je to celkem málo informací. Nejspíš potřebujete pomoci s technikou kojení, také poradit, jak na spavé miminko atd. Ideálně si domluvte schůzku s laktační poradkyní, která za Vámi přijde a se vším pomůže, poradí... Pokud byste měla zájem, můžeme se domluvit. Ovšem působím pouze v Praze a na Praze-východ. Monika

mistrulka
10. dub 2012

Dobrý den,mám druhé dítě 3 měsíčního chlapečka,Doteď jsme plně kojily,porodní váhu měl skoro 4 kila,teď ve 3 měsících má 6 kg,takže mléka si myslím že mám dost,ale problém nastal až teď.Je to asi týden co mě malý začal jíst hodně často.Říkala jsem si že se jedná o ten růstový spurt,ale už je to o nervi ,přikládám a kojím ho co hodinu,někdy to ani hodina není a kojím z obou prsou a stejnak zas za hodinu se hlásí znovu.Nehlasí se jen při procházce a když ho mám v baby vaku.Jinak v noci mě spí pěkně,budí se za noc buď jen jednou nebo vůbec.Mám trochu obavu ,aby se mi mléko vůbec ještě tvořilo,i když když malý spí celou noc tak ráno mám prsa nalitá dost.První dítě jsem kojila jen 4 měsíce,a druhé bych chtěla kojit co to půjde.Jen bych se chtěla zeptat jak dlouho takový růstový spurt asi trvá?Děkuji

monika6e
autor
11. dub 2012

@mistrulka Dobrý den, ničeho se nelekejte. Kdyby se Vám mlíčko netvořilo nebo jste ho měla málo, budete mít problém pořád a nejenom přes den - ale i v noci nebo při té procházce. Vydržte ještě pár dní, uvidíte, že se to srovná. Pokud máte pocit, že je mlíčka málo, můžete mezi kojeními odsávat,střídat prsa max. po 5ti minutách, udělat si kúru z bylinných čajů pro kojení (ideálně s jestřabinou, koprem) a neuškodí Vám ani zakysané mléčné výrobky. Co se týče noci, buďte v klidu a gratuluji Vám. Užijte si, že se vyspíte. Ono se to může za pár týdnů zase všechno změnit 🙂 Problém to určitě není - pokud mimčo začne v noci spát a přes den má odběr, prsa se tomu přizpůsobí. Pokud pak zase nastane situace, že by se v noci začal budit, opět svou produkci mlíčka zvýší. Příroda to má chytře zařízené, tak se ničeho nebojte. Pouze v případě, že by Vás ráno nebo v noci prsa bolely, do úlevy si odsajte. Růstový spurt může trvat dva dny, ale klidně i týden. Držím pěsti, za pár dní budete určitě "srovnaní" 🙂 Monika

jaja.m
11. dub 2012

Dobrý den,potřebovala bych poradit.Mám 4týdenní holčičku,minulý týden na kontrole přibrala za týden 140g,to jsem plně kojila.Doktorce se to zdálo málo,tak nám naordinovala příkrmy ob kojení nutrilonem.Malá měla hlad i po kojení,takže jsem dokrmovala i po kojení to vypila kolem 15-20ml a když pila jen nutrilon tak vypila 40-50.poslední dva dny se nám rozpila na 65-80ml,ale za ten týden přibrala pouze 110g.Doktorka se k tomu nevyjádřila.Tak se ptám jak je možné,že když jsem jen kojila tak přibrala více než teď s těma příkrmama.A navíc mi ubylo mléko,ikdyž mám mezi kojením 6hodinovou pauzu tak prsa ani nemám nalitá a z prsou mi vytéká jen průhledné mléko.Tak nevím jestli nemám zkusit pouze ty příkrmy.Děkuji moc