Laktační poradkyně. Nabízím své služby

monika6e
25. říj 2011

Ahoj holky, udělala jsem si kurz laktační poradkyně. Mám zdrávku, takže úplný laik nejsem. Přesto bych chtěla v téhle oblasti teď nasbírat nějaké zkušenosti. Takže - zatím zcela zdarma (maximálně za benzín, pokud někam pojedu) - nabízím poradenství ohledně kojení. Od příštího roku bych už ráda "jela" naplno včetně předporodních kurzů. Jestli máte otázky, šup sem s nimi. Anebo se mi ozvěte do schránky. Působím Praha, Praha-východ, částečně Kolín 🙂))

evuna
25. říj 2012

@monika6e Děkuji...no on mi řekl,že až dokojím... 😒 zatnu zuby a nechám to po Novým roce 😔 ať kojím co nejdýl....
a s těmi léky....po porodu resp.po operaci do mě futrovaly antb.a já nevím co ještě...a to jsem kojila...malá byla taky zlatá....se nedivím po takových bombách co do mě dali 😉 ..jen se taky divím, že po takovém stresu kojím tak dlouho...hlavně nikoho neznám s podobným problémem...děkuji za vypovídání 😉

kremilekavochomurka
25. říj 2012

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala ohledně mého problému. Končím akorát šestinedělí a zdá se mi, že v levém prsu začínám mít méně mléka. Malá saje z tohoto prsu cca 5 minut, poté se většinou začne kroutit, snaží se tahat hlavičkou dozadu a někdy se začne i vztekat nebo kňourá. Zatím toto nikdy nedělala. Také mi přijde hladovější, když se nají jen z této strany. Ale je pravda, že se to děje jen některé kojení. Když ji potom přiložím k druhému prsu, saje bez problémů - většinou se z něj i přejí, že trochu blinká. Zkoušela jsem na levý prs odsávačku a skutečně z něj odsaji o dost méně mléka než z druhého. Ale přitom, když si dám teplou sprchu, mléko z prsa odkapává... Měla bych tedy znovu, stejně jako v porodnici, začít kojit z obou prsů v rámci jednoho kojení? A kterým by se případně mělo začínat? A jak dlouho z každého prsu kojit (Stelinka se nají většinou do 15 minut)? Mám trochu obavy, abych nezačala "zanedbávat" to druhé prso a aby se v něm také nezačalo tvořit méně mléka... Také jsem si zkusila objednat homeopatika Ricinus montana 5CH, ale ještě mi nedorazily. Moc děkuji za odpověď. A přeji hezký den. Ivana

rozum
25. říj 2012

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Mám dceru 8 měsíců. Přes den ji kojím jen 3x jinak dáváme příkrmy. Večer ji nakojím, a asi za 5 minut je pláč (máme takové uplakané usínání), tak ji dám vodu a ona vypije 100ml během 3 minut + - . Myslíte, že má žízeň nebo ji moje mléko nestačí a měla by dostat sunar? Taky se mě pořád v noci budí po dvou hodinách, někdy je to lepší po 3h a teď se stalo, že i později. Ale pokaždé pije, takže to není jen, že by chtěla mou přítomnost. Děkuji.

viktorkaja
1. lis 2012

@monika6e Dobrý den prosím Vás o radu ohledně kojení. Mám 3,5 měsíční holčičku a už od konce šestinedělí máme problémy s kojením. Holčička saje pěkně když jsou prsa nalitá. Pokud jsou prázdnější,tak se u kojení hrozně kroutí a odtrhává se. Zrovna nyní jsme ve fázi hrozného kroucení a odtrhávání se od prsu. Beru homeopatika na podporu laktace a včera pila ukázkově celý den,protože prsa byla krásně plná a večer už byla prsa prázdnější a kroutila se neskutečně a trvá to i dnes. Už jsem z toho nešťastná,protože neustále bojujeme s kojením. Piju čaje na podporu laktace,piju meltu a občas černé pivo a je to snad stále horší a horší. Vyzkoušela jsem i pískavici a benedikt na podporu tvorby mlíčka a výsledek také nic moc. Už nevím co dál. Vím,že prsa už nikdy nebudou tak nalitá jako v šestinedělí,ale jak to vysvětlit naší holčičce,že se prostě musí snažit sama? Nemáte nějakou radu? A nemáte zkušenosti s Motiliem?

saminomimino
1. lis 2012

@viktorkaja tak ze své zkušennosti můžu říct že to kroucení a vztekání obvykle není z nedostatku mléka nebo že by nějak méně teklo,ale bývá to z bolesti bříška,když sají pracují jim střeva,nebo jí to podráždí žaludek a palí jí žáha,vzteklali se mi všechny děti,syn pil 2 minuty a zuřil kroutil se,ale kupodivu přibýral astronomicky za týden i půl kila,ze začátku,u první dcery to bylo to samé,ale zamatkovala jsem a po pár dnech kdy mi odmítala zcela večer jíst jsem ji nanoc dokrmila,to byl konec kojení v 5 měsících definitivně na UM a teď neřeším nevážím nepanikařím a stále kojím i když jsem po sekci,vím že i když mi apsoň z každého prsa trochu napije že se najedla,kojím ji i po hodině když vím že saje kratší dobu a i když je převážně po jídle nespokojená,ale už čím dál méně často,vím že najedená je,je sice malá ale z porodní hmotnosti 2,8Kg měla ve třech měsících bezmála 5kg,takže zkuste přikládat častěji to je nejlepší na tvorbu mlíčka,víc než pití hektolitrů vody a čajů,čím větší bude poptávka tím větší nabídka a opravdu nemyslím že se kroutí že by nebylo mlíko,vidím to na sobě a na své dcerce 😉

viktorkaja
1. lis 2012

@saminomimino ona ale na bolesti bříška netrpí a nikdy netrpěla. Ona pije pěkně když mám prsa nalitá. Když jsou prázdná,tak se takto kroutí a odtrhává.

monika6e
autor
2. lis 2012

@kremilekavochomurka Dobrý den Ivano, homeopatika zkuste, můžete zkusit i bylinky. Jestli chcete, můžu napsat nějaký recept. Kojte jako z prvního z toho prsa, kde malá saje méně. Pak si odstříkejte. Můžete z něj odstříkávat i mezi kojeními. Tím zvýšíte (max. do 48 hodin) produkci mlíčka. Jak dlouho kojit - u vás platí max. půl hodiny, potom dokrm. Nejspíš jde o dočasný bojkot a mělo by se to brzy srovnat. Monika

monika6e
autor
2. lis 2012

@rozum Dobrý den, v jejím věku byste jí už tekutiny měla běžně nabízet. Takže ano, může mít jen žízeň. Preferujte jen čistou vodu, případně neslazené ovocné/ bylinné čaje. A k tomu nočnímu kojení - každé dítě je individuální. Někteří jsou závisláčci a chtějí být u maminky každou chvilku, byť by si měli jen cucnout. Pokud Vám to vadí a raději byste v noci spala, zkuste malé v noci nabízet čistou vodu. Pak ji položte do postýlky. Teprve pokud toto nezabere, nabídněte prs. Monika

monika6e
autor
2. lis 2012

@viktorkaja přesně, jak Vám napsala @saminomimino - nejspíš jde opravdu o bolavé bříško. Nahřívejte jej, můžu vřele doporučit masáže, kde by Vás měli naučit i antikolikovou masáž bříška. Můžete vyzkoušet probiotika (pro malou i pro Vás), případně Baby calm. Kdyby to nebylo lepší, napište. Monika

saminomimino
2. lis 2012

@viktorkaja nevím,to co co píšete má jediné logické odůvodnění,jako že by jste jednou mlíko měla a jednou neměla je hloupost,buď je a nebo není,samozřejmně že když jsou prsa více nalitá dítě je spokojenější nemusí se snažit tolik sát,jak jsou méně,musí zabrat,to hold u kojení a je a pak zuří,to ale dělá každé dítě,chce aby to teklo rychleji a lépe a ne se namáhat,pohodáři no,ale není to nic co by Vás mělo rozrušit,pokud se aspoň trochu napije z obou prsou neřešila bych to 😉

viktorkaja
2. lis 2012

Já tedy nevím co to je,ale ona na bříško vůbec netrpí Probiotika beru už od těhotenství a Baby calm také dáváme a je to u nás jak na houpačce.
Píšete,že to nemám řešit když vypije něco z každého prsu,ale když mi ve 3,5 měsících vypije 60 ml 7x za den a přibere mi 80 g za týden,tak to není moc a nevím jak to neřešit.
Mně to spíš připadá,že ze začátku jí tam něco teče a to pije a pak už to teče hůř a to se jí nelíbí-nebo nevím.
Jak tedy matka pozná,že má málo mléka?

monika6e
autor
2. lis 2012

@viktorkaja tohle je těžko řešit po zprávách, nejlepší by bylo, kdybyste si domů pozvala laktační poradkyni, která na vás mrkne, vše s Vámi probere a poradí Vám. Málo mléka je vcelku relativní pojem. Ono je docela těžké mlíčko "ztratit". Pokud kojíte, tvoří se. Jak víte, že na bříško vůbec netrpí? Může ji tam pobolívat, to na oko nemusí poznat ani lékař. Moje dcerka neměla dovřenou záklopku mezi žaludkem a jícnem. Projevovalo se to naprosto stejně, navíc ale ještě zvracela. Co s ní vlastně je nám dokázal říct až gastroenterolog po UTZ vyšetření. 80g za týden je opravdu hraniční hodnota, měla by přibírat více. Co můžete udělat vy - po každém kojení odsát a malou alterantivně (po prstu ze stříkačky, na lžice atd..) dokrmit. Důležité měřítko jsou i pročůrané pleny - těch by mělo být ve vašem věku minimálně 5-6 za den. Taky nevím, jak dlouho Vám toto trvá, jak přibírala předtím atd. Může to být růstový spurt, bojkot... Každopádně držím pěsti. Určitě zkontaktujte některou z kolegyní laktačních poradkyň, která se za vámi vypraví. Monika

viktorkaja
2. lis 2012

Laktační poradkyně u nás byla dle ní děláme vše tak jak se má.
Já vím,že málo mléka je relativní pojem,ale proč se tedy někdy doporučuje zvýšit laktaci?
No já nevím jestli jí bříško bolí nebo nebolí,ale nikdy nijak netrpěla-nekroutí se,prostě už od narození si krásně ulevuje.
Syn také měl reflux a ten mi blinkal pořád.
Malá se narodila a měla 3400g, v 6 nedělích měla 4020g a ve 3 měsících měla 5580g. No a asi tak 3 týdny nabírá hůř.
Teď asi tak 5 dní se právě takto kroutí a já myslím,že ji to hůře teče a je potřeba navýšit laktaci a nebi už vážně nevím. Přikládám ji k prsu přes den tak po 1,5 hodině a nějak se to nelepší.
Kojíme z obou prsů a když se mi začne u jednoho kroutit,tak ji dám k druhému a chvilku saje a pak se zase začne kroutit-i podle tohoto usuzuji,že to není bříško-to by se přece kroutila hned jak bych ji dala k prsu druhému.

saminomimino
4. lis 2012

@viktorkaja tak pokud vypije 60ml za den a přibítá 80g týdně tak opravdu řešíte nesmysli!!

první dvera vypila i 50ml MM deně a byla spokojená později na UM v půl roce pila i jen 90ml,můžete mít mlíčko hutsté a 60ml je docela normální množství,jak víte kolik vaše dítě potřebuje??jako že tabulky něco uvádějí,je jedna věc a individualita je věc druhá,mimo to dítě by dle tabule měla za týden nabrat 100 - 120g ale to jsou tabulky,můj dr říká je jedno kolik nabere,hlavně že jde váha nahoru a ne dolů nebo na ní nestojí,přibívá krásně 80g týdně je v pohodě,mně dcerka přibírala i méně i teď v roce a půl má 9 kilo a je zdravá a čelá až moc,nehleďte na tabulky,každý je jiný a vztekání u prsa je normální,prostě vztekají a co vam vypije a kolik nabírá je dostačující,vím to zvlastní zkušennosti i díky mému doktorovi

saminomimino
4. lis 2012

@viktorkaja to co popisujete je úplně normální jako bych tu psala o svých dětech a ať už je to čímkoliv,ale je to obvykle bříškem,přejde to a je důležité vytrvat a kojit jak si řekne!!

patty1
7. lis 2012

Dobry den, chtela bych poprosit o radu, jak nejlepe ukoncit kojeni u 18ti mes. dcery. Bylo to uuuzasne, ale uz potrebujeme kvuli mym zdrav.potizim bohuzel skoncit.
Nyni kojime uz jen 1x denne, vecer pres spanim. Ale z obou prsou. Mam hodne mala prsa, asi uz tam mnoho mleka neni, ale i tak pije tak kolem 10 min a vice. Je zlata 🙂.
Mam kojit postupne jen z 1 prsu, a ubirat dobu kojeni, samozrejme pres plac Verunky?
Mam takto ubirat z casu kojeni treba jen 2 dny a pak nedat vubec, nebo radeji delsi dobu, vic dni?
Mam neco s prsy delat, mivala jsem hodne casto retence mleka, abych retencim predesla?
Verunce mam asi dat misto toho UM v lahvicce, nebo v hrnicku, ze? Z lahvicky nikdy nepila, jen jsme kojily, tak nevim, jestli ji mam ted davat...?

Budu Vam moc vdecna za rady, nejake info na netu sice jsou, ale protichudne, stahovat prsa, nestahovat, rychle, pomalu, tak nevim..

Dekuji mooc.

kulenka
7. lis 2012

@monika6e Dobrý den,
dceři se začínají klubat zuby, mám strach, jak to bude s kojením. Někdy se krmí hodně zuřivě 😅 Můžete mi poradit jak to co nejlépe zvládnout i se zuby?
Děkuji 🙂

monika6e
autor
7. lis 2012

@patty1 Dobrý den, tedy prvně - velikost prsou, byť jsou sebevíc "vykojené" - nemá vliv na množství MM. Jinak přesně jak píšete, snažte se pomalinku odbourávat. Případně pokud to jde, ať večer uspí tatínek a dá malé lahvičku s Vaším odsátým mlíkem nebo UM. Varianta dvě je pak utnout kojení naráz a hned. Je jen a jenom na Vás, k čemu se přikloníte. S tou lahvičkou - kojené děti ji většinou odmítají - od maminky určitě. Proto píšu, ať to zkusíte s tatínkem, je-li to možné. Prsa stahovat nemusíte. Pokud budete mít pocit napětí, pak si odsajte nebo odstříkejte. A pouze do úlevy. Jinak by to mělo opačný efekt... M.

monika6e
autor
7. lis 2012

@kulenka Dobrý den, já myslím, že se obávat nemusíte. Jediné "nebezpečí", které hrozí je, že si do Vás malá zkusí kousnout. V takovém případě vložte ihned malíček do koutku úst, prso vyjmněte a řekněte jí razantní ne. Měla by to rychle pochopit... M.

smima
13. lis 2012

@monika6e Dobrý den, pokud bych i já mohla poprosit o radu....Mám doma týdenní miminko, které celkový čas zatím jenom prospí. Když je doba krmení, už se začíná budit samo, přebalím ho a přiložím k prsu. Začne hledat, přisaje se k prsu, pak kojím cca 5 - 10 minut a usne. Usne tak, že ho nedokážu vzbudit. Za nějakou chvilku se třeba znovu probere a hledá prs, zase přiložím, saje a zase usne. Tak to třeba probíhá půl až 3/4 hodinku, mám pocit, že se dosyta nemůže napít, protože, když ho dám do postýlky, za chvíli začne zase hledat. To už ale jdu připravit dokrm, který v poloze se zvýšenou hlavou v postýlce vypije celý. Zatím dokrmuji způsobem malíčku v puse a inj. stříkačkou, aby se nenaučilo pít z láhve. Docela mě to mrzí, protože mléko mám, ale malou prostě dosyta nenakojím. Kde dělám chybu??? Děkuji moc za odpověď

monika6e
autor
13. lis 2012

@smima Dobrý den, ideální by bylo zkontaktovat nějakou laktační poradkyni ve Vašem okolí (kojeni.cz - komplet seznam), která se na vás přijde mrknout a vše s Vámi probere. Všeobecně - spavější děti bývají žloutenkové - neměla malá zvýšený bilirubin? Jinak jak uvidíte, že usíná, začněte ji šimrat pod bradičkou, v tříslech nebo na patičce. Jakmile zavře oči, dejte malíček do koutku jejích úst a prso okamžitě vytáhněte. Pokud ani toto nezabere, pak funguje velmi dobře - svlíknout mimčo do naha - resp. do plínečky a kojit jen tak. Jak jsou najednou "nahuláčci", tak jim to není moc příjemné a nedovolí jim to usnout. Držím pěsti. Monika

smima
13. lis 2012

@monika6e mockrát děkuji za rady, které hned vyzkouším. Žloutenku malá měla jen velmi nízkou, bez fototerapie, propustili nás s ní i z nemocnice. Děkuji mnohokrát

monika6e
autor
13. lis 2012

@smima není zač 🙂 ať je to lepší!

lca180
13. lis 2012

Dobrý den,mohu poprosit taky o radu? Mám 2 týdny po porodu,kojím a na prsou se mi udělala vyrážka. Je to ze spoda + z boku prsou.Je možné něčím namazat anebo je nutné navštívit lékaře? Může to mít vliv na kojení?Sice kojím,ale k tom 3x denně přikrmuji Nutrilonem.Děkuji předem za radu.

zvalentova
16. lis 2012

@monika6e Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor/zkušenost. Svá dvojčata stále kojím. Začla jsem s poledními příkrmy a po jídle jim nabízím vodu na zapití, ale jen ochutnají, párkrát potáhnou. Zatím mají dudlík č. 1 od Aventu, uvažuji o změně buď na č. 2 nebo učící měkká hubička od 6.měs. Mohu jim to vyměnit? Jen z důvodu vyššího přísunu tekutin, nerada bych o kojení (zatím) přišla. Děkuji Zuza 🙂

monika6e
autor
16. lis 2012

@zvalentova Dobrý den, záleží na Vás. A taky na dětech, co jim bude vyhovovat. Klidně vyměňte za větší. Vodu před MM nikdy preferovat nebudou. Prostě to pro ně bude jen voda na zapití. V tomto věku je vhodné už pomalinku začít tekutiny podávat. Jednak už mají i jiné jídlo než MM a druhak si alespoň postupně budou zvykat. Nic jiného než vodu, případně ovocný/bylinný neslazený čaj jim určitě nedávejte. Monika

zvalentova
16. lis 2012

@monika6e děkuji, zrovna o čaji jsem uvažovala, ale raději zvýším průtok než sladké šťávičky (jak radí babičky 😉.

lakukacka
17. lis 2012

Dobrý den,
nepročítala jsem to vše (na to momentálně nemám čas, včera jsme přišli domů z porodnice).
Jen jsem se chtěla zeptat. Kolik toho má asi vypít novorozenec (týden starý)?
V porodnici mě ukázali jen kojení v leže. Tak to zatím praktikujeme tak. Bylo by však možné se domluvit na nějaké schůzce (u nás doma, Praha 9), probrat a vyzkoušet i jiné polohy?
Na pravém boku a z pravého prsa nám to jde. Ale z levého se občas nemůže malý přisát. Je to normální?

monika6e
autor
29. lis 2012

@lakukacka dobrý den, omlouvám se, ale našla jsem otázku až teď...
Určitě se můžeme domluvit a můžu přijít (na mama-care.cz toho najdete o mně víc). Co se týče toho, že se z levého prsa nemůže přisát - spíš si myslím, že jde jen o cvik. Takhle na dálku to opravdu nejde říct...
Monika

kacena00
1. pro 2012

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. mám 3 měsíční holčičku, kojím celekm v pohodě, nic nezbyde, holka se nepřejí, ale prospívá. a pak najednou jako když zavřete kohoutek, mléko není, poprvé to trvalo jeden den, podruhé dva dny a teď bojuji už třetí den. nejde o žádný spurt, malá nejí častěji, že bych měla vypitá prsa, to už jsem s ní zažila ve 4 týdnech, tohle je jiné, mléko se spouští po strašně dlouhé době a když se konečně spustí, malá pije minutu dvě, navíc v pravém prsu m,ám po porodu prvního dítěte a nadměrné laktaci zatvrdliny a v tomto prsu se tvoří mléka méně (v sopučasné době téměř nic), někdy nepije ani minutu, prsa úplně odmítne a když pak zkusím odsát v prsu (ani v jednom)skutečně nic není...je to dost proměnlivé, někdy pije dvě minuty, někdy ani toé ne, pak zase dvě minuty, a pak se podaří 5 minutové kojení...když bylo kojení v pořádku,ze zdravého prsu byla minimálně 5 minut, z toho se zatvrdlinami 1-2 minuty
a navíc sem cítila do půl minuty, jak se mléko spouští

když vše fungovalo dobře, malá poté co vypila obě prsa se od prsou odtrhla a už dál neměla zájem u prsu být

no a s tím mám problém, neví jak nastimulovat víc laktaci, když malá mi u prsa nevydrží?...kojící čaje, dostatek tekutin, odsávám, užívám homeopatika po konzultaci s homeopatkou, začalůa jsem v užívání vojtěšky, jím dostatečně, ale od středečního večera prostě ať dělám co dělám, malá se někdy nají, někdy ne...

zakoupila jsem lahev avent s měkkým dudlíkem, ale malá příkrm nechce...hrozně mě to trápí, navíc mám další dítě, na mě psychicky hodně závislé, nemám takto čas ani na jedno z dětí, navíc mě hrozně bolí, jak je malá nespokojená...

volala jsem o radu laktační poradkyni, ale ta mě zrazovala od toho, abych zakoupila cévku a stříkačku a takto řešila alt. dokrm, že prý tím laktaci nezvýším...a doporučila právě avent lahev..

obracím se s prosbou na váš názor, opravdu ve 3 měsících nemá smysl pokusit se o zvýšení laktace tímto způsobem? dávám nám poslední týden a pak konec malá se prostě bude muset naučit na lahev, protože na toto už nemám sílu ani čas....děkuji za váš čas a radu