Laktační poradkyně. Nabízím své služby

monika6e
25. říj 2011

Ahoj holky, udělala jsem si kurz laktační poradkyně. Mám zdrávku, takže úplný laik nejsem. Přesto bych chtěla v téhle oblasti teď nasbírat nějaké zkušenosti. Takže - zatím zcela zdarma (maximálně za benzín, pokud někam pojedu) - nabízím poradenství ohledně kojení. Od příštího roku bych už ráda "jela" naplno včetně předporodních kurzů. Jestli máte otázky, šup sem s nimi. Anebo se mi ozvěte do schránky. Působím Praha, Praha-východ, částečně Kolín 🙂))

topicovi
11. pro 2011

Ahoj, nevím, jestli to je ještě aktuální inzerát 🙂 Každopádně mám šestitýdenní holčičku a máme problémy s přisáváním a hledám laktační poradkyni, která by za mnou přijela domů a naučila nás kojit - nejdou mi totiž moc ani běžné polohy a kojím s kojícím polštářem. Konzultaci ráda zaplatím. Bydlíme na Praze východ v Louňovicích u Říčan. Těším se na odpověď!

monika6e
autor
13. pro 2011

Sice jsme už domluvené, ale pro ostatní jen info - samozřejmě je to pořád aktuální 🙂))

aliziaa
4. led 2012

Dobrý den, moc bych chtěla poprosit o radu. Mám 4měsíční holčičku a začala mi bojkotovat kojení Vše začlo cca 2 dny po očkování, těsně před Vánoci. Denně jsme byli po návštěvách, tak jsem to přisuzovala tomu, že je rozrušená, nemá klid, ale trvá to stále i když jsme doma. Nebo je možné, že je to nějaká reakce na to očkování, měla mimojiné teplotu 38,5 a pak asi týden taková neklidnější a ubrečenější. V noci pije krásně, dlouho a to tak 2x za noc. Nastane však den a o prso vůbec nejeví zájem, naopak ještě u něj křičí, propíná se a odtahuje se. Nějaké dny stačilo jen když jsem prso vytáhla a už začala křičet :-/ Naštěstí pak asi vyhládne a cca za 4-5hodin jí trochu nakojím (trvá to tak max 5min) a pak zase nanovo se přisaje až zase za těch 4-5hod, dřív ani ťuk. Za 24hod tedy pije cca 5-6x. Před očkováním na tom byla přesně naopak - pila každé 2-3hodiny, přišlo mi, že má stále hlad, prso nikdy neodmítla. Naštěstí se za ty 4měsíce pěkně vypapkala a má už něco málo přes 8kg, takže vím, že má zásoby a zbytečně neplaším...Tato situace však trvá už 2týdny, tak se bojím, aby nezačala ztrácet na váze, nebo neměla málo tekutin. Myslíte, že tak málo časté kojení jí může stačit a co byste mi poradila, aby opět začla pěkně pít? Příkrmy apod. jsem zatím nezavedla, věřím, že se to nějak spraví. Dosud byla jen kojená. Moc děkuji za radu!

monika6e
autor
7. led 2012

@aliziaa Zdravím Vás,
v první řadě Vás určitě uklidním. Může se stát, že děťátko začne prso odmítat a hodně maminek se s tím potká. Takže to rozhodně není Vaše chyba, prostě se to stává. A jedním z těch důvodů PROČ se to stává, je právě očkování. Některé děťátko tak prostě může zareagovat. Nejdůležitější pro Vás je - prso nabízet (nedávat lahvičku!) každou chvíli. Chce to obrnit se trpělivostí - pokud děťátko prso stále odmítá, nenuťte ho násilím. Pohoupejte ji, zpívejte jí, běžte se na chvíli projít... a po chvíli zkuste prs znovu nabídnout.
Můžete zkusit také změnit polohu, ve které kojíte. Spousta dětí má moc ráda např. polohu naboku vleže, v posteli. Můžete také vyzkoušet dát si dcerku obkročmo na vaši nohu a kojit vsedě. A hlavně - nestresujte se a buďte v pohodě. Děti to vycítí a pak se to přenáší i na ně.
Večer nabízejte holčičce prso až po koupání, to jsou děti obvykle nejuvolněnější a tedy se i lépe může přisát.
A určitě zde platí i to, že byste měla kojit v klidu. Před kojením vypijte teplý nápoj a ideálně ještě prsa nahřejte. Před tím, než dcerce prs nabídnete, vytlačte z něj kapku mlíčka.
Ubývat na váze by rozhodně neměla, pokud máte doma váhu, malou převažujte. Jestli ne - a máte tu možnost - zajděte si třeba k vaší dr. na zvážení. Jinak moc gratuluji - plně kojené dítko ve 4 měsících - 8kg 🙂 To je super. Je vidět, že jí chutná a pěkně vám to jde. Příkrmy rozhodně ještě nezavádějte, na to máte dost času po půl roce věku. Tak hlavně hlavu vzhůru, tohle zvládnete 🙂

Add - omlouvám se, že jsem se sem nedostala dříve, ale měla jsem problém s notebookem :-/ Teď už bude nový, tak tu budu opět pravidelně... Monika

ivavec
8. led 2012

Dobrý den, mám týdenímiminko plně kojim ale malej mi začal tak deset minut po kojení zvracet hodí uplně šavličku a pak má zas hlad a je dost neklidnej saje tak nejvíc 15minut.

aliziaa
8. led 2012

@monika6e Dobrý den, moc děkuji za odpověď. No vyzkoušela jsem už téměř všechny fígle - změna polohy, po koupání, v klidu atd, ale stačilo jen aby viděla prso a začala křičet :-/ Naštěstí se to teď trochu zlepšilo, už u toho nekřičí, jen odmítá 🙂)) Ale už jsem se s tím smířila a když nechce, tak jí nechám a počkám až si opravdu řekne, i když je to až za těch 4-5 hodin. Prostě se snažím nestresovat a nepřenášet to i na ní, asi má prostě menší potřebu. Jinak je čilá, hraje si, směje se apod, tak myslím, že nestrádá....jen asi hold nebudeme mít za tento měsíc nic moc navíc na váze. Začátkem února jdeme na další očkování, tak doufám, že se nám to ještě nezhorší. Lahvičku ani žádné příkrmy zatím nedávám, chtěla bych kojit co nejdéle. Mějte se pěkně.

ladie
8. led 2012

@aliziaa ach jo, mám doma úplně to samé.

Dva dny po očkování začal prcek bojkotovat kojení přes den. V noci a brzy ráno, kdy kojím v posteli, tak je to naprosto ok. Ale přes den 😖 Jen co zahlídne prso, tak dostane hysterický záchvat, ječí, ječí a ječí, rudne, kope kolem sebe jako kůň 😖 Zkoušela jsem měnit polohy, kojit v sedě, v leže. Svlečená do půl těla. Ve tmě, v tichu, dřív, než stihne prcek rozlepit oči... A nic 😔
Dneska se mi do něj podařilo aspoň něco málo dostat stříkačkou, ale už teď se děsím okamžiku, kdy se malý vrátí z procházky, bude chtít jíst a zase zpustí 😢

Tak bych se ráda zeptala - mám ho nutti a třeba i násilím do něj přes den aspoň něco málo nacpat, aby nebyl dehydrovaný? Nebo ho nechat nechceš-nepij?? Já jsem z něj úplně vyčerpaná 😒

ladie
8. led 2012

@monika6e taky bych se ráda zeptala, kdyby problém přetrvával, zda by bylo možné domluvit se s vámi na návštěvě - jsme z Prahy 4.
Prosím do IP.

Jo, ještě doplňuji, že prcek má 3 měsíce a týden. Mléka mám hodně a teče mu to samo. A žádné změny u nás neproběhly - prací prášek, mýdlo, parfém, léky, nic.

aliziaa
8. led 2012

@ladie Hmm tak to máme stejné, nám to takto trvalo asi 2týdny, teď jak jsem psala, je to malinko už lepší, už tak nekřičí 🙂 A vypije přes den aspoň něco? Já se taky bála, aby dcerka nebyla dehydrovaná, byly dny, kdy třeba nepila přes den až 6hodin. Pak naštěstí vyhladověla a trochu se vždy napila. V noci žádný problém, vyváděla jen přes den. Někdy pomohl malý trik, že jsem ji zklidnila dudlíkem a pak po 5-10min jsem jí ho rychle vyměnila za prso 🙂 Ale tak to taky někdy neprošlo....Tak držím pěsti, ať se to zlepší a trpělivost!

ladie
8. led 2012

@aliziaa Miky od narození nechce dudlík, tkže to by nevyšlo. Teď se mi ho díkybohu povedlo nakojit tak, že byl nahatý, já do půl těla. Nejdřív jsme se mazlili, pak jsem ho uhopsala na balonu a při hopsání se tak zblbnul, že se nechal i nakojit 😀
Ale obávám se, že příště mi to neprojde.

Jen doufám, že to co nejdřív přejde! Ty jo, u tebe dva týdny, tak to se obávám, že prcka uškrtím nebo mi hrábne 😠

sabinar
8. led 2012

@monika6e :ahoj prosím radu malemu bude za tyden 5měsíců plně kojíme bez přikrmů(zatím jsme ani neskoušely) poslední dobou jak Já jím obědvám prostě cokoliv tak malej vřiška piští apod.jak by chtěl taky,poslední dobou je mrzutej nevim jestli ze zoubku nebo z jídla přes den papa jen z jednoho prsa co tři hodiny a myslim že mu stačí(někdy si po koju ublinkne-to znamena že má dost ne?)večer vypije obě prsa a usne v noci se budí 2x někdy víc nevím jestli dělam něco špatně nebo má hlad,jak sme byli na 4měsiční měl 8kg dr řikala že přikrmy ne že mu mlíčko stači ale ted nevim děkuju za pomoc.

aliziaa
8. led 2012

@ladie No bylo to náročný, hlavně když jsme o Vánocích chodili po návštěvách i na Silvestra byli pryč, tak ten řev byl hodně nepříjemný. Tak když prostě nechtěla, tak jsem prso zase schovala a přítel mě uklidňoval, ať to tak neřeším, že si řekne. A taky že jo, intervaly byly delší, ale snad krom toho, že asi nic nepřibrala, žádnou újmu jsem na ni nezaznamenala....Je to individuální, třeba to máte jen chvilkovou záležitost 🙂 Každopádně to chce chladnou hlavu, i když vím, že je to těžký, když mimčo takhle v náručí křičí :-/

monika6e
autor
8. led 2012

@ivavec Dobrý večer, může jít i o reflux - ublinkávání. Ale nebojte se, není to nic strašného. Snažte se kojit prcka ve vzpřímenější poloze. Třeba i 3x během kojení ho dejte odkrknout. Pokud to nebude lepší, písněte mi do IP. Pak je taky dobré vědět, jak kojíte, jak se prcek při kojení chová atd. (není malý třeba i zahleněný, má prázdný nosík? I to se může stávat...) Monika

monika6e
autor
8. led 2012

@aliziaa Dobře děláte, to je super. Však malou nechte. Jestli je spokojená a jinak nestrádá, pak je všechno v pořádku. Pokud papá po 4 hodinách a opravdu se nají, není to žádná tragédie. Spíš normální stav. Ne každé mimčo potřebuje papat ve tříhodinových intervalech 🙂)) Navíc to může být opravdu nějaká reakce. Držte se, jste šikovný holky 🙂

monika6e
autor
8. led 2012

@ladie hlavně žádné násilí při kojení 🙂)) Napsala jsem Vám do IP. Kdyby něco, ozvěte se. Monika

monika6e
autor
8. led 2012

@sabinar Ahojky, podle toho, co píšeš, mám stejný pocit jako tvoje dr. - že má chlapeček mlíčka dostatek. Ublinkávání po jídle se stává, to není nic hrozného. Pokud prospívá a je spokojený, není jediný důvod zavádět příkrmy předčasně, ještě máte minimálně měsíc čas 🙂 To, že vříská, když Tě vidí jíst taky není vcelku nic neobyklého. Děti se zajímají - a když to dává do pusy máma, tak proč bych nemohl já. Je to něco nového, tak bych to chtěl taky zkusit. A ona mi nedá... 😀 Jinak podle toho, co píšeš, kojíte pěkně. Samozřejmě, může být mrzutější i ze zoubků, na to by už taky mohl mít nárok. Myslím ale, že s kojením rozhodně problémy nemáte 🙂

sabinar
9. led 2012

@monika6e :děkuji za odpověd poslední dva dny vypije obě prsa i přes den(možna spurtík)na 4m měl 8kilo a ted ma jen 8,1kg a to už má za tyden 5m nevim jestli jsem zvažila dobře ale minuly tyden měl 8,3 tak nevím prsa mam totiž uplně vycucane,vypije z jednoho ma malo tak dam i druhe a po 3h znova,že ubral na vaze nechapu taky mi nepřijde že se trápí hlady

monika6e
autor
9. led 2012

@sabinar Jestli papá stejně, tak je divný, že by ubral na váze. Nevážila jsi ho jednou těsně po jídle a podruhé před jídlem? Tím by to mohlo taky být. Nicméně pokud máš sama za sebe pocit, že je mlíčka míň, pak není nic jednoduššího, než ho "navýšit". Při kojení střídej po chvilce obě prsa. Za celé kojení je vystřídej klidně několikrát, to vůbec nevadí. Ideálně je samozřejmě tohleto dělat v noci, kdy je "v akci" hormon, který má mlíčko na starosti. Pak můžeš i mezi jednotlivými kojeními odstříkávat, ale myslím, že to je u Tebe zbytečné. Do cca 24-48h by mělo naskočit mlíčka dostatek, tedy tolik, kolik malý vypije. Spurt to být samozřejmě taky může, jste v 6. měsíci a přesně v tuhle dobu se to u miminek děje. A tu váhu (myslím přístroj... 🙂)) ) zkontroluj. Můžeš i převažovat před/po kojení, nebo vážit třeba jen u dr.

sabinar
10. led 2012

monika6e určitě půjdu převážit dnešní noc se budil 6x, jen sem se chtěla zeptat nemám ted ještě řešit ty přikrmy(mrkvičku apod) a skusit to rozkojit?je nám 5m

terkamo
13. led 2012

Moniko, velmi Vám děkuju za rady přes e-mail! Super je ten trik s dlaní! 🙂 A ucpaný kanálek se už také zlepšuje 🙂

monika6e
autor
15. led 2012

@sabinar Ahojky, příkrmy zbytečně brzy nedávej, času na to máte dost a dost... Důležitý měřítko je děťátko. Jestli hezky papá, je spokojený a váha nejde dolů, pak je úplně zbytečné dávat příkrmy dřív. Některý děti vydrží na kojení i dýl, než půl roku. Ale většinou těch ukončených 6m je ta hranice, kdy jsou prcci připravení začít baštit. Jestli chceš víc nastartovat to mlíčko, tak určitě prsa střídej, hlavně v noci a pokud budeš mít sílu, tak mezi kojeními odsávej. A hodně pij - meltu, čajíky, vodu... 🙂 Uvidíš, jak to bude s tou váhou 🙂

monika6e
autor
15. led 2012

@terkamo Super, to jsem moc ráda 🙂

lensta
16. led 2012

Dobrý večer, prosím o radu s příkrmem, syn -za 4 dny mu bude půl roku)včera večer vůbec nechtěl pít z prsu, jen řval a koukal na manžela jak jí. Nakonec jsem mu dala příkrm (dýně) a krásně jedl, snědl čtvrt skleničky, pak už jsem mu nedávala a nechal se nakojit.Zajímalo by mě, kolik by měl jíst, všude se píše začínat s 2-3 lžičkami, ale když by tak hezky jedl, mám ho nechat dokud bude chtít (respektivě max. 100-150 g) a nebo každý den přidávat? Děkuju za odpověď na banální otázku, ale fakt nevím...

monika6e
autor
16. led 2012

@lensta Je to dost všeobecná otázka, v podstatě o malém nic nevím. Ale pokud mu bude půl roku, pak není co řešit. Holt už mu jen mlíčko nestačilo, tak si vykřičel i něco "opravdického", co jí máma s tátou. A právem. Má na to nárok 🙂 Dýně je u dětí hodně oblíbená, zkoušejte i mrkvičku, brambory, cuketku... Doporučuje se sice začít se 2-3 lžičkami, ale je to všeobecný návod, který ne na každého pasuje. Takže pokud sní malý dneska čtvrt, zítra půl a pozítří celou skleničku - a je spokojený, pak není co řešit. Po příkrmu mu ale vždycky zatím ještě nabízejte prso. Druhy zeleniny měňte po cca 3 dnech, aby se zjistila případná alergie na určitý druh jídla. Ovoce se snažte zatím nedávat, některá mimča pak mohou preferovat sladší chuť a začít odmítat zeleninku. Klidně si přečtěte všechno, co se týče výživy, snad i existuje přímo nějaká telefonická poradna na výživu pro děti do 3 let, ptejte se.... ale - vždy se řiďte svým děťátkem. Měřítko je jeho spokojenost, přibývání na váze a dobrá nálada 🙂 Tak ať hezky papá 🙂

germaine
16. led 2012

@monika6e Ahoj, měla bych dotaz...mám 8m prcka, dosud kojeného, ale už papá zeleninu, ovoce, masíčko, kaše, šťávičky (na ředění stolice). Od dvou do zhruba pěti, šesti měsíců spal v noci 9,10,i 11h v kuse bez krmení, přibíral až dost(nyní má skoro 9kg) a byl spokojený...nyní od 6m, kdy večer dostane kašičku a pak se ještě doducne MM se zhruba po 5h spánku probudí, a chce nakojit, poté se budí každé 2h až do rána...je to dost náročné (potom, co jsem si zvykla, že nevstával 😀 a navíc si myslím, že takhle větší dítě už by mělo vydržet nějakou chvíli i bez jídla (nemluvě o tom, že střeva si neodpočnou ani v noci) DR mi řekla, že na to má ještě nárok a ať vydržím. Zkusila jsem mu na noc koupit i Hami Hajaju (sytící mlíčko), dávám kaši a zhruba měsíc je to pořád stejné...jo ještě má už tři zuby, ale myslím, že tím to není, o těch ani nevíme...je možné, že mu už moje mlíčko nestačí?

lensta
17. led 2012

@monika6e Děkuju 🙂

monika6e
autor
17. led 2012

@lensta není zač 😀

monika6e
autor
17. led 2012

@germaine Ahojky, Tvoje paní doktorka má naprostou pravdu. Má na to ještě nárok. Nechci Tě děsit, ale klidně do roka/ roka a čtvrt se klidně budit může. Kašičky, extra sytící mlíčka a podobné "docpáváky" na to příliš vliv nemají. I když platí - jak u koho. Ale na většinu dětí fakt ne. Takže - dle mého názoru a zkušeností - jsou mlíčka typu extra, hajaja apod. jen lákavou reklamou pro maminky 🙂 To, že se budí po dvou hodinách v noci ale nemusí být jen hladem. Může to být i tím, že má žízeň. Před kojením mu zkus nabídnout bylinkový či ovocný čaj nebo vodu, teprve pak nakoj. Některá miminka vstávají i ze zvyku a z touhy být u maminky a u prsu. Jestli máte dudlíčka, i ten můžeš vyzkoušet. Zrovna nedávno jsem podobné téma řešila s jednou maminkou. Jim to vyřešil ten čajík. Kojili v noci taky po dvou hodinách. Teď se jí malý jednou za noc pořádně napije a jednou ho nakojí. Jinak spinkají. Co se týče šťáviček, jak píšeš na ředění stolice - malý by měl spíš dostávat tekutiny typu voda (ideálně - je to i do budoucna nejlepší a pro Tebe i nejpohodlnější), případně dětský bylinný nebo ovocný čaj. Šťávičky max. jen domácí, bez přidaného cukru a opravdu výjimečně. 8 měsíční mimčo by mělo vypít 100-120ml tekutin/ na kg tělesné hmotnosti. Což ve šťávičkách opravdu není šťastné množství... 🙂 Monika

markibie
17. led 2012

Dobry den chtěla bych se zeptat mam skoro měsiční holčičku a plně kojím.Když se narodila měla 3940g a 50cm.Týden už bojujeme s kojením když ji nakojím s jednoho prsu zhruba 15 minut a dam ji odbrknout a maly když si brkne tak okamžitě začne brečet a hledat.Tak ji teda dam ještě s druheho prsu zhruba 10 minut a necham ji odbrknout tak se mi zase poblinka a opět začne brečet a hledat.Naše pani doktorka nam mluvila,že se přepíjí.Při 3 tydením převážení měla 4620g.Já už,ale opravdu si nevim rady mlíka mam dost akorat nevím jestli malou to dost zasití.Když ji dam z jednoho prsu ma malo když ze dvou tak moc.Mohla byste mi poradit jak bych to měla vyřešit.Na další převážení jdeme příští utery 24.1.

monika6e
autor
17. led 2012

@markibie Dobrý den, můžu Vás uklidnit. Mlíčka máte dost. Přibíráte pěkně, takže není žádný důvod k obavám. Určitě zkuste malou dávat častěji na odříhnutí. Ono po těch 10/15 minutách už to na ni může být hodně. Pokud u toho saje hodně vzduchu, může jí to tam dost tlačit, může ji i bolet bříško... Lépe by bylo zkouknout jedno vaše kojení a zjistit další věci. Pak by bylo možné cíleně Vám pomoci. Proto Vám určitě doporučuji, abyste se obrátila na některou z kolegyň - laktačních poradkyň, které působí ve Vašem okolí. Kompletní seznam najdete na stránkách laktační ligy (kojeni.cz/poradci). Ale s váhou si opravdu nedělejte starosti, jste šikovní a přibíráte pěkně 🙂 Sama píšete, že máte mlíčka dost. Takže malou i dost zasytí. Neexistuje slabé mléko, jak nám kdysi říkávaly naše maminky a babičky... Monika