Laktační poradkyně. Nabízím své služby

monika6e
25. říj 2011

Ahoj holky, udělala jsem si kurz laktační poradkyně. Mám zdrávku, takže úplný laik nejsem. Přesto bych chtěla v téhle oblasti teď nasbírat nějaké zkušenosti. Takže - zatím zcela zdarma (maximálně za benzín, pokud někam pojedu) - nabízím poradenství ohledně kojení. Od příštího roku bych už ráda "jela" naplno včetně předporodních kurzů. Jestli máte otázky, šup sem s nimi. Anebo se mi ozvěte do schránky. Působím Praha, Praha-východ, částečně Kolín 🙂))

monika6e
autor
17. čer 2012

@yesu mám jednu známou, se kterou jsem dělala kurz 🙂 Ale na kojeni.cz jsem ji nenašla (možná jsem jen špatně hledala...). Našla jsem ale webovky, což asi tady jen tak pro kontakt uvádět nemůžu. Tak radši posílám do IP. Byla to děsně fajn holka, tak ji můžete zkusit. Určitě doporučuju se s někým poradit. Monika

yesu
20. čer 2012

@monika6e Dobrý den, tak už jsem zkontaktovala předevčírem jednu laktační poradkyni a poradila mi, abych malýmu dávala z obou prs, nechala ho jak dlouho bude chtít pít, hodně pila, nasadila si homeopatika a je to dobrý, malej pije, co má a hezky začal přibírat. Klobouček se budem snažit odstranit až tohle pořádně zaběhnem. Chtěla bych časem kojit jen z jednoho prsa, ale zatím mi vždycky z jednoho vytáhne třeba jen polovičku to co má, zlepší se to?Pustí se, jako že má dost, ale vypije málo a když ho přiložím k druhýmu, tak to dopije....A ještě mi paní řekla, že když si za den vypije dost, můžu ho nechat v noci spát dýl, ale když přestanu vážit jak to poznám, když se mi na kojení zatím nebudí?
Moc děkuju za odpověď.

monika6e
autor
21. čer 2012

@yesu Dobrý den, určitě Vám poradila dobře. Jen co se týče homeopatik (maminky prosím nekamenujte mě...) - v těch se nevyznám, takže s tím Vám neporadím. Já jsem spíš přes bylinky a aromaterapii (což jsou vlastně taky bylinky 😀 ). Pokud byste potřebovala poradit s tímto, není problém. Co se kojení týče - časem určitě budete kojit vždy jen z jednoho prsa. Ale zezačátku jsou nutná obě, aby se správně rozeběhla laktace a tvořilo se dostatek mlíčka. Takže ano, rozhodně se to zlepší, mějte trpělivost 🙂 Co se týče nočního buzení na kojení - věřte, to poznáte sama. Dokud je třeba, tak jej buďte jak potřebujete. Většinou se toto krásně srovná po šestinedělí (často i dřív), pak se miminku upraví i režim. Kdyby něco, tak klidně pište 🙂 Monika

yesu
21. čer 2012

@monika6e Tak já zatím budu trpělivá a budu kojit z obou a třeba každý týden zkusím malýho převážit, jestli už mu nestačí jedno 🙂 S tím buzením to snad nějak dáme od kupy, nerada aby strádal, ale na druhou stranu bysme se mohli vyspat oba, no snad to třeba během toho měsíce nějak doladíme.Moc děkuju za info!

monika6e
autor
21. čer 2012

@yesu ono to pak poznáte sama, když mu bude stačit jedno 🙂 Jinak se spaním - jestli máte v plánu se do měsíce vyspat, pak gratuluji 🙂 Jsou sice šťastné maminky, které v noci spí, ale moc jich není. Ono si ale po tom měsíci spíš člověk tak nějak "zvykne" 😀 Tak držím pěsti! Monika

saaralota
28. čer 2012

@monika6e Dobrý den,
Mám týdenního chlapečka, narodil se 14 dní před termínem porodu, vážil 2860g. Od začátku zkoušíme přikládat k prsu, ale nejsme úspěšní. Syn aktivně hledá bradavku, když najde tak se přisaje, dvakrát zatáhne (celkem bolestivě), pak se odtáhne, bradavku vyplivne a začne hledat a přisávat se na novo. Obvykle ho to brzy přestane bavit a začne plakat. Někdy zůstane lehounce přisátý a jen tak bradavku ocucává a usíná u toho. Mléko tedy odsávám a krmím ho přes prst a injekční stříkačku. Takto jí dobře a přibírá na váze.
Chtěla bych se zeptat na několik věcí.
Ohledně odsávání – jak často mám odsávat (dělám to jednou za 3 hodiny, tak, jak krmím)? A jak dlouho mám odsávat z jednoho prsu – mám se řídit časem? Např. odsávat 10 minut jeden prs… nebo mám odsát potřebné množství, kolik malý vypije, bez ohledu na to, jestli to bude trvat 5 nebo 30 minut? Nebo mám vždy prs „vysát“ do poslední kapky? Tedy dokud teče?
Dále by mě zajímalo, jak často mám zkoušet malého přikládat? Před každým krmením? A na jak dlouho? Je to docela boj a je vidět, že ho to moc nebaví a vysiluje ho to… Nebo stačí ho zkusit přiložit párkrát za den? Prostě se neumí správně přisát nebo nemá sílu z prsu něco vysát, v porodnici říkali, že se to možná spraví samo, až trošku zesílí. Jen nevím, jestli ho do té doby mám stále intenzivně přikládat, nebo to můžu trochu omezit?
Také by mě zajímal Váš názor na buzení kvůli krmení. Malý je docela spáč, ale v porodnici mi doporučili ho budit na krmení nejpozději po třech hodinách. Díky tomu je ale pak u krmení ospalý a nijak moc nespolupracuje…
Poslední dotaz se týká dokrmování. Dokrmujeme injekční stříkačkou přes prst. Je to tak správně? Teď jsem objevila kojeneckou láhev medela Calma – údajně je vhodná pro kojené děti (neztratí „nátisk“). Jaký na to máte názor.
Děkuji za pomoc.

monika6e
autor
28. čer 2012

@saaralota Dobrý den, popravdě - můžu se pokusit Vám odpovídat na každý dotaz. Ale - celkově vidím problém v technice kojení. A s tím Vám na dálku opravdu nepomůžu. Rozhodně doporučuji co nejdříve - ideálně ještě dnes vyhledat laktační poradkyni, která Vám vše ukáže, vysvětlí, malého přiloží. Začněte to řešit co nejrychleji. Pokud byste byla z mého blízkého okolí (www.mama-care.cz), tak můžu ještě dorazit, nicméně zítra dopoledne odjíždím na dovolenou a týden tu nebudu. Ostatní kontakty na laktační poradkyně v celé ČR najdete na www.kojeni.cz
Když Vám laktační poradkyně všechno vysvětlí a názorně ukáže, pak nebudete muset ani odsávat. Případně si jen po kojení odsajete zbytek na případný dokrm, pokud by byl třeba.
Neřešte tedy odsávání, ale kojení!
Co se týče buzení - záleží, jestli měl malý žloutenku, kolik ubyl na váze a jakou váhu má teď. Všeobecně se to říci nedá. Zcela zdravé bezproblémové a prospívající miminko není třeba budit. Pokud nějaký problém máte, pak je třeba k němu přistoupit individuálně. I s tím Vám ale laktační poradkyně poradí.
Monika

tichackova
28. čer 2012

Dobrý den Moniko,
opět já😒 Jak je možné, že jsem během dvou dnů skoro přišla o mléko? Ještě v úterý jsem měla mléka dostatek, Elča si dávala tak 80-100 ml a zvládla to během 20 minut, a včera dala stěží 50 ml, večer dokonce jen 30, a to pila 45 minut. Pak mi samozřejmě řvala hlady, tak jsem musela dokrmit sunarem, po kterém zas měla neuvěřitelné bolení bříška☹ Co může být příčinou? Může to být tím, že jsem málo jedla a pila?
A ještě jak se říká, že by se v noci mělo kojit nebo alespoň odsávat, že se v noci nejlépe tvoří mléko, je to pravda? Já v to úterý neslyšela budík a tak jsem nekojila a měla jsem mléka dostatek a včera jsem kojila a mléko nebylo skoro žádné...

saaralota
28. čer 2012

@monika6e Dobrý den, právě laktační poradkyně v porodnici se mnou i techniku kojení řešila - zkoušeli jsme co se dalo ty 4 dny co jsem byla v porodnici. Malý se někdy přisaje dobře, někdy špatně, ale v obou případech prostě nesaje - prý nemá sílu a chce to čas...ale nebyla jsem si jistá, co mám tedy dělat v tom "čase, který tomu musím dát". Proto jsem zkusila tuto diskusi. Zkusím tedy najít nějakou poradkyni poblíž našeho bydliště.

saaralota
28. čer 2012

@monika6e jinak odsávání řeším, protože je to momentálně jediný fungující způsob krmení a nerada bych přišla i o něj.

monika6e
autor
28. čer 2012

@saaralota ok, pak chápu. V tom případě je nejjednodušší variantou - pokaždé nejdřív zkusit malého přiložit. Prsa klidně střídejte, max. však 45 minut. Poté odsajte. Pokud potřebujete zvýšit množství mlíčka, odsávejte klidně pět minut z každého prsu a opět střídejte. Dokrmujte výhradně tak, jak to děláte - tedy ze stříkačky po prstu. Hlavně malému nedávejte lahev... Ale opravdu bych doporučila ještě návštěvu některé kolegyně, která by se na vás přišla mrknout. Držím pěsti! Monika

saaralota
28. čer 2012

@monika6e Děkuji moc, budu tedy vytrvale pokračovat v přikládání a zkusím kontaktovat nějakou poradkyni v okolí. Třeba bude mít nějaký zázračný nápad 🙂.

monika6e
autor
28. čer 2012

@saaralota nebojte se, určitě to bude lepší a lepší! 🙂 Monika

lenka5731
28. čer 2012

@monika6e Dobrý den, předtím než si zavolám laktační poradkyni z okolí, tak se zeptám s dovolením zde 🙂
Dcera se narodila před měsícem v 33+2, porodní hmotnost byla 1,990 kg , včera měla 2,520 kg (za 5 dní, co jsme doma přibrala 250 gramů). K prsu byla přiložená až po třech týdnech, dlouho měla problémy i se sáním z láhve (jiné problémy neměla, zdravotní žádné, ani s dýcháním). Poslední dva dny před propuštěním z JIP jsem byla hospitalizovaná u ní a konečně byla přiložená k prsu, zkoušely jsme ob-krmení max. 5 minut, ale vždy ji to tak vyčerpalo, že byla s problémy schopná vypít sotva polovinu dávky (z lahve). Doma jsme kojení zkoušely poprvé včera, po 5 dnech po propuštění z JIP (chtěla jsem jí dát čas na "aklimatizaci" a chtěla jsem počkat až trošku zesílí), průběh byl stejný jako v porodnici, přisaje se ke kloboučku (bez něj to ani nemá smysl zkoušet), párkrát zažužlá a okamžitě tvrdě usíná. Mléka mám dost, bez problémů odsaju v průměru litr denně, kdybych se snažila, mohla bych i víc 🙂. První dítě jsem kojila rok, z toho půl roku plně. Jakou taktiku byste radila? Počkat až zesílí (má to vůbec smysl?) a nebo začít zkoušet hned? Jak často zkoušet přikládat, ob jedno krmení? Nebo odbourat láhev a začít krmit stříkačkou? Poslední tři dny vypila z lahve mezi 420-500 ml denně, ještě před cca 5 dny jsme ji i z lahve museli hodně nutit, aby neusínala, teď se rozpila, a alespoň z té lahve pije hezky, tedy většinou (používáme Avent 0). Děkuji za postřehy a rady 🙂

lenka5731
28. čer 2012

@monika6e Zapomněla jsem doplnit, že jsme zkoušeli i lahev Medela Calma, která je údajně pro kojené děti a z ní si asi 2x lokla a tvrdě usnula... Přijde mi, že na kojení prostě zatím nemá sílu ani výdrž.

monika6e
autor
28. čer 2012

@lenka5731 Dobrý den Leni, máte pravdu. I pro Vás bude určitě přínosem návštěva některé kolegyně 🙂 Ale k problému - s předčasně narozenými dětmi je složitější práce, ale vyplatí se. Určitě vydržte. Nicméně doporučuji co nejrychleji odbourat láhev. Existují jiné - alternativní - metody, jak miminko nakrmit. Buď po prstu ze stříkačky, z kádinky nebo třeba ze lžičky. Naprosto ideální věcička by pro Vás byl tenhle suplementor (http://www.medela.cz/produkty/suplementor.php). Hadičku, ze které teče odsáté mlíčko, si přiložíte k bradavce. Mimčo pije odsáté mlíčko a zároveň se učí pít z prsu. Tu lahev omezte, co to půjde. Pamatujte na to, že jakmile malou navyknete na lahev, bude línější a k prsu nebude chtít po čase vůbec. Klidně to zkoušejte přes ty kloboučky. Časem bude nutné odbourat i to, ale tím se teď absolutně nezabývejte. Před kojením malou vysvlékněte, aby měla pouze plínečku. Při jakémkoliv náznaku usínání jí lechtejte pod bradičkou, v tříslech nebo na patičce. Doporučuji kojení zkoušet pokaždé - nejprve malou přikládat, teprve pak dokrmit. Je super, že máte hodně odsáto a můžete dokrmovat výhradně svým mlíčkem 🙂 Jinak tím suplementorem byste vlastně "zabila dvě mouchy jednou ranou" 🙂 A určitě vydržte, vyplatí se to. Jinak přibíráte tedy opravdu nádherně 🙂 Monika

yesu
4. črc 2012

Dobrý den, dáváte dobré rady, tak se na Vás zase obracím...Od porodnice kojím s kloboučkem a ráda bych se ho zbavila, máte nějaké tipy? Bradavky vpáčené nemám, dali mi ho jen proto, že se malej špatně přisával...párkrát sem to bez kloboučku zkusila, Kubík se hezky přisaje, ale nasaje jen párkrát a pak se pustí a tak pořád dokola...Mám to pořád zkoušet? Bojím se, aby mi ty bradavky takhle ale nezničil...

danjel
4. črc 2012

Dobry den,
som z Prahy 11. Mam 23 dnoveho chlapceka, ktory sa narodil 21 dni skor s vahou 2260 g. Mali sme problemy pri porode, preto sme obaja skoncili na JIP. Samozrejme mliecko sa mi spustilo az po 7 dni stravenych v nemocnici, kedze sme sa prvy krat videli az 3 den po porode :( V porodnici ho dokrmovali UM z flasky. Ja som zakazdym prikaldala maleho k prsiam a nasledne dokrm UM. Doktori mi odporucali to robit takto az kym maly nezosili a nebude schopny si sam vysat mleicko z prs. Momentalne mame 2600 g, vzdy ho prikladam k prsiam, vazim pred a po kojeni, prisaje sa pekne, aj saje, tak cca 30 min, no na vahe sa ukazuje prirastok max 10-15 ml, niekedy nic. Dokrmujem ho potom bud odstatym MM alebo UM 60 ml. Odsavam si po kazdom kojeni. Rano aj 40 ml , cez den tak 20-30 ml. Chcela by som uplne prejst na kojenie, ale bojim sa aby maly neschudol, snazime sa priberat co najviac a zosiliet. Dr radi s prechodom na uplne kojenie este pockat, ze maly je este slabucky. Ja sa bojim, ci to dokazeme. Mohli by ste mi poradit, popripade sa aj osobne stretnut a poradit? Dakujem.

petulka25
10. črc 2012

@monika6e Dobré ráno. Mám 10 měsíční holčičku -podle domácí váhy má cca 9 kg a cca75cm!! co může jíst 10 měsíční dítě nebo jak má vypadat její jídelníček!
Zatím jí dopoledne kousek ovoce nebo přesnídávku
oběd - masozeleninový příkrm
odpoledne jogurt
jinak ji dávám během dne do ruky kukuřičné křupky, do ruky rohlík, okurek , piškoty
jinak kojím co 2 hodky - připadámi,že je to hodně - a už mě to trošku vysiluje... je v pořádku že prso vyžaduje tak často?děkuji s pozdravem petra

monika6e
autor
10. črc 2012

@yesu Dobrý den, omlouvám se, že odpovídám až teď, ale byla jsem na dovolené...
K těm kloboučkům - počítejte s tím, že to bude chtít trpělivost, ale půjde to. Před kojením je nutné bradavky rukou vytvarovat, můžete malinko zmáčknout, aby se objevila kapka mlíčka. U děťátka pak počkejte, až otevře pusinku hodně dokořán a potom jej co nejrychleji přitáhněte a strčte mu do pusinky celou bravavku i co nejvíc dvorce. Hlavně tu spodní část. Výborná poloha je boční fotbalová, uvidíte, co bude víc vyhovovat Vám. Nicméně to chce zkoušet, zkoušet a zkoušet. Děťátko je zvyklé pít "snadno" přes kloboučky a to mu teď dost zkomplikujete. Ale vydržte, jde to! Moc držím pěsti!

monika6e
autor
10. črc 2012

@danjel dobrý den, i Vám se omlouvám za pozdní odpověď. Byla jsem na dovolené a bez dosahu internetu. U Vás je situace malinko složitější. To, co Vám říkají lékaři (podle toho, co píšete), je fakt. Musíte vydržet a přecházet postupně. Malý je ještě nejspíš slabý a potřebuje čas a sílu. Pokud budete mít zájem, můžu se přijet mrknout na kojení. Poradit Vám nějaké fígle, polohy atd. Do IP Vám na sebe posílám kontakt... Monika

monika6e
autor
10. črc 2012

@petulka25 Dobrý den, tak váha a míry jsou moc pěkné 🙂))) Co se jídla týče, můžete dát po probuzení dát mléko, k snídani např. chléb (ideálně bezlepkový) se sýrem či šunkou, k svačině ovoce nebo mléko, na oběd ideálně domácí uvařené jídlo (nejsem příznivcem skleniček, už z toho důvodu, že obsahují GLUTAMÁT - ano, čtete správně. Nicméně pod názvy jako kvasničný extrakt atd. - POZOR na to!), odpoledne ovoce, mléko nebo jogurt, případně domácí piškot, k večeři pak může být buď varianta "oběda" nebo kaše. Před spaním opět mlíčko. Kukuřičné křupky i piškoty ok. Pozor na rohlík, miminkům v puse často žmolkuje, což nemusí být vždy bezpečné. Dle mého názoru dětem minimálně do jednoho roku do ruky nepatří. Ideální je v tomto případě chléb. Co se týče lepku, zastávám názor, že je jeho zařazení do jídelníčku ideální cca od 11 měsíců věku, ne dříve.
Co se kojení týče - pokud je to pro vás vysilující, pak si sama určete, kdy jste ochotná malé prso dát, a kdy jí raději nabídnete jinou variantu. I když je mi jasné, že je to těžké. U maminčina prsa je prostě nejlíp 🙂
Monika

petrajavor
10. črc 2012

@monika6e Dobrý den,chtěla jsem se zeptat zda kojení s kloboučkem je vážně tak špatné,jak mnohdy čtu. Mám 22dní starého syna,porod byl cs,ale 3den se mi udělalo mlíko (momentálně jej syn nestíhá ani pít,kolik jej je)...jenže byl dost agresivní a bradavky mi poškodil,dostala jsem kloboučky,mastičku + hydrogelové polštářky od medely,bradavky se zahojily,ale s kloboučky kojím dál a moc se jich vzdávat nechci,protože syn má někdy stisk jako upír...

yesu
10. črc 2012

@monika6e Děkuju za odpověď, přesně takhle to zkouším, ale zatím marně...vždycky se hezky chytne, dvakrát zacumlá a pustí se...no uvidím budu zkoušet dál a třeba se nám to časem podaří🙂Ještě mám jeden problém...když malýho nakojím tak skoro po každým kojení se začne kroutit a plakat, hlavně když si ho dám na rameno brknout. Nevím jestli to jsou jako prdíky, ale dělá mi to hned po jídle, jak kdyby ho hned začalo bolet bříško nebo nevím, takže brknout se nám podaří málokdy...občas mu zkusím dát ještě prso, jestli ještě nemá hlad a většinou se ještě napije, ale pak se přejí a hodně blinká a nebo blinká a ještě se kroutí...dělám něco špatně nebo nemůže mít nějakej problém?

monika6e
autor
10. črc 2012

@petrajavor nemůžu říct jednoznačně, že jsou kloboučky špatné. Pro maminky, které mají vpáčené nebo ploché bradavky, je to skvělá pomoc do začátku. I tak je ale nutné problém řešit a klobučky co nejrychleji odbourat. A důvod? Prsa nevědí, kolik mléka a v jaké kvalitě mají tvořit. Neprobíhá žádný přímý přenos mezi matkou a dítětem. Dítě tedy nedostává přesně to, co potřebuje. Časem to navíc Vám může způsobit problémy. To co popisujete vzniká nesprávnou technikou kojení, což se lze snadno naučit. Zkontaktuje laktační poradkyni v místě Vašeho bydliště a určitě se s ní domluvte na schůzce, aby Vám pomohla co nejrychleji kloboučky odbourat a poradila Vám, co s tou technikou kojení - jak na to 🙂

petrajavor
10. črc 2012

@monika6e díky

monika6e
autor
10. črc 2012

@yesu neděláte špatně vůbec nic. Některé děti prostě mají bolesti bolesti bříška. A říhání na to ani nemusí mít vliv. Pokud by se to nějak stupňovalo nebo přetrvávalo po 3. měsíci (3 měsíční kolika), pak si zajděte na gastroenterologii, kde na malého mrknou na sonu a řeknou Vám. Z osobní zkušenosti Vám přeju hodně sil, ale zvládnete to. Já to měla s dcerkou, která křičela a kroutila se od prvního dne. Teprve v pěti měsících jsem si vydupala návštěvu na gastro. Zjistili, že nemá uzavřenou záklopku mezi žaludkem a jícnem. Pokud ale dítě přibírá, stejně se s tím nic nedělá. Radili mi jen - vydržet... (a mlíčko zahušťovat, což ale vůbec nepomáhalo). Bolesti ustaly někdy v 7. měsíci a zvracení až v roce a čtvrt... Můžete vyzkoušet probiotika - buď kapky biogaia anebo klasické tobolky z lékárny (z lednice). Jejich obsah vysypejte a rozmíchejte v trošce odstříkaného mlíčka, malému to podejte na lžičce. Je to sázka do loterie, jestli mu to pomůže nebo ne. Rozhodně to neublíží! Vy se snažte ve svém jídelníčku omezit mléko a mléčné výrobky (vyjma zakysaných). Jinak s těmi kloboučky to chce opravdu trpělivost. Přes klouboučky to jde snadno, kdežto u kojení bez nich se musí snažit....

monika6e
autor
10. črc 2012

@petrajavor není zač 🙂

petulka25
10. črc 2012

@monika6e Pěkné poledne moc děkuji za odpověd!! Můžu se ještě ptát 🙂 myslíte,že je malá v 10 měsících velká??? zrovna dneska jsem potakala kamarádku a říkala,že malá je hooodně veliká-mě ani nepřipadá nějaká velká(dr mi naposledy říkala v 8 měsících 8kg a 74 cm že je na svojí výšku drobná) tak nevím........
jinak s tím kojením-když malá vyžaduje po kterémkoliv příkrmu/jídlu prsu mám ji ho dávat??? zatím se nám žádné kojení nepodařilo nahradit příkrmem tak snad to časem příjde ☹
krásný slunečný den a ještě jednou díky

monika6e
autor
10. črc 2012

@petulka25 Vůbec neřešte, jestli má malá o kilo víc nebo míň než Vaše kamarádka. Je akorát. Buďte ráda, že hezky baští! A kamarádek se neptejte. Zrovna ta Vaše kamarádka může mít drobné dítko... Tím se to nedá absolutně měřit. Existují nějaké grafy a vy jste naprosto v normě 🙂
Pokud malá prso po jídle vyžaduje, tak jí ho klidně dejte. Nebojte se, časem se to upraví. A užívejte si to kojení, protože časem ho budete nahrazovat víc a víc 🙂