Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

ninanela
11. zář 2014

Dobrý den,prosím o radu.Od začátku problémy s kojením.Porod sekcí,dokrm už v porodnici,doma snaha o plné kojení.Melta,koj.čaje,tekutiny.Ze začátku dcera spavá,prokojené několik nocí,ale postupně pěkně saje,no po čase je neklidná u krmení,zkoušela jsem ledaco.nahřívat prsa,teplý nápoj,stlačování,LP.Nakonec lahev a odsávání MM.Asi od 3 týdnů jsme na MM bez Nutrilonu.No odsávání už nezvládám.Sedím u odsávačky každé 3 hod.Mléka dost,už i v mrazáku.Malá vyžaduje stále více pozornosti-3měsíce.S babičkama jsem domluvená ještě do konce 4 měsíce.Má otázka trochu neobvyklá,le kdo nezkusil nepochopí.Jak přeruším laktaci?Budu odsávat menší množství a postupně bude mléka méně?nebo tablety na zástavu laktace?Je mi to strašně líto,pro kojení jsem udělala hodně.Byla jsem přesvědčená,že kojit musím a budu!Ale chci být více s malou.Zdá se mi že na babičku i manžela reaguje víc,než na mne.A mateřství si vůbec neužíváme.Počítam dny kdy konečně přestanu odsávat.je to náročné,v noci i cez den.
Takže začátkem 5 měs.budu podávat ještě MM z mrazáku a postupně můžu kombinovat s Nutrilonem?A kdy příkrmy?Az po vypotřebování MM?
děkuji a omlouvám se za dotaz,doufám,že pochopíte.

susanitademacho
11. zář 2014

motilium mi pomohlo, ale jak jsem ho vysadila, hned se to vrátilo do původního objemu mlíčka. Ale vysadila jsem ho naráz a hlavně se nejdenalo o žádné skleničky mléka, ale tak 20 ml za den při odsávání 4x denně obě prsa 15 minut. Po 2 měsících jsem to vzdala, pokud člověk nemá chůvu nebo ohleduplné miminko, které počká, než si maminka odsaje a vše vysterilizuje, tak je to spíš o nervy. A kdybych měla odsávát 6x denně, tak bych se z toho úplně zcvokla. Zvlášť nepraktické to bylo o prázdninách, kdy byly dovolené a výlety a když jsem odsávala v autě, tak se to pak vylévalo, protože jsem neměla kde sterilizovat... Sice mě to mrzí, ale takhle jsme celá rodina víc v klidu a raději si na tu půlhodinu lehnu nebo udělám malému něco dobrého, než se mučit a sledovat každou kapku... Takže si to pořádně rozmyslete. Ale kdyby Vám miminko chtělo stále pít z prsu, tak to je pak jiná, to bych se snažila o 106🙂

susanitademacho
11. zář 2014

@modroocka7778 odpověď máte o kousek výš.

modroocka7778
11. zář 2014

@susanitademacho Dekuji za radu.Takze pokud jsem to pochopila,zadna slava ani po motilium,ze?!NO tak na to kaslu,prijde mi ,ze je to vsechno jen pharmaceuticky trik...proste pokud to mleko ma byt,tak bude i bez nejakych prasku a nesmyslu.Diky moc

modroocka7778
11. zář 2014

@ninanela existuje homeopatika na zastaveni laktace...zeptej se v lekarne.

susanitademacho
11. zář 2014

@modroocka7778 laktační poradkyně radí jíst 12-16 prášků motilia denně. Při jeho ceně je to dost drahé, takže ne každý na to může mít. Prášky se dostávají do mlíčka, to je další fakt. Kdybych asi zobala to, co mi radili a odsávala 6x denně, myslím si, že bych se na tu skleničku denně dostala. Otázka je, za jakou cenu...

emin
11. zář 2014

@prcek21 Dobrý den, nemyslím, že by to byla taková tragedie. Většina pediatrů tolerue týdenní přírůstek kolem 100g. Navíc miminko je ještě male, stale se kojení učí a žloutenka může sání mírně komplikovat. Pročtěte dřívější rady jak zintenzivnit tok mléka a stimulovat laktaci - stručně - kojit často, hodně v noci, střídat prsa I víckrát za kojení, sledovat efektivní sání a stlačovat prs.
Pokud byste byla nakonec opravdu nucena dokrmovat, především ne z láhve, to by kojení výrazně zkomplikovalo, ideálně cévkou primo při kojení.

emin
11. zář 2014

@ninanela Dobrý den, především chci říci, že není mým úkolem Vás jakkoli soudit a nebudu Vás ani nijak přemlouvat. Kojení je někdy tvrdý boj a vy jste velmi statečná, že jste dokázala bojovat tak dlouho. Kojení funguje na základě nabídka - poptávka, když se odsává, mléko se tvoří, když ne, laktace klesá. Abyste předešla zánětům a retencím, pomalu prodlužujte dobu mezi odsáváním a odsávejte kratší dobu. Pak třeba jedno odsávání vynechejte.
A ještě se zeptám - z dotazu jsem nezaznamenala, zda se mimi přisává a saje. Pokud ano, není důvod úplně přestávat. Jsou I miminka, která dostávají UM či MM navíc I z láhve a přesto se přisávají a sají I z prsu.
Pokud máte dostatek zásob, můžete kolem 5. měsíce začít již nemléčnými příkrmy a kombinovat je s MM popř. s UM.
Co se týče homeopatik, jde o ricinus communis 30CH, ale nemyslím, že jsou nutná. Postupný přirozený process prodlužování a snižování dávek zcela postačí.
Držím Vám palce.

ally8
12. zář 2014

Dobrý večer, prosím o malou radu. Anežce je 8 týdnů. Plně kojím, ona krásně saje a ráda papá 🙂 Mlíčka mám asi dost stačí jí se napít i z jednoho prsu, druhé pak odsávám, kvůli laktaci. A ted k dotazu. Malá se asi dost přejídá a pak hodně blinká i hodinu po jídle. Dosud jsem jí nechávála u prsa, jak chtěla, pak většinou usla. Ale ted mám asi víc mlíka a ona pije a pije, dokud se ještě u prsa nepoblinká. Tak jsem jí začla odendavat. Pije tak 7 až 10 minut a pak podudlává a občas polkne. To poznám, že už má asi dost a odendám jí. Samozřejmě hysterčí, ale když jí trošku pohoupu, uklidní se, krkne si, trošku jí to jde nahoru, ale už tak neblinká. Myslíte, že to dělám správně? Ráda bych jí nechala u prsa usnout, ale ona furt pije a asi není dobré když se pořád přejídá. Děkuji za váš názor.

ninanela
13. zář 2014

@emin Děkuju,ano malá saje,ale už ji k prsu nedávám často.Kroutí se a mavá ručičkama,a hlavně není čas.Tak odsaju a nakrmím.Díky za vše.

pisisvori
13. zář 2014

@emin Dobrý den, mám dotaz a prosbu o radu. Dcera mi přibírá krásně 250-400g týdně od narození, ale posledních asi14 dnů přibírá pouze 10g za den nebo vůbec...takže někdy to je jen 180 -210g za týden, tak jsem začala zase občas vážit před a po kojení a váha ukazuje pouze 40-90ml na jedno kojení. Je to možné, vždyť 50 už pila v porodnici 4 den po porodu. Ptám se proto, že v noci se budí i po 1,5 hodině, většinou po 2-3 a v noci pije úplně jinak = dlouho (15minut a celou dobu saje a je slyšet jak polyká) ve dne pije tak 5 -10 minut a mám pocit, že saje tak 3 pořádně, proto se bojím, že opravdu váha nekecá🙂. Jde mi o to, že málo spinká (přes den 4x 3/4 hodiny -1 hodinu za jízdy kočárkem a po dlouhém usíná i pláči, večer pláče i několik hodin a nic nepomáhá = nošení, houpání...) a v noci často vstává. V noci kojím z jednoho prsu...přes den jsem začala taky , ale když mám pocit, že pije málo dávám jí zase z obounemají v tom pak zmatek? Prsa nemám přes den moc nalitá,večer mi přijde, že skoro prázdná. Jsem už docela vyčerpaná a ten pláč mě "ničí". Prso na rozdíl od první dcery nechce na usínání ani když jí k němu chci dát z nova nebo dřív(pije přes den po 2,5-3 hodinách)...prostě dopije, pustí se a už nechce. Prostě nevím, jestli i přes dobré přírůstky nemá hlad a jak to udělat,aby jedla přes den a ne v noci? Díky

pajulka855
13. zář 2014

Dobrý den, nevím, zda to sem patří, ale chtěla jsem se zeptat, zda může kojící matka krvavé maso? Sem tam se m stane, že je maso trochu nedopečené atd, tak nevím, zda to nevadí mimču. Předem moc děkuji.

emin
14. zář 2014

@ally8 Pokud se mimi zalyká, raději než ukončovat kojení drive bych doporučila odsát největší nápor ještě před kojením a kojit ideálně vleže tak, aby malá sála tak, že leží na bříšku na Vás. Případně kojte tak, aby malá byla naopak co nejvertikálnějí a mlíčko se jí nevracelo zpět.
A poslední doporučení, když mimi stačí pití z jednoho prsu, nechtě jej a druhé již neodsávejte, laktaci tím jen podporujete a pak právě dochází k přebytkům mléka a mimi se zalyká. Ideální je nechat vše na miminku, ono si to zreguluje samo 🙂. Samozřejmě, pokud by laktace klesla a mimi přibíralo hůře, pak je odsávání na místě.

emin
14. zář 2014

@pajulka855 Pokud je maso z prověřeného zdroje a vám I miminku vyhovuje a nezpůsobuje potíže, nevidím důvod, proč ne. Rizika jsou stejná jako u běžné populace s tím, že pokud onemocníte, bude samozřejmě větší potíž s péčí o kojené miminko. Ale miminko samo ohroženo není. Má soukromá rada je min prvních 6 měsíců se syrovému masu a vejcím raději vyhýbat, pak postupně zařazovat.

emin
14. zář 2014

@pisisvori Dobrý den, I přírůstek 18-200 týdně je krásný, nicméně pokud je mimi nespokojené a mate pocit, že má hlad rada je taková - kojte stale z obou prsou. Mnoho maminek má dojem, že časem musí začít kojit jen z jednoho, ale není to tak. Kojení by mělo vypadat tak, že nakojíte z jednoho, nabídnete druhé a uvidíte, zda si mimi vezme, či ne. Pokud vidíte, že nesaje, stlačujte prs, abyste tok mléka zintenzivnila. To vše laktaci podpoří. Myslím, že ve Vašem případě byste mohla cca po 3-4 dnech kojení z obou prsou a stlačování vidět již výsledky. Držím palce.

pisisvori
14. zář 2014

@emin Děkuji za odpověď. Ještě se chci zeptat na to kojení přes den z obou a v noci jen z jednoho. Není to problém?

emin
14. zář 2014

@pisisvori Doporučuji kojit tak,jak chce miminko. Nakojt z jednoho, nabídnout druhé. Jestliže mu v noci stačí z jednoho, ok. Pro podporu laktace můžete druhé v noci odsát.

slena
14. zář 2014

@pisisvori ahoj,mám to úplně stejně jak ty - malý se mi v noci budí i co dvě hodiny,přes den spí taky tak 4x po 45 minutách a usínání je občas boj - u prsa mi zásadně neusne,pokud teda není už úplně "grogy"... Dost ho teda trápilo a ještě někdy trápí bříško,tak jsem přisuzovala to noční buzení jeho bříšku,ale čekala jsem,že se to bude zlepšovat a noční intervaly prodlužovat a ono nic :\ ráno padám na hubu :(

pisisvori
15. zář 2014

@slena ach jo☹, ale já už jsem ani moc ve zlepšení nevěřila, protože u první to bylo od narozeni do roka jen horší a horší, ale začalo to až ve 3 měsících🙂. No když tak prostě odstavím a nakojení kašlu. Nikde tady v diskuzích o nespání a večerním pláči nečtu nikdy o maminkách dětí na UM...ať mě třeba ukamenují tady i všichni okolo mě, ale já chci přežít, mám taky starší dceru a musí jí vařit, prát, žehli, hrát si s ní, chodit na logopedii a podobně...ne být jak smrtka,která neví jak se jmenuje....a bohužel pomoc žádnou nemám a mít nebudu (babičky jedna 100km, druhá 200km, manžel celý den v práci....)

pajulka855
15. zář 2014

Můžu se zeptat? Mám doma skoro třítýdenního drobečka a vůbec nechce sát. Takže odstříkávám, někdy když odstříkám málo, tak doplním nutrilonem a krmíme stříkačkou. Malej se narodil o měsíc dřív a na sále mi ho ani nepřiložili protože měl potíže s dýcháním a udržením teploty, tak šel hned na JIP. Tam mi řekli, že nesaje, protože ještě nemá takovou sílu a toho mlíka mám trochu. No ale doufala sem, že se to zlepší a nic. Je ještě naděje, že bude pít mlíčko ode mě, popř.jak to pdpořit? ☹

slena
15. zář 2014

@pisisvori myslíš,že to je tím kojením?Mně se právě starší syn cca od 7 týdnů budil v noci jednou,nakojila jsem a pak spal až do rána,tak jsem si naivně myslela,že teď to bude taky tak a ono ejhle :/ uvidím,co bude od 6 měsíců,jak začnu s příkrmy,ale moc velké naděje si nedávám...

simde2
15. zář 2014

Dobrý den, ráda bych se zeptala jaké množství mléka by mělo miminko vypít - dnes je nám 12dní. Většinou vypije 60 - 90ml za jedno kojení a kojíme 6 - 8x denně, někde jsem četla, že množství je 120-140ml/kg/den, porodní váha byla 3420g, spadli jsme na 3080g a dnes jsme měli na kontrole 3340g. Když jsem se o tom bavila s dětskou doktorkou, tak nám řekla, že 120ml, ale nikoli na kg a den, ale na jednu dávku, to mi ale přijde strašně moc, když je tak malý, ještě ke všemu je mimísek dost spavý, takže většinou ho budím po 3hodinách, když ho jdu přebalit, V noci se většinou vzbudí sám po 4hodinách. Ohledně váhy/přibírání nám bylo řečeno, že je to hraniční, ale myslím, že přibíráme hezky.. co myslíte?
Další problém je, že odmítá levé prso - nepřijde mi to, ale asi mám o trošičku menší bradavku než na pravém, takže se špatně přisává a brečí. Dávám tedy hlavně z pravého, u levého víc bojujeme než pijeme a to i ve fotbalové poloze i s kloboučkem (s tím víc vycintáme než vypijeme), je tedy možné kojit jen z jednoho prsu a druhé odsávat?
Jsem z toho docela nešťastná, myslela jsem, že kojení je něco automatického a přirozeného a teď je všechno jinak - pořád jen vážíme a hlídáme množství, navíc bojujeme u levého prsu ☹
Předem moc děkuji za jakékoli rady

andelka
15. zář 2014

@simde2 na 12denní mimino je 60-90 úplně v pohodě. Mi takhle pil 4týdenní, spíš méně. Ale pil častěji. Takže mi přijde že tolik po 3h je super. Přibírání mi přijde taky ok.
Kojila bych z obou, holt levé bude trochu náročnější pro mimčo. Ale bude čím dál silnější a schopnější a mělo by se to srovnat.

simde2
15. zář 2014

@andelka moc děkuju, vždycky když se trochu zklidím a říkám si, že vše je ok, tak mě někdo rozhodí, že to má být jinak, že má víc pít a víc přibírat.. takže děkuju za uklidnění 😉

emin
15. zář 2014

@simde2 Dobrý den, nemáte proč smutnit. Ano, maminky kojení podceňují a mají pocit, že porod je to hlavní, jenže ono to vše porodem jen začíná a pak už řešíme každé ublinknutí, přisátí, hovínko, dekagram atd. U Vás je ale vše Ok. Miminko má vypít opravdu cca 150ml na kg/den ale nelze říci, kolik na jedno kojení. Jednou má hlad a vypije 90 a pak třeba 2x zasebou v rychlejším sledu třeba "jen" 40. Kojte tak, jak mimi chce, nemusíte vážit před a po kojení, ale třeba jen 1x za 2-3 dny, abyste pro svůj klid viděla, že je tam přírůstek (stačí cca +15-20g/den) , tedy že nehubne. A vše bude dobré a začnete si to užívat. 🙂

emin
15. zář 2014

@pajulka855 Dobrý den. Máte na myslí, že se miminko nepřisává? Nebo se přisaje a pak již dál nesaje? Pokud to první, nezbývá než se co nejčastěji pokoušet jej přikládat - správnou technikou. Nepoužívat dudlík a dokrmovat stříkačkou či lépe cévkou po prstu. Pokud se přisaje a nesaje, ne třeba nahřívat prsa, stlačovat prs při kojení volnou rukou a případně dokrmovat u prsu cévkou. Je to běh na dlouhou trať a velmi psychicky a fyzicky náročná situace, ale většina miminek se naučí přisávat cca do 3 měsíců. Jen jim většinou nedáme tolik času. Držím palce.

emin
15. zář 2014

@pisisvori Máte pravdu, nekojené děti spí zpravidla lépe - UM je hůře stravitelné a déle vydrží v bříšku, navíc jsou to "dudlíkové děti", takže spí často s dudlíkem a při lehčím spánku, kdy se kojené děti často budí a chtějí uklidnit u prsu se nekojené děti zklidní sami dudlíkem. Pokud miminko (jako ve vašem případě) prospívá a jen se často budí a není to hlady, je to obtížná situace, zvláště jde-li o druhé dítě. Je to sice zcela normální, ale v praxi obtížně řešitelné. Zkuste knihu Elisabeth Pantley - Klidné spaní a usínání. Zároveň bych doporučila podpořit laktaci - viz můj předchozí příspěvek na Váš dotaz. držím palce.

pajulka855
15. zář 2014

@emin miminko se lehce přisaje, tak dvakrát třikrát popotáhne a nic víc. Pak má bradavku v pusině a kouká kolem nebo ji pustí.

emin
15. zář 2014

@pajulka855 Pak zkuste ten dokrm cévkou na prsu. Z cévky teče mléko do pusinky a nutí mimi sát I prs. Pak je motivované sát dale.

kaidra
16. zář 2014

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, včera jsem kvůli vysokým horečkám nejedla a nepila. Dnes se mi zdá, že se to podepsalo na laktaci. Pokud dnes budu aspoň trochu jíst a pít, srovná se to? Můžu tomu ještě nějak napomoci?