Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

luciex
19. pro 2014

@emin Zdravím, již jednou jsme si psali a vaše rady mi moc pomohly🙂 Mám ale další patálii.... syn plně kojený, 4,5m, je nyní nemocný....má atb a méně mi pije. Předvčera jsem měla trochu nalitější prsa, jak mi málo upil a včera už zimnice, trochu teplota...37st....schvácenost a bolesti kloubů atd. myslela jsem že jsem to chytla od něj, ale pak už bolest v jednom prsu a červený flek....takže zánět. Rozháním to paralenem a snažím se aby to upil. v noci se napil vcelku dost, jakoby žádnou sraženinu ani velikou boličku na dotek necítím. akorád zarudnutí a bolest zustává....je to normální? dávám si i obklady... mám zajít pro ATB? nebo jen paralenovat a vydržet...dnes už je mi podstatně lépe....telota už také není...jen nechci nic zanedbat a hlavně zustat dále kojit, když už jsme se s tím tak natrápili... mám si třeba kdoupit odsávačku abych si pomohla?děkuji L.

emin
19. pro 2014

@luciex Dobrý den, děláte to dobře, pokud je to dnes lepší, je vidět, že jste snad zažehnala zánět v počátku. Kromě Paralenu můžete take Ibalgin či Nurofen, samozřejmě jen, pokud je to nutné - teplota nad 38, velká bolest apod. Jinak odstříkávat do úlevy, chladit, tvarohovat, nastrouhaná cibule či zelný list take mohou pomoci. Pokud se to lepší, pak nemyslím, že jsou antibiotika nutná. Při zánětu nemusí být nutně cítit zatvrdlina. Pokud by však bolest zůstávala či rostla, vyhledala bych lékaře. A nezapomeňte, že I pokud by předepsal antibiotika Vám je nutné nadále z prsu kojit. (často se setkávám s tím, že lékaři doporučí odstříkávat či odstavit ☹)

luciex
19. pro 2014

@emin Děkuji za rady... uvidíme co bude dál🙂 jen se ještě zeptám, pokud je zánětu zažehnáno, za jak dlouho odezní ta bolest prsu? při kojení jako takovém mě nebolí, jen na dotek v místě zarudnutí...jakoby velký otlak nebo modřina....

emin
19. pro 2014

@luciex Dala bych tomu do pondělka a kdyby se to opravdu vůbec nelepšilo, v úterý bych šla (vzhledem ke svátkům).

kakamilca
20. pro 2014

Dobrý den, mohu poprosit o radu čím mám vyléčit suchý dráždivý kašel a náběh na chřipku při kojení? Chtěla jsem kloktat Tantum verde, ale píšou, že se nesmí užívat při kojení. Teplotu nemám. Děkuji

emin
21. pro 2014

@kakamilca Dobrý den, možná budete překvapená, ale můžete jakákoli běžně dostupná léčiva. V příbalovém letáku je téměř vždy uvedeno při kojení neužívat, nebo "po poradě s lékařem", ale to je jen proto, že farm. firmy tyto léky netestují na speciální skupině kojících, takže nemohou uvést, že jsou "vhodné či bez rizika. Je však faktem, že je jen velmi málo léčiv, která jsou neslučitelná s kojením. Pozor bych dala na léčiva obsahující šalvěj - snižuje laktaci (I když jen mírně). Zcela bez problemů (včetně příbalového letáku) je Septisan, do nosu Pinosol. Ale jak píši výše, klidně I Tantum Verde, Bioparox atd. Rozhodně je lépe zaléčit, než přecházet.

tria002
21. pro 2014

Dobry den. Moje ctyrdenni miminko, ktere se vcera umelo krasne prisat, se v noci najednou odmitlo " zakousnout". O tri hodiny pozdeji se situace opakovala. Prso hleda, vcucne, ale mnohem mene,nez driv, dvakrat potahne, vyplivne a place. Po tretim pokusu bud usne, nebo hodne znervozni. Dostal strikackou glukozu a dnes mi ho s ni i dokrmili. Mleka mam dost, mimco je hladove.. Jen mi prijde,ze to najednou neumi.

emin
21. pro 2014

@tria002 Dobrý den, nezoufejte, pro Vás I pro miminko je teď vše nové, vše se učíte vy I miminko. Netuším, co miminku může vadit, ale abyste co nejvíce zvýšila pravděpodobnost, že vše půjde, mějte jej co nejvíce u sebe, kojte co nejčastěji, nedodržujte žádné pravidelné intervaly, pokud je spavé, max 3 hodiny. Nedávejte dudlík a pokud budete dokrmovat, pak stříkačkou případně lépe cévkou. Pokud se miminko nebude I nadále přisávat, budete muset pravidelně odsávat každé 3 hodiny 10-15 minut z každého prsa, abyste udržela laktaci. Myslím, ale, že se to opět zlepší. Držím palce.

raduska21
21. pro 2014

@emin dobry vecer, rada bych vas opet pozadala o radu, mam temer rocni holcicku, kterou kojim 4x denne rano, odpoledne, vecer na spani a jednou v noci - toto nocni kojeni bych rada zrusila, poradite mi nejaky postup, nebude to mit vliv na mleko pres den? Rada bych tak do leta kojila a pak se pokusim dcerku pomalu odstavit... Dekuji moc radu...

tria002
21. pro 2014

@emin tak to az doma. Snad zitra,pozitri.. Tady mi s nim nedovolili spat a i na krmeni maji tabulky..

katyxq
21. pro 2014

@tria002 jenže miminka ani kojení jaksi podle tabulek nefungují 😉 ... miminko si vem k sobě, měj ho u sebe co nejméně přerušovaně a koj ho tak často a tak dlouho, jak potřebuje ono. Pak se spíš sehrajete a kojení půjde lépe 🙂. Miminko i maminka se učí kojit kojením. Pokud řešení problému necháš až na doma, budou se odstraňovat hůř (navíc v jiné diskuzi jsi navíc psala, že miminku cpu prs do pusy, to by někdo, kdo kojení rozumí neudělal, proto od nich dobré rady už moc nečekej, radši hned ráno zavolej laktační poradkyni).

tria002
22. pro 2014

@katyxq te uz jsem volala vecer. Jak me pusti,mam ji zavolat a ona prijede. Pry ho mam zatim dokrmovat,jakkoliv to pujde, jen se mam vyhnout dudliku. Ted v noci si neco malo vzal. Kdyz sestricka odesla, tak jsem si ho zklidnila a pres kloboucek vypil aspon neco malo. Me nejvic muci, kdyz vidim,jak chce. Ale nejde mu to..

emin
22. pro 2014

@tria002 Super, že jsi volala LP. Je mi jasné, že prostě v dané instituci nechceš jít do konfliktu, ale neboj, doma budete mít svůj klid, tam ho nakojíš, kdykoli to půjde a vše se postupně naučíte. Dudlíku se určitě vyhni, postupně I kloboučku, já bych ho raději vůbec nepoužívala, dokrmovala po prstu a pokoušela se přikládat a přikládat.

emin
22. pro 2014

@raduska21 Dobrý den, obávám se, že Vás má rada nepotěší. U ročního dítěte bych ještě úplné zrušení nočního kojení nedoporučila. Laktaci by to mohlo negativně ovlivnit a mohlo by dojít k odstavení dříve. NAvíc I ve druhém roce života je MM pro dítě stale velmi prospěšné, jednoduše řečeno, takový koktejl prospěšných látek šitých na míru již nikdy v životě nebude dostávat. Pokud laktace funguje a dítě si říká o mléko přes den, můžete zkusit omezit noční kojení cca od 18. měsíce, lépe od dvou let.

raduska21
23. pro 2014

@emin dekuji mnoho za odpoved, tak nejak jsem to cekala. Koneni mne i male vyhovuje, je to pro ni to nej a pro me bez prace :- jen si tedy rikam, pro vsude pisou, ze dite po pul roce jiz nepotrebuje pit v noci ajedna je tedy pouze o zvyk nikoli o potrebu? Dekuji a preji Vam i Vasi rodine krasne svatky

emin
24. pro 2014

@raduska21 🙂 proč se tak píše, nevím, snad, že se maminky chtějí vyspat...? Bohužel už se nezohledňuje pokles laktace a brzké odstavení. Pravdou je, že cca po 6. měsíci by mělo mít zdravé dítě již dostatek energetických zásob pro celonoční spánek. To však neznamená, že nemůže mít hlad 🙂, nehledě na fakt,že kojení není zdaleka jen o hladu ale o mnoha jiných aspektech. Takže Vám přeji krásné kojení v příštím roce a hezké Vánoce.

cervenejablko
25. pro 2014

Dobrý den, jsem čerstvě maminkou a potřebovala bych poradit ohledně příliš nalitých prsou a bolestivého kojení, vím, že jsme na začátku a že se to časem spraví, ale v tuto chvíli to přestává být únosné. Kojím malou kdy si řekne, většinou tak po 2-3 hodinách, v noci mi vydrží spinkat i déle. V porodnici jsem kojila cca 10 minut z jednoho, 10 z druhého, ale teď už kojím jen na střídačku z jednoho, malá po cca 15-20 minutách usne a ke druhému už nechce, i když nabízím, když je aspoň trochu vzhůru.
Prsa mám pořád nalitá, i po kojení se velmi v řádu minut rychle dostanou zase na svůj původní stav před. Kvůli tomu je velmi těžké přisávání, u pravého prsa to ještě většinou zvládneme, že to je trochu nepříjemné, ale jen těch prvních pár chvil, pak už je to v pohodě. Levé prso mám jinak tvarované a od začátku tam byl problém s přikládáním. Teď už natolik, že když se malá přisaje, tak cítím, jako kdyby to mléko ze mě tahala až z paže, je to šílená řezavá bolest, která neustupuje a drží celou dobu, co kojím z tohoto prsa.
Snažila jsem se před kojením trochu mléka odstříkat do plínky, trochu vytvarovat bradavku a přiložit, ale většinou než to stihnu, tak je to zase zpátky. Navíc tím, jak mám tolik mléka, tak při kojení často malou zmáčím - tím prsem, ke kterému přikládám i tím druhým.
Prsa se snažím neodstříkávat abych ještě laktaci nezvýšila, balím si je do studených zábalů, ale účinek téměř žádný. Nebýt svátků, tak už bych si volala nějaké LP, aby mě přišla zkontrolovat, co dělám špatně při kojení a jak trochu omezit tvorbu mlíka, ale myslím, že to dlouho psychicky nezvládnu, kojení v tuhle chvíli pro mě opravdu není radost, ale boj. Je něco, co byste mi mohla poradit takto na dálku, abych to vydržela, než se na mě bude moct někdo přijet podívat? Předem moc díky

ally8
25. pro 2014

Dobrý večer, opět se na vás obracím s prosbou o radu. Moje holčička, 5 a půl měsíce, pouze kojena začla bojkotovat kojení. Je pravda, že jí vyrostl první zub, ale už je to 4 den, kdy nechce k prsu. Probíhá to asi takto. Pokusím se jí natočit k tělu, aby se mohla přisát, ale má hlavu otočenou na druhou stranu a vzpírá se. Chvilku jí utěšuji, ale začne řvát. když jí zvednu je v klidu. Tato situace se opakuje třeba 4x a to ikdyž už od posledního kojení uběhly 3 nebo 4 hodiny. Dnes třeba pila v 11 a pak jsem jí dostala k prsu až ve 4. ☹ A to tak, že jsem jí houpala na míči. Začla jsem jí při kojení vyslíkat, máme tělo na tělo. Ale i tak se někdy nenapije. Dosud pila krásně max po 3 hodinách. V noci jsem jí k prsu také nedostala, až na druhé vzbuzení zase při houpání na míči. Nejedná se o přirozené odstavení že ne ? Chci kojit min do roka, ještě jsme nezačly ani s příkrmama. Někdo říká, že už chce asi normální jídlo, ale já myslím že je to jen nějaký vzdor a zase bude hezky papat. Přibírá dosud hezky, mlíka mám dost. Když se konečně chytne, pije už normálně těch 8 až 10 minut. Je to bojkot? Nechala jsem jí i dnes u sebe v posteli přes noc. Upraví se to zase? Nebo už jí fakt mlíčko nechutná? Je pravda, že po jídle už hodně kouká. Děkuji za radu, začínám být z toho i trochu nervozní.

joannah13
25. pro 2014

Dobrý večer, také si jdu pro radu🙂 mám 13 denní miminko, kojení nám jde dobře po 3-4 hodinách. jen si malý nárokuje každým dnem mnohem víc.. chtěla jsem udržet, jedno kojení, jedno prso, ale z toho jednoho si vypije 45-50 ml a víc tam asi nemám, začne se odtahovat a být lehce nervozní a hledá, ale přitom má v pusince mlíčko, ale asi už mu to neteče pod takovým proudem, tak jsem začala druhý den přikládat k oboum prsům.. z jednoho si teda vypije kolem těch 50 ml a z druhého 20-30 ml a je spokojený.. nedělám to špatně?? mám doma i odsávačku, kterou ale nepoužívám, mám se třeba po kojení ještě snažit z toho upřednosťnovaného prsa odsávat, aby se zvýšila laktce? nebo mám pořídit Ricinus Communis? zase to nechci přepálit, protože se mi prsa nalévají dobře, mám pocit...

emin
26. pro 2014

@cervenejablko Dobrý den, nebojte se, určitě se to spraví. NEbojte se odstříkávat, ale jen do úlevy. Tak aby se prsa uvolnila, vždy když cítíte, že začínají tvrdnout. Laktace se nezvýší, to by muselo jít o pravidelné odsávání. U problematického prsu by mohla pomoci změna polohy - co fotbalová? Laktace se evidentě rozběhla velmi dobře, a miminku jeden prs stačí, tak bych to tak nechala. Pokud je druhý nalitý, opět platí odtříkat do úlevy. A znovu opakuji nebojte, prsa si zvyknou. Pokud by bolest u druhého prsu nepolevovala, zkuste zajít k Dr. mohla by to být infekce. Držím palce a doufám, že na kojení nezanevřete. LP vřele doporučuji, myslím, že by její návštěva měla být povinná u vše prvorodiček.

emin
26. pro 2014

@ally8 Dobrý den, přirozené odstavení to zcela jistě není, spíš forma bojkotu. Zub může být příčina (někdy take dudlík, či očkování...?) Každopádně ji nenuťte. Prostě nabízejte, hodně chovejte, blbněte spolu, zkuste společnou koupel, ale žádný nátlak. Ona se k prsu vrátí, drive či později, ale stress, který by cítila při každém kojení by věci nepomohl. Většinou je to dočasné. Kdyby byl bojkot trvalý a hrozil by váhový pokles, můžete již začít se zeleninovým příkrmem, rozhodně raději než s dokrmem UM. Držím palce.

emin
26. pro 2014

@joannah13 Dobrý den, přiznám se, že zcela nerozumím dotazu - kojení jde dobře - po 3-4 hod = tak si miminko samo říká? Nárokuje si mnohem víc = co to znamená? Chce častěji? Kojení z obou prsou je chyba a mýtus, který se často traduje. Takže nyní to děláte dobře. Nakojíte z obou prsou a mimino je pak spokojené = co si více přát🙂? Kojte vždy z obou, pro zvýšení laktace dokonce můžete prsa vystřídat za jedno kojení I víckrát, každopádně vždy nakojte z jednoho a pak nabídněte druhé. Kojte, tak často, jak miminko chce - frekvence se bude měnit, podle jeho vlastních potřeb, nehledejte v tom pravidelnost, někdy bude chtít po 3 hod, jindy po 1,5 hod apod. Odsávačka může laktaci pomoci, ale pokud mimino přibírá, nemyslím, že je nutné ji používat. Jen tak dál, hodně štěstí.

fredericka
27. pro 2014

Ahoj, měla bych dotaz. Trpím často zácpou, už jsem zkusila plno věci, včetně laktulozy a výsledek nic moc. Mám 16ti měsíční dceru, před spaním ještě kojim, existuje nějaké šetrné projimadlo, ktere se dá vzít při kojení? Četla jsem o všech přírodních moznostech, na ty se teď neptam,jde mi konkrétne o léky.diky

emin
27. pro 2014

Dobrý den, krátkodobě bych se nebála užívat běžně dostupná projímadla, nejlépe ta s místním účinkem (např. Dulcolax). Navíc mate již velké dítě, které není kojeno výlučně a není třeba se bát jakéhokoli "znehodnocení MM". Nevím, zda své potíže řešíte s lékařem, ale z dlouhodobého hlediska by to bylo jistě vhodné, to však patrně víte sama 🙂.

cervenejablko
28. pro 2014

@emin Děkuji za rady, nakonec jsem jedné LP napsala a ona si na nás ještě ten den udělala čas! a přijela se na nás podívat. Bolest souvisela se špatným přisátím, na obou prsech se mi udělaly malé ranky, na které jsem dostala mastičku, která to zatím drží v normě, protože ještě pořád se mi povede malou k prsu přiložit špatně a trochu to bolí, ale už vím, jak to spravit, ta návštěva mi určitě zachránila kojení!!!
K té laktaci, velmi mi pomohl delší kontakt s malou tělo na tělo a pak hlavně to, že mi při návštěvě LP malá krásně vysosala obě prsa až do změknutí, teď kojíme o něco častěji a hlavně ji nechávám sát déle a víc se mazlíme. Prostě rady z porodnice jsem "zahodila" a řídím se pocity a potřebami malé.

loafeer
29. pro 2014

@mikulka dobrý den, prosím o radu.
Přes svátky jsem dostala naprosto příšerný zánět prsu- dva dny jsem měla teplotu 39. Přikládala jsem tvaroh, slivovici, zelný list, chladila, z nemocného prsa hodně kojila, asi za tři dny to bylo ok. Nicméně zhruba v tom pruhu, kde bylo zarudnutí, mám to prso pořád takové ohraničeně tvrdší ( to zdravé je proti tomu jak bláto ) místy jsou i jakoby zatvrdlé hrudky, je to nebolestivé a bez zarudnutí, malý z něj normálně pije....co s tím? děkuji

indien
30. pro 2014

Dobrý den,
jsem prvorodička a v postýlce mi spinká týdenní miminko..Vždy jsem chtěla kojit, ale jsem už zoufalá...Mám obě bradavky do krve rozpraskané a každé kojení je pro mě noční můra..Používám klobouček, protože bez něj se malý nepřisaje☹ Nevím, kde dělám chybu ☹

partyzanka91
30. pro 2014

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak poznám že mám stále dost mlíčka, když už nekojím plně. Dokud jsem plně kojila (do 4 měsíců věku), tak mi mlíko občas utíkalo - buď odkapávalo z druhé prsu když dcera z jednoho sála a nebo se spustilo jen tak a měla jsem mokré fleky na tričku, také jsem cítila v prsou napětí jak se mlíko tvořilo a když jsem nekojila delší dobu tak tvrdly. Ve 4 měsících věku začala dcerka dostávat první příkrmy (bylo nám to doporučeno od pediatričky protože měla vysoké jaterní hodnoty), nyní je jí 7 a něco a má tři pevná jídla denně (přesnídávku, masozeleninový příkrm, a mléčnou kaši), mezi nimi, v noci a na dosycení je kojená (občas dávám i jiné tekutiny, čajík či dětský džus, ale MM má každý den). Kojím tedy i třeba jen 2x za den, mezitím maximálně trošku ucucne aby doplnila tekutiny. Prsa už se mi ani nenapínají, ani netvrdnou a mlíko neutíká, pokud je zmáčknu tak z nich ale mlíčko teče. Dcerka dál přibírá, ale připadá mi že MM jí pořádně nenasytí, spokojenější bejvá po pevném jídle. Tak se chci zeptat jestli jí moje mlíko dostačuje, protože i v tomhle věku by mlíko mělo tvořit podstatnou část stravy a já chci aby ho měla potřebné množství. To že přibírá tak nemůžu vědět jestli to není díky pevné stravě.
Moc děkuju za odpověď a přeji pěkného Silvestra a šťastný nový rok

lenule01
31. pro 2014

@emin Dobrý den, prosím o Váš názor - naše 5 měsíční dcerka začíná spávat celou noc, uspávám ji kolem 19 hod kojením a když jí v noci nevzbudím, tak spí třeba až do 5 či 6 hod ráno. Jenže mám strach, když v noci nebudu kojit, tak se tvorba mléka sníží, ba zmizí (přeci v noci se vytváří prolaktin). Je to možné nebo se strachuji zbytečně a můžu nechat spát dcerku dle libosti? Děkuji moc.

sarriku
31. pro 2014

Dobrý den, prosím o radu. Mám chlapečka, jsou mu dva měsíce a mám pocit, že kojení jde z kopce. Nebo alespoň můj vztah ke kojení.
Asi druhý týden doma začal mrňous při kojení tak mlaskat a posrkávat, nevěděla jsem kvůli čemu, ale situace se vyhrotila natolik, že tím neefektivním sáním se mi rapidně snížila laktace, takže nejenže špatně pil, ale pak začal u krmení i děsně plakat, protože ani nebylo co pít. Byla jsem zoufalá, ale začala jsem častěji přikládat, aby se mi zvýšila laktace a na pomoc si vzala kloboučky, s těmi se pilo parádně, takže pár dní byly prsa jak šutry a miminko líp spinkalo a bylo spokojené. Kloboučky jsem se následovně snažila odbourat, ale nastal další problém. Mimčo tu pusinku už otvíralo jen tak na velikost těch kloboučků a srkat nepřestalo☹.
Pak jsem se dívala na nějaká kojící videa na youtube, přišla jsem na to, jak pomoci miminku správně se přisát a kojení se o dost zlepšilo, ale furt. Někdy pilo dobře, někdy ne. Podle toho taky tak spalo.
Malej zvládnul dopoledne spát od 9-cca12 když se dobře napil, ale když pomlaskával, tak se vzbudil okolo desáté na dokrmení. Jenže malej je chytrej a přišel na to, že se nemusí tak snažit. Takže místo tříhodinového spánku v kuse si krmení rozdělil tak, že jí po každé hodince, kterou vydrží být vzhůru a já nedělám celé dopoledne nic jiného než jen kojím. Nevím, jestli je to tak správně, ale po bdící hodince tak chce spinkat a zase se dopapat. Není to prostě jen tím, že se chce upít do spánku? Kdyby dudlal tak mu dám dudlík, ale on fakt pije a má hlad.
Předtím vydržel krásně na procházce dvě a půl hodinky, ale teď mám pocit, že jak jí jen tak trochu, aby vydržel do dalšího krmení, co je za hodinku a půl, tak se během procházky budí a chce jídlo:-/.
Měla jsem to jako pojistku tu procházku, protože v kočátku vydrží dýl spinkat a potom má větší hlad, jenže momentálně to probíhá tak, že ho nakrmím, pak ještě drží vzhůru, pak chce ještě, potom usne, položím ho do kočárku a za chvíli je vzhůru a zase by chtěl, teprve pak odpadne úplně.☹
A večer též. Nakrmím ho o půl sedmé, obyčejně se snaží přisát asi na 10x ale když začne mlaskat, tak se pustí a snaží se přisát znovu. Když mu nabízím druhé prso, odvrací hlavu a chce spát, tak mu prso vnutím a přecejen něco vypije.
Pak se vzbudí asi ještě za hodinu a ještě si chce cucnout. Pak zvládne spát i 6 hodin v kuse, kdy si teda odstříknu dohromady plnou lahvičku.
Dá se říct, že u nás relativně žádný problém není, protože malý prospívá, ale mě kojení přestává bavit, protože se bojím jít ven z baráku a večer trnu, jestli se dobře najedl nebo ne, nechápu, proč furt mlaská, ale chápu, že jeho to taky nebaví a proto začal sosat jen po troškách. Zkoušela jsem mu dát z flašky. Vypil 80 ml, pak na hodinu odpadl, vzbudil se a v obrovským hladem dopil ještě 60 ml. Pak vydržel asi tři hodinky spát. Jednou večer jsem mu dala z flašky, vypil 160 ml a za asi za půl hodinky se vzbudil a vypil mi jedno prso, pak teprve odpadnul. Z láhve mu normálně nedávám, dostal asi jen 4 x za jeho život.
Mám pocit, že v prsou prostě nemám tolik, aby ho to zasytilo na delší dobu. Jak mám postupovat? Odstříknout po každém kojení? Mám pocit, že by stejně víc nechtěl a začal odvracet hlavičku. Je prostě jen líný vytáhnout víc, protože ví, že za chvíli dostane znovu?
Děkuji za rady a šťastný nový rok :-*