Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

izzie14
25. kvě 2015

Ahojky Mukulko, mam dotaz:

Malymu jsou 4mesice, je to poradny jedlik, ale od patku ma rymu, zacal me zlobit s jidlem a vcera prestal temer jist, rano kolem pul 6 si cucnul ofd te doby kdykoli priblizim prso neskutevcne rve. Kolem 10 si nepatrne cucnulba pak az v 18.30 mezi tim jsme byli i u doktorky zkousela to se mnou, ale taky se ji to nepovedlo opira o mer rucicky vylozene to nevchce. Vyloucila poslech, bolest v krku, brisko prohmatala odeslala nas na ORL vse v poradku co muzu udelat? Odstroiikala jsem zkousela pres strikacku, pres lahvcku vubec to ale nechce, i jsem rozmrazila starsi mliko a taky jsem se nechytla.. Jsem z toho nrestastmna chci kojit!! :(

cielulucy
26. kvě 2015

@emin Dekuji za odpoved.

andilek2003
27. kvě 2015

dobry den, taky pridam svuj dotaz... Mam syna, nyni mu bude skoro 5 mesicu, ale je predcasne narozeny, z 27. tydne, takze teoreticky ma skoro 2. mesice. Celou dobu jsem si odstrikavala mleko, v nemocnici nejdrive dostaval strikackou, pak lahvickou. Pred odchodem ho krmily kazde 4 h, kolem 80 ml. Snazim se prejit na plne kojeni, nepribiral, dodavam lahvicku s vitaminy rano a vecer. Pres den kojim skoro kazdou hodinu, v noci, nekdy se dokazu vyspat 3 hodiny v kuse. Jsem z toho vseho docela vycerpana.... proto take jsem zavedla nocni lahvicku, abych se trochu vyspala. Rada bych plne kojila... piju caj na podporu kojeni, spime spolu v posteli.. Dekuji za podporu

lilien2
27. kvě 2015

@emin moc Vám děkuji za odpověď...Ještě by mě zajímalo, kdyby měl syn alergii na mléčné výrobky z krávského mléka, jestli se to dá poznat na stoličce?nebo se to projevuje jen blinkáním? děkuji moc 😉

meck007
28. kvě 2015

Dobrý den, ráda bych se poradila zda něco nedělám špatně. Malý má teď 14 dní. Kojím přes klobouček a malého nechávám sát 0,5 hodiny. Vypadá že pije, klobouček je plný mléka, ale jakmile ho uložím do postýlky, začne řvát hlady. Uspokojí ho až odstříkané mléko z lahve, kterou ho dokrmím. Nevím co dělám špatně. Mléka mám dost, tak proč má malý pořád hlad. Kolikrát i podle váhy to vypadá, že pije a někdy že ani po té půl hodině nevypil nic. Používám láhev Medela. Nerada bych si malého odstavila od prsa, ale nevím co už mám dělat více pro to, aby mu stačilo jen mléko z prsu. Jestli jej nechat déle pít, nebo mám špatnou techniku.

Předem děkuji za Vaši radu.

emin
28. kvě 2015

@lilien2 Dobrý den, nesnášenlivost BKM se může projevit drobnými krvavými nitkami ve stolici, také častým hlenem ve stolici - takové jakoby nudle či cucky ve stolici dítěte. Může být také atopický exém apod.

emin
28. kvě 2015

@meck007 Dobrý den. Nejprve se zeptám, proč kojíte přes klobouček? Bez něj se nepřisaje, nebo máte bradavky bolavé? Pokud je to kvůli bolesti, je patrně chyba v technice přikládání. Je třebadbát na maximálně otevřenou pusinku miminka. Pokud se miminko zatím neumí přisát bez kloboučku, vytrvejte. Miminka se nerodí se schopností se kojit, vše se učí. Narodí se s vrozenými reflexy - hledací, sací, zbytek je jen o tréninku, pokusech a cvičení. To se děje při každém kojení. Pokuste se přikládat i bez kloboučku. Sání přes klobouček je namáhavé a i když mléko v kloboučku vidíte, pro miminko může být obtížné jej vypít dostatek. Přikládejte co nejčastěji i bez kloboučku, zkuste i samopřisátí - položte si nahaté miminko na hrudník a nechte jej tam se mazlit a hledat bradavku. Pokuste se omezit cizí předměty v pusince miminka - tedy dudlíka lahvičku. KAždý cizí předmět v pusince miminko mate a kazí správnou techniku sání. Dokrmujte cévkou CN01 (ukázku najdete na infookojeni.net), Dejte miminku i sobě čas se vše naučit, není kam spěchat, výlučné kojení je jistě možné. Držím palce.

emin
28. kvě 2015

@andilek2003 Dobrý den.Máte můj velký obdiv, musí to být nepředstavitelná dřina. Především zamkněte lahvičku do šuplíku a kupte si za 25 Kč cévku CN01. Doufám, že na ni není pozdě, starší děti si na cévku někdy už nezvyknou a v ústech jim při sání vadí, ale za zkoušku to stojí, mimi je přece jen ještě patrně drobek 🙂. Lahvička je iproblémem, stejně jako dudlík v případě, pokud se chcete rozkojit. Výlučné kojení možné téměř jistě je, cévka a dokrm přes ni by mohl výrazně pomoci, stejně jako časté kojení, společné spaní, pokusila bych se také např nošení v šátku tělo na tělo apod. Ukázku dokrmu cévkou na jdete na infookojeni.net. Pokud dokrmíte cévkou na prsu, miminko bude motivované sát prs, laktace se bude zvyšovat, množství UM můžete postupně snižovat (ne naráz, ale pomalu např každé 3 dny o 20-30 ml denní dávku.

hanahana
28. kvě 2015

Dobry vecer, mala ma 10 tydnu. Porodni vaha 3260, nyni 4150. Dle pediatricky malo pribira, nuti nam prikrm, ale zatim se branim. Jde mi o to, ze v noci vypije cca 120 az 150 priblizne po 4 az 5 hodinach, ale ve dne se nikdy nedostane pres 80 po 3 hodinách. Proc ma takove vykyvy? Je videt, ze je schopna vypit vic, ale pres den absolutne nemozne. Pije 7x denne. Co mam delat jinak? Pri kojeni menim polohy...

meck007
28. kvě 2015

@emin Malý se narodil na konci 37. týdne, váha 2,6 kilo. Nevím jestli je tak slabý, že mléko nevytáhne. Klobouček mám protože skoro nemám bradavky. Mám právě pocit, že ten klobouček jenom ožužlává a málo saje.

emin
29. kvě 2015

@hanahana Dobrý den. Průměrně přibírá cca 90 g týdně což je opravdu spíše podprůměr. Zaráží mě to pití po 3 hodinách. KOjené děti se zpravidla nekojí příliš pravidelně, někdy je to po 3 poté po hodině, pak zase za 2 hodiny. Pokuste se nyní udělat toto - vynechat dudlík, kojit opravdu co nejčastěji, vždy z obou prsou, prs stlačovat a vystřídat prsa víckrát za jedno kojení. Prokojit několik nocí s miminkem v posteli a kojit průběžně. Pokud by se váhový přírůstek nezlepšil, pak bude asi opravdu nutné dokrmovat. Nepoužívejte však lahev, ale cévku přímo na prsu. Nic není ztraceno, tak jako se laktace může snížit, tak lze i podpořit. Držím palce.

emin
29. kvě 2015

@meck007 Nebojte se, miminka jsou šikovná a i nedonošená a slabá miminka dokáží někdy překvapivě dobře sát. Je však třeba jim dát ten čas, který potřebují. Přikládejte i bez kloboučku, zkoušejte to, dokrmujte cévkou.

radullka
31. kvě 2015

Dobrý den!
Přidávám se taky , v porodnici mi řekli, že malou nemám nechávat déle než 3 hodiny bez krmení, jsme teda po císařském řezu plánovaném, ale malá hodně přes den spí a nechce mi kolikrát po těch 3 hodinách jíst ( jen si trochu cucne a usne ), ale potom by mi vychlemtala 🙂 obě prsa snad hned naráz, nevím tedy jak to mám udělat, aby papala pravidelně a taky nechci přijít o mléko, i když zatím mám mléka dost až mi samo vytíká 🙂 . Je nám týden.¨
Děkuji za radu

ladyhacek
1. čer 2015

Dobrý den
hodně četla jsem o bojkotu kojení a o růstových spurtech... a na růstový spurt mám dotaz.
Malý chce od malička kojit celkem často přes den více v noci to měl naprogramované přesně na 3 hodiny. Ve 3 -4 týdnu se to změnilo a doba se o něco prodloužila - přes den 2-3 hoďky pokud je v kočárku nebo autě tak vydrží déle kolem těch 3 hodinách výjmečně i 4. První část noci spí kolem 5 hodin - jak kdy usne mezi 6-8 a budí se vždy po půlnoci (jednou i až ve 3) a pak po 3 hodinách.
Teď je mu 10 týdnů a noci trvají jen se v té druhé části o něco zkrátili 2-2,5 hodiny a přes den mi zase pije po 1-2. Začne si aktivně sát ruku a vztekat se - přiložím ho a skutečně saje, ale mám strach, že si třeba jen zkoumá ruku a já ho překrmuji - toto trvá 2-3 dny. Máme dudlík, ale dáváme jen když nemůže usnout. Jak probíhá růstový spurt musejí můžou miminka pít přes den častěji, ale v noci normálně spinkat? Nebo chtějí sát nonstop?
pro vaše info porodní míry 2,74kg a 47cm - teď cca 58cm a 5,1kg

Děkuji

vaalunkat
1. čer 2015

Dobry den, prosim o radu. Mam dvojcatka, kluky. S mensim Misou,,Beckem" to jde skvele, kojime o sto sest. Problem mam s Kubikem. Narodil se prvni, 46 cm a 2660 g. Uz od narozeni jsem s nim mela problemy, nechtelo se mu prisat, kolikrat jsme to zkouseli i 15 minut nez se chytl. Prodelal vaznejsi zloutenku a byl se svitit. Tim ze mel zloutenku tak byl unaveny a na kojeni jsem ho musela budit co 2 hodiny. Behen tydne spadl na 2400 a pres tyden vubec nepribiral, proto mi ho zacali prikrmovat v porodnici Nutrolem. Pry aby pribiral a my mohli brzy domu, ze pry se doma nauci v.pohode vypit svou davku. Bohuzel nenaucil a museli jsme ho zacit dokrmovat. Prvni 2 mesice po kazdem kojeni lahev se sunarem. Kolem tretiho mesice se to spravilo a dostaval lahev pouze k obedu a k veceri. Jinak mu stacilo kojeni. Nyni od 5teho mesice (tj 14dni nazpet) odmita pres den kojit. Nakojim ho pouze pred spanim, s tim ze hodinu pred tim musi mit sunar a me ma spis na usnuti a pak prvni 2 krmeni rano. Poto nastavaji boje. Jakmile si ho chci prilozit k prsu zacne se propinat a rvat o sto sest. Je to hystericky plac, ktery u nej vubec neznam. Hrozne me to mrzi ze ode mne nechce jist ani pit. Myslite ze se.muze jednat o pulrocni spurt? Nebo zoubky? ...Nastesti, jak uz jsem vyse zminovala, druhy Misa je plne kojeny takze neni problem Kubikovi mlicko odsavat, ale rekneme si na rovinu, 15 minut odsaju 80ml. Vic ani tuk.

maki24
1. čer 2015

Dobrý den.Potřebovala bych poradit.Mám pul roční dcerku.Kojila jsme ji bez problému do cca.5.Měsíců.Pak jsme musela jít na gynekologický zákrok a ona ten den dostávala MM z flašky.Nevím jeslti to s tím má nějakou spojitost.Ted večer dělala hrozné scény u prsa.Ale flašku už jsme nenabídla.Ale od té doby mi už vůbec nechce pít z levého prsa a tak musím kojit pouze z pravého.Snažím se každý večer aspon odsávat a nabízet ji apson když kojim brzo ráno,ale párkrát si cucne a odtahuje se a křičí.Přes den už to ani nezkouším.Už jsem s toho vyčerpaná.Vadí mi to,jelikož mám mezi prsy rozdíl i dvě čísla.Jinak ji to jedno pravé stačí.Myslíte že můžu alespon do jednoho roku kojit pouze z jednoho prsu?Když už to asi jinak nepujde.Děkuji moc za odpověd.

emin
2. čer 2015

@radullka Dobrý den. Přiznám se, že jsem také raději, když se miminka kojí častěji po menších dávkách. Každé mimi je ale jiné a třeba Vaší cácorce vyhovuje tento rytmus. Vše závisí na tom, zda váhově přibírá. Pokud ano (a zároveň není pauza delší než 4 hodiny), pak je to v pořádku. Většinou ale takto dlouhé pauzy nebývají, nebo nebývají pravidelné, ale děti se kojí jednou po 2 hodinách, pak už po 1,5, pak znovu po 2 a pak třeba 4 hodiny spí a poté se opět probudí dříve. Kdyby váhový přírůstek stagnoval či naopak váha klesala, zkuste budit častěji, nebalte do zavinovačky, spěte společně, miminka se tak budí většinou dříve.

emin
2. čer 2015

@ladyhacek Dobrý den. Z Vašeho dotazu trochu cítím nejistotu, zda je vše v pořádku. JE! 🙂. To, co popisujete je zcela běžné chování, pravidelnost v kojení není častá a navíc je třeba si uvědomit, že kojení není jen o hladu, ale i o psychickém uklidnění, usnutí, načerpání sil, důvěře pomazlení. Kojte podle poptávky tak, jako doposud a bude to dobré. Může to být mírný spurt, někdy si spurtu maminky ani nevšimnou, jindy je velmi intenzivní. Přiložením nic nezkazíte, naopak. A překrmování? Kojené dítě nejde překrmit, když nechce, nesaje 🙂.

emin
2. čer 2015

@vaalunkat Dobrý den, myslím, že nejde o spurt, spíše o bojkot, patrně způsobený lahvičkou (samozřejmě nelze tvrdit 100%). Kubík prostě pochopil, že lahvička teče dobře, rychle, nemusí se snažit (v 5 měsících už ho neopijete rozhlíkem 🙂) a prso je přjemné podudlání, ale proč se snažit sát, když láhev je blízko? Zkusila bych toto - dudlík pryč, láhev pryč, dokrm cévkou přímo na prsu - pokud si dá říci. Intenzivní kontakt kůže na kůži, společné spaní, společné koupání a nabízení prsu. Uvidíte, zda se zadaří. Držím palce.

emin
2. čer 2015

@maki24 Dobrý den, určitě můžete. Dítě se dá nasytit jen z 1 prsu. I tak bych však nabízela i to druhé, preference dětí se mění a třeba si jednoho dne dá říci. Prostě nabídněte, nechce, - ok, nevadí, žádný stres. Můžete jej také zkusit odsávat, pro zvýšení tvorby mléka. Situace, kterou popisujete není neobvyklá, malá si zažila stres - máma pryč, láhev, cizí (nemaminkovské) osoby kolem celý den, tak Vám večer dala jasně najevo, že se zlobí. Buďte hodně s ní - v nosítku(šátku), zkuste prokojit celou noc a nabízejte i neoblíbené prso. Držím palce.

strazp
2. čer 2015

Dobrý den, mám 3 měsíční dceru. Porodni váha 3040g, v 9 dnech 2790 g, nyní na 3 měsíční prohlídce 5070 g. Doposud jsem kojila na jedno kojení z obou prsů. Od 2. měsíce se mi dcera přestávala budit v noci, proto jsem s ní začala spát v posteli. Chvíli se to zlepšilo,ale časem začala pít cca 2x za noc pouze z jednoho prsa a druhé už většinou nechtěla. Proto jsem to druhé aspn trochu odsála do úlevy. Dnes jsem dokonce kojila jen jednou v noci.Nyní se chce kojit i přes den jen z jednoho prsa. Někdy pije zběsile, buší do mě pěstičkama, utrhává se a někdy naopak usíná.. Je to normální nebo je to slabý bojkot? Předpokládála bych, že čím starší dítě,tím větší spotřeba mléka. Je možné,že se mi začalo mléka tvořit hodně? Poslední dobu před každým kojením mám prsa hodně nalitá a jsou na nich i hrbolky. Při spouštěcím reflexu mi i z druhého prsa občas stříká pramínek. Chtěla bych se zeptat,co s druhým prsem,které zůstane nevypité a je už hodně nalité (kojim cca po 3 hodinách, teď se snažím přiložit častěji). Prý se po 3. měsící pauzy řešit nemusí,ale nerada bych postupně o mléko přišla. A také co v tu noc,mám alespoň jednou odsát?
A ještě jeden dotaz. Dcerka si teď začala velice intenzivně sátpalec, tak bych ji chtěla dát raději dudlík. Mohu nebo raději teď ještě počkat? Děkuji moc za odpověď.

strazp
2. čer 2015

Dobrý den,
k memu predeslemu dotazu. Prsa se mi dnes mnohem mene nalevaji. Pri spoustecim reflexu uz se praminek neobjevil. Pocitila jsem to hlavne od odpoledne a dcera mela i velmi malo pocuranou plenku. Je mozne,ze by mi prsa tak razantne zareagovala? Dopoledne jsem byla jeste s dcerou v posteli a kojily jsme docela casto. Je mozne,ze se tim prsa "vystavila"? Jsem z toho uz trochu nestastna. Mela jsem radost,ze je konecne mlicka dostatek,ale pak zacala dcerka snizovat odber a asi zase mnozstvi razantne snizila :(
Dekuji moc za odpoved.

emin
3. čer 2015

@strazp Dobrý den. Sledujte bedlivě sání dcery. POkud se přisaje a intenzivně saje - tedy polyká a hýbe se sanice až spánek, bradička jde hodně dolů, pak je vše v pohodě. Nemyslím, že je nutné se stresovat, může jít o mírný spurt. Prsa si postupně zvykají a už se tolik nenalévají, ani pramínek z druhého prsa není v pozdější době obvyklý. Kojte při jednom kojení obou prsů i vícekrát za sebou, kojte co nejčastěji pokud chcete laktaci navýšit. Spíše ale doporučuji kojit jako doposud, tedy na požádání, vždy nakojit z jednoho a poté nabídněte druhé. Vím, že je těžké udělat to, co teď poradím ale - buďte v pohodě. Rozkojila jste se, laktace funguje výborně (o čemž svědčí nalévající se prsa i mléko tekoucí z druhého a hlavně přibírající miminko), není důvod, aby se vše tak rychle zkomplikovalo. Kojení je jako na houpačce, jednou chce mimi často, jindy méně často.

andilek2003
4. čer 2015

@emin Dobry den, dekuji za podporu 🤐 😵 . Jiz plne kojim mimo 2 malych lahvicek (30ml), kde musim 2krat denne rozmichavat vitaminy, kvuli kostem. Pres den casto kojim, (nevim jestli az zas tak to neprehanim, ale je v tom snaha, aby maly nemel hlad a zvlast, kdyz se narodil tak malicky - mene nez 1kg, ale ted jiz ma 3,8kg 🙂 ), nekdy i po 30 - 45 min, nekdy po hodine, v noci jsou intervaly delsi 4, 3, 2 h. Jen se mi zda, ze pres den moc nespi, 3krat, 4krat tak kolem pul hodinky, neni to tim, ze toho moc nevypije a pak je hladovy? Kolik je dobry prirustek? Tady jak maleho chodim vazit, tak sestra rikala, ze musi pribirat min. 20 dkg denne, kdyz jsem ji rikala, ze chci prechazet z lahvicek na kojeni a v pripade, ze ne, dodavat vecer jeste lahvicku.

emin
4. čer 2015

@andilek2003 Dobrý den, to je velmi dobré 60ml dokrmu, většinu si již vytáhne mimi od Vás. Co je "dobrý přírůstek je složité říci, zvláště u nedonošeňátek, nicméně 20g/den je dle mého soudu trochu nadprůměr, většina pediatrů se spokojí s cca 100g/týden s tím, že sledují, zda přírůstek roste. NAvíc je to dost těžké přesně zvážit, děti se na váze mrskají a váhová odchylka může dělat své. Navíc jsou však děti, které prostě nejedou podle tabulek a přesto jsou spokojené i psychomotoricky v pořádku. Vypovídající jsou počůrané plenky - min 6 nasáklých/den svědčí o prospívání Co se týče spánku, také nelze říci, že kratší intervaly přes den znamenají hlad. Sledujte váhu (neměl by být úbytek), počůrané plenky, kojte jako doposud co nejčastěji a uvidíte. Pokud by se váha nehýbala, nemusíte se dokrmu bát, cévka kojení nezkazí.

andilek2003
5. čer 2015

Dobry den, dneska jsem ho vazila a pribral 135 g za tyden, tak snad jim to bude stacit. Je ale fakt, ze v nemocnici pribiral vice, protoze mu do mleka pridavali "prasek" pro nedonosena miminka, tady tomu rikaji FMS. V utery jdeme na oficialni vazeni, tak jsem zvedava, co reknou. Na tu cevku se podivam, snad ji tady taky budou mit (momentalne nejsem v CR). Diky a preji hezky den. 😉

adji
5. čer 2015

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Synovi je dnes 7 týdnů. Když se narodil, měla jsem hodně málo mlíčka. Při laktačním testu si ode mě vzal ze začátku třeba jen 5 ml. Pro rozjetí laktace jsem pak pila čaje a brala Ricinus communis. Mlíčka už mám víc. Syn musel být již v porodnici dokrmovaný UM. Teď mám ale mléka dost, ale on se u prsu vzteká. Pláče, plive ho, odtahuje se. Když mu dám lahvičku, je klid. Jakmile mám trochu času, snažím se odstříkat, ale není to lehké, jelikož dokáže být skoro celý den vzhůru. Každopádně jsem měla radost, když se mi laktace rozjela a nevím si rady s tím, jak syna naučit znovu z prsa pít. Mockrát Vám děkuji za odpověď.

holubice.petra
5. čer 2015

Dobry den mam dotaz syn porodni vaha 4320g krasne prospival a prospiva ted mu je 6.mesicu a tyden...je to cca 14dni kdy mi obcas dochazelo mleko...poznala jsem to tak ze kdyz prestalo tect tak me proste kousnul (ma uz dva zuby) do te doby jen plne kojen (urcite nestradal ted ma 9,74kg) musela jsem ho tedy pred dva tydny zacit trochu prikrmovat...poslednich par dnu ho ale me mleko vubec nezasyti vylozene breci hlady...je to vubec mozne? Kdyz si odstrikavam tak mi prijde ze jde porad jen to predni mleko skoro jen cira voda klidne i 120ml....

pdidi1
7. čer 2015

Ahoj, mám 17denního chlapečka a ráda bych kojila. V nemocnici se mi nalily prsa, tak že jsem nevěděla, kam dávat to mléko a teď jsme doma a přijde mi, že se mi ztrácí a malého přikrmujeme Nutrilonem a mléko ode mně mu nestačí.. Jak se dá mléko ode mně ,,rozjet" tak,aby to malému stačilo a mohla jsem kojit co nejdéle..Moc děkuji za radu.

cukrik123
7. čer 2015

Dobrý den, mám doma 6 týdnů stará nedonošeňátka (35+1) bohužel nekojená - nemám dost ani pro jednoho ale odstříkávám a přikládám. od Dr máme na předpis nutrilon nenatal. třetí den po nasazení jim zezelenyla stolice (myslivecká zelená) je to normální? Dále se chci zeptat začala vedra a s nimi i lehký průjrm, ůže to mít spojitost? děti se i přehráli cestou od dr v autě až na 39 teplotu.